جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2413- تاریخ : 1390/10/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


"سلام بر فرشتگان" طرح تصور کودک از مرگ است


اميرهوشنگ قطعه‌اي،دوبلور نقش اسميگل در"ارباب حلقه‌ها" درگذشت


«فاز مثبت» با موضوع جوانان در جامعه امروزي


خبر، خبر


ويژه


موسيقي، شعر، ترانه


بــبــيــــن
عكس متفاوتي از مستر بين كه تاكنون نديده ايد.../منبع:آواكس نيوز

 "سلام بر فرشتگان" طرح تصور کودک از مرگ است 

فرزاد اژدري کارگردان فيلم تجربي "سلام بر فرشتگان" معتقد است اين فيلم نگاهي به تصور کودک از مرگ دارد، نمايش اين فيلم شايد بتواند جاي سينماي کودک در اين رويداد فرهنگي و هنري را پر کند.فرزاد اژدري کارگردان فيلم تجربي "سلام بر فرشتگان" ضمن بيان اين مطلب در خصوص محتواي اين فيلم در گفتگو با مهر، گفت: داستان اين فيلم درباره دختر بچه اي هفت ساله به نام شادي است. اين دختربچه مادربزرگ خودش را که در آستانه مرگ است را بسيار دوست دارد و از مرگ او در هراس است و دعا مي کند که خدا مرگ را به مرخصي بفرستد. دعاي او برآورده مي شود اما در پس آن اتفاق هايي مي افتد که دختر لين بار مرگ را براي مادر بزرگ خود آرزو مي کند.

وي در ادامه افزود: اين فيلم نگاه کودکانه اي به تصور کودک از مرگ و نيستي دارد و دنيايي از مسائل تجربه نکرده از ديدگاه کودک را به نمايش مي گذارد و انصافا کيميا حسيني بازيگر خردسال اين فيلم به درستي توانست از عهده بازي در اين فيلم برآيد. اين بازيگر خردسال دو سال و نيم پيش در فيلم جدايي نادر از سيمين نقش دختر پرستار را بازي کرده است و توانست در اين فيلم هم به خوبي بازي کند.

کارگردان فيلم تجربي "سلام بر فرشتگان" در پايان صحبت هاي خود افزود : اين فيلم از توليد هاي مرکز گسترش سينماي مستند و تجربي است که مدت زمان آن 95 دقيقه است و در قطع 35 فيلمبرداري شده است. همچنين در جشنواره فيلم کودک چهار جايزه بهترين فيلمنامه، بهترين بازگير دختر خردسال، بهترين جلوه هاي ويژه و بهترين فيلم را از آن خود کرد و اکنون براي حضور در جشنواره فيلم فجر نيز فرم پر کرده است.

لازم به ذکر است سيروس عبدلي فيلمبردار اين فيلم سينمايي است و داريوش صادق پور صدا بردار ، حسن ايوبي تدوينگر از ديگر عوامل اين فيلم سينمايي هستند.


 اميرهوشنگ قطعه‌اي،دوبلور نقش اسميگل در"ارباب حلقه‌ها" درگذشت 

امير هوشنگ قطعه‌اي، مدير دوبلاژ آثار ماندگار و خالق صداي اسميگل در فيلم سينمايي "ارباب حلقه‌ها" روز گذشته دار فاني را وداع گفت. به گزارش مهر، زنده‌ياد اميرهوشنگ قطعه‌اي متولد سال 1317 و فوق ديپلم علوم انساني بود. او کار دوبله را از سال 1337 و مديريت دوبلاژ را از سال 1342 آغاز کرد.

از آثار او در کار گويندگي مي‌توان به فيلم‌هاي "يوزپلنگ"(رومو لووالي)، "گذرگاه کاساندرا"(مارتين شين) و سريال‌هاي "سا‌لهاي دور از خانه" (توزومي)، "روزهاي زندگي"(تام) و ... اشاره کرد.

زنده ياد قطعه‌اي مدير دوبلاژ کارتون‌هاي "دختري به نام نل"،"بلفي و ليلي بيد"، "قاشق سحرآميز"، "ماسک"، "گوريل انگوري" و ... بوده است. صداي او بسيار قابل تغيير و انعطاف پذير است و يکي از هنرهاي زنده‌ياد اميرهوشنگ قطعه‌اي نيز به شمار مي‌آمد. او خالق صداي اسميگل در "ارباب حلقه‌ها" بود.

يادش گرامي...


 «فاز مثبت» با موضوع جوانان در جامعه امروزي 

فيلم کوتاه داستاني فاز مثبت با هنرمندي هنرمندان بوشهري با موضوع جوانان در جامعه امروزي، جلوي دوربين رفت.مهدي جلالي سروستاني کارگردان اين فيلم امروز در گفت‌وگو با فارس در بوشهر اظهار داشت: محور اين فيلم مربوط به ايام محرم است که با رويکردي جديد به آن نگاه مي‌شود.وي افزود: داستان اين فيلم کوتاه که دوشنبه چهاردهم آذرماه 90 همزمان با تاسوعاي حسيني آغاز شد، با رويکردي جديد و مبتني بر فرم و ساختار تازه‌اي تلاش دارد به موضوع جوانان در جامعه امروزي بپردازد . کارگردان فاز مثبت تصريح کرد: عوامل اين فيلم جعفر بهبهاني (مدير تصويربرداري) بهتاش مرادي‌زاده (تصويربردار) کميل ايزدجو (صدابردار) علي ايزدجو (دستيار کارگردان) داريوش غذباني (مشاور کارگردان) حسام موسوي (عکس پشت صحنه ) هستند.جلالي سروستاني اظهار داشت: در اين فيلم بازيگراني چون کريم آبادي، جواد متين، امين سليميان و همچنين آريانا ايزدجو نو نهال مستعد بوشهري بازي مي‌کنند. وي بيان کرد: اين اثر داستاني اکنون بر روي ميز تدوين مراحل فني خود را ادامه داده و تا چند روز آينده جهت اکران آماده مي‌شود.جلالي سروستاني گفت: با وجود هنرمنداني سرشناس و مستعد در رشته‌هاي مختلف هنري از مسئولان انتظار است بيش از پيش از اين هنرمندان حمايت کنند.کارگردان فاز مثبت تصريح کرد: هنرمندان جوان با وجود کمبودهايي که دارند اما همواره آثار خوبي را در رشته‌هاي مختلف هنري توليد مي‌کنند بنابراين جا دارد مسئولان از آنان حمايت کنند.


 خبر، خبر 

«ارباب حلقه‌ها» تالكين را از جايزه‌ نوبل محروم كرد!

طبق اسناد يافت‌شده در آرشيو آكادمي نوبل، دليل اعطا نشدن جايزه‌ نوبل ادبيات به تالكين، داستان‌گويي ضعيف او در سه‌گانه‌ «ارباب حلقه‌ها» بوده است.به گزارش ايسنا،50 سال پيش ممكن بود معتبرترين جايزه‌ ادبي جهان يعني نوبل ادبيات به «جي. آر. آر. تالكين»، نويسنده‌ «ارباب حلقه‌ها»، برسد؛ اما روايت داستان او در اين رمان‌ها به اندازه‌ كافي قوي نبود تا اين جايزه به او برسد.تالكين در سال 1961 توسط دوستش «سي.اس.لوييس»، نويسنده‌ «وقايع‌نگار نارنيا»، به هيات داوران جايزه‌ نوبل در سوئد معرفي شد؛ اما اين گروه با عضويت افرادي چون «گراهام گرين» و «اي. ام. فورستر» تالكين را از دور رقابت حذف كردند و «ايوو آندريك» را شايسته‌ دريافت اين جايزه‌ مهم دانستند.اين اطلاعات را «اندرياس اكستروم»، روزنامه‌نگاري سوئدي، در آرشيو جايزه‌ نوبل پيدا كرده است. به گزارش هافينگتون‌پست، وي درباره‌ رد صلاحيت تالكين گفت: تالكين با پيشنهاد سي.اس.لوييس نامزد شده بود... لوييس استاد ادبيات بود كه صلاحيت انتخاب كانديداها را داشت؛ اما نظر كوتاه «اندرز آسترلينگ»، مهم‌ترين منتقد ادبي آكادمي، بسيار تلخ بود. وي درباره‌ سه‌گانه‌ «ارباب حلقه‌ها» گفت: نتيجه اين است كه روايت اين رمان‌ها به اندازه‌ كافي باكيفيت نيست.اين نويسنده‌ مطرح در دوم سپتامبر سال 1973 در سن هشتادويك‌سالگي بدرود حيات گفت.

اولين نشريه تخصصي کودک و نوجوان منتشر مي‌شود

اولين نشريه تخصصي کودک و نوجوان توسط سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين منتشر مي‌شود.به گزارش خبرگزاري مهراز قزوين، سعيد وزيري نژاد مديرعامل سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين اظهار داشت: اولين نشريه تخصصي کودک و نوجوان توسط سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قزوين و همکاري نشريه پيام شهر طي دو ماه آينده منتشر مي‌شود.وي افزود: اين نشريه تخصصي در حوزه‌هاي تصويرسازي، طراحي، گرافيک، صفحه آرايي، شعر و داستان نويسي، سرگرمي، کاردستي، جدول، مسابقه، کاريکاتور و خبر نويسي کودکان و نوجوانان فعاليت خود را آغاز مي‌کند و به عنوان ضميمه هفته نامه پيام شهر شهرداري قزوين منتشر مي‌شود.وزيري نژاد مهمترين هدف اين اقدام را آموزش فرهنگ شهروندي به کودکان با محورهاي فرهنگ آپارتمان نشيني، ترافيک، آتش نشاني، بازيافت، فضاي سبز و آثار و ابنيه‌هاي تاريخي شهر بيان کرد.

مراسم بزرگداشت اميرکبير برگزار مي‌شود

انجمن آثار و مفاخر فرهنگي مراسم بزرگداشت ميرزا تقي خان اميرکبير را برگزار مي‌کند.به گزارش خبرگزاري فارس، در راستاي برگزاري برنامه‌هاي انجمن آثار و مفاخر فرهنگي اين انجمن برنامه‌اي ديگر برگزار مي‌کند.به مناسبت يکصد و شصتمين سالروز درگذشت ميرزا تقي خان اميرکبير، صدر اعظم اصلاح طلب عصر قاجار و موسس مدرسه دارالفنون، انجمن آثار و مفاخر فرهنگي با مشارکت ميراث فرهنگي کشور مراسم بزرگداشتي برگزار خواهد شد.اين برنامه روز سه‌شنبه 20 دي ماه 1390 از ساعت 15 الي 18 در سالن شهيد مدرس، کاخ گلستان، خيابان 15 خرداد، ميدان ارگ برگزار خواهد شد.


 ويژه 

نقد بازي هاي کامپيوتري؛

آيا محبوبترين خبرنگار جهان را مي شناسيد؟

قسمت دوم و پاياني

در ابتداي بازي بسيار غافلگير مي شويد زيرا با يک پلتفرم ساده و معمولي روبرو نيستيد. شما تن تن رادر يک محيط سه بعدي مي بينيد اما توانايي کنترل دوربين را نداريد و تنها مي‌توانيد شخصيت اصلي را به جلو حرکت دهيد زيرا دوربين تحت کنترل شما نيست. تغييرات جهت دوربين راه را به شما نشان مي دهد. در ابتدا تن تن نمي پرد و يا مشت نمي زند تا نشان دهد که اين بازي يک سبک اکشن ندارد و بيشتر ماجراجويانه دنبال مي شود.

داستان بازي همانند فيلم هايي که ساخته شده ، از چند داستان به طور همزمان استفاده مي کند اما تمرکز اصلي آن بر روي داستان راز اسب شاخدار است. عليرغم اينکه داستان از چند کتاب اقتباس شده است اما لطمه اي به بازي نمي زند.

در يک بازي به اولين چيزهايي که برخورد مي کنيم صدا پيشگي است که در اين بازي با يک صداگذاري و صداپيشگي بسيار حرفه اي روبرو هستيم که گاهي اوقات حتي برخي از مشکلات بازي را نيز مي پوشاند. در بازي با توجه به روند داستان مناظر بسيار زيادي نيز مي بينيم که در جايگاه يک بازي معمولي بسيار زيبا طراحي شده اند و شما مي توانيد از اين زيبايي بصري لذت بسيار زيادي ببريد.

در طول بازي شما با يک گيم پلي بسيار ساده و تا حدي کليشه اي براي اين سبک روبرو هستيد، براي مثال مي توان به از بين رفتن دشمنان با چند مشت يا پريدن و لبه جايي را گرفتن اشاره کرد. همچنين دربين بازي نيز معماهايي قرار دارد که آنها نيز بسيار ساده هستند و زياد باب ميل گيمرها قرار نمي گيرد. برخي از اين معماها نيز پس از چند بار تکرار شدن بسيار خسته کننده مي شوند و آن حالت اوليه خود را از دست مي دهند.

از مشکلات ديگر اين بازي مي توان به قسمت هاي موتور سواري و همچنين هدايت هواپيما اشاره کنيم که تنها براي پر کردن زمان بازي و مقدار کمي تغيير در گيم پلي ازآنها استفاده شده است. در بعضي از مراحل تن تن بايد در زير آب به جستجو بپردازد اما نکته عجيب آن است که او مي تواند بدون محدوديت زماني زير آب بماند که اين نيز از مشکلات اصلي بازي
به شمار مي رود.

همانطور که در ابتدا نيز به آن اشاره کرديم تن تن شخصيتي کنجکاو و هوشمند دارد و براي اينکه اين حس به بازيکن نيز القا بشود در برخي از مراحل شما بايد ديالوگ هايي را انتخاب کنيد اما اين ايده نيز به طور کامل پرداشته نشده است و تنها براي عوض کردن جو تکراري بازي به کارفته است.

يوبي سافت توانسته است که شخصيت قديمي تن تن را تا حد زيادي دوباره به تيتر خبرها تبديل کند و ترس اوليه ساختن يک بازي در مورد تن تن را از بين ببرد و در اين ميان بسيار موفق عمل کرد. البته براي بازي کردن بايد با اين مشکلات ريز و درشتي که به آن اشاره شد نيز کنار بياييد.

منبع : مشرق


 موسيقي، شعر، ترانه 

همه كه رو سپيد شدند

پشتش را به گچ‌هاي مدرسه كشاند و رفت

كه تمام روسپيدي‌هاي دنيايتان را پشت سر گذاشته‌ام

كه صورتم اينبار

در حيرت بعد از سپيد بيرنگ مانده است

و حالا مي‌روم تمام كلمات را يكجا انتقام خواهم گرفت

كه بيرنگ

از رنگ هم يتيم شود

و مردم بگويند

بي‌سر است و

بودن را برايمان هديه فرستاد

re.ra466fa@yahoo.com>>رضوان رهنما فر


 بــبــيــــن 
 عكس متفاوتي از مستر بين كه تاكنون نديده ايد.../منبع:آواكس نيوز


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون