جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2406- تاریخ : 1390/10/11 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يکشنبه)

رئيس خانه کاريکاتور ايران:
آثار کارتونيست‌هاي 30 کشور به جشنواره تجسمي فجر رسيد


اولين نمايشگاه گروهي عكس استانبول افتتاح شد


اخبـــــــــار


كـارتـــون
آنجل بوليگان - مكزيك

كميكاتور


 رئيس خانه کاريکاتور ايران:
 آثار کارتونيست‌هاي 30 کشور به جشنواره تجسمي فجر رسيد 

خبرگزاري فارس: رئيس خانه کاريکاتور ايران گفت: تاکنون آثار کارتونيست‌هاي 30 کشور به جشنواره هنرهاي تجسمي فجر رسيده است. مسعود شجاعي طباطبايي، رئيس خانه کاريکاتور و دبير بخش کاريکاتور جشنواره گفت:«تاکنون کارتونيست‌هاي 30 کشور در اين جشنواره شرکت کرده‌اند که کشورهاي بلژيک، برزيل، بلغارستان ، کوبا ،صربستان ، چين ، ايتاليا، لهستان ، روسيه ،‌ترکيه ، اوکراين و .... از آن جمله هستند و پيش بيني مي‌کنيم تا پايان مهلت ارسال آثار تعداد آثار به دو برابر برسد.

وي با بيان اينکه آثار ارسالي کيفيت بسيار خوبي دارند، افزود: «جشنواره‌اي که نظم داشته باشد مورد توجه هنرمندان دنيا قرار مي‌گيرد. از آنجا که دوسالانه کاريکاتور همواره در موعد مقرر برقرار شده و سايت خانه کاريکاتور هم در دوسال گذاشته بهترين سايت کاريکاتور دنيا معرفي شده است، ما توانستيم اطلاع رساني خوبي براي اين بخش در جشنواره هنرهاي تجسمي داشته باشيم.» شجاعي طباطبايي عنوان کرد: «جشنواره هنرهاي تجسمي فجر در سه دوره گذشته با نظم برگزار شده است و به همين دليل هنرمندان نسبت به شرکت و ارسال آثار انگيزه دارند. در ضمن کاتالوگ با کيفيت و داوران خوب هم دليل ديگر رغبت هنرمندان بين‌المللي در اين جشنواره است.

وي در مورد نقاط ضعف جشنواره هنرهاي تجسمي ابراز کرد: «در دوره‌هاي قبل کاتالوگ با تعويق به چاپ رسيد که اميدواريم در اين دوره توجه بيشتري شود. اطلاع رساني و ارسال فراخوان هم بايد با دقت بيشتري صورت بگيرد.»

رئيس خانه کاريکاتور ادامه داد: «در رشته کاريکاتور به دليل سايت فعال خانه کاريکاتور، اطلاع رساني به سهولت امکان پذير شد اما در رشته‌هاي ديگر ارسال فراخوان و ارتباط با هنرمندان کمي دير اتفاق افتاد.»

شجاعي طباطبايي با تاکيد بر فعاليت مستمر دبيرخانه جشنواره در طول سال گفت: «دبيرخانه در طول سال بايد فعال و پاسخگو باشد. درعين حال براي هر رشته بايد متخصصاني در دبيرخانه باشند تا بتوانند نيازهاي مراجعان را پاسخ دهند.» چهارمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر در رشته هاي نقاشي، خوشنويسي، نگارگري، عکاسي، تصويرسازي، کاريکاتور، پوستر، سفال و سراميک، مجسمه سازي، فيلم هاي تجسمي و همايش 10 بهمن تا 14 اسفند ماه برگزار  مي شود.


 اولين نمايشگاه گروهي عكس استانبول افتتاح شد 

مراسم افتتاح نمايشگاه گروهي عكس، با موضوع «آثار تاريخي و مذهبي تركيه» در نگارخانه «ايوان» برپا شد. به گزارش ايسنا،اين نمايشگاه در قالب عكس‌ها و تصاويري از بناهاي تاريخي و مذهبي شهر استانبول كه در نخستين تور بين‌المللي علمي، تخصصي 20 عكاس به استانبول به ثبت رسيده، برپا شده است. اين نمايشگاه شامل 36 قطعه عكس در ابعاد 70 × 50 با آثاري از عباس رحماني، آرش اكبري، آرش ملاكي، زهرا تفرشي،‌مريم‌ اهتدا، ريحانه جامي، اميرهاشم جعفري، مريم جوادي،‌ مرتضي فياضي، زهرا رجبيان، فروغ يگان، الهام افسريان، آذر محبتي، پري سا عزيزي،‌ نگار ساده‌وندي، پروانه پازوكي، مهدي نصرتي و سعيد دستوري است.پيش از اين نيز نخستين نمايشگاه گروهي عكس با عنوان نگاه اول با حضور چهل عكاس،مرداد ماه سال جاري در نگارخانه ايوان برپا شده بود.

علاقه‌مندان براي بازديد و خريد آثار اين هنرمندان مي‌توانند تا 14 دي‌ماه از ساعت 16 تا 20 به نشاني خيابان آفريقا، چهارراه شهيد حقاني، كوچه كمان، شاره 25 ساختمان انتشارات علمي و فرهنگي «نگارخانه ايوان» مراجعه كنند. عكس‌هاي اين نمايشگاه به صورت همزمان روي سايت شركت «فيلم تهران» به نشاني www.farhangfilm.com قابل مشاهده خواهد بود.


 اخبـــــــــار 

نمايشگاه «تجلي بصيرت» در نيشابور برپاشد

براي غنا بخشيدن به بحث تبيين جايگاه يوم الله 9دي با عنوان «روز بصيرت و ميثاق با ولايت» نمايشگاه تجلي بصيرت در مسجد جامع نيشابور برپاگرديد. به گزارش «آرت نا»، غلامرضا سلامتي مسوول امور هنري اداره فرهنگ وارشاد اسلامي نيشابور اظهار داشت: حضور حماسه آفرين مردم در نهم ديماه در حقيقت جان مايه ولايت مداري مردم ايران را نشان داد و معاندان و استكبار جهاني را در نيل به اهداف خصمانه و فتنه انگيزانه شان ، عليه نظام نااميد كردو ما با توجه به بزرگداشت دومين سالروز يوم الله 9دي با عنوان «روز بصيرت و ميثاق با ولايت» اقدام به برگزاري نمايشگاه تجلي بصيرت در محل مسجد جامع ومصلي نماز جمعه نيشابور نموديم.

وي به موضوعات و محتواي نمايشگاه تجلي بصيرت اشاره و افزود: در اين نمايشگاه 20 عكس و پوستر با همكاري نيروي مقاومت بسيج نيشابور با موضوع هاي بازشناسي سران و جريان فتنه، جمع بندي فرمايش هاي مقام معظم رهبري مبني بر لزوم بصيرت، بازشناسي فرق ضاله با جريان فتنه در معرض ديد عموم گذارده شده است.

سلامتي با اشاره به بازديد همه آحاد جامعه اعم از مسوولان ، پاسداران، بسيجيان، فرهنگيان، دانش آموزان و غيره از نمايشگاه تجلي بصيرت تصريح كرد: هيچكس نبايد خود بي نياز از دانستن حقيقت راجع به جريان هاي استكباري و معاند بداند و حتي اشخاصي كه در مسير ولايت هم هستند بايد آگاهي هاي خود را نسبت به اين مسائل بيش از پيش افزايش دهند.


مقاله و ترجمه به سومين «نشان ارديبهشت» رسيد

دبير دوره پژوهشي نشان ارديبهشت اظهار اميدواري كرد تا سومين دوره اين جايزه ارديبهشت‌ماه سال آينده همزمان با هفته گرافيك برگزار شود.مريم كهوند در همين رابطه به خبرنگارايسنا،توضيح داد: با اتمام مهلت فراخوان براي ارسال آثار، 16 مقاله و ترجمه به دست ما رسيده است كه داوري اين آثار هفته گذشته انجام شد. او در پاسخ به دلايل ارسال تعداد كم اثر به اين رويداد، گفت: قطعا دلايل متعددي در اين رابطه دخيل است كه از آن جمله مي‌توان به تاخير در زمان برگزاري سومين دوره اين نشان اشاره كرد.

كهوند با برشمردن ديگر دلايل اين اتفاق عنوان كرد: بر خلاف سال‌هاي گذشته تلاش كرديم اين بار نشان ارديبهشت را با موضوعي از پيش تعيين شده برگزار كنيم تا مقالات در قالب منسجم‌تري ارائه شود و پاسخگوي مطالب روز باشد.او ادامه داد: متاسفانه از افرادي كه انتظار داشتيم با موضوع تايپوگرافي مقالات خود را ارائه دهند،مطلبي دريافت نكرديم و انتشار دير هنگام كتاب دوم نيز در استقبال كمتر پژوهشگران بي‌تاثير نبود.

گزارشي از افتتاحيه نمايشگاه رضا عظيميان در گالري«اثر»

تازه‌ترين آثار رضا عظيميان، نقاش جوان همداني شامگاه گذشته ـ 9 دي‌ماه ـ در گالري «اثر» به تماشاي عموم گذاشته شد. به گزارش ايسنا،«احساسات كاذب» چهارمين نمايشگاه انفرادي اين هنرمند محسوب مي‌شود كه در آن ده تابلو از مجموعه نقاشي «دانلودهاي» عظيميان براي نخستين‌بار به روي ديوارهاي گالري رفته است.

رضا عظيميان درباره تم موضوعي «احساسات كاذب»‌ گفت: «اين نقاشي‌ها درباره بي‌ربطي و بي‌منطقي واختلالات و شوك‌هاي روحي ـ رواني است كه زاييده روزگار ماست و همگي به نوعي به آن دچاريم.»

به گفته اين هنرمند نقاش؛ «اين مجموعه درباره آدم‌هايي است كه خالي از احساسات، بيشتر اوقات نمي‌دانند در چه مورد مي‌انديشند و بدتر از آن نسبت به آنچه مي‌گويند، مردد هستند و در پي تأييد و تمجيد ديگران بر مي‌آيند. اين نقاشي‌ها درباره دوگانگي‌هاي شخصيتي‌ست.»

عظيميان كه دانشجوي جامعه‌شناسي است، درباره عنوان‌هاي عجيب تابلوهايش نظير «بنز و ديازپين‌ها، موارد منع مصرف،‌ راهنمايي‌هاي عمومي، از توصيه به ديگران خودداري نماييد و...» گفت: «عنوان اين تابلوها احتمالا هيچ ربطي به مضامين بومها ندارد، حتي از اين مهمتر در درون بوم‌ها هم، سوژه‌هايي كنار هم قرار گرفته‌اند كه هيچ ربطي به هم ندارند و اين اقدامي در راستاي تم موضوعي است كه براي «احساسات كاذب» درنظر داشتم.»

او معتقد است: «ممكن است بيننده‌اي بنا بر تجربيات شخصي، تعبيرها و تفسيرهايي از اين همنشيني‌هاي بي ربط انجام دهد اما مقصود من القاي همين بي‌ربطي محض است كه در هر رفتار روزمره ما رد پايش ديده مي‌شود.»

نيمي از آثار اين نمايشگاه دو تكه و سه تكه هستند. عظيميان درباره چند لتي بودن نقاشي‌هايش گفت: «چند تكه بودن بوم‌هايم، از چند پارگي تفكر ما نشأت مي‌گيرد. اين روزها به سبب تشتت افكار، نمي‌توانيم بر روي يك موضوع تمركز كنيم و اين نكته يكي ديگر از دردهاي امروزين ماست.»

او درباره وارونه كشيدن كاراكتر نقاشي‌هايش توضيح داد: «اين هم از بي‌ربطي حاكم بر اين مجموعه مي‌آيد،‌ در عين اينكه از منظر هنري نيز در فقدان اصول و معيارهاي جامع و مانع، معلوم نيست كه اين آثار نقاشي واقعي‌اند يا آثاري كه هويت را داعيه‌داري مي‌كنند يا آنها كه ادا و اصول‌هاي جديد را پي مي‌گيرند. به قول استادم،‌مشكل نقاشي اين است كه هنر بي صداست. اگر مثل موسيقي صدا داشت، مي‌شد فهميد چه كسي درست مي‌زند و چه كسي خارج.»

نمايشگاه «احساسات كاذب» رضا عظيميان تا 28 دي‌ماه در گالري اثر ادامه دارد و علاقه‌مندان مي‌توانند از اين آثار (غير از جمعه‌ها) از ساعت 11 تا 20 ديدن كنند.


مجسمه «حافظ شيرازي» به انتظار همراهي مسئولان نشسته است

خبرگزاري فارس: مجسمه گچي «حافظ شيرازي» ساخته بيژن غنچه‌پور همچنان به انتظار همراهي مسئولان نشسته است تا اين که بتواند راهي کارگاه ريخته‌گري شده و پس از تبديل شدن به برنز در يکي از مناطق شهر تهران براي هميشه به نظاره بنشيند. مجسمه حافظ شيرازي را بيژن غنچه‌پور مدت‌هاست که ساخته است البته فرم گچي آن را و اکنون در انتظار رسيدن بودجه‌اي است تا به يک مجسمه برنزي مقاوم تبديل شده و در يکي از مناطق مختلف شهر تهران که احتمالاً‌ پارک لاله و يا ساعي خواهد بود، نصب شود. بيژن غنچه‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس درباره سرنوشت ساخت و نصب مجسمه حافظ شيرازي گفت: همچنان منتظر تصميم شهرداري منطقه شش هستيم که بودجه لازم را براي برنزي شدن اين مجسمه اختصاص دهند.

وي افزود: اين اثر برگزيده جايزه اول در دوسالانه مجسمه‌هاي شهري بود که فرم گچي اين مجسمه را مدت‌هاست ساخته‌ام و آماده ريخته‌گري برنزي شده است. اين هنرمند مجسمه‌ساز همچنين گفت: مسئولان سازمان زيباسازي شهرداري تهران قول همکاري داده‌اند که اگر شهرداري منطقه شش شرايط لازم را براي ادامه همکاري نداشته باشد،‌ به همت سازمان زيباسازي،‌مجسمه برنزي حافظ ساخته شده و در سطح شهر تهران نصب شود. به گزارش خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس، بيژن غنچه‌پور مجسمه حافظ شيرازي را به صورت فيگور نشسته در ابعاد يک متر و 30 سانتي‌متر ساخته است و چهره اين شاعر بزرگ ايراني را بر اساس نگارگري‌هاي قرن هفتم هجري و همچنين دوران صفويه طراحي و اجرا کرده است. اين مجسمه روي پايه‌اي پر نقش و نگار که مرتبط با اين پيکره است نصب خواهد شد.


 كـارتـــون 
 آنجل بوليگان - مكزيك


 كميكاتور 

گفتگو ...


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون