جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2443- تاریخ : 1390/11/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يکشنبه)


چگونه نوجوان مان را سالم پرورش دهيم؟


تنهايي در دوران سالمندي به اندازه سيگار كشنده است


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خـبـــــر


 چگونه نوجوان مان را سالم پرورش دهيم؟ 

يکي از دغدغه هاي اصلي پدران و مادران تربيت درست فرزند يا فرزندان است. اين دغدغه و دل نگراني از همان زمان تولد با رفع کوچکترين نيازهاي نوزاد آغاز مي شود و تا زماني که فرزند به استقلال واقعي نرسد همچنان ادامه دارد، اما در اين ميان مهمترين و حساس ترين مرحله که بيشترين تنش را به پدر و مادر وارد مي کند.

دوران بلوغ يا دوران نوجواني يا همان دوران سرکشي فرزند است که اگر مديريت درستي در اين مرحله از رشد فرزند، مورد توجه قرار نگيرد، پيامدهاي جبران ناپذير آن مي تواند تا پايان عمر زندگي فرزند را تحت تأثير قرار دهد.در اينجا با استناد به تجربيات و ديدگاههاي آقاي دکتر دهستاني، روانشناس به اين موضوع مي پردازيم که چگونه مي توانيم با وجود همه اين
دغدغه ها و تنش ها، فرزندي شايسته تربيت کنيم و تحويل جامعه دهيم.

*آقاي دکتر دهستاني! به عنوان نخستين پرسش براي داشتن نوجواني سالم از چه سني بايد پدر و مادر تربيت درست را آغاز کنند؟

**کودک از زماني که متولد مي شود داراي نيازها و کمبودهايي است که با رشد او اين نيازها هم بزرگ مي شوند و کم کم رنگ و بوي ديگري به خود مي گيرند، اما اگر همين نيازها- هر چند کوچک- در کودکي ناديده گرفته شوند سبب بروز خلاءها و کاستي هايي در بزرگسالي مي شوند. يکي از اين نيازها، نياز به تعلق، دوست داشتن و احترام داشتن است که از حدود 4 سالگي در کودک بشدت پرورش مي يابد و متأسفانه پدران و مادران و اطرافيان بدون توجه به اين نياز و با اين فکر که کودک 4 ساله چيزي نمي فهمد، با رفتار نادرست سبب سرکوب اين حس در کودک مي شوند که متأسفانه بازتاب اين عمل در نوجواني بروز پيدا مي کند.

*نوجواني که در کودکي به علت ناآگاهي پدر و مادر دچار خلاء احساسي و رواني و شخصيتي مي شود مي تواند آسيب پذير و آسيب گذار نيز بشود؟

**بله البته اين موضوع صد درصد نيست و نخواهد بود، اما در بسياري از موارد ديده شده نوجواني که در سنين پيش از دبستان مورد توجه و احترام قرار نمي گيرد، با ورود به دوران نوجواني و بلوغ، جذب گروه هاي خلاف و شرور مي شود تا به باور خود احترامي پيدا کند و خودي نشان دهد و ديگر برايش مهم نخواهد بود که رفتارش ارزش دارد يا بي ارزش هستند و فقط به فکر جلب توجه و کسب احترام و توجه آن هم از روش و راه نادرست آن برمي آيد. براي نمونه، اگر جذب گروهي شود که همه سيگار مي کشند براي اينکه ارزشهاي گروه را حفظ کند، خواه ناخواه- حتي اگر تمايلي به انجام اين کار نداشته باشد- براي ترس از طرد شدن از گروه به اين خواسته تن مي دهد و فردي سيگاري و وابسته مي شود.

*ناکامي به چه معناست و آيا ناکامي زمينه ساز بروز جرايم و بزهکاري مي شود؟

**ناکامي در اصل يعني نرسيدن به اهداف. امروزه ثابت شده است ناکامي مي تواند منشأ بسياري از جرايم و بزهکاريها در جامعه و فرد باشد. در افراد درونگرا اين ناکامي و نرسيدن به هدف با بروز افسردگي همراه مي شود که در نتيجه نوجوان ما به علت افسردگي و براي گريز از اين حس چنانچه نظارت درستي از سوي پدر و مادر بر رفتار او صورت نگيرد به سمت کارهاي خلاف کشيده مي شود، ولي در افراد برونگرا اين ناکامي به صورت خشونت و اعمال زور خود را بروز مي دهد و پيامدها و آثار آن مي تواند بسيار شديدتر و خطرناک تر از افراد درونگرا باشد.

*بهترين راهکار و پيشنهاد براي فراگيري و آموزش مهارتهاي زندگي براي يک نوجوان چيست؟

**مهمترين کاري که بايد انجام شود، آموزش فرزندانمان در سنين راهنمايي، با قرار دادن يک واحد درسي، زير نظر يک روانشناس به عنوان آشنايي با مهارتهاي زندگي است که در اين کتاب بايد نوجوان با مشکلات و معضلات روحي و رواني اين سن به طور کامل- هم تئوري و هم عملي- آشنا شود. ناهنجاريهايي مانند پرخاشگري و نداشتن مديريت خشم و پيامدهاي آن، روابط آزاد و پيامدهايي که مي تواند ناخوشايند باشد، موادمخدر و آينده سياهي که در اثر مصرف اين مواد آينده فرد را تهديد مي کند از مهمترين مسائلي هستند که تاکنون چندان مورد توجه قرار نگرفته اند و جاي آن در ميان کتابهاي درسي خالي است و نياز به آن بشدت احساس مي شود. بنابراين آموزش و پرورش بايد با استفاده از دانش روان شناسان به نوشتن کتابهايي در زمينه مهارتهاي زندگي اقدام کند.

*امروزه کودکان تمايل زيادي به استفاده از رايانه به عنوان يک وسيله سرگرمي و نه کاربردي پيدا کرده اند و با رسيدن به سن بلوغ پديده استفاده از اينترنت و دنياي مجازي مطرح مي شود. آيا اين وسيله مي تواند کاربرد علمي داشته باشد؟ وظيفه والدين در اين ميان چيست؟

**رايانه و اينترنت از پيشرفتهاي دانش و علم هستند و امروزه اگر کسي از علم کامپيوتر و اينترنت آگاهي نداشته باشد تا اندازه زيادي از تمامي مسائل روز عقب مي افتد اما متأسفانه در کشور ما از همان سنين چهار يا پنج سالگي، فرزند ما رايانه را با بازي هاي رايانه اي مي شناسد و از آن به عنوان يک وسيله سرگرمي استفاده مي کند، در حالي که بايد پدر و مادر از همين سنين به کودک بياموزند که رايانه افزون بر جنبه تفريحي، جنبه آموزشي نيز دارد و با آموزش دادن استفاده درست از کامپيوتر، به کودک آموزش دهند و با بزرگتر شدن به اين موضوع بيشتر توجه کند که کامپيوتر يک وسيله تخصصي و علمي است نه فقط يک وسيله تفريحي و سرگرم کننده. استفاده از لوحهاي فشرده آموزشي که براي سنين خردسالي و کودکي تهيه و تنظيم شده و کودک افزون بر جنبه تفريحي و سرگرمي اين لوحها، آموزشهاي خاص و مهارتهاي علمي را نيز با توجه به سن خود فرا مي گيرد، بهترين روشي است که پدران و مادران مي توانند براي فراگيري بهتر استفاده از رايانه از همان کودکي به فرزند آموزش دهند.


 تنهايي در دوران سالمندي به اندازه سيگار كشنده است 

متخصصان روانشناسي در انگليس مي‌گويند به همان اندازه كه سيگار كشيدن براي بدن مضر و كشنده است، تنهايي نيز براي سالمندان خطرناك و مرگبار است و اين افراد به كسي نياز دارند كه بتوانند مشكلات خود را با او در ميان بگذارند. به گزارش ايسنا،‌ ديويد هالپون رييس تيم نظارت رفتاري در مركز«نامبر10» در اين‌ باره گفت: تنها بودن در دوران سالمندي سريع‌تر از سيگار، انسان را به سوي مرگ مي‌كشاند.

هالپرن تاكيد كردند: اگر ما كسي را در زندگي نداشته باشيم كه مشكلاتمان را با او در ميان بگذاريم اين تنهايي يكي از مهمترين فاكتورهاي خطرزا در زندگي است كه روي مرگ ومير انسان تاثير مي‌گذارد. به نوشته روزنامه ديلي اكسپرس، وي تصريح كرد: كثرت سالمندان بالاي 75 سال در انگليس در بيشتر مواقع زندگي خود را تنهايي مي‌دانند.


 کاريکلماتور 

کوچ فصل ها با گذر عمر يکي شد.

ريه اش آب آورد ، خشک سالي پر.

قفس بزرگ ، روحي به بزرگي زندان دارد.

کار ِ کار چاق کن ، پرورش اندام کار است.

جشن تولد مرگ را در گورستان مي گيرند.

زمان حال ساده ، بر گور ماضي بعيد گريست.

عيد شد ريسه هاي لامپ از درخت و تير چراغ برق بالا کشيدند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

تكرار جشنواره

مهدي طوسي


گفته مي شود بعد از پايان جشنواره فجر برخي از كارگردانان به داوري ها اعترض داشتند و مي گفتند بايد ما سيمرغ مي گرفتيم و نه بقيه.

گفته مي شود يكي از كارگردانان در همين زمينه گفت: من تصور مي كنم كه داورها به شوهر خاله ها و پسر عمه هاي خودشان جايزه دادند و اگر از بين ما معترضان يكي جايزه مي گرفت باور مي كردم كه كارشان فاميل بازي نيست!

گفته مي شود كه به همين دليل قرار است جشنواره را دوباره تكرار بكنند!


 اما خـبـــــر 

يافته‌هاي پژوهشي حاكيست:

بهبود علائم تنفسي جوانان، چند هفته پس از ترك سيگار

يافته‌هاي يك پژوهش جديد نشان داد: جواناني که سيگار را ترک مي‌کنند، طي چند هفته شاهد بهبود در سرفه و ديگر علائم تنفسي هستند.به گزارش ايسنا ، در اين پژوهش 327 دانشجوي 18 تا 24 ساله مورد بررسي قرار گرفتند.

اين دانشجويان در برنامه‌هايي كه به منظور ايجاد انگيزه براي ترك سيگار در آن‌ها ارائه شده بود، شركت كردند.بيش از نيمي از آن‌ها پنج تا 10 نخ سيگار در روز و به مدت يك تا پنج سال مي‌كشيدند.به گفته محققان مرکز سرطان اندرسون دانشگاه تگزاس ام دي در هوستون، يافته‌ها حاکي از آن بود که در شرکت کنندگاني که سيگار کشيدن را به مدت دو هفته يا بيشتر ترک کرده بودند، نسبت به کساني که موفق به کنار گذاشتن اين عادت نشده بودند، به ميزان قابل توجهي علائم تنفسي، به خصوص سرفه، کمتر ديده شد.

دکتر «هارولد فاربر»، دانشيار متخصص اطفال در بخش ريه در کالج پزشکي «بيلور» در هوستون گفت: اين که منافع ترک سيگار بعد از چند روز تا هفته شروع مي‌شود و براي ديدن فوايد ترک آن مدت زمان يک سال و يا يک دهه لازم نيست، مهم است.

در حال حاضر ارائه دهندگان مراقبت‌هاي بهداشتي مي‌توانند به افراد سيگاري جوان مشاوره دهند؛‌ اين که مي‌توانند خيلي زود پس از ترک سيگار تنفس بهتري داشته باشند.اين مي‌تواند در جوانان براي ترک سيگار انگيزه ايجاد کند و قبل از آن که سيگار کشيدن منجر به آسيب‌هاي شديد شود، به آن‌ها کمک کند تا اين عادت را کنار بگذارند.

رييس سازمان نظام روانشناسي كشور :

افراد با نشاط كمتر بيمار مي‌شوند

رييس سازمان نظام روانشناسي كشور گفت: افرادي كه نشاط بالاتري دارند كمتر بيمار مي‌شوند و دوره درمان‌پذيري آنها كوتاهتر است.به گزارش ايرنا،غلامعلي افروز در همايش سلامت و نشاط اجتماعي در كتابخانه ملي تهران افزود: بر اساس تحقيقات صورت گرفته در بخش دندانپزشكي، افراد شاد كمتر به بيماري هاي لثه‌ دچار مي‌شوند. وي با بيان اينكه بيماري افسردگي گرايش به اعتياد را دوچندان مي‌كند، افزود: افرادي كه اهل تبسم هستند كمتر دچار اختلال لحظه‌اي مي‌شوند چون نشاط تبديل به آنزيم‌هايي مي‌شود كه از سلول حفاظت بيشتري مي‌كند. افروز گفت: افسردگي زماني رخ مي‌دهد كه فرد بدون اينكه بخواهد گريه مي‌كند، تحركي ندارد و از حضور در جامعه امتناع مي‌ورزد. در حالي كه اشك ريختن از روي لطافت و تحول دروني نشانگر نشاط است.

وي ادامه داد: در اين ميان، گرايش به اعتياد شيميايي و الكترونيكي افسردگي را مضاعف مي‌كند چرا كه فرد هيچ اميدي به آينده ندارد. افروز افزود: اين افراد براي پر كردن اوقات خود به استفاده از مواد مخدر يا وسايل الكترونيكي مانند بازي‌هاي كامپيوتري و فيلم گرايش پيدا مي كنند. وي با بيان اينكه بايد يك برنامه‌ريزي در تامين امنيت اجتماعي در حوزه‌هاي مختلف انجام دهيم، تاكيد كرد: تغيير در رفتار ايجاد نمي‌شود مگر اينكه باورهاي ما تغيير كند كه نخستين مساله در اين تغيير، مثبت‌انديشي است.

افروز گفت: نشاط يك امر گذرا و موقت نمي‌تواند باشد بلكه يك منش خوشايند و ماندگاري است كه انسان بايد به آن دست يابد و بزرگترين مشكل قرن حاضر اضطراب و افسردگي است. رييس سازمان نظام روانشناسي كشور در مورد ايجاد احساس امنيت براي ايجاد نشاط در جامعه گفت: ايجاد احساس امنيت با شعار نيست بلكه بخش اعظم آن بستگي به ايمان فرد دارد .


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون