جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2350- تاریخ : 1390/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


آيا تک فرزندي کار درستي است؟

بازيگر نوجوان سينما:
جشنواره فيلم کودک فرصت ارزشمندي براي کسب تجربه است


لالايي...


خبرهاي هنري


ويژه


بــبــيــــن
عکس هاي زيبا از دبي در زير مه/تاپ ناپ

 آيا تک فرزندي کار درستي است؟ 

زندگي ماشيني باعث شده تا زوج‌ها به داشتن تنها يك فرزند در زندگي خود بسنده كنند.اين در حالي است كه والدين تك فرزند همواره احساس گناه مي‌كنند چون بر اين باورند كه تنها فرزند آنها در طول زندگي خود احساس تنهايي خواهد كرد و به اصطلاح لوس خواهد شد.

به گزارش مشرق،درباره تک فرزندي دو باور وجود دارد. باور نخست اينکه چند فرزندي بسيار دشوارتر از تک فرزندي است. حال آنکه تک فرزندي مشکل‌تر است چون والدين فقط يک فرصت تکرار نشدني براي تربيت فرزند خود دارند و باور دوم اينکه تک فرزندي بسيار ساده تر از چندفرزندي است. به دليل کمتر بودن هزينه‌ها، نبود اختلاف بين خواهر و برادرها و... حال آن که تک فرزندي مشکلات رواني خاص خود را پديد مي‌آورد. به هر حال تک فرزندي شمشيري دو لبه است که نقاط ضعف و قوت گوناگون دارد.اين مورد مزايا و معايبي براي والدين بچه دارد:

مزايا

هزينه كمتر براي خانواده، كنترل راحت تر تك فرزند، صميميت عميق والدين با تك فرزند، آرامش خانه (فرزند ديگري نيست تا با ناسازگاري آنان آرامش خانه از بين برود)، احساس امنيت و اعتماد به نفس بيشتر با تك فرزند به جهت رسيدگي بيشتر به او.

معايب

وابستگي شديد والدين به تك فرزند (اين وابستگي سبب اضطراب تك فرزند مي‌شود وهميشه نگران است كه اگر صدمه‌اي به او برسد، والدين دچار لطمة روحي شديد خواهند شد)، حساسيت فراون والدين دربارة‌ رفتار وگفتار تك فرزند كه او را به رفتار و گفتاري نامطلوب مي‌كشد و لوس مي‌شود، مراقبت بيش از حد والدين كه استقلال تك فرزند را به خطر مي‌اندازد، وابستگي شديد تك فرزند به والدين كه مانع دوست يابي او در ارتباط با همسالان مي‌شود، تأثير منفي بر رشد تك فرزند به جهت نبودن رقابت بازي يا درگيري با برادر يا خواهر، تسليم‌پذيري والدين و عدم مخالفت با تك فرزند كه سبب شكنندگي و آسيب پذيري در آينده مي‌شود و نمي‌تواند نااميدي‌ها و فشارهاي روحي را تحمل كند، برخورد بزرگانه با كودك (اين كار سبب مي‌شود جلوي بچگي كردن او گرفته شود)، ارتباط كمتر با همسالان، به جهت نبودن برادر و خواهري در منزل از ايجاد ارتباط با همسالان خجالت مي‌كشد.

و همينطور معايب و مزايايي براي کودک:

تنهايي

تنهايي براي يك كودك هم خوب است و هم بد. خوب از اين جهت كه والدين مجبور نيستند محبت و توجه خود را ميان فرزندانشان تقسيم كنند و بد به اين دليل كه كودك در برقراري ارتباط با ديگران دچار مشكل مي‌شود و ممكن است حسود شود. اما برخي ديگر از اين کودکان از آنجايي که کسي را ندارند تا با او رقابت يا بازي و دعوا کنند و يا دوست و همدمي در منزل ندارند بنابراين برخي از احساسات را تجربه نمي کنند و فرصتي براي کنترل و مديريت احساساتشان نخواهند داشت.

چه بايد كرد؟

فرستادن بچه به مهدكودك: مهدکودک و آمادگي مکاني است که در آن کودک مي تواند احساسات نابهنجار را در بازي با کودکان هم سن و سال خود تجربه کند. کودکان در سنين مهدکودک دوست دارند بيشتر اوقات را با والدين خود سپري کنند به همين دليل گاه مهدکودک براي آنان ناراحت کننده است اما آنها نياز دارند در برخورد و صميميت با کودکان هم سن و سال خود تجربه کسب و احساسات خود را عاقلانه کنند.

داشتن يک همبازي: هنگامي که کودکان مشغول بازي با دوستان هم سن خود هستند ممکن است به رفتارهايي چون مشارکت و ناتواني در صحبت يا بحث کردن با ديگران براي دفاع از حقوق خود و. . . تمايل داشته باشند، پس والدين بايد در اين باره با تک فرزند خود صحبت کنند.همچنين پس از اينكه فرزند شما وارد مدرسه شد ارتباط او با همسن و سالهايش را همواره حفظ كنيد.مثلا با بچه‌هاي همسايه ارتباط داشته باشد و يا او را در كلاسهاي مختلف ثبت‌نام كنيد. سعي كنيد با بستگان و خانواده‌هايي رفت و آمد داشته باشيد كه فرزند همسن فرزند شما دارند.

رشد سريع

تک فرزند بودن، تاثيري بس فراوان بر مراحل رشد کودک دارد. برخي از کودکان تك فرزند، به دليل زندگي در يك محيط بزرگسال از لحاظ روحي و رواني بسيار سريعتر رشد مي‌كنند و دنيا را از ديد بزرگسالان مي‌بينند.

چه بايد کرد؟

توصيه مي شود، شما و همسرتان بايد كمتر به فرزندتان به عنوان تنها همدم خود وابستگي داشته باشيد. والدين بايد هميشه والدين فرزندشان بمانند نه همدم او.

توقعات بالا

علت تك فرزندي بسياري از خانواده‌ها تجميع تمام امكانات رفاهي براي تنها فرزند خانواده‌ است. با وجود اينكه تجميع امكانات براي يك بچه احتمال موفقيت وي را بسيار بالا مي‌برد اما به موازات آن ممكن است توقعات والدين از فرزند خود را نيز افزايش بدهد.همين موضوع باعث خواهد شد تا فرزند براي موفق شدن و انجام كارهاي بزرگ زير فشارهاي روحي و رواني له شود.

چه بايد كرد؟

كوچكترين كارهاي فرزند خود را زير ذره بين قرار ندهيد. اجازه بدهيد كه وي حريم خصوصي و هويت مستقل براي خود داشته باشد. او بايد احساس كند كه شما به خاطر همان چيزي كه هست دوستش داريد و توقعات غير معمول از وي نداريد.در فواصل زماني مشخص با معلمان وي مشورت كنيد. آنها مي‌دانند كه توانايي‌هاي فرزند شما تا چه حدي است. در صورت آگاهي از اين توانايي‌ها ديگر انتظارات غير معقول از آنها نخواهيد داشت.

سرخوردگي

با توجه به اينكه تك فرزند، كانون تمام توجهات و محبت‌هاي والدين در طول زندگي است به همين دليل تا زمان ورود به دنياي خارج از خانه همه چيز را بر وفق مراد مي‌بيند. اما به محض ورود به اين دنياي جديد دچار سرخوردگي مي‌شود چون همه چيز ديگر بر وفق مراد او نخواهد بود.

چه بايد كرد؟

به فرزند خود بياموزيد كه ممكن است در زندگي با ناكامي‌ و مسائل زيادي مواجه شود كه بر وفق مرادش نيستند. اما از همه مهمتر درخواست‌هاي فرزند خود را به سرعت اجرا نكنيد. به او ياد بدهيد كه بايد براي رسيدن به هدفش تحمل داشته باشد و صبر كند چون دنياي خارج از خانه هم اينگونه است.يکي ديگراز مسووليت هاي والدين ، اين است که دنياي پيرامون را براي فرزند خود شرح دهند.


 بازيگر نوجوان سينما:
 جشنواره فيلم کودک فرصت ارزشمندي براي کسب تجربه است 

 
از حضور در جشنواره فيلم کودک خاطره هاي خوبي دارم و آثار ارزشمندي را در دوره هاي قبلي اين رويداد ديده ام.به گزارش برنا،حامد کيازال بازيگر نوجوان سينماي کشورخاطر نشان کرد: جشنواره فيلم کودک فرصت ارزشمندي براي من ايجاد کرد تا بتوانم از نزديک با بزرگان سينماي کشور در ارتباط باشم و از آن ها تجربيات خوبي کسب کنم. جشنواره فيلم کودک فرصت مناسبي براي کسب تجربه است.

وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود ضمن تاکيد بر ويژگي هاي مثبت برگزاري جشنواره فيلم کودک و لزوم استمرار اين رويداد فرهنگي و هنري، عنوان کرد: برگزاري جشنواره فيلم کودک يکي از مهم ترين و موثرترين اتفاقات سينماي ايران است. برگزاري اين رويداد عامل انگيزه، شور و نشاط در ميان کودکان و اهالي سينماي کودک است تا چند روزي در هواي سينماي مربوط به خود تنفس کنند.

کيازال در پايان افزود: کودکان و نوجوانان به فيلم هاي مفرح و جذاب نياز دارند تا از طريق همذات پنداري با شخصيت ها و قهرمان هاي دوست داشتني بتوانند بر مشکلات و موانع زندگي خود غلبه کنند.


 لالايي... 

لالالالا گل چتري

تو خوش بويي و خوش عطري

لالالالا گل چايي

قشنگي مال فرد ايي

لالالالا گل چشمه

گل افسونگرتشنه

لالالالا گل خطمي

گل عاشق گل زخمي

لالالالا گل خشخاش

گل خوش خنده و بشاش

لالالالا گل خاردار

گل ديداربي ديوار

لالالالا گل خونه

گل تبدار يک دونه

لالالالا گل خنده

گل آزادي بنده

re.ra466fa@yahoo.com>>رضوان رهنما فر


 خبرهاي هنري 

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مهمتراز تئاتر فجر

جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به دليل شرايط ويژه اي که مخاطبان اين جشنواره دارد، حتي در مقايسه با جشنواره تئاتر فجر هم مهمتر است چراکه مخاطب اين جشنواره آماده پذيرش هر گونه خوراکي است که به او ارايه مي کنيم بنابراين بايد ذائقه مخاطب خود را که مخاطب فرداي تئاتر ماست، بدرستي بپرورانيم.

محمد عاقبتي با تاکيد بر ضرورت وجود جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در گفت وگو با ستاد خبري جشنواره گفت: چنين جشنواره اي بايد دو هدف داشته باشد؛در وهله اول بايد فرصتي باري فعاليت و تبادل تجربه ها و آثارهنرمندان تئاترکودک و نوجوان فراهم کند اما موضوع مهمتر و هدف اساسي تر،جذب و ارايه آثاري است که مخاطبان اين نمايش ها نياز دارند.

اين کارگردان فعال در عرصه تئاتر کودک و نوجوان تاکيد کرد:

کارگردان نمايش «فقط خدا حق دارد بيدارم کند» با اشاره به مشکلات جشنواره تئاتر کودک نوجوان ادامه داد: مشکلي که هميشه در اين جشنواره وجود دارد اين است که همواره مخاطبان آن را دست کم گرفته ايم و براي آنها برنامه ريزي مداومي نداريم.بنابراين همه چيز در صرف برگزاري جشنواره خلاصه مي شود و همه چيز در حد ارايه بيلان و آمار کمي باقي مي ماند.

وي يکي از راهکارهاي موثر در ارتقاي کيفي جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را راهيابي آثار از دل اجراي عمومي دانست و گفت: جشنواره بايد محلي براي اجراي آثاري باشد که پيش از اين اجراي عمومي شده اند زيرا با اين شيوه است که انگيزه توليد بالا مي رود و ديگر حضور کارها در جشنواره مهم نيست.

مهمترين نکته در برگزاري جشنواره تئاتر کودک نوجوان اين است که آثار اين جشنواره به دست مخاطبان آن برسد.

عاقبتي در پايان خاطرنشان کرد:درمورد جشنواره تئاتر کودک ونوجوان رقابتي بودن يا نبودن مهم نيست.

بلکه اين جشنواره بايد عرصه اي باشد براي توليدات گسترده تر که بهترينهايش به جشنواره راه پيدا کند درواقع برگزاري جشنواره براي بچه ها در درجه دوم اهميت است؛ در وهله اول خود بچه ها مهم هستند.


هيأت انتخاب متون جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر معرفي شد

هيأت انتخاب متون بخش توليد متن و نمايشنامه‌خواني سي‌امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از سوي دبير جشنواره معرفي شدند. به گزارش روابط عمومي اداره كل هنرهاي نمايشي و بنا به اعلام رحمت اميني (دبير جشنواره)، هيأت انتخاب متن، متشكل از مهرداد راياني‌مخصوص، حسين پاكدل و محمدامير ياراحمدي از بين 160 اثر رسيده، آثار برگزيده را انتخاب و معرفي خواهند كرد.رحمت اميني اظهار اميدواري كرد به زودي و تا پايان مهرماه بتواند نتيجه گزينش آثار ارايه شده در بخش تجربه‌هاي نو را اعلام كند. يادآوري مي‌شود سي امين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر از تاريخ 5 تا 22 بهمن سال جاري به دبيري رحمت اميني در تهران برگزار مي‌شود.


 ويژه 

پايان سفري 10 روزه به دورترين خاطرات کودکي

نمايشگاه – موزه احوال کودکي، فرهنگ و آموزش و پرورش کودکان ايران پس از 10 روز پايان يافت.

گروه خبر کتابک اعلام کرد: نمايشگاه – موزه احوال کودکي، فرهنگ و آموزش و پرورش کودکان ايران، از سوي موسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان و با ياري کتابخانه عمومي حسينيه ارشاد تهران برگزار شد.

نمايشگاهي که براي بزرگ ترها يادآوري خاطرات بود و براي کوچک ترها، دريچه اي به زندگي کودکان دوره هاي پيش. بسياري از بزرگ سالاني که سالن را ترک مي کردند با درخششي در نگاهشان مي گفتند که نمايشگاه آن ها را به دورترين خاطرات کودکي شان برده است.

بسياري هم پس از يکبار بازديد از نمايشگاه، دوستان يا افراد خانواده شان را براي بازديد همراه مي آوردند و يا به گنجينه يادگارهاي خود سري مي زدند و چيزي از آن را به موزه هديه مي کردند.

تماشاي بخش کوچکي از زندگي کودکان در روزگاران گذشته، براي کودکان امروز هم جالب بود و بسياري از آن ها را به مقايسه شيوه زندگي کودکان آن دوران با زندگي خودشان تشويق مي کرد.

اين نمايشگاه – موزه احوال کودکي نشان داد که مي توان با برگزاري چنين برنامه هايي، بين نسل هاي مختلف پيوند ايجاد کرد و کودکان و پدران و مادران و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را به هم نزديک تر کرد.


 بــبــيــــن 
 عکس هاي زيبا از دبي در زير مه/تاپ ناپ


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون