جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2455- تاریخ : 1390/12/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يکشنبه)


افزايش سقف كمك هزينه‌هاي جشنواره تئاتركودك و نوجوان


رفيعي با"ف ف" استخر با "دست دسي صداش مي‌ياد" مهمان نوروز مي‌شوند


قصر جادوگرها را براي اولين بار ببينيد


ويژه


حرفي براي خواندن


تك جمله‌ها...


خبر، خبر


بــبــيــــن


 افزايش سقف كمك هزينه‌هاي جشنواره تئاتركودك و نوجوان 

دبير جشنواره تئاتر كودك و نوجوان اعلام كرد:‌ در جشنواره نوزدهم تلاش مي‌كنيم به كيفيت توجه كنيم و فقط برگزاري صرف يك جشنواره را نداشته باشيم.شهرام كرمي با بيان اين مطلب ادامه داد: تلاش ما اين است كه در جشنواره نوزدهم به شكل‌گيري توليدات تئاتر كودك و نوجوان كمك كنيم.سقف كمك هزينه‌ها براي جشنواره نوزدهم تا پنج ميليون تومان رسيده كه مي‌تواند كمي به شرايط گروه‌ها در جشنواره كمك كند، همچنان كه در جشنواره هجدهم هم سقف كمك هزينه‌ها را تا دو برابر افزايش داده بوديم.

اين هنرمند تئاتر با ابراز خرسندي از ايجاد جريان روتين تئاتر كودك و نوجوان در همدان اضافه كرد: خوشبختانه همدان هم مانند تهران همواره شاهد اجراي آثار مربوط به كودكان و نوجوانان است و به تدريج به پايگاه تئاتر كودك و نوجوان تبديل خواهد شد.

كرمي درباره‌ي اختصاص يك سالن ويژه تئاتر كودك و نوجوان در همدان گفت: قرار است پلاتوي شهيد آويني به مركزي دائمي براي اجراي آثار نمايشي مربوط به كودكان و نوجوانان اختصاص پيدا كند، اما فعلا نيازمند تعميرات است و اميدواريم تا بهار سال آينده اين تعميرات انجام شود.

وي همچنين با اشاره به راه‌اندازي شعبه‌اي از دفتر تئاتر كودك و نوجوان در همدان ادامه داد: اين دفتر فعاليت خود را آغاز كرده است؛ بنا داريم اينگونه دفاتر را در تمام استان‌ها راه‌اندازي كنيم. شروع اين طرح با شهر همدان بود و در ادامه هر استان ديگري كه استقبال كند دفتر تئاتر كودك و نوجوان در آن استان راه‌اندازي خواهد شد.

شهرام كرمي ابراز خرسندي كرد: روز پنجشنبه هم كانون تئاتر كودك همدان با حضور هنرمندان و مديران اين استان تشكيل شد و فعاليت رسمي‌اش را آغاز كرد. در حال حاضر پنج طرح از هنرمندان اين استان به عنوان هيات موسس اين كانون فعاليت‌ مي‌كنند.

دبير جشنواره تئاتر كودك و نوجوان در ادامه با اشاره به تغييراتي در فراخوان نوزدهمين جشنواره‌ي تئاتر كودك و نوجوان به ايسنا گفت: براي نخستين بار بخش خياباني به اين جشنواره اضافه شده است و با توجه به ضعف نمايشنامه‌نويسي در حوزه تئاتر كودك و نوجوان بخش نمايشنامه‌خواني هم به عنوان بخشي ثابت در اين جشنواره تعريف شده است.

به گفته‌ي او تفكيك سني كودك و نوجوان و جدا شدن بخش بين‌الملل از ديگر تغييرات اين فراخوان است.

كرمي توضيح داد: در جشنواره نوزدهم بخش بين‌الملل ويژه كارهاي خارجي و توليدات مشترك تعريف شده و فقط يك جايزه ويژه از سوي هنرمندان و تماشاگران به اثر برگزيده تعلق مي‌گيرد. همچنين با توجه به اينكه در دوره‌هاي قبلي رده سني كودك و نوجوان تفكيك شده نبود، امسال اين موضوع مورد توجه قرار گرفته تا خانواده‌ها كودكانشان را به نمايش‌هاي مناسب گروه سني ‌شان ببرند. نوزدهمين جشنواره تئاتر كودك و نوجوان پاييز سال آينده در همدان برگزار مي‌شود./خبرگزاري دانشجويان ايران


 رفيعي با"ف ف" استخر با "دست دسي صداش مي‌ياد" مهمان نوروز مي‌شوند 

سري جديد مجموعه "ف ف" با بازي حسين رفيعي نوروز از شبکه دو سيما روي آنتن مي‌رود.

به گزارش خبرنگار مهر، سري جديد مجموعه "ف ف" به تهيه‌کنندگي نويد محمودي در قالب روايت‌هاي داستان گونه و مضموني طناز با عنوان "ميريم مسافرت" نوروز 91 از شبکه دو روي آنتن مي‌رود.

اين مجموعه با بازي حسين رفيعي، سياوش مفيدي، سوسن پرور و ... به ايفاي نقش مي‌پردازند و داستان زندگي ف ف و خواهرش را به تصوير خواهد کشيد که قصد دارند براي ديدن پدر و مادر راهي شمال شوند.

برنامه "دست دسي صداش مي‌ياد" به تهيه‌کنندگي نگار استخر نيز نوروز سال آينده از شبکه دو روي آنتن مي‌رود.

"دست دسي صداش مي‌ياد" به تهيه‌کنندگي نگار استخر با محتوا و مضمون آموزشي در قالب نمايش نوروز 91 پخش خواهد شد.

محتواي ماجراهاي اين برنامه که کاري از گروه کودک و خردسال شبکه دو سيماست بر اساس بيان برخي مفاهيم آموزشي و سرگرم‌کننده به کودکان بنا شده است.


 قصر جادوگرها را براي اولين بار ببينيد  

مدل‌هاي قصر هاگوارتس که محل آموزش جادوگران مجموعه فيلم‌هاي «هري پاتر» بود، رونمايي شد.به گزارش خبرآنلاين، حدود 15 سال از انتشار اولين جلد کتاب‌هاي «هري پاتر» نوشته جي. کي. رولينگ مي‌گذرد.از همان موقع خوانندگان کتاب مشتاق بودند بدانند قصر جادوگرهاي کتاب چه شکل است. عکس‌هايي که براي اولين بار از مدل‌هاي اين قصر در فيلم‌هاي «هري پاتر» منتشر شده بيش از هر چيزي دوست‌داران کتاب را خوشحال مي‌کند.

مدل مدرسه سحر و جادوي هاگوارتس اولين بار براي فيلم «هري پاتر و سنگ جادو» ساخته شد و از آن موقع در تمامي فيلم‌ها از آن استفاده شد. اگر تمام وقتي را که 86 هنرمند و خدمه فيلم در اين محل سپري کردند را روي هم جمع کنيد به زماني حدود 74 سال مي‌رسيد.بيش از 2500 فيبر نورافشان در اين مدل به کار رفته تا حالت فانوس‌هاي قصر را تداعي کند. طول اين مدل 15 متر است و حتي جغدهايي کوچک در گوشه و کنار ساختمان ديده مي‌شود.اين قصر براساس قصر آلن‌ويک و کليساي بزرگ دورهام ساخته شده و قرار است از 31 مارس به عنوان بخشي از تور «ساخت هري پاتر» در استوديو ليوسدن در نزديکي واتفورد به نمايش گذاشته شود.تور «ساخت هري پاتر» سه ساعت و نيم طول مي‌کشد.


 ويژه 

راز شكلات هاي شب عيد

شکلات به وي‍ژه شكلات هاي تخته اي كه با كاكائو يا قهوه ساخته شده انداز جمله موادي است که طرفداران بسيار زيادي به خصوص در بين كودكان و نوجوانان دارد. هميشه در مورد شکلات مطالب زيادي را ديده ايم اما برخي رازها وجود دارد که در مورد اين ماده نمي دانيد.

به گزارش گروه خواندني هاي مشرق، شکلات از جمله موادي است که بسيار براي بدن انسان مفيد است اما خوردن بيش از اندازه آن مي تواند مشکلاتي را نيز ايجاد کند. در اينجا سعي داريم شما را با برخي از رازهاي نهفته در اين ماده خوشمزه آشنا کنيم:

داراي فلاوئونيد

ابتدا بايد بدانيد که اين مواد از جمله مواد مغذي هستند که مي توانند از سلول هاي بدن شما محافظت کنند.بر حسب تحقيقات شکلات از جمله موادي است که داراي مقدار زيادي از اين ماده مي باشد و مي تواند از بدن شما محافظت کنه.در بين شکلات ها، شکلات تلخ مقدار بسيار زيادي از اين ماده را دارا است و تقريبا در هر يک گرم آن 536 ميليگرم از اين ماده موجود است.

براي دندان ها بد نيست

شايد اين يک جمله عجيب باشد چرا که بسياري از ما بر اين اعتقاد هستيم که شکلات مي تواند دندان ها را ازبين ببرد. البته تحقيقات نشان مي دهد که شکلات ماده اي به نام تئوبرومين از خود آزاد مي کند که مي تواند به محکم شدن دندان ها بسيار کمک کند. البته اين روزها بيشتر شکلات ها داراي شکر و ديگر مواد افزودني هستند که براي دندان ها ضرر دارند.

مفيد براي ورزشکاران

اگر از نوشيدني هاي ورزشي استفاده مي کنيد تا در هنگام ورزش چربي بيشتري بسوزانيد و ورزش اثر بيشتري بر بدن شما داشته باشد بهتر است ديگر اين کار را نکنيد. شکلات مي تواند نقش اين نوشيدني ها را ايفا کند.

بر حسب تحقيقاتي که انجام شده است شکلات شيري مي تواند براي تجديد قواي بدن بعد از ورزش خيلي بهتر از نوشيدني?هاي انرژي زا باشد هم چنين به افزايش ماهيچه ها در بدن نيز کمک مي کند.

شما را بيدار نگه نمي دارد

يکي از باورهايي که هميشه در مورد شکلات وجود دارد اين است که مي تواند شما را بيدار نگه دارد و از خوابيدن شما جلوگيري کند. واقعيت اين است که مقداري کافيين موجود در شکلات تلخ به ميزان هر يک گرم تنها 20 ميليگرم است و اين عدد در شکلات هاي شيري به پنج نيز مي رسد. اين در حالي است که موادي مانند قهوه به ازاي هر يک فنجان 100 ميلي گرم کافين دارند و اين مواد بيشتر مي توانند شما را بيدار نگه دارند.


 حرفي براي خواندن 

يادم باشد که يک روز پرستوهاي زندگيم کوچ خواهند کرد

پس يادم باشد که آنرا بخود بياموزم.

يادم باشد که يک روز بايد گذاشت و گذشت

پس بايد همه را ببخشم و رها کنم.

يادم باشد که نسيم سحري عطر گل ياس را مي آورد

پس يادم باشد که هميشه سرشار از اميد باشم.

يادم باشد جواب کين را با کمتر از مهر

جواب دو رنگي را با کمتر از صداقت ندهم

يادم باشد بايد در برابر فريادها سکوت کنم

و براي سياهي ها نور بپاشم ...

"گلبرگ" تلاش مي كند تا با انتخاب مطالب ارزنده و مفيد راهي پراز اخبار و دانستني هاي متنوع و جذاب براي مخاطبانش باز كند، در اين امر نيازمند راهنمايي ها وهمراهي هميشگي شما است.پس دست بكار شويد وبا ارسال مطالب ارزشمند خويش ياريمان كنيد.

نشاني اينترنتي ما:

neda_hassani62@yahoo.com >>ندا حسني


 تك جمله‌ها... 

*باور نمي كردم دستان پوچ اش او را برنده بازي كرده باشد.

*چشمهايش به رنگ آفتاب گردان بود، و مي فهميد تمام روز را ابري بوده ام.

*مشتي براي باز كردن، مشتي براي بستن، مشتي براي آنكه خدا را از لابه لاي فشردگي انگشتانت شعله بگيري.

*ناخونهايش را به ديوار مي كشيد و متوجه نبود موشهاي ديوار چقدر چندش آورند.

re.ra466fa@yahoo.com>>رضوان رهنما فر


 خبر، خبر 

نشست تخصصي نمايش در زنجان

مدير روابط عمومي حوزه هنري استان زنجان گفت: نشست تخصصي نمايش در استان زنجان برگزار مي‌‌‌شود.اکبر امام‌لو امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: نشست تخصصي نمايش با موضوع خلق ايده در استان زنجان برگزار مي‌شود.وي با اشاره به اينکه نشست تخصصي نمايش با حضور حسين فضل‌اللهي و جمعي از هنرمندان و هنرجويان استان زنجان تشکيل مي‌شود، خاطر نشان کرد: فضل‌اللهي از هنرمندان فاخر و نمايشنامه نويسان معروف کشوري است.مدير روابط عمومي حوزه هنري استان زنجان با بيان اينکه نشست تخصصي نمايش 15 اسفند ماه سال جاري در سالن شهيد آويني حوزه هنري استان زنجان برگزار مي‌‌شود، اضافه کرد: اين نشست از ساعت 16.30 روز دوشنبه تا 18:30 تشکيل مي‌شود.


اهالي نور با نوروز خواني و برگزاري ايستگاههاي نقاشي کودکان به استقبال بهار مي روند

رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نور گفت: در آستانه عيد باستاني ايرانيان، مردم شهرستان نور با نوروز خواني به استقبال بهار مي روند.

محمد محمدي در گفتگو با خبرنگار مهردر ساري اظهار داشت: نوروز خواني يکي از آئين هاي سنتي و از اعمال سمبليک در آستانه بهار بوده و نوروز خوانان با در دست داشتن برگ سبزي که سمبل برکت و زاپايي زمين است چند روز قبل از عيد به اطراف مي روند و با خوانش اشعاري در توصيف بهار، مولا علي (ع) و دعا براي خانواده و دعوت براي کار را زمزمه مي کنند.اين مراسم روز پنج شنبه در سطح شهر انجام خواهد شد و اميد داريم اين حرکت فرهنگي که موجب زنده ماندن و احياي فرهنگ اصيل مازندران مي باشد ادامه داشته و اين آئين سنتي زنده بماند.محمدي در خصوص برنامه هاي فرهنگي ستاد تسهيلات و همچنين توجه به آداب و رسوم بومي و محلي استان و برنامه ريزي فرهنگي در ايام نوروز را مهم دانست و گفت: در راستاي حفظ ارزش?هاي ايران اسلامي و بومي ايام نوروز برنامه هاي متنوع فرهنگي هنري در مناطقي که به عنوان کانون جمعيتي گردشگري محسوب مي شوند برگزار خواهد شد.برگزاري جنگ شادي، اهداي رايگان کتاب، برگزاري ايستگاههاي نقاشي کودکان در محل هاي پر رفت و آمد، نمايشگاه کتاب از جمله برنامه هاي ديگر در ايام نوروز است.


خرس گريزلي توريستها را در آلاسکا شوکه کرد

چند توريست در پارک ملي کاتماي درآلاسکا مشغول تماشاي ماهيگيري خرس هاي گريزلي بودند که با منظره هراس آوري مواجه شدند.خبر آنلاين نوشت: يکي از خرسهايي که مشغول ماهيگيري بود ناگهان به سوي اين توريستها دويد اما با هوشمندي آنها و عدم تحرکشان ناگهان آرام شد و به آنها حمله نکرد.لري گريفيث که اين ويدئو را از نزديک شدن خرس به توريستها تهيه کرده، جلسه توصيه هاي ايمني قبل از حضور در اين پارک را عامل اصلي عدم تحرکشان در حضورخرس دانست وگرنه شايد اين فيلم هرگز به دست بينندگان در سرتاسر جهان نمي رسيد!


 بــبــيــــن 

هنرنمايي با زنجير دوچرخه به تازگي هنرمند کره اي young-deok seo با استفاده از زنجيرهاي دوچرخه مجسمه هاي زيبايي را خلق کرده است. به گفته خودش براي برخي از اين مجسمه ها ماه ها زمان صرف کرده است./ مشرق


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون