جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2448- تاریخ : 1390/12/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


تبديل گفتگوي منفي به مثبت

معاون تربيت بدني و سلامت آموزش‌وپرورش خبرداد:
اجراي برنامه‌هاي متنوع ورزشي در مدارس از سال 91


كوتاه از ورزش جوانان


گــوناگــون


آيا مي‌دانيم !


آيينه شهر
بدون شرح - مهر

 تبديل گفتگوي منفي به مثبت 

وقتي که افراد مختلف با ديدگاههاي متفاوت در کنار هم زندگي مي کنند بروز تعارض امري طبيعي و اجتناب ناپذير است لذا تعارض و کشمکش گاه به گاه با نوجوان طبيعي و مورد انتظار است اما تعارض هاي هميشگي و مداوم ميان اوليا و فرزندان.........

دوران بلوغ هم براي نوجوانان و هم براي اولياي آنها نگراني هايي به دنبال دارد. اما تفاوت در نوع نگراني هاي نوجوان با اولياي او در اين است که نگراني هاي نوجوان اغلب مربوط به جنبه فيزيولوژيکي و محيطي است، در حالي که نگراني هاي والدين بيشتر مربوط به خودسر و عاصي شدن نوجوان است . لذا براي والدين تحمل رفتارهاي متضاد و بهانه گيري هاي بي رويه و عيب جويي هاي مداوم و در نهايت تحمل او بسيار مشکل مي شود.

از طرف ديگر انتقاد و اعتراض بي رويه والدين و لجبازي نوجوان، برخوردها و تعارضاتي بين آنها ايجاد مي کند و لذا وجود چنين شرايطي اين مرحله از سن را به دوراني بحراني و مشکل ساز تبديل مي کند.

البته وقتي که افراد مختلف با ديدگاههاي متفاوت(منظور زندگي والدين و نوجوان در کنار يکديگر است) در کنار هم زندگي مي کنند بروز تعارض امري طبيعي و اجتناب ناپذير است لذا تعارض و کشمکش گاه به گاه با نوجوان طبيعي و مورد انتظار است اما تعارض هاي هميشگي و مداوم ميان اوليا و فرزندان ارتباط انها را مخدوش و محدود مي کند. گفتگوي منفي يک دليل متداول و مشترک براي تعارض هاي قديمي است. نمونه هايي از گفتگو و تعامل منفي عبارت است از نق زدن، انتقاد تند و تيز و يا تکنيکهاي قديمي مانند فرياد زدن براي تحميل خواسته و تسليم شدن طرف مقابل . البته تشخيص گفتگوي منفي هميشه ساده نيست؛ به عنوان مثال ممکن است يکي از والدين از روي حسن نيت و براي تحريک فرزندش به تلاش بيشتر از او انتقاد کند. لذا در اين هنگام شما در حال استفاده از گفتگوي منفي هستيد اگر:

**گفتگو به سرعت تبديل به نق زدن و داد و فرياد کردن و يا خشونت شود

**شما احساس عصبانيت، ناراحتي و پذيرفته نشدن، سرزنش شدن و مورد علاقه نبودن کنيد

**موضوعي که بر سرش بحث ايجاد شده هيچ بهبودي نيابد.

چگونه گفتگوي منفي را به گفتگوي مثبت تبديل کنيم؟

شما مي توانيد به کمک پيشنهادات زير يک گفتگوي منفي را تبديل به گفتگويي مثبت کنيد:

** درباره اينکه چرا با يکديگر گفتگو مي کنيد با فرزندتان صحبت کنيد. استراتژي هايي را براي بهبود گفتگوهايتان مشخص کنيد و با کمک هم راه حلهاي جديد و بکر را پيدا کنيد.

** آنچه که ارزش بحث و گفتگو را دارد مشخص کنيد. موضوعاتي مانند نشست و برخاست با دوستان ناشايست هميشه نزاع برانگيز است لذا در اولين جلسات گفتگو سعي کنيد سراغ اين بحث هاي تنش زا نرويد و صحبت در اين زمينه ها را به فرصتي مناسب تر که نوجوان تان به شما اعتماد لازم را پيدا کرده، موکول کنيد.

انتقاد و اعتراض بي رويه والدين و لجبازي نوجوان، برخوردها و تعارضاتي بين آنها ايجاد
مي کند و لذا وجود چنين شرايطي اين مرحله از سن را به دوراني بحراني و مشکل ساز تبديل مي کند

** انتقاد سازنده کنيد. از موفقيتهاي فرزندتان قدرداني کنيد و براي آنها جشن بگيريد. خودشان خواهند فهميد که شما به خاطر علاقه اي که به وي داريد دست به اين اقدام زده ايد لذا نيازي نيست که شما آن موارد را به خاطر بياوريد و متذکر شويد.

** با عذر خواهي کردن در مواقعي که اشتباه کرده ايد يک الگوي مناسب برايش باشيد.

** عقيده و نظر خود درباره آزادي و حقوق نوجوان تان را به روز کنيد.

** زماني که نوجوان تان آماده پذيرش مسئوليت است لازم است که به تفويض امتيازات و آزادي هاي بيشتر به او راضي و راغب باشيد. هر حقي که آنها به دست مي آورند، به طور متناظر، مسئوليتي نيز به همراه آن براي شان ايجاد مي کند.

پيشنهادات مربوط به اين بخش عبارتند از:

** قوانين خانوادگي معقولي را ضمن مشارکت با نوجوان تان مقرر کنيد مثلا براي زمان مناسب خاموش کردن تلويزيون و لامپها در ايام تعطيلات آخر هفته به طور مشترک تصميم بگيريد.

** وقتي قوانين خانه را به همراه نوجوان تان تصويب کرديد آماده مصالحه باشيد.

** قبل از اينکه به درخواستي نه بگوييد صبر کنيد و خوب جوانب امر را بررسي کنيد. آيا نوجوانتان به اندازه کافي بزرگ يا مسئوليت پذير نشده است که به اين درخواست پاسخ مثبت دهيد؟

** علت" نه گفتن " خود را براي نوجوان تان شرح دهيد. اما يادتان باشد به کار بردن عبارات کليشه اي مانند : چون من مي گويم و .. در حقيقت به مبارزه طلبيدن فرزندان است. پس سعي کنيد دليل خوبي مطرح کنيد مثلا به موضوع امنيت و سلامت وي اشاره کنيد.

** به نوجوان تان کمک کنيد که مراقب خود باشد و قبول مسئوليت کند. به عنوان مثال درباره مضرات استفاده از سيگارصحبت کنيد. حوادث واقعي روزنامه ها را با هم بخوانيد و درباره اش بحث کنيد.

** زماني را صرف گوش دادن به صحبتهاي وي کنيد. احتمالا شما هم از اعتماد بي نظيري که فرزندتان به شما به واسطه اينکه حس مي کند به حرفهايش گوش مي دهيد و برايش اهميت قايل هستيد پيدا مي کند، شگفت زده خواهيد شد.

پيشنهادات ما در اين زمينه به اين قرار است:

** وقتي که با شما حرف مي زنند واقعا به حرفهايشان گوش فرا دهيد. مثلا از انجام کاري که مشغولش هستيد دست بکشيد، به چشم هايش نگاه کنيد و حرف او را قطع نکنيد.

** از استفاده از زبان بدن مانند ابراز عصبانيت ظاهري پرهيز کنيد. مثلا آه نکشيد و يا چشمهايان را به اطراف نچرخانيد.

** از اينکه نوجوانتان ديدگاه و جهان بيني متفاوتي دارد قدرداني کنيد و ارزش نهيد. مانند يک دوست با او برخود کنيد و به عقايدش احترام بگذاريد. ممکن است لابلاي آنچه فکر مي کنند مواردي باشد که با عقايد شما متفاوت باشد ولي در عين حال عقايد خوبي باشند.

** از جملات " من" به جاي جملات " تو " استفاده کنيد. مثلا نگوييد شما خيلي بي ملاحظه و بي فکر هستيد. هيچ وقت به من نمي گويي که کجا مي خواهي بروي" در عوض بگوييد" اگر من ندانم که شما کجا هستيد نگران مي شوم"

** از ريشخند، نکوهش و داد و فرياد پرهيز کنيد.

** اگر شما محترمانه به حرفهاي نوجوانتان گوش ندهيد آنها ديگر با شما صحبت نخواهند کرد.

به کار بردن عبارات کليشه اي مانند : چون من مي گويم و .. در حقيقت به مبارزه طلبيدن فرزندان است

نکاتي براي يادآوري

** گفتگو و تعامل منفي يک عامل متداول و مشترک در ايجاد تعارض و نزاع بين والدين و فرزندان است.

** از اينکه فرزندتان ديدگاه متفاوتي نسبت به جهان پيرامون خود دارد تقدير کنيد و به عقايدش احترام بگذاريد.

** قوانين خانگي معقولي با مشورت و مذاکره با نوجوان تان تصويب کنيد.

منبع: تبيان


 معاون تربيت بدني و سلامت آموزش‌وپرورش خبرداد:
 اجراي برنامه‌هاي متنوع ورزشي در مدارس از سال 91  

معاون تربيت بدني و سلامت آموزش و پرورش گفت: سال آينده يكهزار مدرسه به تعداد مدارس تخصصي ورزش افزوده و تعداد اين مدارس به 1600 مورد مي‌رسد. كيومرث هاشمي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به فعاليت مدارس تخصصي ورزش، گفت: از سال89 مدارس تخصصي ورزش در دستور كار آموزش و پرورش قرار گرفت و با راه‌اندازي 55 مدرسه كار خود را آغاز كرد.

وي با بيان اينكه اين مدارس بر اساس مصوبه شوراي عالي آموزش‌وپرورش اين مدارس در قالب مدارس هيات امنايي اداره مي‌شود، گفت: در سال تحصيلي جاري تعداد اين مدارس به 600 مورد افزايش يافت و در دو بخش دختران و پسران در حال فعاليت است. معاون تربيت بدني و سلامت آموزش و پرورش ادامه داد: با توجه به استقبال خوبي كه از مدارس ورزش صورت گرفته بر اساس سياست‌هاي معاونت تربيت بدني سلامت سال آينده يك هزار مدرسه تخصصي ديگر به تعداد اين مدارس افزوده خواهد شد.

به گفته وي در حال حاضر 40 درصد از دانش‌آموزان دختر و 60 درصد دانش‌آموزان پسر در رشته‌هاي شنا،‌ دوچرخه‌سواري، ژيمناستيك، فوتبال و بسكتبال تحت آموزش در مدار تخصصي ورزش هستند.

هاشمي گفت: آموزش و پرورش ظرفيت خوبي در بخش ورزش دانش‌آموزي دارد و از اين رو سياست‌هاي خود را به راه‌اندازي رشته‌هاي جديد و همچنين تقويت رشته‌هاي مادر از جمله شنا، ژيمناستيك و دو ميداني در مقطع ابتدايي معطوف كرده است.

وي عنوان كرد: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در معاونت تربيت بدني سلامت و همچنين اعتبارات خوبي كه در سطح كشور و آموزش و پرورش براي ورزش مدارس اختصاص يافته است و به نظر مي‌رسد در پروسه هشت‌ساله بتوانيم رشته‌هاي متنوعي را با رويكرد عدالت آموزشي در بين دانش‌آموزان و با هدف ارتقاي سلامت و تندرستي و تربيت ورزشكاراني در سطح قهرماني كشوري و جهاني راه‌اندازي كنيم. معاون تربيت بدني و سلامت آموزش و پرورش در ادامه عنوان كرد: سند تحول بنيادين نيز در راهكارهاي خود بر تحرك و نشاط دانش‌آموزان تاكيد كرده است و در اين راستا وزارت آموزش و پرورش سياست‌هاي اجرايي خود را به درون مدارس خواهد برد.

وي با بيان اينكه براي تحقق اهداف تعيين شده در سند تحول بايد ساختار توانمند متناسب با ظرفيت‌هاي آموزش و پرورش تعريف شود، اضافه كرد: در سنوات گذشته حوزه تربيت بدني بخشي از زيرمجموعه معاونت پرورشي محسوب مي‌شد كه با تفكيك معاونت تربيت بدني از معاونت پرورشي قطعا شاهد اتفاقات خوبي در اين حوزه خواهيم بود.


 كوتاه از ورزش جوانان 

ليگ برتر جوانان گيلان؛

تيم فوتبال بندر و كشتيراني انزلي، كوثر رشت را شكست داد

تيم فوتبال بندر و كشتيراني انزلي در هفته شانزدهم مسابقات فوتبال ليگ برتر جوانان باشگاه ها ي استان گيلان، عصر پنج شنبه ميهمانش تيم كوثر رشت را شكست داد .به گزارش ايرنا، اين بازي عصر پنج شنبه در زمين ورزشي بندر و كشتيراني شهرستان انزلي برگزار شد.علي دار پرنيان در دقيقه 72 گل تيم بندر و كشتيراني انزلي را وارد دروازه تيم كوثر رشت كرد .داوري اين ديدار بر عهده حسين لاله كار با كمك هاي امين ساسانيان و عباس كهكشاني پور بود. سيد ميلاد فتحي و اسماعيل الكن هم داور چهارم و نماينده هيات فوتبال استان گيلان بودند .داور در اين ديدار به منصور اكرامي و مهدي شارمي از تيم بندر و كشتيراني انزلي كارت زرد نشان داد.


مرحله دوم در 3 ماه گذشته

مسابقات انتخابي تيم ملي آب‌هاي آرام بانوان 22 اسفند آغاز مي‌شود

رقابت‌هاي انتخابي تيم ملي آب‌هاي آرام زنان 22 اسفند ماه جاري در درياچه آزادي تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش فارس، به منظور پشتوانه سازي در تيم‌ ملي آب‌هاي آرام زنان، کميته آب‌هاي آرام فدراسيون قايقراني در نظر دارد تا هر 3 ماه يک بار مسابقات انتخابي برگزار کند.

به همين منظور 22 اسفند ماه جاري دومين مرحله در انتخابي در درياچه آزادي تهران برگزار مي‌شود.

قايقرانان رده‌هاي سني جوانان، زير 23 سال و بزرگسالان، در مواد کاياک و کانو کانادايي در مسافت 1000 متر با هم رقابت خواهند کرد و برترين‌ها بر اساس امتيازات ثبت شده به تيم ملي دعوت مي‌شوند.

مرحله اول اين مسابقات پس از رقابت‌هاي قهرماني آسيا و انتخابي المپيک (مهر ماه در تهران برگزار شد) 3 ماه پيش برگزار شد.نتايج اين انتخابي از سوي خانم "دشوا" مربي بلغاري تيم ملي آب‌هاي آرام زنان بررسي خواهد شد.آرزو معتمدي و آرزو حکيمي به همراه مربيان تيم ملي و 3 قايقران در بخش مردان در اردوي مالزي تمرينات خود را براي حضور در المپيک لندن دنبال مي کنند.


 گــوناگــون  

چگونه به اوضاع مالي خودتان کمک کنيد ؟

قسمت اول

در اين مقاله قصد داريم توصيه هايي را به شما ارائه دهيم تا بتوانيد به سادگي نه تنها در سي روز ماه پول داشته باشيد بلکه بتوانيد مقداري از اين پول را ذخيره نيز کنيد .

1 - از خريد موادي که ضرورت چنداني ندارند ، بپرهيزيد . بعضي مواقع ما وسايل يا احتياجاتي را برآورده مي کنيم که به آنها نيازي نداريم و فقط آنها را خريداري مي کنيم که شايد يک روز به کار آيند .

2 - اهل گردش هستيد ؟

اگر فردي هستيد که مدام به بيرون مي رويد و اهل گردش هستيد بهتر است به جاي اينکه هزينه اي را بابت تاکسي يا وسايل حمل و نقل پرداخت کنيد ، مسيرهايي که کوتاه هستند را پياده طي کنيد تا هم سلامت باشيد و هم اينکه پس اندازي کرده باشيد .

3 - در فروشگاه مواد غذايي ، چشمان خود را به خوراکي هاي وهم برانگيز ببنديد و اجازه ندهيد که شما را براي خريدن شان تشويق کنند .

4 - هنگامي که پول به دست تان مي رسد ، در يک لحظه به فکر خريد مي افتيد ؟

اين فکر را از خود دور کنيد و تنها مقداري از پول را براي اين کار اختصاص دهيد نه تمام مبلغ پول.

5 - هر ماه مبلغي از مقدار پول را هر چقدر هم کم به خريد يک شي با ارزش اختصاص دهيد مانند خريد يک سکه کم عيار ، و غيره.

6- اگر در بورس سهام داريد ، براي جلوگيري از ولخرجي هاي زياد مي توانيد هر ماه يک سهم به سهامتان اضافه کنيد .

7 - مصرف خوراکي را کاهش دهيد:

مقدار مواد خوراکي که مصرف مي کنيد را کاهش دهيد : موادي مانند روغن خوراکي ، برنج و غيره.

8 - مقدار مصرف مواد شوينده را کمتر کنيد :

براي شستن لباس کمتر از هميشه پودر لباسشويي استفاده کنيد.

9 - براي عصرانه به رستوران برويد :

اگر با دوستان خود زياد به رستوران مي رويد ، سعي کنيد در ساعات عصر اين کار را انجام دهيد . چون مسلما قيمت يک عصرانه ساده مثل قهوه ، چاي با کيک بسيار کمتر از وعده ناهار يا شام است.

10 - ورود نظافتچي ممنوع :

اگر خانم هستيد و در حال خواندن اين مقاله به جاي اينکه از يک نفر براي ا نجام کارهاي منزل کمک بگيريد بهتر است هر روز خودتان يک قسمت از کارها را ا نجام دهيد تا نظافت منزل هر روز انجام شود و نياز به گرفتن کمک براي انجام کارهاي منزل نباشيد .در اين صورت شما مي توانيد پولي را که قصد دادن به خانم نظافت چي را داشتيد ذخيره کنيد .

ادامه دارد...

منبع: سيمرغ


 آيا مي‌دانيم ! 

فهرست 25 كلمه‌اي كه كودكان بايد تا سه سالگي فراگيرند

محققان كالج «برن‌مار» پنسيلوانيا فهرستي از 25 كلمه‌اي كه كودكان يك تا سه سال بايد آنها را فرابگيرند، ارائه كردند. به گزارش ايسنا، اين لغات و عبارات كه شامل اسباب‌بازي‌ها، غذا، ‌حيوانات و البته پدر و مادر، سلام و خداحافظ بوده، براي شناسايي كودكاني طراحي شده كه ممكن است با مشكلات كلامي در بزرگسالي روبه‌رو باشند. كندي در كلام نيز مي‌تواند نشانه‌اي از مشكلات عميق‌تر ناشنوايي تا اوتيسم باشد.

اين كلمات شامل مامان، بابا، بچه، شير، شربت، سلام، توپ، بله، نه، سگ، گربه، بيني، چشم، موز، بيسكويت، ماشين، داغ، ممنون، حمام،‌ كفش، كلاه، كتاب، همه رفته‌اند، بيشتر و خداحافظ هستند.

اين 25 كلمه اجباري بخشي از يك ليست بزرگتر 310 كلمه‌اي هستند كه بايد در گنجينه لغات يك كودك نوپا وجود داشته و بايد در 10 دقيقه توسط والدين تيك زده شوند. يك كودك معمولي بايد حدود 150 كلمه از اين پژوهش توسعه زبان را بداند؛ اما تعداد 75 تا 225 كلمه نيز عادي است.

به گفته محققان كه به ارائه اين پژوهش در نشست سالانه انجمن پيشرفت علوم آمريكا پرداختند، اگر يك كودك تنها قادر به استفاده از 50 كلمه يا كمتر باشد، ‌زنگهاي هشدار بايد به صدا درآيند. اين 25 كلمه در ميان رايج‌ترين و ابتدايي‌ترين كلماتي قرار دارند كه كودك در آغاز سخن آنها را فرا مي‌گيرد.


 آيينه شهر 
 بدون شرح - مهر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون