جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2364- تاریخ : 1390/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


توليد انيميشن هاي سه‌‌بعدي در مركز صبا

عصر جمعه 13 آبان در گالري شكوه افتتاح شد
گل هاي تخت جمشيد و مردان شاهنامه در نقاشي هاي حجت شكيبا


اخبـــــــــار


كميكاتور


كـارتـــون
يان اپ دوبيک - بلژيک

 توليد انيميشن هاي سه‌‌بعدي در مركز صبا 

 
جام جم آنلاين: 1200 دقيقه انيميشن سه‌بعدي عروسكي بخشي از انيميشن‌هاي توليدي مركز پويانمايي صباست كه مراحل مختلف توليد را مي‌گذرانند.به گزارش روابط عمومي مركز پويانمايي صبا، انيميشن‌هاي «بازي كنيم بخنديم» به كارگرداني ابوالفضل رازاني، «در خانه ما» (سري چهار) به كارگرداني بهروز يغمائيان، «ماجراهاي بهادر» (سري دو) به كارگرداني مهدي خرميان، و «بز و بزغاله» به كارگرداني مرجان كشاني، بخشي از طرح‌هاي توليدي مركز پويانمايي صبا است كه با تكنيك سه‌بعدي عروسكي مراحل مختلف توليد را مي‌گذرانند.

«بازي كنيم بخنديم» عنوان انيميشني است كه در 26 قسمت چهار دقيقه‌اي با محور قرار دادن بازي‌هاي سنتي كودكانه و استفاده از موزيك و آهنگ‌هايي كه توسط محمدرضا علي‌قلي تنظيم و ساخته شده به منظور ايجاد فضايي شاد و جذاب براي كودكان در حال توليد است.

«در خانه ما» هم عنوان انيميشن ديگري است كه سري چهار آن با كارگرداني بهروز يغمائيان و نويسندگي مشترك مصطفي رحمان‌دوست، سوسن طاقديس و مهكامه يغمائيان در 56‌ قسمت 13 دقيقه‌اي در حال توليد است.داستان اين انيميشن حول يك خانواده و اتفاقاتي كه بعداز بازنشسته شدن پدر خانواده پيش مي‌آيد، مي‌گذرد.

«ماجراهاي بهادر» كه سري دوم آن با كارگرداني مهدي خرميان و نويسندگي مشترك حسين روشن‌بخش و بهزاد حسين‌پور در 26 قسمت 10 دقيقه‌اي در حال توليد است، به ماجراهاي موش‌هايي مي‌پردازد كه در حجره يك پيرمرد خسيس لانه دارند.«بز و بزغاله» هم عنوان انيميشن ديگر مركز پويانمايي صبا است كه سري دوم آن در 26 قسمت 10 دقيقه‌اي درحال توليد است.داستان اين انيميشن به ماجراهاي سه بزغاله مي‌پردازد كه با همكاري هم مشكلات خود را حل مي‌كنند. فيلمنامه «بز و بزغاله» توسط زينب بهرامي و فاطمه عباسي نوشته‌شده است.


 عصر جمعه 13 آبان در گالري شكوه افتتاح شد
 گل هاي تخت جمشيد و مردان شاهنامه در نقاشي هاي حجت شكيبا 

آرزو جعفريان

نمايشگاه نقاشي هاي حجت شكيبا جمعه 13 آبان ماه در گالري شكوه افتتاح شد.شكيبا كه نقاشي هاي منحصر به فردش در سريال هاي هزاردستان، كمال الملك و فيلم دلشدگان در ذهن ها نقش بسته اين بار در اين نمايشگاه نقاشي هايي با تم موضوعي هخامنشيان و شاهنامه ارائه داده است كه اين آثار از بين يكصد نقاشي متنخب او برگزيده شده است.او در اين نمايشگاه دو مجموعه متفاوت عرضه كرده كه مجموعه هخامنشيان شامل آثاري با نام هايي چون گل هاي تخت جمشيد، شير زن، فيروزه بر خاك، نقش مهر و... مي شود و مجموعه ديگر آن كه با تصاويري از شاهنامه ارائه شده شامل 9 اثر با نام هاي فردوسي، سيمرغ، سهراب و گرد آفريد، رستم و ديو ، رستم متفكر و ... است.با ديدن اين آثار صحنه هايي از تاريخ ايران در پيش روي ما تجلي مي يابد و ما را به ياد دوران حكومت كوروش كبير و داريوش مي اندازد و زنان ايراني را با وجود تمام لطافت و زيبايي با شمشير، هوشيار و آماده به رزم نشان مي دهد كه در كنار اين نقاشي ها شكيبا تصوير هايي از شاهنامه و داستا ن هايش را روايت كرده كه در محيط گالري تنوع خوبي را بوجود آورده است.در آثار او بافتي منحصر به فرد كه ترك هايي را از پس خود نمايان مي سازد ديده مي شود كه مخاطب را با خود همراه كرده و به دوران هخامنشي مي برد، شكيبا ترك و ايجاد بافت در اين آثار را يكي از شاخصه هاي نقاشي هايش مي داند و مي گويد: اين بافت ها در دوره هاي مختلف در آثار من بوجود آمدند و قسمتي از تكنيك كاري من شدند و امروزه به نوعي شخصيت من را نشان مي دهند و از طرفي قدمت را راحت تر و رسا تر به بيننده بيان مي كنند كه باعث ارتباط بيشتر با مخاطب مي شود. تا وقتي اين ترك ها در كارهايم نباشد من اثر را كامل نمي بينم و وقتي اين حالت كهنگي و قدمت را در آن بوجود مي آورم فكر مي كنم كار تكميل شده است.تم رنگي نقاشي هاي او بيشتر آبي و طلايي است دو رنگي كه در كنار هم زيبايي بسيار دارند و مي توانند شاخصه هايي از المان هاي ايراني را در بر داشته باشند. شكيبا از رنگ هاي درخشان طلايي و مسي چنان بهره گرفته كه گويي زره و كلاه خود هاي مردان شاهنامه از طلا و مس ساخته شده است.


 اخبـــــــــار 

شريفيان در گفتگو با مهر:

جشنواره هنرهاي معاصر اسلامي بايد نشاط آور باشد

شادي و نشاط، پديده اي است که جامعه و مخاطب امروز به آن نياز دارد و چه خوب که مسئولان در جشنواره هنرهاي معاصر اسلامي به ‌آن توجه ويژه داشته باشند.محسن شريفيان سرپرست گروه موسيقي ليان ضمن بيان اين مطلب در توضيح کم و کيف حضورش در نخستين جشنواره هنرهاي معاصر اسلامي در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت : ما با اجراي يک کنسرت که به همراه گروه موسيقي ليان در تاريخ 18 آبان ماه ساعت 18:30 در سالن رودکي برگزار مي شود در اين جشنواره حضور خواهيم داشت.اين نوازنده ني انبان در ادامه با اشاره به جايگاه چهره هاي مذهبي در فرهنگ موسيقايي بوشهر گفت : در موسيقي جنوب بويژه در بوشهر در اعياد مذهبي از برخي چهره هاي به گونه نشاط برانگيزي ياد مي شود. براي مثال در موسيقي کار همواره از نام و ذکر محسنات اين شخصيت مذهبي براي ايجاد هماهنگي و تهييج مدد گرفته مي شود و همينگونه در "يزله خواني" همراه با دست افشاني و پايکوبي از حضرت امير(ع) نام برده مي شود.وي در ادامه افزود : يکي از جنبه هاي شخصيت حضرت امير(ع) رشادت ، جوانمري و دلاوري هاي اين بزرگوار است که هنگام کار مردان دريا به کرات مطرح مي شود ولي متاسفانه اين جنبه از فرهنگ موسيقي جنوب در اعياد و مراسم هاي ويژه مذهبي فراموش مي شود و متاسفانه اغلب در عزاي اين امام شيعيان مراسم ويژه برگزار مي کنيم اما مسئولان به وجه شورانگيز هنرهاي اسلامي توجه نمي کنند.سرپرست گروه ليان در ادامه صحبت هاي خود به اجراي مراسمي با عنوان"يزله خواني" در اين کنسرت اشاره کرد و گفت :"يزله‌خواني" يکي از گونه‌هاي موسيقايي در بوشهر و خاص مراسم جشن و پايکوبي است که با نام و ياد اميرالمومنين آغاز مي‌شود.

لازم به ذکر است آکا صفوي، حسين سنگسر، مرتضي پاليزدان، علي احمدي و حميد اکبري از جمله اعضاي اين گروه موسيقي هستند که محسن شريفيان سرپرست گروه و نوازنده ني‌انبان و ني‌جفتي را همراهي مي کنند.

شجاعي‌طباطبايي در گفت و گو با فارس خبر داد:

افزودن بخش طراحي کاراکتر «گربه ايراني» به دهمين دوسالانه کاريکاتور

خبرگزاري فارس: «مسعود شجاعي‌طباطبايي» گفت: بخش طراحي کاراکتر با موضوع «گربه ايراني» به دهمين دوسالانه کاريکاتور تهران اضافه شده است.دهمين دوسالانه کاريکاتور تهران با اضافه شدن يک بخش جديد با عنوان «طراحي کاراکتر» در کنار بخش‌هاي ديگر کارتون، کميک استريپ و آزاد برگزار مي‌شود.در بخش کارتون، موضوع «خرافه‌پرستي»، در بخش طراحي کاراکتر موضوع «گربه ايراني» و در بخش کميک‌استريپ موضوع «موقعيت دشوار» انتخاب شده است.

مسعود شجاعي طباطبايي رئيس خانه کاريکاتور ايران در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس درباره موضوعاتي که براي دهمين دوسالانه کاريکاتور ايران انتخاب شده است گفت: انتخاب اين موضوعات با اتفاق نظر اعضاي شوراي سياست گذاري صورت گرفته است که در موضوع بخش اصلي اين دوسالانه که کارتون است «خرافه پرستي» با توجه به رواج اين موضوع در دنياي امروز انتخاب شد.شجاعي افزود: خرافه‌پرستي حتي در جهان غرب نيز بسيار رايج است و با استفاده از امکانات پيشرفته الکترونيکي فال بيني مي‌کنند به اين ترتيب که دست روي دستگاهي قرار مي‌گيرد و از روي خطوط دست به شکل الکترونيکي برايتان پيشگويي مي‌کند و اين رواج خرافه پرستي در دنياي امروز است به همين دليل اين موضوع، سوژه کاريکاتوريست‌ها انتخاب شد تا با نگاه تيزبين خود که همراه با چاشني طنز است، اين مسئله را به چالش بکشند که قطعا موضوع جالبي براي هنرمندان ايراني و خارجي است.

رئيس خانه کاريکاتور ايران با بيان اين که خرافه پرستي در کشور ما نيز بسيار رايج است گفت: کساني هستند که ادعا مي کنند مي توانند آينده را پيش بيني کنند در حالي که طبق احاديث و روايتي که ما در آيين خود داريم به چنين چيزي اعتقاد و باور نداريم.شجاعي درباره موضوع بخش کميک استريپ هم که «اتفاقات پيش بيني نشده» انتخاب شده است گفت: بخش کميک استريپ يا داستان هاي دنباله دار که بايد در يک صفحه ارائه شود «اتفاقات پيش بيني نشده » مورد نظر ماست.

او درباره موضوع بخش «طراحي کاراکتر» که بخش جديد اين دوسالانه است گفت: هر دوره از دوسالانه کاريکاتور اتفاق جديدي مي افتد، اولين دوسالانه کاريکاتور تهران تنها يک موضوع داشت بعدها بخش کاريکاتور چهره به آن اضافه شد و به مرور بخش کميک استريپ نيز بر ديگر بخش ها افزوده شد و در دهمين دوسالانه نيز بخش طراحي کاراکتر را اضافه کرده ايم که بر غناي اين دوسالانه مي افزايد.شجاعي ادامه داد: من در شوراي سياست گذاري پيشنهاد کردم که امسال بخش طراحي کاراکتر به ساير بخش ها اضافه شود و کامبيز درم بخش نيز موضوع آن را «گربه هاي ايراني» پيشنهاد کرد که با موافقت شورا مواجه شد.دبير دوسالانه هاي کاريکاتور تهران درباره دليل انتخاب موضوع گربه ايراني گفت: گربه ايراني در تمام دنيا بسيار معروف است و به نظرم پيشنهاد بسيار هوشمندانه اي هم هست چرا که نقشه ايران شکل گربه است و گربه ايراني هم که از شهرت جهاني برخوردار است بنابراين آشنايي بيشتري با فرهنگ بومي ايران نيز به‌وجود مي‌آورد.شجاعي درباره انتخاب داوران دهمين دوسالانه بين المللي کاريکاتور تهران گفت: داوران اين دوره نيز از برترين کاريکاتوريست هاي دنيا دعوت مي شوند که بعدا اسامي آنها اعلام مي شود. ترکيب هيئت داوران هم فرد است يعني چهار داور ايراني و سه داور خارجي که به همراه ميهمانان خارجي ديگري در اين دوسالانه حضور خواهند داشت.

حراج نقاشي 8 ميليون پوندي «كليمت»

نقاشي كمياب «گوستاو كليمت» در «ساتبي» چكش حراج خورد.به گزارش ايسنا، حراجي «ساتبي» نقاشي از گوستاو كليمت كه از 109 سال پيش در معرض ديد عموم قرار نگرفته، را به حراج مي‌گذارد.اين نقاشي كه منظره‌اي ساحلي را نشان مي‌دهد تاكنون براي متخصصان آثار هنري ناشناخته بوده‌ و از 109 سال پيش كه در يك نمايشگاه نمايش داده شد‌، در هيچ حراجي به معرض فروش گذاشته نشده است.پيش‌بيني شده اين نقاشي ارزشمند بين 6 تا 8 ميليون پوند به فروش برسد. «ساتبي» هشتم فوريه 2012 را براي حراج نقاشي كليمت در نظر گرفته است.به نوشته‌ي روزنامه گاردين‌، گوستاو کليمت نقاش نمادگراي اتريشي و يکي از برجسته‌ترين اعضاي آرت نوو وين بود كه در ژانويه 1862 به دنيا آمد.

کارهاي برتر او عبارتند از نقاشي، نقاشي‌هاي ديوارنما، طراحي و کارهاي هنري ديگر که بسياري از آن‌ها در نگارخانه‌ي «Vienna Secession» نمايش داده مي‌شوند. اين نقاش معروف اتريشي در سال 1918 در سن 55 سالگي درگذشت.


هشتمين دوسالانه ملي نقاشي ايران دي ماه برگزار مي شود

هشتمين دو سالانه ملي نقاشي ايران دي ماه در موسسه فرهنگي، هنري صبا و استان خراسان رضوي برگزار مي شود.به گزارش ايرنا، هشتمين دوسالانه ملي نقاشي ايران اعلام كرد: مهلت ثبت نام در كارگاه هاي هشتمين دوسالانه ملي نقاشي تا پايان آبان ماه است.علاقه مندان و هنرمندان براي شركت در كارگاه هاي دوسالانه نقاشي مي توانند تا پايان آبان ماه در سايت دوسالانه به نشاني www.2salane.ir ثبت نام كنند تا پس از بررسي براي كارگاه ها انتخاب شوند.

مهلت ارسال آثار به هشتمين دوسالانه ملي نقاشي ايران نيز تا 15 آبان ماه است و هنر مندان مي توانند آثار خود را از طريق سايت دوسالانه ارسال كنند.برگزاري همايش با عنوان صد سال آموزش هنر در دوران جديد، برگزاري كارگاه هاي نقاشي با توجه به تم اصلي دوسالانه(مكتب هرات) و برگزاري اكسپوي نقاشي از ديگر برنامه هاي هشتمين دوسالانه ملي نقاشي ايران است.هشتمين دوسالانه ملي نقاشي ايران در دو بخش مسابقه با موضوع 'نگاهي نو به مكتب هرات' و بخش آزاد جهت معرفي جريان هنر معاصر ايران، از سوي دفتر هنرهاي تجسمي معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با همكاري موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر و مشاركت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان خراسان رضوي برگزار مي شود.


 كميكاتور 

آلودگي هوا


 كـارتـــون 
 يان اپ دوبيک - بلژيک


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون