جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2434- تاریخ : 1390/11/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


نمايش عکس‌هاي کودکان ايراني و آلماني در موزه کانون


ششمين جشنواره خوشه‌هاي خورشيد در سنندج برگزار شد


ادامه جشن‌هاي دهه فجر در مراکز استاني کانون


 نمايش عکس‌هاي کودکان ايراني و آلماني در موزه کانون 

عکس‌هاي برگزيده اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و دانش‌آموزان آلماني از مناطق شمالي اين کشور در قالب نمايشگاهي در موزه کانون به نمايش گذاشته شده است.به گزارش روابط عمومي کانون، اين عکس‌ها حاصل سفر تعدادي از اعضاي مراکز کانون در مهر ماه سال 1389 به کشور آلمان است.در آن سفر که به منظور آشنايي بيش‌تر کودکان و نوجوانان با ميراث فرهنگي و معنوي يک‌ديگر صورت گرفت بچه‌هاي ايراني و دانش‌آموزان مدرسه کويين لوئيز آلمان به اتفاق به جزيره سيلت (Sylt) و درياي شمال رفتند، از مدرسه‌اي در شهر(Leck) لک، موزه ادوات صيد و صيادي در محل يک کليساي قديمي و موزه تجربيات طبيعي بازديد کردند و در يک کارگاه تراش سنگ و ساخت گردنبند حاضر شدند.

مسافرت دريايي به درياي شمال از ديگر برنامه‌هاي اين سفر بود که از چشمان تيزبين کودکان هنرمند دو کشور دور نماند.مسافرت کودکان ايراني به آلمان البته بخشي از مراودات سه ساله کانون ايراني با مدرسه کويين لوئيز برلين بود.

اين کودکان از جمله‌ برگزيدگان مسابقات عکاسي کانون بودند که پيش از سفر به آلمان در سه دوره عکاسي کانون نيز آموزش ديدند و در تهران زير نظر حسين موذن مدير کانون استان سيستان و بلوچستان و مدرس عکاسي دانشگاه از بناهاي تاريخي و نقاط ديدني تهران عکاسي کردند.آثار اعضاي منتخب کانون در آلمان هم‌چنين در کارگاه‌ها و جلسات ويژه‌اي توسط مانفرد گروتر مدير مدرسه کوئين لوئيز نقد و بررسي شد.بر اين اساس در آن مسافرت هنري و علمي 9 نوجوان به نام‌هاي سيداميرحسين موسوي‌نصب از شيراز،‌هادي شاه‌ولي از گلستان، محمدمهدي شمسي و خديجه صالحي از اصفهان، صدرا نادي از کانون ايلام، پروين غفوري از کانون همدان، ناديا زرگران از اردبيل، سارا رادپور از خراسان رضوي و صحرا جنگ‌خواه از اروميه حضور داشتند.

پيش‌تر نيز مراودات مدرسه کويين لوييز برلين با کانون از سفر بچه‌هاي اين مدرسه به شهر تاريخي اصفهان در ارديبهشت سال 1387 آغاز شد و طي آن دانش‌آموزان اين مدرسه ضمن بازديد از اماکن تاريخي اصفهان نمايش "سفيد برفي و هفت کوتوله" را در ميدان تاريخي نقش جهان اصفهان اجرا کردند.

پس از آن در سال 1388 ده دختر و پسر اصفهاني عضو مراکز کانون استان نمايش "دختر نارنج و ترنج" ايراني را در اين کشور و در محوطه بيروني وزارت خارجه آلمان اجراکردند و در نهايت، اعضاي کانون روز 25 شهريور تا يکم مهر 1389 در آلمان حضور داشتند.

تجربه‌هاي عکاسي کودکان دو کشور هم‌زمان با روزهاي دهه فجر انقلاب اسلامي همه روزه طي روزهاي 15 تا 30 بهمن در محل موزه کودک کانون واقع در خيابان حجاب تهران، مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون از ساعت 9 تا 14 به نمايش گذاشته شده است.


 ششمين جشنواره خوشه‌هاي خورشيد در سنندج برگزار شد 

هم‌زمان با آغاز هفته وحدت ششمين جشنواره خوشه‌هاي خورشيد با موضوعات انقلاب اسلامي، وحدت اسلامي با حضور مسوولين و شور وشوق کودکان و نوجوانان صبح ديروز در مجتمع فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سنندج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي کانون کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان، مسوول کميته کودک و نوجوان استان در مراسم افتتاحيه اين جشنواره ضمن تبريک سي و سومين سال پيروزي انقلاب اسلامي و آغاز هفته وحدت افزود: دهه فجر انقلاب اسلامي روزي از روزگاران تاريخ است که جاودانه برتارک حماسه‌هاي ايراني مي‌درخشد و جهان و جهانيان را هم‌چنان انگشت حيرت بر دهان نگاه داشته است.

سهيلا شيخي افزود: انقلاب سال 1357 شکوهي عظيم را در تاريخ ايران رقم زد و به جهانيان و استعمارگران و قدرت‌طلبان آتش افروز اثبات کرد که روح ايراني آميخته با دين محمدي مي‌تواند بنيان هرچه نابساني و بي عدالتي را از ريشه برکند.

شيخي در ادامه خاطرنشان کرد: اين گونه است که تاريخ‌سازان ايراني از هر نسل و هرجاي اين کشور که باشند در سايه مقدس ايران اسلامي از 12 الي 22 بهمن را به تحسين حماسه‌سازان مي‌نشينند و فريادشان را در سرتاسر جهان مي‌پراکنند.

وي از دهه فجر به عنوان روزهاي تجديد پيمان با روح پرفتوح بنيان‌گذار انقلاب اسلامي و بيعتي دگرباره با بزرگ رهبر جهان اسلام و ملت ايران آيت‌الله خامنه‌اي نام برد.

دف‌نوازي، مولودي‌خواني، شعرخواني، قصه‌گويي، نمايش‌نامه‌خواني، قرائت آثار ادبي با موضوعات جشنواره از جمله برنامه‌هاي ششمين جشنواره خوشه‌هاي خورشيد بود که با حضور خوب کودکان و نوجوانان برگزار گرديد.

لازم به ذکر است جشنواره خوشه‌هاي خورشيد با موضوعات پيامبر اعظم(ص)، وحدت اسلامي و انقلاب اسلامي و با هدف آشنايي مخاطبان با زندگي پيامبر اعظم(ص) برگزار شد.

معاون فرهنگي نماينده ولي فقيه در استان کردستان از ديگر ميهمانان اين مراسم بود. وي در اين جمع طي سخناني گفت: با تقارن دهه فجر امسال با هفته وحدت شما کودکان و نوجوانان بايد با تاسي از پيامبر مهرباني‌ها، محمد مصطفي(ص) دست در دست هم دعا کنيم که دشمنان در ميان ما رخنه نکنند.

حجت‌الاسلام مهدي فرزي که در ششمين جشنواره خوشه‌هاي خورشيد در سنندج حضور پيدا کرده بود افزود: پيغمبر (ص) بين همه انسان‌ها محبت و دوستي برقرار کرد و مشکلات ديگران را حل مي‌کرد و به آن‌ها کمک مي‌کرد. مدت‌ها گذشت تا بهمن 57 اتفاق افتاد يک نفر از فرزندان پيامبر (ص) آمد و کار بزرگي انجام داد، يک رويداد فرهنگي ايجاد کرد که بر اساس آن همه انسان‌ها با هم برابرند که به آن مي‌گويند انقلاب اسلامي که هيچ کس از ديگري برتر نيست و در سال 90 اتفاق مهم ديگري هم افتاده که ميلاد حضرت رسول (ص) با ميلاد انقلاب برابر شده و حالا شما در اين انقلاب داريد رشد مي‌کنيد و بايد قدر آن را بدانيد.

وي اظهار داشت: استان کردستان به عنوان يک استان فرهنگي يک راه‌کار و کليدي اساسي براي موفقيت استان در همه عرصه‌ها است که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با اجراي فعاليت‌هاي فرهنگي در اين بخش رسالت سنگيني برعهده دارد.

حجت‌الاسلام مهدي فرزي، با اشاره به اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي با رنگ و بوي اسلامي افزود: يکي از راه‌هاي مانوس کردن کودکان و نوجوانان با داستان‌هاي مذهبي بازگو کردن آن به صورت قصه با بهره‌گيري از روش‌هاي غير مسقيم است.

معاون فرهنگي نماينده ولي فقيه در استان کردستان ضمن بازيد از نمايشگاه آثار برتر جشنواره خوشه‌هاي خورشيد در بخش خوش‌نويسي، نقاشي، معرفي کتاب از کانون به عنوان محيطي امن و علمي در شکوفايي خلاقيت کودک نام برد و افزود: خداوند در نهاد انسان‌ها همه استعدادها را قرار داده و کانون از محيطي مناسب در شناخت و پرورش خلاقيت کودک است.


 ادامه جشن‌هاي دهه فجر در مراکز استاني کانون 

اولين مسابقه نمايش‌نامه‌خواني مراکز اصفهان

مجتمع فرهنگي‌هنري کانون اصفهان در روزهاي گذشته ميزبان گروه‌هاي کودک از مراکز مختلف کانون براي اجراي نمايش‌نامه‌خواني بود.

در اين مسابقه که با حضور 12 گروه شرکت کننده برگزار مي‌شد نمايش‌نامه‌هاي کوتاهي با موضوعات متنوعي از قبيل انقلاب اسلامي، ولادت حضرت محمد و... اجرا شد. در اين رقابت، نمايش‌نامه‌هاي چرخ ريسک، نايين 2، اصحاب فيل حسن آباد، مهربان مثل مسيح، يزدانشهر، زال و سيمرغ مرکز9، خانه دوست، ملکشهر، دستمال ظريف توري، مرکز 6 فصل کوچ، مرکز زيار، ماجراي آن شب مرکز6، پرچم، مرکز 1 روي سن اجرا شدند.

در پايان داوران چهار گروه برگزيده را به اين ترتيب اعلام کردند: وفاي به عهد مرکز يزدانشهر، يک آسمان پروانه مرکز شماره 8، آرش و جادوگران توراني مرکز شماره 3، اصحاب فيل مرکز حسن آباد گروه‌هايي بودند که در پايان مراسم با حضور مدير کانون استان به آن‌ها لوح تقدير و جوايزي اهدا شد.

گروه نمايش بازي‌سازان ميهمان بچه‌هاي کهگيلويه و بويراحمد

گروه نمايشي بازي‌سازان به کارگرداني مجتبي خمسه از تاريخ 16/11/90 الي 19/11/90 به مناسبت ايام الله دهه فجر همراه با تريلي نمايشي کانون در شهرستان‌هاي استان چهارفصل کهگيلويه و وبويراحمد به اجراي نمايش مي‌پردازند.

اعضاي مراکز شهرکرد در ميهماني لاله‌ها

برنامه ميهماني لاله‌ها با حضور 120 نفر از اعضاي مراکز فرهنگي شماره 1،2،3 و مرکز مجتمع شهرکرد برگزار شد.

پرويز شاهوردي مدير کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان در اين باره گفت: به منظور آشنايي و انس کودکان با شهدا و نقش ايمان، جهاد و شهادت در پيروزي انقلاب اسلامي و استمرار آن اين برنامه براي اعضا مراکز شهرکرد برنامه‌ريزي و طراحي شد.

عبدالعلي عباسي معاون فرهنگي کانون استان در اين‌باره گفت: حضور اعضا در ميهماني لاله‌ها علاوه بر ارتباط معنوي با شهدا آشنايي با نقش شهدا در پيروزي و تداوم آن را به دنبال داشت.

عباسي اشاره کرد که در اين مراسم علي گرجي رييس ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي استان، پرويز شاهوردي مدير استان، مربيان و کارشناسان حضور داشتند فعاليت‌هاي متنوعي اجرا شد.وي تصريح کرد: در پايان برنامه اعضاي مراکز با شهدا و امام شهدا تجديد ميثاق نمودند.

صداي آبشار دهه فجر در شازند

عصر شعري با عنوان صداي آبشار در مرکز شازند برگزار مي‌شود.

بر اساس اين خبر، با حضور اعضاي ادبي مرکز شازند، آستانه و مهاجران و دعوت از کارشناس ادبي استان خانم کوچکي، اعضا با هم آشنا مي‌شوند و اشعار زيبايشان را مي‌خوانند و از صداي دلنشين هم لذت مي‌برند.

اين برنامه به مناسبت دهه فجر با حضور گرم کارشناسان ادبي سرکار خانم کوچکي و ظهيري و مربيان ادبي مراکز تا ساعت 16 ادامه دارد و اعضا اشعار خود را مي‌خوانند.

خواندند و از صداي گرم هم لذت بردند

حديث بيداري در مرکز تالش روايت شد

ويژه‌برنامه 33 حديث بيداري به منظور تبيين انديشه‌هاي ديني و سياسي بنيان‌گذار جمهوري اسلامي و مقام معظم رهبري براي نوجوانان عضو مرکز فرهنگي‌هنري تالش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي کانون استان گيلان به مناسبت دهه مبارک فجر ويژه‌برنامه فرهنگي هنري 33 حديث بيداري با حضور اعضاي فعال کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تالش برگزار شد.

در ويژه‌برنامه 33 حديث بيداري 33 فرمايشات بنيان‌گذار جمهوري اسلامي و مقام معظم رهبري براي اعضاي نوجوان کانون روايت شد. اعضاي نوجوان نيز براي ارج نهادن به آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامي و انتقال اين پيام‌هاي ارزش‌مند به هم‌سالان خود، احاديث بيداري را در قالب خوش‌نويسي و نقاشي به تصوير کشيدند.

در اين ويژه‌برنامه فرماندار شهرستان به همراه جمعي از مسوولين فرهنگي از آثار نوجوانان بازديد و قدرداني کردند.در پايان نيز به کليه شرکت‌کنندگان هدايايي به رسم يادبود اهدا شد.

پيک انقلاب در مرکز فرهنگي‌هنري سياهکل

مسابقه نشريه ديواري ' پيک انقلاب ' به منظور گرامي‌داشت حماسه‌ها و ايثارگري‌هاي دوران پيروزي انقلاب اسلامي ايران در مرکز فرهنگي‌هنري سياهکل اجرا شد.در اين برنامه مربيان کانون با فضاسازي مناسب و يادآوري صحنه‌هاي پرشور پيروزي انقلاب اسلامي با حضور 33 عضو نوجوان مسابقه نشريه ديواري "پيک انقلاب" را در مرکز فرهنگي‌هنري سياهکل برگزار نمودند.

اعضاي نوجوان کانون شنيده‌هاي خود را از وقايع پيروزي انقلاب اسلامي در قالب نشريه ديواري هنرمندانه به تصوير کشيدند تا يادگاري فرهنگي و هنري از دوران انقلاب توسط اعضاي نوجوان در دفتر خاطرات مرکز ثبت شود.شرکت‌کنندگان در اين مسابقه از نمايشگاه آثار اعضاي کانون نيز بازديد کردند.

گفتني است نشريه ديواري‌هاي برگزيده از سوي کميته کودک و نوجوان شهرستان مورد تقدير قرار گرفت.

برنامه‌هاي کانون استان زنجان در دهه فجر

مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان با تأکيد بر لزوم معرفي رويدادها و شخصيت‌هاي برجسته انقلاب به نسل جديد، گفت: در همين راستا، تلاش مي‎کنيم شخصيت‌ها و مکان‌هايي را که در وقوع انقلاب نقش داشته‌اند در قالب طرح‌هاي ديواري، حجمي، ماکت و حتي اسلايد نما به کودکان و نوجوانان معرفي کنيم.

مدير کانون استان زنجان، با بيان اين‌که جنس برنامه‌هاي دهه‌ فجر براي کودکان و نوجوانان بايد متفاوت از ساير برنامه‌ها باشد، اظهار کرد: فضاسازي مراکز کانون پرورش فکري با موضوعات شاد و داراي پيام، اولين فعاليت مهم در اين مجموعه است که ممکن است در ساير برنامه‌ها آن‌چنان جدي گرفته نشود.

محمود مروج با اشاره به اين‌که برخي از مخاطبان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به طور مستقيم با اين مجموعه در ارتباط نيستند، افزود: اعضاي کتاب‌خانه‌هاي سيار شهري، روستايي و پستي، از جمله اين افرادند که از سوي واحد هنري کانون، کارت‌هاي تبريک ويژه‌اي طراحي شده است.اين مقام مسوول، قصه‌گويي را از فعاليت‌هاي متداول اين کانون عنوان کرد و گفت: فعاليت کانون در اين زمينه در ايام دهه‌فجر بيش‌تر مي‌شود و کتاب‌ها و منابع خوبي که با موضوع انقلاب وجود دارد، به وسيله مربيان به کودکان و نوجوانان بازگويي مي‌شود.

وي تشکيل کارگاه‌هاي کاردستي و برگزاري مسابقه ساخت قاب براي تصوير امام خميني (ره) را از ديگر برنامه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان براي ايام دهه‌فجر برشمرد و افزود: ايستگاه‌هايي چون پرچم‌سازي، کارت‌پستال‌سازي و نقاشي و سفال در مراکز کانون ايجاد شده است تا کودکان و نوجوانان به توليد آثار هنري در اين زمينه بپردازند.

مروج، از برگزاري نمايشگاه آثار هنري اعضاي کانون در مراکز خبر داد و اظهار کرد: امسال نمايشگاه ويژه‌اي با عنوان «زنجان در امتداد تاريخ» در مرکز علوم و نجوم برگزار مي‌شود که در آن کودکان و نوجوانان با پيشرفت‌هاي استان در طول سال‌هاي بعد از انقلاب آشنا مي‌شوند و شاخصه‌هاي استان در ابعاد مختلف علمي، هنري و موقعيت جغرافيايي به آنان ارايه مي‌شود.

وي، افزود: ويژه‌برنامه‌اي با عنوان «گهواره خورشيد» براي توليد آثار ادبي با موضوع حضرت علي‌اصغر (ع) برگزار مي‌شود که فراخوان آن منتشر شده و نفرات برگزيده آن پس از برررسي آثار، اعلام مي‌گردد.

مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان، ابراز اميدواري کرد: اين ويژه‌برنامه، زمينه‌اي براي طراحي يک سوگواره ويژه در ايام محرم و عاشورا باشد و از سال‌هاي آينده در بخش‌هاي متنوعي برگزار گردد.وي با اشاره به اين‌که انقلاب هم‌چنان استمرار دارد و نسل جديد ما بايد انقلابي تربيت شود، خاطرنشان کرد: هرچه کودکان و نوجوانان، بيش‌تر با چرايي انقلاب، تاريخ انقلاب و ادبيات انقلاب آشنا شوند، به همان ميزان احساس تعلق بيش‌تري به انقلاب مي‌کنند و در اين صورت به مسووليت‌هاي خود واقف شده و آن‌ها را انجام خواهند داد.

ويژه‌برنامه‌هاي قرآني در مراکز ‌هاديشهر و بستان‌آباد

مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در شهرهاي‌هاديشهر و بستان آباد با برگزاري دو ويژه‌برنامه قرآني به استقبال دهه مبارک فجر رفته‌اند.

به همين مناسبت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بستان‌آباد مراسمي با عنوان ختم قرآن به ياد امام راحل(ره) و شهدا برگزار کرد. در اين مراسم جمعي از دانش‌آموزان مدارس بستان‌آباد حضور داشتند.

مرکز فرهنگي‌هنري بستان‌آباد هم‌چنين با برگزاري نمايشگاه "ياران انقلاب" ميزبان کودکان و نوجوانان و جمعي از مسوولان اين شهرستان بود. اين نمايشگاه اختصاص به معرفي شخصيت‌هاي دوران انقلاب دارد.

حجت‌الاسلام رضوي امام جمعه بستان‌آباد در بازديد از اين نمايشگاه که در جنب آن کارگاه‌هاي هنري نيز برپا شده بود از فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان قدرداني کرد. اعضاي ستاد دهه فجر، شهردار و معاون فرماندار بستان‌آباد از ديگر ميهمانان اين مراسم بودند.

"عيد در عيد" عنوان برنامه‌اي قرآني بود که در پنجمين روز از دهه مبارک فجر و به ميزباني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان‌ هاديشهر برگزار شد.

اين برنامه که در اجراي آن ادارات تبليغات اسلامي، آموزش و پرورش و بنياد شهبد و امور ايثارگران ‌هاديشهر نيز مشارکت داشتند کودکان و نوجوانان شرکت‌کننده در برنامه در سه بخش حفظ، ترتيل و قرائت رقابت کردند. از برگزيدگان اين برنامه در آييني تجليل خواهد شد.

پيش از اين مرکز فرهنگي‌هنري‌هاديشهر با برگزاري کارگاه نقاشي ميزبان دانش‌آموزان مدارس بود. در برگزاري اين کارگاه هنري اداره آموزش و پرورش ‌هاديشهر مشارکت داشت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون