جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2466- تاریخ : 1391/01/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


31 فروردين، آخرين مهلت ثبت نام در آزمون ورودي مدارس سمپاد ونمونه دولتي

مديرکل آموزش فني و حرفه اي و کاردانش تشريح كرد؛
جزئيات برگزاري جشنواره کسب و کار دانش آموزان و هنرجويان كشور

معاون وزير آموزش و پرورش تاكيدكرد:
کتاب کار و فناوري از سال آينده وارد پايه ششم ابتدايي مي‌شود


كاغذ اخبـار


زمان ثبت نام فرهنگيان در آزمون کارداني به کارشناسي اعلام شد


قـلـم معـلــم


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)

 31 فروردين، آخرين مهلت ثبت نام در آزمون ورودي مدارس سمپاد ونمونه دولتي  

 معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش اعلام كرد: مهلت ثبت نام داوطلبان آزمون ورودي مدارس سمپاد و نمونه دولتي تا 31 فروردين ماه سال 91 ادامه دارد. به گزارش ايسنا، ابراهيم سحرخيز با اعلام اينكه آزمون ورودي مدارس راهنمايي و متوسطه استعدادهاي درخشان ونمونه دولتي امسال به صورت واحد برگزارمي شود، اظهاركرد: ادارات آموزش وپرورش سراسركشور بايد با برنامه‌ريزي مدون دفترچه آزمون را از طريق مدارس راهنمايي دراختيار دانش آموزان قراردهند.

وي با اشاره به اينكه ثبت نام داوطلبان بايد به صورت اينترنتي توسط مدارس صورت گيرد، افزود: نيازي به مراجعه والدين داوطلبان به ادارات كل آموزش وپرورش سراسركشور نمي باشد.

سحرخيز با اعلام مبلغ هفت هزارتوماني به عنوان هزينه ثبت نام و برگزاري آزمون كه بايد به حساب مشخص شده دولتي واريزشود، تصريح كرد: آزمون ورودي مدارس راهنمايي و متوسطه استعدادهاي درخشان ومدارس راهنمايي، دبيرستان وهنرستان هاي نمونه دولتي صبح روز جمعه دوم تيرماه به صورت همزمان درسراسركشور برگزارخواهدشد.

معاون آموزش وپرورش با اعلام اينكه درسال تحصيلي آينده به دليل اجراي نظام آموزشي 3-3-6 به صورت موقت در پايه اول راهنمايي اين مدارس پذيرش نخواهيم داشت، تاكيدكرد: منابع آزمون و تعداد سوالات دردفترچه ثبت نام مشخص شده است. وي خاطر نشان كرد : سوالات آزمون مذكور چهارگزينه اي است. براساس گزارش ايسنا، با توجه به اينكه درسال تحصيلي92-91، با اجراي نظام آموزشي3-3-6، دانش آموزان پايه پنجم ابتدايي به پايه ششم وارد خواهندشد، صرفاً درسال تحصيلي92-91 پايه اول راهنمايي بدون دانش آموز خواهدبود، بنابراين براي تكميل ظرفيت دوره راهنمايي تحصيلي، آزمون ورودي از بين دانش آموزان قبولي پايه اول راهنمايي سال تحصيلي 91-90 جهت ورود به پايه دوم راهنمايي تحصيلي برگزارمي شود.


 مديرکل آموزش فني و حرفه اي و کاردانش تشريح كرد؛
 جزئيات برگزاري جشنواره کسب و کار دانش آموزان و هنرجويان كشور 

 
مديرکل دفتر آموزش فني وحرفه اي و کاردانش وزارت آموزش وپرورش گفت: دانش آموزان با برگزاري جشنواره کسب وکار با اصول کارآفريني و کسب و کار آشنامي شوند. محمدشريف زاده در گفتگو با پانا با اشاره به مسابقات علمي و عملي هنرستان هاي سراسرکشور اظهارکرد: مجموعه مسابقاتي در سطح هنرستان ها داريم که يکي از آنها مسابقات علمي و عملي است که مربوط به تمام هنرستان هاي فني وحرفه اي سراسرکشور است.

وي با اشاره به اينکه براي اولين بار امسال جشنواره "کسب و کار" را داير کرديم تصريح کرد: از وظايفي که براي ما تعيين شده، بحث آمادگي نسبي براي دانش آموزان و هنرجويان است که زمينه سازي براي آمادگي نسبي آنها براي آمادگي اشتغال فراهم شود.

شريف زاده اضافه کرد: براي اين منظور مجبور به زمينه سازي بوديم که يکي از راه هاي زمينه سازي برگزاري جشنواره کسب وکار است که در جريان آن دانش آموزان با مدل ها و اصول علمي کسب و کار و بحث هاي کار آفريني و خلاقيت و خوداشتغالي آشنايي پيدامي کنند و ارائه کارهاي خود را در قالب جشنواره خواهندداشت. وي از حضور برگزيدگان اين مسابقات در دانشگاه ها بدون نياز به شرکت در کنکور خبرداد و افزود: در مسابقات علمي و عملي (فني و حرفه اي) و مسابقات علمي کاربردي (کاردانش) برگزيدگان آنها بدون نيار به کنکور مي توانند وارد مراکز آموزش عالي وزارت علوم شده و در دوره هاي بالاتر بدون کنکور ادامه تحصيل دهند که توافقاتي از گذشته با وزارت علوم در اين باره انجام شده است. وي در پاسخ به اين سوال که زمان برگزاري مسابقات هنرستاني چه زماني خواهدبود گفت: مسابقات در 2 سطح برگزارخواهدشد و در حال حاضر در مرحله استاني هستند و مرحله هنرستاني را طي کرده اند و تا قبل از سال جديد استانها مرحله استاني را طي خواهندکرد.مديرکل آموزش فني وحرفه اي و کاردانش وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: امسال قسمت بخش تئوري در سؤالات به صورت کشوري خواهدبود و بخش تئوري مسابقات استاني را به صورت هماهنگ برگزارکرديم و نتايج مراحل استاني تا پيش از سال جديد مشخص خواهدشد و سال جديد سطح کشوري را آغازخواهيم کرد. وي اضافه کرد: سطح کشوري 2 بخش دارد که بخش تئوري آن در ارديبهشت ماه برگزار خواهد شد و زماني که کتاب هاي دانش آموزان از نظر آموزشي به انتها رسيده باشد که آزمون تئوري را برگزار کنيم و آزمون عملي کشوري را در استانهاي مجري خواهيم داشت که نظارت آن را دفتر فني وحرفه اي و کاردانش وزارت آموزش و پرورش انجام خواهد داد.شريف زاده گفت: بخش عملي کشوري در مسابقات علمي و عملي که مربوط به هنرستان هاي فني و حرفه اي است اواخر ارديبهشت ماه برگزارمي شود که همان جايي که بخش عملي را انجام مي دهيم همان جا از سمت استان مجري برگزيدگان نهايي معرفي و بحث تقدير انجام مي شود. وي در پايان با اشاره به زمان برگزاري مسابقات علمي کاربردي شاخه کاردانش اظهارکرد: جشنواره هنري مسابقات علمي کاربردي شاخه کاردانش در اواخر تيرماه برگزارمي شود و جشنواره کسب و کار هم همراه با جشنواره هنري در اواخر تيرماه در استان همدان انجام خواهد شد.


 معاون وزير آموزش و پرورش تاكيدكرد:
 کتاب کار و فناوري از سال آينده وارد پايه ششم ابتدايي مي‌شود 

 معاون آموزش متوسطه وزير آموزش وپرورش با اشاره به برنامه‌هاي سند تحول بنيادين گفت: براي نهادينه كردن ارزش كار وكارآفريني و توانمندكردن دانش آموزان در طول تحصيل، حرفه ومهارت آموزي بايد از دوره ابتدايي آغازشود. ابراهيم سحرخيز در گفتگو با ايسنا، اظهاركرد: درحال حاضر هنرستانها به لحاظ آموزش مهارت در رشته‌هاي مختلف در وضعيت خوبي قراردارند، اما با توجه به برنامه‌ها و تاكيدات سند تحول بنيادين، آموزش مهارت و حرف بايد از سنين پايين يعني دوره ابتدايي آغازشود.

کتاب کار و فناوري از سال آينده وارد پايه ششم ابتدايي مي‌شود

سحرخيز با بيان اينكه کتاب کار و فناوري نيز از سال آينده وارد پايه ششم ابتدايي مي‌شود، افزود: ورود دانش‌آموزان به مباحث كار و حرفه‌آموزي در اين پايه دانش‌آموزان را نسبت به رشته‌هاي فني و حرفه‌اي و کاردانش علاقمند مي‌كند. معاون آموزش متوسطه وزير آموزش وپرورش تصريح كرد: چنانچه هدايت تحصيلي دانش‌آموزان در پايان دوره راهنمايي به درستي انجام شود، آنها به سمت حرفه‌آموزي سوق مي‌يابند، چرا كه يكي از اهداف سند تحولي از ورود مباحث مهارت و حرفه‌آموزي به دانش آموزان ششم ابتدايي، علاقمند و هدايت آنها به رشته‌هاي فني حرفه‌اي است.


 كاغذ اخبـار 

تمديد مهلت ثبت نام سومين المپياد دانش آموزي نانو تا 18 فروردين 1391

مهلت ثبت نام سومين المپياد دانش آموزي علوم و فناوري نانو تا پايان روز 18 فروردين ماه سال 1391 تمديد شد. به گزارش پانا، با توجه به استقبال دانش آموزان براي ثبت نام در سومين المپياد دانش آموزي نانو، باشگاه نانو مهلت ثبت نام سومين المپياد علوم و فناوري نانو را تا پايان روز 18 فروردين ماه سال 1391 تمديدکرد. براين اساس دانش‌آموزان مي‌توانند تا پايان روز 18 فروردين، براي انجام و تکميل مراحل ثبت نام اقدام کنند.

تاکنون ثبت نام بيش از يازده هزار نفر از 29 استان کشور در اين آزمون ملي تکميل شده است.

علاقمندان مي‌توانند براي دريافت گزارش ثبت نام سومين المپياد نانو در استان‌هاي مختلف و اطلاع از جزئيات مربوط به برگزاري آزمون از طريق اطلاعيه‌هاي منتشر شده در سايت باشگاه نانو به آدرس ww.nanoclub.ir مراجعه نمايند.


آغاز ثبت نام ترم آموزشي بهار 91 مدرسه هنر وادبيات مرکز موسيقي وسرود صدا وسيما

به گزارش شاپرک به نقل از روابط عمومي مرکزموسيقي و سرود ثبت نام ترم جديد (بهار91) مدرسه هنر و ادبيات از تاريخ 6 فروردين ماه 1391 از طريق سامانه جديد اين مرکز به آدرس http://musicschool.irib.ir آغاز شده و علاقمندان مي توانند با مراجعه به همين آدرس اقدام به ثبت نام نمايند. مدرسه هنر وادبيات صدا وسيما قديمي ترين مرکزتخصصي موسيقي کودک ونوجوان در ايران است ودر هر ترم پذيراي قريب به دوهزار نفر هنرجو در رشته هاي مختلف آموزشي است.

رئيس مرکز اطلاع رساني آموزش و پرورش اعلام کرد:

ساماندهي نواختن زنگ سراسري مناسبت ها در مدارس با امضاي رييس جمهور

تمام مدارس کشور امروز داير است

رئيس مرکزاطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش از دايربودن تمام مدارس کشور از امروز چهاردهم فروردين 91 خبرداد.

علي فرهادي، رئيس مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با «توانا» با بيان اينکه از فردا چهاردهم فروردين 91 تمام مدارس کشور دايراست، اظهارداشت: از چهاردهم فروردين91 روزهاي تحصيلي سال91 آغازمي شود و دانش آموزان نيز بايد در مدارس حضوريابند.

طنين "زنگ مدارس کشور" فقط در 3 مناسبت

فرهادي به مصوبه شوراي عالي آموزش وپرورش درباره ساماندهي زنگ مدارس اشاره کرد و گفت: اين مصوبه به امضاي رئيس جمهور رسيده است و براساس آن، در طول سال تحصيلي فقط 3زنگ خاص به صورت همزمان در مدارس کشور در 3مناسبت آغازسال تحصيلي و گراميداشت دفاع مقدس (اول مهر)، روز دانش آموز و استکبار ستيزي (13 آبان) و زنگ انقلاب اسلامي (12 بهمن) نواخته مي شود.

فرهادي به برگزاري سلسله نشست هاي هم انديشي و هماهنگي برنامه هاي تحولي آموزش وپرورش اشاره کرد و ادامه داد: اين نشست ها تاکنون با حضور وزير و معاونان وي با مديران کل و شوراي معاونان آموزش و پرورش 7 استان به صورت جداگانه برگزارشده است که در اين نشست ها درباره برنامه هاي تحولي آموزش وپرورش، ساماندهي نيرو، تغيير ساختار آموزشي بحث و بررسي مي شود.

وي به ستاد اسکان نوروزي فرهنگيان نيز اشاره کرد و اظهارداشت: در ايام نوروز ستاد اسکان نوروزي فرهنگيان در سراسرکشور فعاليت گسترده داشت و تاکنون بيش از 3ميليون و 881هزار و 416نفر در اقامتگاه هاي نوروزي پذيرش شده اند.


معاون وزير آموزش و پرورش خبرداد:

برگزاري مرحله دوم المپياد علمي کشور در ارديبهشت ماه 91

معاون وزير و رييس مرکز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان وزارت آموزش وپرورش از برگزاري مرحله دوم المپياد علمي کشور در ارديبهشت ماه سال1391 خبرداد. مهري سويزي در گفتگو با پانا، با اشاره به برگزاري المپياد علمي دانش آموزي کشور اظهارکرد: رشد دوازده و نيم درصدي دانش آموزان را در اين آزمون شاهد بوديم که 140هزار دانش آموز شرکت کرده بودند و نتايج مرحله اول نيز اعلام شد.وي اضافه کرد: حدود 6هزارنفر در مرحله دوم المپياد علمي بين رشته هاي مختلف تقسيم و به رقابت با يکديگر خواهندپرداخت و برگزيدگان اين مرحله از المپيادعلمي کشوري در ارديبهشت ماه سال91 معرفي و به مرحله تابستاني راه خواهنديافت.

رييس مرکزملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برگزيدگان مرحله دوم در مرحله تابستاني آموزش و آزمايش هاي مختلف را پشت سر خواهندگذاشت و در شهريورماه آزموني تخصصي از دروس برگزارمي شود تا دارندگان مدال هاي طلا، نقره و برنز هر رشته مشخص شوند.سويزي با اشاره به انجام مرحله پاياني المپياد علمي کشور در آذرماه سال آينده تصريح کرد: در مرحله پاياني دارندگان مدال طلا وارد اين مرحله خواهندشد که از آذرماه سال آينده انجام خواهدشد و آماده مي شوند تا برگزيدگان آنها تيم هاي ايران را براي اعزام به المپيادهاي جهاني تشکيل دهند.معاون وزير آموزش وپرورش در پايان يادآورشد: نتايج تيم هاي اعزامي به المپيادهاي جهاني موقعيت علمي دانش آموزان ايراني که در واقع زيرساخت پيشرفت علمي کشور هستند را همه ساله مشخص مي کند.


عضو هيات علمي پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش:

معلمان پايه ششم ابتدايي نقش هدايت تحصيلي دانش آموز را برعهده دارند

عضو هيات علمي پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش گفت: نقش معلم در پايه ششم ابتدايي فقط انتقال مفاهيم علمي نيست بلكه نقش هدايت تحصيلي دانش آموز را نيز برعهده دارند. 'عابد بدريان' در گفتگو با ايرنا به حساسيت هاي تدريس در دوره ابتدايي اشاره كرد و گفت: آموزگاران دوره ابتدايي علاوه بر صلاحيت فردي بايد داراي صلاحيت هاي حرفه اي هم باشند.

وي با بيان اين مطلب كه پايه هاي پنجم و ششم دوره ابتدايي سخت ترين پايه ها براي تدريس است افزود: رفتار آموزگاران بايد مبتني بر شناخت روانشناسي كودك - نوجوان باشد. اين استاد دانشگاه اجرايي شدن طرح پايه ششم ابتدايي از مهرماه91 در مدارس كشور را مهم برشمرد و تاكيدكرد با توجه به مرحله بلوغ دانش آموزان در اين دوره سني، ضرورت آموزش هاي ويژه در حوزه روانشناسي براي معلمان در اين دوره ضروري است. بدريان ظرفيت هاي بالقوه موجود در حوزه آموزش وپرورش كشور و رويكرد جديد مديران در سند تحول بنيادين نظام آموزشي كشور را سازنده ارزيابي كرد و افزود: بسياري از مشكلات و معضلات موجود با آموزش هاي دقيق و كارشناسي قابل رفع است.


 زمان ثبت نام فرهنگيان در آزمون کارداني به کارشناسي اعلام شد 

ثبت نام فرهنگيان براي آزمون سراسري کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال1391 در دانشگاه فرهنگيان (مراکز تربيت معلم) و ساير موسسات آموزش عالي کشور از تاريخ 17خرداد91 آغازمي شود. به گزارش «توانا»، روابط عمومي آموزش وپرورش منطقه 7 تهران اعلام کرد: فرهنگيان داراي حکم کارگزيني رسمي، آزمايشي و پيماني که داراي مدرک کارداني هستند مي توانند در آزمون سراسري کارداني به کارشناسي ثبت نام کنند.

ثبت نام آزمون سراسري کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال1391 در دانشگاه فرهنگيان (مراکز تربيت معلم) و ساير مؤسسات آموزش عالي کشور از تاريخ 17/3/1391 شروع مي شود و در تاريخ 23/3/1391 به پايان مي رسد.

فرهنگيان جهت کسب اطلاعات مورد نياز و دريافت فرم معلم به کارشناسي برنامه ريزي و امور اداري محل خدمت خود مراجعه کنند.


 قـلـم معـلــم 

خواننده گرامي شما مي توانيد نظرات، پيشنهادات و انتقادات خود را با موضوع آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان و روش ها و قوانين آموزشي جاري در آموزش وپرورش را براي استفاده در صفحه بچه?هاي مدرسه به آدرس الکترونيکي shaparakschool@gmail.com ارسال نماييد. همچنين در صورتيکه پيشنهاد يا انتقادي در ارتباط با اين صفحه از روزنامه شاپرک داريد نيز به همين آدرس ارسال نماييد. نظرات شما راهگشاي ماست.


پرسش هاي شما و جواب هاي شاگردان

مهدي پرهام

قسمت ششم

پرسش هايي را مطرح کنيد که شاگردان را به تکلم وادارند تا در نتيجه از نقص معلومات و اشکالات موجود آنان، اطلاع پيداکنيد. پرسش هايي را تا حد امکان منطقي و در حدود درس مطرح کنيد. سؤال هاي شما و پاسخ هاي شاگردان، بايد قسمتي از درس هر ساعت را تشکيل دهد.

هنگامي که چيزي مي پرسيد، زياد مکث نکنيد تا جواب آن را دريافت داريد. مکث شما موجب مي شود فکر شاگردان به مطالب ديگر معطوف شود و يا اصلا مختل شود.

هرگز پرسش هاي خود را تکرارنکنيد، زيرا در آن صورت شاگردان عادت مي کنند هميشه منتظر تکرار شما باشند. تنها يک بار سؤال کنيد تا آنان عادت کنند که در تمام وقت به گفتار شما گوش دهند.

چگونه بايد پاسخ هاي شاگردان را پذيرفت؟

در مقابل هر پرسشي، ممکن است پاسخي از شاگردان و يا گروهي از آنان يک جا دريافت داريد، ولي روش منطقي آن است که پرسش ها را از افراد بکنيد و از تمام کلاس انتظار داشته باشيد که متوجه مطلب باشند. هرگز نخواهيد که بعد از سؤال شما، شاگردان دست بلندکنند. هيچوقت هم سؤالهاي خود را به آنهايي که براي جواب گفتن شتاب مي کنند، منحصرنسازيد. چون دانش آموزاني هستند که به آرامي مي انديشند و مدتي طول مي کشد تا بتوانند جوابي پيداکنند.

ادامه دارد...

برگرفته از ماهنامه رشدمعلم، دوره سي ام، اسفندماه 1390


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون