جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2471- تاریخ : 1391/01/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

رئيس مرکز بهداشت استان قم:
توليد 50 انيميشن با موضوع سلامت و سالمند در قم

در ايام نوروز صورت گرفت؛
نصب 209 اثر دانشجويان دانشگاه هنر در ميادين تهران


اخبـــــــــار


كـارتـــون
آلن لوزان - كوبا

كميكاتور


 رئيس مرکز بهداشت استان قم:
 توليد 50 انيميشن با موضوع سلامت و سالمند در قم 

 
رئيس مرکز بهداشت استان قم گفت: مرکز بهداشت استان قم توليد انيميشن و محصولات رسانه‌اي را در رابطه با موضوع سلامت از دو سال قبل آغاز کرده و تا به حال بيش از 50 انيميشن در اين رابطه توليد شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، محمد محمديان ظهر امروز در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه قم اظهار داشت: همه ساله در جمهوري اسلامي ايران هفته‌اي به نام هفته سلامت از 18 تا 24 فروردين نامگذاري مي‌شود که با برگزاري برنامه‌هاي متنوعي همراه است.

وي ادامه داد: امسال دانشگاه علوم پزشکي قم با توجه به اينکه شعار سازمان بهداشت جهاني، سالمندي و سلامت است، قصد دارد بيشترين همت را بر خدمت به قشر سالمند جامعه متمرکز کند.رئيس مرکز بهداشت استان قم خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه در ايران و کشورهاي در حال توسعه جمعيت سالمند رو به رشد است و طي 30 تا 40 سال آينده به چهار برابر ميزان فعلي خواهد رسيد، توجه به موضوع سالمندان و مشکلات آنان اهميت بسياري دارد و لزوم برنامه‌ريزي و مديريت براي نسلي که در آينده مي‌خواهد اين سن را تجربه کند، روشن مي‌سازد.محمديان با اشاره به برگزاري مراسم گردهمايي پدربزرگ‌ها، مادربزرگ‌ها و نوه‌ها در نخستين روز از هفته سلامت تصريح کرد: اين جشن که امروز به همت معاونت بهداشت و معاونت دانشجويي فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي برگزار شد، زمينه‌اي براي فرهنگ‌سازي مسائل دوران ميانسالي و تکريم از ميانسالان خواهد بود.

وي افزود: در استان قم هم‌اکنون نزديک به 80 هزار سالمند وجود دارد که در هفته سلامت تلاش مي‌کنيم در راستاي تکريم و خدمت‌رساني به اين قشر، گام‌هاي مفيدي برداريم.

رئيس مرکز بهداشت استان قم گفت: در هفته سلامت امسال، دانشگاه علوم پزشکي قم برنامه‌هاي مختلف اطلاع‌رساني در زمينه مسائل بهداشتي، ميزگردها و مصاحبه‌هاي مختلف رسانه‌اي، چاپ و توزيع پوستر و بنر در سطح شهر و توزيع کتاب شعر در خصوص سالمندان را خواهيم داشت.

به گفته محمديان، مرکز بهداشت استان قم توليد انيميشن، نرم‌افزار و محصولات رسانه‌اي را در رابطه با موضوع سلامت و در حوزه‌هاي مختلف اين موضوع از دو سال قبل آغاز کرده و تا به حال بيش از 50 انيميشن در اين رابطه توليد شده است.

وي بيان داشت: موضوع بهداشت روان، پيشگيري از حوادث و سوانح، بيماري‌ها و... از مسائلي است که در اين انيميشن‌ها به آن پرداخته شده است.

رئيس مرکز بهداشت استان قم با بيان اينکه رسالت مرکز بهداشت در تمام مراکز شهري و روستايي تکريم سالمندان و ارائه خدمات رايگان به آنها است، اضافه کرد: مشاوره و معاينات ابتدايي از جمله اين خدمات است و بيماري‌هاي آنان براي مراقبت ويژه به بيمارستان‌ها ارجاع مي‌شود.محمديان گفت: برنامه‌هاي هفته سلامت ويژه سالمندان در دو بخش مراقبت‌هاي ويژه از سالمندان و ارائه مباحث آموزشي برنامه‌ريزي شده است.


 در ايام نوروز صورت گرفت؛
 نصب 209 اثر دانشجويان دانشگاه هنر در ميادين تهران  

 دانشجويان دانشگاه هنر در زيباسازي شهر تهران براي استقبال از بهار 91 نقش گسترده­ اي را ايفا کردند و در ايام نوروز 209 اثر از آنها در ميادين شهر نصب شد. به گزارش مهر، به همين منظور، طي مسابقه‌ اي که معاونت فرهنگي دانشگاه هنر با حمايت و پشتيباني سازمان زيباسازي برگزار کرد، 270 اثر از دانشجويان دريافت شد که از اين تعداد، 12 اثر جهت اجرا در سطح شهر تهران توسط سازمان زيباسازي برگزيده شد.

در مجموع از طرح‌هاي مذکور تعداد 209 مورد ساخته و در بخش‌هاي مختلف شهر تهران نصب شد.


 اخبـــــــــار 

باحضور16هنرمندايراني؛

نخستين نمايشگاه مشترک هنرمندان ايران ومالزي

نخستين نمايشگاه مشترک هنرمندان ايران و مالزي در آکادمي ملي هنر کوالالامپور پايتخت مالزي برگزار شد. به گزارش مهر، 45 اثر نقاشان دو کشور ايران و مالزي در گالري آکادمي ملي هنر به بازديد عموم گذاشته شد.شانزده هنرمند ايراني و 24 هنرمند مالزيايي آثار خود را در نگارخانه "آسوارا" به عرضه گذاشتند.نمايشگاه مشترک ايران و مالزي (مايرا) با سخنراني دکتر "امير ذکرگو" استاد "مؤسسه بين المللي انديشه و تمدن اسلامي" و پروفسور "آزاد خان" مدير گالري آکادمي ملي هنر مالزي آغاز شد و پس از آن حاضران از کارهاي ارائه شده در اين نمايشگاه بازديد کردند.دکتر ذکرگو ضمن ابراز اميدواري به تداوم همکاري ميان جامعه هنري دو کشور، به تشريح سرگذشت هنر نقاشي ايراني و ارتباط آن با انديشه ايران زمين پرداخت و به اهميت نمايش آثار هنري براي عموم اشاره کرد.پروفسور آزاد خان نيز با ابراز رضايت از برگزاري اين نمايشگاه، گزارشي از روند شکل گيري برنامه هاي گالري آسوارا را به حضار ارائه کرد.دو تصنيف سنتي ايراني نيز با نوازندگي و آواز "عليرضا کارخانه"، از هنرمندان ايراني مقيم مالزي، در اين مراسم اجرا شدند.

پروفسور "ذکرگو"، استاد هنرهاي اسلامي مقيم مالزي نيز در گفت و گو با خبرنگار مهر با مقايسه آثار نقاشان ايراني و مالزيايي، توليدات هنري ايرانيان را برخوردار از نگاهي پخته تر دانست.وي که اثر وي با عنوان «آيينه زندگي» ديروز به نمايش گذاشته شد اين نگاه را حاصل تجربيات بصري نسل هاي پي در پي هنرمندان ايراني دانست.او ديگر تفاوت آثار هنرمندان دو کشور را تکنيک هاي مورد استفاده، موضوع و هم نشيني رنگ ها عنوان کرد."محمد ايسمادي صالح الدين" استاد آکادمي هنر مالزي نيز به خبرنگار مهر گفت :اين نمايشگاه فرصتي براي آشنايي بيشتر با هنرمندان ايراني است .وي با ستايش مهارت هاي هنري نقاشان ايراني توجه به جزئيات را نکته جالب توجه آثار آنها عنوان کرد. او با اشاره به بازگشت رونق بازار خريد آثار هنري در مالزي به دوران پيش از رکود اقتصادي سال 1997، آينده هنرمندان ايراني مقيم اين کشور را درخشان پيش بيني کرد.پيش از اين،نخستين نمايشگاه مشترک هنرمندان مالزي به همراه هنرمندان فرانسوي در سال 2011 در آکادمي هنر برگزار شده بود.


در حاشيه همايش ملي

نمايشگاه ملي صنايع دستي در لرستان برپا مي شود

خبرگزاري مهر: سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان لرستان از برگزاري نمايشگاه ملي صنايع دستي در اين استان خبر داد. عباس گودرزي در گفتگو با خبرنگار مهر در اين رابطه اظهار داشت: يکي از برنامه هاي اين اداره کل برگزاري اين نمايشگاه در حاشيه همايش ملي صنايع دستي، توليد ملي و حمايت از کار در استان طي سال جاري است.وي با اشاره به اهداف برپايي نمايشگاه ملي عرضه صنايع دستي در لرستان بيان داشت: مهم ترين هدف از برپايي اين نمايشگاه تبديل صنايع دستي به يک فرصت اقتصادي در کشور براي هنرمندان اين رشته است.سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان لرستان همچنين به برگزاري همايش ملي صنايع دستي، توليد ملي و حمايت از کار در استان اشاره و تصريح کرد: برگزاري اين همايش در راستاي نامگذاري سال جاري با عنوان سال توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني خواهد بود.

وي با بيان اينکه اين همايش ملي براي نخستين بار و در راستاي تلاش براي توسعه و آباداني استان برگزار خواهد شد، بيان داشت: همايش سراسري صنايع دستي، توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني براي بررسي راهکارهاي توسعه و گسترش صنايع دستي به عنوان يک صنعت بومي در استان برگزار خواهد شد.


درخشش باشگاه عکاسان جوان در جشنواره عکس آلمان

باشگاه عکاسان جوان عنوان نخست بخش جوان کاپ بين المللي عکس آلمان 2012 را کسب نمود. به گزارش «آرت نا»، مجموعه جشنواره کاپ بين المللي عکاسي آلمان (دي وي اف) هر ساله در 3 سالن در بخش هاي آزاد و طبيعت تحت نظر فدراسيون بين المللي هنر عکاسي (فياپ)، انجمن عکاسي آمريکا، انجمن عکاسي سلطنتي انگلستان برگزار ميشود.امسال باشگاه عکاسان جوان تنها نماينده ايران توانست رتبه نخست باشگاهي بخش جوان و همچنين محمد نقدي رتبه نخست (مدال جشنواره) و محمد صفرپور رتبه دوم (مدال جشنواره) و مژده يونس مهاجر رتبه چهارم (لوح تقدير جشنواره) را در بخش جوان و محمدرضا مومني لوح تقدير جشنواره بين المللي عکس آلمان (German International DVF-Photocup) 2012 را در بخش بالاي 21 سال را از آن خود کنند.

نمايشگاه عکس "طبيعت زيباي ايران" در سنندج برپا شد

نمايشگاهي از عکس‌هاي منتخب جشنواره ملي عکس ايران به مدت يک هفته در سنندج برپا شد. نمايشگاهي از عکس‌هاي منتخب جشنواره ملي عکس ايران به مدت يک هفته در سنندج برپا شد. به گزارش ايلنا درسنندج؛ شامگاه گذشته نمايشگاه عکس طبيعت زيباي ايران توسط انجمن سينماي جوانان ايران دفتر سنندج و با همکاري اداره کل ارشاد اسلامي کردستان در نگارخانه ارشاد اسلامي به مدت يک هفته در نگارخانه ارشاد سنندج برپا شد. سرپرست سينماي جوانان ايران دفتر سنندج در حاشيه اين نمايشگاه در گفتگو با خبرنگار ايلنا اظهار داشت: تعداد 32 قطعه عکس در اندازه‌هاي 70×50 از منتخبين جشنواره ملي عکس ايران که در آبان ماه سال 90 در تهران توسط انجمن سينماي جوانان ايران برگزار گرديد در اين نمايشگاه ارائه شده است. سيروس ثنايي تصريح کرد: در جشنواره که بيش از 3 هزار قطعه عکس به دبيرخانه جشنواره ارسال شده بود توسط هيئت داوران 124 قطعه عکس براي بخش نمايشگاهي انتخاب گرديد که برآيند عکس‌ها که شامل 32 قطعه مي‌باشد به ترتيب در مرکز استانهاي کشور به نمايش درمي‌آيد و کردستان شانزدهمين استاني است که ميزبان اين نمايشگاه است. مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه عکس با حضور مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان، رئيس حوزه هنري کردستان و رئيس ارشاد اسلامي شهرستان سنندج و جمعي از هنرمندان عکاس و علاقمندان برگزار شد.


آثار عكاسان معاصر ايراني در تورنتو به روي ديوار مي‌رود

آثاري از عكاسان معاصر ايراني ارديبهشت‌ماه جاري در تورنتو به نمايش درمي‌آيد. به گزارش ايسنا، «آندرا فيتزپاتريک» از معدود هنرشناسان آمريکاي شمالي است که آشنايي گسترده‌اي با هنر معاصر خاورميانه دارد. او در دانشگاه تورنتو تدريس مي‌کند و سال 2011 پنل تخصصي را با عنوان «عکس معاصر ايران» در اين دانشگاه برگزار کرد. يکي از مقالات او نيز در آخرين شماره از نشريه‌ي «هنر معاصر» به چاپ رسيده بود. فيتزپاتريک در راستاي اين مطالعه و علاقه، مجموعه‌ي جديدي از آثار عکاسان ايراني را با عنوان «جنسيت و آشکاري» گردآوري کرده است. در اين مجموعه آثاري از صادق «تيرافکن»، «آرمان استپانيان»، «عباس کوثري»، «سميرا عليخانزاده»، «اميرعلي قاسمي» و «زينب سالاروند» به نمايش در مي‌آيد. اين عكس‌هاي قرار است از 15 ارديبهشت تا 27 خرداد در مرکز عکس معاصر جي 44 شهر تورنتو به روي ديوار برود.


 كـارتـــون 
 آلن لوزان - كوبا


 كميكاتور 

قيمت مرغ


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون