جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2378- تاریخ : 1390/09/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


در شبکه‌هاي اجتماعي به چه مواردي توجه کنيم؟


محروميت زمان مند چيست؟


حس كنجكاو انسان، مريخ را در مي نوردد


گنده تر از دروغ


کاريکلماتور


خـبـــــر


 در شبکه‌هاي اجتماعي به چه مواردي توجه کنيم؟ 

 
زماني که ديگر از رايانه خود استفاده نمي‌کنيد آن را از شبکه اينترنت جدا کنيد، اتصال هميشگي به اينترنت احتمال حمله ويروسي را افزايش مي‌دهد. به گزارش برنا،شناسايي افرادي که به رايانه شما دسترسي دارند کار ساده‌اي است،اما شناسايي افرادي که از راه دور مي‌توانند به اطلاعات رايانه شما دسترسي پيدا کنند به راحتي نيست. تا زماني که شما يک رايانه متصل به اينترنت داريد، امکان دسترسي به اطلاعات شما وجود داد اما برخي عادات ساده ميتواند اين خطرات را کاهش دهد و فعاليتي امن‌تر در فضاي مجازي را به دنبال داشته باشد. رييس مرکز اطلاع رساني پليس فتا ناجا در اين زمينه توصيه‌هايي دارد.

رايانه خود را قفل کنيد

حتي اگر چند قدم و براي چند دقيقه از آن دور مي‌شويد همين زمان براي کساني که بخواهند اطلاعات شما را سرقت و يا پاک کنند، کافي است. قفل کردن رايانه اين امکان را از ديگران مي‌گيرد و مانع مي‌شود که بتوانند به راحتي از رايانه شما استفاده کنند.

قطع اتصال به شبکه اينترنت

زماني که ديگر از رايانه خود استفاده نمي‌کنيد آن را از شبکه اينترنت جدا کنيد، اتصال هميشگي به اينترنت احتمال حمله ويروسي را افزايش مي‌دهد. هکرها ممکن است از اين طريق به رايانه شما نفوذ کنند. خاموش کردن رايانه يا مودم،جدا کردن کابل اينترنت يا خاموش کردن انکان اتصال بدون سيم، از راه‌هاي کاهش ريسک استفاده از شبکه است. در همين حال وقتي به اينترنت وصل هستيد، اطمينان حاصل کنيد که فايروال شما فعال است.

بررسي تنظيمات امنيتي

اکثر نرم افزارها،از جمله مرورگرها و سرويس‌هاي ارائه دهنده ايميل، خدماتي را ارائه مي‌کنند که مي‌توانيد با توجه به نياز خود آن ها را تنظيم کنيد، فعال کردن اين ويژگي‌هاي خاص، براي افزايش راحتي و سرعت دسترسي به اطلاعات و انجام کارها ممکن است شما را آسيب پذير تر کند. مثلا ذخيره کردن پسورد ورود به ايميل بسيار خطرناک است. همچنين بسيار مهم است که تنظيمات امنيتي نرم افزارهاي خود را چک کنيد. به دقت بدانيد که هر نرم افزار يا سرويس خدمات اينترنتي به چه بخش‌هايي از اطلاعات موجود بر روي رايانه شما دسترسي دارند. اگر از شبکه‌هاي مجازي استفاده مي‌کنيد پس از هر تغيير در نوع تنظيمات اين شبکه‌ها که توسط شرکت ارائه دهنده صورت مي‌گيرد دقت کنيد که آيا تنظيمات امنيتي به شکل دلخواه شماست يا تغيير کرده است.

گرفتن پشتيبان از اطلاعات

هميشه امکان دارد اطلاعات شما از بين برود. به طور منظم اطلاعات مهم خود را بر روي ديسک يا حافظه جانبي ذخيره کنيد. بهتر است با قرار دادن رمز ورود براي دسترسي به اطلاعات ذخيره شده بر روي سي دي و يا حافظه جانبي از آن‌ها مراقبت بيشتري کنيد. محل و نحوه نگهداري از اين اطلاعات نيز اهميت دارد.مثلا به هيچ عنوان حافظه جانبي خود را در برابر نور شديد، گرما و رطوبت و يا جريان مغناطيسي و الکتريسيته قرار ندهيد. همچنين توجه کنيد که عمر سي‌دي و يا دي وي دي‌ها چندان بلند نيست.


 محروميت زمان مند چيست؟ 

 محروميت زمان مند، يعني گذاشتن کودک در يک مکان کسل کننده و ملال آور بلافاصله پس از اينکه رفتار بدي را از خود نشان مي دهد.به گزارش برنا، محروميت زمان مند يکي از روش هاي تربيتي است که والدين مي توانند از آن براي تغيير رفتارهاي نامناسب فرزندان خود استفاده کنند.محروميت زمان مند، يعني گذاشتن کودک در يک مکان کسل کننده و ملال آور بلافاصله پس از اينکه رفتار بدي را از خود نشان مي دهد. کودک تا زماني که زنگ ساعت يا زمان سنج پايان زمان محروميت او را نشان مي دهد، بايد در آنجا بماند. مدت زمان قرار گرفتن کودک در محروميت زمان مند، يک دقيقه به ازاي هر سال سن او است.محروميت زمان مند به معناي محروم کردن کودک از پاداش ها، تقويت ها، توجه و فعاليت هاي جالب براي اوست. شما سريعاً کودکتان را از تقويت يا موقعيت لذت بخشي که سوء رفتار در آن موقعيت بروز کرده است دور ساخته و او را در يک مکان ساکت و کسل کننده که اصلاً براي او تقويت کننده يا لذت بخش نيست قرار مي دهيد.

با قرار دادن کودک در محروميت زمان مند، مانع از آن مي شويد که او توجه و ساير پاداش ها را به دنبال رفتار نامطلوبش دريافت نمايد.روش تربيتي محروميت زمان مند، دو هدف را دنبال مي کند. هدف فوري عبارت است از توقف سريع رفتار مشکل ساز و هدف بلند مدت هم کمک به کودک براي دستيابي به خود انضباطي است.


 حس كنجكاو انسان، مريخ را در مي نوردد  

ناسا قصد دارد جديدترين كاوشگر خود را هفته آينده به مريخ بفرستد. اين كاوشگر به بزرگي يك خودروست و به يك آزمايشگاه مجهز است . به گزارش اسپيس ديلي، اين كاوشگر كه 'كنجكاو'( Curiosity ) نام دارد قرار است شنبه پرتاب شود . اين مريخ نورد به يك بازوي هفت فوتي و يك ليزر مجهز است كه قرار است با آن سنگ اين سياره سرخ را بشكافد. وقتي اين كاوشگر مستقر شد، مي تواند سنگ و خاك مريخ را با دقت بي نظيري بررسي كند. آشوين واساوادا يكي از دانشمندان اين پروژه گفت: اين ماشين رويايي دانشمندان پروژه مريخ است. زماني كه پاي اين كاوشگر به مريخ رسيد به دنبال تركيبات آلي و حاوي كربن خواهد گشت. درحالي كه اين كاوشگر نمي تواند وجود اورگانيسم هاي زنده را تشخيص دهد اما دانشمندان اميدوارند دريابند آيا در مريخ حيات وجود دارد و يا اينكه آيا زندگي ميكروبي در اين سياره وجود داشته است.


 گنده تر از دروغ 

اريکسون و استيلي

مهدي طوسي

از ما نشنيده بگيريد اما اين جوري عنوان مي کنند که قرار است اريکسون را بياورند ايران تا در اولين فرصت چيزهايي که اين روزها استيلي معتقد است بلد بوده و تماشاگران اين اجازه را به او نداده اند که در زمين پياده بکنند را از وي آموزش ببيند و بعد هم در کنار استيلي به عنوان دستيار تا چند سال فعاليت بکند!

يکي از هنرهاي پنهان حميد استيلي که اين روزها به آن افتخار مي کند اين است که تماشاگران را به اين باور رساند که کار از فوتبال مهم تر است و به همين دليل تماشاگراني که در يک بازي وسط هفته پرسپوليس تعدادشان بالاي شصت هزار نفر بود به شصت نفر رسيد!


 کاريکلماتور 

 صراف با ارز ، عرض اندام مي کند.

جاي تشنگي دشت با ابر سياه پر شد.

کشتي گير از روي تشک به پل مي رود.

معلم رياضي درگير مسايل خانوادگي بود.

کارگاه آنتن سازي پر از ناشرين خبر است.

بخاطر صبحانه ، حليم حاج عباس را هم مي زد.

فقير را به جشن رونمايي بسته ي پولي دعوت نمي کنند.

حسين ناژفر


 خـبـــــر 

توصيه يک فوق تخصص عفوني بيماري‌هاي اطفال؛

کودکان زير 3 سال به مهد کودک نروند

يک فوق تخصص عفوني بيماري‌هاي اطفال گفت: بهتر است کودکان کمتر از 3 سال از مهدهاي کودک استفاده نکنند چرا که بدن کودک زير 3 سال با طبيعت سازش پيدا نکرده و مقاومت ميکروبي ندارد.به گزارش فارس، علي‌اکبر رهبري‌‌منش در حاشيه هفتمين همايش سالانه انجمن عفوني اطفال و سومين بزرگداشت استاد سيداحمد سيادتي که صبح امروز در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي برگزار شد، اظهار داشت: در مکان‌هايي مانند مهدهاي کودک که حجم جمعيت بالا است ميزان عفونت نيز بالا مي‌رود و دليل آن تماس کودکاني است که نمي‌دانند و نمي‌توانند نکات بهداشتي را رعايت کنند.وي بيشتر عفونت‌ها در مهدهاي کودک را عفونت‌هاي تنفسي و در درجه بعد گوارشي عنوان کرد و گفت: مهدهاي کودک بايد استانداردهاي لازم را از لحاظ فضاي کافي و وجود پزشک يا پرستار براي رعايت اصول کلي بهداشتي و نظارت بر عدم بروز عفونت و انتقال آن داشته باشند.

اين فوق تخصص عفوني بيماري‌هاي اطفال بيان داشت:‌ يکي ديگر از راه‌هاي جلوگيري از بروز عفونت‌ها در مهدهاي کودک جلوگيري از عدم حضور کودک مبتلا است؛ همچنين بهتر است کودکان کمتر از 3سال از مهدهاي کودک استفاده نکنند چرا که بدن کودک زير سه سال با طبيعت سازش پيدا نکرده و مقاومت ميکروبي ندارد.وي تصريح کرد:‌ هيچگونه واکسن سرماخوردگي وجود ندارد و واکسن‌هاي موجود در بازار واکسن آنفلوانزا هستند. رهبري منش، با توصيه به خانواد‌ها براي به خرج ندادن وسواس زياد در نکات بهداشتي تربيت فرزند خود تاکيد کرد: حتي در جوامع صنعتي نيز کودکان زير 5 سال وبه ويژه زير دو سال، به صورت ميانگين در سال بيش از 8 تا 12 بار مبتلا به سرماخوردگي مي‌شوند.وي در مورد کودکاني که دائم سرما مي‌خورند اظهار داشت: دليل تکرار ابتلاء به سرماخوردگي در کودکان نقص ايمني نيست و بايد دليل آن را تعدد ويروس‌هاي سرماخوردگي عنوان کرد.

ازدواجهاي فاميلي مهمترين علت بروز بيماريهاي نوروژنتيک در ايران

دبير علمي اولين همايش بين‌المللي بيماريهاي نوروژنتيک، مهمترين علت بروز بيماريهاي نوروژنتيک در ايران را ناشي از بالا بودن آمار ازدواجهاي فاميلي دانست.به گزارش مهر، دکتر غلامرضا زماني روز چهارشنبه در اولين همايش بين‌المللي بيماريهاي نوروژنتيک که در بيمارستان امام خميني (ره) برگزار شد، افزود: بيماريهاي نوروژنيک به بيماريهاي عصبي مي‌گويند که منشاء ژنتيکي دارند و از جمله اين بيماريها مي‌توان به بيماريهاي اسکلتي، عصبي و عضلاني اشاره کرد.وي با عنوان اين مطلب که در حال حاضر بيماريهاي نوروژنتيک در کشور به لحاظ ازدواجهاي فاميلي بالا است، تصريح کرد: در نقاطي که ازدواجهاي فاميلي وجود دارد اين نوع بيماريها بيشتر ديده مي شود.

زماني گفت: با پيشرفت در تشخيص اين بيماريها در کشور، دست پزشکان براي درمان آنها بازتر شده و با توجه به اينکه علت برخي بيماريها هنوز مشخص نيست آينده درماني خوبي را خواهند داشت. زماني خاطرنشان کرد: مهمترين اميد در درمان بيماريهاي نوروژنتيک اصلاح ژن است که پيشرفتهاي خوبي در اين زمينه صورت گرفته است. دبير علمي اولين همايش بين‌المللي بيماريهاي نوروژنتيک ادامه داد: در خصوص وضعيت درمان اين بيماريها تفاوتي بين کشور ما با ساير کشورها نيست اما فقط بايد استانداردهاي ارائه خدمات را بالا ببريم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون