جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2448- تاریخ : 1390/12/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

کيارشي رييس هيئت‌مديره؛ رضايي مديرعامل
اعضاي هيئت‌مديره کانون به 5 نفر افزايش يافت


'فاطمه يوسفي' به عنوان مسوول حراست کانون استان بوشهر منصوب شد

در حضور رييس جمهوري صورت گرفت
اجراي سرود ملي توسط اعضاي کانون تهران در جشنواره شعر فجر

استاندار کرمان در ديدار با کارکنان کانون:
جامعه بيش از هر چيز به اخلاق و معنويت نياز دارد


 کيارشي رييس هيئت‌مديره؛ رضايي مديرعامل
 اعضاي هيئت‌مديره کانون به 5 نفر افزايش يافت 

تعداد اعضاي هيئت‌مديره کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با مصوبه هيئت‌دولت از 3 نفر به 5 نفر افزايش يافت و رياست هيئت‌مديره نيز به وحيد کيارشي واگذار شد.

به گزارش روابط عمومي کانون، مجمع عمومي فوق‌العاده کانون به رياست دکتر حميدرضا حاجي بابايي وزير آموزش و پرورش به عنوان رييس مجمع عمومي کانون تشکيل شد و بر اساس آن اعضاي جديد هيئت‌مديره را معرفي کرد.بر اين اساس مهندس وحيد کيارشي معاون توسعه مديريت و پشتيباني وزير آموزش و پرورش رياست هيئت‌مديره کانون را برعهده گرفت و سيدصادق رضايي مديرعامل فعلي کانون نيز هم‌چنان در مسووليت فعلي خود به عنوان مديرعامل باقي مي‌ماند.

اين مجمع هم‌چنين حجت‌الاسلام محمدجواد علي‌اکبري رييس مرکز رسيدگي به امور مساجد استان تهران، امير خوراکيان رييس سازمان فرهنگي‌هنري شهرداري تهران و مهري سويزي رييس مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش‌پژوهان جوان وزارت آموزش و پرورش را به عنوان ديگر اعضاي هيئت‌مديره کانون معرفي کرد.هيئت‌مديره پس از مجمع عمومي بالاترين رکن اداره کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است که پيش از اين سه نفر در آن عضويت داشتند.کانون پرورش فکري شرکتي دولتي و وابسته به وزارت آموزش و پرورش است که به عنوان بزرگ‌ترين سازمان فرهنگي‌هنري کودکان و نوجوانان در ايران اداره بيش از 870 مرکز فرهنگي‌هنري ثابت، سيار شهري و روستايي و کتاب‌خانه پستي در سراسر کشور را برعهده دارد.

شمار اين مراکزدر حال حاضر با احتساب مراکز آموزشي کانون زبان ايران از هزار مرکز فراتر رفته است.


 'فاطمه يوسفي' به عنوان مسوول حراست کانون استان بوشهر منصوب شد 

از سوي مشاور مديرعامل و مدير دفتر مرکزي حراست کانون، 'فاطمه يوسفي' به عنوان مسوول حراست کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان بوشهر منصوب شد.به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان بوشهر، طي نشستي که با حضور محمود دشتي، رييس حراست کل استان بوشهر، عباس جاشوگري رييس حراست اداره کل آموزش و پرورش استان، زکيه اميرپور مدير کانون پرورش فکري استان و نرجس قاسمي کارشناس مسوول دفتر مرکزي حراست کانون برگزار شد، "فاطمه يوسفي" رسما به عنوان مسوول حراست کانون اين استان معرفي شد.

در اين نشست محمود دشتي، رييس حراست کل استان در تشريح نقش و جايگاه حراست گفت: علي‌رغم تصور برخي، حراست محدوديت نيست، بلکه حراست عين محافظت است که در قلب سازمان و تشکيلات قرار دارد.وي از مسوولين حراست به عنوان افرادي قابل اعتماد و مشاورين امين مدير و کارکنان دستگاه نام برد و در تشريح اهداف حراست گفت: پاسداري از دست‌آوردهاي انقلاب اسلامي و تلاش در جهت حفظ مصالح نظام مقدس اسلامي، توجه و اهتمام مستمر و کامل در جهت سالم‌سازي محيط کاري و اداري، شناسايي و حمايت از عناصر، توان‌مند، متعهد و دل‌سوز نظام در جهت استقرار شايسته‌سالاري با تکيه بر شناسايي و معرفي کارکنان متعهد و متخصص، حرکت در مسير الهي، شهدا و ولايت، همکاري تنگاتنگ و صميمانه با مدير و کارکنان مجموعه براي تحقق اهداف سازماني، تهيه بانک اطلاعاتي پرسنل، جلوگيري از فعاليت و رخنه نيروهاي وابسته به سران فتنه در دستگاه، توجه به بحث ورود اسباب بازي از طريق کانون و گمرکات استان، توجه به بحث آموزش و... را از مهم‌ترين اهدافي دانست که مسوول حراست کانون مي‌بايست به آن توجه ويژه داشته باشد.

وي در ادامه با بيان فرازي از بيانات مقام معظم رهبري، به اهميت انتخابات و نقش حراست در تامين امنيت دستگاه پرداختند.در ابتداي اين برنامه زکيه اميرپور مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان بوشهر نيز به تشريح اهداف و فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان پرداخته، دين و مذهب را محور تمامي فعاليت‌هاي اين نهاد دانست.وي حراست را چشم و بازوي مدير استان دانست و گفت: با توان‌مندي‌هايي که در خانم يوسفي وجود دارد، اميدوارم ضمن حفظ سلامت و آرامش محيط کار، به خصوص حوزه کار کودک، شاهد تغيير و تحولاتي در جهت نيل به اهداف سازمان و خدمت بيش‌تر به مردم باشيم.عباس جاشوگري، رييس حراست اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر نيز ضمن ابراز خرسندي از انتخاب خانم يوسفي، نبود حراست در کانون را يکي از دغدغه‌هاي سازمان خود دانست و خواستار ارتباط بيش‌تر کانون و آموزش و پرورش شد.در ادامه اين نشست نرجس قاسمي، کارشناس مسوول دفتر مرکزي حراست کانون حکم مشاور مديرعامل و مدير دفتر مرکزي حراست را قرائت و آن را به مسوول حراست کانون استان بوشهر تقديم کرد.کارشناس مسوول حراست کانون يکي از انتظارات دفتر مرکزي کانون را همکاري متقابل مدير استان و مسوول حراست و حضور وي در تمام فعاليت‌ها دانست و گفت: اميدواريم با توانايي‌هايي که خانم يوسفي دارند، ضمن توجه به حساسيت کار با قشر کودک و نوجوان، با ديد کانوني به مسايل بپردازند.

بر اساس اين گزارش، محمد مهدي محمودي اديب، مشاور مديرعامل و مدير دفتر مرکزي حراست کانون در حکم خود، ضمن اشاره به پيشنهاد مدير کانون استان بوشهر و تاييديه حراست کل کشور و عنايت به تعهد، تدين و توانايي‌هاي ارزش‌مند خانم يوسفي ضمن ابلاغ حکم وي در تشريح انتظارات خود بيان مي‌کند: «انتظار مي‌رود با توجه به اهميت و جايگاه وظايف حساس حراست فرهنگي، با بهره‌گيري از بصيرت خويش و نگاه روشن‌بينانه و معتدل مورد نياز يک حراست فرهنگي، از طريق اتخاذ تدابير و شيوه‌هاي کارآمد و در راستاي قانون و سياست‌هاي ابلاغي در حفاظت از ارزش‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و تحقق اهداف فرهنگي کانون با هماهنگي با مديريت و مسوولين مربوط و ارتباط موثر با کارکنان به لحاظ فطرت خداجويانه و محوريت قراردادن اصول اخلاق اسلامي و حفظ کرامت، در تعالي و غنا بخشي به فعاليت‌هاي پيش‌گيرانه کوشا باشيد.»

فاطمه يوسفي بيش از 11 سال به عنوان مدرس حوزه علميه‌الزهرا (سلام اله عليه) بوشهر و مشاور و مدرس دانشگاه‌ها و مراکز علمي استان بوشهر مشغولِ فعاليت است.وي هم‌چنين به مدت 9 سال به عنوان مربي حفظ و قرائت قرآن کودکان و نوجوانان در موسسه جامعه القرآن امام صادق (عليه السلام) بوشهر و هم‌چنين مشاور جوان مادران فعاليت داشته است.


 در حضور رييس جمهوري صورت گرفت
 اجراي سرود ملي توسط اعضاي کانون تهران در جشنواره شعر فجر 

اعضاي يک مرکز فراگير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در تهران سرود ملي جمهوري اسلامي ايران را در حضور محمود احمدي‌نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران در جشنواره بين‌المللي شعر فجر اجرا کردند.

بر اساس گزارش روابط عمومي کانون، تلاش‌ها و فعاليت‌هاي فرهنگي‌هنري مرکز شماره 40 کانون تهران در ماه‌هاي اخير با استقبال خانواده‌ها به ويژه‌ والدين کودکان داراي نيازهاي ويژه (نابينا، ناشنوا و معلول جسمي، حرکتي) روبه‌رو شد و اجراي گروه سرود اين مرکز در چندين برنامه و جشنواره ملي و استاني به ويژه جشنواره شهر فجر مورد توجه قرار گرفت.

والدين اعضاي يک مرکز فراگير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در تهران _ مرکزي ويژه کودکان نابينان و ناشنوا و عادي _ با ارسال نامه‌اي از تلاش‌هاي مربيان کانون قدرداني کردند.

آخرين حضور بچه‌هاي عضو اين مرکز در يک رويداد فرهنگي، شرکت 8 نفر از آنان با لباس‌هاي محلي در مراسم اختتاميه جشنواره بين‌المللي شعر فجر بود که آن‌ها در حضور رييس جمهوري علاوه بر اجراي سرود ملي و خوش‌آمدگويي به حاضران با زبان‌ها و لهجه‌هاي اقوام ايراني و زبان‌هاي خارجي، جوايز جشنواره را در اختيار مسوولان براي اهدا به برگزيدگان قرار مي‌دادند.

در اين ميان اعضاي گروه سرود اين مرکز که در ميان آن‌ها سه کودک و نوجوان نابينا نيز حضور دارند ابتدا چند ماه پيش در جشنواره سرود کانون استان تهران، با سرود "پرنده‌هاي کوچک امام رضا (ع)" برگزيده شدند و پس از آن اين سرود را در ويژه‌برنامه‌ مرکز در جمع اولياي تربيتي و فرهنگي، سمينار افزايش توان‌بخشي کودکان ناشنوا در دانشکده توان‌بخشي و مدرسه تطبيقي بين‌المللي پسران و در همايش آموزگاران کل کشور اجرا کردند.

در همين حال به گفته زهرا نمدي مسوول مرکز شماره 40 کانون تهران اداره آموزش و پرورش منطقه 2 تهران به پاس همکاري‌هاي اين دختران و پسران تهراني با آن اداره، هديه‌اي ارزش‌مند شامل سفر زيارتي اين بچه‌ها با خانواده‌هايشان به مشهد مقدس به آنان اعطا کرد.

وي توضيح داد که اعضاي اين گروه سرود با مسووليت مريم عباسي و هدا محسني مربيان کانون در حرم مطهر هشتمين امام شيعيان جهان در ميان زايران و مجاوران حرم حضرت امام رضا(ع) دو بار به اجراي سرود "پرنده‌هاي کوچک امام رضا (ع)" پرداختند.

او يادآور شد که مجموعه پسران حاضر در اين گروه، سرود را هم‌خواني مي‌کنند و دختران حاضر در گروه نيز به صورت هم‌زمان به اجراي اين سرود با زبان اشاره مي‌پردازند.

بر اساس اين گزارش اولياي اين کودکان و نوجوانان به پاس تلاش‌هاي مربيان کانون نامه‌اي به محسن فضلي مشاور فرهنگي مديرعامل و مدير کانون استان تهران نوشته‌اند و در آن از زحمات مسوول و مربيان کانون قدرداني کرده‌اند.

در اين نامه افزايش حس اعتماد به نفس اعضاي فراگير جهت حضور در جمع اعضاي عادي، تقويت باور‌هاي ديني و مذهبي، آشنايي و شناخت اعضاي عادي با مهارت‌هاي گفتاري و نوشتاري اعضاي فراگير از جمله تاثير‌هاي حضور فرزندان آنان در فعاليت‌هاي کانون برشمرده شده است.

گفتني است کانون در حال حاضر داراي 5 پنج مرکز فراگير در تهران است که در آن اعضاي عادي و اعضاي فراگير (‌نابينا، ناشنوا، ناتوان جسمي و حرکتي) در کنار يک‌ديگر به فعاليت‌هاي فرهنگي‌هنري مي‌پردازند.


 استاندار کرمان در ديدار با کارکنان کانون:
 جامعه بيش از هر چيز به اخلاق و معنويت نياز دارد 

استاندار کرمان، دوران کودکي را بهترين فرصت براي آموزش رفتارهاي ديني و اسلامي دانست و گفت: جامعه اسلامي و ديني ما بيش از هر چيز،‌ به اخلاق، ‌معنويت و ارزش‌ها نياز دارد.

به گزارش روابط عمومي استان کرمان، اسماعيل نجار در ديدار با کارکنان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمان، افزود: مانوس کردن کودکان با قرآن کريم از ديگر مواردي است که بايد همواره به آن توجه شود.

وي گفت: ‌مانوس کردن کودک با قرآن راهي است تا افراد، کتاب هدايت و زندگي را از کودکي بياموزند و‌ بايد در اين زمينه برنامه‌هاي بيش‌تري اجرا شود.

نجار، با تاکيد بر نهادينه کردن معنويت در کودکان،‌ بيان کرد: بايد با به کارگيري روش‌هاي هنري و با ذوق و علاقه، انگيزه لازم براي آشنايي کودکان با قرآن و عترت ايجاد شود.

استاندار کرمان، کار با کودکان و براي کودکان را دشوار، پرمشقت اما ‌ارزش‌مند، ماندگار و داراي شيريني و لذت خاص توصيف کرد و افزود: بايد روزهاي فراموش‌نشدني و سختي را که بر اين ملت در دوران دفاع مقدس گذشت به کودکان آموخت.

وي با تاکيد بر اين که عزت امروز کشور و ملت ايران مديون ايستادگي‌هاي دوران دفاع مقدس است، ‌تصريح کرد: براي آشنايي کودکان با دوران دفاع مقدس بايد از قالب‌هاي مختلف داستان، طنز، نقاشي و ساير روش‌هاي هنري استفاده کرد.

وي تاکيد کرد که بايد ‌رشادت‌هاي دوران دفاع مقدس را بايد هرچه بيش‌تر ماندگار کرد.

نجار، به نقش خانواده در شکل‌گيري شخصيت و رفتارهاي کودک اشاره و اظهار کرد: ‌اگر در خانواده‌اي نماز اقامه و قرآن تلاوت شود،‌ کودک نيز اين موارد را مي‌آموزد.

وي ادامه داد: آشنا کردن هرچه بيش‌تر کودکان با فرهنگ حجاب و عفاف از ديگر مواردي است که بايد مورد توجه قرار گيرد.

استاندار کرمان، بر به کارگيري بهينه امکانات موجود براي اجراي برنامه‌هاي مختلف براي کودکان و نوجوانان تاکيد کرد و گفت: کتاب‌خواني نيز بايد از دوران کودکي به افراد آموزش داده شود.

وي برگزاري جشنواره‌هاي مختلف حوزه کودک و نوجوان در کرمان را فرصتي براي معرفي بيش‌تر اين استان خواند و بر برگزاري جشنواره‌هاي بين‌المللي در کرمان تاکيد کرد.

نجار، هم‌چنين آمادگي استانداري کرمان را براي همکاري با کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اعلام کرد.

در اين ديدار مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان با بيان اين‌که هدف کانون کشف و پرورش استعدادهاي کودکان و نوجوانان با شعار تقويت حس ديني مي‌باشد گزارش مختصري از فعاليت‌هاي انجام گرفته و در دست انجام کانون پرورش فکري استان را ارايه کرد.

گنجعلي‌خان حاکمي، با اشاره به اين‌که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اين استان 32 مرکز ثابت، پنج مرکز سيار و دو مرکز پستي دارد، راه‌اندازي مراکز فرهنگي‌هنري کانون را در شهرستان‌هاي قلعه گنج،‌ فارياب، رودبار جنوب، فهرج و منوجان را يکي از ضرورت‌ها و نيازهاي اين مناطق عنوان کرد.

وي افزود: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان رتبه چهارم کشوري را به لحاظ ميزان امانت‌دهي کتاب داراست و در زمان حاضر شش هزار عنوان کتاب در قالب 350 هزار جلد را در اختيار مراکز کانون در سراسر استان قرار دارد.

وي خاطرنشان کرد که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان داراي بيش از 32 هزار عضو مي‌باشد و تاکنون 112 هزار و 152 برنامه با حضور يک ميليون و 642 هزار و 607 نفر اجرايي شده است.

مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان هم‌چنين راه‌اندازي مراکز کانون زبان در شهرستان‌هاي بافت، زرند و سيرجان را يکي از فعاليت‌هاي در دست اقدام استان عنوان کرد.

در اين ديدار که با حضور اسماعيل نجار استاندار کرمان، توکلي مدير کل حوزه استاندار، مصطفي سلطاني مدير روابط عمومي استانداري و جمعي از نيروهاي ستادي و مربيان مراکز شهر کرمان در محل سالن پيامبر اعظم استانداري برگزار شد مهين شهمردزاده رابط هنري استان با قصه‌گويي بر اساس قصه «دختر لر» مورد تقدير استاندار قرار گرفت.

هم‌چنين سميه ياوري کارشناس مسوول ادبي با قرائت يکي از سروده‌هاي خود به نام «غدير» و فرخنده تاج الديني مسوول مرکز شماره 4 کرمان با ارايه يک نمونه از کارهاي دستي خود با اهداي جوايزي مورد تقدير قرار گرفتند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون