جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2434- تاریخ : 1390/11/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


خوش باشيم و به زندگي با ديد مثبت نگاه کنيم


کمک گرفتن از فيلم سينمايي براي کشف روند تكامل مغز


گياهان قادر به سخن گفتن هستند


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


خـبـــــر


 خوش باشيم و به زندگي با ديد مثبت نگاه کنيم  

هـر فـردي در زنـدگي خـود روزهـايي را تجربه کرده که برايش خوشايند نبوده است. اما ناخرسندي مزمن مي‌تواند سلامتي، شغل و روابط شما را تحت تاثير قرار دهد.

سرويس اجتماعي برنا،خـوشحالي يک وضعيت خاص ذهـنـي اسـت. هـر فـردي در زنـدگي خـود روزهـايي را تجربه کرده که برايش خوشايند نبوده است. اما ناخرسندي مزمن مي‌تواند سلامتي، شغل و روابط شما را تحت تاثير قرار دهد. بـه خـوشـحال بـودن فـکر کـنـيــد تا احساس و ظاهر بهتري بدست آوريد. دراين قسمت نکته‌هاي وجود دارند که شما را در اين کار کمک مي‌کند.

1- خوش بين باشيد بـه زنـدگي با ديـدي مثـبـت نگـاه کـنـيد تـا خـود را بـه دليل احساس انرژي و خوشحالي بسيار زيادي کـه نصيبتان خواهـد شد، متعجب سازيد. بـه ياد داشته باشيد که افراد شاد و مثبت بيشتر مي‌توانند ديگران را مجذوب خود کنند.

2- ديد وسيعي داشته باشيد اجازه ندهيد مسايل کوچک شما را آشفته کند. بـراي رسيـدن بـه هـدف خـود پـايدار و مـقاوم باشيد. در ايـن راه بـا موانـعي مواجه خواهيد شد؛ به سرانجام و پـاداش تلاشتان فکر کـرده و از ناخرسندي بخاطر مسايل کم اهميت دوري کنيد.

3- سپاسگزار باشيد از ديگران قدرداني کنيد.

4- از زندگي لذت ببريد به کارهايي مبادرت کنيد که از انجام دادن آن‌ها لذت مي‌بريد.

5- از جسم خود مراقبت کنيد خوب بخوريد و ورزش کنيد.

6- برنامه هاي خود را تغيير دهيد برنامه هاي روزانه خود را عوض کرده تا انرژي جـديدي پيدا کنيد. مرز مشخصي بين کار و تـفريح ايـجاد کنيد. بـراي فـعاليت‌هاي ســرگرم کننده يا تفکر در محيطي آرام از خانه خارج شويد.

7- با مردم در تماس باشيد آيا به‌خاطر مي‌آوريد زمانـي کـه يک دوست قديمي به‌طور غير منتظره با شما تماس گرفت چه احساسي داشتيد؟ با افراد فاميل و يا دوستان قديمي خود تماس گرفته و از حال آن‌ها باخبر شويد.

8- خلاق باشيد روزنه‌اي براي انرژي خلاق خود بيابيد. مهم نيست که چــقدر مشغله داشته باشيد يا تا چه اندازه در آخر هفته احساس بي‌حالي مي‌کـنـيـد، اگـر زمـاني را براي انـجـام فـعـاليت‌هاي خلاق اختصاص دهيد، احساسي شادتر و سالم تر خواهيد کرد.

9- با کسي صحبت کنيد يکي از دوستان خود را براي هم صحبتي و بيان احساسات و عقايد خود انتـخـاب کـنيد. او در مـورد شما قضاوت نکرده و مشکلات شما را حل نخـواهد کرد. وي بـه حـرف‌هايـتـان گوش مي‌دهد، چرا که مي‌داند شما نيز همين کار را برايش انجام خواهيد داد.

10- بخشنده باشيد شايد زمان آن فرا رسيده باشد که کسـي يـا خودتان را به‌خاطر چيزي که اتفاق افتاده يا گفتـه شـده مـورد بـخشايـش قـرار دهــيد. اتفاقات و اشتباهات گذشته را پـذيرفته و فراموش کنيد. بدانيد که نمي‌توانيد زمان را بـه عـقب برگردانيد. شادماني خود را با از ياد بردن نوميدي‌ها و شکست‌هاي گذشته دوباره بدست آوريد. نگران نباشيد، خوشحال باشيد در دنـياي واقعي نمي‌توانيم از ديگران انتظار داشته باشيم تا براي ما شادمانـي ايـجـاد کنند. خوشحالي حالتي از ذهن است که کاملا مي‌تواند تحت کنترل شما باشد. محيط پيرامون خود را به گونه‌اي مهيا سازيد که فرصت‌هايـي بـراي شناختن و لذت بردن از جنبه‌هاي مثبت و خوشايند زندگي را فراهم آورد. براي شاد بودن تلاش کنيد.


 کمک گرفتن از فيلم سينمايي براي کشف روند تكامل مغز 

"کلينت ايستوود"، هنرپيشه آمريکايي که در فيلمهاي "وسترن" متعددي نقش داشته است، شايد دور از ذهن ترين فردي باشد که بتواند در مطالعه بر روي روند تکامل مغز انسان کمکي به محققان کند، اما به هر حال به شکلي اين کار را انجام داده است. به گزارش خبرگزاري مهر، محققان با کمک گرفتن از يکي از فيلمهاي اين هنرپيشه مشهور در انجام آزمايشهاي خود، دريافتند مناطقي از مغز که عملکرد آنها در انسان و ميمون يکسان است، در بخشي مشابه از جمجمه قرار نگرفته و موقعيتهاي مختلفي دارند.عده اي از محققان بر اساس مطالعات پيشين بر اين باور بودند که مغز انسانها نسخه اي بزرگتر از مغز ميمونها است و عملکردهاي مشابه در بخشهاي مشابهي از مغز در جمجمه انجام مي شوند."ويم وندوفل" محقق مدرسه پزشکي هاروارد در بوستون به منظور بررسي اين رويداد مغز 24 انسان و چهار ميمون را درحالي که اين داوطلبان در حال تماشاي فيلم مشهور "خوب، بد، زشت" (محصول 1966 به کارگرداني "سرجيو لئونه و با بازي کلينت ايستوود) اسکن کرده و واکنشهاي مغزي هريک از داوطلبان را در 34 بخش مجزا در غشاي بينايي مغز در برابر محرک حسي مشابهي با يکديگر مقايسه کردند، به اين شکل توانستند عملکردهاي مشابه مغز را در مناطق مختلف مغز ميان اين دو نوع از داوطلبان دريابند.


 گياهان قادر به سخن گفتن هستند 

محققان بريتانيايي به تازگي کشف کردند که گياهان با هم مي توانند ارتباط برقرار کنند. به گزارش خبرگزاري پانا به نقل از اکو نيوز، محققان دانشگاه اکستنر در بريتانيا ادعا مي کنند که گياهان قادر به برقراري ارتباط با يکديدگر هستند.محققان با مطالعه برروي ژن کلم به اين نتيجه دست يافتند که گياهان با استفاده از گازي که از آنها ساطع مي شود با يکديگر ارتباط برقرار مي کنند.گياهان با انتشار گاز بر روي گياهان مجاور خود خراش هايي ايجاد مي کنند که محققان اين علائم را صحبت کردن گياهان عنوان کردند.محققان بريتانيايي با مطالعه بر روي DNA گياهان تحقيقات خود را کامل کردند.


 کاريکلماتور 

فقير کم آورده ي خدايي است.

کشنده ترين قله ، قله ي بورس است.

فيل ها با دندان براي هم شاخ مي شوند.

دشت ميشان پيست رالي گرگ راننده شد.

رديف شغلي بدون قافيه هم ريتم خوشي دارد.

قاضي ‎و متهم‎هر دو گرفتار بندهاي‎قانون هستند.

حفاظت از عمر ، مدينه ي فاضله ي محافظه کار است.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

حق دخالت ندارند!

مهدي طوسي

گفته مي شود كه از اين به بعد نه فتح ا... زاده و نه رويانيان حق دخالت در تيم هايي كه در آن مدير هستند را ندارند!

اينكه چرا حق دخالت در امور باشگاه هاي خودشان را ندارند بر مي گردد به اين كه چند روز پيش رويانيان گفت من براي تيم پرسپوليس برنامه ها دارم و اين تيم را براي فصل بعد فوق كهكشاني مي بندم! بعد اين حرف به فتح ا...زاده برخورد و تصميم گرفت برود و از دست او به وزير مربوطه شكايت كند. بعد وزارت ورزش اعلام كرد بعد از اينكه نه اين مدير و نه آن مدير حق دخالت در امور تيم هاي شان را ندارند!

 


 خـبـــــر 

يك كارشناس مسائل خانواده:

"مقايسه" و "رقابت" از نتايج فرهنگ مصرفي در زندگي است

يك كارشناس مسائل خانواده گفت: رابطه ازدواج بين زوجين تقابلي نيست، بلكه دگرخواهانه است و مهمترين مساله در زندگي مشترك همين دگرخواهي است. به گزارش ايسنا و به نقل از روابط عمومي موسسه خدمات مشاوره‌اي، جوانان و پژوهش‌هاي اجتماعي آستان ‌قدس رضوي،‌ هنربخش در نشست تخصصي بررسي زمينه‌هاي طلاق، خطاب به مشاوران و مربيان حوزه خانواده و ازدواج تاكيد كرد: باورها، ملاحظات عملي و انگيزه‌هاي دلبستگي، از نقش‌هاي مهم در زندگي است كه بايد براي خانواده‌ها و زوجين بيشتر آموزش داده و شفاف شود. وي در خصوص فرهنگ مصرفي و شناخت صحيح آن گفت: زن و شوهر در فرهنگ مصرفي بايد وفاداري را كه يكي از قابليت‌هاي مهم و اساسي در زندگي است، بيشتر به كار برده و اگر در زندگي، وفاداري نسبت به يكديگر نباشد، هيچ رشدي در زندگي آن‌ها نخواهد بود. اين كارشناس مسائل خانواده، فرهنگي را كه هم اكنون خانواده‌ها در آن زندگي مي‌كنند، فرهنگ مصرفي دانست و افزود: "مقايسه" و "رقابت" از نتايج مهم فرهنگ مصرفي در زندگي است. وي همچنين رابطه فرازناشويي را يك نوع رابطه مصرفي عنوان كرد و گفت: با آگاهي بالاي خانواده‌ها و افزايش صميمت در بين آنان مي‌توان روابط فرازناشويي را رفع كرد. هنربخش خاطرنشان كرد: همسطح كردن فرهنگ صحيح و افزايش اطلاعات علمي مشاوران جهت راهنمايي خانواده‌ها از ملزومات مديريت صحيح اين فرهنگ است.

رايانه‌هاي پوشيدني در راهند!

محققان كانادايي، الياف مخصوصي را مورد آزمايش قرار داده‌اند كه مي‌توان از آنها براي توليد صفحه لمسي نرم و قابل انعطاف استفاده كرد. به گزارش ايسنا، گروهي از محققان به سرپرستي "اسكوروبوگاتي" از مركز پلي‌تكنيك مونترال كانادا، در حال كار براي توليد نمونه‌هاي نرم و انعطاف‌پذيري از قطعات الكترونيكي مانند صفحات چند لمسي، باتري و ترانزيستورهاي ريزتراشه هستند. مواد و الياف لباس‌هاي هوشمند براحتي توليد نمي‌شوند و تبديل بخش‌هاي سخت الكترونيكي به مواد ارتجاعي و نرم كار بسيار دشواري است.

"ماكسيم اسكروبوگاتي" مي‌گويد: نمي‌خواهيم مردم نگران لباس‌هايي كه مي‌پوشند باشند. لباس هوشمند بايد داراي قطعه‌اي باشد كه بصورت خودكار شارژ شود، ‌انرژي ذخيره كند و عملكرد مناسبي در اختيار استفاده كننده قرار دهد. در چند نمونه موجود قطعات الكترونيكي نرم و ريزتراشه در داخل بافت لباس كار گذاشته مي‌شوند، اما اكثر قطعات الكترونيكي قابليت انعطاف پذيري ندارند. در برخي آزمايشات براي توليد قطعه نرم، نانوذرات بسيار باريكي در داخل نخ پنبه تعبيه شدند تا از آنها به عنوان هادي جريان الكتريسته استفاده شود؛ اما با توجه به استفاده از مواد شيميايي براي اتصال نانوذرات اين مواد عمر بسيار كمي داشتند.

در مقابل تيم تحقيقاتي "اسكوروبوگاتي" تمركز خود را براي توليد فيبرهاي نوري (مورد استفاده براي انتقال سيگنال‌هاي اينترنت و تلويزيون) گذاشتند. با كمك اين تكنيك، محققان توانستند الياف جديدي مبتني بر پليمر توليد كنند كه داراي عمر نسبتا طولاني‌تري بوده و مي‌توانند سيگنال هاي الكترونيكي را هدايت كنند. عملكرد اين فيبر نوري در يك صفحه لمسي مشابه عملكرد صفحه لمسي گوشي هاي هوشمند و تبلت مورد آزمايش قرار گرفت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
کارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
کانون