جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2455- تاریخ : 1390/12/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يکشنبه)

يك روانشناس كودك:
والدين از«نه» گفتن به درخواست كودكان براي بازي كردن احساس گناه نكنند


تمديد مهلت تعويض کارت معافيت سربازي تا دهم ارديبهشت


30دقيقه ورزش در روز بهترين روش براي کاهش وزن


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خـبـــــر


 يك روانشناس كودك:
 والدين از«نه» گفتن به درخواست كودكان براي بازي كردن احساس گناه نكنند 

يك روانشناس كودك با اشاره به اين كه اغلب والدين تصور مي‌كنند بايد ساعات متمادي با كودكشان بازي كنند، گفت: پدرها و مادرها اغلب از اين كه به درخواست بازي كودكشان«نه» بگويند، احساس گناه مي‌كنند، بويژه والدين شاغل كه مدت زمان كمتري را با كودكشان مي‌گذرانند، ‌اين مسئله موجب توجه بيش از حد به كودك و در نهايت وارد آمدن استرس به وي مي‌شود. دكتر رامين خدابخشي در گفت وگو با ايسنا، درباره اهميت بازي در كودكان گفت: روانشناسان دريافته‌اند بازي در رشد كودك، درك موقعيت‌ها، پرورش قواي خلاقانه و كاهش استرس كودك نقش حياتي دارد. وي ادامه داد: اگرچه اكثر والدين به اين مسئله واقفند، اما بايد گفت آن‌ها سرگرم كننده‌هاي حرفه‌اي براي كودكان خود نيستند، بلكه همسالان وي نقش اساسي‌تري را دراين راستا بازي مي‌كنند. خدابخشي تاكيد كرد: با اين حال پدرها و مادراني كه به علت مشغله در بيرون از منزل، يا احساس خستگي مي‌كنند و يا زمان و فرصت كافي براي بازي با كودك خود ندارند، هميشه در قبال اين مسئله احساس گناه مي‌كنند. اما بايد بدانند مسئوليتي است كه به اشتباه براي خود تعريف كرده‌اند. لازم است والدين كمتر احساس گناه كنند، البته اين به معناي غفلت نيست. وي همچنين درباره چگونگي برخورد والدين در قبال درخواست كودك براي انجام بازي‌هاي تكراري و خارج از حوصله آن‌ها گفت: اين يك واقعيت است كه بازي‌هاي تكراري با كودك حوصله والدين را سر مي‌برد، بويژه زماني كه پدر و مادر بخواهند به ناچار تظاهر كنند از انجام اين بازي‌ها لذت هم مي‌برند. اين روانشناس كودك ضمن تاكيد بر اين كه والدين نبايد تحت استثمار فرزندانشان قرار بگيرند، گفت: والدين به سمت انجام فعاليت‌هايي بروند كه خودشان هم از آن لذت مي‌برند. به عنوان مثال مادري كه جانش از «پليس بازي» پسرش، به لب آمده است، به جاي عصبانيت، كودك را به سمتي هدايت كند كه خودش مي‌خواهد. علتي ندارد هر كاري را كه كودك دوست دارد، پدر و مادر انجام بدهند. خدابخشي در ادامه با بيان اين‌ كه صرفا بازي با اسباب بازي‌ها براي كودك ضروري نيست،‌ اظهار كرد: كودكان بيشتر دوست دارند با شما وقت بگذارند و در كنار شما باشند و اين كه چه بازي‌ را با كدام اسباب بازي انجام بدهند، برايشان از اهميت كمتري برخوردار است. وي در ادامه ضمن تاكيد بر اين كه پدر و مادر نبايد پيشنهاد شروع بازي را بدهند، عنوان كرد: درخواست براي بازي كردن، درخواست والدين از كودك نيست، بلكه درخواست كودك از والدين است. پدر و مادر بايد تنها با در نظر گرفتن شرايط به درخواست كودكشان پاسخ بدهند. خدابخشي افزود: پدرها و مادرها اغلب از اين كه به درخواست بازي كودكشان«نه» بگويند، احساس گناه مي‌كنند، بويژه والدين شاغل كه مدت زمان كمتري را با كودكشان مي‌گذرانند،‌ اين مسئله موجب توجه بيش از حد به كودك و در نهايت وارد آمدن استرس به وي مي‌شود.


 تمديد مهلت تعويض کارت معافيت سربازي تا دهم ارديبهشت 

معاون اجتماعي سازمان وظيفه عمومي گفت: دارندگان کارت معافيت خدمت وظيفه که کارت خود را در دهه 80 گرفته‌اند و مهلت آنها براي تعويض به پايان رسيده مي‌توانند تا دهم ارديبهشت کارت خود را تعويض کنند.

سرهنگ فرهاد عرب در گفتگو با مهر با اشاره به زمان بندي تعويض کارت‌هاي معافيت قديمي با کارت هوشمند گفت: براساس اعلام قبلي دارندگان کارت معافيت در دهه 80 از دهم دي تا دهم اسفندماه امسال براي تعويض کارت مهلت داشتند. اين در حالي است که زمان تعويض کارتهاي صادر شده در دهه 70 نيز از دهم اسفند آغاز و تا 10 فروردين سال آينده ادامه دارد.

وي ادامه داد: دارندگان کارت معافيت از سال 60 تا 69 نيز بايد از دهم فروردين تا دهم ارديبهشت ماه سال آينده با مراجعه به مراکز پليس 10+ کارت خود را تعويض کنند.وي ادامه داد:‌افرادي که در زمان تعيين شده نتوانستند کارت خود را تعويض کنند تا دهم ارديبهشت ماه مهلت دارند تا کارت خود را تحويل داده و کارت هوشمند دريافت کنند.معاون اجتماعي سازمان وظيفه عمومي با بيان اين که از دهم ارديبهشت سال آينده تمامي کارت‌هاي معافيت قديمي از اعتبار ساقط مي‌شود، افزود: در صورتي که فردي کارت خود را تعويض نکند کارت قديمي فاقد اعتبار محسوب مي شود.وي تاکيد کرد:‌ پس از اتمام تعويض کارت‌هاي معافيت کار تعويض کارت‌هاي پايان خدمت آغاز مي‌شود.


 30دقيقه ورزش در روز بهترين روش براي کاهش وزن 

دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران گفت: ورزش روزانه(30 دقيقه در روز) و پيروي از الگوي رژيم غذايي علمي، مناسب‌ترين روش براي کاهش وزن است.سيد احمد رئيس السادات در گفت‌وگو با فارس، در مورد ورزش درماني و کاهش وزن اظهار داشت: ورزش در کنار اصلاح الگوي زندگي از جمله پيروي از الگوي غذايي مناسب اثر بسيار مفيدي بر کاهش وزن و بهبود تناسب اندام دارد.وي افزود: از ميان تمرينات ورزشي، تمرينات هوازي داراي ريتم با شدت متوسط يا بيشتر که حداقل30 دقيقه در روز و 5 جلسه در هفته (حداقل 150 دقيقه در هفته) ورزش، مناسب‌ترين روش براي کاهش وزن به شمار مي‌رود. در اين ورزش‌ها که براي همه افراد از جمله گروه‌هاي داراي عضلات بزرگ نيز به کار مي‌رود؛ بايد ترجيحاً ضربان قلب به حداقل 55 تا 75 درصد حداکثر ضربان قلب افزايش يابد.


 کاريکلماتور 

كفش هاي قانون ، بندي است.

شب نامه ، روزنامه ي شب زنده دار است.

عزراييل و تير خلاص رفقاي فابريک يکديگرند.

ماهي سياسي را با تُنگ آب به بندکشيدند.

سيل ، محصول شلخته ترين باران بهاري است.

عياش مي گساري و فقير غم گساري مي کند.

تلفن همراهم مدتي است ديگري را همراهي مي کند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

بچه ها بي مربي نمانند!

مهدي طوسي

از ما نشنيده بگيريد اما اين جوري مي گويند كه دنيزلي در يك جلسه خصوصي عنوان كرده كه اگر بچه هاي تيم پرسپوليس در بازي مقابل تيم الهلال او را پيش پروين و رويانيان روسفيد نكنند او بعد از اينكه بازي تمام بشود از اين تيم خداحافظي كرده و مي رود پي كارش!

اين جوري مي گويند كه دنيزلي در اين نشست خصوصي عنوان كرده: "من نه تنها به بچه ها اين هشدار تهديد گونه را دادم بلكه به پروين و رويانيان هم گفتم از همين الان به دنبال يك مربي جايگزين باشيد تا اگر بچه ها خواسته هاي من را جدي نگرفتند و من رفتم مجموعه شما بي مربي نماند!"


 اما خـبـــــر 

كشف مجدد حيات در زمين با مشاهده ماه

ستاره‌شناسان در رويكردي بديع، با مشاهده ماه از طريق تلسكوپ بسيار بزرگ رصدخانه جنوبي اروپا، موفق به شناسايي مجدد حيات در زمين شدند كه مي‌تواند در آينده به كشف حيات در جهان منجر شود.

به گزارشي ايسنا، كشف حيات در زمين، شايد بي‌اهميت جلوه كند؛ اما اين رويكرد مي‌تواند اكتشاف‌هاي آينده از حيات در ساير نقاط جهان را ممكن سازد. اين نشانه‌هاي حيات در حقيقت از طريق درخشش زمين در چهره ماه مشاهده شد كه طي آن نور خورشيد از زمين به سوي ماه منعكس مي‌شود. طبق اين رويكرد تلسكوپ‌ها شايد در آينده بتوانند به دنبال نشانه‌هاي مشخص مشابه براي تائيد وجود حيات در سيارات فراخورشيدي در مدار ستارگان دور بگردند.

در امواج نوري مي‌توان نشانه‌هاي زيستي يا همان تركيبات خاص اكسيژن، اوزون، متان و دي‌اكسيدكربن را كه نشانگر وجود حيات آلي هستند، مشاهده كرد. اين محققان همچنين از يك شيوه فوق حساس شناسايي نشانه‌هاي زيستي با مشاهده قطبش نور استفاده كردند. نور يك سياره فراخورشيدي دور در اثر درخشش ستاره ميزبان، تحت‌الشعاع قرار مي‌گيرد؛ اين در حاليست كه نور منعكس شده سياره، قطبي شده؛ در صورتي كه نور ستاره از اين خاصيت برخوردار نيست؛ از اين رو مي‌توان از اين شيوه قطبش، براي بررسي نور منعكس شده سياره استفاده كرد. اين پژوهش كه در مجله نيچر منتشر شده، توسط تلسكوپ بسيار بزرگ در كوهي در شيلي انجام شده كه قدرتمندترين تلسكوپ نور مرئي جهان بشمار مي‌رود.

مضرات دعواي زن و شوهر بر روي سلامتي

دعواها و کشمکش‌هاي خانوادگي مي‌تواند خطر ابتلا به آنژين صدري را به طور قابل توجهي افزايش مي‌دهد.

دانشمندان متوجه شدند علاوه بر بگومگوهاي خانوادگي، نگراني براي فرزندان و ديگر اعضاي خانواده مي‌تواند احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را بيش‌تر کند. يکي از مهم‌ترين دلايل اين است که نيازهاي اعضاي خانواده و نگراني‌هاي مرتبط با اعضاي آن‌ها مي‌تواند باعث افزايش ميزان هورمون استرس شود.

آنژين دردي است که در ناحيه سينه احساس مي‌شود و معمولا در اثر بيماري‌هاي قلبي عروقي به وجود مي‌آيد. البته دردهاي اين بيماري ممکن است در دست، گردن، شکم و حتي آرواره هم احساس شوند.

نتايج اين مطالعات که به تازگي در نشريه سلامت عمومي و بيماري‌هاي همه‌ گير به چاپ رسيده است روي 4 هزار و 500 زن و مرد دانمارکي انجام شده است. تمام اين افراد در زمان شروع تحقيقات در سال 2000 کاملا سالم بودند و هيچ کدام به بيماري‌ قلبي دچار نشده بودند.اين مطالعات نشان داد خواسته‌هاي همسر و نگراني بابت آن‌ها مي‌تواند خطر ابتلا به آنژين‌هاي صدري را تا 4 برابر افزايش دهد. البته مسائل مرتبط با کودکان و ديگر اعضاي خانواده هم به تنهايي مي‌تواند احتمال دچار شدن به آنژين را تا 2 برابر افزايش دهد.البته اگر شما با همسايه‌هاي خود هم مشکل داريد و مجبوريد مرتب با آن‌ها بگو مگو کنيد باز هم تا 60 درصد بيش‌تر در خطر بيماري‌هاي قلبي قرار داريد.

نويسنده اين تحقيقات که از دانشگاه کوپنهاگ در ادامه گفت: درخواست‌ها و تقاضاهاي مکرر از يک فرد و نگراني‌هاي مرتبط با آن مي‌تواند از فاکتورهاي بسيار مهم در ابتلا به بيماري‌ آنژين باشد.

در مجموع از ميان اين افراد نزديک به 9 درصد به آنژين مبتلا شدند و ميزان ابتلا در هر دو گروه زن و مرد مشابه بود. در اين ميان سن نقش بسيار مهمي داشت و با بالا رفتن سن يک نفر ميزان آسيب‌پذيري او نسبت به اين بيماري افزايش پيدا مي‌کند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون