جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2440- تاریخ : 1390/11/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


صدا عامل درک احساسات انسان توسط رايانه


خوردن دسر سبب کاهش وزن مي شود


گنده تر از دروغ


اما خـبـــــر


کاريکلماتور


 صدا عامل درک احساسات انسان توسط رايانه 

تعامل انسان و رايانه در سالهاي آينده وارد مرحله اي خواهد شد که هم به انسان و هم به رايانه اجازه مي دهد با درک صداهاي کلامي طبيعي و مصنوعي هم بتوانند احساسات يکديگر را درک و به روشي موثرتر باهم تعامل کنند.

به گزارش مهر، 10 سال پس از اينکه "آرتور کلارک" در رمان "اوديسه فضايي 2001" خود ابررايانه اي به نام HAL 9000 را به تصوير کشيد که در شاتل فضايي "ديسکاوري- وان" نصب شده بود و مي توانست واژگان انسان را بخواند اين توانايي به واقعيت بدل شد.

در اين رمان که "استنلي کوپريک" نيز فيلم جاودانه خود را براساس آن ساخت زماني که کادر فضاپيما که به سمت سياره مشتري در حرکت بود به دليل خرابي سيستم اتصال در کابين خود زنداني شدند ابررايانه HAL 9000 توانست با دوربينهايش حرکت لبهاي آنها را بخواند و به فرمانده مطلق "ديسکاوري- وان" تبديل شود.

VIDAS؛ سيستمي که افسردگي را درک مي کند

در طول دهه هاي اخير، سيستمهاي رايانه اي پيشرفته اي ساخته شده اند که مي توانند واژگان و حتي احساسات انسان را درک کنند.

يکي از تازه ترين اين سيستمها VIDAS (سيستم آناليز ديجيتالي يکپارچه با صدا) نام دارد که قادر است حالت روحي افراد با زبان مادري انگليسي و اسپانيايي (دو زبان بسيار رايج در آمريکا) را با دقت 79 درصد درک کند و حتي با دقت کمتري احساسات افرادي را هم که اسپانيايي و انگليسي زبان دوم آنها است تشخيص دهد.در تحقيقات اين سيستم که نتايج آن در مجله علمي Voice & Emotion (صدا و احساس) منتشر شده است، محققان موسسه Seguro Social در مکزيک شرح دادند که اين سيستم توانايي پردازش رايانه اي تشخيص صدا را دارد و مي تواند با سرعت بالايي بيماران افسرده را نسبت به بيماران غير افسرده در بدو ورود به بيمارستان شناسايي کند.

به گفته اين پژوهشگران، به کمک اين سيستم مي توان بيماران را به روشي صحيح به بخشهاي تخصصي مناسب هدايت کرد.

اثر مک- گرک و توانايي انسان در درک صداهاي رايانه اي

"اثر مک- گرک"، اصطلاحي است که عنوان خود را از نام "هري مک- کرگ" گرفته است. اين دانشمند انگليسي دانشگاه سوري همراه با "جان مک دونالد" در تحقيقي با عنوان "شنيدن لبها و ديدن صدا" که در مجله "نيچر" منتشر کرد، براي اولين بار نشان داد که قدرت بينايي چگونه در درک ما از صدا اثر مي گذارد.

اين اثر بيان مي دارد اگر ما به لب کسي که دو هجاي "با- با" را تلفظ مي کند، نگاه کنيم به نظرمان مي رسد که دو هجاي "گا- گا" را تلفظ مي کند اما آن را به صورت دو هجاي "دا- دا" مي شنويم.

در واقع اين اثر نشان مي دهد که تحريکات ديداري و شنيداري در درک يک واژه با هم در درگيري مداوم هستند. بنابراين، اگر بدون تماشاي يک فيلم تنها به صداي آن گوش دهيم هجاي "با" را مي شنويم درحالي که اگر تنها فيلم را بدون صدا کنيم هجا را به صورت "گا" درک مي کنيم.

رمزگذاري صدا (vocoding)

در ادامه مي توان موقعيت متضادي را هم متصور شد. در حقيقت، ما در درک صداي سنتزي و مصنوعي بايد از عملکردي استفاده کنيم که در اصطلاح فني به آن "رمزگذاري صدا" (vocoding) گفته مي شود. در اين مورد، تنها درک ويژگيهاي صدا کافي نيست بلکه به توانايي تشخيص يک ساختمان قابل فهم از صدا هم نياز است.

گروهي بين المللي که نتايج يافته هاي خود را در مجله "بيو مد سنترال نوروساينس" منتشر کردند در تحقيقات خود نشان دادند که فضاي گيجگاهي مغز ما که توانايي تمايز دادن ميان زبان قابل فهم، زبان غيرمفهوم و اصوات محيطي را دارد چگونه در مواجهه با صداي مصنوعي رايانه اي فعال مي شود تا بتواند پيام شنيده شده را درک کند.اين بررسيها نشان داد اگر جمله رايانه اي مفهوم باشد تنها فضاهاي گيجگاهي عقبي و کناري مغز فعال مي شوند اين نواحي زماني که زبان مفهوم نباشد (براي مثال در مورد زباني که با آن آشنايي نداريم) فعال نمي شوند. در عوض زماني که ما به اصوات پيچيده اي که ويژگيهاي يک پيام کلامي را ندارند (اصوات محيطي) گوش مي دهيم نواحي گيجگاهي قدامي روشن
مي شوند.

صداي رايانه ها بخش احساسي ندارد

بخش احساسي که در انتقال يک پيام کلامي نقشي بنيادي ايفا مي کند مسئله اي است که در مورد صداي يک رايانه وجود ندارد.

به همين علت، معلولاني که براي مثال از بيماري فلج مغزي رنج مي برند و از سيستمهاي ارتباطات صداي سنتزي استفاده مي کنند با قبول اين مسئله که چرا با گوش دادن به اين صدا ردپاي احساسي آن درک نمي شود مشکل دارند، حتي اگر اين صداي مصنوعي به طور مطلوبي قابل درک باشد.يکي از بهترين راه حلهايي که براي رفع اين مشکل ارائه شده سيستمي به نام EDVOX است. در اين سيستم به راحتي مي توان صدا را به بيش از 30 شخصيت کلامي ممکن مناسب و براساس سن، جنسيت و ... مختلف تغيير داد.

دو محقق اسکاتلندي به نامهاي "يان موراي" و "جان آرنو" از دانشگاه کامپيوتر دوندي در تحقيقاتي که نتايج آن را در "ژورنال انجمن آکوسيتال آمريکا" منتشر کردند ارتباط ميان نوع صدا و حالت روحي انسان را نشان دادند و کشف کردند که هر يک از ما هر بار که به حرف زدن کسي گوش مي دهيم در اندازه هاي متغيري آن را درک مي کنيم.

بنابراين نه تنها هر يک از ما کارشناسان بزرگ صدا هستيم و آن را توليد و درک مي کنيم بلکه مي توانيم يک سري از اطلاعاتي را که از نظر اجتماعي، محتواهاي عميق تري از بخشهاي غير زباني را ارائه مي کنند از لايه هاي صداي گفتاري استخراج کنيم. کاري که ابررايانه معروف HAL 9000 فضاپيماي ديسکاوري- وان اوديسه فضايي 2001 هرگز توانايي انجام آن را به دست نياورد.


 خوردن دسر سبب کاهش وزن مي شود 

خوردن دسر به عنوان صبحانه منجر به کاهش وزن در افراد مي شود. به گزارش پانا به نقل از هلث نيوز، طبق مطالعه محققان خوردن دسر در افراد به عنوان صبحانه سبب کاهش وزن مي شود.

محققان دانشگاه تل آويو با مطالعه بر دو گروه افراد به اين نتيجه دست يافتند که خوردن دسر در اول صبح منجر به کاهش وزن و سايز در افراد مي شود.هر دو گروهي که در اين مطالعه شرکت کردند صبحانه دسر مي خوردند، گروهي که اين امر را ادامه دادند کاهش وزن در انها ادامه پيدا کرد و لاغري آنها ثابت ماند.گروهي که خوردن دسر را در مرحله اول متوقف کردن وزن انها تغيير کرد و دچار افزايش وزن دوباره شدند.خوردن دسر به عنوان صبحانه سبب کنترل و کم کردن اشتها و در نهايت کاهش وزن در افراد مصرف کننده مي شود.


 گنده تر از دروغ 

در استانبول

مهدي طوسي

گفته مي شود با اينكه دنيزلي تازه به اين تيم آمده و قرار است در دل هواداران بيشتر از اين هم رخنه بكند! و حتي قول داده كه در بازي هاي آسيايي استقلال را دوباره شكست بدهد،‌ اما به يكباره تصميم گرفته كه برود تركيه و ديگر هم به ايران و تيم قرمزهاي پايتخت برنگردد!

اين جوري عنوان مي كنند كه مصطفي پاشا به اين دليل كه هوادارن در بازي مقابل فجر كه با شكست تيمش به پايان رسيد زياد او را تشويق نكردند ناراحت است و دلش مي خواهد برود تركيه و ديگر برنگردد!

گفته مي شود در حال حاضر كه شما اين مطلب را مي خوانيد آقا مصطفي در استانبول به سر مي برد!


 اما خـبـــــر 

مديركل كودكان و نوجوانان بهزيستي خبرداد:

وجود 1500كودك زير شش سال در 41 شيرخوارگاه كشور

مديركل كودكان و نوجوانان سازمان بهزيستي كشور گفت: شيرخوارگاه‌هاي 9 كلانشهر كشور بيش از سه برابر ظرفيت نوزاد دارند.الوند در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: 12 شيرخوارگاه در 9 كلانشهر تهران، اصفهان، بوشهر، خراسان شمالي، رضوي و جنوبي، خوزستان، كرمان، همدان بيش از حد ظرفيت، نوزاد دارند.به گفته وي اين در حاليست كه طبق قانون، سازمان بهزيستي مكلف به نگهداري از كودكان فاقد سرپرست يا بد سرپرست است.الوند افزود: سياست محوري سازمان بهزيستي در اين حوزه پيدا كردن خانواده جايگزين براي اين كودكان است و براي خانواده‌هاي واجد شرايط حكم سرپرستي موقت صادر مي‌شود و كودك براي زماني مشخص و با حفظ هويت خانوادگي به خانواده جايگزين وارد مي‌شود.الوند در ادامه تاكيد كرد: تصويب قانون حمايت از كودكان و نوجوانان در مجلس بخش زيادي از اين مشكلات را در اين زمينه حل مي‌كند و زمينه را براي حل مشكلات قانوني ورود كودكان به خانواده جايگزين رفع خواهد كرد.وي در پايان گفت: در حال حاضر 41 شيرخوارگاه در كشور وجود دارد كه 1500 كودك زير شش سال بر اساس حكم قاضي در اين شيرخوارگاه‌ها نگهداري مي‌شوند كه از اين تعداد 60 درصد صفر تا سه سال، 40 درصد نيز چهار تا شش ساله هستند.

كنترل افسردگي و اعتياد با تلفن همراه!

محققان اميدوارند بتوانند در آينده نزديك با استفاده از فناوري تلفن همراه هوشمند، سطح استرس و افسردگي افراد را اندازه‌گيري كرده و مانع از انجام رفتارهاي واكنشي نامناسب شوند. به گزارش ايسنا، تيم تحقيقاتي دانشكده پزشكي دانشگاه ماساچوست به سرپرستي «ادوارد بوير» در حال كار بر روي سيستمي به نام iHeal هستند.در سيستم iHeal حسگرهاي زيستي در داخل يك دستبند كوچك تعبيه شده است. حسگرها ميزان فعاليت بدني، فعاليت الكتريكي سطح پوست، دماي بدن و ضربان قلب را بطور مداوم اندازه‌گيري مي‌كنند. اطلاعات به صورت لحظه‌اي به تلفن همراه هوشمند ارسال شده و داده‌ها از لحاظ سطح استرس مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرند. در اين سيستم مي‌توان اطلاعاتي در خصوص وضعيت سلامتي و داروهاي مصرفي فرد را در تلفن همراه هوشمند ذخيره كرد.در هنگامي كه تلفن همراه هوشمند تغييراتي در دماي بدن، ضربان قلب يا ميزان استرس فرد تشخيص دهد، با ارسال پيام به كاربر، به وي هشدار داده و مصرف داروي تجويز شده را به فرد يادآوري مي كند.

سيستم iHeal بويژه براي افراد داراي سابقه سوء مصرف مواد مخدر و افسردگي حاد بسيار مؤثر است.محققان دانشگاه نوث وسترن نيز در حال كار بر روي سيستم ديگري به نام Mobilyze هستند. در اين سيستم با استفاده از سامانه موقعيت ياب (GPS) نصب شده بر روي تلفن همراه هوشمند، طول محل حضور فرد در يك مكان مورد بررسي قرار مي‌گيرد.بطور مثال اگر مدت حضور فرد در منزل بيش از حد طبيعي باشد، شتاب‌سنج سيستم ميزان فعاليت بدني فرد را مورد اندازه‌گيري قرار مي دهد. سيستم در صورت تشخيص كاهش سطح فعاليت بدني فرد و احتمال بروز رفتارهاي خطرناك، با خانواده يا دوستان فرد تماس مي گيرد.


 کاريکلماتور 

زير ميزي نبايد نور ببيند.

بليت آخرين پرواز مجاني است.

چشم هايم براي ديدار تو مي طپد.

فيل تاجر شد ، ويزاي ساحل عاج گرفت

خط لب ، خطي است که خيلي دير کشف شد.

ماست آب انداخت تا به ريش خشک سالي بخندد.

سازمان ثبت احوال فقط ثبت مي کند حالي نمي پرسد.

حسين ناژفر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون