جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2360- تاریخ : 1390/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


مرکز "صبا" با 6 اثر در بخش مسابقه جشنواره کودک و نوجوان حضور دارد

در نشست پژوهشي ششمين دوسالانه مجسمه‌سازي تهران عنوان شد؛
سوري : يک دوسالانه بزرگ با نام هنر بهتر از دوسالانه‌هاي متعدد هنري است


اخبـــــــــار


كـارتـــون
برن پولنز - آلمان

كميكاتور


 مرکز "صبا" با 6 اثر در بخش مسابقه جشنواره کودک و نوجوان حضور دارد 

 مرکز پويانمايي "صبا" با 6 انيميشن در بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي کودک و نوجوان حضور دارد.به گزارش خبرگزاري مهر، 6 اثر از بين 12 اثر ارسالي مرکز پويانمايي"صبا " به بخش مسابقه بيست و پنجمين جشنواره بين المللي کودک و نوجوان که در اصفهان از24 تا 27 آبان ماه امسال برگزار مي‌شود، راه پيدا کردند.

"آرزوهاي به ياد ماندني" به کارگرداني آرش رازاني، "شب‌هاي شيرين" به کارگرداني فرخ يکدانه و فرانک زحلي، "طنزهاي طلايي" به کارگرداني حسين مرادي زاده، "کدو قلقله زن" به کارگرداني احمد عرباني، "لالايي‌ها" به کارگرداني سارا نامجو و "مفاخر ايران زمين" به کارگرداني عبدالعزيز درويشي شش اثري هستند که به بخش مسابقه بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي کودک و نوجوان راه پيدا کرده‌اند.


 در نشست پژوهشي ششمين دوسالانه مجسمه‌سازي تهران عنوان شد؛
 سوري : يک دوسالانه بزرگ با نام هنر بهتر از دوسالانه‌هاي متعدد هنري است 

 خبرگزاري فارس: حميد سوري در نشست پژوهشي ششمين دوسالانه مجسمه‌سازي گفت: در هنر معاصر هيچ مرزبندي ميان هنرها وجود ندارد و بر اين اساس بسيار معتقدند که برگزاري يک دوسالانه بزرگ با نام هنر بهتر از دوسالانه‌هاي متعدد هنري است.حميد سوري کارشناس و پژوهشگر هنري در نشست پژوهشي ششمين دوسالانه مجسمه‌سازي تهران با عنوان «تأملاتي بر وجوه مجسمه‌سازي ايران و جهان» به ارائه سخنراني پرداخت.

حميد سوري در ابتدا تأکيد کرد: در اين نشست تحليل جامع و مانعي درباره مجسمه‌سازي ايران و جهان نخواهيم داشت و تنها وجوهي از آن را مورد بررسي قرار مي‌دهيم که برداشت من از هنر معاصر و به ويژه مجسمه‌سازي است.

*«معاصر» سبکي هنري است که از مدرن و سنتي متمايز است

سوري کلمه معاصر را نيز در مجسمه‌سازي به معني يک سبک و ژانر دانست و گفت: کلمه معاصر به معني همزماني نيست بلکه يک سبک و ژانر است که نوعي از هنر را نشان مي‌دهد که از دوره سنتي، مدرن و پست مدرن متمايز است.اين پژوهشگر هنري با اشاره به هنر مجسمه‌سازي جهان نمونه‌هايي از نمايشگاه‌هاي معتبر مجسمه‌سازي را معرفي کرد و گفت: در هنر معاصر هيچ مرزي با ديگر هنرها وجود ندارد و هنر معاصر عليرغم هنر مدرن تلاش مي‌کند که تن به يک ناب‌گرايي مصنوعي ندهد.

*هنر مفهومي به پرسش گرفتن ذات هنر است

اين کارشناس و پژوهشگر هنري در ادامه هنر مفهومي را به پرسش گرفتن مباني اصلي و ذات هنر دانست و گفت: برخي مي‌پندازند که هنر مفهومي ايده‌پردازي با مواد و متريال غير معمول است در حالي که اين چنين نيست.سوري به موضوع خودانعکاسي در هنر معاصر اشاره کرد و گفت: از اواخر قرن 19 شاهد نوعي خودانعکاسي در هنر هستيم که در دوره پست مدرن و معاصر ديگر جنبه تکنيکي و فرمي ندارد بلکه درباره تاريخ،‌هنر، سياست، اقتصاد و حتي تعريف هنر است. در واقع آثاري که درباره هنر خلق مي‌شوند قصد دارند که بنيان هنر را زير سؤال ببرند.

*در مجسمه‌سازي معاصر فضا به اندازه شيء مهم است

سوري با بيان اين که در مجسمه‌سازي معاصر فضاي اطراف اثر هم اهميت دارد گفت: در مجسمه‌سازي معاصر فضا و زمينه به اندازه خود شيء اهميت دارد.

وي يکي از نقاط ضعف مجسمه‌سازي معاصر ايران را ضعف تئوريک عنوان کرد و گفت: به همين دليل ضعف تئوريکي است که ما با مفاهيم مجسمه‌سازي معاصر جهان چندان آشنايي نداريم.سوري با اشاره به محدوديت‌هاي هنر مجسمه‌سازي ايران گفت: محدوديت‌هايي باعث شده که هنر مجسمه ‌سازي تاريخ غني نداشته باشد و الگوهاي کافي هم از اين هنر در کشورمان وجود ندارد و در هر دوره‌اي نيز به دلايل مختلف از دزدي‌ مجسمه‌ها گرفته تا ورود مجسمه‌هاي چيني به کشور مورد بي مهري قرار گرفت.

*نسل جديد، عقب‌ماندگي تاريخي مجسمه‌سازي را جبران مي‌کند

سوري ادامه داد: با وجود آن که آموزش آکادميک مجسمه‌سازي سابقه طولاني در کشورمان ندارد اما شاهد يک تحول اساسي و فعاليت‌هاي بسيار در اين زمينه هستيم و برگزاري نمايشگاه‌هاي متعدد مجسمه‌سازي در قالب کارگاه، سمپوزيوم و ... حکايت از اين ماجرا دارد که نسل جديد عقب‌ماندگي تاريخي را در اين هنر جبران مي‌کنند و از اين جهت مجسمه‌سازي معاصر در گذار تحولي اساسي است و دوسالانه ششم نيز نقطه خوبي در اين گذار است.


 اخبـــــــــار 

پيشرفت هنر گرافيک، کاريکاتور و عکس در مطبوعات ايران

آرت نا: بهروز غريب پور گفت: مطبوعات و جرايد کشور از نظر کاربرد هنر گرافيک، کاريکاتور و عکس در سه دهه گذشته پيشرفت چشگيري داشته اند. اکنون بسياري از مطبوعات و جرايد داراي صفحاتي براي انعکاس تصاوير رخدادهاي خبري هستند که اين امر در جلب نظر مخاطبان کمک فراواني مي کند.

کارگردان فيلم تنبل قهرمان، به ارزيابي وضعيت کاريکاتور در مطبوعات پرداخت و ادامه داد: به رغم موفقيت هاي حاصله دراين گونه هنري، جاي خالي يک مجله ويژه کاريکاتور در نشريات و رسانه ها خالي است.غريب پور ادامه داد: با انتشار چنين مجله اي مي توان ضمن ايجاد رضايت خاطر قشر و مخاطب روشنفکر، مخاطبان عام را نيز جذب کرد. کارگردان نمايش "اپراي مولوي" به انتشار روزنامه هاي رنگي اشاره کرد و ادامه داد: يک روزنامه يا رسانه وزين هيچ گاه خود را تابع مد نمي داند و همواره از کيفيتي دايمي براي حفظ مخاطبان خود برخوردار است.غريب پور برپايي نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها را رويدادي موثر در افزايش سطح آگاهي بخشي جامعه عنوان کرد و گفت: مسوولان برگزار کننده نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها نبايد کيفيت چنين رويداد مهمي و فرهنگي را به کميت آن ترجيح دهند.وي با بيان اينکه نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها به اختصاص مکان و زماني دايمي نياز دارد، افزود: تا اين مهم محقق نشود نمي توان چشم انداز مطلوب آن را در آينده نزديک متصور شد. هجدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها از سوم تا دهم آبان ماه در مصلاي امام خميني (ره) برگزار مي شود.


از هفته آينده آغاز مي شود

ساخت مدال هاي المپيك لندن با طراحي افكتور اديسه فضايي

به گزارش ايرنا: ساخت مدال هاي المپيك 2012 لندن با طراحي 'ديويد واتكينز' سازنده جلوه هاي ويژه فيلم 'اديسه فضايي'، 39 هفته مانده به شروع اين بازي ها آغاز مي شود.رسانه هاي انگليس با اعلام اين خبر نوشتند، طراحي مدال ها را ديويد واتكينز هنرمند انگليسي بر عهده داشته كه سازنده جلوه هاي ويژه فيلم 'اديسه فضايي' ساخته 'استنلي كوبريك' در سال 2001 بوده است.ساخت هر يك از 4700 مدالي كه در المپيك 2012 توزيع خواهد شد، 10 ساعت طول مي كشد.اين مدال ها در معدن رويال در جنوب ولز و توسط يك دستگاه غول پيكر ساخته مي شوندكه فقط دو نمونه از آن در جهان وجود دارد و براي ساخت مدال هاي المپيك طراحي و ساخته شده اند.دو طرف مدال بازي هاي لندن تركيبي از الهه 'نايك' به عنوان روح و سنت بازي ها و رودخانه 'تيمز' به عنوان نماد شهر لندن نقش بسته است.روي مدال هاي المپيك همواره يك تصوير وجود داشته است؛ نايك، الهه پيروزي يونان باستان كه با بال هاي گسترده از معبد اتنا به سمت شهر ميزبان قدم بر مي دارد.

واتكينز در سوي ديگر مدال ها نقش لوگوي المپيك 2012 را حك كرده است كه به صورت مواج و درخشان روي رودخانه تيمز قرار دارد.اما جنس مدال ها به خصوص مدال هاي طلا از نكات قابل توجه است. مدال هاي طلا از 92.5 درصد نقره و فقط 1.34 درصد طلا تشكيل شده اند. ميزان مس به كار رفته در اين مدال ها متغير است. با وجود اين بر اساس قوانين كميته بين المللي المپيك هر مدال طلا بايد حداقل 6 گرم طلا داشته باشد.سنگ مدال ها از معدن مس يوتا در نزديكي سالت ليك سيتي و معدن 'اويو تولگوي' در مغولستان استخراج شده است.مدال ها در پنج مرحله ضرب خواهند شد. سپس در 750 درجه سانتيگراد حرارت داده مي شوند و در مرحله آخر 15 بار با وزنه 900 توني پرس مي شود.


نكوداشت زنده ياد «حميدالله رضايي» در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود

مراسم بزرگداشت زنده ياد حميدالله رضايي - هنرمند مجسمه‌ساز- 11 آبان‌ماه - در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، در اين مراسم که به مناسبت اولين سالگرد درگذشت زنده ياد حميدالله رضايي و به همت خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود، دو فيلم کوتاه درباره اين هنرمند فقيد به نمايش گذاشته خواهد شد.

همچنين اجراي موسيقي و سخنراني از بخش‌هاي ديگر اين برنامه است.حميدالله رضايي متولد 1330 و فارغ التحصيل رشته مجسمه‌سازي از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران بود.او در دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، کارگاه هنر و دانشکده هنر و معماري دانشگاه آزاد اسلامي تدريس مي‌کرد و در نمايشگاه‌ها و بي‌ينال‌هاي متعددي حضور داشت. او هم چنين عضو شوراي عالي خانه هنرمندان ايران بود.مجسمه‌سفيد رنگ «مادر» در خيابان شهيد بهشتي و چندين پرتره از مشاهير ايران زمين كه در نقاط مختلف شهر نصب شده، از جمله هنرنمايي‌هاي رضايي است.اين هنرمند كه از بنيانگذاران انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز به شمار مي‌آيد و به دليل حاد شدن مشكل ريوي 13 آبان‌ماه سال گذشته چشم از دنيا فروبست.مراسم بزرگداشت زنده ياد حميدالله رضايي روز چهارشنبه - 11 آبان‌ماه - ساعت 18 در تالار استاد جليل شهناز خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌شود.

نمايشگاه عبدي اسبقي در گالري گلستان برپا مي‌شود

آغداشلو: او شاعري است که نقاشي مي‌کند

نمايشگاه نقاشي‌هاي «سعيد رفيعي منفرد» به مدت يك شب و نمايشگاه نقاشي‌هاي «عبدي اسبقي» به مدت يك هفته در برنامه جديد گالري گلستان برپا مي‌شود.به گزارش ايسنا، مجموعه جديد نقاشي‌هاي «سعيد رفيعي منفرد» روز پنج‌شنبه - 12 آبان‌ماه - تنها براي يك شب از ساعت 16 تا 21 در گالري گلستان به نمايش درمي‌آيد و به دنبال آن مجموعه‌ آثار عبدي اسبقي از روز جمعه براي يك هفته در اين گالري به ديوار مي‌رود.

آيدين آغداشلو در يادداشتي بر نقاشي‌هاي عبدي اسبقي نوشته است: «او نقاش چيره دستي است که چيره دستي‌اش حجاب و مانع تخيل و خيال شاعرانه‌اش نشده است - که هيچ ، که وسيله و کمک عمده‌اي هم شده است تا اين شاعرانگي شکل عالي و غايي خود را بيابد و به کمال مطلوب ذهن و آرمان او نزديک شود.»

آغداشلو معتقد است: «راه ورود به جهان عبدي اسبقي پيچيده و در عين حال ساده است. پيچيده است چرا که هر بار، در هر اثرش، بيننده را در برابر معمايي قرار مي‌دهد که از هزار توي تقابل ميان «واقعيت» و «حقيقت» از سويي و استحاله ميان «منظر عيني» و «نفوذ شاعرانگي» تغيير دهنده در متن آن منظر حادث مي‌شود و رمزگشايي هر اثر، نياز به کار،همراهي و همدلي مخاطب و بيننده دارد.»اين نقاش معاصر در ادامه يادداشت خود نوشته است:«اما ساده هم هست چون نشانه‌ها و اشاره‌ها از تاريخ و فرهنگ بصري مشترکي مي‌آيند که هر يک جا و جايگاه خود را در تاريخ نقاشي ايران يا جهان تثبيت کرده‌اند و حرکت پيوسته عبدي اسبقي ميان جهان حاضر و آثار گذشته‌اي سپري شده ، به حاصلي مطبوع و ملموس مي‌رسد که هر تماشايي را به مکاشفه‌اي پر بار تبديل مي‌کند.


برپايي نمايشگاه نقاشي به نفع کودکان سرطاني و معلول

نمايشگاه نقاشي "دالان بهشت" با 30 اثر نقاشي به مدت ده روز به نفع کودکان سرطاني و معلول از 11 آبان ماه در تهران برپا مي‌شود.به گزارش خبرنگار مهر، نمايشگاه نقاشي فرانک کلهر با نام "دالان بهشت" با 30 اثر از اين هنرمند برپا مي‌شود.

در اين نقاشي‌ها که با مداد رنگي، آکريليک و پاستيل آماده شده، ترکيب سبک رئاليسم وپست امپرسيونيسم را شاهد خواهيم بود. سود حاصل از فروش اين آثار صرف امور خيريه (کودکان معلول وسرطاني ) مي‌شود.فرانک کلهر فارغ‌التحصيل رشته نقاشي و طراحي از آلمان است و در آلمان آثارش را در نمايشگاه‌هاي گروهي به نمايش گذاشته است و اولين نمايشگاه مستقل خود را در ايران به مدت ده روز به نفع کودکان معلول و سرطاني برپا خواهد کرد.اين نمايشگاه از روز چهارشنبه 11 آبان به مدت ده روز درخيابان شهيد بهشتي، خيابان سرافراز کوچه 12 پلاک 14 واحد 2 از ساعت 18 الي 22 برپا مي‌شود.


 كـارتـــون 
 برن پولنز - آلمان


 كميكاتور 

چترها...


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون