جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2360- تاریخ : 1390/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

آغاز گردهم‌آيي معاونان و مديران کانون سراسر کشور در مشهد
سه فيلم کانون براي نمايش در جشنواره فجر آماده مي‌شود

آغاز فيلم‌برداري تازه‌ترين فيلم بلند سينمايي کانون
"آقاي مدير" در سربيشه کليد خورد


کتاب بزرگ مردان کوچک البرز رونمايي شد


 آغاز گردهم‌آيي معاونان و مديران کانون سراسر کشور در مشهد
 سه فيلم کانون براي نمايش در جشنواره فجر آماده مي‌شود 

 
دومين گردهم‌آيي سراسري معاونان و مديران ستادي و استاني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با طرح مباحثي پيرامون توسعه کانون زبان ايران در مشهد آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومي کانون، در ابتداي اين گردهم‌آيي مديرعامل کانون بر توجه به قرآن و اطاعت از دستورات الهي در تمامي زندگي تاکيد کرد و گفت: خداوند در کنار ايمان، به موضوع عمل صالح اشاره مي‌کند و عمل به دستورهاي الهي را در جمع مورد تاکيد قرار مي‌دهد حتي بسياري از اعمال عبادي در جمع معنا پيدا مي‌کند.

سيد صادق رضايي توجه به الگوهاي ديني و مذهبي را در زندگي و پرهيز از تکبّر در رفتارهاي جمعي را از جمله آموزه‌هاي قرآني دانست که بايد به آن عمل کرد.در آغاز اين نشست قائم مقام مديرعامل و رييس کانون زبان ايران نخستين سخنراني بود که به تشريح فعاليت‌هاي زير مجموعه مديريتي خود پرداخت.

کانون زبان ايران بايد پيش‌رو باشد

بر اساس اين گزارش حسن مسعودي قائم مقام مديرعامل و رييس کانون زبان ايران در سخناني به توقعاتي که جامعه از کانون دارد اشاره کرد و گفت: ما بايد به عنوان موسسه‌اي پيش‌رو در ميان موسسات آموزش زبان مطرح باشيم و اين مهم نياز به امکانات و پيش‌زمينه‌هايي دارد.

وي مشکل فضاهاي آموزشي و امکانات و توجه به منابع انساني و ساعات کاري مدرسان و کارکنان را از مهم‌ترين مشکلات کانون زبان برشمرد و تاکيد کرد که مردم از کيفيت آموزش راضي هستند اما فضاها و امکانات نمي‌تواند رضايت آنان را جلب کند.

به گفته وي فعاليت‌هاي زيادي براي توسعه فضاهاي آموزشي کانون صورت گرفته است اما اين تلاش‌ها هنوز رضايت‌بخش نيست و به نظر من نبايد مردم براي استفاده از کلاس‌هاي کانون دچار مشکل شوند و ساعت‌ها وقت آنان به عنوان مثال صرف ثبت‌نام در کلاس‌ها شود.

او تغيير محتواي کتاب‌هاي درسي را ضروري دانست و گفت: برخي از مطالب اين کتاب‌ها ديگر کهنه شده است و بايد متناسب با توسعه فن‌آوري‌هاي روز کيفيت آموزش ما نيز دست‌خوش تغيير شود.

مسعودي يادآور شد که امکانات کانون زبان در شهرک قدس تهران مناسب و مثال‌زدني است و به زودي فاز دوم اين مرکز نيز مورد بهره‌برداري قرار خواهد گرفت.

قائم مقام مديرعامل کانون در ادامه خواستار همکاري بيش‌تر مديران کانون در استان‌هاي مختلف براي گسترش مراکز کانون شد و گفت: از پنج استان فاقد مراکز کانون زبان به تازگي شاهد بهره‌برداري از اين مراکز در استان‌هاي کردستان و سيستان و بلوچستان بوديم ولي متاسفانه هنوز استان‌هاي خراسان شمالي، کهگيلويه و بويراحمد و ايلام داراي مرکز کانون زبان نيستند.

مسعودي از افزايش تعداد مراکز کانون در مقطع زماني بهار 1389 تا کنون به بيش از 2 برابر خبر داد و افزود: در حال حاضر داراي 200 مرکز در سراسر کشور هستيم و بيش از 220 هزار نفر در ترم جاري ثبت‌نام کرده‌اند.

وي اظهار اميدواري کرد که تعداد شعبه‌هاي خصوصي و مشارکتي کانون زبان در آينده‌اي نزديک با تعداد مراکز رسمي و دولتي آن برابري کند.

مسعودي تاکيد کرد که کانون زبان علي‌رغم اجراي طرح هدف‌مندي رايانه‌ها و افزايش هزينه‌ها به هيچ وجه شهريه‌هايش را افزايش نداد و تلاش کرد آموزشي‌هايي با کيفيت بالا و هزينه اندک به دانشجويانش ارايه کند.

مديرعامل کانون در تکميل سخنان مسعودي از مديران کانون سراسر کشور خواست براي راه‌اندازي مراکز کانون زبان ايران با اين مجموعه همکاري بيش‌تري داشته باشند.

رضايي با توجه به سياست دولت در زمينه کوچک‌سازي بخش‌هاي اداري تاکيد کرد که مي‌توان اين مشکل را با گسترش مراکز خصوصي و مشارکتي کانون زبان مرتفع کرد چرا که اين توسعه، هزينه‌اي براي کانون زبان دربرندارد.

وي اعتماد خانواده‌ها را به کانون ارزش‌مند توصيف کرد و خواستار توجه بيش‌تر به مسايل فرهنگي در کلاس‌هاي آموزشي کانون زبان شد.

مديرعامل کانون کيفيت فعاليت‌هاي آموزشي کانون زبان را قابل دفاع دانست و گفت: وزير آموزش و پرورش در يکي از مصاحبه‌هاي تلويزيوني خود کانون زبان را به عنوان شاهد مثال در ارايه کيفيت آموزش زبان مطرح کرد و يادآور شد دانش‌آموزان در کلاس‌هاي کانون به زبان‌هاي خارجي مسلط مي‌شوند.

فيلم‌هاي کانون در جشنواره فجر

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در حال ساخت سه فيلم بلند سينمايي است و تلاش مي‌کند اين آثار را براي نمايش در سي‌امين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر آماده کند.

حميدرضا شاه‌آبادي معاون توليد کانون با ارايه گزارشي از فعاليت‌هاي اين معاونت به دومين گردهم‌آيي معاونان و مديران ستادي و استاني کانون سراسر کشور از سال 1389 به عنوان پرکارترين سال فعاليت توليدي کانون به ويژه در عرصه نشر کتاب و ساخت فيلم ياد کرد و گفت اين روند پرشتاب همچنان در نيمه اول سال 1390 نيز ادامه يافته است.وي در مشهد مقدس به مديران کانون توضيح داد که مديريت امور سينمايي در حال ساخت و آماده‌سازي سه فيلم بلند سينمايي به نامهاي مرادو به کارگرداني مجتبي صفرعليزاده، آقاي مدير به کارگرداني حسن آقا کريمي و فيلم بلند داستاني "زود برمي‌گرديم" به کارگرداني غلامرضا حيدرنژاد براي نمايش در جشنواره فيلم فجر است که اين آمار در تاريخ بخش سينمايي کانون بي سابقه است.

شاه‌آبادي تجربه ساخت فيلم مرادو توسط کانون کرمان را تجربه‌اي موفق قلمداد کرد و افزود: کانون استان کرمان با استفاده از بودجه‌هاي ارتقاي شاخص‌هاي فرهنگي استان اين فيلم را با همکاري امور سينمايي کانون تهيه کرد و در حال حاضر اين فيلم مراحل صداگذاري و مونتاژ را طي مي‌کند و در مجموع از کيفيت خوبي برخوردار است.

معاون توليد کانون تاکيد کرد چنان‌چه مديران استاني کانون از بودجه‌هاي استاني براي توليد محصولات فرهنگي و هنري استفاده کنند آن اثر به نام کانون آن استان عرضه خواهد شد.وي در عين حال به عنوان نمونه‌اي ديگر، از انتشار و رونمايي 5 جلد کتاب مجموعه مذهبي "آسمان چه مي‌گويد؟" توسط کانون استان تهران و با استفاده از همان رديف بودجه خبر داد.

به گفته وي انتشارات کانون با چاپ 169 عنوان کتاب در سال 1389 بيش‌ترين آمار انتشار کتاب را در کارنامه تاريخ فعاليت‌هاي کانون ثبت کرد چراکه بالاترين آمار نشر کتاب در کانون به سال 1385 تعلق داشت که در آن سال 100 عنوان کتاب منتشر شده بود.

شاه‌آبادي توجه به مخاطبان نوجوان را در نشر کتاب‌هاي جديد کانون از شاخصه‌هاي اصلي فعاليت‌هاي مديريت انتشارات برشمرد و يادآور شد که در حال حاضر 25 عنوان کتاب از مجموعه رمان نوجوان امروز منتشر شده است و اين تعداد تا پايان سال به 40 يا 45 رمان خواهد رسيد.انتشار 3 عنوان کتاب از مجموعه طنز نوجوان، 10 عنوان از کتاب‌هاي الکترونيک جديد کانون و آماده‌سازي مجموعه نفيس شاهنامه از ديگر فعاليت‌هاي شاخص مديريت انتشارات کانون است که معاون توليد کانون در اين گردهم‌آيي از آن خبر داد.

وي هم‌چنين در اين گزارش عرضه فيلم‌هاي خاطره‌انگيز و آرشيوي کانون مانند سازدهني، هفت تيرهاي چوبي و ديگر آثار شاخص سينمايي در قالب مجموعه‌هايي به بازار فيلم‌هاي خانگي، انتشار مجموعه موسيقي شوق‌نامه و اولين موسيقي پاپ ويژه نوجوانان با عنوان باد و گندم، هم‌چنين آغاز مراحل توليد و ساخت عروسک‌هاي بومي و محلي ايران و ادامه توليد عروسک عمو نوروز را از ديگر فعاليت‌هاي جديد اين معاونت برشمرد.

معاون توليد کانون در پايان از تلاش‌هاي بخش بازرگاني و فروش کانون براي عرضه اين محصولات فرهنگي به جامعه قدرداني کرد و يادآور شد که ميزان فروش کانون در شش ماه نخست امسال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته دو برابر شده است.

حميد محمدي مدير فروش و بازرگاني کانون نيز در اين گردهم‌آيي به ارايه آمارهايي از رشد ميزان فروش محصولات فرهنگي، هنري کانون پرداخت و گفت در سال 1389 استان‌هاي تهران، آذربايجان‌غربي، اصفهان و خراسان رضوي بيش‌ترين آمار فروش را در کشور به خود اختصاص دادند و در شش ماه نخست سال 1390 روند رو به رشد فروش کانون ادامه يافته است.

سيد صادق رضايي مديرعامل کانون هم در ادامه بر حمايت کانون از نويسندگان و طراحان و ناشران، هم‌چنين حمايت نويسندگان کانوني، توجه به توليدات استاني و استفاده از فن‌آوري‌هاي جديد در معاونت توليد کانون تاکيد کرد.

سه عروسک محلي ايراني به توليد انبوه مي‌رسد

سه عروسک بومي و محلي ايراني با نام‌هاي تکم، ليلا و بوکه بارانه يا چمچه گلين به زودي توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به توليد انبوه مي‌رسد.

مجيد قادري مدير مرکز سرگرمي‌هاي سازنده کانون در مشهد با اعلام اين خبر گفت مراکز کانون در استان‌هاي مختلف کشور در جريان يک فعاليت پردامنه تحقيقي و پژوهشي 230 عروسک ايراني را شناسايي و نمونه‌اي از آن‌ها را همراه اشعار و نوشته‌ها و ديگر مستندات تاريخي به تهران ارسال کردند و کارگروه کارشناسي توليد اين عروسک‌ها در مرحله نخست تصميم گرفت که 3 عروسک پيش توليد و در اختيار کودکان و نوجوانان ايراني قرار گيرد.وي که در دومين گردهم‌آيي معاونان و مديران کانون سراسر کشور سخن مي‌گفت توضيح داد که عروسک حيواني تکم با دو ساختار متفاوت متعلق به نوار مرزي شمال غرب کشور و استان چهارمحال و بختياري توليد مي‌شود و عروسک ليلا ـ شخصيت عروسکي مورد علاقه کودکان در مناطق کرد‌نشين، لرنشين و ترک‌زبان و مناطقي که عشاير در آن رفت و آمد مي‌کنند ـ هم‌چنين عروسک باران‌خواهي با نام‌هاي بوکه بارانه يا چمچه‌گلين نيز همراه قصه‌ها و اشعار زيباي آن‌ها به بازار عروسک ايران عرضه خواهد شد.قادري در ادامه به فعاليت‌ها و موفقيت‌هاي بخش سرگرمي‌هاي رايانه‌اي کانون نيز اشاره کرد و گفت: توليدات جديد کانون در دو جشنواره بازي‌هاي رايانه‌اي و رسانه‌هاي ديجيتال به موفقيت‌هاي قابل توجهي دست يافتند و نزديک به 10 جايزه اصلي اين دو جشنواره را از آن خود ساختند.

وي افزود: در اين گروه از توليدات در حال آماده‌سازي 4 بازي رايانه‌اي با عنوان‌هاي افسانه روزبه، گنج پنهان، موش و مار و دنياي مداد شمعي براي توليد انبوه و يک بازي آنلاين اينترنتي با عنوان آرمان‌شهر هستيم.

مدير مرکز سرگرمي‌هاي سازنده کانون از ثبت‌نام و عضو‌گيري موقت متخصصان رايانه به منظور ارزيابي و رفع اشکالات فني اين بازي اينترنتي خبر داد و تاکيد کرد که آرمان‌شهر کانون بر اساس شايستگي‌هاي علمي، اخلاقي و انساني حاکم بر روابط شخصيت‌هاي بازي به بچه‌ها امتياز مي‌دهد و در آن از روش‌هاي مرسوم غيراخلاقي و خشن بازي‌هاي خارجي خبري نيست.

بر اساس اين گزارش راه‌اندازي جشنواره بازي‌هاي رايانه‌اي در سطح مراکز کانون سراسر کشور از ديگر خبرهايي بود که مجيد قادري در گردهم‌آيي معاونان و مديران کانون در مشهد به آن اشاره کرد.

به گفته وي توليدات رايانه‌اي کانون در نظام کتاب‌خانه‌اي مراکز کانون سراسر کشور مورد کم‌توجهي قرار گرفته است و در صدديم اين بازي‌ها را به مراکز کانون ارسال و با راه‌اندازي اين رقابت‌ها به صورت استاني، منطقه‌اي و کشوري اعضاي اين مراکز را به استفاده از اين توليدات تشويق کنيم.

قادري در پايان از ارايه 7 سرگرمي جديد توسط اين مديريت به فروشگاه‌هاي کانون و در دست توليد بودن 13 عنوان سرگرمي سازنده نيز خبر داد.گردهم‌آيي سراسري معاونان و مديران ستادي و استاني کانون روز 8 آبان در مشهد مقدس آغاز شده است و تا 10 آبان ادامه مي‌يابد.اين در حالي است که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در حال حاضر داراي بيش از 835 مرکز فرهنگي‌هنري ثابت، سيار شهري و روستايي و کتاب‌خانه پستي در سراسر کشور است.


 آغاز فيلم‌برداري تازه‌ترين فيلم بلند سينمايي کانون
 "آقاي مدير" در سربيشه کليد خورد 

 تازه‌ترين فيلم بلند سينمايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با نام 'آقاي مدير' در روستاي سربيشه خرم‌آباد کليد خورد.

حسن آقا کريمي کارگرداني اين اثر سينمايي بلند را بر اساس فيلم‌نامه‌اي از غلامرضا حيدرنژاد برعهده دارد.

کار فيلم‌يرداري اين اثر از ابتداي آبان در روستاي سربيشه آغاز شده و قربان نجفي و معصومه بافنده به عنوان بازي‌گران اصلي در آن نقش آفريني مي‌کنند.

آقاي مدير داستان آموزگار يک مدرسه است که در راه سفر به مشهد مقدس از دانش‌آموزانش مي‌خواهد هرکسي نامه‌اي براي امام رضا بنويسيد تا او اين نامه‌ها را به مشهد ببرد اما در نهايت به دليل ايجاد مشکلي نمي‌تواند به مشهد برود و تمامي نامه‌ها را به بچه‌ها بازمي‌گرداند به جز نامه‌اي که بر روي آن نام کسي نوشته نشده است...

داستان اين فيلم بر اساس طرحي با عنوان نامه‌اي براي او نوشته شده است و مرتضي گودرزي مديريت توليد آن و مديريت امور سينمايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تهيه کنندگي آن را بر عهده دارند.

بر اساس اين گزارش در ميان عوامل ساخت فيلم از کاميار فاروقي به عنوان مدير فيلم‌برداري، ابراهيم عزت‌خواه دستيار اول فيلم‌بردار، نويد باني برنامه‌ريز، امير نوبخت صدابردار، حسين صالحيان طراح گريم، محمد طلايي مدير تدارکات و نيما آقا کريمي به عنوان عکاس نام برده شده است.

مرتضي گودرزي مدير توليد اين فيلم سينمايي پيش بيني کرد کار فيلم‌برداري اين اثر سينمايي 45 روز طول بکشد.

وي از همکاري کانون استان لرستان و راه‌آهن اين استان هم‌چنين بخشداري، آموزش و پرورش و اداره‌ برق سپيد دشت نيز به دليل همکاري در مراحل ساخت فيلم آقاي مدير قدرداني کرد.


 کتاب بزرگ مردان کوچک البرز رونمايي شد 

 
"بزرگ‌مردان کوچک البرز" عنوان کتابي است که دو جلد از آن توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان البرز هم‌زمان با روز نوجوان و سالگرد شهادت شهيد محمد حسين فهميده در کرج رونمايي شد.

اين کتاب به پيشنهاد استاندار البرز و با همکاري بنياد شهيد اين استان در قالب 5 جلد تأليف شده است که دو جلد اول آن به شهدايي که نام خانوادگي‌شان (الف – ب) و (پ- ح) اختصاص يافته است.در اين کتاب عکس‌، زندگي‌نامه و فرازهايي از زندگي نامه شهداي نوجوان استان گرد‌آوري شده است.در مراسم رونمايي اين کتاب که در سالن همايش‌هاي کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان کرج برگزار شد عيس فرهادي استاندار البرز، فاطمه آجرلو نماينده مجلس، مهدي ايران نژاد فرماندار کرج، پدر شهيد فهميده و جمعي از ائمه جمعه استان و مسوولان و حضور جمعي از مردم کرج و کودکان و نوجوانان حضور داشتند.

در اين مراسم صفي‌الله رمضانخاني مدير کانون استان در سخناني ضمن گرامي‌داشت ياد و خاطره امام راحل (ره) و شهداي گران‌قدر ايران اسلامي به ويژه شهيد فهميده و 36 هزار شهيد دانش آموز گفت: امروز به بهانه چاپ کتابي دور هم شده‌ايم که اگر چه کوچک است‌، اما نام‌هاي بزرگي را در خود ثبت نموده است.وي به نوجوانان توصيه کرد که رهنمودهاي امام راحل، رهبر معظم انقلاب و شهيد فهميده را الگوي راه پيشرفت و سازندگي ايران قرار دهند.

عيسي فرهادي استاندار البرز نيزدر سخناني انقلاب اسلامي ايران و تأثير گذاري عميق فرامين امام خميني (ره) را عامل اصلي تربيت فرزنداني چون محمد حسين فهميده خواند و افزود انقلاب اسلامي ايران که به رهبري امام بزرگوار به پيروزي رسيد همه ابعاد فطري و وجودي و نياز مردم را تأمين کرد وچندان جاي تعجب نيست که يک نوجوان 13 ساله تربيت شده مکتب امام (ره) چنين از خود گذشتگي بزرگي را از خود نشان دهد. وي در ادامه با اشاره به فعاليت‌هاي خوب کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان البرز، تهيه کتاب شهداي نوجوان و برگزاري همايش خاص آن را کار بسيار بزرگ و اتفاق بسيار خوبي در سطح استان و کشور خواند.مهندس فرهادي در انتهاي سخنانش با اشاره به سفرهاي پرخير و برکت مقام معظم رهبري و رييس جمهوري و هيأت دولت به استان‌ها، خدمات ارزنده دولت نهم و دهم را مورد تقدير قرار داد و بيان داشت اميدواريم همواره ايران اسلامي جايگاه رفيع و ارزنده خويش را همچون گذشته در جهان حفظ کند و جوانان و نوجوانان ما با بهره‌گيري از الگويي چون شهيد فهميده که سرآمد جوانان و نوجوانان جهان بود بتوانند پيروز و موفق باشند.

فاطمه آجرلو نماينده کرج در مجلس شوراي اسلامي نيز در سخناني ضمن اشاره به جايگاه شهيد فهميده زندگاني وي را در قالب قصه‌اي براي کودکان و نوجوانان بازگو کرد.

اجراي سرود و شعر خواني توسط اعضا کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان البرز و رونمايي کتاب توسط استاندار و پدر شهيد فهميده از ديگر برنامه‌ها‌ي اين مراسم بود.است دو جلد اول کتاب شهداي نوجوان استان البرز به صورت رايگان در استان البرز و ساير استان‌ها توزيع خواهد شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون