جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2440- تاریخ : 1390/11/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


خبرهايي از چهارمين جشنواره تجسمي فجر


مسابقه‌ عکاسي ورزشي در خانه هنرمندان برپا مي‌شود


اخبـــــــــار


كـارتـــون
آنجل بوليگان - مكزيك

كميكاتور


 خبرهايي از چهارمين جشنواره تجسمي فجر  

فيلم‌هاي مستند هنرهاي تجسمي از 5 تا 10 اسفندماه در سينما تك موزه هنرهاي معاصر تهران نمايش داده مي‌شود.

به گزارش ايسنا، بخش فيلم‌هاي مستند هنرهاي تجسمي براي نخستين بار در چهارمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر برگزار مي‌شود و آثار منتخب اين بخش رقابتي در سينما تك موزه به نمايش در خواهد آمد.

همچنين در بخش جنبي ،فيلم‌هاي كوتاه داستاني و سينمايي درباره هنرهاي تجسمي نمايش داده مي‌شود.

در حال حاضر130 فيلم مستند به دبيرخانه بخش فيلم‌هاي مستند چهارمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر رسيده است كه عليرضا قاسم خان،جواد رمضان‌نژاد و مهناز شايسته‌فر در حال انتخاب آثار هستند.

*****

بخش ويژه بيداري اسلامي و عدالتخواهي جهاني چهارمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر روز شنبه ـ 29 بهمن‌ماه ـ در موزه هنرهاي معاصر فلسطين آغاز مي‌شود.

اين بخش در رشته‌هاي نقاشي، خوشنويسي، عكاسي، پوستر، مجسمه‌سازي، سفال، تصويرگري، نگارگري و كاريكاتور برگزار مي‌شود و طي آن 299 اثر از 232 هنرمند به نمايش گذاشته خواهد شد كه 31 اثر در رشته عكاسي از 11 عكاس، 125 كاريكاتور از 100 كاريكاتوريست، 43 اثر در رشته پوستراز 37 هنرمند،22 اثر در رشته تصويرگري از 13 تصويرگر، 22 اثر در رشته سفال از 21 سفالگر، 10 اثر در رشته نقاشي از 9 هنرمند، 13 اثر در رشته مجسمه‌سازي از 12 مجسمه ساز و 21 اثر ننگارگري از 21 هنرمند نگارگر و 12 اثر خوشنويسي از 11 هنرمند با يكديگر رقابت مي‌كنند.

بخش ويژه بيداري اسلامي و عدالتخواهي جهاني ساعت 16 روز شنبه ـ 29 بهمن‌ماه ـ با حضور هنرمندان و مسوولان در موزه هنرهاي معاصر فلسطين آغاز مي‌شود و نمايشگاه آثار اين بخش تا 25 اسفند ماه ادامه دارد.

*****

چهارمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر در گنجينه فرهنگ و هنر يزد گشايش يافت.

در اين نمايشگاه 26 اثر در رشته‌هاي عكاسي ، نقاشي ، سفال ، خوشنويسي و نگارگري از آثار رقابتي و جنبي چهارمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر به نمايش گذاشته شده است. چهارمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر تاكنون در استان‌هاي گلستان ، البرز ، خراسان رضوي ، خوزستان ، آذربايجان شرقي و يزد آغاز شده است و نمايشگاه آثار جشنواره در ديگر استان‌ها نيز در روزهاي آينده افتتاح مي‌شود.

در چهارمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر طرحي براي برگزاري جشنواره در استان‌ها اجرا مي‌شود كه بر اساس اين طرح آثاري که در مرحله نهايي انتخاب براي حضور و رقابت در جشنواره پذيرفته نشدند اما از نطر هيات انتخاب قابليت نمايشگاهي را داشته‌اند در تمامي استان‌هاي کشور به نمايش گذاشته مي‌شوند.

در اين طرح استان‌هاي کشور به 9 گروه تقسيم شده است که در رشته‌ها و آثار هنرمندان هر يک از گروه‌ها در استان‌هاي آن گروه به نمايش گذاشته مي‌شود. در رشته‌هاي عکاسي، کاريکاتور، پوستر و تصويرسازي که انتخاب آثار در يک مرحله انجام مي‌شود و آثار قابل تکثير است، آثار هنرمندان هر يک از گروه‌هاي 9 گانه استان‌ها که به جشنواره براي رقابت انتخاب نهايي شده است، تکثير شده و در استان‌هاي همان گروه به نمايش گذاشته مي‌شود.

در رشته‌هاي نقاشي، خوشنويسي،نگارگري، سفال و مجسمه نيز آثار هنرمندان هر يک از گروه‌هاي استان‌ها که بر اساس نظر هيات انتخاب قابليت راهيابي به بخش رقابتي جشنواره را نداشته‌اند اما قابليت نمايشگاهي دارند، در استان‌هاي همان گروه به نمايش گذاشته مي‌شود. اين طرح با تجربه سه دوره قبل جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي فجر که آثار بسياري به دبيرخانه جشنواره ارسال شد اما فقط درصد کمي از آثار امکان راهيابي به جشنواره را داشتند، در اين دوره اجرا مي‌شود تا هم آثار بيشتري به نمايش گذاشته شود و هم مخاطبان و علاقه‌مندان در سراسر کشور بتوانند از آثار جشنواره ديدن کنند.


 مسابقه‌ عکاسي ورزشي در خانه هنرمندان برپا مي‌شود  

مسابقه‌ عکاسي ورزشي "جام اسنوبرد ابارا" در پيست اسکي ديزين که 21 بهمن‌ برگزار شده، در جشن تصوير سال به نمايش
در مي‌آيد. به گزارش مهر آثار برنده‌ جايزه‌ اول، دوم و سوم اين مسابقه، علاوه بر دريافت جوايز اصلي، در جمع آثار برگزيده‌ بخش ورزشي نهمين جشن تصوير سال به‌نمايش در خواهد ‌آمد.علي کاوه، سيف‌اله صمديان و نادر داوودي، هيات داوران اين مسابقه را تشکيل مي‌دهند. جايزه نفر اول، سفر به‌ ژاپن (همراه نفرات اول تا سوم مسابقه‌ي اسنوبرد)، جايزه نفر دوم، چهار ميليون و جايزه‌ نفر سوم، دو ميليون تومان است.

همچنين جايزه پنج نفر تقديرشده، هر يک پانصدهزار تومان اعلام شده است.


 اخبـــــــــار 

پرتره‌ي معروف از همسر «آبراهام لينكلن» تقلبي از آب درآمد

پرتره‌ي معروفي كه از همسر «آبراهام لينكلن» در عمارت فرمانداري ايالت ايليونز نصب شده بود تقلبي از آب درآمد. به گزارش ايسنا، در دويست‌وسومين سالروز تولد «آبراهام لينكلن»، رييس‌جمهور اسبق آمريكا، تابلوي نقاشي از چهره‌ي «مري تاد لينكلن»، همسر آبراهام لينكلن كه بيش از 30 سال به ديوار عمارت فرمانداري ايالت ايليونز آمريكا آويخته شده‌ بود، تقلبي شناسايي شد.

اين نقاشي اخيرا براي پاك‌سازي به خارج از عمارت فرستاده شده بود، اما مشخص شد كه امضاي پايين تصوير و ديگر جزئيات بعدها به اين نقاشي اضافه شده است. پيش از اين گفته مي‌شد «مري تاد» به طور پنهاني به «فرانسيس كارپنتر» سفارش كشيدن پرتره‌اي از چهره‌ي خود را داد تا آن را به شانزدهمين رييس‌جمهور آمريكا هديه كند‌، اما لينكلن پيش از اين غافلگيري، ترور شد و موفق به دريافت هديه‌ي همسرش نشد. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس‌، اما باور كنوني بر اين است كه اين پرتره توسط يك نقاش ناشناس از چهره‌ي زني ناشناس كشيده شده است و پس از آن، يك نقاش ديگر تغييراتي در آن ايجاد كرده و داستان امروزي را ساخته است. نقاش متقلب تغييراتي را در جزييات صورت زن تصوير شده ايجاد كرد و گردن‌بندي به شكل صليب را بر گردن او آويخت. او همچنين سنجاق سينه‌اي را با تصوير رييس‌جمهور اسبق آمريكا براي اين زن نقاشي كرد. اين نقاشي اواخر دهه‌ي‌ 1920 به قيمتي بين 2 تا 3 هزار دلار به خانواده‌ي «لينكلن» فروخته شد و تا سال 1976 كه به كتابخانه‌ي تاريخي ايالت ايليونز اهدا شد، ‌در اين خانواده نگهداري مي‌شد.


طرح‌هاي طنزآميز كامبيز درم‌بخش درباره موسيقي رونمايي مي‌شود

جديدترين آثار كامبيز درم‌بخش با عنوان «بنگاه شادماني» اين هفته در گالري «سيحون» رونمايي مي‌شود. به گزارش ايسنا، درم‌بخش در يادداشتي بر اين مجموعه نوشته است:« بنگاه شادماني مجموعه‌اي درباره موسيقي، هنرمندان اين رشته و ابزار آلات موسيقي است که در واقع ادامه همان طرح‌هاي طنزآميز موسيقي است که سه سال پيش درکتاب «سمفوني خطوط» نشر افق و فصلنامه «مقام موسيقيايي» منتشر شد.»

اين كارتونيست در بخش ديگري از يادداشت خود نوشته است:« ماچه بخواهيم و چه نه، موسيقي همواره در کنار ما جريان دارد. از لحظه تولد که با آهنگ تولدت مبارک آغاز مي‌شود. در عروسي و عزا، در اعياد، جشن‌ها، راديو تلويزيون سينما، تئاتر، اُپراها و کنسرت‌ها، کلاس‌هاي موسيقي ، در تاکسي و اتوبوس و غيره....

بنگاه شادماني از چشمه بي پايان ايده‌ها و سوژه‌هايم است که بخش کوچکي از آن را دراين نمايشگاه مي‌بينيد. ده‌ها طرح ديگر درباره موسيقي دارم، اگر عمري باقي باشد ادامه مي‌دهم. مرکب طرح‌هايي که در نمايشگاه مشاهده مي‌کنيد، هنوز خشک نشده است، همه آنها را يک ماه پيش تا به امروز کشيده‌ام!» اين نمايشگاه روز 28 بهمن‌ماه ساعت 16 تا 20 افتتاح مي‌شود و تا 10 اسفندماه ادامه دارد. علاقه‌مندان مي‌توانند همه روزه از ساعت 10 صبح تا 18 بعد از ظهر از اين آثار ديدن كنند. نمايشگاه روز جمعه ـ 5 اسفندماه ـ تعطيل است. گالري «سيحون» در خيابان وزرا،كوچه چهارم،شماره 11 واقع شده است.


جولي در تازه ترين انيميشن ديسني بازي مي کند

"آنجلينا جولي"، بازيگر و کارگردان سينما در تازه ترين انيميشن شرکت والت ديسني به ايفاي نقش خواهد پرداخت. به گزارش مهر، جولي که با فيلم " از سرزمين خون و عسل" در جشنواره برلين و در بخش خارج از مسابقه حاضر شده، از همکاري با ديسني خبر داد.وي گفت: من دوسال در هيچ پروژه اي به دليل کارگرداني اين فيلم شرکت نداشته ام و قراردادي با هيچ شرکت فيلمسازي ندارم اما براي آينده توافقي براي همکاري با تازه ترين انيميشن شرکت ديسني کردم. اين در حالي است که فيلم اين بازيگر با وجود کانديد شدن در جشنواره هاي مختلف، در جشنواره معتبري موفق نبوده است

عكاس ايرنا برنده جايزه بين المللي مسابقه عكس هنگ كنگ شد

عكاس ايرنا- برنده نخستين مسابقه و نمايشگاه بين المللي سالانه عكاسي CHILD 2011 هنگ كنگ شد. به گزارش ايرنا از خانه عكاسان،در اين مسابقه كه با موضوع كودكان شاد آسيايي برگزار شد،'احمد معيني جم' عكاس خبرگزاري ايرنا به همراه 'حامد نيرومند قوچاني' از اعضاي فعال خانه عكاسان ايران موفق به دريافت جايزه ويژه 'فاپا' شدند و علاوه بر اين نيرومند قوچاني جايزه ويژه داوران اين رويداد را دريافت كرد. داوران اين مسابقه كه هنرمنداني منتخب از چند كشور آسيايي هستند،از ميان 27 هزار و 928 عكس دريافتي از 11 هزار و 435 عكاس از 49 كشور جهان، تعداد 228 قطعه عكس را جهت نمايش در چند كشور آسياي و چاپ در كتاب نمايشگاه انتخاب كردند.

بر اساس اين گزارش،حضور موفق عكاسان ايراني در مسابقه و نمايشگاه عكس هنگ كنگ هفدهمين توفيق خانه عكاسان ايران در عرصه رقابت هاي بين المللي از ابتداي سال جاري به شمار مي رود.


«سبکي»به روايت 15 برگزيده دامون فر در نــگارســتان آن

جمعه پيش رو ، نگارستان آن ميزبان نمايشگاه نقاشي برگزيدگان جشنواره دامون فر و آيين رونمايي از کتاب سومين دوره جشنواره هنرهاي تجسمي دامون فر خواهد بود.«سيف الله پويا راد»، مدير جشنواره هنرهاي تجسمي دامون فر با اعلام خبر فوق گفت :« 28 بهمن، نمايشگاهي از تازه‌ترين آثار15 برگزيده دوره‌هاي مختلف جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر در نگارستان آن برگزار مي‌شود. که با آيين رونمايي از کتاب سومين جشنواره هنرهاي تجسمي دامون‌فر همزمان خواهد بود.» پويا راد افزود : « «سَبُکي» تم موضوعي اين نمايشگاه است که خانم «رزيتا شرف‌ جهان» نمايشگاه‌گرداني آن را بر عهده دارد. در اين نمايشگاه 15 جوان نقاش که در يکي از سه دوره جشنواره دامون‌فر در سال‌هاي 85 تا 89 حايز رتبه برتر شده‌اند، 100 اثر با ابعاد 20 در 30 ارائه مي‌دهند.ضمن آنکه در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه کتاب جشنواره اي که سال گذشته برپا شد رونمايي و به هنرمندان تقديم مي شود . »وي در پايان هنرمندان حاضر در «سَبُکي» را نفيسه عمران، ليلا رشيدي، مهدي بابايي، ساغر دئيري، بهمن محمدي، سارا ابري، افشين چيذري، ميلاد نعمتي، رزمين نبي‌زاده، مرضيه باقري، سياوش تصاعديان، ندا مرادي‌، سينا چوپاني‌، اميد شکاري و محسن محمودي‌زاده معرفي نمود.شايان ذکر است نمايشگاه آثار برگزيدگان دامون فر تا چهارشنبه سوم اسفند داير خواهد بود .


 كـارتـــون 
 آنجل بوليگان - مكزيك


 كميكاتور 

شادي و نشاط به شرط چاقو!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون