جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2350- تاریخ : 1390/07/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

پژوهشگر آسيب‌هاي اجتماعي تاکيد کرد:
آينده‌شناسي؛ مهارتي بسيار ضروري براي جوانان


خوش بيني هميشگي يک نقص عملکردي در مغز است


خـبـــــر


کاريکلماتور


گنده تر از دروغ


حفر چاه در ماه!


 پژوهشگر آسيب‌هاي اجتماعي تاکيد کرد:
 آينده‌شناسي؛ مهارتي بسيار ضروري براي جوانان 

 جعفر باي، آينده را محصول تلاش و کوشش اکنون ما دانسته و معتقد است که ما با کار و فعاليت ضمن سپري کردن زمان حال، در واقع آينده خويش را نيز طراحي و ترسيم مي‌کنيم.

جعفر باي، محقق و پژوهشگر آسيب هاي اجتماعي درخصوص آينده انديشي جوانان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي برنا، عنوان کرد: آينده جاييست که امروز آن را مي‌سازيم. آينده‌نگري به عنوان يک خصلت پسنديده در جامعه بشري مورد تاکيد همه بزرگان است. نگاه به افق‌هاي دور که قرار است فتح شود، به ما کمک مي‌کند تا امروز گام‌هايمان را به درستي برداريم و فعاليت‌هاي خويش را هدفمند ساخته و در مسير حرکت دچار انحراف نشويم. آينده نقطه‌اي است که قرار است به آن برسيم. پس جايي که قرار است به آن ورود پيدا کنيم، بايد دقيقا مورد شناسايي قرار گيرد و چگونگي آن نيز مورد ارزيابي و توجه کامل باشد.وي گفت: از اين رو بحث جديدي تحت عنوان آينده شناسي مطرح مي‌شود. امروزه يکي از موضوعات اساسي زندگي بشري کسب مهارت آينده شناسي است. چه تصويري از آينده داريم؟ چقدر با ويژگي‌هاي آينده آشنا هستيم؟ اخبار و اطلاعات ما از آينده به چه ميزان است و هزاران سوال ديگر که درباره آينده شناسي به آنها پرداخته مي‌شود.باي تاکيد کرد: براي شناخت هر چه بهتر آينده لزوما مي‌بايست آينده پژوهي انجام شود. موضوع ديگري که به ما کمک مي‌کند تا شناخت عميقي از آينده پيدا کنيم، اينکه شناخت از آينده چقدر با واقعيت‌ها انطباق دارد و چقدر آرماني و خيالي است. به هر حال دانش و مهارت آينده شناسي به ما کمک مي‌کند تا آينده را به دقت مورد شناسايي قرار داده و با همه ابعاد و ارکان آن آشنا شويم.باي ادامه داد: پس از شناخت آينده اين سوال مهم مطرح مي‌شود که آينده را چه کسي مي‌سازد؟ آيا افراد در زمان حال مشغول ساختن آينده خويش هستند يا اينکه دستي از دامن غيب آينده را براي آنان ترسيم مي‌کند و ناگزير انسان‌ها محکوم به قبول آن مي‌شوند.


 خوش بيني هميشگي يک نقص عملکردي در مغز است  

 گروهي از نورولوژيستهاي انگليسي دريافتند که خوش بيني به روشي علاج ناپذير و هميشگي يک نقص است که در عملکرد لُبهاي پيشاني مغز به وجود مي آيد. به گزارش مهر، هيچکس ناشنواتر از کسي که نمي خواهد بشنود، نيست و کسي را که خود را به خواب مي زند هرگز نمي توان بيدار کرد.هرچند خوش بيني در اکثر موارد يک مفهوم مثبت است اما اين دو ضرب المثل به خوبي مي توانند جنبه هاي منفي آن را هم نشان دهند.در حقيقت، جنبه منفي خوش بيني در اين است که فرد در هر مقطع زماني و در هر شرايطي نيمه پر ليوان را ببيند. اکنون اين سئوال مطرح مي شود که چگونه ممکن است که فرد هميشه دنيا را با چشم خوش بيني نگاه کند.به نظر مي رسد که دانشمندان دانشگاه کالج لندن جوابي براي اين پرسش يافته اند.

تحقيقات اين نورولوژيستها نشان مي دهد که يک عملکرد ناقص در لُبهاي پيشاني موجب مي شود که فرد هميشه و در هر شرايطي نيمه پر ليوان را ببيند حتي زماني که تنها يک قطره آب داخل آن باشد.

براساس گزارش نيچر نوروساينس، مغز افراد همواره خوش بين به صورت سيستماتيک اخبار بد را حذف مي کند و به بهترين روش در ذهن اين افراد اطلاعات مثبت را درک، پردازش و ذخيره مي کند. به طوريکه نورونهاي اين افراد زماني که با موقعيتهايي مواجه مي شوند که آنها را دوست ندارند در فهرست شخصي خود يک تصوير زيبا (اما جعلي) از واقعيتي که آنها را احاطه کرده است پردازش مي کنند.اما آيا اين افراد همواره خوش بين خوشبخت تر از ساير افراد زندگي مي کنند؟ دانشمندان در اين خصوص پاسخ دادند که تنها در صورتي خوش بيني براي سلامت مفيد است که بتواند سطوح استرس را کنترل کند اما زماني که مانع افراد در اتخاذ تصميمات ضروري در مقابل موقعيتهاي خطر شود نوعي بيماري به شمار مي رود.

اين نورولوژيستها به منظور دستيابي به تائيد فرضيه "مغز خوش بين"، 19 داوطلب را به دو گروه خوش بين ها و بدبين ها تقسيم کردند. سپس، درحالي که مغز اين افراد را با دستگاه رزونانس مغناطيسي کاربردي کنترل مي کردند به آنها 80 تصوير فرضي ناخوشايند چون از دست دادن شغل يا ابتلا به بيماري سرطان را نشان دادند. براي هر يک از اين صحنه ها شرکت کنندگان بايد درصد مخاطره آميز بودن موقعيت را اعلام مي کردند و بايد مي گفتند که تا چه حد احتمال دارد که اين موقعيتها براي آنها رخ دهد.به اين ترتيب، دانشمندان نشان دادند که احتمالات واقعي بروز اتفاقاتي مثل اخراج شدن از کار و يا بيماري مي تواند روز به روز بيشتر شود. با اين رويکرد جديد سپس از داوطلبان خواستند که دوباره درباره احتمال وقوع هر يک از موقعيتها توضيح دهند.نتايج اين تحقيقات نشان داد که افراد همواره خوش بين، ارزشهاي واقعي را به هيچ وجه مورد ملاحظه قرار نمي دادند و همچنان به خوش بيني خود ادامه مي دادند.براي مثال، اگر احتمال بروز سرطان در حدود 30 درصد بود کسي که در آزمايش اول آن را 40 درصد اعلام کرده بود در آزمايش دوم اين احتمال را 31 درصد اعلام کرد اما کسي که در آزمايش اول معتقد بود که تنها 10 درصد احتمال وقوع اين خطر براي وي وجود دارد در مورد دوم نيز همچنان به اين مسئله باور داشت و به عبارتي ديگر واقعيت را نفي مي کرد.رزونانس مغناطيسي نشان داد که هم در افراد خوش بين و هم در افراد بد بين زماني که واقعيت ملايم تر بود فعاليت لُبهاي پيشاني افزايش مي يافت. اين ناحيه مغزي مسئول پردازش خطاها است.در اين مورد، افراد واقع بين زماني که با واقعيت مواجه مي شوند فعاليت اين لبها کاهش مي يابد اما در افراد همواره خوش بين اين فضاي مغز همچنان به فعاليت بالاي خود ادامه مي دهد.


 خـبـــــر 

لكنت زبان، مراحل و علل آن

بسياري از کودکان دچار لکنت زبان ناراحتي روانشناختي قابل ملاحظه اي را تحمل مي کنند و لکنت زبان زندگي روزمره بسياري از کودکان مبتلا را مختل مي کند.

به گزارش برنا، لکنت زبان اختلالي است که در جريان طبيعي کلام بر اثر رويدادهاي حرکتي و غيرارادي تکلم از بين مي‌رود. حوادث مختلفي در زمينه حرکات تکلم ممکن است سبب اختلال در فصاحت کلام شود.لکنت زبان شامل يک يا چند مورد زير است:

تکرار اصوات،طولاني کردن، وارد کردن اصوات اضافي، مکث در بين کلمات.

- جايگزيني مشهود کلمات براي اجتناب از وقفه و وقفه خاموش يا قابل شنيدن

بسياري از کودکان دچار لکنت زبان، ناراحتي روانشناختي قابل ملاحظه‌اي را تحمل مي‌کنند و لکنت زبان زندگي روزمره بسياري از کودکان مبتلا را مختل مي‌کند. اين بيماري در جنس مذکر 3 تا 4 برابر بيشتر از جنس مونث است و در کودکان سنين پيش دبستاني و سنين مدرسه مبتلا، ميزان بروز اضطراب اجتماعي، امتناع از رفتن به مدرسه و ساير علايم اضطراب شايعتر است. لکنت زبان معمولاً بين 18 ماهگي و 9 سالگي بروز مي کند و بين 2 تا 5/3 سال و 5 تا 7 سال دو اوج شيوع واضح است. لکنت زبان بطور ناگهاني شروع نمي‌شود و نوعاً طي يک دوره چند هفته يا چند ماهه با تکرار اصوات، کل کلمات اول عبارات يا کلمات طولاني بروز مي‌کند. با پيشرفت اختلال، تکرارها بيشتر و بيشتر مي‌شوند و سرانجام فرد در اکثر کلمات يا عبارات مهم دچار لکنت زبان پايدار مي شود.

در مراحل تدريجي لکنت زبان چند مرحله شناسايي شده است.

1- طي دوران پيش دبستاني بروز مي کند. در ابتدا مشکل دوره اي بوده و به مدت چند ماه يا چند هفته در فواصل طولاني تکلم طبيعي ظاهر مي شود. درصد بالايي از از اين دوره هاي لکنت زبان بهبود مي يابند. در خلال اين مرحله کودک اکثراً هنگامي که ناراحت يا هيجان زده است مطالب زيادي براي گفتن دارد و يا تحت ديگر شرايط فشار ارتباطي دچار لکنت زبان مي شود.

2- معمولاً در سال هاي دبستان روي مي دهد. اين اختلال مزمن بوده و فواصل تکلم طبيعي اگر هم وجود داشته محدود است. کودکان مبتلا از مشکلات تکلمي خود آگاه بوده و خود را الکن مي دانند.

مديرکل فرهنگي ستاد مبارزه با موادمخدر:

40 درصد جوانان تحت پوشش برنامه‌هاي پيشگيري از اعتياد قرار مي‌گيرند

مديرکل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با موادمخدر با بيان اينكه جوانان، اصلي‌ترين قربانيان موادمخدر و روان‌گردان‌ها هستند، اعلام كرد:‌ در طول برنامه پنجم توسعه طبق سند جامع پيشگيري اوليه از اعتياد چهل درصد جوانان کشور تحت پوشش برنامه‌هاي استاندارد پيشگيري اوليه از اعتياد قرار خواهند گرفت.

به ايسنا، حميد صرامي در دومين کنگره جوانان طرح کلمبو با رويکرد پيشگيري از اعتياد، اعلام کرد: امسال شاهد برگزاري دومين کنگره جوانان با حضور تعدادي از دانش‌آموزان و دانشجويان کشور با مشارکت طرح کلمبو در تهران هستيم.

وي افزايش آگاهي دانشجويان نسبت به اثرات، عوارض و پيامدهاي سوء مصرف مواد، کسب مهارت براي توانمندسازي و ايفاي نقش در امر پيشگيري بين همسالان را از اهداف اين کنگره ذکر کرد.

وي اظهار داشت: در آستانه قرن 21، جوانان در کليه جوامع با چالش‌ها، مشکلات متعدد و پيچيده‌اي مواجه هستند که زمينه را براي گرايش آنان به سوء مصرف موادمخدر و روان‌گردان‌ها فراهم مي‌سازد.

وي برخي از چالش‌هاي فراروي جوانان را خانواده‌هاي درحال تغيير و کشمکش، بروز انواع اختلالات و مشکلات رواني، شخصيت‌هاي متزلزل در اثر فشار همسالان و ضعف اعتقادات ديني و فقر معنويت برشمرد و اضافه کرد: از ديگر چالش‌ها مي‌توان به بروز رفتارهاي ناشي از ضعف خويشتنداري، فقدان آموزش مهارت‌هاي زندگي، فقدان مدل و سبک زندگي سالم، تحت تاثير قرارگرفتن جوانان در برابر هجوم رسانه‌اي، کنجکاوي‌هاي خطرناک در گرايش به مصرف مواد، کمبود امکانات تفريحي سالم و شيوع سونامي موادمخدر اشاره کرد.

اين مقام مسئول در ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: متأسفانه شمار جواناني که براي اولين بار به سوي پديده سوءمصرف مواد روي مي‌آورند در کليه جوامع در حال افزايش بوده و بدين ترتيب جوانان، اصلي‌ترين قربانيان موادمخدر و روان‌گردان‌ها بوده لذا با مانع بزرگي در راه توسعه اجتماعي و فرهنگي جوامع مواجه هستيم. وي افزود: مهمترين اولويت در اين عرصه، تقويت برنامه‌هاي پيشگيري و فرهنگي بوده به گونه‌اي که يک دلار هزينه در اين عرصه از 20 دلار خسارت در ابعاد مختلف جلوگيري خواهد کرد.

صرامي گفت: به منظور پيشگيري از چالش‌هاي فراروي جوانان در عرصه سوءمصرف مواد؛ بايد با اطلاع‌رساني متوازن و دقيق در خصوص مخاطرات و پيامدهاي سوءمصرف مواد و آموزش مهارت‌هاي زندگي به تقويت فعاليت‌هاي جايگزين هنري و ورزشي و ارائه خدمات مشاوره‌اي بعنوان اهرم‌هاي اساسي برنامه‌هاي پيشگيري روي آوريم.

وي افزود: افزايش تعهد و مسئوليت‌پذيري، مشارکت فعالانه جوانان براي گسترش برنامه‌هاي پيشگيري همگاني، تقويت مذهب و معنويت، اميدبخشي، کنترل خشم، احساس تعهد به زندگي و خويشتنداري و آرامش از ديگر اهرم‌هاي اساسي پيشگيري است.

صرامي همچنين مقتدرسازي جوانان و اهتمام آنان به منظور مشارکت در برنامه‌هاي پيشگيري‌، بهره‌گيري از فن‌آوري‌هاي نوين در برنامه‌ها و استمرار در اجراي برنامه‌هاي پيشگيري را ضروري دانست و تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران در دهه اخير بالغ بر يکصد ميليارد تومان براي توسعه برنامه‌هاي پيشگيري از طريق دستگاه‌هاي فرهنگي هزينه نموده و در طول برنامه پنجم توسعه طبق سند جامع پيشگيري اوليه از اعتياد چهل درصد جوانان کشور تحت پوشش برنامه‌هاي استاندارد پيشگيري اوليه از اعتياد قرار خواهند گرفت.

مدير کل فرهنگي و پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: در دو ماه آينده شاهد برگزاري کنگره جوانان با رويکرد پيشگيري اوليه از اعتياد در استان‌هاي کرمانشاه، گلستان و مازندران خواهيم بود.

همچنين در افتتاحيه اين کنگره؛ محمود بيات،‌ مديرکل دفتر روابط بين‌الملل ستاد جوانان را آينده‌سازان کشور معرفي و همکاري و تعامل با طرح کلمبو را به‌عنوان تبادل تجربيات کشورها و پل ارتباطي ميان آنها در عرصه پيشگيري اوليه از اعتياد تلقي کرد.

در ادامه توماس اسکاريا يکي از مسوولان برگزاري برنامه کلمبو، علاقه‌مندي دانشجويان و دانش‌آموزان کشور جمهوري اسلامي را براي شرکت در برنامه‌هاي آموزش پيشگيري مهم برشمرد و عنوان کرد: بحث موادمخدر يک مشکل جهاني است و انتظار مي‌رود با آموزش‌هاي پيشگيري از اعتياد به جوانان، آنان را از اين پديده مصون‌سازي نماييم.

گفتني است: کنگره جوانان با رويکرد پيشگيري اوليه از اعتياد به مدت دو روز در روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه 26 و 27 مهر ماه سال 1390 در تهران و با حضور تعدادي از فعالان عرصه پيشگيري کشورهاي اندونزي ـ فيليپين و هند و نيز با حضور تعدادي از دانش‌آموزان و دانشجويان فعال در امر پيشگيري کشورمان برگزار شد.


 کاريکلماتور 

 تن ، زندان مرغ روح ‎است.

آدم فروش ، نخريده را مي فروشد.

نوازنده ي تک مضراب ، تک روي مي کند.

نفت سر سفره ي اعراب بوي رقص عربي مي دهد.

خود پرداز حقوق بشر هميشه خارج از سرويس است

مرگ پرنده‎ در قفس ، روحش را به قفس بزرگ تري پرواز داد.

حسين ناژفر


 گنده تر از دروغ 

سلطان بي رمق!

مهدي طوسي


هر جور دل تان مي خواهد در مورد اين مسئله قضاوت کنيد. اما اين جور که ما شنيديم مي گويند تيم استيل آذين که بنا به دلايل بد بازي کردن و نيز يک سري از مسائل ديگر براي اولين بار از دسته برتر فوتبال ايران به دسته پايين تر سقوط کرد قرار است به توصيه مقامات ارشد فوتبال بدون هيچ دليلي برگردد به ليگ دسته برتر فوتبال و براي کساني که تصور مي کنند که اين تيم به خاطر تصميمات غلط مديران در راستاي انتقال سلطان بي رمق به تيم سرخ هاي دوم به اين روز افتاده يک آنچنان بازي هايي بکند که همه انگشت به دهان باقي بمانند!


 حفر چاه در ماه! 

 در پي اعلام ناسا براي خصوصي كردن پروازهاي فضايي، يكي از رؤساي شركتهاي خصوصي طرف قرارداد با اين سازمان تصميم به حفر يك چاه در سطح ماه دارد.به گزارش ايسنا، شركت «مون اكسپرس (Moon Express)» قصد دارد تا با استفاده از پروازهاي فضاپيماهاي خصوصي، به حمل کاوشگرهاي ماه و بسترهاي حفاري خود به اين قمر بپردازد.در حقيقت مقامات اين شركت قصد دارند با حفر چاه در اين قمر، اقدام به حفاري مواد معدني نادر در زمين كنند.به گفته ناوين جين، از موسسان و رييس شركت مون اكسپرس كه با شبكه خبري فاكس نيوز گفت‌و‌گو مي‌كرد، ماه به عنوان نزديكترين همسايه فضايي زمين در حقيقت منبعي غني از مواد معدني گرانبها بوده و حاوي 20 برابر تيتانيوم و پلاتين بيشتر از هر منطقه زميني است. همچنين اين قمر از ماده هليوم سه سرشار است كه به نظر بسياري از محققان، آينده سوخت در زمين و فضا را در دست دارد.از ديگر برنامه‌هاي تجاري اين شركت، استفاده از ماه به عنوان ابزاري براي جلب توجه مردم با كارهايي مانند ثبت تصاوير خانوادگي در اين قمر و تحويل آنها به افراد يا انتقال دي‌ان‌اي افراد به اين مكان است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون