جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2365- تاریخ : 1390/08/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


تکنولوژي هايي براي تشخيص دروغ


سه عنصر جديد جدول تناوبي نامگذاري شدند


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


اما خـبـــــر


 تکنولوژي هايي براي تشخيص دروغ 

 محققان روانشناسي قضايي دانشگاه هاي مختلف طي سالها به ارائه تکنولوژي پرداخته اند که مي توان از آنها در تشخيص نسبتا دقيق دروغگويي از راستگويي به خوبي استفاده کرد.به گزارش مهر، شايد براي همه انسانها تشخيص دروغ از راست دشوار باشد، اما کارآگاهان و وکلا از معدود افرادي هستند که مي دانند دروغگوها همواره نشانه هايي دارند که مي توان بر اساس آن دروغهاي آنها را آشکار کرد.

در واقع شناسايي فردي که در حال دروغ گفتن است تکنيکها و شيوه هاي جالب توجهي دارد که تکنولوژي هاي جديد نيز در افزايش دقت اين تکنيکها تاثير قابل توجهي داشته اند.

ترکهايي بر روي احساسات چهره

به گفته محققان لابراتوار روانشناسي قضايي دانشگاه دالهوزي، حتي اگر فرد دروغگو بهترين شيوه ها را براي عادي نشان دادن چهره اش در حين گفتن دروغ به کار ببندد، ترکهايي احساسي و يا رگه هاي بسيار ريز احساسي بر روي چهره او به وجود مي آيند که مي توانند حالت ذهني واقعي فرد را آشکار کنند.

با وجود اينکه بروز ترکها و شکافهاي ظريف در حالت صورت فرد مي تواند نشانه هايي قابل توجه را براي تشخيص درغگويي او ارائه کند، دانشمندان همچنان دريافته اند حرکات ظريف ماهيچه هاي صورت از قبيل ماهيچه بالايي و گوشه هاي لب و ماهيچه هاي پلک نيز مي توانند به وضوح دروغگويي فرد را آشکار کنند.

"مارک فرانک" روانشناس اجتماعي از فناوري رايانه اي براي تحليل حالات چهره افراد استفاده کرده و دريافته است حالتهاي بسيار کوچک و ريزي در صورت داوطلبان از قبيل تيکهاي کوچک، لبخند، اخم کردن و يا چين انداختن صورت مي توانند نشانه هايي بسيار دقيق در نمايش دادن احساسات فرد باشند حتي اگر فرد مورد بازجويي به شدت در پنهان کردن احساسات خود تلاش کند.

از سيستم رايانه اي فرانک نه تنها مي توان در شناسايي تبهکاران چيره دست استفاده کرد بلکه حتي مي توان آن را در دفع کردن حملات تروريستي نيز به کار برد. با اين همه فرانک مي گويد اين سيستم تنها شواهدي کافي را در اختيار محققان قرار مي دهد و چيزي را به اثبات نمي رساند.

چشمها دست دروغگو را رو مي کنند

چشمها نيز از ديگر اعضاي بدن هستند که شايد بتوانند دست دروغگوها را رو کنند و دانشمندان دانشگاه يوتا براي استفاده از اين ويژگي تکنولوژي ويژه اي ارائه کرده اند: دوربين رايانه اي و يک نرم افزار که مي توانند حرکات ظريف چشم انسان را ضبط کرده و واکنشهاي شناختي آن را محاسبه کنند. در مقابل دستگاه دورغ سنجي نيز به ثبت واکنشهاي احساسي فرد مي پردازد.اين سيستم همچنين ديگر متغييرها از قبيل مدت زمان واکنش نشان دادن به سئوالها، مدت زمان خواندن و يا بازخواني يک سئوال و تعداد خطاهاي رخ داده در حين خواند سئوالها را به ثبت مي رساند.

الگوي کلامي کليدي براي تشخيص دروغ

بسياري از افراد تا کنون بارها و بارها با افراد دروغگو مواجه شده و مي دانند اين افراد مي توانند حقيقت را پنهان کنند، اما با اين همه بهترين دروغ پردازان نيز از الگوهاي گفتاري خاصي استفاده مي کنند که مي تواند راز آنها را افشا کند.

محققان دانشگاه کاليفرنيا لس آنجلس موفق به ارائه الگوي کلامي شده اند که معمولا با استفاده از آن مي توان دروغ گفتن را در افراد مشخص کرد. به گفته آنها دروغگوها معمولا در سخنان خود جزئيات کمي ارائه کرده و تمايل شديدي به تکرار سئوالات دارند و با دقت واکنش شنونده را تحت نظر مي گيرند همچنين سخنان خود را در جملاتي کوتاه بيان مي کنند.

شناسايي دروغ از فعاليتهاي مغزي

درصورتي که منبع اصلي هر دروغي مغز انسان باشد، اين امکان به وجود خواهد آمد تا مناطقي از مغز که با دروغگويي و فريب دادن در ارتباط است را به راحتي شناسايي کرد. از اين رو دانشمندان در تلاشند از دستگاه fMRI به عنوان يک دروغ سنج استفاده کنند.

محققان دانشگاه هاروارد دريافته اند بخشهايي از مغز داوطلبان مورد مطالعه در هنگام دروغگويي فعاليتهاي مختلفي از خود
نشان مي دهند. با اين همه اين تکنيک نمي تواند ميان افرادي که قصد دروغگويي دارند يا افرادي که درباره دروغ گفتن ترديد دارند تفاوتي قائل شود.

با وجود محدوديتهايي که در اين تکنيک دروغ يابي وجود دارد، دست کم دو شرکت سيستمهاي دروغ سنج مبتني بر اين تکنيک را سفارش داده اند. در مطالعه اي ديگر محققان نشان داده اند افرادي که به دروغگويي عادت کرده اند داراي نابهنجاري هايي در مغز هستند. به گفته محققان ميزان ماده سفيد در مغز افراد دروغگو بيشتر و ميزان ماده خاکستري در مغز آنها کمتر است؛ به اين دليل که ماده سفيد مي تواند به دروغگوياني که به قدرت شناختي بيشتري نياز دارند کمک کند تا اطلاعات را بهتر جعل کنند.

تصويربرداري حرارتي از دروغگوها

محققان مي گويند الگوي حرارتي چهره افراد دروغگو پس از پنهان کردن واقعيت به وضوح تغيير مي کند و چهره آنها داغ مي شود. در بيش از 80 درصد از موارد مطالعه شده الگوي حرارتي چهره فرد در حين دروغ گفتن به شدت تغيير مي کند. با استفاده از دوربينهاي پر وضوح حرارتي، محققان مي توانند اين تغييرات حرارتي را شناسايي کرده و درستي يا غلط بودن گفته هاي فرد را تعيين کنند.

درغگو دروغ نويس است

با وجود اينکه تجزيه دست خط معمولا به عنوان يک شبه علم شناخته مي شود، شايد بتواند در کمک رساني به رديابي دروغگوها کاربرد داشته باشد.

محققان با استفاده از ابزار رايانه اي براي رديابي حرکات دست نويسنده موفق به يافتن نشانه هايي از قبيل مدت زمان روي کاغذ بودن خودکار نسبت به معلق بودن آن در هوا، طول، وسعت و ارتفاع حروف نوشته شده، و ميزان فشاري که براي نوشتن بر روي خودکار وارد مي شود، شده اند که مي توانند دست فرد را در زمان نوشتن متني غير واقعي رو کند. اين تکنولوژي بايد به صورت همزمان با دروغ سنجهاي کلامي به کار گرفته شوند.


 سه عنصر جديد جدول تناوبي نامگذاري شدند 

 
مجمع عمومي اتحاديه بين‌المللي فيزيک محض و کاربردي در مؤسسه فيزيك لندن، اسامي سه عنصر جديد جدول مندليف را اعلام كرد.به گزارش ايسنا، عناصر 110، 111 و 112 بر اساس اعلام اين مجمع به ترتيب دارمستاديوم (Ds)، رونتگنيوم (Rg) و كوپرنيسيم (Cn) نامگذاري شدند.مجمع عمومي اتحاديه بين‌المللي فيزيک محض و کاربردي، اين اسامي را كه پيشنهاد گروه كاري مشترك در كشف عناصر از انشعابات اتحاديه فيزيك و اتحاديه بين‌المللي شيمي محض و كاربردي بود، تأييد كرد.دكتر رابرت كربي هريس، مديرعامل مؤسسه فيزيك لندن و دبيركل اتحاديه بين‌المللي فيزيک محض و کاربردي اظهار كرد: نامگذاري اين عناصر با رايزني فيزيكدانان سراسر جهان انتخاب شده و خوشحاليم كه آنها اكنون در جدول تناوبي قرار دارند.

اين مجمع عمومي شامل نمايندگاني از آكادمي‌هاي ملي و جوامع فيزيك سراسر جهان بوده و اتحاديه بين‌المللي فيزيک محض و کاربردي از 60 عضو سراسر دنيا تشكيل شده است.


 کاريکلماتور 

 يکي طاس بود اما چهار شانه.

توقف نشر همان توقيف مودبانه است.

حباب و رسوب ياران بي مقدار آب هستند.

جنگ ، حکم تخليه چشم هايش را صادر کرد.

مرغ آمين سر سفره‎ي فقير جيک جيک مي کند.

آدم ها هنگام جوشيدن با هم چشمه اي پر آب مي شوند.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

کريم در تيم قرمز

مهدي طوسي

از ما نشنيده بگيريد اما اين جوري مي گويند که قرار است کريم باقري هم براي تيم ملي بازي بکند و هم براي تيم پرسپوليس تهران اين کار را بکند!اين جوري مي گويند که بعد از اينکه محمد نصرتي بازيکن تيم ملي و تيم پرسپوليس تهران برايش اين اتفاق! افتاد و از تيم کنار گذاشته شد قرار شد که کريم باقري هم جاي او را در تيم قرمزها بگيرد و هم در تيم ملي!درهرصورت اين جوري مي گويند و ما به عنوان نويسنده اين ستون بيشترازاطلاع نداريم!


 اما خـبـــــر 

خواسته‌هاي جوانان را جدي بگيريد

يکي از دلايل شکاف بين جوان امروز و نسل گذشته زبان انتقادي و گاه تحقير و سرزنش کننده نسل گذشته است.به گزارش برنا، يکي از دلايل شکاف بين جوان امروز و نسل گذشته زبان انتقادي و گاه تحقير و سرزنش کننده نسل گذشته است. در واقع دليل اين شکاف ناتواني نسل گذشته در ارتباط برقرار کردن با نسل جوان و انتقال اطلاعات و تجربيات به نسل در حال تجربه است. آنچه بايد به آن اشاره کرد اقتضائات هر دو نسل است. نسل گذشته بنا به تجربيات خود زبان انتقالي و هدايت کننده دارد و زبان نسل امروز زبان انتقادي و بياني. آنچه اين دو نسل را به هم متصل مي‌کند جريان رفت و برگشت اطلاعات و احساسات است اما اگر در اين جريان ويژگي‌هاي روانشناختي نسل جوان که احتياج به درک شدن دارد در نظر گرفته نشود شاهد شکافي بين اين دو نسل خواهيم شد. در نتيجه روي صحبت بيش از آن که معطوف به فرزندان باشد معطوف به والدين است.«ميثاق»، دکتراي رونشناسي در تحقيقي ميداني خواسته‌هاي نوجوانان را مورد بررسي قرار داده است. وي مطرح مي‌کند اولين موضوع مورد خواسته نوجوانان عدم سرزنش بيش از حد است. به گفته نوجوانان سرزنش بيش از موجب تخريب و تحقير نوجوان مي‎شود و اين موضوع رابطه نوجوان را با والدين در خطر مي‌اندازد.دکتر ميثاق اشاره مي‌کند براي هدايت فرزندان دو نکته را بايستي در نظر داشته باشيد:

1- ميزان تحمل نوجوانان و جوانان

2- شيوه بيان و انتقال اطلاعات

وي مي‌افزايد: بايستي والدين هر روزه ميزان انتقادها و سرزنش‌هاي خود را اندازه گيري کنند و به اين موضوع دقت داشته باشند که نوجوانان يا جوان آن‌ها تا چه ميزان قدرت پذيرش اين تعداد سرزنش‌ها را دارد.در انتها بايستي شيوه انتقال اطلاعات مورد بررسي قرار گيرد. دکتر ميثاق بين نصحيت تلخ و راهنمايي صميمانه تفاوت قائل مي‌شود. در نصيحت تلخ عناصري از تخريب و تحقير وجود دارد در صورتي که در راهنمايي صميمانه جريان انتقال اطلاعات در جوي صميمانه محترمانه، دو طرفه و برابر اتفاق مي‌افتد.

رييس انجمن مطالعات خانواده در ايران:

وضعيت ازدواج و طلاق در كشور آنچنان هم سياه نيست

رييس انجمن مطالعات خانواده در ايران گفت: وضعيت ازدواج و طلاق آنچنان كه عنوان مي‌شود، سياه و تيره نيست.حجت‌الاسلام و المسلمين حسن ناصري‌پور در گفت‌وگو با ايسنا ، در خصوص وضعيت ازدواج و طلاق، خاطرنشان كرد: در بحث خانواده آمارهاي متعددي عنوان مي‌شود كه هر كدام به نفع استراتژي درون سازماني متفاوت است.وي اضافه كرد: دشمن هميشه در فضاي عقلايي به نقاط قوت حمله مي‌كند تا وي را ضعيف كند، در سال 88 بعد از فتنه‌اي كه كشور ما را فرا گرفت، بعضي شبكه‌هاي ماهواره‌اي رشد كردند كه هدف‌گذاري اجتماعي موفقي داشته‌اند.

ناصري‌پور اظهاركرد: علت رشد گسترده شبكه‌هاي ماهواره‌اي بي‌توجهي مسوولان به رهنمودهاي مقام معظم رهبري است، وقتي شبكه‌اي هزينه‌هاي گزاف مي‌پردازد و فيلم‌هايش را در كشورهايي با مشابهت فرهنگي ايران مي‌سازد مطمئنا از سال‌ها قبل به بررسي و تحقيق در اين زمينه پرداخته که در حال حاضر نمود پيدا كرده است.رييس انجمن مطالعات خانواده در ايران با بيان اينكه خانواده نقطه قوت جامعه است، افزود: به قول مقام معظم رهبري، ما در حال حاضر با ناتوي فرهنگي روبه‌روييم و فروپاشي خانواده جزو اهداف دشمن است.وي ادامه داد: اينگونه فيلم‌ها با 3 هدف، ايجاد هوشي هيجاني كاذب، غيرت‌زدايي مردان، ايجاد عشق‌هاي مثلثي توليد مي‌شود.ناصري‌پور با اشاره به اينكه هنوز دشمن با موفقيت مواجه نشده است، تصريح كرد: با توجه به اينكه به تعبير برخي از افراد خانواده جايگاه خوبي ندارد بايد گفت خانواده وضعيت خوبي دارد هر چند كه با وضعيت ايده‌آل فاصله‌دار است.وي به شاخص‌هاي ازدواج اشاره كرد و گفت: اگر كسي به شاخص‌هاي بلوغ عقلي(شناسايي خوب از بد)، بلوغ عاطفي(دوست داشتن و درك موضوعات عاطفي)، بلوغ اقتصادي(توانايي اداره خودش و فرد ديگر)، بلوغ جنسي و ايجاد فضاي روحي مناسب براي خودش رسيد مي‌تواند ازدواج كند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون