جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2472- تاریخ : 1391/01/21 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


مذهبي ها در ارتباط زناشويي موفق‏تر هستند؟


ابداع دستكشي براي پيام‌هاي ارتباطي افراد نابينا- ناشنوا


بزرگ‌ترين الياف جهان از تار عنکبوت ساخته شد


گنده تر از دروغ


خـبـــــر


کاريکلماتور


 مذهبي ها در ارتباط زناشويي موفق‏تر هستند؟ 

 
فرزانه منجزي با اشاره به مقاله خود که به بررسي اثر ارتباط اسلامي و نگرش‏هاي مذهبي بر بهبود رضايت زناشويي پرداخته بود، اظهار داشت: نتايج حاصل از پژوهش، بيانگر اين است که اثر ارتباط اسلامي و نگرش‏هاي مذهبي بر بهبود رضايت زناشويي زوجين شهر اصفهان مؤثر بود و با سطح معني‏داري تأييد شد.وي بيان داشت: يکي از اقدامات اوليه بهداشت رواني، رضايت زناشويي و مساعدسازي محيط خانوادگي است، از اين رو به عنوان هدف پژوهش لحاظ شد.عضو گروه مشاوره واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي خوزستان تصريح کرد: در اين بررسي، 60 زوج شهر اصفهان به منظور رفع مشکلاتشان در اين طرح داوطلب شدند.وي ادامه داد: اثر ارتباط اسلامي و نگرش‏هاي مذهبي بر رضايت زناشويي زوج‏ها در پس آزمون و پيگيري مؤثر بوده است.منجزي افزود: با توجه به يافته‏هاي پژوهش پيشنهاد مي‏شود که در مشاوره زناشويي از سبک ارتباط اسلامي و نگرش‏هاي مذهبي براي افزايش رضايت زناشويي استفاده کنند. وي گفت: پژوهش حاضر با هدف بررسي اثر ارتباط اسلامي و‏ نگرش‏هاي مذهبي بر بهبود رضايت زناشويي زوجين شهر اصفهان انجام شد. عضو گروه مشاوره واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي خوزستان با اشاره به تحقيقي که بر زوجين اسپانيايي انجام شد، اضافه کرد: در اين پژوهش به اين نتيجه رسيدند که آموزش مهار‏ت‏هاي ارتباطي سبب افزايش هماهنگي زوجين و نيز اجتناب از درگيري و تعارض مي‏شود.

وي تاکيد کرد: طي هشت جلسه مهارت‏هاي مديريتي خشم، همدلي، مسئوليت‏پذيري و خودشناسي را به زوجين آموزش دادند و به اين نتيجه رسيدند که اين آموز‏ش‏ها اثر مثبتي بر ميزان‏ سازگاري زناشويي داشته است و به تغييرات رفتاري درازمدت در زوجين منجر مي‏شود.منجزي ادامه داد: زوجيني که ارتباطات کلامي بيشتري با هم داشتند و بحث‏هاي داخلي خانواده براي آنها در اولويت بوده نسبت به زوجيني که ارتباطات کلامي کمتر و يا به موضوعات غيرشخصي پرداختند، از سطح رضايت زناشويي بيشتري برخوردارند، توافقات بيشتري با هم دارند و علاقه‌مند به بازسازي روابط خود هستند و زوجين مذهبي در ارتباط زناشويي موفق‏تر بودند.وي بيان داشت: زوجيني که اوقات فراغت بيشتري را با هم مي‏گذرانند و سرگرمي‏هاي مشترکي‏ دارند، ارتباطات کلامي و عاطفي بيشتري با يکديگر داشته به گونه‏اي که در سلامت جسمي و روحي آنها مؤثر است و در نهايت رضايت از زندگي زناشويي با يکديگر دارند.عضو گروه مشاوره واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي خوزستان گفت: به دنبال بررسي نقش دين و تجانس مذهبي در بين زوجين، به اين نتيجه رسيدند که مذهب نقش مهمي در رضايت زناشويي دارد به اين ترتيب که عقايد و اعمال مذهبي از لحاظ درون فردي، فرد را قادر مي‏سازد که از لحاظ فيزيولوژيکي، شناختي و عاطفي خشم خود را کنترل کند و به او کمک مي‏کند که مسئوليت اعمال خود را در تعارض‏ها بپذيرد.وي اظهار داشت: از لحاظ بين فردي، اعمال مذهبي شرايطي ايجاد مي‏کند که فرد در هنگام خشم به خدا توجه کند و حمايتي براي هر دو زوج ايجاد مي‏کند که از تعارض با يکديگر اجتناب کنند.


 ابداع دستكشي براي پيام‌هاي ارتباطي افراد نابينا- ناشنوا  

 محققان آلماني دستكشي براي افراد نابينا – ناشنوا طراحي كرده‌اند كه امكان دريافت يا ارسال پيام كوتاه و ايميل از طريق تلفن همراه را فراهم مي‌كند. به گزارش ايسنا، افراد نابينا – ناشنوا از زبان لمسي Lorm براي برقراري ارتباط با سايرين استفاده مي كنند و بدليل آشنا نبودن بيشتر مردم با زبان لمسي، محققان لابرتوار تحقيقاتي Design Research دستكشي طراحي كرده‌اند كه زبان لمسي را به گفتار يا متن تبديل مي كند. دكمه‌هايي بر روي دستكش (Mobile Lorm Glove) نصب شده است كه به حسگرهاي فشار متصل هستند و زبان لمسي Lorm را به گفتار يا متن ترجمه كرده و از طريق بلوتوث به تلفن همراه ارسال مي‌كنند. از ديگر قابليت‌هاي اين دستكش، دريافت تماس و پيام كوتاه از تلفن همراه و تبديل آنها به الگوهاي زبان لمسي براي افراد ناشنوا - نابينا است. در پشت دستكش موتورهاي لرزه اي كوچكي تعبيه شده‌اند كه پيام‌هاي دريافتي را به زبان لمسي ترجمه مي‌كنند.


 بزرگ‌ترين الياف جهان از تار عنکبوت ساخته شد 

 
2 هنرمند با استفاده از تارهاي طلايي رنگ ميليون‌ها عنکبوت بزرگ‌ترين الياف جهان را توليد کردند.به گزارش برنا به نقل از نيوز ديسکاوري، 2 هنرمند به نام‌هاي "سيمون پيرز" و "نيکلاس گادلي" موفق به توليد بزرگ‌ترين الياف ابريشم جهان شدند.پيرز و گادلي با استفاده از تارهاي تنيده شده و طلايي رنگ ميليون‌ها عنکبوت ماداگاسکاري اين الياف را توليد کردند. براي نمونه 1.2 ميليون عنکبوت ماده تارهاي طلايي لازم براي بافت يک کلاه لبه‌دار را تنيدند.


 گنده تر از دروغ 

قلعه نوعي ماندگار شد!

مهدي طوسي

ما نمي گوييم، برخي از خبرنگاران ورزشي اين را شايعه كردند كه قرار است قلعه نوعي در همان تيم تراكتورسازي بماند و اگر شد ديگر هم به هيچ تيمي بر نگردد.اين جوري مي گويند كه اين مربي در يك جمع خصوصي عنوان كرده كه من تازه از اين تيم پول هاي كلاني گرفتم و دلم نمي خواهد كه از اين تيم بروم به يك تيمي كه معلوم نيست از اين پول ها به من مي دهند يا نه،‌ نمي دهند!

گفته مي شود كه قلعه نوعي قرار است به هر ترتيبي كه شده در اين تيم بماند و به تيم ديگري هم فكر نكند چرا كه تيم هاي ديگر مثل اين تيم پول نمي دهند!


 خـبـــــر 

شكلات دلخواه خود را پرينت بگيريد!

با تكميل طراحي و ساخت پرينتر شكلات از اين پس قادر خواهيد بود اشكال و طعم هاي مورد دلخواه خود را در منزل پرينت بگيريد. به گزارش ايسنا، محققان دانشگاه اگزتر انگليس سال گذشته نمونه اوليه پرينتر شكلات را مورد آزمايش قرار دادند و با تكميل مراحل طراحي و ساخت، اين دستگاه تا پايان ماه جاري ميلادي وارد بازار خواهد شد.

دكتر ليانگ هائو، سرپرست تيم تحقيقاتي تأكيد مي كند: فناوري پرينتر شكلات مانند پرينترهاي سه بعدي است كه با پرينت گرفتن از يك سطح صاف شروع مي شود و لايه ها يكي پس از ديگري روي هم قرار مي گيرند و يك شكل سه بعدي ايجاد مي شود و هيچ ابزار ديگري براي شكل دهي به شكلات به كار برده نمي شود. استفاده از پرينتر شكلات بسيار ساده است و افراد پس از ذوب كردن شكلات و افزودن طعم دلخواه، مايع را داخل سرنگ تعبيه شده بر روي دستگاه مي ريزند و پرينتر شكل دلخواه را پرينت مي‌گيرد. محققان انگليسي با تأسيس شركت Choc Edge، ساخت پرينتر شكلات را وارد مرحله تجاري كرده اند. محققان در سراسر جهان در حال تحقيقات براي طراحي و ساخت پرينترهاي مواد غذايي هستند و نمونه اي از اين دستگاه سال گذشته توسط محققان موسسه تكنولوژي ماساچوست (MIT) مورد آزمايش قرار گرفت.

سازمان وظيفه عمومي اعلام كرد:

توقف كسرخدمت مشمولان ناشي از سابقه جبهه، جانبازي والدين و مدرك تحصيلي

سازمان وظيفه عمومي با صدور اطلاعيه اي اعلام كرد كه كسر خدمت هاي ناشي از سابقه جبهه و جانبازي والدين و كسرخدمت مربوط به مدارك تحصيلي دانشگاهي مشمولان از سال جاري متوقف شد.به گزارش پايگاه خبري پليس، سازمان وظيفه عمومي در اين اطلاعيه اعلام كرد با توجه به اينكه برخي مصوبات مربوط به ايثارگران از قبيل كسرخدمت به سبب سابقه جبهه و جانبازي والدين و همچنين كسرخدمت مربوط به مدارك تحصيلي دانشگاهي مشمولان، در قانون جديد وظيفه عمومي ذكر نشده است، لذا در سال جاري اين نوع كسرخدمت ها اجرايي نخواهد شد و صرفا افرادي مي توانند از امتيازات يادشده بهره مند شوند كه در شمول مصوبه سال 1390 قرار داشته باشند.بر اساس اين گزارش، همه كسرخدمت هايي كه در سال 1390 براي افراد مشمول قانون خدمت وظيفه عمومي (اعم از كاركنان وظيفه در حال خدمت و مشمولين داراي برگ اعزام ) صادر و در دفاتر خدمات الكترونيك انتظامي (پليس+10) و سامانه وظيفه عمومي ثبت شده است، داراي اعتبار بوده و لازم الاجرا است.

همچنين سربازاني كه در سال 1390 به خدمت اعزام شده و تاكنون به هردليل كسرخدمت آنان صادر نشده است، همچنان در شمول مصوبه سال 1390 قرار داشته و صدور كسرخدمت آنان تا پايان خدمت بدون مانع است.سازمان نظام وظيفه در خصوص نحوه اعمال كسرخدمت براي مشمولاني كه در سال 1390 خود را معرفي و برگ آماده به خدمت براي آنان صادر و تاريخ اعزام آنان سال 1391 تعيين شده، تاكيد كرد گواهي كسرخدمت آنان مي بايست در سال1390 صادر شده و حداكثر تا تاريخ پانزدهم ارديبهشت ماه توسط يگان مربوط در سامانه وظيفه عمومي به ثبت برسد.


 کاريکلماتور 

گورکن فقير مدام آرزو به گور مي برد.

غافل ، در بستر غفلت عمر مي گذراند.

کله پز ، صبح به صبح سرشماري مي کند.

دم و بازدم ، کرکره ي عمر را بالا مي کشند.

روشن‎فكر در تاريك خانه‎ي عكاسي جايي ندارد.

گراني ، نويسنده ي کتاب «فقر و فحشا» است.

حسين ناژفر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون