جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2405- تاریخ : 1390/10/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


عروسك‌هاي غول پيكر ايراني در راه آرژانتين‌، بلغارستان و پراگ


اجراي عمومي دو اثر نمايشي کودک و نوجوان در حوزه هنري


پرستاره‌ترين انيميشن تاريخ سينماي ايران


خبــــــــــر ، خبــــــــــر


ويژه


كوتاه نوشت


بــبــيــــن
وقتي كتاب‌ها بوم نقاشي مي شوند / تاپ ناپ

 عروسك‌هاي غول پيكر ايراني در راه آرژانتين‌، بلغارستان و پراگ 

حامد زارعان ـ هنرمند تئاتر خياباني ـ از اجراي نمايش «تمام عروسك‌هاي من» با چهار عروسك غول پيكر در كشورهاي آرژانتين‌، بلغارستان و جمهوري چك خبر داد.

اين هنرمند تئاتر به خبرنگار بخش تئاتر خبرگزاري دانشجويان ايران، گفت: مشغول ساخت چهار عروسك غول پيكر هستيم كه عروسك‌هاي سنتي ايران هستند و قرار است سال آينده در جشنواره‌هاي تئاتر آرژانتين‌، بلغارستان و پراگ به نمايش دربيايند.

وي ادامه داد: با اين عروسك‌ها‌، نمايشي خياباني را كه برگرفته از نمايش‌هاي سنتي ايران است‌، اجرا مي‌كنيم تا شركت كنندگان در اين جشنواره با نمايش‌ها و عروسك‌هاي سنتي ايران آشنا شوند.به گفته زارعان، اين نمايش به صورت موزيكال و در قالب نمايشي خياباني اجرا خواهد شد.

اين نمايش كاري از گروه تئاتر «27 آبان» است. در اجراي اين نمايش حامد زارعان نويسندگي و كارگرداني را برعهده دارد.مريم خاكسار تهراني طراح صحنه و لباس است.گروه طراح و سازنده عروسك‌هاي اين نمايش عبارتند از:‌زهرا جعفري ‌،حامد زارعان و محسن عظيمي پويا و ... حسين ضروري به عنوان آهنگساز‌، محمدعلي كناري و محرم كنارلي به عنوان نوازنده با اجراي اين نمايش همكاري دارند.محمدرضا لواني‌،‌ سيدجمشيد حسيني‌، كميل شهسواري و حامد زارعان عرسك‌گردان‌هاي اين اثر نمايشي هستند.

گروه تئاتر «27آبان» امسال نمايش‌هاي «نوروزخان» و «تنديس» را در جشنواره تئاتر قزاقستان اجرا كرد كه اين نمايش به نويسندگي و كارگرداني حامد زارعان اولين جايزه اين فستيوال را دريافت كرد.


 اجراي عمومي دو اثر نمايشي کودک و نوجوان در حوزه هنري 

مدير بخش تئاتر کودک و نوجوان مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري از اجراي عمومي دو اثر نمايشي کودک و نوجوان تا پايان سال جاري خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري، حسن دولت آبادي با اعلام اين خبر افزود: با توجه به استقبال خوبي که از نمايش "تئاتر کاغذي" به عنوان اولين نمايش کودک و نوجوان مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري که در قالب اجراي عمومي به صحنه رفته، تصميم گرفتيم اين روند تا پايان سال جاري با اجراي عمومي دو اثر نمايشي با موضوعيت کودک و نوجوان ادامه يابد.

وي ادامه داد: طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام گرفته بعد از پايان اجراي نمايش "تئاتر کاغذي" از 17 دي‌ماه نمايش "فرار از مزرعه" به کارگرداني متين حسني که از آثار برگزيده هشتمين جشنواره تئاتر ماه بوده، به صحنه خواهد رفت. اين اثر نمايشي تا 10 بهمن‌ماه ميزبان علاقه مندان تئاتر خواهد بود .

مدير بخش تئاتر کودک و نوجوان مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري همچنين از اجراي عمومي يک اثر نمايشي ديگر با حمايت اين مرکز در بهمن‌ماه سال جاري خبر داد و گفت: نمايش "چرا خرگوشه مي‌ترسه" به کارگرداني نرگس اصغري در يکي از تماشاخانه هاي حوزه هنري اجراي عمومي خواهد داشت که طبق برنامه ريزي هاي به عمل آمده بخشي از اين اجراي عومي از 8 تا 19 بهمن‌ماه و بخشي از آن از 23 بهمن تا 17 اسفند سال جاري به دليل برگزاري جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر اجرا مي‌شود .


 پرستاره‌ترين انيميشن تاريخ سينماي ايران 

پس از بازيگراني چون بهرام رادان و مهران مديري، با حضور هديه تهراني در استوديوي انجمن گويندگان جوان، نهايي‌سازي ديالوگ‌هاي انيميشن سينمايي «تهران 1500» به پايان رسيد تا اين اثر براي شركت در جشنواره فيلم فجر آماده شود.به گزارش مشرق ، اين بازيگر سينما که گويندگي نقش «نازي» را در اين انيميشن بر عهده دارد، تغييرات نهايي ديالوگ‌هاي نقش‌اش را در حضور بهرام عظيمي، كارگردان و مهرداد رييسي، مدير دوبلاژ اين انيميشن اعمال كرد.

رييسي تجربه همکاري با تهراني را به عنوان يک بازيگر مطرح سينما، تجربه‌اي فراموش‌نشدني خواند.رييس انجمن گويندگان جوان با اشاره به پايان نهايي‌سازي ديالوگ‌هاي اين انيميشن اظهار کرد: طي روزهاي گذشته افرادي چون بهرام رادان، مهران مديري، گوهر خيرانديش، محمدرضا شريفي‌نيا، حبيب رضايي و حسام نواب صفوي نيز در استوديو انجمن گويندگان حضور پيدا كردند و با انرژي‌اي كه گذاشتند كارشان را به بهترين شكل انجام دادند.

وي افزود: بهرام عظيمي به‌دليل ديدگاه خاص و شناخت خوبي که از مخاطب دارد، با ساخت «تهران1500» يک اثر مردمي و و پرمخاطب ديگر را به کارنامه کاري‌اش اضافه كرد. فيلم در ژانر كمدي است و داستان آن درباره گذشته و حال پيرمردي 160 ساله به‌نام اكبرآقا (مهران مديري) است و زمان داستان 15 روز قبل از تحويل سال 1500 هجري شمسي است. در سال 1500 روبات‌ها در كنار مردم زندگي مي‌كنند و آدم‌هاي پولدار مي‌توانند با امكانات پيشرفته پزشكي تا 160 سال زندگي كنند!


 خبــــــــــر ، خبــــــــــر 

كودكي كه بايد بخندد تا زنده بماند!

بيشتر مادرها، قلقلک دادن فرزندانشان را کاري جالب مي دانند که تنها جنبه سرگرمي دارد، اما براي مادري به نام "سانچيا نوريس" اين کار تنها راهي است که مي تواند فرزندش "بن" را از مرگ مغزي نجات دهد."بن" هر شب چندين بار دست از تنفس کردن مي کشد و مادرش مجبور است براي بازگرداندن تنفس فرزندش او را به آرامي قلقلک بدهد. وي با کمک سيستم هشدار دهنده اي از متوقف شدن تنفس فرزندش آگاه شده و خود را هراسان به اتاق بن مي رساند تا با قلقلک دادن دوباره تنفس او را بازگرداند.نوريس مي گويد بايد به شکلي فرزندش را تحريک کند تا دوباره نفس کشيدن را از سر بگيرد و براي اين کار زير چانه، کف پا و يا شکم بن را قلقلک مي دهد و اين کار براي از سر گرفته شدن تنفس کافي است.به گفته نوريس، فرزندش يک شب 23 بار دچار توقف تنفس شد و تمامي اين مدت به شيوه قلقلکي دوباره به حيات بازگشته است.بن مبتلا به اختلالي به نام "آپنه" يا بي دمي است که در ميان نوزادان نابالغ رواج زيادي دارد. اين اختلال منجر به توقف تنفس نوزاد در خواب براي بيش از 20 ثانيه مي شود و در صورتي که تا پنج دقيقه ادامه داشته باشد منجر به مرگ مغزي خواهد شد.اين اختلال به واسطه رشد ناکامل ماهيچه ها و سيستم عصبي نوزاد در هنگام تولد رخ مي دهد. معمولا نوزادان مبتلا به اين اختلال با گذشت زمان درمان مي شوند اما در زمان ابتلا يکي از بهترين شيوه ها براي تحريک سيستم عصبي و ماهيچه هاي نوزاد قلقلک دادن است.بن نيز به شدت زودرس بوده و در هفته بيست و چهارم از دوران جنيني متولد شده است به شکلي که پزشکان اميدي به نجات او نداشتند با اين همه پس از گذشت 18 هفته بهبود پيدا کرده و به خانه منتقل شد.

منبع: فرارو


"آکادمي رمان" در انجمن نويسندگان کودک و نوجوان

انجمن نويسندگان کودک و نوجوان، "آکادمي رمان" تشکيل مي دهد.گروه خبر کتابک نويسندگان کارشناس آکادمي رمان قرار است به علاقه مندان به نوشتن رمان در نوشتن و چاپ رمان شان کمک کنند. مصطفي خرامان سرپرست آکادمي رمان درباره هدف تشکيل آن به کتابک گفت: "هدف ما کمک به دوستان نويسنده براي ارتقاي کيفي کارهاي شان و فعاليت در حوزه رمان است. نوشتن رمان کاري سخت و تخصصي است و ما سعي مي کنيم دوستاني که علاقه مند به نوشتن رمان هستند را هم در زمينه نوشتن و هم چاپ رمان کمک کنيم."کلاس هاي اين آکادمي به شگل کارگاهي برگزار مي شود و هر در هر کارگاه 7 نفر مي توانند شرکت کنند. به گفته خرامان اکنون يک کارگاه کار خود را آغاز کرده و در صورت به حد نصاب رسيدن، کارگاه هاي ديگري هم تشکيل خواهند شد. شرکت در آکادمي رمان محدوديت سني ندارد و نوجوان ها هم مي توانند در آن شرکت کنند و رمان خود را بنويسند. کارگاه نخست آکادمي رمان، يک هفته در ميان در روزهاي شنبه در انجمن نويسندگان کودک و نوجوان برگزار مي شود. کارگاه دوم هم در روزهاي شنبه برگزار خواهد شد. علاقه مندان براي ثبت نام مي توانند با تلفن انجمن به شماره 88825467 تماس بگيرند. درباره جزئيات طرح آکادمي رمان انجمن نويسندگان بيشتر بدانيد‌!نشاني انجمن نويسندگان کودک و نوجوان: خيابان سميه. بين مفتح و فرصت. كوچه پروانه. شماره 2


انجمن كوچولوهاي ايراني د ر خانه هنرمندان

هفته گذشته مراسمي با حضور اعضاي هنرمند انجمن «کوچولوهاي ايراني» و مجيد سرسنگي، مديرعامل خانه هنرمندان ايران، در تالار استاد جليل شهناز خانه هنرمندان ايران برگزار شد. به گزارش شبکه خبري هنرمندان، در اين مراسم مجيد سرسنگي، مديرعامل خانه هنرمندان، ضمن خوش آمدگويي به حاضران گفت: خانه هنرمندان اين آمادگي را دارد که در زمينه هاي فرهنگي هنري در خدمت اين انجمن بوده تا اعضاي آن بتوانند هنرشان را به جامعه عرضه کنند.سرسنگي افزود: من اميدوارم جامعه ما توجهي جدي به اين قضيه داشته باشد و ما نيز بتوانيم تسهيلاتي را که در اختيار صنوف هنري قرار مي دهيم، در اختيار شما هم قرار دهيم. مديرعامل خانه هنرمندان ايران در ادامه صحبت هايش اظهار کرد: خانه هنرمندان امکاناتي را براي خدمت به اعضاي اين انجمن دارد، اما امکانات ديگري نيز وجود دارد که در اختيار شهرداري تهران است و ما در اين زمينه بايد از حمايت هاي آنها نيز برخوردار باشيم. معرفي اعضاي فعال انجمن «کوچولوهاي ايراني» بخش ديگري از اين مراسم بود. اعضاي اين انجمن پس از اين مراسم، از خانه هنرمندان ايران بازديد کردند و پس از آن در ضيافت شامي به ميزباني اين خانه شرکت کردند.


 ويژه 

ماجراي کتابخانه فاطمه ها!

بخش اول

چاره اي بايد انديشيد براي کودکان اين روستا....

اينجا روستاي من است. روستايي در سي کيلومتري شهرستان کهنوج. کهنوج منطقه اي گرم و خشک در جنوب استان کرمان است که در سيصد و سي کيلومتري شهرستان کرمان -مرکز استان- قرار گرفته است .

حکايت کودکان اين روستا حکايت درد و تاريکي است. نمي دانم از کجاي زندگي اين کودکان بايد بگويم. به کدام بخش از زندگي آن ها بايد بپردازم؟ از خلاء محبت و عاطفه از آغاز تولد تا دم مرگ يا اين که از مرگ همه استعداد و خلاقيت و شيرين زباني هاي دوران کودکي بايد سخن بگويم؟


اينان قرباني افکار خسته و پوچ خانواده هايشان هستند. اين کودکان به اجبار بايد کمرو و خفه بار بياند. شايد بايد از مستعد بودن شان براي چاپيدن توسط گرگ هاي نيش تيز کرده، هنگام ورودشان به اجتماع بگويم. اين ها کودکان عشق ترک تحصيل در دوران کودکي هستند. کودکان عشق کار کردن در يک مغازه نانوايي يا شاگرد راننده ميني بوس شدن.

اينان کودکان افتاده در مرداب خرافه و سياهي اند. کودکان عشق تلويزيون، کودکان عشق کار در بندر. کودکان ديوانه دختران شهري. کودکان بي خبر از دنيا. کودکان ساده و زودباور. کودکان گول خرده. اينان ديوانه دوچرخه، موتور سيکلت و نهايتا پرايد هستند. هيچي مثل لباس و مد جديد براي شان مهم نيست. کودکان تن داده به ارزش هاي پوچ. اينان محکوم به عاشق شدن اجباري از طرف بزرگتر ها هستند. کودکان موظف به درست کردن کودکاني مثل خود و نظارت دقيق بر اين چرخه مهم و حياتي!

نمي دانم ديگر چه بايد بگويم؟ اصلا گفتن اين موارد سودي هم دارد؟ شايد زمان آن رسيده که چاره اي انديشيد. چه کار مي توان براي شان انجام داد؟ مهم ترين نيازشان چيست؟ چگونه مي توان روح زندگي معني دار، انگيزه و اميدواري را به کودکان روستاي من بخشيد؟ به تنهايي مي شود کاري کرد؟

فرزاد ميرشکاري /سايت كتابك

ادامه دارد...


 كوتاه نوشت 

آري – آنقدر سپيد كه گچ، بهانه اي ترسناك براي مدرسه نرفتن مي شود.

re.ra466fa@yahoo.com>>رضوان رهنما فر


 بــبــيــــن 
 وقتي كتاب‌ها بوم نقاشي مي شوند / تاپ ناپ


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون