جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2448- تاریخ : 1390/12/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


تناسب سني از معيارهاي اصلي انتخاب همسر است

توصيه انجمن دندانپزشكي ايران به خانواده ها
مصرف نوشابه هاي اسيدي را براي كودكان محدود كنيد


طراحي ساعت سمج براي بيدار كردن افراد!


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خـبـــــر


 تناسب سني از معيارهاي اصلي انتخاب همسر است 

ازدواج پيوند بين دو انسان و دو خانواده است، هر چه قدر بين اين دو تناسب و سنخيت بيشتري باشد آن پيوند و ازدواج مستحکم تر خواهد ماند.سرويس برنا،يکي از معيارهاي انتخاب همسر هماهنگي و تناسب بين زوجين از نظر فاصله سني است. تفاوت سني بين زوجين، تشابه در سن نيست، زيرا اين تفاوت در آفرينش مرد و زن در زمينه زمان بلوغ آن دو است.ازدواج پيوند بين دو انسان و دو خانواده است که اجزا اصلي و اساسي آن زن و مرد هستند و هر چه قدر بين اين دو تناسب و سنخيت بيشتري باشد آن پيوند و ازدواج مستحکم تر خواهد ماند، ولي امروزه يکي از مواردي که در فرهنگ سنتي ازدواج تغيير کرده، سن ازدواج در بين جوانان و نيز فاصله سني بين زوج‌ها است.

بر اساس تحقيقات علمي و نيز تجربه و دين، علت اساسي بيشتر ناهنجاري‌ها و ناسازگاري‌هاي زندگي بين زوجين عدم تناسب و سنخيت و ناهماهنگي بين دو زوج به دست آمده است. بنابراين، لازم است موضوع تناسب سني، مورد توجه فرد داوطلب ازدواج قرار گيرد تا بدين وسيله زمينه آرامش همسران که هدف اصلي ازدواج است، فراهم شود. اما اين که تناسب سني تا چه ميزان اختلاف سني دختر و پسر را در بر مي‌گيرد، بسته به شرايط گوناگون از جمله موقعيت‌هاي جغرافيايي و عوامل فرهنگي متفاوت است.البته مي‌توان دريافت که اسلام معيار و دلايل هماهنگي در سن را به عقل و عرف و علم دانسته است. اگر فرد تجارب فراوان و واقعيت هاي موجود در جامعه و استدلال علمي و درک زندگي را براي تشکيل ازدواج و مستقل شدن را داشته باشد، همسري را انتخاب مي کند که داراي هماهنگي و تناسب داشتن سن يعني تفاوت سني بين زوجين است.مشکل عدم درک مطلوب يکديگر، انعطاف پذيري کمتر فرد بزرگتر، امر و نهي کردن فرد بزرگتر، احساس پشيماني و بروز مشکلات غير منتظره از عواملي است که در بين زوج‌ها با فاصله سني زياد ديده مي‌شود.


 توصيه انجمن دندانپزشكي ايران به خانواده ها
 مصرف نوشابه هاي اسيدي را براي كودكان محدود كنيد  

رييس انجمن دندانپزشكي كودكان ايران به خانواده ها توصيه كرد تا براي جلوگيري از پوسيدگي دندان در كودكان مصرف نوشيدني هاي اسيدي براي آنها را محدود كنند .

به گزارش ايرنا به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ،'مجتبي گلپايگاني' همچنين گفت: مصرف نوشابه هاي رژيمي توسط كودكان توصيه نمي شود زيرا نوشابه هاي غير رژيمي نيز براي سلامت دندان مضر است .

به گفته وي ،مسواك زدن حداقل دو بار در روز تعداد باكتري هاي عامل پوسيدگي دندان در پلاك هاي دنداني كودكان را كاهش مي دهد. گلپايگاني افزود: عادات تغذيه اي كودك، نوع غذاهاي مصرفي و ميزان چسبندگي آنها به دندان عواملي مهم در بروز پوسيدگي هاي دندان در كودكان است .

وي در ادامه اظهار داشت: مسواك زدن در كودكان بايد با نظارت والدين صورت گيرد تا از پاك شدن دندان ها اطمينان حاصل شود و اين آموزش ها بايد در دوران نوپايي آغار شود.

رييس انجمن دندانپزشكي كودكان ايران كاهش دفعات مصرف غذاهاي حاوي قند و چسبنده را از روش هاي پيشگيري از بروز پوسيدگي دندان در كودكان عنوان كرد. گلپايگاني ادامه داد: مصرف مواد غذايي پروتئيني مانند پنير، آجيل و گوشت همراه با مواد غذايي حاوي قند نيز يكي ديگر از راه هاي پيشگيري از بروز پوسيدگي دندان در كودكان است چرا كه مصرف اين مواد مانع كاهش بيش از حد PH دهان شده و به حفاظت دندان كمك مي كنند. مدير گروه كودكان دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي بيان كرد: تشويق به ترك استفاده از شيشه و پستانك بعد از سن يك سالگي به خصوص قبل از خواب از تجمع مواد قندي اطراف دندان هاي پيشين و پسين در فك بالا و فساد و پوسيدگي آنها پيشگيري مي كند.

وي افزود‌: والدين بايد كودكان خود را به استفاده از خمير دندان هاي حاوي فلورايد كه ميزان آن به اندازه يك نخود كوچك است، تشويق كنند چرا كه يون فلورايد وقتي در سطح دندان قرار گيرد، مانع از دست رفتن مواد معدني ميناي دندان شده و سبب رسوب كلسيم و فسفر موجود در بزاق در دندان مي شود.


 طراحي ساعت سمج براي بيدار كردن افراد! 

محققان موفق به ساخت ساعتي شده‌اند كه با سماجت تمام و تا زماني كه فرد به طور كامل از خواب بيدار نشده، به زنگ زدن ادامه مي‌دهد. به گزارش ايسنا، ساعت «راموس» مناسب افرادي است كه خواب سنگيني دارند و صبح‌ها به سختي از خواب بيدار مي‌شوند. زنگ ساعت با وارد كردن تاريخ روز يا رمز چهار رقمي از طريق صفحه كليد همراه آن خاموش مي‌شود. ساعت راموس در سه مدل عرضه شده كه قيمت مدل روميزي و استاندارد LED آن حدود 100 پوند، قيمت مدل USSR كه شبيه راديوهاي قديمي است، 200 پوند و قيمت مدل سفارشي اين ساعت بيش از 500 پوند اعلام شده است. تمامي مدل‌ها به يك صفحه كليد بي‌سيم 12 دكمه‌اي متصل هستند كه با باتري 9 ولتي كار مي كند و فرد براي خاموش كردن زنگ ساعت بايد رمز يا تاريخ روز را از طريق اين صفحه وارد كند. علاوه بر تاريخ روز مي‌توان براي هر روز يك رمز متفاوت در نظر گرفت تا فرد براي به خاطر آوردن رمز به طور كامل از خواب بيدار شود.


 کاريکلماتور 

زن غيرتي ، سبيل گرو گذاشت.

لحاف ماهي هميشه خيس است.

ماه ِ خطاط ، با خط بدر مي نويسد.

به تعميرگاه زبان ، فرهنگستان مي گويند.

سه شنبه شدن تنها آروزي کشور دوشنبه است.

اقتصاد بيمار ، فخر آباد را به فقر آباد تبديل مي کند.

زني اهل حق و حساب بود ، سبيل اش را چرب کردم.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

كي روش از خود راضي

مهدي طوسي

گفته مي شود كه آقاي كي روش مربي تيم تيم ملي كه در بازي مقابل يك تيم عربي به تساوي دست يافت گفت:‌اين تساوي براي من به منزله برد است چرا كه در نيمه ابتداي بازي من بازي را واگذار كردم اما در ابتداي نيمه دوم من بازي را بردم و اين جوري است كه من خودم را يك مربي تراز اول مي دانم!

گفته مي شود كه كفاشيان ديگر مثل روزهاي قبل به ديدن اين مربي نمي رود و اين مربي را آن طوري كه بايد جدي نمي گيرد چرا كه گفته مي شود قريب قرار است به جاي او سكان هدايت فوتبال ايران را در دست بگيرد!


 اما خـبـــــر 

انتخاب عاقلانه نه صرفا عاشقانه ريشه طلاق عاطفي را مي‌خشکاند

عضو انجمن مشاوره با اشاره به اينکه توهين و دشمنام به يکديگر و بي‌توجهي به نيازهاي عاطفي از نشانه‌هاي مهم طلاق عاطفي است، گفت: انتخاب عاقلانه نه صرفا عاشقانه شريک زندگي ريشه طلاق عاطفي را مي‌خشکاند. فاطمه کيان در گفت و‌گو با فارس در‌خصوص طلاق عاطفي و دلايل وقوع آن در ميان برخي از خانواده‌هاي ايراني اظهار داشت: در طلاق عاطفي زن و مرد در کنار هم زندگي مي‌کنند اما در احساسات هم شريک نيستند و ارتباط بين آنها کاملاً قطع شده است.وي افزود: طلاق عاطفي نماد وجود مشکل در ارتباط صحيح ميان زن و شوهر است و اغلب بعد از گذشت 6 تا 7 سال از آغاز زندگي مشترک رخ مي‌دهد.اين مشاور خانواده در‌خصوص دلايل وقوع طلاق عاطفي در ميان برخي از خانواده‌ها گفت:‌ عدم تأمين نياز عاطفي، بي‌توجهي مرد، عدم همدلي و همراهي زن و مرد با يکديگر، رفتارهاي خشونت‌آميز مرد، بي اعتمادي زن و شوهر نسبت به هم، عدم گذراندن وقت بايکديگر و کاهش وابستگي و گيرايي زن و مرد نسبت به يکديگر از عواملي است که موجب ايجاد طلاق عاطفي در خانواده مي‌شود.کيان ادامه‌داد: وقت گذاشتن بيش از اندازه براي فرزندان و صرف تمام توان و عواطف براي رسيدگي به فرزند جزء عواملي است که موجب کاهش وابستگي و عاطفه ميان زن و مرد مي‌شود.وي تصريح کرد:‌ کاهش ستايش از همسر و افزايش نکوهش خطاها و اشتباهات، توهين و دشمنام به يکديگر و بي‌توجهي به نيازهاي عاطفي يکديگر از ساير نشانه‌هاي طلاق عاطفي است.

معرفي گرافن به عنوان باريکترين ضد زنگ جهان

دانشمندان دريافته اند که مي توان از گرافن براي ساخت باريکترين لايه پوششي ضد خوردگي و زنگ زدگي استفاده کرد. به گزارش مهر، صفحه هاي ساخته شده از اتمهاي به هم پيوسته کربن توانايي خود را در ساخت ترانزيستورها، تراشه هاي رايانه اي، توالي خواني DNA و ساخت باتري ها نشان داده بودند، اما به نظر مي آيد قابليتهاي اين ماده محدوديتي ندارند زيرا اکنون دانشمندان دريافته اند مي توان از گرافن، لايه اي به ضخامت يک اتم از اتمهاي به هم پيوسته کربن، براي ساخت باريکترين پوشش ضد خوردگي استفاده کرد.

در مطالعه اي جديد که توسط دانشمندان دانشگاه "وندربيلت" انجام گرفته است گرافن از طريق رسوب بخار شيميايي مستقيما بر روي نيکل قرار داده شد و زماني که اين فلز به همراه فلز مس در معرض عوامل زنگ زدگي و خوردگي قرار گرفتند، محققان دريافتند نيکل که يک لايه گرافني بر روي آن قرار داشت هفت بار ديرتر از مس که هيچ محافظي نداشت دچار خوردگي شد.سپس محققان نيکل را با چند لايه گرافن پوشش داده و دريافتند مقاومت آن در برابر خوردگي نسبت به زماني که هيچ محافظي نداشت، 20 برابر شد. حتي زماني که گرافن بر روي سطح ديگر فلزات قرار داده شد همان قدرت محافظتي را از خود نشان داد که پنج لايه ضد زنگ براي محافظت از فلزات نشان مي دهند.بر اساس گزارش گيزمگ، با وجود اينکه ضخامت ضد زنگ در سازه هاي عظيمي مانند کشتي ها از اهميت چنداني برخوردار نخواهد بود، اما دانشمندان بر اين باورند گرافن براي محافظت از سازه هاي ريزي مانند قطعات ميکروالکتريکي از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و مي تواند بسيار کاربردي باشد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون