جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


چرا زندگي تان عادي مي شود؟


اعضاي كادر فني تيم واليبال جوانان ايران مشخص شدند

مسابقات غرب آسيا ؛
تيم بسكتبال جوانان ايران مقابل يمن به برتري رسيد


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيا مي‌دانيم !


آيينه شهر
بدون شرح - همايون لنگرودي (بديع فر)

 چرا زندگي تان عادي مي شود؟  

 
ديگر هيچ هيجان و عاطفه اي وجود نداشت نه اينكه وجود نداشته باشد، اين هيجانات مثل روزهاي اول نبود قلبها براي همديگر نمي تپيد، ديگر آن صحبتهاي عاشقانه گفته نمي شد رابطه هاي خيلي زود عادي شده بود.

به گزارش خبرگزاري زنان ، هنگامي كه 2 نفر نا آشنا و با سليقه هاي مختلف كنار هم قرار مي گيرند دوام كيفيت دوستي آنها به دانش، مهارت و هنر هر يك از آنها در تحكيم اين ارتباط بستگي دارد، زن و شوهرهايي وجود دارند كه اگر چه در كنار هم هستند ولي بسيار از هم فاصله دارند در حقيقت به دليل عدم درك صحيح نيازها و شخصيت يكديگر نه تنها صميميتي بين آنها نيست بلكه به اجبار در كنار هم زندگي مي كنند كه اين اجبار مي تواند ناشي از تعصبات اجتماعي مثل اعتقاد به ناشايسته بودن طلاق، حمايت از فرزندان و مشكلات معيشتي باشد.

*چرا زندگي عادي مي شود؟

بسياري از زوجين پس از گذشت چند سال از زندگي مشتركشان احساس مي كنند كه دچار يكنواختي در زندگي شده اند و ديگر براي همديگر جذاب نيستند حال و حوصله همديگر را نداشته و روابط سرد و بي روح عاطفي و احساسي بر زندگيشان حاكم است.عادي شدن روابط از جمله آسيب هايي جدي است كه مي تواند حتي منجر به طلاق شود اين آسيب مي تواند دلايل روان شناختي درون خانواده يا خارج از خانواده فراواني داشته باشد كه راه حل هاي متفاوتي را ايجاب مي كند در آغاز زندگي مشترك روابط ها بسيار عميق بوده و زوجين به تمامي نيازهاي يكديگر توجه مي كنند خانم ها لباس هاي مرتب مي پوشند، سفره زيبا مي چينند و در مقابل مردها از همسرشان مرتب تعريف و تمجيد مي كنند و با كلمات ابراز احساسات مي كنند ولي پس از گذشت 2 يا 3 سال حتي با ورود يك بچه به زندگي شان تمامي وقتشان را براي او گذاشته، خانم ها ديگر لباس هاي متنوع نمي پوشند حوصله اي براي رسيدن به خود ندارند مردها هم فراموش مي كنند كه بايد از همسرشان تعريف كنند و ابراز احساسات كنند اين روال باعث مي شود زوجين آن قدر از يكديگر دور شوند كه فراموش مي كنند روزگاري همديگر را دوست داشتند آنها قبل از ازدواج با تصورات كمال گرايانه وارد زندگي مشترك مي شوند و زماني كه چيزي غير از اين تصورات مي بينند آنها كم كم ساختن روياهايشان را فراموش مي كنند و به واقعيت هاي محتوم تن مي دهند.

*زندگي زوجين بايد متنوع باشد

رضواني روانشناس عمومي در گفتگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبرنگاران افزود: نارضايتي زن و شوهر از يكديگر علاوه بر اينكه بر لذت و موفقيت هاي اجتماعي، شغلي و اقتصادي تاثير منفي گذاشته گاهي مشكلات اخلاقي را نيز منجر مي گردد.وي ادامه داد، زوجين براي از بين نرفتن جذابيت زندگي مشترك بايد طوري زندگي كنند كه انگار تازه ازدواج كرده اند و طوري رفتار كنند كه هميشه براي همسرشان يك مرد شگفت انگيز و كشف شده است.

رضواني تصريح كرد: اغلب همسران بعد از ازدواج بعد از مدتي احساسات و روابط زناشويي را فراموش مي كنند آنها غرق در كار و مشكلات زندگي شده و براي يكديگر وقتي براي صحبت كردن نمي گذارند كه به مرور زمان زندگي يكنواخت و كرختي پيدا مي كنند.

*زندگي همانند گلي است كه بايد هميشه به آن آب داد

عشق و محبت زماني آغاز مي شود كه ما درون ديگري را ببينيم و اين كار زماني امكان پذير است كه ما از طريق توجه به او با
خواسته هاي خود كنار بياييم وقتي توانستيم به روشتي همه چيز را ببينيم آن گاه مي توانيم به نياز او پي ببريم آيا لازم است دست او را بفشاريم يا به او خيره شويم و فقط سكوت اختيار كنيم سوال كنيم يا نه؟

همچنين براي داشتن يك زندگي با نشاط در كنار معاشرت خوب اجتماعي و تربيت صحيح فرزندان ابتدا بايد آرامش و آسايش را در خانواده فراهم كرد.

زندگي و عشق مثل گلي است كه براي پژمرده نشدن و تازه ماندن آن هميشه بايد به آن آب داد تا پژمرده نشود.


 اعضاي كادر فني تيم واليبال جوانان ايران مشخص شدند 

 فرهاد نفرزاده سرمربي تيم ملي واليبال جوانان ايران اسامي اعضاي كادر فني مورد نظر خود را در اين تيم معرفي كرد.به گزارش روز يكشنبه ايرنا و به نقل از روابط عمومي فدراسيون واليبال، اين تصميم پس از جلسه روز گذشته نفرزاده با محمدرضا داورزني رييس اين فدراسيون گرفته شد.

اسامي اعضاي كادر فني تيم واليبال جوانان ايران به شرح زير اعلام شد:

سرپرست: علي ستوده روان

سرمربي: فرهاد نفرزاده

مربي: محمد شعبان خمسه، فرشاد سعيدي و حميد جعفر زاده

آناليزور: عليرضا طلوع كيان

پزشك: غلامرضا نوروزي

مربي بدنساز: امير حاجي قاسم

تراپيست: سعيد ضيغمي

ماساژور: ابوالفضل معصوم زاده


 مسابقات غرب آسيا ؛
 تيم بسكتبال جوانان ايران مقابل يمن به برتري رسيد 

 
تيم جوانان كشورمان در ادامه مسابقات بسكتبال غرب آسيا مقابل تيم يمن به پيروزي رسيد. به گزارش ايرنا و به نقل از سايت اسپورت لبنان ، تيم بسكتبال جوانان كشورمان در چهارمين روز از برگزاري سيزدهمين دوره مسابقات جوانان غرب آسيا موفق شد با امتياز 94 بر 68 تيم يمن را شكست دهد. نوجوانان كشورمان در وقت هاي اول ، دوم ، سوم و چهارم اين ديدار به ترتيب با امتيازهاي 27 بر 20 ، 21 بر 20 ، 23 بر 19 و 23 بر 9 حريف خود را مغلوب كردند.

اين ديدار را 'پاول سقيم' از لبنان به عنوان سرداور ، 'نقولا معلوف' از لبنان به عنوان داور اول و 'محمد الابلي' از سوريه به عنوان داور دوم قضاوت كردند. در ديگر ديدار نيز تيم لبنان ميزبان مسابقات موفق شد با امتياز 62 بر 48 تيم سوريه را شكست دهد. مرحله برگشت سيزدهمين دوره مسابقات بسكتبال جوانان غرب آسيا از چهارشنبه گذشته با شركت تيم هاي ايران ، لبنان ، اردن ، سوريه و يمن در سالن المتحد در طرابلس لبنان آغاز شد. اين مسابقات امشب پايان مي يابد و تيم بسكتبال كشورمان در آخرين ديدار خود در ساعت 19 به وقت بيروت به مصاف تيم لبنان ميزبان اين مسابقات مي رود. در ديگر ديدار نيز در ساعت 17 به وقت بيروت تيم هاي اردن و سوريه به مصاف هم مي روند. سه تيم برتر اين دور از رقابت ها به مسابقات قهرماني آسيا كه تابستان به ميزباني مغولستان برگزار مي شود ، راه مي يابند.


 گــوناگــون  

اوقات فراغت، لحظات زيبا و زرين زندگي

قسمت دوم - پاياني

از اين رو امام سجاد(ع) از پيشگاه پروردگار پر مهر چنين درخواست مي‌کند:

«[خدايا]، اگر براي ما فراغتي از کارها مقدر فرموده‌اي، آن را فراغت سالم قرار ده که در آن، گناهي ما را در نيابد و خستگي به ما رو نياورد تا (فرشتگان) و نويسندگان بدي‌ها با پرونده‌اي خالي از بيان گناهان مان از سوي ما بازگردند و نويسندگان نيکي‌ها به خاطر نيکي‌هايي که از ما نوشته‌اند، شادمان شوند.»

بينش‌ها و روش‌هاي متفاوت يا متناقض ما در باره اوقات فراغت، اين موضوع را چون خنده و شادي يا شوخي و شادماني، داراي دو جلوه زيبا و روح نواز يا زشت و روح خراش کرده است، به گونه‌اي که اين نعمت بزرگ الهي را که در کنار صحت و سلامتي قرار دارد و مورد سوال خداي مهربان در روز رستاخيز واقع مي‌شود (ثم لتسئلن يومئذ عن النعيم،الصّحة و الفراغ)، دستخوش افراط‌ ها، تفريط ها، سياهي‌ها و تباهي‌ها مي‌کند.

اين رخداد تلخ آنگاه پديد مي‌آيد که اوقات فراغت حاصلي جز بي‌حاصلي، پوچي، بطالت و خوشگذراني بي هدف نداشته باشد و تنها به عنوان هدف زندگي، بي هيچ پشتوانه انساني و ارزشي نگريسته شود و بيکاري در آن، دليل دست زدن به هر کاري تلقي گردد! از اين رو برخي فراغت زماني، توانايي جسماني و توانمندي مالي را فسادآور دانسته، چنين مي گويند:

«اِنَّ الشَّبابَ و الفِراغَ و الجِدَة مفسدةٌ للمرء اي مفسدة؛

همانا جواني، فراغت و ثروت موجب فساد و تباهي است، فسادي بزرگ و بسيار».

رسول گرامي اسلام(ص) با نگاهي پر نور، فراغت و سلامت را هم‌پاي هم دانسته و در باره اين دو مي‌فرمايد:

«خُلّتان کثيرٌ من النّاس فيهما مفتون: الصّحة و الفراغ؛

دو چيز است که بسياري از مردم با آن امتحان شده اند و فريب خورده اند: صحت و فراغت.»

و امام علي(ع) با توجه به آيه «فَاِذا فَرَغْتَ فَانْصَبْ؛ پس چون فراغت يافتي به کار ديگري بپرداز.» مي‌فرمود:

«آگاه باشيد که دنيا سراي بلا و امتحان است که ساکنان آن زماني را به فراغت، بيکاري و بيهودگي سپري نمي‌کنند مگر آنکه حسرت و پشيماني بسياري بر آنان در روز قيامت خواهد بود.»

اين راهبرد روشنگر موجب گرديده که در مجموعه معارف وحياني و آموزه‌هاي رباني افراد نوام و کثيرالنوم يعني پرخواب و کم کار و انسان‌هاي کثرة الفراغ يعني پر فراغت و کم فعاليت، نکوهش بسيار شوند، به گونه‌اي که مورد بغض و غضب خداوند قرار گيرند، زيرا لحظه‌هاي پر بار و سرنوشت ساز زندگي خود را که مهر و کابين خوشبختي آنان در دنيا و سعادت شان در آخرت است و بايد همراه با کيمياي اطاعت و عبوديت، جاودان سازند، پوچ و بي ارزش ساخته‌اند.


 كوتاه از ورزش جوانان 

رييس هيات قايقراني استان تهران:

طرح استعداديابي قايقراني در سطح مدارس استان تهران اجرا مي شود

رئيس هيات قايقراني استان تهران گفت: امسال طرح استعداد يابي در سطح مدارس استان تهران و پايگاههاي قايقراني انجام مي شود. به گزارش پاما، مسعود مهدوي نيا افزود: با همکاري "سانتو" مسئول توسعه و گسترش قايقراني کشور در سطح مدارس استان تهران استعداد يابي مي شود که به دو شيوه سنجش طول قد، فاصله دو دست و مقدار اکسيژن مصرفي در زمان فعاليت ملاک عمل خواهد بود.مهدوي نيا از برنامه علمي براي ارتقاي بار فني قايقرانان خبر داد و گفت: از چهارم تيرماه سال 89 برنامه اي تدوين و اجرا شده است که براساس آن ورزشکاران منتخب براي موفقيت در المپيک بايد 10 هزار ساعت تمرين در دستور کار خود قرار دهند.


دو بازيكن صنعت نفت آبادان به تيم فوتبال نوجوانان ايران دعوت شدند

دو بازيكن تيم فوتبال نوجوانان صنعت نفت آبادان، به اردوي آمادگي تيم فوتبال نوجوانان ايران در تهران دعوت شدند.

به گزارش ايرنا و به نقل از پايگاه اطلاع رساني باشگاه فرهنگي ورزشي صنعت نفت آبادان، از سوي 'علي دوستي‌ مهر' سرمربي تيم فوتبال نوجوانان ايران، 'مجتبي مقتدايي' و 'محمد فرزادي' دو بازيكن تيم نوجوانان صنعت نفت آبادان به اردوي آماده سازي اين تيم دعوت شدند.مجتبي مقتدايي در پست مدافع و محمد فرزادي در پست هافبك براي تيم نوجوانان صنعت نفت آبادان بازي مي‌ كنند.

اردوي آمادگي تيم فوتبال نوجوانان ايران در روزهاي 18 تا 23 فروردين ماه در كمپ تيم‌ هاي ملي فوتبال در تهران برپا خواهد بود.


 آيا مي‌دانيم ! 

مورچه ها واکسيناسيون مي‌شوند

گروهي از دانشمندان اتريشي در بررسيهاي خود دريافتند که مورچه ها در کلوني هاي خود پزشک دارند که بچه هاي آنها را واکسيناسيون مي کند.به گزارش مهر، در يک کلوني مورچه ها زماني که نقش هر يک از اعضا مشخص مي شود کسي نيز شغل پزشکي را انتخاب مي کند.در واقع اين شغل يک نقش عمومي نيست که تمام اعضا توانايي انجام آن را داشته باشند، بلکه پزشک مورچه ها متخصص بيماريهاي عفوني و واگيردار است.

اين پزشک در واقع يک مورچه بيمار است که در سراسر کلوني مي چرخد و از آن درمان بيماريها براي ساير مورچه ها گرفته
مي شود.دانشمندان موسسه علم و فناوري اتريش در وين با کشف اين اثر از آن به عنوان نوعي واکسيناسيون ياد کرده اند که در حفظ سلامت کل خانواده مورچه ها نقش بسيار مهمي ايفا مي کند.

براي درک بهتر اينکه اين سيستم بهداشتي بسيار موثر تا چه حد در داخل لانه مورچه ها اهميت دارد کافي است که جايي مثل يک کلان شهر شلوغ و پرجمعيت را تصور کنيد که در آن خطر ابتلا به يک همه گيري بسيار بالا است و يک عفونت احتمالي مي تواند به تمام شهروندان سرايت کند.به گفته اين محققان، مورچه ها در مواجهه با عوامل بيماريزا به بهترين روش يعني به صورت تيمي واکنش نشان مي دهند.درحقيقت، مورچه ها داراي يک سيستم ايمني دسته جمعي هستند که شامل يک سري از رفتارهاي بهداشتي گروهي است که تغيير در بسامد تماسهاي متقابل را پيش بيني مي کند.اين مطالعه جديد نشان مي دهد که اين حشرات در مبارزه با بيماريها علاوه بر سيستم ايمني ذاتي خود (سيستم ايمني که هر فرد در بدن خود دارد) با واکسيناسيون عمومي و ساخت يک سيستم ايمني دسته جمعي از خود در برابر بيماريها محافظت مي کنند.


 آيينه شهر 
 بدون شرح - همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون