جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2453- تاریخ : 1390/12/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

استقبال مردم تونس از مجسمه‌سازي شيخ‌الحکمايي
نمايشگاه آثار تجسمي ايران در تونس برپا شد


نكوداشت محصص فردا در دانشگاه تهران


اخبـــــــــار


كـارتـــون
مرديلو - آرژانتين

كميكاتور


 استقبال مردم تونس از مجسمه‌سازي شيخ‌الحکمايي
 نمايشگاه آثار تجسمي ايران در تونس برپا شد 

خبرگزاري فارس: نمايشگاه آثار تجسمي ايران در حالي با حضور نقاشان، کاريکاتوريست‌ها و مجسمه‌سازان ايراني در تونس برپا شده است که در اين بين مردم تونس از مجسمه‌سازي شيخ‌الحکمايي استقبال کرده‌اند.

مرکز فرهنگي «المغاربية ابن خلدون» اين روزها شاهد حضور هنرمندان و نقاشان ايراني است.

بنابر اين گزارش، اين فعاليت فرهنگي هنري در حالي برگزار مي‌شود که «طاهر شيخ الحکمايي» و تعدادي از هنرمندان تجسمي ايران با کارهاي خود توجه مردم تونس را به اين نمايشگاه جذب کرده‌اند.

علاوه بر نمايشگاه آثار هنرمندان تجسمي ايران در اين فعاليت فرهنگي هنري کارگاه‌هاي متعددي برگزار شده و در کنار آن نيز فعاليت هنري «جمعيت مخالفان عادي‌سازي با اسرائيل» برگزار مي‌شود.طاهر شيخ الحکمايي مجسمه‌ساز ايراني حاضر در اين نمايشگاه مجسمه‌اي با قلب‌هاي خالي و همچنين مجسمه‌اي باشکوه که از ميانه آتش به افق مي‌نگرد را در ميانه نمايشگاه طراحي و ساخته است.

وي اين مجسمه را نمادي از شهيد محمد البوعزيزي نماد انقلاب تونس معرفي مي‌کند که جرقه نخستين انقلاب عربي را روشن کرد و اين روزها مردم تونس با حضور در اين نمايشگاه در کنار اين مجسمه شمع روشن مي‌کنند.

* مجسمه شيخ الحکمايي در خيابان‌هاي تونس نصب مي‌شود

در پايان اين نمايشگاه نيز قرار بر اين شده است که اين مجسمه به عنوان يک کار هنري و هديه اي از ايران به ملت تونس در ميانه يکي خيابان‌هاي پايتخت اين کشور نصب شود.

در همين حال در کنار مجسمه سازي شيخ‌الحکمايي کارگاه نقاشي و رسم با تابلوهاي طويل افقي که نشان از مخالفت اعراب با استعمار و استبداد دارد به نمايش گذاشته شده است که مقاومت فلسطين در صدر اين کار قرار دارد.

همچنين ديوارهاي اين نمايشگاه از کاريکاتورهاي کارتونيست‌هاي ايران پر شده است که در آن‌ها داستان‌هاي دخالت‌هاي آمريکا در اقصي نقاط جهان ارائه شده است.

به گزارش پايگاه خبري الجزيره، اين نمايشگاه علاوه بر آثار خوب و متنوع اما شاهد حضور قليلي از هنرمندان و دانشجويان تونسي بود، به گونه‌اي که يک مسئول ايراني به الجزيره گفته است که مشکل اصلي عدم ايجاد رابطه بين هنرمندان ايراني و تونسي در اين بين زبان است.

اين پايگاه خبري همچنين عنوان کرده است: جريان هنر تجسمي ايراني مدرن که از غرب متاثر است، در اين نمايشگاه ارائه شده است اما هنر تجسمي سنتي و کلاسيک ايران غائب اصلي اين نمايشگاه بوده است.


 نكوداشت محصص فردا در دانشگاه تهران  

بزرگداشت زنده‌ياد «بهمن محصص» به مناسبت 80 سالگي اين هنرمند مجسمه‌ساز و نقاش ـ 10 اسفند ماه ـ در دانشگاه تهران برگزار شد. به گزارش ايسنا، اين مراسم به همت انجمن علمي مجسمه‌سازي دانشگاه تهران برپا شد.

در اين برنامه هنرمنداني چون آيدين آغداشلو، حميد سوري، و آرياسپ دادبه سخنراني كردند.

همچنين بخشي از فيلم بهمن كيارستمي با عنوان «مجسمه‌هاي تهران» درباره زنده‌ياد محصص پخش مي‌شود و در ادامه آن قطعه‌اي از يوهان سباستين باخ توسط اميرحسين نوروزناصحي نواخته شد. شعرخواني توسط احمدرضا احمدي از ديگر بخش‌هاي اين برنامه نكوداشت است. اين برنامه دهم اسفندماه در تالار شهيد آويني پرديس هنرهاي زيبا دانشگاه تهران از ساعت 15 تا 17 برگزار‌شد.

بهمن محصص متولد نهم اسفند 1310 در رشت بود و در سال 1333 به اروپا سفر کرد و در ايتاليا ساکن شد.او در آکادمي هنر رم مدتي نزد فروچيو فراتزي به آموختن هنر مشغول شد. حاصل اين دوره از زندگي محصص چندين نمايشگاه گروهي و انفرادي در داخل و خارج ايتاليا و شرکت در نمايشگاه‌هايي چون بينال ( دوسالانه ) ونيز، سائو پائولو و پاريس بود. محصص، هنرمند آوانگاردي است كه گفته مي‌شود آن‌قدر پيشرو بود كه هيچ‌كس نتوانست ادامه دهند‌ه‌ي راهش باشد. او را گرچه تحت تاثير پيكاسو مي‌دانند، اما منتقدان اذعان دارند نقاشي‌ها و مجسمه‌هايش بي‌شك از روحيه يك نقاش ايراني خبر مي‌دهند.

قرار بود موزه هنرهاي معاصر تهران نمايشگاهي از آثار اين هنرمند پيشرو را در گالري‌هاي اين موزه به نمايش درآورد اما اين برنامه عملي نشد و چندي بعد بخشي از نقاشي‌هاي محصص از گنجينه‌ي موزه‌ي جهان‌نما کاخ نياوران خارج و رونمايي شدند.

محصص همچنين نمايشگاه‌هاى انفرادى و گروهي در تهران، رم، ميلان، فلورانس، كان، پاريس، بيروت، ژنو و... برپا كرده و آثاري از «ايتالو كالوينو»، «لوييچى پيراندللو»، «مالا پارته» و «ژان ژنه» و... به قلم او به فارسي برگردانده شده است. اجراي نمايش «صندلي‌ها» اثر «يونسكو» از ديگر كارهاي اين هنرمند بود.


 اخبـــــــــار 

هنر قزاقستان در فرهنگستان هنر بررسي مي‌شود

نشست تخصصي «بررسي هنر قزاقستان و آسياي ميانه» با حضور احمد تندي و بولات تورغون‌باي درفرهنگستان هنر برگزار مي‌شود. به گزارش ايسنا، نشست تخصصي «بررسي هنر قزاقستان و آسياي ميانه» در پي تفاهم‌نامه فرهنگستان‌هاي ايران و قزاقستان برگزار مي‌شود. بولات تورغون‌باي در اين سفر چند روزه ضمن بازديد از زيرمجموعه‌هاي فرهنگستان هنر، گفتگو با اصحاب رسانه و آشنايي با برخي نهادهاي فرهنگي ـ هنري ايران و تهران از نزديك با تني چند از اساتيد،‌ محققان و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر كشورمان ديدار و گفتگو مي‌كند. بولات تورغون‌باي متولد 1960 ميلادي است. او تحصيلات آكادميك خود را تا درجه دكتري در رشته نقاشي در دانشگاه ملي هنر گذرانده است. عضويت در اتحاديه نقاشان قزاقستان و رييس كرسي نقاشي فرهنگستان ملي هنر قزاق به نام ژورگن‌اف نيز از جمله فعاليت‌هاي او محسوب مي‌شود. تورغون‌باي تاكنون در نمايشگاه‌هاي انفرادي و گروهي در كشورهاي روسيه، چك، آلمان ، هلند و سويس شركت داشته است.

اين نشست تخصصي روز شنبه ـ 13 اسفندماه ـ ساعت 15 در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود. علاقه‌مندان براي شركت در اين نشست مي‌توانند به نشاني خيابان ولي‌عصر (عج)، تقاطع طالقاني، شماره 1552 مراجعه كنند.


به منظور آشنايي کودکان و نوجوانان با حفظ اشياء قديمي:

"کارگاه مرمت سفال" براي کودکان برگزار مي‌شود

همشهري آنلاين: به منظور آشنايي کودکان و نوجوانان با حفظ اشياء قديمي و اهميت مرمت اشياء باستاني در معرفي فرهنگ و تاريخ يک مرزوبوم کارگاه "مرمت سفال" برگزار مي‌شود.کارگاه "مرمت سفال" روز پنجشنبه 11 اسفند ساعت 10 با حضور ليلا کفاش‌زاده کارشناس مرمت آثار باستاني برگزار مي‌شود.در اين برنامه تعدادي ظروف سفالي در اختيار کودکان و نوجوانان گذاشته مي‌شود که پس از توضيحات لازم شيوه‌هاي مرمت را تجربه مي‌کنند.ليلا کفاش‌زاده دراين روز پيرامون آثار باستاني، بناهاي تاريخي و نقش و اهميت آنها در تاريخ زندگي بشر و نحوه مرمت آنها با زبان کودکانه و قابل فهم براي کودکان صحبت مي‌کند. علاقمندان مي‌توانند براي شرکت در اين کارگاه با فرهنگسراي فردوس در ميدان صادقيه، بلوار فردوس، بعد از چهارراه مخابرات از طريق شماره‌هاي 44002269 و 70 تماس بگيرند.


در گالري شمس

آثار نقاشي نيلوفر باباخانيان روي ديوار مي‌رود

نمايشگاه نقاشي نيلوفر باباخانيان از دوازدهم اسفند در گالري شمس برگزار مي‌شود. به گزارش مهر، نمايشگاه آثار نقاشي نيلوفر باباخانيان، روز جمعه دوازدهم اسفندماه ساعت 16 الي 20 در محل گالري شمس افتتاح مي‌شود.اين نمايشگاه تا تاريخ بيست و سوم اسفندماه همه روزه به استثناء پنجشنبه‌ها از ساعت 15 الي 19 براي بازديد عموم داير است. گالري شمس در خيابان فرمانيه، خيابان سعيدي (مهماندوست)، کوچه مهمانکده، پلاک12 قرار دارد. در اين نمايشگاه 25 اثر آبستره از اين هنرمند زن به مناسبت هفته گراميداشت مقام زن به نمايش درآمده است.اين آثار با تکنيک آکريليک روي بوم‏ و با سوژه‌هايي مانند طبيعت، طبيعت بي‌جان، فيگوراتيو و فرم‌هاي انتزاعي کشيده شده است. باباخانيان دکتراي روانشناسي خود را در کانادا گرفته و همزمان با تحصيل به نقاشي نيز پرداخته و در چندين نمايشگاه داخلي و خارجي شرکت کرده است.


رونق دوباره‌ي موزه‌ي ملي ليبي با افزايش تعداد بازديدكنندگان

با گذشت دو ماه از بازگشايي موزه‌ي ملي ليبي، تعداد بازديدكنندگان اين موزه به روزهاي قبل از سقوط «معمر قذافي» بازگشت. به گزارش ايسنا، با گذشت نزديك به دو ماه از بازگشايي موزه‌ي ملي ليبي در شهر طرابلس، تعداد بازديدكنندگان اين موزه به روزهاي قبل از سقوط حكومت قذافي، ديكتاتور سابق ليبي بازگشته است. به گزارش هريتيج‌كي، در جريان تصرف طرابلس توسط انقلابيون ليبي و ناآرامي‌هايي كه به وجود آمد، هيچ صدمه‌اي به آثار تاريخي موزه‌ي ملي ليبي معروف به «الحمرا» وارد نشد و اين موزه در حدود دو ماه قبل بازگشايي شد. در زمان تصرف طرابلس، کارکنان موزه با وجود ناآرامي‌ها در ليبي که به خالي شدن شهرهاي اين کشور انجاميد،‌ صدها شي و اثر تاريخي اين موزه شامل مجسمه‌ها و سکه‌هايي از تمدن روم بوده باستان را با مديريتي جامع، از دسترس غارتگران حفظ كردند. با وجود آنكه در حال حاضر نگراني خاصي از بابت آثار تاريخي موزه‌ي ملي ليبي وجود ندارد، بخش عمده‌ي محوطه‌هاي تاريخ ليبي در شرايط ناگواري قرار دارند. اين در حاليست كه طي ماه‌هاي گذشته برخي منابع خبري از شرايط ناگوار دو شهر تاريخي «سيرن» و «سابراسا» خبر داده‌اند.

كشف بقاياي معبد 4500 ساله در عراق

بقاياي يك معبد 4500 ساله در شهر تاريخي «اور» در عراق كشف شد. به گزارش ايسنا، باستان‌شناساني از عراق و چندين كشور ديگر كه از سال‌ها قبل مشغول كاوش در شهر تاريخي «اور» هستند، موفق به كشف بقاياي يك معبد 4500 شدند.به گزارش خبرگزاري اززمان، تاكنون باستان‌شناسان در جريان كاوش‌هاي خود در «اور» بخش‌هايي از ديوار معبد به همراه چندين گور كه به تمدن سومريان تعلق دارند را كشف كردند.شهر تاريخي «اور» در جنوب عراق كه به ‌دليل زيگورات مشهور آن شهرت جهاني دارد، قدمتي 8000 ساله داشته و در نزديكي شهر «نصيريا» واقع شده است.اين شهر تاريخي در سال‌هاي دور پايتخت تمدن سومر بوده و تا پيش از حمله‌ي اسكندر مقدوني، يكي از زيباترين و بزرگ‌ترين شهر‌هاي جهان باستان بوده است.

از «اور» همچنين به عنوان يكي از قديمي‌ترين شهرهاي جهان و محل تولد حضرت ابراهيم (ع) نام برده مي‌شود و دولت عراق نيز قصد دارد شرايط لازم را براي ثبت اين شهر تاريخي در فهرست ميراث جهاني سازمان يونسكو فراهم كند.اين شهر هم‌چنين در كنار مسير قبلي رود فرات قرار دارد. به همين دليل برخي باستان‌شناسان و محققان اين شهر را محل پيدايش شهر‌نشيني مي‌دانند.


پانزده مجسمه اسکار امروز به حراج گذاشته شد.

به گزارش واحد مركزي خبر: ارزش کلي اين پانزده مجسمه بيش از يک ميليون دلار برآورد شده است.آکادمي هنرها و علوم آمريکا (اسکار) اين اقدام برگزار کنندگان حراجي را محکوم کرد. حراجي روز سه‌شنبه در سانتا مونيکا در غرب لس‌آنجلس در ايالت کاليفرنيا برگزار خواهد شد. حراجي نيت ساندرز با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد: اين مهمترين مجموعه از مجسمه‌هاي اسکار است که تاکنون به حراج گذاشته شده است. در بين پانزده مجسمه‌اي که به حراج گذاشته شده‌اند، مي‌توان به مجسمه اسکاري اشاره کرد که هرمان منکيه‌ويچ براي فيلمنامه «همشهري کين» (1941) دريافت کرد.

وي به همراه اورسون ولز اين جايزه را دريافت کرده بود. آخرين مراسم اعطاي جوايز اسکار روز يکشنبه برگزار شد و سازمان‌‌دهندگان اين مراسم از حراج اين مجسمه‌ها انتقاد کردند. آکادمي اسکار با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد: اعضاي اين آکادمي و بسياري از هنرمندان سينما عقيده دارند که جوايز اسکار را بايد برد نه اينکه آنها را فروخت. مجسمه‌اي که به فرانک لويد براي کارگرداني فيلم گروه اسب سواران (1933) اعطا شد و همچنين مجسمه‌اي که چارلز کابرن بازيگر در سال 1944 دريافت کرد، از مجسمه‌هايي هستند که در اين حراجي به فروش خواهند رفت. به گزارش خبرگزاري فرانسه، حراجي نيت ساندرز در ماه دسامبر نيز مجسمه اعطايي به اورسون ولز براي کارگرداني فيلم همشهري کين را به مبلغ هشتصد و شصت هزار دلار فروخته بود.


 كـارتـــون 
 مرديلو - آرژانتين


 كميكاتور 

واردات


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون