جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


ماندگارترين شخصيت‌هاي عروسکي دنيا را بشناسيد

در ژانر کودک؛
فرزاد موتمن پيش توليد "ماني و دلاور" را آغاز مي‌کند


ويژه


خبر، خبر


كوتاه نوشت...


بــبــيــــن


 ماندگارترين شخصيت‌هاي عروسکي دنيا را بشناسيد 

 
خبرآنلاين- شرق نوشت: استفاده از عروسک‌ها براي قصه‌گويي و سرگرمي عمري 30 هزار ساله دارد. محبوبيت عروسک‌ها در بين عامه مردم باعث شد رسانه‌هاي جمعي چون سينما و تلويزيون نيز به خلق شخصيت‌هاي عروسکي توجه ويژه‌اي داشته باشند.

امروز شخصيت‌هاي انيميشني جاي عروسک‌ها را گرفته‌اند اما نمايش‌هاي عروسکي در تمام دنيا هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد. تلويزيون بيشتر از هر رسانه‌ ديگري در زنده نگه داشتن اين هنر که گفته مي‌شود اولين بار در هند رواج يافت، نقش داشته است.

تعريف مخاطب هدف برنامه‌هاي عروسکي هميشه دشوار است؛ زيرا اين برنامه‌ها طيف گسترده‌اي از مخاطبان را شامل مي‌شود. مهم نيست که چند ساله باشي، در کدام دانشگاه تحصيل کرده يا متعلق به کدام طبقه باشيد، نمايش‌هاي عروسکي همه را به خود جذب مي‌کند و لبخند را بر لب‌ها مي‌نشاند. غالب برنامه‌هاي عروسکي دنيا مضمون سرگرمي و آموزش را توأم با هم دارند.

از سوي ديگر شخصيت‌هاي عروسکي در مقابل ديگر ستاره‌هاي تلويزيوني ماندگارتر هستند؛ عروسک‌ها نمي‌ميرند و پير نمي‌شوند در نتيجه تا زماني که حرفي براي گفتن داشته باشند روي آنتن باقي مي‌مانند؛ عروسک‌هايي مانند المو همزمان با فرا‌گير شدن تلويزيون‌هاي رنگي(دهه 1960) تاکنون برنامه اجرا مي‌کنند. 10 برنامه عروسکي مشهور در جهان که در طول سال‌هاي متوالي محبوبيت خود را حفظ کرده‌اند از اين قرار‌ هستند:

کوکلا، فرن و اولي

کوکلا، فرن و اولي برنامه کودکي بود که اولين بار در سال 1947 از تلويزيون پخش شد. اين برنامه با سه شخصيت؛ «کوکلا» رهبر گروه که چهره دلقک مانندي دارد اما دلقک نيست، «اولي» يک اژدهاي چابک با يک دندان و «فرن» که تلاش داشت اين دو عروسک را در مسير درست هدايت کند، پخش مي‌شد.

در طول سال‌هاي پخش اين مجموعه چندين عروسک ديگر هم به آن اضافه شد و با وجود اينکه اين برنامه براي کودکان ساخته شده بود به سرعت در بين بزرگسالان طرفداران زيادي پيدا کرد.

چارلي مک کارتي

«ادگار برگن» که در دهه 1910 يک نوجوان به شمار مي‌رفت آدمک چوبي را خريد و او را چارلي نام نهاد، از آن زمان تا لحظه مرگ برگن در سال 1978 اين دو از هم جدا نشدند.

اين عروسک چوبي که برگن عروسک?پردازيش را بر عهده داشت ابتدا در راديو محبوب شد و پس از موفقيت اين برنامه، ادگار و چارلي از سال 1936 تا 1950 در تلويزيون برنامه اجرا کردند. ادگار در راديو، تلويزيون و حتي سينما توانست مخاطبان بسياري را جذب کند و در سال 1938 جايزه اسکار افتخاري که يک تنديس چوبي بود را براي خلق شخصيت چارلي دريافت کرد.

توپو گيگيو

توپو گيگيو يک موش با گوش‌هاي دراز است که توسط ماريا پرگو ساخته شد و در دهه 1960 محبوب‌ترين شخصيت تلويزيوني کودکان ايتاليا بود. علاوه بر محبوبيت فوق‌العاده اين موش گوش دراز در کشور خودش، با حضور در نمايش «اد ساليوان» در سال 1963 توانست در سراسر جهان معروف شود.

توپو گيگيو که يک مخلوطي از فرهنگ روزمره ايتاليايي است هنوز هم به طور منظم در فستيوال‌هاي ايتاليايي حضور دارد.

هودي دودي

برنامه هودي دودي با مجري‌گري «بوفالو باب اسميت» به عنوان يکي از پيشگامان برنامه‌هاي کودک جهان در تلويزيون شناخته شده است.

اين برنامه پنج روز در هفته به صورت رنگي با بيش از هزار قسمت دنباله‌دار از سال 1947 تا 1960 روي تلويزيون ظاهر شد.

هودي يک عروسک چشم آبي با موهاي قرمز است که 47 خال روي صورتش دارد. اين عروسک اکنون در موزه ملي تاريخ آمريکا نگهداري مي‌شود.

اندي پندي

اندي پندي عروسکي که در سبد پيک نيک زندگي مي‌کند، ستاره برنامه‌هاي کودک انگليس در دهه 1950 بود. شخصيت مقابل اندي يک خرس عروسکي به نام «تدي» بود و عروسک زشت «لوبي لو» تنها زماني ظاهر مي‌شد که اين دو در برنامه نبودند. در سال 2002 اين شخصيت به همراه چندين شخصيت ديگر بار ديگر به برنامه‌هاي کودک بازگشتند.

چوپ بره

«چوپ» يک بره شيرين است که توسط شاري لوييس کمدين و عروسک‌پرداز خلق شد، در دهه 1960 در تلويزيون ظاهر شد و در سال 1992 لوييس توانست پنج جايزه امي را براي برنامه کودکش که از شبکه پي‌بي‌اس پخش مي‌شد، دريافت کند.

در سال 1998 شاري فوت کرد اما دختر او همچنان اين عروسک را زنده نگه داشته است.

کرميت قورباغه

«جيم هنسون» از دو توپ پينگ‌پنگ براي ساختن چشمان قورباغه‌اي و يک کت سبز دور انداخته شده براي لباس کرميت استفاده کرد.

در سال 1969 کرميت در تلويزيون ظاهر شد و تاکنون در برنامه‌هاي مختلف تلويزيوني از جمله نمايش احمقانه، خيابان سيسمي و همچنين يک فيلم و دو ترانه موسيقي ظاهر شده است.


 در ژانر کودک؛
 فرزاد موتمن پيش توليد "ماني و دلاور" را آغاز مي‌کند 

 پيش توليد فيلم سينمايي "ماني و دلاور" به کارگرداني فرزاد موتمن پس از بازنويسي نهايي فيلمنامه تا 10 روز ديگر در تهران آغاز مي‌شود.ولي‌الله مدني تهيه‌کننده اين فيلم سينمايي در اين باره به خبرنگار مهر گفت: بازنويسي نهايي فيلمنامه تا 10 روز ديگر توسط سيد حسن مهدوي‌فر به پايان مي‌رسد. پس از آن پيش توليد نهايي فيلم آغاز مي‌شود. هنوز درباره انتخاب بازيگران به قطعيت نرسيده‌ايم چون با بازنويسي فيلمنامه يکي از شخصيت‌ها حذف و به نقش تعدادي نيز افزوده شده‌است.

وي ادامه داد: خوشبختانه وزارت ارشاد و فارابي نظرات مثبتي درباره فيلمنامه داشتند که بسيار مؤثر بود. اين فيلم از پروداکشن سنگيني برخوردار است و نياز به ساخت دکورهاي زيادي دارد. فيلمبرداري اين فيلم سينمايي در شهرهاي مختلفي از جمله شيراز، پاسارگاد، اصفهان، خراسان و آذربايجان انجام مي‌شود.

مدني عنوان کرد: اين فيلم با نگاهي ملي به تاريخ ايران و با موضوع کودک و نوجوان ساخته مي‌شود. احتمالا اواسط خرداد ماه فيلمبرداري فيلم را آغاز مي‌کنيم. همچنين در حال مطالعه و بررسي براي ساخت سه بعدي و تروکاژهاي مختلف فيلم نيز هستيم.

داستان "ماني و دلاور" درباره پسر بچه‌اي 11 ساله است که به تخيلات و داستان‌هاي دايي‌اش که نويسنده ناموفقي است عينيت مي‌بخشد.موتمن فيلم‌هاي سينمايي"باج خور"، "شب‌هاي روشن"، "بيداري"، " جعبه موسيقي"، "صداها" و... را در کارنامه دارد.


 ويژه 

بازيگر پيشكسوت تئاتر:

توجه مسئولان به هنر تئاتر افزايش يافته است

بازيگر پيشكسوت تئاتر گفت: ارزش تئاتر درسال‌هاي اخير بين مسئولان افزايش يافته است و مديران فرهنگي نسبت به اين هنر احساس مسئوليت بيشتري مي‌كنند. به گزارش ايرنا، محمود پاك‌نيت روز شنبه افزود: مسئولان و دست‌اندركاران كارهاي هنري بعد از برگزاري جشنواره تئاتر فجر به تئاتر ارزش و اهميت بيشتري داده‌اند كه اين جاي اميدواري دارد اما كافي نيست.

وي با بيان اينكه تئاتر فرهنگ يك جامعه را بيان مي‌كند افزود: پيشرفت اين هنر نيازمند سالن براي تمرين است و امروزه سالن هاي تئاتر موجود هر شهر نشان از سطح فرهنگ آن شهر است. پاك نيت بيان داشت: اگر كساني كه مسئول هستند و دستي بر تئاتر و امور فرهنگي جامعه دارند بيشتر به ساخت سالن‌ها براي انجام كارهاي فرهنگي و هنري از جمله هنر تئاتر، ارزش قائل شده و علاقمندان به فرهنگ نيز گسترده‌تر و بيشتر فعاليت كنند، مي‌توانيم آينده خوبي براي تئاتر كشور رقم بزنيم.

وي با بيان اينكه هنر تئاتر معرف و شناسنامه هر شهر است ابراز داشت: اداره‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي در استان‌ها بايد با توجه به اينكه جوانان عاشق به كار در عرصه تئاتر بسيار زياد است، گروه‌هاي هنري تئاتر را حمايت كنند.

وي تصريح كرد در اختيار گذاشتن امكانات ناچيز از جمله سالن‌هاي تمرين مي‌توانند در رشد و پويايي خلاقيت‌ها و هنرهاي فاخر اين قشر پرتلاش موثر باشد تا در عرصه‌هاي ملي و بين‌المللي افتخارآفريني كنند. متاسفانه امروزه شرايطي ايجاد شده كه تئاترها فقط ويژه جشنواره‌ها است كه درواقع نبايد به اين صورت باشد.

وي گفت: بايد دانست تئاتر فقط براي مردم است و نه براي جشنواره‌ها كه كارهاي در اين زمينه بايد رنگ و بوي مردمي داشته باشد.بازيگر سريال 'يوسف پيامبر' با بيان اينكه اگر هدف كار و دنبال كردن هنر تئاتر به طور صرف حضور در جشنواره‌ها، باشد اين هنر مي‌ميرد اظهار داشت: با اين روش مردم نسبت به تئاتر بي‌تفاوت مي‌شوند.پاك نيت حضور تئاتر هاي فاخر در شهرستان‌ها را يكي از عوامل احيا اين هنر در نقاط مختلف كشور دانست و اضافه كرد: امروزه بسياري از تئاترهاي خوب و فاخر با رويكرد جديد در تهران و برخي شهرستان‌ها برگزار مي‌شود كه مورد استقبال مردم قرار مي‌گيرد و براي اينكه اين تئاترها در شهرستان‌ها نيز اجرا شود مسوولان تئاتر شهرستان‌ها و مديران كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان‌ها بايد حمايت‌هاي خود را در اين بخش انجام دهند و خواهان انجام فعاليت‌هاي تئاتر در شهرستان‌هاي خود باشند.

وي ادامه داد: در سطح استان اداره‌هاي كل فرهنگ و ارشاد اسلامي متولي اصلي احيا و انجام امور فرهنگي و هنري جامعه هستند كه بايد در اشاعه فرهنگ و هنر در شهرستان‌ها حمايت‌هاي همه‌جانبه خود را لحاظ كنند تا اين هنر در كشور رشد و پيشرفت كند.

پاك‌نيت تصريح كرد از طرفي استقبال مردم از فعاليت‌هاي هنري به ويژه هنر تئاتر به تبليغ و حمايت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي در هر شهرستاني بستگي دارد و معتقدم داد و ستد بين ارگان‌هاي هنري و فرهنگي، موفقيت را به وجود مي‌آورد.


 خبر، خبر 

مشاعره دانش‌آموزي در تلويزيون كليد خورد

دكتر اسماعيل آذر از كليد خوردن مشاعره دانش‌آموزي در تلويزيون خبر داد و گفت: هدف از اين كار يافتن استعداد جوان‌هايي است كه در گوشه و كنار كشور ما بسيار فراوانند،‌ اما گمنام مانده‌اند.كارشناس ـ مجري برنامه مشاعره تلويزيوني در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران، درباره‌ي روند توليد مشاعره دانش‌آموزي توضيح داد: اين مشاعره در شهرها، استان‌ها و پاره‌اي از شهرستان‌ها برگزار مي‌شود و اكنون در مرحله‌ي انتخاب و گزينش داوطلبان است. در حقيقت قهرمانان اين برنامه دانش‌آموزان دوره‌ي راهنمايي و دبيرستان هستند.وي در ادامه درباره‌ي متفاوت بودن اين دوره از مشاعره نسبت به دوره‌هاي قبل توضيح داد: محتواي اين مشاعره‌ها حداقل با 70 درصد تفاوت نسبت به دوره‌هاي قبل خواهد بود. در حقيقت محور برنامه همان مشاعره سنتي است با گرايش شعرهاي كه در كتاب‌هاي مدرسه‌اي آمده است، اما قرار است كارهاي جديدي براي تقويت زبان فارسي در مدارس صورت پذيرد كه عبارتند از: بازي با واژه‌ها به طريق خاص، بازي با جمله‌هاي منثور به شيوه‌هاي خاص، حل جدول اطلاعات عددي از طريق تصوير، شنيدن شعر دانش‌آموزاني كه استعداد شاعري دارند، ارائه اطلاعات در محدوده سطح دانش مدرسه، ارائه اطلاعات عددي و تاريخي در سطح نياز مدارس و ... .

آذر افزود: اين كارهاي جديدي كه قرار است براي تقويت زبان فارسي در مدارس صورت پذيرد، براي هشت الي 10 مركز پيش‌بيني شده است كه در اين برنامه كليه مدارس مي‌توانند از طريق نامه به شبكه آموزش، نخست حضور خود را در برنامه اعلام كرده و سپس داوطلبان واجد شرايط را معرفي كنند.وي در بخش ديگري از گفت‌و‌گوي خود يكي از اساسي‌ترين اهداف برنامه مشاعره اين دوره را تقويت روحيه كتابخواني و تقويت آموزش و پرورش در كشور دانست و گفت: همچنين قرار است براي معلمان دوره ابتدايي كه دانش‌آموزان دبستاني را تربيت مي‌كنند، جوايزي در نظر بگيريم.اسماعيل آذر در پايان گفت: مشاعره دانش‌آموزي براي پخش در تابستان توليد مي‌شود.عوامل برنامه مشاعره دانش‌آموزي عبارتند از: تهيه‌كننده: اميرحسين آذر، كارشناس ـ مجري:‌ اسماعيل آذر و ژاله صادقيان، كارگردان: عليرضا فرح جود.


بازگشت «لاک‌پشت‌هاي نينجا»

فارس: فيلم سينمايي پرفروش دهه هشتادي «لاک‌پشت‌هاي نينجا» احيا مي‌شود و با حال و هواي تازه‌اي جلو دوربين مي‌رود.کار احياي اين مجموعه فيلم موفق به مايکل بي فيلم‌ساز و تهيه کننده اکشن‌کار سينما سپرده شده است.طي چند هفته اخير رسانه‌هاي گروهي توجه ويژه‌اي به اين پروژه سينمايي نشان داده‌اند و مي‌نويسند تهيه کنندگان فيلم خيلي جدي در فکر توليد نسخه تازه‌اي از آن هستند.گفته مي‌شود علت توليد نسخه جديد و احيا شده فيلم «لاک‌پشت‌هاي نينجا» علاقه زياد دوستداران و طرفداران آن به ساخت قسمت تازه‌اي از آن بوده است.مايکل بي مي‌گويد: ساخت يک فيلم جديد بر مبناي اين مجموعه فيلم کلاسيک، به دنبال تقاضاي مکرر طرفداران اين لاک‌پشت‌هاي ماجراجو صورت مي‌گيرد.هنوز مشخص نيست قسمت جديد «لاک‌پشت‌هاي نينجا» چه زماني جلوي دوربين خواهد رفت. اما تابستان سال 2014 به عنوان زمان اکران عمومي آن تعيين شده است.

قرار است کار نگارش فيلم‌نامه فيلم تا يکي دو ماه ديگر شروع شود و معلوم نيست مايکل بي فقط تهيه کننده آن خواهد بود يا امر کارگرداني آن را نيز به عهده مي‌گيرد.اين فيلم‌ساز اين روزها مشغول کارگرداني فيلم کم‌خرج و درام «رنج و گنج» است که از آن به عنوان پروژه شخصي و مورد علاقه خود اسم مي‌برد.


 كوتاه نوشت... 

خونسردترين معجزه از خالي سياست خود بود

که يک شب

به بي‌نهايت باطنش

فتحي زودرس سرك كشيد

تو را با تبري يافت

درست

در زير جوانترين شاخه شاخه‌هاي شکوفه‌اي

حالا چرا خودت را شكنجه مي‌کني؟

وتو ماندي

با تمام پوسته پوسته‌هاي قديمي

که زير ساقه‌هاي جوان من از خاك اره هم گذشت

و تو را براي هميشه در بي‌نهايت باطني‌ام تنديس كرد

re.ra466fa@yahoo.com>>رضوان رهنما فر


 بــبــيــــن 

همزمان با پايان راي‌گيري نشريه «تايم»، اصغر فرهادي، در رتبه چهارم رده‌بندي کلي 100 چهره تاثير‌گذار سال 2012 ايستاد- سينما پرس


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون