جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2455- تاریخ : 1390/12/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يکشنبه)


سايت و سايت بازي!


كتاب


فوتبال


شرح برعكس
بدون شرح - عصر ايران

 سايت و سايت بازي! 

درباره سايت و سايت بازي مطالب زيادي نوشته و مطالب زيادي خوانده ايد. اما ما تصميم داريم از دريچه طنز به ماجرا نگاه كنيم تا هم لبخندي به لبتان نشانده و هم نگاهي به اين ماجرا از زاويه اي جديد داشته باشيم.

دولت الکترونيک

حسام‌الدين مقامي‌کيا

نكاتي چند در باب استفاده رعايا از امكانات دولت الكترونيك در سال هزار و چهارصد و دور:

1- در صورتي كه تبادل اطلاعات، كند شده يا صفحات وب به طرز مشكوكي باز نمي شود به كامپيوتر و مودم خود دست نزنيد. روي قسمت «هزينه چاي» كليك كنيد.

2- به منظور رؤيت درخواستتان توسط مسؤولان اداري لازم است ابتدا فايلBlack Nokhod را دانلود كنيد. دانلود اين فايل، بين دو هفته تا يك ماه به طول خواهد انجاميد.

3- در صورتي كه مدير سايتِ وزارتخانه يا نهاد مورد نظر و يا «ادمين» هاي سايت در دسترس نبودند، قسمت «تالار گفتگو» (مخصوص كارمندان) را كليك كرده و نام مورد نظر خود را پيج كنيد. استفاده از دكمة Buzz مؤثر خواهد بود. كليك روي گزينه Games نيزبراي جستجوي فرد مورد نظر توصيه مي شود.

4- كليه سايتهاي اداري از ساعت 13 الي 14 براي ناهار تعطيل خواهد بود.

5- سرچ كردن برخي كلمات خاص در دولت الكترونيك مشمول فيلترينگ خواهد بود. از جمله؛ كيس (در سايت وزارت فناوري ارتباطات)، اتوبوس راني و ميني بوس راني (در سايت شهرداري) و ماركو وان باسن (در سايت سازمان تربيت بدني)

6- تجمع بي جا مانع كسب است.

7- قسمت «تماس با ما» هميشه «در حال راه اندازي» است. لطفا پنجره روز شماري معكوس تا افتتاح پروژه را جدي نگيريد؛ با پايان مهلت مقرر، شمارش، اَدَسّر آغاز خواهد شد.

8- لينك «درباره ما»، به دلايل امنيتي غير فعال است. لطفا مزاحم نشويد.

9- احتمالا بعد از چند ماه طبق معمول، «دسترسي به اين سايت هم طبق قوانين، مجاز نمي باشد» با مشاهده اين پيام از فيلتر شكن هاي موجود در بازار استفاده نماييد. (روش استفاده: مانند باز كردن سايت «اوركات» عمل كنيد)

10-درصورت مشاهده پيامهاي زير حضورا به محل اداره مراجعه نماييد:

-«به دليل پاره ي از مشكلات دستگاه موقتا كار نمي كند»

-«به دليل عدم وجود وجه يا خالي بودن حساب پول پرداخت نمي گردد»

تذكر: براي كوتاه شدن مسير اداري در هنگام مراجعه حضوري مي توانيد از «زير ميز» ميان بُر بزنيد.

**

سايت

شهرام شهيدي

پيش درآمد:

اگر تا چند وقت پيش به يكي مي‌گفتيد سايت فوراً ياد يك پايگاه نظامي مي‌افتاد. در فيلمهاي جنگي سايت مترادف بود با پايگاه دشمن كه نفوذناپذير بود اما ساده‌تر از ورود به سينمايي در تهران سرنگون مي‌شد.

امروزه اما سايت معناي ديگري پيدا كرده. البته باز هم عده‌اي آن را درست مانند گذشته نوعي پايگاه دشمن به حساب مي‌آورند. آنها معتقدند عوامل نفوذي دشمن با رسوخ در سايتهاي اينترنتي (بخوانيد پايگاههاي الكترونيكي دشمن) قصد نفوذ در فكر جوانان را دارند.

شايد به همين علت فرهنگستان براي واژه سايت معادل «تارنما» را برگزيده است كه تار مي‌تواند هم به معناي تيره و تار باشد هم به معناي تار عنكبوت كه جان مي‌دهد براي اسم رمز نقشه‌هاي نظامي.

از سوي ديگر واژه تارنما به نوعي بيانگر وضع تيره و تار اينترنت در ايران هم هست.

شعار اساسي- فرهنگي:

به اميد اينكه روزي هر ايراني يك سايت داشته باشد.

شعار سياسي:

دارنده هر سايت دشمن بالقوه‌اي است كه با قشار يك دكمه Enter به يك دشمن بالفعل تبديل مي‌شود.

شعار اجتماعي:

مي‌بايست از ادامه فعاليت سايتهاي تك سرنشين (تك بيننده) جلوگيري شود.

شعار عاشقانه:

بر برگ گل و تنه درخت ننويس. سايت را براي نوشتن سوزهاي عاشقانه تو ساخته‌اند ورپريده!

شعار تاريخي:

از سايت برون تراود هر چه...

شعار سرخ‌پوستي:

يك سايت خوب يك سايت مسدود است.

يك توصيه فرهنگي:

اگر با صاحب سايتي مشكل داريد و مي‌خواهيد سايت او توسط مخابرات فيلتر شود برويد در سايت او و در بخش كامنتها يك كلمه را مدام تكرار كنيد. (اسمش را نياوردم كه سايت گل‌آقا دچار فيلترينگ نشود.)

شعار حكيمانه:

سايت اگر سايت من و ناله اگر ناله توست/ آنچه البته به جايي نرسد شهرام است!

يك تجربه:

براي افزايش بازديدكننده و بالا آمدن رتبه در سايت جستجوگر «گوگل» هر از چندگاهي عنوان مطلب نوشته شده‌تان را بگذاريد...

(روم به ديوار... باز شما را به توضيح بالا ارجاع مي‌دهم)

گل آقا


 كتاب 

بابا باتري‌دار مي‌شود

نگاهي به كتاب طنز بابا باطري دار مي شود

نام كتاب: بابا باتري‌دار مي‌شود

نويسنده:‌ رضا ساكي

تصويرگر: سلمان طاهري


اسماعيل اميني

قسمت دوم - پاياني

نثرکتاب، در عين شيوايي و سادگي، از شلختگي‌ها و غلط‌هاي رايج در نثر شتابزده رسانه‌اي مصون مانده است و اين نشانگر ادامه شيوه پسنديده‌اي است که در طنز گل‌آقايي بنايش گذاشته شد.

بابا باتري‌دار مي‌شود حکايت تلخي است از ويراني آرزوها و روياها در رويارويي با واقعيت‌هاي ناگوار، اما اين حکايت تلخ با شيريني و زيبايي بيان مي‌شود، انگار همان اميد و شادماني و صلابت که پدر را در برابر هجوم بيماري جان مي‌بخشد به قلم نويسنده نيز سرايت کرده است. با اين همه، اگرچه پدر و به پيروي از او اهل خانواده و بيش از همه راوي داستان، بيماري و ناگواري‌هاي حاصل از آن را با شوخي و تمسخر در حاشيه زندگي محصور مي‌سازند اما گزندگي طنز در اين حکايت آن جا نمايان مي‌شود که اين تلاش خانوادگي براي رويارويي با واقعيت در نهايت با پيروزي ويرانگر واقعيت‌هاي ناگوار، ناکام مي‌ماند.


رضا ساکي در اين کتاب کوچک، به تمام گوشه و کنارهاي زندگي امروز نگاهي طنزآميز دارد و حاصل نگاه خود را با بياني ساده، اما رندانه و ظريف ثبت کرده است.نظام خانوادگي پدرسالار و مستبدانه که نمونه‌اي است از نظام اجتماعي و سياسي، نظام اداري ناکارآمد، نظام اقتصادي آشفته، نظام تربيتي و اخلاقي مبتني بر اطاعت يک جانبه و غيرمنطقي، کاستي‌هاي شگفت در نظام بهداشت و درمان و بسياري از ناهنجاري هاي ديگر که تاثير آنها بر زندگي و روابط انساني دستمايه طنز اين کتاب است.راوي داستان، درميان اين همه ناملايمات و ناهمگوني‌ها تلاش دارد شخصيت و هويت انساني خويش را حفظ کند همان‌گونه که پدر او مي‌کوشد در برابر بيماري‌هاي کشنده‌اي که جسمش را نشانه گرفته‌اند، صلابت و اقتدار و روحيه‌اش را حفظ کند. گويي جسم پدر، نشانه‌اي است از جامعه‌اي که از همه سو در معرض آسيب است و چون نمي‌خواهد به ناتواني و بيماري‌اش اعتراف کند و نيز چون امکانات و مقدمات مقابله با آسيب‌ها را ندارد با حفظ ظاهر، از تسليم در برابر واقعيت سرباز مي‌زند. اين جدال با بيماري اگر در حوزه فردي و خانوادگي بيانگر عواطف انساني و اميد و اراده باشد و همدلي و همدردي خواننده را برانگيزاند، اما در حوزه اجتماعي تناقض‌هايي ايجاد مي‌کند که آفريننده موقعيت طنزآميز است. زيرا روابط اجتماعي بيش از آن که متکي برعواطف باشد نيازمند خردمندي و حسابگري است.


در روايت بابا باتري دار مي‌شود قياس ميان نظام خانوادگي و نظام اجتماعي و جابه‌جايي اقتضائات اين دو، يعني حسابگري در روابط خانوادگي و عواطف در نظام اجتماعي، مبناي اصلي آفرينش طنز است. اين کتاب را مي‌شود در کمتر از يک ساعت خواند، اما براي دوستداران طنز، بابا باتري دار مي‌شود حرف‌ها و اشاره‌ها و نکته‌هايي دارد که به اين زودي‌ها تمام نمي‌شود و اهل تأمل را برمي‌انگيزاند که کتاب را بارها بخوانند و هربار، از ظرافت و هوشمندي و نکته‌سنجي نويسنده دقيقه‌اي بديع کشف کنند.

گل آقا


نگاهي به زندگي و آثار طنز محمد علي جمالزاده

قسمت اول

جمالزاده را "پيشواي نوول نويسي فارسي" لقب داده اند. او نخستين نويسنده اي که توانست تکنيک داستان نويسي اروپايي را آگاهانه به کار گيرد و در عين حال يکسره به تکنيک داستان پردازي غربي تسليم نشود.


جمالزاده با دميدن روحي ايراني به روشي که از غرب به رعايت گرفته بود توانست آن را صيقل دهد و در قالبي هماهنگ با ذوق و حوصله و نياز فرهنگي زمان، به هموطنانش هديه کند.سيد محمد علي جمالزاده در سال 1270 شمسي در اصفهان به دنيا آمد و تحصيلات مقدماتي را در زادگاه خود آغاز کرد.پدرش، سيد جمال الدين واعظ اصفهاني، از آزادي خواهان مشروطه بود و رهبري مشروطه خواهان اصفهان را برعهده داشت. سيد جمال الدين خطيبي توانا بود و در سخنراني هايش به زبان ساده و در حد فهم عوام سخن مي گفت.
به سبب اختلافي که بين سيد جمال الدين و حاکم اصفهان پديد آمد او به همراه خانواده اش به تهران هجرت کرد و به مبارزات خود ادامه مي داد.جمالزاده در شانزده سالگي به گفته ي پدرش به لبنان رفت و در آنجا تحصيلات خود را در دوره متوسطه ادامه داد.چند ماه بعد در لبنان اطلاع يافت که به دستور محمد علي شاه پدرش را مسموم کرده اند.مرگ پدر، محمد علي را در اعتقادات سياسي و اخلاقي که از او به ارث برده بود استوارتر کرد. دو سال بعد به فرانسه رفت و در دانشگاه هاي لوزان و ديژون تحصيل کرد در رشته حقوق فارغ التحصيل شد.

ادامه دارد...


 فوتبال 

هادي عقيلي: بالاخره بازي برد و باخت دارد

البته شما ثابت كرديد كه مساوي هم دارد!

آنجلينا جولي: در فيلم اصغر فرهادي بازي مي كنم

البته هر بازي به درد سينماي ايران نمي خورد ها!!

دنيزلي:‌ به تيم ملي ايران اميدوارم

شما به تيم پرسپوليس اميد داشته باشيد كافيست!

مهدي رحمتي: نمي دانم چرا گل خوردم

براي اينكه به شدت مغرور هستيد!

اشكان دژاگه: دو تا گل به قطر زدم

اين را تلويزيون هم نشان داد!

رويانيان:‌ تيم فوق كهكشاني مي بندم

شايد مي خواهيد بازيكنان منچستر را بياوريد!

مهدوي كيا:‌اميدوارم كه قرعه خوبي به نفع ايران بردارم

خدا كند مثل پنالتي كه به كره جنوبي زديد نباشد!

علي كريمي: اشكان بازيكن شش دانگي است

با بازي كه در مقابل قطر كرد شش هفت تا بيشتر از شش دانگ است!

مجيدي: با گل هايي كه زدم براي پرسپوليس خط و نشان كشيدم

اي بابا يك گل زدن به تيم هاي عربي هم شد خط و نشان!

پولادي: دژاگه بازي خوبي داشت

البته شما هم نمي گفتيد فرقي نمي كرد!

هادي عقيلي: سال بعد هم در ايران بازي مي كنم

البته اين حرف ها را زياد مي زنند!


 شرح برعكس 
 بدون شرح - عصر ايران


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون