جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2434- تاریخ : 1390/11/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


حمله صهيونيست‌ها به کاريکاتوريست اردني


«قذافي» به روايت کارتونيست‌هاي مدعو جشنواره تجسمي فجر


اخبـــــــــار


كـارتـــون
آنجل بوليگان - مكزيك

كميكاتور


 حمله صهيونيست‌ها به کاريکاتوريست اردني 

خبرگزاري فارس: صهيونيست‌ها با انتشار مطالبي در رسانه‌ها و فضاي مجازي، دور جديدي از حملات خود به «عماد حجاج» کاريکاتوريست اردني را آغاز کرده‌اند.

«عماد حجاج »کاريکاتوريست اردني اين روزها از سوي دو جمعيت يهودي صهيونيست که مرکزيتشان در آمريکا است مورد حمله قرارگرفته است.دو جمعيت صهيونيستي «جي تي اي» و «بناي بريس» در اقداماتي که عليه وي در اينترنت ايجاد کرده‌اند وي را «مجرم و دشمن يهود» خوانده‌اند و نوشته‌اند: «حجاج» دشمن يهود و اسرائيل است چراکه يهوديان را وحشياني معرفي کرده است که خون فلسطينيان را مي‌ريزند.اما «عماد حجاج» در باره اين حملات گفته است: اين هجمه به ويژه در اين زمان برنامه‌ريزي شده و هدفدار است و به آن افتخار مي‌کنم چرا که من در کاريکاتورهايم به همه فرهنگ‌ها و اديان احترام مي‌گذارم و توهين به دين يا فرهنگ را بر خود حرام کرده‌ام.

وي افزود: جمعيت‌هاي صهيونيستي نمي‌خواهند هيچ صدايي از جهان اسلام به غرب برسد و من جز معدود افرادي هستم که به زبان انگليسي کاريکاتور مي‌کشم.

اين کاريکاتوريست اردني با اشاره به اينکه در روزنامه‌هاي غربي به صورت مجاني کاريکاتور منتشر مي‌کند، تاکيد کرد: در روزنامه‌هاي آمريکايي داراي ستون خاصي هستم به‌ويژه در جريان جنگ 22 روزه سلسله کاريکاتورهايي را منتشر کردم.

وي با بيان اينکه اين نخستين حمله‌ها به او نيست، افزود: اين اقدامات، نژادپرستانه است و من حق دارم از حقوق مشروع مردم فلسطين و جرائم اشغالگران سخن گفته و سياست‌هاي رژيم صهيونيستي را نقد کنم.

در همين حال وي به مرکز حمايت از آزادي روزنامه‌نگاران شکايت کرده است و اين مرکز نيز با بيان اينکه کاريکاتورهاي اين کاريکاتوريست اردني توهين به يهوديت نبوده است خواستار همبستگي با «عماد حجاج» شد.


 «قذافي» به روايت کارتونيست‌هاي مدعو جشنواره تجسمي فجر 

خبرگزاري فارس: کارتونيست‌هاي بخش مدعوين چهارمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر، آثاري را با موضوع «معمر قذافي» در موزه هنرهاي معاصر تهران به نمايش گذاشته‌اند.

30 کاريکاتوريست حرفه‌اي با 90 کاريکاتور در بخش غير رقابتي چهارمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي حضور دارند.کامبيز درم‌بخش، جواد عليزاده، بهمن عبدي، بهرام عظيمي، داوود شهيدي، فيروزه مظفري، توکا نيستاني، جمال رحمتي، بزرگمهر حسن‌پور، محمدعلي بني‌اسدي، سيدمسعود شجاعي طباطبايي، ‌ابوالفضل محترمي، بهرام ارجمندنيا، محمدامين آقايي و محمدحسين نيرومند،‌داوود کاظمي، امين منتظري، حميدرضا داوودي، حسن روح الاميني، محمود مختاري، مجيد صالحي، محمدرضا دوست محمدي، محسن نوري نجفي، نويد شريفي، سيدمحمود جوادي، شهاب جعفرزاده، شيوا زمانفر، سعيد فرهنگيان و مرتضي رخت علاء کارتونيست‌هايي هستند که سه اثر خود را در بخش غير رقابتي و مدعوين اين جشنواره در موزه هنرهاي معاصر تهران به نمايش گذاشته‌اند.

در اين بخش کاريکاتورهايي از معمر قذافي روي ديوار رفته است که علاقه‌مندان مي‌توانند تا 14 اسفندماه از اين آثار ديدن کنند.


 اخبـــــــــار 

سومين نمايشگاه جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر

نمايشگاه آثار رقابتي رشته هاي نقاشي، خوشنويسي، نگارگري و پوستر چهارمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر، 15 بهمن ماه در موسسه فرهنگي هنري صبا گشايش يافت. به گزارش «آرت نا»، محمود شالويي مدير كل هنرهاي تجسمي با اشاره به آثار فراواني كه به جشنواره رسيده است گفت: انتخاب آثار نهايي از بين آثار بسيار دشوار و حساس است و جشنواره هنرهاي تجسمي فجر نياز به فضاهاي نمايشگاهي بيشتر را نشان مي دهد.

مدير كل هنرهاي تجسمي در ادامه از آثار رقابتي رشته هاي نقاشي ، خوشنويسي، نگارگري و پوستر چهارمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در موسسه فرهنگي هنري صبا ديدن كرد.در اين بخش 120 اثر نقاشي ، 214 اثر خوشنويسي ، 196 اثر نگارگري و 82 اثر پوستر به نمايش گذاشته شده است.نمايشگاه آثار رقابتي كاريكاتور، تصويرگري و مجسمه سازي چهارمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر روز يكشنبه 16 بهمن ماه ساعت 16 در موزه هنر امام علي (ع) گشايش يافت.در موزه هنر امام علي (ع) 186 كاريكاتور ، 421 اثر تصويرگري و 39 مجسمه به نمايش گذاشته مي شود.در رشته كاريكاتور از بين 1360 اثر با موضوع آزاد و چهره ، 186 اثر (115 اثر با موضوع آزاد و 71 اثر با موضوع چهره) توسط هيات انتخاب متشكل از كامبيز درم بخش ، جواد عليزاده ، بهمن عبدي ، محمد حسين نيرومند و محمد امين آقايي انتخاب شد.در رشته تصوير گري از بين 1097 اثر (217 اثر تصوير گري كودك و نوجوان و 880 اثر تصوير گري بزرگسال) ، هيات انتخاب متشكل از عليرضا گلدوزيان ، سيد فضل الله طباطبايي ، مهكامه شعباني ، محسن حسن پور و پيمان رحيمي زاده 421 اثر (217 اثر تصويرگري كودك و نوجوان و 204 اثر تصوير گري بزرگسال) به جشنواره راه يافت .در رشته مجسمه سازي نيز از بين 452 اثر ، نرگس حريريان ، محمد بهرامي و شيرين حاجي كريم لو 39 اثر را براي جشنواره انتخاب كردند.چهارمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در رشته هاي نقاشي ، خوشنويسي، نگارگري ، پوستر، عكاسي ، مجسمه سازي ، سفال ، كاريكاتور ، تصوير گري و فيلم هاي مستند هنرهاي تجسمي تا 14 اسفند ماه در تهران 30 استان و 10 كشور برگزار مي شود.


نمايشگاه نقاشي خط «علي شيرازي»

در گالري شيرين

تازه ترين نقاشي خط هاي «علي شيرازي» هنرمند صاحب سبك ايران در منطقه خاورميانه عصر جمعه 21 بهمن 90 در گالري شيرين رونمايي مي شود.«شكوه نستعليق» عنوان اين نمايشگاه است كه در آن 25 اثر جديد «علي شيرازي» به تماشا درمي آيد؛ نستعليق تخصص ويژه شيرازي ست كه در همه 30 سال گذشته زمينه ساز آوازة هنر او را فراهم آورده چنانكه در جشنواره جهاني خط نستعليق كه سال 1387 در شارجه امارات برپا شد حائز رتبه نخست شده است. او بعد از سالها انس و همنشيني با اين خط خاص ايراني، در اين نمايشگاه جلوه هاي بصري شاخص و تماشايي نستعليق را ارائه مي كند و مخاطب را براي نخستين بار با زواياي پنهان و ناديده اين خط آشنا مي كند؛ او همه اين آثار كه در دو سال اخير خلق شده اند را با تكنيك اكرليك روي بوم و در ابعادي بسيار بزرگ و خيره كننده پديد آورده است.آثار «شكوه نستعليق»‌ از منظر تم موضوعي به دو دسته تقسيم مي شوند. دسته نخست آثاري هستند كه براساس اشعاري از حافظ، خيام و مولوي خلق شده اند و دسته دوم آثاري هستند كه فرم و چهره كلمات و حروف را دستمايه قرار داده اند و زيبايي شناسي هاي بصري آنها مقصود هنرمند بوده است. آثار علي شيرازي از سال 1363 در مجامع بين المللي معرفي شده و در طي اين سالها نمايشگاههاي او در اروپا، آمريكا (از جمله دانشگاه كلمبيا) با استقبال جالب توجه مواجه بوده، اما در اين ميان هنر او در خاورميانه، امارات، كويت، قطر ... با قدر و منزلت منحصر به فردي روبروست. بسياري از موزه ها و مجموعه هاي مهم شخصي نامداران منطقه نظير موزه قطر،موزه شارجه، موزه امام علي (ع)، مجموعه هاي سران كشورهاي اسلامي، گنجينه هاي حسن بن علي آل ثاني قطر، محمد المر از امارات متحده عربي، العويس دوبي، جمعه الماجد دوبي، محمد چبي ترکيه ،دكتر محفوظي... آثار او را در گنجينه خود نگاهداري مي كنند. همين پشتوانه معنوي بزرگ موجب شد تا از سوي مجموعه داران معتبر، يك اثر از علي شيرازي در «كريستيز يازدهم»‌در امارات تاورز دوبي ارائه شود و به رغم بازار بسيار نامساعد اقتصادي با فروش قابل ملاحظه 22 هزار و پانصد دلار روبرو شود. علي شيرازي متولد 1339 روستاي آبفرد شيراز است و خوشنويسي را به عنوان استعدادي ذاتي همراه خود داشته است اما از سال 1353 با شركت در كلاس هاي خوشنويسي،‌ بازآموزي مكاتب خوشنويسي ايران را آغاز و مراتب ارتقاي اين دانش را پيگيري كرد.

نمايشگاه «شكوه نستعليق علي شيرازي»‌پس از افتتاح در عصر جمعه 21 بهمن در گالري شيرين تا سوم اسفند داير خواهد بود و علاقه مندان مي توانند از اين آثار همه روزه از ساعت 11 صبح تا 8 بعدازظهر ديدن نمايند. گالري شيرين در ولنجك، كوچه هجدهم، پلاك 9 واقع است.

تازه‌هاي جعبه جادويي

"دروازه بهشت" در شبکه مستند / پخش انيميشن "پائيز گرم"

"دروازه بهشت" و "وال استريت را تسخير کنيد" در شبکه مستند، پخش انيميشن‌هاي "بهمن و بختک "، "پاييز گرم "و "سرودهاي انقلاب" از توليدات مرکز صبا به مناسبت دهه فجر، ويژه برنامه تئاتر فجر در شبکه سحر و "هنر انقلاب در کارگاه هنر" در شبکه چهار از تازه‌ترين توليدات تلويزيون است.به گزارش مهر، مستند "دروازه بهشت" با نگاهي به رويدادهاي مهم هنري و فرهنگي و همچنين هنرمندان بنام هنرهاي سنتي م ومدرن هر شب ساعت21 از شبکه مستند سيما پخش مي‌شود.

- ويژه برنامه "وال استريت را تسخير کنيد" در چهار قسمت 30 دقيقه‌اي به روي آنتن شبکه مستند سيما خواهد رفت.

اين مجموعه مستند که از توليدات گروه سياسي است روايتي جديد از حقايق پشت پرده نظام سرمايه داري ايالات متحده و جنبش مردمي وال استريت در قبال آن دارد.- انيميشن "فرمانروايان مقدس" به مديريت شاهد پردهان و با ترجمه سهيل عابدي در 6 قسمت 30 دقيقه اي در کراچي پاکستان و با حضور گروهي از صداپيشگان بومي پاکستاني براي شبکه سحر دوبله شده است.

- انيميشن‌هاي "بهمن و بختک " "پاييز گرم "و "سرودهاي انقلاب" به مناسبت دهه فجر ازتلويزيون پخش مي‌شود. انيميشن "بهمن و بختک" به کارگرداني ابراهيم موحدي در 26 قسمت 10 دقيقه‌اي، انيميشن "پاييز گرم " به کارگرداني عليرضا اخباري در 12 قسمست 20 دقيقه اي و "سرودهاي انقلاب "به کارگرداني ژيان ديباوري به تهيه کنندگي مرکز پويانمايي صبا توليد و براي پخش از پيک صباي شبکه دو به مناسبت دهه فجر آماده مي‌شود.


گالري «اعتماد» با پنج هنرمند در راه آرت دوبي 2012

گالري اعتماد با آثاري از پنج هنرمندش در آرت دوبي 2012 حضور پيدا مي‌كند.به گزارش ايسنا، ششمين دوره «آرت دوبي» به عنوان يكي از بزرگترين رخدادهاي فرهنگي منطقه خليج فارس از دوم تا پنجم فروردين سال 91 با همکاري«ابراج» و حمايت «کارتيه» در جميرا برگزار خواهد شد.اين در حالي است كه گالري اعتماد نيز در كنار گالري آران از ايران در اين رويداد حضور خواهد داشت.اين گالري با هنرمنداني همچون مرتضي احمدوند، محمود بخشي، محمد قاسم اشفق،HAZEM HARB و شهره مهران در ششمين آرت دوبي شركت مي‌كند.

اين آرت‌فر در سال 2012 ميزبان 75 گالري از 32 کشور جهان است که بيش از 500 هنرمند را معرفي مي‌کنند. از جمله گالري‌هاي شناخته شده‌اي که امسال در اين رويداد شرکت خواهند داشت، مي‌توان به اسامي همچون «آرندت» از آلمان، «رودولف جانسن» از بروکسل، «پروژه‌ي لمبارد فريد» از نيويورک و ... اشاره كرد.


 كـارتـــون 
 آنجل بوليگان - مكزيك


 كميكاتور 

پول - چهار صفر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون