جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2443- تاریخ : 1390/11/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يکشنبه)

هوشنگ مرادي کرماني:
تلخي‌هاي زندگي را با داستان‌هايمان شيرين کنيم


عرضه فيلم‌هاي کانون در بازار 'کلرمونت فراند' فرانسه

نمايش 'افسانه‌هاي نو' با معيارهاي تربيتي
کانون سازگار است


استقبال بچه‌هاي ايلامي از تئاتر سيار کانون

پاک‌سازي ساحل خليج فارس به همت اعضاي کانون پرورش فکري
پيمان دوباره اعضاي کانون بر حفظ محيط زيست


تقدير استاندار سمنان از کانون براي ترويج فرهنگ نماز


 هوشنگ مرادي کرماني:
 تلخي‌هاي زندگي را با داستان‌هايمان شيرين کنيم 

هوشنگ مرادي کرماني گفت: القاي ياس و ناميدي و غمگين کردن کودکان و نوجوانان از طريق آثار تاليفي آينده خوبي را پيش روي نسل جديد قرار نمي‌دهد.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، خالق صاحب‌نام قصه‌هاي مجيد در ششمين نشست ترويج خواندن با موضوع داستان‌هاي اجتماعي در کتاب‌خانه مرجع کانون خاطرنشان کرد که من به عنوان يک نويسنده هرگز خود را نمي‌بخشم که با نوشته‌هايم بچه‌ها را غمگين کنم و در تمامي آثارم اگرچه شخصيت‌هاي آن با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي‌کنند اما به خوانندگان اميد دادم و تلاش کردم آن‌ها را به سمت ياس و نوميدي سوق ندهم.

وي در عين حال تاکيد کرد که واقعيت‌هاي اجتماع هم بايد به کودکان و نوجوانان منتقل شود؛ جهان امروز جهان فقر، بي‌عدالتي، مرگ و جنگ است و اين به بچه‌ها آسيب وارد مي‌کند ولي ما نبايد با آثارمان بچه‌ها را بترسانيم چرا که با دلهره بزرگ مي‌شوند و در آينده نمي‌توانند در مقابل هر عامل يا فاجعه‌اي مقاومت کنند.

خالق کتاب مرباي شيرين معتقد است که جهان امروز مانند خانه‌اي بدون سقف مي‌ماند که ما مي‌خواهيم درهاي آن را ببنديم و از هر نفوذي جلوگيري کنيم در حالي که بچه‌ها با دارا بودن امکانات نوين رسانه‌اي تمامي خبرها و اتفاقات خوب و بد دنيا را مي‌بينند و ما متاسفانه در عرصه ادبيات تاليفي دنياي قشنگ و شيرين را از آن‌ها مي‌گيريم و به آن‌ها تلخي هديه مي‌کنيم.

مرادي کرماني تصريح کرد: عرصه تاليف ادبيات کودک و نوجوان به اين دليل که بچه‌ها خودشان را در اين آثار نمي‌بينند عرصه‌اي فقير است و دنياي اين کتاب‌ها با آن‌چه که آن‌ها در تلويزيون، ماهواره و ديگر رسانه‌ها مي‌بينند متفاوت است ما چه بخواهيم چه نخواهيم اين رسانه‌ها، خود را به محيط خانواده تحميل کرده‌اند و به نظر من تقابل آن‌ها با آثار تاليفي ما باعث روي‌گرداني بچه‌ها از ادبيات و سينما مي‌شود و آن‌ها بيش‌تر به سوي آثار ترجمه‌اي مي‌روند.

وي بار ديگر تاکيد کرد: آثار تاليفي بايد در عين مطرح کردن مشکلات جامعه و خانواده‌ها اين وقايع تلخ و ناگوار را با زباني شيرين و حتي با استفاده از قالب طنز براي بچه‌ها بيان کنند.

نويسنده کتاب خمره با ذکر مثالي از حضورش در يکي از مدارس شاهد گفت: در اين مدرسه فرزندان شهدا انشاهاي خود را خطاب به پدران شهيد خود قرائت کردند و من به شدت تحت تاثير آن قرار گرفتم اما به نظر من بايد به اين بچه‌ها روحيه هم بدهيم چرا که اين نسل، آينده کشور را در دست خواهد گرفت.

مرادي کرماني توضيح داد که در 8 سال جنگ عراق بر عليه ايران پدران اين بچه‌ها در شرايطي سخت از ميهن و دين خود دفاع کردند و عزيزترين سرمايه خويش يعني جانشان را فدا کردند و به اعتقاد من اين حماسه‌اي بزرگ است که مي‌توان به جاي تاکيد بر جنبه‌هاي مرثيه‌اي آن به بعد حماسي آن بيش‌تر پرداخت.

صحبت‌هاي اين نويسنده مشهور _ که آثارش از گستره مرزهاي ايران فراتر رفته است _در بخش ديگري از اين نشست به راه‌هاي ترويج کتاب‌خواني اختصاص يافت و او با اشاره به تجربه حضورش در مدارس ترکيه و انتشار آثارش در اين کشور بر نقش آموزش و پرورش براي گسترش اين امر مهم تاکيد کرد.

نويبسنده کتاب بچه‌هاي قالي‌باف‌خانه توضيح داد که در ترکيه که جامعه‌اي بسيار شبيه به ايران دارد تقريباَ با همان مسايل و مشکلات اجتماعي، امکانات و کتاب‌خانه‌هاي بزرگي در مدارس راه‌اندازي شده است و بچه‌ها با کمک معلمان خود کتاب‌خوان مي‌شوند.

مرادي کرماني دعوت از نويسندگان مشهور و برگزاري جلسات نقد و بررسي اثر با حضور نويسنده، معرفي کتاب‌ها و خواندن داستان‌ها در مدارس را از جمله برنامه‌هاي مدارس ترکيه براي ترويج کتاب‌خواني عنوان کرد.

نويسنده کتاب تنور در پايان گفت: اگر چه آموزش و پرورش ايران تعدادي از داستان‌هاي من را در کتاب‌هاي درسي آورده است اما به نوعي خود ما را از برنامه دعوت به مدارس کنار گذاشته‌اند و به نظر من بايد حضور نويسنده‌ها در مدارس پررنگ‌تر شود.

ميهمان ديگر اين نشست ليلا مکتبي‌فرد مدرس دانشگاه بود که از زاويه‌اي ديگر داستان‌هاي اجتماعي را مورد ارزيابي و تحليل قرار داد و غيبت طبقه متوسط شهري در کتاب‌هاي کودکان و نوجوانان را از مهم‌ترين مشکلات اين آثار برشمرد.

وي افزود: بخش عمده‌اي از جامعه ما را طبقه متوسط شهري تشکيل مي‌دهد که در مجتمع‌هاي مسکوني امروزي زندگي مي‌کنند، والدين آن‌ها تحصيل کرده‌اند و از فضاهاي مدرن شهري بهره مي‌گيرند اما کتابي براي اين بچه‌ها منتشر نمي‌شود که آن‌ها خودشان را در آن ببينند و با شخصيت‌ها‌ي آن احساس هم‌ذات پنداري داشته باشند.

مکتبي‌فرد در اين زمينه به نتايج تحقيقي استناد کرد که به تازگي بر روي 400 داستان منتشر شده ايراني در دهه 60 خورشيدي انجام شده است و بر اساس آن مشخص شده است که به عنوان مثال در بيش‌تر آثار، خبري از فضاهاي شهري مانند بوستان‌ها، سينما، باغ‌وحش، سالن تئاتر، موزه و کتاب‌خانه‌هاي عمومي به چشم نمي‌خورد اين در حالي است که به گفته وي بسياري از نويسندگان بيش‌تر به فضاهاي روستايي توجه نشان مي‌دهند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود از کم‌توجهي به موضوع‌هايي مانند طنز اجتماعي و واقع‌گرا هم‌چنين خشونت نسبت به کودکان در آثار تاليفي اين حوزه نيز انتقاد کرد.

به اعتقاد اين محقق تقويت رفتارهاي مثبت اجتماعي کودک به شيوه غير مستقيم از جمله اثرات داستان‌هاي اجتماعي براي کودکان و نوجوانان به شمار مي‌رود.

مکتبي‌فرد در ادامه تعدادي از رمان‌هاي موفق اجتماعي را به عنوان نمونه به حاضران معرفي کرد.

اين مدرس دانشگاه نيز بخش ديگري از سخنان خود را به شيوه‌هاي ترويج خواندن اختصاص داد و گفت: مقاومت در برابر اصرار بچه‌ها به استفاده از بازي‌هاي رايانه‌اي و رسانه‌هاي مدرن و بازي‌هاي برِخط (آن‌لاين) کار بيهوده‌اي است چرا که دنياي ما در حال فاصله گرفتن از متن و نزديک شدن به تصوير و مظاهر آن يعني رسانه‌هاست.

وي با اشاره به اين که بايد نگاه و تلقي‌مان را از مفهوم خواندن و مطالعه تغيير دهيم افزود: ديگر نمي‌توان به بچه‌ها با اين همه رسانه گفت که بنشينند و کتاب‌هاي چاپي بدون تصوير و با کيفيت پايين را مطالعه کنند. ظهور خبرخوان‌ها (ريدرها) و کتاب‌خوان‌هاي اينترنتي و تبلت و انواع و اقسام ابزار نوين را نبايد به عنوان رقيب کتاب تلقي کرد بلکه بايد آن را ابزاري کمکي در خدمت کتاب و ترويج کتاب‌خواندن قرار داد.

تاکنون شش نشست در کتاب‌خانه مرجع کانون با موضوع ترويج خواندن برگزار شده است.

اين نشست‌ها ماهي يک بار با حضور صاحب‌نظران و مدرسان دانشگاه در عرصه ادبيات و هنر کودک و نوجوان برپا مي‌شود.


 عرضه فيلم‌هاي کانون در بازار 'کلرمونت فراند' فرانسه 

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با 6 فيلم انيميشن کوتاه از توليدات جديد امور سينمايي خود، در بيست و هفتمين بازار بين‌المللي فيلم کوتاه 'کلرمونت فراند' کشور فرانسه شرکت کرد.

بر اساس اين خبر، فيلم‌هاي "روباهي که به‌دنبال صدا رفت" به کارگرداني فاطمه گودرزي، "ننه کلاغه و روباهه" به کارگرداني محمدعلي سليمانزاده، "بارون مياد جرجر" به کارگرداني مهين جواهريان، "داستان زندگي مداد قرمز" به کارگرداني عليرضا چيتايي، "کچل کفتر باز" به کارگرداني صادق جوادي و "ماه مهربان" به کارگرداني نازنين سبحان‌سربندي در بازار بين‌المللي فيلم کلرمونت فراند معرفي شد.

در بازار بين‌المللي کلرمونت فراند فرانسه، 119 غرفه از کشورهايي هم‌چون فرانسه، روماني، انگلستان، پرتغال، اسپانيا، يونان، برزيل، شيلي، ايتاليا، ايرلند، کرواسي، تونس، جمهوري چک، دانمارک، ايران، هلند، کانادا، فنلاند، آلمان، کره جنوبي، لهستان، کلمبيا، مکزيک، نيوزلند، نروژ، ژاپن، سوئد، سوئيس، ايسلند، تايلند و بلژيک داير شده بود.

بر اساس اين گزارش، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و مرکز فيلم‌هاي مستند و تجربي از ايران در اين بازار بين‌المللي فيلم شرکت کردند.

بازار بين‌المللي کلرمونت فراند، مکاني براي آشنايي شرکت‌هاي توليدکننده فيلم، برگزار‌کنندگان جشنواره‌ها و سينماداران سراسر دنيا با يک‌ديگر است و از اين راه توافق‌هايي کلي براي همکاري‌هاي بعدي هم صورت مي‌گيرد.

اين بازار بهمن ماه امسال در حاشيه سي و چهارمين دوره اين جشنواره در شهر کلرمونت فراند کشور فرانسه برگزار شد.


 نمايش 'افسانه‌هاي نو' با معيارهاي تربيتي
  کانون سازگار است 

نمايش 'افسانه‌هاي نو' با معيارهاي تربيتي مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سازگار است.

به گزارش روابط عمومي کانون، تعدادي از مديران کانون استان‌ها پس از ديدن نمايش "افسانه‌هاي نو" در نشستي با محمدباقر آدوسي معاون فرهنگي و حسين مؤذن مدير آفرينش‌هاي هنري و تئاتر کانون، اين نمايش را با استانداردهاي تربيتي کانون منطبق دانستند.بر اساس اين گزارش، در اين نشست قرار شد استان‌هاي هم‌جوار، زمينه را براي حضور مربيان مراکز فرهنگي‌هنري کانون براي ديدن اين نمايش فراهم کنند.زکيه اميرپور مدير کانون استان بوشهر در اين نشست اظهار کرد: تمامي عناصر به کار رفته در اين نمايش کاربردي هستند و استفاده‌هاي به جايي از آن‌ها شده است.مدير کانون استان بوشهر در ادامه گفت: دادشکر و کيانيان در کارهايشان از زاويه‌هايي جديد به دنياي کودکان نگاه مي‌کنند و اين مسأله براي مربيان علاقه‌مند به نمايش در کانون، راه‌گشاست.

نمايش افسانه‌هاي نو با رويکرد تئاتر تعليم و تربيتي از جمله نمايش‌هاي کاربردي است که مي‌تواند در آموزش، تفکر و تغيير رفتار کودکان و نوجوانان تأثير داشته باشد.

اين نمايش به کارگرداني حسن دادشکر و نويسندگي داوود کيانيان روز 25 بهمن در جمع معاونان و مديران کانون استان‌ها اجرا شد.هم‌چنين اين نمايش روز پنج‌شنبه 27 بهمن به صورت ويژه براي هنرمندان نيز اجرا شد. گفتني است اجراي صبح اين نمايش به مدارس و مهدهاي کودک اختصاص يافته است و بعد از ظهر ساعت 30/17 براي عموم اجرا مي‌شود.


 استقبال بچه‌هاي ايلامي از تئاتر سيار کانون 

گروه تئاتر سيار عروسکي کانون با خاطره اي خوش از ايلام رفتند. ده اجراي موفق نمايش عروسکي تريلي ويژه تئاتر سيار کانون حاصل حضور سه روزه اين گروه در استان ايلام بود.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان ايلام، شهرستان ايلام، مهران، دهلران و بخش‌هايي مانند صالح‌آباد، چوار، هفت چشمه، گلان و روستاهاي دهلران در خيابان‌هاي اصلي و يا در داخل مدارس شاهد اجراي نمايش عروسکي گروه تئاتر سيار کانون با استفاده از شيوه موزيکال و ماسک حيوانات براي بچه‌ها بودند.

اين نمايش که استفاده از هوش و عقل را به شيوه‌هاي غير مستقيم به بچه‌ها ياد مي‌داد پس از ده اجراي موفق در استان ايلام اين استان را به قصد اجرا در استان‌هاي ديگر ترک کرد و با بچه‌هاي ايلامي تا اجرايي ديگر وداع گفت.

گروه تئاتر سيار کانون وابسته به واحد توليد تئاتر کانون کشور در حدود چهار دهه پيشينه فعاليت سيار در شهرستان‌ها و روستاها و استان‌هاي دور و نزديک کشور را در کارنامه خود دارند.

اين گروه به دعوت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان ايلام و با همکاري سازمان آموزش و پرورش، ارشاد اسلامي، حوزه هنري و بسيج هنر مندان امسال در راستاي گرامي‌داشت فجر انقلاب اسلامي در استان ايلام حضور داشتند.


 پاک‌سازي ساحل خليج فارس به همت اعضاي کانون پرورش فکري
 پيمان دوباره اعضاي کانون بر حفظ محيط زيست 

اعضاي مراکز سه‌گانه بندرعباس با حضور در پارک ساحلي دولت به پاک‌سازي ساحل خليج فارس پرداختند.

به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان هرمزگان، در اين مراسم که با همکاري سازمان حفاظت محيط زيست و سازمان مديريت پساماند شهرداري بندرعباس انجام شد، قريب 100 نفر از اعضاي دختر و پسر مراکز بندرعباس حضور داشتند.

در ابتداي اين برنامه اعضا ضمن گردش در ساحل، توضيحات کارشناسان محيط زيست در رابطه با ضرورت حفظ محيط زيست و تاثير زباله‌ها خصوصا زباله‌هاي تجزيه‌ناپذير بر محيط زيست انسان‌ها و جانوران را شنيدند. سپس با دريافت کيسه زباله و دست‌کش به جمع‌آوري زباله‌ها و پاک‌سازي محيط ساحل پرداختند.

در ادامه اين برنامه با همکاري کارشناسان محيط زيست اعضا با دوربين و تلسکوپ به رصد پرندگان پرداختند.

از جمله برنامه‌هاي ديگر اين روز نقاشي کودکان و نوجوانان بر روي پارچه با موضوع زيست محيطي بود.

در پايان نيز اعضا با يک‌ديگر پيمان بستند که در حفظ محيط زيست کوشا باشند.

شايان ذکر است در مهر ماه سال گذشته تفاهم‌نامه همکاري ميان کانون پرورش فکري و سازمان حفاظت محيط زيست با هدف ارتقاي فرهنگ زيست محيطي در ميان کودکان و نوجوانان استان هرمزگان منعقد گرديد.


 تقدير استاندار سمنان از کانون براي ترويج فرهنگ نماز 

استاندار سمنان و مشاور وي از مدير و همکار کانون در زمينه اشاعه فرهنگ نماز تقدير کردند.

به گزارش روابط عمومي کانون استان سمنان، عباس رهي استاندار استان سمنان از مديريت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان به جهت فعاليت در ترويج فرهنگ نماز تقدير به عمل آورد.

در ارزيابي فعاليت‌هاي مربوط به ترويج و توسعه فرهنگ نماز در سال 1389 در حوزه برنامه‌هاي تاکيدي و پيشنهادي عباس رهي استاندار سمنان از علي اکبر فراتي مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان تقدير کرد.هم‌چنين محمد باقر قاسم، دبير شوراي اقامه نماز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان موفق به کسب امتياز خادم نماز شد و طي مراسمي حجت‌الاسلام والمسليمن فاطمي نيا مشاور استاندار و دبير ستاد اقامه نماز استان سمنان به وسيله اهداي لوح تقدير از وي قدرداني کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون