جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2471- تاریخ : 1391/01/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


پنگول به توجه بيشتري نياز دارد


برگ برنده تلويزيون


ويژه


خبر، خبر


كوتاه نوشت...


بــبــيــــن
پيکر زنده‌ياد فاطمه طاهري در باران تشييع شد... – خبرگزاري مهر

 پنگول به توجه بيشتري نياز دارد 

جام جم آنلاين: هومن حاجي‌عبداللهي از جمله كساني است كه توانسته در چند حوزه فعاليتش را تثبيت كند.وي با صداپيشگي عروسك‌ پنگول كه محبوب بچه‌هاست، به شهرت رسيد. اما او علاوه بر صداپيشگي در حوزه‌هاي ديگري همچون اجرا، بازيگري و دوبلوري فعاليت مي‌كند.حاجي ‌عبداللهي ويژگي خودش را صداقت با مردم مي‌داند. گفت‌وگوي ما را با او مي‌خوانيد.

-در ابتدا برايمان از برنامه تحويل سال شبكه تهران بگوييد كه با اجراي شما به روي آنتن رفت.

از 25 اسفندسال گذشته با برنامه «يك اتفاق شيرين» تلاش كرديم لحظات مفرح و شادي را براي مردم ايجاد كنيم. يك اتفاق شيرين در قالب يك برنامه فانتزي و نوروزي فضاي متفاوتي را براي مخاطبان به ارمغان آورد.

در گفت‌وگو با مهمانان برنامه به هيچ عنوان حرف‌هاي تكراري زده نشد و حتي در بخشي از برنامه با مهمانان فوتبالدستي بازي كرديم تا حس و حال شادي را به مخاطب منتقل كنيم.

ويژه برنامه تحويل سال كه در ادامه برنامه يك اتفاق شيرين بود با نام «زيباترين روز خدا» پخش شد كه با ايجاد خلاقيت و حضور در اماكن عمومي سعي كرديم ارتباط نزديك‌تري با مردم برقرار كنيم و بتوانيم سال جديد را با همدلي و همراهي مردم جشن بگيريم.

-مدتي است برنامه مسابقه‌هاي تلفني را اجرا نمي‌كنيد. چه دليلي باعث شده از اجراي مسابقه گوي طلايي فاصله بگيريد؟

با توجه به اين ‌كه قرار شد من در ايام قبل از تحويل سال برنامه يك اتفاق شيرين را اجرا كنم دوستان تصميم گرفتند اين برنامه را من اجرا نكنم. من مسابقه گوي طلايي را دوست دارم و سال‌ها با آن زندگي كرده‌ام و از همين هفته هم مسابقه را اجرا خواهم كرد.

اما فكر مي‌كنم بايد يك مدتي اين برنامه را اجرا نكنم. نه اين ‌كه بگويم من آدم بزرگي شده‌ام و ديگر اين‌گونه مسابقات در شأن من نيست اصلا اين نظر را ندارم، اما معتقدم در فرصتي ديگر بايد به اين برنامه برگردم و نياز به استراحت دارم.

-اجراي شما در تلويزيون چه ويژگي‌هايي دارد؟

هر كدام از مجريان تلويزيون براي خودشان معيارهايي دارند. من معتقدم مجري بايد از جنس مردم باشد، به همين دليل هميشه تلاش كرده‌ام با مردم صادق باشم و بخوبي با آنها ارتباط برقرار كنم.

علاوه بر اين موضوع از تكنيك‌هايي همچون بداهه‌پردازي، ايحاد فضاي شاد و همراه با طنز و استفاده از موقعيت‌هاي مناسب براي صحبت كردن و... در اجرا استفاده مي‌كنم.

بعضي وقت‌ها هم در اجرا بازي مي‌كنم. من سال‌هاست كه بازيگرم و كارم را با بازيگري شروع كردم و حتي در اجرا، ويژگي‌هاي بازيگري را هم رعايت مي‌كنم تا يك موقعيت نمايشي خوب براي مخاطب بسازم.

-سال گذشته قرار شد اجراي برنامه‌هاي تلويزيون به بازيگران سپرده نشود، آيا شما با اين موضوع مخالفيد؟

برخي از بازيگران مي‌توانند به‌خوبي اجرا كنند. من ايرادي نمي‌بينم اين‌گونه بازيگران به حيطه مجري‌گري وارد شوند و برنامه‌اي را اجرا كنند. اگر كسي كاربلد باشد، به‌خوبي مي‌تواند با مخاطبانش ارتباط برقرار كند.

-برنامه يك اتفاق شيرين را به صورت مشترك با كوروش سليماني اجرا مي‌كرديد. شما با اجراي مشترك موافقيد؟

من با اجراي مشترك موافق هستم، اما دو مجري بايد بتوانند يك زوج هنري را تشكيل دهند و بودنشان در كنار هم براي مخاطب مفهوم داشته باشد، نه اين ‌كه مخاطب سردرگم يا اذيت شود. متاسفانه هنوز اين فرهنگ جانيفتاده و مجريان با يكديگر همكاري خوبي ندارند. سال گذشته خودم چند اجراي مشترك با سيدكاظم احمدزاده و مجريان ديگر داشتم كه به نظرم بسيار خوب بود. اجراي مشترك نياز به روحيه تعامل و همكاري بين دو مجري دارد و اگر مجريان در برنامه بتوانند هدفمند باشند، مطمئنا برنامه هم موردپسند مخاطب قرار خواهد گرفت.

-عروسك پنگول در ميان كودكان و خردسالان به‌خوبي جا باز كرده، دوست نداريد فعاليتتان را بيشتر معطوف صداپيشگي كنيد؟

برنامه رنگين‌كمان سال‌هاست كه توانسته خانواده‌ها را دور هم جمع كند. بارها برايم پيش آمده كه مردم مرا مورد محبت خودشان قرار داده‌اند. باور كنيد من همه كارهايي را كه انجام مي‌دهم دوست دارم و با علاقه و انگيزه به تك‌تكشان توجه مي‌كنم، حالا فرقي نمي‌كند صداپيشگي، بازيگري يا اجرا باشد. پنگول عروسكي است كه جايگاه خوبي را بين مردم به‌دست آورده و من هم موظف هستم بيش از گذشته به آن توجه كنم تا خواسته‌هاي مخاطبانم را برآورده كنم.

-بسياري از مردم دوست دارند آلبوم موزيك‌هاي پنگول را براي كودكانشان خريداري كنند. قصد نداريد آلبومي در اين زمينه منتشر كنيد؟

در نظر بگيريد كه در اين آشفته‌بازار خوانندگي من هم اثري را ارائه بدهم، واقعا چه اتفاقي خواهد افتاد؟! پنگول متعلق به همه مردم است و جزء دارايي‌هاي شبكه تهران به حساب مي‌آيد. اگر قرار باشد اقدامي صورت بگيرد، بايد از سوي مديران شبكه تهران تصميم‌گيري شود و من نمي‌توانم از اين موضوع به نفع خودم استفاده كنم و بخواهم شخصا آلبومي منتشر كنم.

-فكر كنم با وجود صداپيشگي و اجرا ديگر فرصتي براي بازيگري نداريد، چون فعاليتتان در بازيگري بسيار كم شده است.

من هر وقت فرصتي را به‌دست بياورم به سراغ بازيگري مي‌روم، دوست ندارم از بازيگري فاصله بگيرم. فيلمي را با عنوان «پيشوني سفيد» به نويسندگي، تهيه‌كنندگي و كارگرداني سيدجواد هاشمي سال گذشته كار كردم كه امسال اكران خواهد شد.


 برگ برنده تلويزيون 

 جام جم آنلاين: حالا چند سالي است سريال‌هاي مناسبتي به‌وي‍ژه سريال‌هايي كه در نوروز و ماه مبارك رمضان پخش مي‌شود برگ برنده صدا و سيما در اين ايام محسوب مي‌شوند. نوروز امسال هم از اين قاعده مستثني نبود و سريال‌هاي نوروزي توانست بخش قابل توجهي از تعطيلات ايراني‌ها را پر كند.در اين ميان شبكه‌هاي مختلف با تهيه سريال‌ها و البته برنامه‌هاي نوروزي سعي داشت تعداد مخاطبان خود را بالاتر ببرد. شبكه 2 سيما كمي غيرقابل پيش‌بيني بود، چراكه برنامه سال تحويل اين شبكه كه با اجرا و تهيه‌كنندگي احسان عليخاني بود تعداد زيادي از ايراني‌ها را مجاب كرد تا آخرين ساعات سال 90 را پاي اين شبكه و اين برنامه بگذرانند. به باور بسياري و البته خود اهالي رسانه، برنامه عليخاني ميان برنامه‌هاي ويژه سال تحويل توانست تعداد بيشتري از مخاطبان را پاي جعبه جادو بنشاند و اين برنامه آنقدر خوب و متنوع بود تا بازار برنامه‌هاي ويژه سال تحويل بسياري از شبكه‌هاي فارسي زبان خارج از كشور را كساد كند.غيرمنتظره بودن شبكه 2 در روزهاي تعطيل نوروز به برنامه عليخاني محدود نشد و ديگر مجري تلويزيون يعني آزاده نامداري هم برنامه‌اي روي آنتن اين شبكه برد كه خيلي زود توانست مخاطب خود را بيابد.

«خانمي كه شما باشي»، عنوان برنامه‌اي بود كه هر شب از اين شبكه پخش شد و البته تا 16 فروردين ادامه پيدا كرد؛ برنامه‌اي كه در آن مجري از بازيگران و چهره‌هاي زن دعوت و با سوالات متفاوت‌تري بينندگانش را مجاب مي‌كرد پاي اين برنامه بنشينند.البته اين تنها موفقيت اين شبكه نبود، چراكه يكي ديگر از برنامه‌هاي پرطرفدار روزهاي نوروز هم از اين شبكه پخش شد. «كلاه قرمزي 91» هم به اندازه‌اي محبوب شد تا تنها كودكان، اين برنامه را از آن خود ندانند و طيف مخاطبان آن، از پيرمرد‌ها و پيرزن‌هاي مسن گرفته تا نوجوانان متغير شود. اين برنامه در سكوت خبري ضبط و تنها چند روز مانده به عيد معلوم شد امسال هم اين عروسك‌هاي دوست‌داشتني مهمان خانه‌هاي ايرانيان هستند. اين‌بار هم خلاقيت تيم دو نفره حميد جبلي (به عنوان نويسنده) و ايرج طهماسب توانست يكي از بهترين برنامه‌هاي نوروز را روي آنتن ببرد. برنامه امسال آنها نيز تغييراتي داشت و شخصيت‌هاي بيشتري به برنامه اضافه شدند.


 ويژه 

مخاطب تئاتر کودکان بيشتر از بزرگسالان است

نمايش «عمو نوروز و بهار خانم» به نويسندگي «نفيسه لاله» و کارگرداني «علي رضا صالح نيا» از روز سوم فروردين به روي صحنه سالن گوشه فرهنگسراي نياوران رفت.ايلنا: فرهنگسراي نياوران کار خود را در سال 91 با اجراي نمايش «عمو نوروز و بهار خانم» آغاز کرد.به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي نياوران؛ اين نمايش ويژه کودکان 3 تا 8 سال براي آشنايي هر چه بيشتر کودکان با مراسم نوروز و آمدن بهار تهيه شده بود.«نفيسه لاله» نويسنده «عمو نوروز و بهار خانم» درباره اين نمايش گفت: ما براي شناساندن هر چه بيشتر آيين‌هاي نوروز و بهار به بچه‌ها در اين نمايش از شخصيت‌هاي ايراني باستاني استفاده کرديم. در اين داستان شخصيت‌ها به انجام مراسم خانه تکاني، پاک کردن دل از کدورت‌ها و انتظار رسيدن بهار کمک مي‌کنند.وي افزود: ما براي درک بيشتر مخاطب از مراسم نوروز دو شخصيت معروف نوروزي «حاجي فيروز» و «عمو نوروز» را در کنار مبارک قرار داديم. عمو نوروز که نمادي از پيرمردي است که سمبل آوردن فصل است و حاجي فيروز آمدن بهار را به مردم خبر رساني مي‌کند شخصيت مبارک هم که براي همه آشناست و سمبلي از نمايش عروسکي و سياه بازي ايراني است. شخصيت مبارک به نمايش جاذبه کميک بخشيده است و کودک با داستان همزاد پنداري بيشتري پيدا کرده است.لاله که تا کنون دو نمايش کودک را بر روي صحنه سالن گوشه فرهنگسراي نياوران برده است، درباره موسيقي اين اثر گفت: ما براي فهم داستان و موزيکال کردن اثر از موسيقي زنده استفاده کرديم تا کودک را به همراهي با کار در طول اجرا دعوت کنيم. در واقع پرده دوم اين اثر که توسط عمو نوروز اجرا مي‌شود کاملا موزيکال و ريتميک است.وي با اشاره به اينکه اين نمايش در زمان تعطيلات عيد نوروز به روي صحنه رفت از استقبال خوب مخاطبان اين حوزه تشکر کرد و ادامه داد: اين نمايش از روز سوم فروردين به روي صحنه رفت و از‌‌ همان روز نخست مخاطب خود را داشت و استقبال خوبي از نمايش صورت گرفت. اين روز‌ها نمايش‌هاي کودک حتي بهتر از نمايش‌هاي بزرگسال مخاطب دارد و توجه خانواده‌ها به اين تفريح فرهنگي هر روز بيشتر مي‌شود. مکان فرهنگسراي نياوران نيز پس از يکسال اجراي نمايش کودک به عنوان پايگاهي براي اينگونه نمايش‌ها شناخته شده است که اين خود باعث شناخت مخاطب از فضا مي‌شود.

وي اضافه کرد: اين روز‌ها تقاضا از سوي مردم براي اجراي نمايش کودک بسيار زياد است در اين زمان است که ما بايد عرضه را با تقاضا تطبيق دهيم. بايد از گروه‌هاي نمايشي حمايت‌هاي مادي و معنوي شود تا هر چه بيشتر در اين حوزه فعاليت کنند. حمايت از تئا‌تر کودک سبب ايجاد انگيزه براي توليد آثار بهتر در اين حوزه مي‌شود.

نمايش «عمو نوروز و بهار خانم» که به روايت ورود بهار مي‌پردازد، داستان عمو نوروزي را که هر سال، مسئول آوردن بهار به ايران است روايت مي‌کند. عمو نوروز قصه، براي آوردن بهار از دوست ديرين خود «حاجي فيروز» کمک مي‌گيرد تا براي انجام رسم و رسوم بهار به خانه پسر بچه‌اي به نام «مبارک» برود و او را براي ملاقات با بهار خانم آماده نمايد...علي رضا صالح نيا، مرواريد رمضاني، نفيسه لاله در نمايش «عمو نوروز و بهار خانم» نقش آفريني مي‌کنند و موسيقي اين اثر که به صورت زنده براي بيان هر چه بيشتر اتفاقات به کودکان نواخته مي‌شود را مجيد يگانه راد عهده دار است.

اين نمايش از سوم فروردين ماه جاري تا تاريخ 18 فروردين ويژه کودکان در سالن گوشه فرهنگسراي نياوران به روي صحنه رفت.


 خبر، خبر 

فيلمبرداري ششمين قسمت «انسان‌هاي ناشناخته» زمستان آغاز مي‌شود

سينما پرس-گروه سينما: مسئولان سازنده «انسان‌هاي ناشناخته» اعلام کردند که فيلمبرداري ششمين قسمت از اين مجموعه فيلم‌هاي دنباله‌دار از زمستان سال جاري آغاز مي شود. به گزارش خبرگزاري سينماي ايران (سينما پرس)، به دليل حضور جنيفر لاورنس در قسمت دوم فيلم سينمايي «بازي هاي گرسنگي» (Hunger Games) و قسمت ششم «انسان هاي ناشناخته» (X-Men) و تداخل زمان فيلمبرداري اين 2 پروژه سينمايي، مسئولان سازنده جديدترين اپيزود از اين آثار دنباله‌دار روز گذشته اعلام کردند که فيلمبرداري قسمت ششم «انسان هاي ناشناخته» با چند ماه تاخير و از ماه ژانويه سال 2013 ميلادي (زمستان سال جاري) آغاز مي شود. بنابر گزارش پايگاه اطلاع‌رساني هاليوود ريپورتر، مسئولان شرکت فيلمسازي «فاکس قرن بيستم» پيش از اين اعلام کرده بودند که براي ساخت ششمين قسمت از فيلم‌هاي دنباله‌دار «انسان‌هاي ناشناخته»، با تمامي بازيگران قسمت‌هاي پيشين اين مجموعه فيلمهاي دنباله‌دار از جمله مايکل فاسبندر و جنيفر لاورنس قرارداد امضا کرده اند.

همچنين بنابر اظهارات مسئولان سازنده قسمت ششم «انسان‌هاي ناشناخته»، متيو وگن که کارگرداني پنجمين قسمت اين آثار دنباله‌دار را برعهده داشت، در ششمين قسمت نيز به عنوان کارگردان فعاليت مي کند. برايان سينگر تهيه کننده ششمين قسمت از مجموعه آثار دنباله‌دار «انسان‌هاي ناشناخته» است و سايمون کينبرگ نيز فيلمنامه اين فيلم سينمايي را مي نويسد.قسمت هاي پيشين مجموعه آثار دنباله دار «انسان‌هاي ناشناخته» به ترتيب با عناوين «انسان‌هاي ناشناخته» (X – Men)، «ناشناخته دو» (X2)، «انسان‌هاي ناشناخته: آخرين مقاومت» (X-Men: The Last Stand)، «اصليت انسان‌هاي ناشناخته: ولورين» (X-Men Origins: Wolverine) و «انسان‌هاي ناشناخته: درجه يک» (X-Men: First Class) در سال هاي 2000، 2003، 2006، 2009 و 2011 ميلادي روي پرده سينماهاي سراسر جهان رفته‌اند.

همچنين فروش جهاني قسمتهاي اول تا پنجم اين آثار دنباله دار نيز به ترتيب برابر با 296، 407، 459، 373 و 353 ميليون دلار  بوده است. هيو جکمن، پاتريک استوارت، يان مک کلن، جيمز مارسدن، هل بري، آنا پاکين، فامکي جانسون، برکا راميجن، و آلان کامينگ از جمله بازيگراني هستند که در قسمتهاي پيشين مجموعه آثار دنباله‌دار «انسان‌هاي ناشناخته» ايفاي نقش کرده‌اند.


معرفي هيات انتخاب بخشهاي صحنه‌اي كودك و بزرگسال جشنواره تئاتر شهر

تهران - هيات انتخاب آثارنمايشي بخشهاي صحنه‌اي كودك و بزرگسال نخستين جشنواره تئاتر شهر معرفي شدند. ايرنا - اعضاي هيات داوران نخستين جشنواره 'تئاترشهر' در بخش نمايشهاي كودك و نوجوان معرفي شدند.بر اين اساس طي حكمي از سوي شهرام كرمي، دبير اين رويداد مريم كاظمي، امير مشهدي عباس و حسن مؤذني آثار نمايشي متقاضي شركت در بخش كودك را از 20 تا 23 فروردين ماه در فرهنگسراي انديشه براي حضور در بخش نهايي جشنواره بازبيني خواهند كرد.

همچنين حسين عاطفي، اعظم بروجردي و افشين خورشيد باختري به‌عنوان اعضاي هيات بازيبني نمايشهاي بخش بزرگسال از 20 تا 28 فروردين ماه سال جاري در فرهنگسراي بهمن آثار راه‌يافته به اين بخش را مورد ارزيابي قرار خواهند داد.نخستين جشنواره 'تئاتر شهر' توسط امور نمايشي معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ارديبهشت ماه 91 در فرهنگسراها و خانه‌هاي فرهنگ شهر تهران برگزار مي‌شود.


 كوتاه نوشت... 

نمي‌خواهم شاعر باشم

فقط سواره از پل ميدان آزادي به بالا كه مي‌روم

از سرم نمي‌افتد

به چند نفر در پياده‌روي معكوس آن هم زير پل

از پشت شيشه‌اي مات گرفته

طوري لبخند نزنم

كه همه‌شان يك جا برگردند به سمت هجوم نقطه تعليق

ولي به من چه مربوط

به خدا كه نمي‌خواهم شاعر نه کافر باشم

آن هم با تمام وجود به دروغ

و نام تمدني را يدك بكشم

كه هنوز نمي‌دانم

كه هنوز نمي‌خواهم بدانم

در پايان كودكيم مرده بود

يا درگير و دار چهلمين سالگرد درگذشتم متولد خواهد شد

مي‌فهمي! من عاشق خودم بودم

تو عاشق خودت

و اين‌طور بود که شديم

بي‌جهت درنهايت مرثيه‌خواني‌هاي نام شاعري كه شعر شد

re.ra466fa@yahoo.com>>رضوان رهنما فر


 بــبــيــــن 
 پيکر زنده‌ياد فاطمه طاهري در باران تشييع شد... – خبرگزاري مهر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون