جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2364- تاریخ : 1390/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


وزير آموزش و پرورش زنگ نفي سلطه و مبارزه با استکبار جهاني را به صدادرآورد


نامزدهاي رقابت نهايي گروه برق در نهمين جشنواره کتاب‌هاي آموزشي رشد معرفي شدند


كاغذ اخبـار


قـلـم معـلــم


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)

 وزير آموزش و پرورش زنگ نفي سلطه و مبارزه با استکبار جهاني را به صدادرآورد 

 خبرنگارشاپرک- نغمه علي بيک زاده

زنگ نفي سلطه و مبارزه با استکبارجهاني به مناسبت روز سيزدهم آبان سالروز تسخير لانه جاسوسي آمريکا با حضور وزير آموزش وپرورش به طور همزمان در سراسر کشور به صدا درآمد. به گزارش شاپرک زنگ نفي سلطه و مبارزه با استکبار جهاني صبح روز شنبه توسط وزير آموزش و پرورش در مدرسه راهنمايي دولتي ياسر منطقه يك تهران به طور همزمان با سراسر کشور به صدا در آمد. حاجي بابايي در جمع خبرنگاران گفت: از آنجائيکه روز سيزده آبان، امسال با روز جمعه مصادف شد، برنامه روز دانش آموز را امروز در اين مدرسه برگزارکرديم و به مناسبت تهديدي که از جانب استکبار براي ترور سردارسپاه قدس حاج قاسم سليماني شده است خواستيم دشمنان بدانند که فرزندان امروز ايران همان مردان غيور سال 58 هستند و از دانش آموزان سال 58 هيچ کم ندارند. وي تأکيدکرد: امروز در بيش از صدهزار مدرسه در سطح کشور زنگ نفي سلطه و مبارزه با استکبار جهاني به صدادرآمد و امريکا بداند دوازده ميليون وسيصدهزار دانش آموز بسيجي و نزديک به يک ميليون معلم و فرهنگي از فرمانده سپاه قدس حمايت مي کنند.

آمريکا در 32 سال گذشته درتمامي توطئه هاي خود عليه ايران شکست خورده است

وزير آموزش وپرورش گفت: آمريکا در 32 سال گذشته در تمامي توطئه هاي خود عليه ايران شکست خورده و به همين دليل برنامه ترور مسئولان ايراني را در دستورکار خود قرارداده است. 'حميدرضا حاجي بابايي' در حاشيه راهپيمايي 13 آبان در گفتگو با ايرنا افزود: آمريکا در تمامي توطئه ها و تحريم هايي که براي مقابله با جمهوري اسلامي ايران در طول 32 سال گذشته برنامه ريزي کرده بود شکست خورده و امروز پرده از آنچه که آمريکا در طول اين سالها را مديريت مي کرده، برداشته شده است.

وي اظهار داشت: تمام ترورها عليه مقامات نظام جمهوري اسلامي ايران به مديريت آمريکا شکل گرفته و امروز مقامات آمريکا مستقيما موضوع ترور فرماندهان سپاه را مطرح کرده که اين مساله نشان مي دهد آمريکا در جنگ نرمي که عليه جمهوري اسلامي ايران تدارک ديده بود با شکست مواجه شده و امروز به دنبال اين است که با مديريت ترور مقابل جمهوري اسلامي ايران بايستد. حاجي بابايي ادامه داد: با ياري خداوند، دولت و ملت ايران با رهبري هاي مقام معظم رهبري و همه ارکان نظام توانسته اند در تمامي برنامه هاي خود موفق عمل کنند.

وزير آموزش و پرورش با اشاره به تفاوت 13 آبان امسال با سال هاي گذشته نيز گفت: جريحه دار بودن آمريکا در سال جاري يکي از تفاوت هاي 13 آبان امسال با سال هاي گذشته است و آمريکا در واقع در تمام توطئه هاي خود شکست خورده است.

حاجي بابايي با بيان اين که قوي ترشدن ايران نسبت به سال هاي گذشته يکي ديگر از تفاوت هاي 13 آبان امسال با سال هاي گذشته است، اظهار داشت: پيام حضور ميليوني مردم ايران در راهپيمايي 13 آبان اين است که مردم ايران بر پيام خود با آموزه هاي ديني و انقلابي و ولايت مطلقه فقيه ايستاده اند و در برابر هرگونه توطئه اي که عليه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و هر رکني از ارکان نظام توسط آمريکا شکل بگيرد خواهند ايستاد و توطئه ها را خنثي مي کنند.


 نامزدهاي رقابت نهايي گروه برق در نهمين جشنواره کتاب‌هاي آموزشي رشد معرفي شدند 

 داوران گروه‏هاي الکترونيک و الکتروتکنيک نهمين جشنواره کتاب‏هاي آموزشي رشد، شش کتاب را براي دريافت جايزه اين جشنواره نامزد کردند.

به گزارش شاپرک و به نقل از ستادخبري نهمين جشنواره کتاب‌هاي آموزشي رشد، داوران اين دو گروه با بررسي 19 کتاب‏، اين شش عنوان را براي رقابت نهايي نامزد کردند.«آموزش LOGO به همراه مدارات برق صنعتي» تأليف سعيد مؤذني‏پور و عيسي قياسي از انتشارات کيفيت، «کتاب آبي تعميرات موبايل(سخت افزار ونرم افزار)» تأليف مهدي کاردان از نشر آفرنگ، «کتاب جامع برق» تأليف ايوب سعيداوي و محمدعکاف از انتشارات کيفيت، «کولرهاي آبي؛ تعمير و نگهداري» تأليف محمدحيدري، علي عراقي، علي رحيميان‏پرور و احمدمعيري از انتشارات کيفيت، کتاب‌هاي «مدارهاي اصولي و پايه ميکروکنترلر» تأليف رضا فاني و امين متين مقدم و «ميکروکنترلرهاي AVR» تأليف جابرالوندي از نشر نص نامزدهاي دريافت جايزه اين دوره از جشنواره در گروه برق هستند.

براساس اين خبر، سيد محمود صموتي، محمودشباني و شهرام نصيري سوادکوهي داوران گروه الکترونيک و محمد حسن اسلامي، مجتبي انصاري‏پور و شهرام خدادادي داوران گروه الکتروتکنيک اين جشنواره هستند.

بهترين‌هاي بخش عمران کتاب‌هاي آموزشي معرفي مي‌شوند

در بخش عمران نهمين جشنواره کتاب‌هاي آموزشي رشد از ميان چهار کتاب رسيده به مرحله دوم، بهترين‌ها توسط هيات داوران انتخاب و معرفي خواهد شد. به گزارش شاپرک و به نقل از ستاد خبري نهمين جشنواره کتاب‌هاي آموزشي رشد، گروه داوري بخش عمران اين دوره از جشنواره، از ميان 10 کتاب رسيده به مرحله دوم داوري چهار کتاب را نامزد دريافت جايزه جشنواره معرفي کرد.در اين دوره از جشنواره هيات داوران متشکل از مجيد شجاعي، اميرحسين متين، مالک مختاري و عبادالله همتي کتاب‏هاي «استاتيک» تأليف شاپور طاحوني از انتشارات علم و ادب، «تعمير و نگه‏داري ساختمان» تأليف امير سرمد نهري و محسن کاردان از انتشارات سيماي دانش، «راهنماي کاربردي» AutoCAD civil 3D تأليف نادر افشاري، داود رستمي و طيب­علي پورفرد از نشر دانشگاه شهيد رجايي و «مصالح در ساختمان و معماري» تأليف محسن سرتيپي پور از نشر دانشگاه شهيدبهشتي به عنوان نامزد بخش عمران معرفي کردند.اين دوره از جشنواره با رويکرد دوره آموزش متوسطه نظري، فني‌وحرفه‌اي و کاردانش و در دو بخش «انتخاب، معرفي و تقدير از برگزيدگان» و «فعاليت‌هاي جنبي» برگزارمي‌شود.نهمين جشنواره کتاب‌هاي آموزشي رشد توسط دفتر انتشارات کمک آموزشي وزارت آموزش وپرورش آذرماه سال جاري با معرفي برترين‌ها در تهران پايان مي يابد.


 كاغذ اخبـار 

معاون وزير آموزش و پرورش:

کتب‌ دوم ابتدايي ها سال آينده تغيير مي کند

معاون وزير آموزش وپرورش از تغيير کتاب‌هاي دوم دبستان در سال تحصيلي آينده خبرداد و گفت: تلاش ما اين است که برخي از معلمان که نسبت به تغييرات کتاب‌هاي درسي آموزش کافي نديده‌اند، در طول سال تحصيلي تحت آموزش قرارگيرند. محي‌الدين بهرام محمديان، معاون وزير و رئيس سازمان پژوهش وبرنامه‌ريزي آموزشي در گفتگو با «توانا» با اشاره به تغيير کتاب‌هاي دوره ابتدايي براساس «برنامه درسي ملي» و «سند ملي آموزش و پرورش» اظهارداشت: امسال کتاب‌هاي اول ابتدايي تغييريافت و در سال تحصيلي آينده نيز کتاب‌هاي دوم ابتدايي تغييرمي‌کند و احتمالاً چنددرصد اصلاح نيز در کتاب‌هاي پايه اول صورت مي‌‌گيرد.

وي افزود: با توجه به تغيير نظام آموزش وپرورش به صورت دومقطع 6 ساله، کتاب‌هاي پايه ششم ابتدايي نيز براي سال آينده در دست برنامه‌ريزي است که براساس يک برنامه زمان‌بندي شده کتاب‌هاي اين پايه تحصيلي نيز آماده مي‌شود. محمديان خاطرنشان کرد: تمام کتاب‌هاي دوره ابتدايي به تدريج براساس «برنامه درسي ملي» از 20 تا 100 درصد تغيير يافته يا همسوسازي خواهدداشت.


با افزايش ساعات درسي موافقت نشد

رئيس سازمان پژوهش وبرنامه‌ريزي آموزشي همچنين در خصوص آخرين وضعيت سند «برنامه درسي ملي» به عنوان نقشه راه کتب درسي دانش‌آموزان، گفت: نگاشت چهارم اين سند تمام شده و به صحن شورايعالي انقلاب فرهنگي تقديم شده است که بررسي آن به زودي آغازمي‌شود. وي با اشاره به ضرورت هماهنگي ميان برنامه درسي ملي و سند ملي آموزش و پرورش اظهار داشت: در برنامه درسي ملي، ساعات آموزشي افزايش يافته بود اما در سند ملي آموزش و پرورش که اخيراً در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب نهايي رسيد، نسبت به افزايش ساعات درسي موافقت نشده است که بايد در اين رابطه ميان دو سند هماهنگي ايجادشود.معاون وزير آموزش وپرورش از توليد راهنماي برنامه درسي دوره‌هاي تحصيلي، حوزه‌هاي يادگيري و شبکه مفهومي پايه ششم ابتدايي در اين سازمان خبرداد و خاطرنشان کرد: تغيير محتواي دروس که در دوره ابتدايي بايد اتفاق بيفتد، براساس اين برنامه‌ها صورت مي‌گيرد.


يک کارشناس تغذيه مطرح کرد:

رژيم‌هاي لاغري خودسرانه مشکل اساسي در دختران دانش‌آموز

يک کارشناس تغذيه گفت: رژيم‌هاي لاغري خودسرانه مشکل اساسي در بعضي از دختران دانش‌آموز است که اين مسئله قدرت يادگيري در آنها را کاهش مي‌دهد. برليانت بزرگمهر در گفتگو با فارس در حاشيه هجدهمين نمايشکاه بين‌المللي مطبوعات اظهارداشت: در حال حاضر يکي از مشکلات اساسي تغذيه‌اي در بين دانش‌آموزان دختر خصوصاً در مقطع دبيرستان، گرفتن "رژيم لاغري خودسرانه" است. وي گفت: در اکثر موارد اين دختران تحت‌تأثير ديگر دوستان خود قرارمي گيرند و براي حفظ اندام و جلوگيري از چاقي بدون اينکه با کارشناس تغذيه مشورت داشته باشند اقدام به گرفتن رژيم‌هاي لاغري مي‌کنند.اين کارشناس تغذيه با بيان اينکه رژيم‌هاي خود سرانه دانش‌آموزان دختر، ضربه جدي به رشد و قدرت يادگيري آنها وارد مي‌کند، افزود: البته در بعضي از موارد دانش‌آموزاني هستند که اضافه وزن دارند و بايد کنترل شوند؛ به همين دليل توصيه مي‌شود اين دسته از دانش‌آموزان تحت نظر کارشناس تغذيه رژيم بگيرند چرا که آسيب‌هاي رژيم‌هاي لاغري خودسرانه غير قابل جبران است.وي شکنندگي ناخن، ناراحتي‌هاي دستگاه گوارش و آسيب رسيدن به پوست را از آسيب‌هاي رژيم‌هاي خودسرانه لاغري بيان کرد و افزود: سلول‌هاي عصبي بدن از مواد کربوهيدرات‌ها نظير نان و برنج و مواد قندي تغذيه مي‌‌کنند؛ از آنجايي که در رژيم‌هاي خودسرانه فوراً نان و برنج حذف مي‌شود، اين مسئله به سلول‌هاي عصبي لطمه وارد کرده و موجب پرخاشگري نيز مي‌شود ضمن اينکه قدرت يادگيري را در فرد کاهش مي‌دهد.وي خاطرنشان کرد: مشاوره تغذيه‌اي در مدارس خصوصاً دخترانه لازم است.


قائم‌مقام سازمان دانش‌‌آموزي خبرداد:

دانش‌آموزان پنج‌شنبه‌ها به اردو مي‌روند

قائم‌مقام سازمان دانش‌‌آموزي گفت: اکثر دانش‌آموزان استان خود را نمي‌شناسند لذا در روزهاي پنجشنبه و در قالب اردوهاي گردشگري، دانش‌آموزان را با فرهنگ و بافت تاريخي شهر خود آشنامي‌کنيم. داوود روستايي، قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزي در گفتگو با «توانا» با اشاره به تعطيلي مدارس در روزهاي پنجشنبه اظهارداشت: روزهاي پنجشنبه در آموزش وپرورش به روز تربيت و خانواده تبديل شده است.وي افزود: دانش‌آموزان بايد براي روزهاي پنجشنبه برنامه مفيدي داشته باشند لذا اردوهاي گردشگري درون استاني را براي آنها پيش‌بيني کرده‌ايم.روستايي به هدف از برگزاري اردوهاي گردشگري درون استاني اشاره کرد و گفت: هدف و رويکرد ما از برگزاري اين اردوها، ايران‌شناسي و آشنايي با هويت اسلامي و تاريخي کشورمان است چرا که اکثر دانش‌آموزان، استان خود را نمي‌شناسند.قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزي وزارت آموزش وپرورش خاطرنشان کرد: دانش‌آموزان هر استان در اردوهاي گردشگري درون استاني با بافت، تاريخچه، اماکن تاريخي و مذهبي شهر خود آشنامي‌شوند.

با اصلاح شيوه‌نامه تحصيلي اتباع افغاني، صورت مي‌گيرد

برخورداري دانش‌آموزان افغان از آموزش حضوري در دوره متوسطه

با اصلاح شيوه‌نامه تحصيلي اتباع افغاني، دانش‌آموزان دوره متوسطه مي‌توانند مانند دانش‌آموزان دوره راهنمايي از امکان آموزش حضوري بهره‌مند شوند. به گزارش «توانا»، با اصلاح شيوه‌نامه تحصيلي اتباع افغاني، دانش‌آموزان دوره متوسطه که بر اساس شيوه‌نامه تحصيلي اتباع افغاني صرفاً امکان «آموزش از راه دور» را داشته‌اند، مي‌توانند مانند دانش‌آموزان دوره راهنمايي از امکان آموزش حضوري بهره‌مند شوند.

همچنين، با توجه به بررسي شيوه‌نامه تحصيلي اتباع افغان در جلسه کميته منتخب شوراي عالي انقلاب فرهنگي که منجر به اصلاح رديف 4 در رديف 2 بند «ب» شد، در مواردي که تعداد دانش‌آموزان دوره ابتدايي به حد نصاب مورد نياز براي تشکيل کلاس ويژه در نوبت عصر نرسد، بايد ترتيبي اتخاد شود تا با صلاحديد رؤساي سازمان‌هاي آموزش و پرورش مربوطه اين دانش‌آموزان بتوانند در نوبت‌هاي متعارف مدارس در کنار ساير دانش‌آموزان به تحصيل مشغول شوند.


قائم مقام سازمان دانش‌آموزي:

سفر زيارتي داخلي جايگزين عمره دانش‌آموزي دختران مي‌شود

قائم مقام سازمان دانش‌آموزي از جايگزيني سفرهاي زيارتي داخلي به جاي عمره دانش‌آموزي براي دختران خبرداد. داوودروستايي، قائم مقام سازمان دانش‌آموزي وزارت آموزش وپرورش در هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاري‌ها در گفتگو با فارس با بيان اينکه ظرفيت عمره دانش‌آموزي امسال نسبت به سال قبل دوبرابرشده، اظهارداشت: هيئت دولت در مجلس دانش‌آموزي اعلام کرد که اين سهميه کم است. از اين رو رئيس‌جمهور قول داد در شوراي حج که به رياست وي برگزارمي‌شود، اين موضوع را مطرح کند و ظرفيت عمره دانش‌آموزي را تا 25 هزار نفر افزايش دهد.

وي گفت: البته ظرفيت 25 هزار نفري عمره دانش‌آموزي پيشنهادي است که ما هم اين انتظار را نداريم که در گام نخست اجرايي شود، بلکه اين امر در سال‌هاي اخير دنبال مي‌شود و مطمئناً براي سال بعد اتفاق مي‌افتد. قائم مقام سازمان دانش‌آموزي با بيان اينکه براي عمره دانش‌آموزي دختران عربستان همه راه‌ها را به روي ما بسته است، افزود: البته ما مدل‌هاي مختلفي را ارائه داده‌ايم نظير اينکه هر پنج دانش‌آموز دختر را با يک مربي بفرستيم، اما اين مدل‌ها جواب نداد.وي اضافه کرد: اگر بخواهيم دانش‌آموزان را با والدين آنها راهي حج عمره کنيم، ديگر ماهيت عمره دانش‌آموزي نخواهد داشت. از اين رو تصميم گرفتيم براي دختران دانش‌آموز سفرهاي زيارتي داخلي را جايگزين حج عمره کنيم.

روستايي بيان داشت: دانش‌آموزان دختر را نمي‌توانيم براي عتبات سوريه اعزام کنيم، چرا که فضاي فرهنگي آنجا جواب نمي‌دهد. همچنين سفر زيارتي عتبات عاليات نيز ريسک بالايي دارد. وي در ادامه تأکيد کرد: البته رئيس‌جمهور مصر است که عمره دانش‌آموزي دختران نيز راه‌اندازي شود و ما نيز از طريق وزارت خارجه با واسطه‌گري سازمان حج هر مدلي را که ارائه مي‌دهيم دولت عربستان قبول نمي‌کند، البته اين فشار از سوي کشور عربستان مبني بر اينکه زنان بايد يک همراه محرم داشته باشند براي همه کشورها صدق مي‌کند.قائم مقام سازمان دانش‌آموزي با بيان اينکه در دنيا تنها کشور ما است که عمره دانش‌آموزي دارد، بيان داشت: اين افتخاري براي جمهوري اسلامي ايران است که براي دانش‌آموزان خود ارزش قائل است. وي در خصوص هزينه‌هاي سفر زيارتي دانش‌آموزي خاطرنشان کرد: 70 درصد هزينه‌ها را خودمان تقبل مي‌کنيم و تنها 30 درصد دانش‌آموزان پرداخت مي‌کنند. البته اردوهاي آموزشي ما براي دانش‌آموزان نيز رايگان است.


 قـلـم معـلــم 

بررسي نکاتي در مورد «آورده اند که...» در کتاب هاي ادبيات فارسي مقطع متوسطه

مصطفي رادمرد، کارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي و دبير دبيرستان هاي قروه

قسمت هشتم

درون مايه، همه عناصر داستان يا يک اثر ادبي را انتخاب مي کند. اين عناصر عبارتند از: موضوع، شخصيت ها، عمل پي رنگ و هرچيز ديگري که نويسنده براي عرضه داشت کل معناي مورد نظرش به کارمي گيرد. درون مايه، هماهنگ کننده موضوع با شخصيت، صحنه و عناصر ديگر داستان است و جهت فکري و ادراکي نويسنده را نشان مي دهد. از اين نظر، درون مايه را به معناي کلي داستان تعبيرکرده اند؛ يعني، فکر يا مجموعه افکاري که موضوع اساسي مورد نظر نويسنده را در نوشته يا داستان القا مي کند و داستان را به سمت وحدت هنري سوق مي دهد.

به عبارت ديگر، درون مايه يا مضمون، برآيند معنوي داستان است و از اين رو در پرورش و پرداخت آن، همه عناصر داستاني، به نحوي دخالت دارند. اين دخالت براساس هماهنگي، نظم و انسجام دروني ميان عناصر داستان صورت مي گيرد. در واقع، درون مايه هر نوشته، ثمره نظمي دقيق ميان عناصر داستاني است که از اين نظم به وحدت هنري تعبيرمي شود. بنابراين، درون مايه گرچه زاييده وحدت هنري است، خود وحدت هنري نيست و به قولي نسبت آن با وحدت هنري مثل نسبت نور است با چراغ. گويي درون مايه چون پرتوي است که از چراغ وحدت هنري ساطع مي شود.

ادامه دارد.....

برگرفته از مجله رشد زبان و ادب فارسي دوره بيست و پنجم، شماره 1، پاييز 90


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون