جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2350- تاریخ : 1390/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


الهام از مينياتور ايراني براي ساخت انيميشن «روباه و خروس»


اخبـــــــــار


كـارتـــون
تياگو هويسل - برزيل

كميكاتور


 الهام از مينياتور ايراني براي ساخت انيميشن «روباه و خروس» 

 
گفت‌وگو با ميترا عبدي ـ سازنده انيميشن تحسين شده جشنواره رسانه‌هاي ديجيتال خروس زيرک، روبا ه کلک» به تهيه‌كنندگي مركز صبا به عنوان يکي از برترين آثار پنجمين جشنواره رسانه‌هاي ديجيتال انتخاب شد.

ميترا عبدي ـ كارگردان اين انيميشن ـ در گفت‌وگويي شركت كرد و از دلايل موفقيت «خروس زيرک، روباه کلک» گفت.

به گزارش ايسنا، ميترا عبدي گفت: مجموعه‌ي روباه و خروس مجموعه‌ايي است که با استفاده از بار نمايشي مجموعه‌ي عظيم ادبيات کلاسيک ايران شکل گرفته است. در ساخت اين مجموعه تلاش شده است که گرافيک کار تا آنجايي که مقدور است براي مخاطب ايراني قابل فهم و جذاب باشد؛ به اين صورت که علاوه بر الهام از مينياتور ايراني در در طراحي فضا و زمينه‌ها از ملودي‌ها و سازهاي اکوستيک محلي نيز در موسيقي متن استفاده شده است.

عبدي افزود: در اين مجموعه تلاش شده علاوه بر جنبه‌ي سرگرم‌کنندگي براي مخاطب، به طور غيرمستقيم نکات اخلاقي و تربيتي نيز به طور غيرمستقيم به مخاطب ارائه شود. فصل اول اين مجموعه در 20 قسمت 17 دقيقه‌ايي آماده‌ي پخش شده است و فصل دوم آن در 26 قسمت در مرحله‌ي پيش توليد قرار دارد.

اين کارگردان درباره‌ي خلاصه‌ داستان يکي از مجموعه‌هاي خروس و روباه گفت: روباه که از گرسنگي خوابش نبرده با سايه‌اش درگير است و راجع به پيشنهاد همکاري سايه براي شکار پرنده‌ايي مردد است. اما شکم گرسنه او را راحت نمي‌گذارد. در نهايت رضايت مي‌دهد و به همراه سايه‌اش راهي روستا مي‌شود. در نزديکي روستا گاري تعمييرکار دوره‌گرد را مي‌بيند. با وسوسه‌ي سايه به داخل گاري مي‌رود و پرنده کوچک يک ساعت ديواري را بر مي‌دارد و روز بعد با کمک آن عروسک و نمايشي که پشت پرچين اجرا مي‌کند موفق مي‌شود دم‌طلا،‌ خروس خانه را به سمت خود بکشاند و سپس به‌دام بيندازد. شنگول که شاهد ماجراست از ترس زبانش بند مي‌آيد و مدتي طول مي‌کشد تا اهالي خانه از اتفاقي که براي دم‌طلا پيش آمده مطلع شوند. ابري با سرعت خودش را به خانه‌ي روباه مي‌رساند. روباه که غافل گير شده، نمي‌داند چگونه از دست ابري رها شود. دم‌طلا فرصت را مناسب مي‌بيند و روباه را راهنمايي مي‌کند که تغيير لباس و چهره بدهد و به عنوان يک سرخ پوست به سراغ ابري برود و به او بگويد که دم‌طلا را نديده است. روباه هم عيناٌ تمام گفته‌هاي دم‌طلا را عملي مي‌کند و ابري که ابتدا باور کرده اما با شنيدن اسم دم‌طلا متوجه کلکي که خورده مي‌شود و روباه را از آنجا فراري مي‌دهد و دم‌طلا را نجات مي‌دهد.

مشخصات و عوامل توليد مجموعه‌ي خروس و روباه عبارت است از:

تکنيک: کات اوت ترکيب دو بعدي و سه بعدي/مجري طرح: موسسه ي آرت فيلم/کارگردان: ميترا عبدي و علي صميمي زاد/فيلمنامه و سرپرست نويسندگان: محمود خداکريم/بازنويسي و اشعار: مهرداد رجبي و ناصر خوشبخت/طراحي کاراکتر: محمد خير انديش/طراحي فضا: نسرين ياوري/اجراي زمينه: آزاده سيد آقايي، فاطمه زندي/استوري بورد: سميه اميني/شيف انيماتور: عليرضا مرتضوي، علي پورزماني، سميه کشاورزي/انيماتور: راحيل شهبازي، آزاده حمزه‌لو، مجيد شيرعلي، عهديه مدرس مطلق/سه بعدي: عليرضا مرتضوي/کامپوزيت :علي فتحي/تدوين: ميترا عبدي، علي صميمي‌زاد/دستيار تدوين: زهره علمشاهي/موسيقي: بهنام ارجمندي، مهدي زارع/مدير دوبلاژ: ناهيد اميريان/صدا پيشگان: اکبر مناني، علي همت، کريم بياني،‌مينا شجاعي، کتايون اعظمي/امور صدا: رامين آرياشکوه/

قسمت دوستي از مجموعه‌ي خروس و روباه برنده‌ي جايزه‌ي اول پويانمايي از جشنواره‌ي ديجيتال ايران شده است از عوامل توليد اين مجموعه مي‌توان به نويسنده فيلمنامه و سرپرست نويسندگان محمود خداکريم و داستان و اشعار مربوط به آن توسط مهرداد رجبي و کارگرداني ميترا عبدي و علي صميمي‌زاد نام برد.


 اخبـــــــــار 

پياده‌روي در تهران قديم،

نمايشگاه عکس «طهران قديم» در خانه هنرمندان ايران برپاست

نمايشگاهي از عکس‌هاي «طهران قديم» به همت کانون حافظان ميراث فرهنگي و با حمايت شهرداري منطقه 12 در تالارهاي بهار و تابستان خانه هنرمندان ايران برپاست.به گزارش ايسنا، اين نمايشگاه شامل 120 عکس از مناطق قديمي تهران است که 70 عکس آن مربوط به سال‌هاي 1290 تا 1350 مي‌شود و تصاويري از مشاغل و شيوه زندگي مردم تهران قديم، خيابان‌ها و ساختمان‌هاي قديمي را دربرمي‌گيرد.50 عکس ديگر نيز نمايشگاه تصاويري از زمان فعلي تهران را در برمي‌گيرد که در سال‌هاي 1350 تا 1390 عکاسي شده است.عکس‌هاي تهران قديم اصالتي را به تصوير مي‌کشند که اين شهر از گذشته داشته و از اين رو مستند بودن اين عکس‌ها و دور بودن از فضاهاي انتزاعي از جمله ويژگي‌هاي آن به حساب مي‌آيد. چرا که بيشتر اين عكس‌ها حاصل کار عکاسان محلي اين مناطق است.عکس‌هاي اين نمايشگاه را کانون حافظان ميراث فرهنگي و شهرداري تهران جمع‌آوري کرده‌اند. اين کانون که خردادماه 89 به همت جمعي از جوانان که دغدغه حفظ هويت فرهنگي‌شان را داشتند، به وجود آمده، هدف اصلي‌اش نيز حفظ ميراث فرهنگي تهران قديم است.اين سازمان مردم نهاد همچنين در اين راستا به برگزاري کارگاه‌ها و نيز تورهاي آموزشي و پژوهشي و گردشگري اقدام کرده و از هرگونه کمک و پشتيباني و نيز همکاري مردم در اين زمينه استقبال خواهد کرد.نمايشگاه عکس «طهران قديم» با حمايت گروه تبليغاتي پندار از 22 مهرماه تا 8 آبان ماه در تالارهاي بهار و تابستان خانه هنرمندان ايران ادامه خواهد داشت.


«گربه ايراني» و «خرافه‌پرستي» سوژه‌هاي دهمين دوسالانه کاريکاتور

خبرگزاري فارس: «گربه ايراني»، «خرافه‌پرستي» و «موقعيت دشوار» به عنوان موضوعات بخش‌هاي مختلف دهمين دوسالانه کاريکاتور تهران انتخاب شد.دهمين دوسالانه کاريکاتور تهران در بخش‌هاي کارتون،‌ طراحي کاراکتر ، کميک استريپ و آزاد زمستان سال جاري برگزار خواهد شد که در بخش کارتون موضوع «خرافه‌پرستي»، در بخش طراحي کاراکتر موضوع «گربه ايراني» و در بخش کميک‌استريپ موضوع «موقعيت دشوار» در کنار بخش آزاد انتخاب شده است.

کاريکاتوريست‌ها تا 10 دي‌ماه سال جاري مهلت دارند تا آثارشان را به اين دوسالانه ارسال کنند. هنرمندان مي‌توانند در هر بخش با 3 اثر شرکت کنند.اين دوسالانه همچون دوره‌هاي قبل جايزه بزرگ 8 هزار دلاري در بخش موضوعي دارد و به نفرات اول تا سوم هر بخش نيز به ترتيب 2 هزار دلار،‌150 هزار دلار و 100 هزار دلار به همراه تنديس و لوح تقدير اهدا خواهد شد.جزئيات بيشتر اين دوسالانه هنوز اعلام نشده است.به گزارش فارس،‌ دوسالانه بين‌المللي کاريکاتور تهران تنها دوسالانه‌اي است که هر دو سال يک‌بار تقريباً به طور منظم در ايران برگزار مي‌شود و هنرمنداني از سراسر جهان در اين رويداد هنري شرکت‌ مي‌کنند.


در فرانسه و با مضمون زيست محيطي:

انيميشن 14 ميليون دلاري "هواي آلوده" ساخته مي‌شود

"هواي آلوده" انيميشن جديد سينماي فرانسه يک فانتزي اجتماعي انگليسي زبان است که قصه آن در شهر لندن و در قرن هجدهم اتفاق مي‌افتد. 10 ميليون يورو (حدود 14 ميليون دلار) براي توليد اين انيميشن هزينه شده است.به گزارش فارس، اين انيميشن اولين فيلم بلند سينماي گيليوم نوبلت و فرد رموزات تهيه کنندگان قديمي صنعت سينماي فرانسه است."هواي آلوده" به صورت سه بعدي تهيه مي‌شود و مضموني زيست محيطي دارد که صنعتي شدن شهرهاي بزرگ را به بوته نقد مي‌گذارد.خط اصلي قصه فيلم درباره يک کارآگاه زبده زن پليس و همکار اوست که يک گوريل کوچک است.

تحقيق درباره يک جرم آنها را به لندن مي‌کشاند. در شهر لندن که هر روز کارخانه‌هاي تازه‌اي آغاز به کار مي‌‌کنند، هواي آلوده جاي هواي سالم را گرفته و دود و مه همه جا را پوشانده است.در چنين شهري،‌گياهان و درختان فرصتي براي رشد ندارند و خانم کارآگاه متوجه مي‌شود يکي از صنعت‌گران بزرگ در فکر نابودي محيط زيست است.اين صنعت‌گر در حال خلق يک دستگاه جديد است که مي‌تواند انرژي را در خود جمع‌آوري و حبس کند."هواي آلوده" بر اساس يک قصه مصور اثر کريستف مادورا و طراحي‌هاي او ساخته مي‌شود و براي توليد آن 10 ميليون يورو (حدود 14 ميليون دلار) هزينه خواهد شد.

تحليل‌گران اقتصادي سينما مي‌گويند يک چنين هزينه‌ کلاني تا به حال صرف توليد يک فيلم انيميشن فرانسوي نشده است.رسانه‌هاي گروهي با توجه به بالا بودن هزينه توليد "هواي آلوده" به نوبلت و رموزات تهيه کنندگان آن پيشنهاد کرده‌اند، يک فيلم‌ساز توانا و قديمي را براي کارگرداني آن انتخاب کنند.شرکت فيلم‌سازي اين دو تهيه کننده فعاليت‌هاي هنري خود را از سال 2005 در شهر پاريس شروع کرد.

نمايشگاه معرق خط و سنگهاي تزييني در فرهنگسراي ملل

نمايشگاه معرق خط 'مهين صادقي' و نمايشگاه سنگهاي تزييني 'شراره جعفري' در فرهنگسراي ملل به معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است.به گزارش ايرنا، دراين نمايشگاه حدود 20 اثر از آثار منتخب مهين صادقي با تكنيك تلفيقي معرق و خوشنويسي و با سبك خوشنويسي طي روزهاي 23 الي 29 مهر ماه درسالن شماره 1 فرهنگسراي ملل بر پاست.بر اساس همين گزارش نمايشگاه زيور آلات شراره جعفري با استفاده از سنگهاي تزييني در تاريخ ياد شده در سالن شماره 2 فرهنگسراي ملل برپاست برگزار ميشود.

***

نمايشگاه نقاشي هاي آزاده رزاق‏دوست با عنوان 'نامه ها' جمعه 29 مهر در گالري اثر برگزار مي شود'آزاده رزاق دوست' در اين نمايشگاه 12 اثر رنگ روغن با ابعاد 130 در180 ارائه داده است.آثار اين نمايشگاه حاصل دو سال تلاش اوست كه از دروني‏ترين دوره‏هاي كاري اين هنرمند به حساب مي‏آيند؛ بوم‏هايي حامل دست‏نوشته‏هايي محرمانه، كه گاه نارضايتي و شكايت و گاه حسي عاشقانه و حتي حرف‏هايي ناگفتني را روايت مي‏كنند.اين هنرمند نقاش بيش از هميشه در اين آثار به شعر و ادبيات توجه نشان داده است.وي در اين نقاشي ها از جنگ، خون و زندگي مي گويد و بازگو كننده خاطراتي نه‏چندان شيرين و زيبا بلكه پرتنش و پر اضطراب از خاطرات جنگ تحميلي ايران و عراق است.رزاق دوست در سال 89 آثار آغازين اين مجموعه را در گالري AB زوريخ به تماشا گذاشته و اينك ادامه اين مجموعه در گالري اثر رونمايي مي‏شود.


در دومين جشنواره جهاني مرد و کار صربستان

«وهمي» و «مومني» مدال طلا گرفتند

آرت نا: گروه عکاسان «خاکستري» در دومين جشنواره جهاني مرد و کار صربستان خوش درخشيدند. وحيد قاسمي زرنوشه با اعلام اين خبر افزود: اين جشنواره که هر ساله زير نظر فدراسيون جهاني عکاسي و انجمن عکاسي آمريکا برگزار مي شود امسال نيز با شرکت بيش از 607 عکاس از 62 کشور جهان به کار خود پايان داد که در اين بين تعداد 56 اثر از 13 نفر از عکاسان خاکستري مورد پذيرش گروه داوري قرار گرفت.لازم به ذکر است از عکاسان ايراني شرکت کننده در جشواره رضا وهمي و محمدرضا مومني موفق به کسب مدال طلاي جشنواره و سيد اسماعيل موسوي نيز موفق به دريافت تقدير هيئت داوران گرديد.

اسامي عکاسان راه يافته گروه خاکستري عبارتند از:

داوود اکبرزاده 1 اثر، مصطفي اميني 1 اثر، محمد سعيد کنعاني 1 اثر، امين شهامي پور 2 اثر، پويا احمري پور 2 اثر، مهران مافي بردبار 2 اثر، محمد شهبازي 3 اثر، عليرضا قمري 4 اثر، علي صاحب زماني 5 اثر، حجت الله عطايي 6 اثر، مرتضي جعفري 8 اثر، محسن رشيدي 10 اثر و اميد اميدواري 11 اثر.


 كـارتـــون 
 تياگو هويسل - برزيل


 كميكاتور 

برف


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون