جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

پايان فروردين 91 ،آغاز رقابت تجسمي در خاورميانه
43 اثر ايراني در کريستيز دوازدهم


اخبـــــــــار


كـارتـــون
آموريم- برزيل

كميكاتور


 پايان فروردين 91 ،آغاز رقابت تجسمي در خاورميانه
 43 اثر ايراني در کريستيز دوازدهم 

 29 و 30 فروردين 91 (17 و 18 آپريل 2012 ) دوازدهمين دوره حراج کريستيز هنر مدرن و معاصر عرب ، ايران و ترکيه در هتل امارات تاورز دوبي برگزار خواهد شد .

اين حراج براي دومين دوره پياپي در دو شب برگزار خواهد شد که در مجموع 154 اثر هنري از 13 کشور امارات ، ايران،ترکيه ،مصر،سوريه،عراق،لبنان ، سودان ،مراکش ،فلسطين، عربستان ،کويت و تونس به روي ميز حراج خواهد رفت در اين دوره نيز هنرمندان ايراني با ارايه 43 اثر از منظر آثار راه يافته به حراج ، گوي سبقت را از رقباي خود ربوده اند اين در حالي است که از هنرمندان ترکيه 26 اثر ، مصر 19 اثر ، لبنان 17 اثر ، سوريه 11 اثر و... در اين رويداد حضور دارند .

29 فروردين در شب نخست دوازدهمين حراج کريستيز که به آثار بالاي 50 هزار دلار اختصاص دارد 41 اثر به روي ميز حراج مي رود که ده اثر از ايران ، نه اثر از ترکيه و 22 اثر از هفت کشور عربي حضور دارند . در اين روز جمع نام هاي بزرگ هنر ايران جمع است و به ترتيب آثار پرويز تناولي ، نصرالله افجه اي ، سيد محمد احصايي ، حسين زنده رودي ، فرهاد مشيري ، افشين پيرهاشمي ،کوروش شيشه گران ، رضا درخشاني و شيرين نشاط به روي ميز حراج خواهند رفت در اين ميان گرانترين اثر ايراني متعلق به خط نقاشي سيد محمد احصايي است که از سوي کارشناسان کريستيز 150 تا 200 هزار دلار قيمت گذاري شده است اين اثر در ابعاد 120 در 120 سانتي متر داراي ترکيب بندي دايره و داراي توناليته هاي مختلفي از رنگ قهوه اي است که ظاهرا يک مجموعه دار خصوصي اروپايي آن را در 1996 به طور مستقيم از احصايي خريداري نموده است . در اين خصوص رتبه بعدي به صورت مشترک به آثار نصرالله افجه اي ، حسين زنده رودي ، فرهاد مشيري و افشين پيرهاشمي تعلق دارد که همگي 80 تا 120 هزار دلار قيمت گذاري شده اند .حضور پيرهاشمي جوان،نقاش رکورد ساز، در ميان پيشکسوتان صاحب نام ايران و خاورميانه در شب نخستين اين حراج ، يکي از نکته هاي جالب توجه اين دوره مي باشد . او با تابلوي 200 در 300 سانتي متري با عنوان «گردباد» در اين حراجي حاضر است که پرده دوم تابلوي «ورود به نيويورک » به حساب مي آيد.پرده نخست اين تابلو در کريستيز گذشته به قيمت 160 هزاردلار توسط مجموعه دار انگليسي خريداري شد.

از ديگر گفتني هاي شب اول اينکه از پرويز تناولي دو مجسمه کوچک از مجموعه هاي شاعر و ديوار از نصرالله افجه اي نقاشي سري موج و از فرهاد مشيري از سري الله طلايي براي فروش ارايه خواهد شد .

برآورد گرانترين اثر اين حراج به احمد السوداني هنرمند جوان عراقي تعلق دارد که 300 تا 500 هزار دلار قيمت گذاري شده اين در حالي است که دو اثر از هنرمند فقيد صاحب رکورد مصري ،محمود سعيد 250 تا 300 هزار دلار چکش خواهد خورد ! ديگر تابلوي قابل تامل عرب ها در اين شب به اثري از ايمن بعلبکي هنرمند 37 ساله معروف لبناني تعلق دارد که با اندازه 235 در 230 سانتي متر 80 تا 120 هزار دلار قيمت گذاري شده است .

30 فروردين جاري در شب دوم دوازدهمين دوره حراج کريستيز 113 اثر هنري به فروش گذاشته مي شود که شامل 33 اثر از هنرمندان ايراني 17 اثر از ترکيه و 63 اثر از يازده کشور عربي است . در اين شب در کنار نام هاي بزرگي چون سهراب سپهري، بهمن محصص (دو اثر) ،علي شيرازي ، مسعود عربشاهي ، افشين پيرهاشمي ،محسن وزيري مقدم ،فرهاد مشيري، پروانه اعتمادي ، صداقت جباري ، سيراک ملکونيان، عليرضا اسپهبد، آثار جوانان شايسته هنرمند ايراني حضور پررنگي دارد . هنرمنداني نظير بيتا وکيلي ، طاهره صمدي طاري ، رکني حائري زاده ، شادي قديريان(دو اثر) و... در اين شب تابلوي خط نقاشي آبي رنگ 150 در 150 سانتي متري علي شيرازي 12 تا 18 هزار دلار برآورد قيمت شده است اين دومين حضور اين نستعليق نويس جلي صاحب سبک خاورميانه در کريستيز به حساب مي آيد که تابلوي بزرگ او در کريستيز سال گذشته 22 هزار و 500 دلار به فروش رسيده بود.

اثري از مسعود عربشاهي 25 تا 30 هزار دلار، از سري کوزه هاي فرهاد مشيري 40 تا 60 هزار دلار ، خط نقاشي صداقت جباري 35 تا 45 هزار دلار ، نقاشي فيگوراتيوي از افشين پيرهاشمي با نام «13 » به قيمت 25 تا 30 هزار دلار ،تابلوي کوچکي از سهراب سپهري با اندازه 62 در 45 سانتي متر که از سري درخت هاي او محسوب مي شود و با گواش روي کاغذ خلق شده 10 تا 15 هزار دلار قيمت گذاري شده است.

نقاشي انتزاعي ازسري جديد آثار بيتا وکيلي با عنوان «روياي نيويورک» در ابعاد 230 در 200 سانتي متر 20 تا 25 هزار دلار ، اثربدون عنواني از طاهره صمدي طاري از مجموعه تازه نقاشي هاي او با عنوان «مقصد نامعلوم» 8 تا 12 هزار دلار، نقاشي از رکني حائري زاده 30 تا 40 هزار دلار ... چکش خواهد خورد .

علاوه بر نام هاي قيد شده در شب دوم حراج آثاري از کامبيز صبري ، عذرا عقيق بخشايشي ،معصومه مظفري ، منوچهر يکتايي ، افروز عميقي ، پرستو فروهر ، سالار احمديان ، فرهاد احرار نيا ، تيمو نصيري ، بهار سبزواري ، رضا آرامش ، افسون، کتايون کرمي ، محمود سبزي و غزاله آوار زماني نيز بر روي ميز حراج کريستيز دوازدهم خواهد رفت .

دوازدهمين دوره حراج کريستيز هنر مدرن و معاصر عرب ، ايران و ترکيه ساعت دو بعد از ظهر 27 فروردين با افتتاح بخش نمايشگاهي حراج آغاز به کار خواهد کرد و در روزهاي 28 و 29 فروردين با برپايي حراج به کار خود پايان خواهد داد .


 اخبـــــــــار 

همزمان با روز ملي فناوري هسته اي؛

نمايشگاه نقاشي «دانش آموزي» در نيشابور بر پا شد

نمايشگاه نقاشي «دانش آموزي» از 19 لغايت 24 فروردين 91 از ساعت 9 الي 12 صبح و 17 الي 20بعدازظهر در محل نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور ويژه عموم علاقمندان داير است. ايلنا: همزمان با روز ملي فناوري هسته‌اي نمايشگاه نقاشي «دانش آموزي» آثار هنرمندان کودک نيشابوري در نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور گشايش يافت. حميد رضا آتشي مس‍ؤول نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور با اعلام مطلب فوق افزود: در راستاي تشويق هنرمندان به خصوص کودکان هنرمند نيشابوري و ارايه آثار ايشان همزمان با روز ملي فناوري هسته‌اي نسبت به برگزاري نمايشگاه نقاشي «دانش آموزي» در نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور اقدام کرديم. وي اظهار داشت: موضوع نقاشي اين هنرمندان برداشتي از عناصر محيط و اطراف زندگي است که در رشد و پيشرفت کودکان مؤثر مي‌باشد و با تکنيک مداد رنگي، نقاشي برجسته و کلاژ طراحي شده است. وي به هدف از بر پايي اين نمايشگاه اشاره و خاطرنشان ساخت: آشنايي هر چه بيشتر کودکان با تکنيک‌ها، قواعد و روش‌هاي هنري که منجر به موفقيت آن‌ها در مراحل مختلف هنري، درسي و اخلاقي ايشان شده و باعث درک و يادگيري قوانين طبيعت و چگونگي به تصوير در آوردن سوژه‌هاي انتخاب شده با نگرش کودکان ايراني است. آتشي تصريح کرد: نمايشگاه نقاشي «دانش آموزي» از 19 لغايت 24 فروردين 91 از ساعت 9 الي 12 صبح و 17 الي 20بعدازظهر در محل نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور ويژه عموم علاقمندان داير است.


حاتمي‌کيا،داور بخش عکس جايزه جهاني

ابراهيم حاتمي‌کيا، فرزاد هاشمي و سيد عباس ميرهاشمي از ايران در کنار ميشل ستبون و شهيدالعالم؛ دو عکاس مطرح بين‌المللي بخش عکس نخستين جايزه جهاني بيداري را داوري مي‌کنند.به گزارش فارس ؛ ابراهيم حاتمي‌کيا، فرزاد هاشمي و سيد عباس ميرهاشمي داوران ايراني و ميشل ستبون فرانسوي و شهيدالعالم بنگلادشي عکس هاي جايزه بيداري را داوري خواهند کرد.شهيدالعالم متولد 1333 داکا،‌ بنگلادش؛ عکاس، ‌نويسنده و فعال در زمينه حقوق بشر است. وي تاکنون موفق به اخذ دکتراي شيمي از دانشگاه لندن پيش از آغاز فعاليت‌هاي هنري به عنوان عکاس شده است.ابراهيم حاتمي‌کيا؛ فيلمساز، فيلمنامه نويس، تدوينگر وکارگردان سينما و دانش‌آموخته رشته فيلمنامه‌نويسي از دانشکده سينما و تئاتر دانشگاه هنر است. وي تاکنون بسياري از فيلم هاي ماندگار سينماي ايران را مانند به رنگ ارغوان، آژانس شيشه اي و ... را کارگرداني کرده است.

ميشل ستبون عکاس مشهور فرانسوي است که فعاليت‌هاي هنري خود را به عنوان معمار آغاز کرد. وي عکاس و خبرنگار جنگي آژانس «سيپا» از سال 1978 در ايران، السالوادور، افغانستان، پاکستان و ... است، وي انتشار کتابهاي متعدد عکاسي در زمينه‌هاي عکاسي هنري و عکاسي مد و انتشار عکس‌ها در مهم ترين روزنامه‌ها و مجلات دنيا از جمله نيويورک تايمز، جي ئو،لايف، پاريس مچ را در کارنامه خود دارد.


سروش در ميان هنرمندان عکاس مطرح جهان

راه‌يابي عکاس خبرگزاري فارس به جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي اکو

سعيد سروش عکاس خبرگزاري فارس در استان لرستان به جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي اکو راه يافت.سرپرست خبرگزاري فارس گفت: هيئت داوران نخستين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي اکو، از ميان 4 هزار اثر رسيده از 30 کشور جهان، 180 اثر منتخب را معرفي کرد که در ميان آنها نام سعيد سروش عکاس نام‌آشناي لرستان به چشم مي‌خورد.الهيار محمودي‌فر افزود: در آيين گشايش اين نمايشگاه در تالار اصلي يونسکو در فرانسه، کوني‌چي‌رو ماتسوئورا، مديرکل فعاليت‌هاي فرهنگي يونسکو، علي آهني، سفير جمهوري اسلامي ايران در فرانسه، دکتر محمدرضا مجيدي، سفير و نماينده دائم ايران در يونسکو و دکتر اخوان، رايزن فرهنگي ايران در فرانسه سخنراني کردند.وي افزود: مراسم آغاز نمايشگاه با حضور بيش از يک‌ هزار نفر همراه بود و هر جا نام هنرمندان ايراني و داوران بين‌المللي جشنواره برده مي‌شد، با تشويق و شور و شوق حاضران همراه مي‌شد.سرپرست خبرگزاري فارس در لرستان گفت: اين نمايشگاه که از سوي مؤسسه فرهنگي اکو در ايران برگزار شده، نخستين نمايشگاه هنر ايران است که پس از ثبت جهاني نوروز در يونسکو برگزار شده است.

آخرين آثار عکاسي ابراهيم حقيقي در گالري آران رونمايي مي‌شود

ابراهيم حقيقي از برپايي نمايشگاه آخرين آثار عکاسي خود در گالري آران خبر داد و گفت: اول ارديبهشت ماه آخرين آثار عکاسي‎ام که جمع‎آوري آنها سه سال طول کشيده، در نمايشگاهي با عنوان "طبيعت بي‎جان" ارائه خواهم کرد.

ابراهيم حقيقي از برپايي نمايشگاه آثار عکاسي‎اش درگالري آران خبر داد که موضوع عکس‎هايش نقاشي‎ از طبيعت بي‎جان است. اين هنرمند که به‌عنوان يکي از پيشکسوتان هنر گرافيک در ايران مطرح است، چند سالي است که نمايشگاه عکاسي برپا مي‎کند، اين هنرمند اين بار آخرين عکس‎هايش را که از طبيعت بي‎جان است، به نمايش مي‎گذارد. وي در گفتگو با خبرنگار ايلنا درباره اين نمايشگاه که از اول ارديبهشت به مدت دو هفته در گالري آران برپا خواهد بود، گفت: اين نمايشگاه نزديک به 18 قطعه عکس را دربرمي‎گيرد که موضوع آن طبيعت بي‎جان در آثار نقاشان کلاسيک جهان است. حقيقي در ادامه گفت: اين آثار تقريبا يک بازسازي عکاسي از نقاشي هاي طبيعت بي جان کلاسيک است. اين آثار در اصل ترکيبي از نقاشي و عکاسي است که بيشتر به نقاشي‎هاي دوران قبل از مدرنتيه توجه کرده‎ام. وي افزود: در عکاسي‎هايم از نقاشي‎هاي طبيعت بي‎جان ازجمله ظرف و ظروف، ميوه، قرقاول و ... استفاده کرده‎ام مثل آثار سزان و يا تمام آثاري که در دوران نقاشي کلاسيک آفريده شده است.

اين هنرمند پيشکسوت در عرصه گرافيک و عکاسي ايران درباره نحوه ترکيب نقاشي و عکاسي با موضوع طبيعت بي‎جان گفت: هرکدام از اين عکس‎ها چيدمان خاصي از اشياء را دربرمي‎گيرند بعضي با ظروف و بعضي نيز با ميوه ترکيب شده‎اند مثلا سزان فقط ميوه مي‎کشيد. ابراهيم حقيقي در ادامه از انتشار کتاب مجموعه مقالات خود توسط انتشارات ديد خبر داد و گفت: اين مجموعه مقالات همچون کتاب مجموعه مقالات مرتضي مميز و آيدين آغداشلو است که آثار اين کتاب از 1348 يعني دوران دانشجويي ام تا سال 89 است که آثاري چون سفرنامه، بزرگداشت اشخاص، خاطره، نقد و ... در آن ارائه کرده‎ام.


وزارت بهداشت مسابقه بزرگ عكس نوروزي برگزار مي كند

مسوول فناوري هاي نوين وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از برگزاري مسابقه بزرگ عكس نوروزي با عنوان 'سلامت و نوروز' از سوي اين وزارتخانه خبر داد. 'اميرحسين اسدي' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا، تغذيه در نوروز، فعاليت بدني در نوروز، حفظ محيط زيست در نوروز، رفتار با سالمندان در نوروز، تفريحات سالم در نوروز، ترك دخانيات در نوروز، شادابي و نشاط در نوروز و سلامت معنوي در نوروز را از محورهاي اين مسابقه نام برد. وي افزود: عكاسان مي توانند آثار ارسالي خود را با موضوع محورهاي اعلام شده به سامانه الكترونيك مسابقه عكس سلامت به نشاني http://salamatpic.ir ارسال كنند.


 كـارتـــون 
 آموريم- برزيل


 كميكاتور 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون