جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2364- تاریخ : 1390/08/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


افسردگي رايج ترين مشکل رواني نوجوانان


نتايج هفته نخست ليگ واليبال دانش‌آموزي اعلام شد


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيا مي‌دانيم !


آيينه شهر
بدون شرح - همايون لنگرودي (بديع فر)

 افسردگي رايج ترين مشکل رواني نوجوانان 

 
تحقيقات نشان مي دهد بيش از شصت درصد نوجوانان هيچگاه براي مقابله با افسردگي خودکمکي دريافت نمي کنند؛ در حالي که کمک به نوجوانان براي اين که بتوانند با موفقيت افسردگي خود را برطرف کنند بسيار آسان است.

وجود يک نوجوان افسرده در خانواده مي تواند مشکلات زيادي به همراه داشته باشد، اما از سوي ديگر، والدين درماني ، بهترين راه براي خارج کردن کودک از شرايط استرس زاست.

بياييد در مورد علائم ، انواع افسردگي در نوجوانان و روش هاي درمان آن بيشتر بدانيم.

نوجواني يکي از آسيب پذيرترين دوران زندگي است، به ويژه اگر اين دوره انتقال از کودکي به بزرگسالي با افسردگي نيز همراه باشد.

از اين رو نوجواني را دوران آشفتگي نيز ناميده اند، به اين دليل که فرد ناچار است تغييرات جسماني، عاطفي و اجتماعي را تحمل کند که مي تواند باعث اضطراب و نگراني او در برخورد با عوامل استرس زا شود.

از آنجا که درجامعه ما بيشترين جمعيت رانوجوانان تشکيل مي دهند مسلما نمي توان اين جمعيت فعال راناديده گرفت ازاين روخبرنگارآفرينش با سميرا صالح اردستاني روان شناس تربيتي پيرامون افسردگي در دوران نوجواني به گفتگو پرداخته است .

سميراصالحاردستاني دراين زمينه رايجترين مشکل رواني نوجوانان را افسردگي مي داند ودر ادامه نيز چنين بيان مي کند :تا چند سال پيش تصور کلي در بين متخصصان باليني بر اين بود که کودکان ونوجوانان به ندرت به افسردگي مبتلا مي شدند ، اما پژوهش هاي جديد نشان مي دهند که در حد قابل ملاحظه اي از نوجوانان وکودکان به افسردگي هايي از نوع خفيف يا شديد مبتلا هستند .

حتي برخي از برآوردهاي آماري حاکي از آن است که افسردگي رايجترين مشکل رواني نوجوانان است . نزديک به 20 الي 35 درصد از نوجوانان به افسردگي خفيف و12 الي 15 درصد به افسردگي متوسط ونهايتا 5 درصد به افسردگي عميق مبتلا هستند .

صالح اردستاني در ادامه با اشاره به علائم افسردگي اظهار داشت : تشخيص افسردگي در دوران کودکي و اوايل نوجواني با دومشکل عمده همراه است : نخست اينکه نشانه هاي باليني افسردگي در اوايل دوران نوجواني کمتر مشهود است . دوم اينکه افسردگي در سنين مختلف به دلايل روان شناختي اجتماعي ،زيستي وشناختي جلوه هاي متفاوتي دارد .

مثلا نوجوانان احساسات خود را براحتي بروز نمي دهند وجود نگرش?هاي منفي نسبت به خويشتن را انکار مي کنند آن ها همانند بزرگسالان افسرده حالت?هايي چون غم واندوه ،نوميدي ،خود بي ارزشي پنداري را به راحتي آشکار نمي سازند وبسياري از آنها احساس افسردگي خود را در زير پوششي از بيقراري ،بي حوصلگي ،خود بيمار نگاري ويا حتي مبادرات به اعمالي چون خشونت وبزهکاري کتمان مي کنند .

اين روان شناس تربيتي افزود : با وجودي که در صد تشخيص هاي افسردگي قبل از بلوغ ، در پسران بيشتر است ولي اين رقم بعد از سنين بلوغ در بين دختران افزايش مي يابد ونهايتا آمار دختران افسرده به دو برابر پسران مي رسد.

وي ادامه داد : مطالعات و بررسيهاى انجام شده نشان داده است تفاوت عمده افسردگى در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان در دو مورد است: به جاى خلق افسرده ممکن است درکودکان و نوجوانان خلق تحريک‌پذير باشد، و نرسيدن به وزن مورد انتظار (کاهش و يا افزايش وزن) در آنها ديده شود.

همچنين کاهش اعتماد به نفس، بي‌تفاوتى، سطح پايين انرژى، گوشه‌گيرى اجتماعى، آشفتگيهاى خوردن و خوابيدن، ديدگاه بدبينانه آشکار در مورد آينده و اعتقاد و اقدام به خودکشى از ديگر علائم و نشانه‌هاى افسردگى در اين گروه سنى مي‌باشد. در نوجوانان رفتارهاى ضد اجتماعى و منفي‌کارانه، مصرف الکل و دارو و مواد مخدر ممکن است مشاهده گردد.

صالح اردستاني گفت : در دو نوع ديگر افسردگي عوامل روان شناختي نقش عمده تري دارد که در نوع اول نوجوانان احساس خلاء مي کنند.

يعني نوجوان دوران کودکي را پشت سر گذارده ولي هنوز شخصيت بزرگسالان را جايگزين شخصيت سپري شده دوران کودکي خود نکرده است اين احساس خلا با اضطراب شديد همراه است و بي شباهت به نوعي حالت ماتم زدگي ويا عزاداري نيست در عين حال شوق اين نوع افسردگي با گذشت زمان کاسته مي شود ولي خوشبختانه در همه موارد تداوم ندارد .

وي اضافه کرد : نوع دوم افسردگي عمق بيشتري دارد . اين گروه شامل نوجوانان است که عليرغم تلاشهاي صادقانه براي رسيدن به اهداف مورد نظر به کرات با شکست مواجه شده وبه همين دليل دستخوش افسردگي ويا دچار نوعي درماندگي اکتسابي مي شود گاهي افراد بزرگسال يا والدين براي اين گونه تلاش ها با کوشش هاي نوجواني امتيازهايي را که سزاوار آن ها هستند قايل نمي شود وچنين تجربه اي آن ها رامستعد افسردگي عميق تري مي کند ودر نتيجه تمايل به خودکشي در بين اين قبيل نوجوانان افزايش مي?يابد زيرا آن ها نميتوانند راه حل?هاي مناسبي را براي مشکلات زندگي خود بيابند .

اين نوجوانان افسرده غالبا قادر نيستند روابط مناسبي با اطرافيان نظير والدين،دوستان،و... برقرار کنند .

اين روان شناس تربيتي عوامل ايجاد افسردگي نوجوانان را عواملي مانند وراثت ،جنسيت، عملکرد هورمون ها ،استرس ،تجارب خانوادگي موفقيت يا شکست در مدرسه دانست وگفت : نوجوانان افسرده همچنين رفتار خودآزارگونه و خود تخريبي از خود بروز مي دهند و درباره مرگ و خودکشي صحبت مي کنند.

وي در خصوص عوامل ايجاد افسردگي اظهار داشت : شما بايد بدانيد اين افکار از کجا پيدا شده اند تا بتوانيد رفتار مناسبي در مقابل آنها داشته باشيد.

ببينيد چه چيزهايي مي تواند باعث افسردگي در فرزندتان شود. شايد لازم است بعضي از رفتارهاي خودراتصحيح کنيد. بيشترعواملي که باعث ايجاد افسردگي درنوجوان انمي شوند،قبل ازاينکه نيازي به يک روان درمان و روان شناس باشد، در خانه قابل برطرف شدن هستند.

وي درخاتمه با اشاره به شيوه هاي درمان افسردگي در نوجوانان گفت : روان درماني و رفتار درماني به زماني است که والدين مشکل نوجوان خود را بسيار حاد و نااميد کننده ببينند و نتوانند آن را درخانه کنترل کنند.

اين نوع درمان ها مي تواند براي ايجاد يک نگرش مثبت نسبت به رفتار و بهتر ساختن روابط بين فردي مفيد باشد. تکنيک هاي مراقبه و آرميدگي نيز مي تواند روند بهبود را کامل کند.

مربي يا فرد دلسوز و آگاهي که نوجوان بتواند به راحتي با او درد دل کند، مورد مناسبي است براي اين که او احساسات سرکوب شده خود را تخليه کند.

تهيه وتنظيم : مينا افشان


 نتايج هفته نخست ليگ واليبال دانش‌آموزي اعلام شد 

هفته نخست ليگ واليبال دانش‌آموزي با برگزاري 12 ديدار و انصراف 2 تيم به طور رسمي کار خود را آغاز کرد و نتايج هفته نخست مشخص شد.

به گزارش فارس ،هفته نخست ليگ واليبال دانش‌آموزي طي روزهاي پنجشنبه و جمعه 12 و 13 آبان با برگزاري 12 ديدار انجام شد و پرونده هفته نخست ليگ واليبال دانش‌آموزي با انصراف 2 تيم به طور رسمي بسته شد.

* نتايج کامل مسابقات ليگ واليبال دانش‌آموزي به شرح زير است:

گروه A:لرستان 2- زنجان صفر ؛ لرستان 2 - شهرستان‌هاي تهران يک ؛ شهرستان‌هاي تهران 2 - زنجان صفر

گروه B:تهران 2- قم يک ؛ گلستان 2- قم يک ؛ تهران 2 - گلستان يک

به اين ترتيب با پايان هفته اول از گروه A، تيم‌هاي لرستان، شهرستان‌هاي تهران و زنجان به ترتيب رتبه‌هاي نخست تا سوم را از آن خود کردند.

لازم به يادآوري است، تيم کردستان که در گروه A قرار داشت، به دليل نامعلوم از حضور در مسابقات واليبال دانش‌آموزي انصراف داد و در گروه B نيز تيم مرکزي انصراف خود را از اين مسابقات اعلام کرد.

در گروه B نيز تهران اول شد و تيم‌هاي گلستان و قم به ترتيب دوم و سوم شدند.

دور برگشت مسابقات ليگ واليبال دانش‌آموزي در گروه A , B در 25 آبان برگزار خواهد شد که ميزباني اين مسابقات در گروه A بر عهده شهرستان‌هاي تهران خواهد بود.

اين مسابقات در گروه C, D در دور رفت 18 آبان‌ماه به ميزباني استان‌هاي البرز و قزوين و در دور برگشت نيز 3 آذرماه برگزار خواهد شد.


 گــوناگــون  

چقدر با آداب اجتماعي آشنايي داريد؟

قسمت چهارم - پاياني

اگر لقمه اي که در دهان مي گذاريد، مطابق ميلتان نبود، آن را از دهان خارج نکنيد و سعي کنيد آن را فرو ببريد.

انگشت ها را براي تميز کردن ليس نزنيد، بلکه آنها را با دستمال تميز کنيد. از خلال دندان هيچ وقت در حضور ديگران استفاده نکنيد. سعي کنيد از زبانتان براي تميز کردن دندان ها و دهان استفاده کنيد. نوشيدني تان را يک جرعه سر نکشيد، بلکه به دفعات و البته بي صدا آن را بنوشيد.

اگر خواستيد سرفه کنيد يا بيني تان را بگيريد، سرتان را به چپ يا راست در امتداد شانه تان بچرخانيد و با دستمال کاغذي يا دستمال جيبي صورت تان را بپوشانيد و به کارتان برسيد.

اگر خانمي با آقايي همراه است موقع سفارش غذا، نظرش را به آقا بگويد تا او دستور غذا بدهد.


در محيط کار چگونه باشيم؟

محققان معتقدند مهارت هاي انساني بيش از مهارت هاي فني و دانش در پيشرفت کاري افراد تأثير دارد. ظاهر هر شخص در
محيط هاي کاري اهميت زيادي دارد. بنابراين اگر کارمند هستيد رعايت استانداردهاي زير به شما کمک مي کند ظاهرتان با وضعيت کارتان هماهنگ باشد.

به بهداشت خود توجه نشان دهيد تا احيانا براي ارباب رجوع يا ديگر کارمندان ناخوشايند نباشيد.

لباس مناسب با محيط کار بپوشيد. اين يکي، جزو ضروريات است. چنانچه اداره اونيفورم خاصي ندارد بهتر است آقايان از کت و شلوارهاي مناسب محيط کار و پيراهن هايي با رنگ ملايم (سفيد، بژ يا آبي) استفاده کنند. پوشيدن پيراهن هاي تيره يا رنگ هاي تند و زننده ممنوع است. لباس کارمندان زن نيز از فرم مانتوهاي اداري خارج نشود. اصولا در محيط کار در مجموع تأکيد بر سادگي و ظاهر طبيعي کارمندان است.

يادتان باشد محل کار جاي صميميت برقرار کردن نيست. در محل کار گفت وگو به صميميت ترجيح داده مي شود. پس زندگي خصوصيتان را براي خودتان نگه داريد و مکالمه هايتان تا حد امکان کوتاه باشد. به همکارتان پشت نکنيد. زبان بدن (ايما و اشاره ها) شما مي تواند شخصيت تان را نشان دهد. اگر بخوبي با همکار خود برخورد نکنيد، اعلام کرده ايد هيچ علاقه اي به صحبت نداريد. اين کار به نوعي توهين است و مي تواند منجر به ايجاد احساسات و تفکرات منفي و حتي خصمانه ديگران نسبت به شما شود.

پشت سر کسي در محل کار غيبت نکنيد. به جاي صحبت کردن در مورد ديگران، سعي کنيد با احترام آنها را تحسين و تمجيد کنيد و اگر آنها هم همين کار را براي شما کردند، تشکر کردن را فراموش نکنيد. بعد از دعوا و مشاجره، پشيماني سودي نخواهد داشت، پس اگر گير رئيس يا ارباب رجوعي عصباني افتاديد، سعي کنيد خونسردي خود را حفظ کنيد و به حل مشکل بپردازيد. گفت وگوي مثبت و سازنده، استرس محيط کار را کاهش مي دهد و باعث مي شود همه احساس راحتي و خشنودي بيشتري کنند.

در شروع مکالمه با همکارانتان آرامش خود را حفظ کنيد و به خاطر داشته باشيد وقتي همکارانتان سرشان شلوغ است براي حرف زدن نزدشان نرويد.


منبع: ارم نيوز


 كوتاه از ورزش جوانان 

نتايج مسابقات كشتي آزاد نوجوانان كشور؛

8 طلا براي تهران و مازندران، 2 طلا براي بقيه

نفرات و تيم‌هاي برتر مسابقات کشتي آزاد قهرماني نوجوانان کشور مشخص شدند.به گزارش ايسنا، در پايان مسابقات کشتي آزاد نوجوانان قهرماني کشور که در سالن فدک باقر شهر استان تهران برگزار شد، تيم‌هاي مازندران، تهران و کرمانشاه به ترتيب اول تا سوم شدند.تهران و مازندران هر كدام صاحب چهار مدال طلا در اين رقابت ها شدند و در نهايت مازندران تنها با چهار امتياز اختلاف اول شد.تهران چهار مدال طلا، يك نقره و دو برنز گرفت و مازندران صاحب چهار مدال طلا و سه برنز شد.دو مدال طلاي ديگر مسابقات به كشتي‌گيران لرستان و كرمانشاه رسيد.


مقدماتي قهرماني آسيا؛

تيم فوتبال جوانان تركمنستان را شكست داد

تيم ملي فوتبال جوانان كشورمان در دومين ديدار مرحله مقدماتي رقابتهاي گروهي جوانان آسيا با چهار گل از سد ترکمنستان گذشت.به گزارش پايگاه خبري ورزش ، تيم ملي فوتبال جوانان كشورمان با گل هاي عليرضا جهانبخش (دقيقه 25)، امين جهان کهن (دقيقه 61)، مکان ساپاروف (دقيقه 74 ) و سردار آزمون (دقيقه 81) حريف خود را شكست داد تا با شش امتياز و تفاضل گل +7 در صدر گروه قرار بگيرد.


واترپلو قهرماني جوانان کشور

چهار تيم مرحله نيمه پاياني شناخته شدند

با صعود تيمهاي خوزستان، کرمانشاه، اصفهان و تهران به مرحله نيمه نهايي چهره چهار تيم پاياني رقابت هاي واترپلوي قهرماني جوانان کشور مشخص شد.به گزارش پايگاه خبري ورزش و ، تيم کرمانشاه در ديداري حساس و نزديک 8 بر7 آذربايجان غربي را شکست داد و به مرحله نيمه نهايي رقابت ها صعود كرد. تيم اصفهان نيز با نتيجه نزديک 5 بر4 فارس را مغلوب کرد و به جمع چهار تيم پاياني راه يافت. ضمن اينكه تيمهاي تهران و خوزستان صدر نشينان گروههاي مقدماتي نيز به صورت مستقيم به مرحله نيمه نهايي صعود كردند.


 آيا مي‌دانيم ! 

مغز بزرگتر با دوستان بيشتر!

محققان دانشگاه آكسفورد در تحقيقات جديد خود بر روي ميمون‌ها دريافته‌اند كه داشتن گروه‌هاي دوستي بزرگتر به بزرگتر شدن بخش‌هاي خاصي از مغز منجر مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اين محققان با بررسي اين ميمون‌هاي بي‌دم كه در گروه‌هاي اجتماعي بزرگ زندگي مي‌كنند دريافتند كه بخش‌هايي از مغز آنها كه با اطلاعات اجتماعي مانند شناخت چهره مرتبط بوده، بزرگتر شده‌اند.

اين يافته‌ها مي‌تواند بدين معني باشد كه داشتن دوستان بيشتر حتي به شكل مجازي مي‌تواند مغز انسان را به شيوه‌اي مشابه، گسترش دهد.

اين پژوهش در پي تحقيقات اخير در مورد ارتباط مستقيم بين تعداد دوستان آنلايني كه يك فرد دارد و اندازه بخش‌هاي خاصي از مغز، انجام شد. اين محققان در پژوهش خود، تعداد 23 ميمون را از جامعه آنها جدا كرده و با منزوي نگه داشتن يكي از آنها، بقيه را به شكل گروه‌هاي دو تا هفت نفري براي يك دوره به طور متوسط 15 ماهه تقسيم كردند. آنها سپس با استفاده از اسكن‌هاي ام‌آرآي مغزي دريافتند كه ميمون‌هاي گروه‌هاي بزرگتر از ماده خاكستري بيشتري در چندين بخش مغز كه با پردازش اطلاعات اجتماعي مرتبط بوده، برخوردارند. اين نتايج كه در مجله «ساينس» منتشر شده، همچنين نشان داد كه ميمون‌هايي با بيشترين ميزان ماده خاكستري در قشر جلو مغزي روسترال كه به درك ديگران در فرد كمك مي‌كند، از دوستان بيشتري برخوردار بودند.


 آيينه شهر 
 بدون شرح - همايون لنگرودي (بديع فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون