جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2343- تاریخ : 1390/07/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

جشنواره شعر و داستان جوان
وعده راضيه تجار درباره حمايت انجمن قلم از انتشار آثار برتر جوانان

دبير جايزه کتاب فصل:
از نويسندگان بپرسيد چرا بخش ادبيات داستاني برگزيده ندارد


آخرين رويدادهاي جشنواره شعر و داستان جوان در مهد پايداري


همراه با خبر


قند پارسي


نغمــــــه


 جشنواره شعر و داستان جوان
 وعده راضيه تجار درباره حمايت انجمن قلم از انتشار آثار برتر جوانان 

 
راضيه تجار در کارگاه داستان‌نويسي نهمين جشنواره شعر و داستان جوان در ايلام، از حمايت انجمن قلم ايران از انتشار آثار شرکت‌کنندگان در جشنواره نهم در قالب طرح انتشار 100 اثر از 100 نوقلم خبر داد.

به گزارش مهر به ايلام، کارگاه داستان‌نويسي جوان با حضور راضيه تجار، عضو هيئت مديره انجمن قلم ايران در محل برپايي کارگاه‌هاي ادبي نهمين جشنواره شعر و داستان جوان در هتل زاگرس ايلام برگزار شد.

تجار در اين کارگاه با اشاره به اينکه داستان‌هاي اين دوره از جشنواره شعر و داستان جوان از کيفيت قابل اعتنايي برخوردار بوده است، اظهار داشت: به عنوان يکي از داوران اين دوره از جشنواره مي‌خواهم بگويم که خوانش داستان‌هاي شرکت داده شده در اين جشنواره به معني حقيقي خستگي را از تن من و ساير داوران به در کرد.

وي در ادامه با اشاره به حمايت‌هاي انجمن قلم ايران از انتشار آثار داستاني نويسندگان نوقلم حاضر در جشنواره گفت: انجمن قلم ايران از نزديک به دو سال قبل برنامه انتشار 100 اثر از 100 نويسنده نوقلم را در دستور کار خود قرار داده است. من در همين‌جا از همه شرکت کنندگان مي‌خواهم در صورتي که نزديک به 100 صفحه داستان يا شعر و يا پژوهش ادبي منتشر نشده دارند، بر حمايت انجمن قلم براي انتشار آن در قالب کتاب حساب جدي کنند.

تجار افزود: اين آثار پس از بررسي در شوراي انجمن قلم در قالب يکي از آثار اين مجموعه که تاکنون با 58 عنوان منتشر شده است، در دست چاپ قرار مي‌گيرد و مشمول دريافت حق‌التاليف نيز خواهد شد.

وي در ادامه با اشاره به برخي از موسسه‌هاي خصوصي نشر گفت: الان وضعيت به گونه‌اي است که ناشران از نويسندگان جوان براي انتشار اثر گاه تا 2 ميليون تومان درخواست مي‌کنند که اين غيرمنطقي است و به حق نيست، اما انجمن قلم با اجراي اين برنامه درصدد است قبل از هر چيز احترام و حقوق نويسندگان اثر را حفظ کند.

وي همچنين درباره نوع حمايت انجمن قلم از اين آثار گفت: انجمن ضابطه خاص خودش را دارد. يعني 10 درصد مبلغ پشت جلد ضرب در تعداد صفحات اثر مبلغ حق‌التاليف را مشخص مي‌کند.

تجار همچنين در پاسخ به سئوال يکي از نويسندگان جوان درباره شکل مميزي اين آثار نيز گفت: البته نويسندگان جوان بايد قبل از از هر چيز به فکر کيفيت اثر باشند؛ نه اينکه در ابتداي راه به فکر مميزي بيفتند. انجمن قلم در انتخاب و انتشار آثار به عرف عمومي جامعه که همان غيراخلاقي ننوشتن است، پايبند است.

در ادامه اين برنامه شرکت‌کنندگان در کارگاه به خوانش داستان‌هاي خود پرداختند و پس از هر خوانش نويسندگان حاضر در کارگاه به نقد و ارائه نظر در رابطه با آن علاقه نشان دادند.

نهمين جشنواره شعر و داستان جوان در ايلام، مهد پايداري شامگاه 18 مهرماه به کار خود پايان داد.


 دبير جايزه کتاب فصل:
  از نويسندگان بپرسيد چرا بخش ادبيات داستاني برگزيده ندارد 

 دبير جايزه کتاب فصل گفت: کار ما داوري آثار است و بايد از ناشران و نويسندگان که دست‌اندرکار توليد آثار حوزه ادبيات داستاني هستند، پرسيد که چرا توليداتشان امتيازات لازم را براي برگزيده شدن، کسب نمي‌کند؟

به گزارش مهر، هفدهمين جايزه «کتاب فصل» 17 مهرماه با برپايي مراسم اختتاميه در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماري و اهداي جوايز به برگزيدگان و شايستگان تقدير، به کار خود پايان داد.

عميق: جايزه «کتاب فصل» مرهمي براي دردهاي اهل قلم است

در اين مراسم چند تن از برگزيدگان و شايستگان تقدير جايزه کتاب فصل، درباره کتاب‌هاي خود سخنراني کردند و در ميان آنها «مجيد عميق» که از سوي داوران بخش علوم و فنون گروه کودک و نوجوان اين جايزه و به خاطر ترجمه کتاب «مجموعه فعاليت‌هاي حيوانات» تاليف پاتريشيا وايت هاوس، شايسته تقدير شناخته شده بود، پيشنهادهايي مطرح کرد.وي با اشاره به سابقه 30 ساله‌اش در ترجمه کتاب‌هاي حوزه کودک، جايزه کتاب فصل را مرهمي براي دردها و آلام اهل قلم توصيف کرد و از اينکه برخي کتاب‌هاي خوب که به مراحل پاياني داوري هم راه مي‌يابد اما به دليل توفيق نيافتن در کسب يک يا دو امتياز، در نهايت از کسب جايزه محروم مي‌شود، ابراز تاسف کرد و گفت: در مراحل دوم به بعد داوري اين جايزه، بايد از بهترين متخصصان براي ارزيابي آثار استفاده شود.عميق همچنين پيشنهاد داد در شوراي نظارت بر کتاب‌هاي کودک و نوجوان کارگروه‌هاي تخصصي تشکيل شود تا يک کتاب علمي از سوي به گفته او «افراد غيرمتخصص» بررسي نشود.اين مترجم همچنين خواستار تعامل بيشتر ناشران کتاب‌هاي کودک و جوان با وزارت ارشاد در شناسايي و ارتقاي کيفي آثار اين حوزه شد.

افزايش 40 درصدي آثار برتر هفدهمين جايزه «کتاب فصل» نسبت به دوره سيزدهم

در پايان مراسم اختتاميه هفدهمين جايزه کتاب فصل، مجيد حميدزاده دبير علمي اين جايزه با ارائه گزارشي از آثار داوري شده در اين دوره گفت: 3559 اثر در گردونه داوري بود که از اين ميان 204 عنوان به مرحله پاياني راه يافت و در نهايت 15 کتاب به عنوان برگزيده و 30 کتاب هم به عنوان شايسته تقدير شناخته شد.وي از رشد 20 درصدي آثار داوري شده و همچنين آثار راه يافته به مرحله پاياني اين دوره از جايزه کتاب فصل با دوره مشابه آن در سال گذشته (آثار بهار 89) و در عين حال رشد 40 درصدي تعداد آثار برتر نسبت به همان دوره خبر داد.

حميدزاده: از نويسندگان بپرسيد چرا بخش ادبيات داستاني برگزيده نداشته است

حميدزاده همچنين با اشاره به بحث و جدل‌هاي متداول درباره گزينش نشدن آثاري به عنوان برگزيده در بخش ادبيات داستاني جايزه کتاب فصل، گفت: ما در 28 گروه از جايزه هيچ برگزيده‌اي نداشتيم و اين سوال پيش مي‌آيد که چرا دوستان فقط درباره بخش ادبيات داستاني سوال مي‌پرسند؟دبير علمي جايزه کتاب فصل همچنين تاکيد کرد: سوال ديگري که پيش مي‌آيد اين است که مگر حوزه ادبيات فقط منحصر به ادبيات داستاني است؟ ما در اين بخش 5 گروه داريم که تعدادي از آنها برگزيده دارد.وي گفت: کار ما داوري آثار توليدشده در يک فصل است و بايد اين سوالات را از کساني که دست اندرکار توليد آثار حوزه ادبيات داستاني هستند اعم از ناشر و نويسنده پرسيد. همچنين بايد از آنها پرسيد چرا توليداتشان امتيازات لازم را براي برگزيده شدن، کسب نمي‌کند؟


 آخرين رويدادهاي جشنواره شعر و داستان جوان در مهد پايداري 

 شهر کوهپايه‌اي و بسيار کوچک ايلام، اين روزها ميزبان جشنواره‌اي است که شاعران و داستان‌نويسان جوان را از سراسر کشور به مهد پايداري فراخوانده است؛ جشنواره‌اي که به نحوي تمام شهر را تحت تأثير خود قرار داده است.

به گزارش مهر به ايلام، نهمين جشنواره شعر و داستان جوان، از يکشنبه 17 مهرماه در مهد پايداري و سرزمين مقاومت و پايمردي آغاز به کار کرد. هرچند خبرنگاران اين فرصت را نيافتند تا در آئين گشايش اين جشنواره و مراسم تجليل و نکوداشت جليل صفربيگي، حبيب‌الله بخشوده و بهروز سپيدنامه، سه تن از شاعران و نويسندگان برتر استان ايلام شرکت کنند، اما حضور شاعران و داستان‌نويسان جوان از سراسر کشور و نشست‌هاي غيررسمي اين هنرمندان پرشور، دستاوردها و نتايج فراواني را براي اين جشنواره رقم خواهد زد.براساس اين گزارش، ديروز در حالي سپري شد که علاوه بر کارگاه‌هاي شعر و داستان، ديدارهاي صميمانه‌اي در حاشيه جشنواره شکل گرفت. حضور يوسفعلي ميرشکاک، سعيد بيابانکي، سيداحمد نادمي و سيدعلي اکبر ميرجعفري در ميان شاعران جوان، بسيار مغتنم بود و آنان اين فرصت را به سادگي از دست ندادند. هرچند محمدعلي بهمني و قربان وليئي در اين برنامه امکان حضور نيافتند، اما بخش شعر با حضور ساير شاعران، از رونق کافي برخوردار بود.در بخش داستان اما، نويسندگان جوان با کم‌تر نويسنده‌ نام‌آشنايي چهره به چهره شدند و به جز اميرحسين فردي، مدير مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري، نويسنده ديگري را در جمع خودشان نديدند. ساسان ناطق که خود از نويسندگان جوان برخاسته از جشنواره ادبيات داستاني بسيج و نويسنده آثار دفاع مقدسي است، به علت بيماري نتوانست به ايلام بيايد و کيوان امجديان، نويسنده و سردبير مجله شبکه هنر حوزه هنري جور او را کشيد. ضمن اينکه راضيه تجار18 شهريور به مهد پايداري سفر کرد و نخستين جلسه کارگاه را با همراهي باقر رجبعلي برگزار کرد.محسن مومني شريف، رئيس حوزه هنري سازمان تبليغات نيز که قراربود در آئين پاياني نهمين جشنواره شعر و داستان جوان شرکت کند، به ايلام آمد و در نشستي با استاندار شرکت کرد.

مومني شريف قرار است از کارگاه‌هاي شعر و داستان جشنواره بازديد کند.امروز صبح، کارگاه‌هاي مختلف جشنواره برگزار شده و شرکت‌کنندگان در انتظار مراسم اختتاميه و اعلام نام برگزيدگان هستند؛ هرچند پيش‌بيني مي‌شود شاخص‌ترين کساني که در شب‌هاي شعر و داستان به خوانش اثر پرداخته‌اند، برندگان اين دوره باشند.


 همراه با خبر 

تجديد چاپ شعرهاي کودکانه جواد محقق و عزت‌الله ‌الوندي

دو کتاب شعر «در خانه ما» و «بچه‌ها دلم برايتان تنگ مي‌شود» از جواد محقق و عزت‌الله الوندي توسط انتشارات سوره مهر تجديد چاپ شد.به گزارش مهر، کتاب «بچه‌ها دلم برايتان تنگ مي شود» مجموعه اشعاري است از عزت‌الله الوندي و تصويرگري هاله مودبيان که با صفحات مصور رنگي در حيطه موضوعي شعر کودکان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ سوم رسيده است.شاعر در اين کتاب يک موضوع قابل لمس در دوران دفاع مقدس براي دانش آموزان را با زبان شعر بيان کرده است.

موضوع کتاب از اين قرار است که معلمي براي حضور در سنگرهاي مقاومت در جنگ تحميلي عراق عليه ايران به جبهه رفته و دانش آموزان کلاس دلشان براي او تنگ شده است. در اين کتاب احساسات جاري بين معلم و دانش آموزان در قالب شعر و در شکل نامه‌هايي که بين آنها رد وبدل مي شود تعريف شده است.

کتاب «بچه‌ها دلم برايتان تنگ مي‌شود» نشان کتابهاي طلايي که نشان ويژه گروه کودک ونوجوان براي کتابهايي است که موفق به کسب جوايز معتبري شده‌اند، دريافت کرده است.

کتاب ديگر «در خانه ما» سروده جواد محقق است که شعرهاي آن براي گروه‌هاي سني ب وج (دوره آمادگي تا سوم دبستان) در دوازده بخش منتشر شده است.سروده‌هاي محقق در اين کتاب، روايت‌گر زندگي يک کودک در ميان خانواده، اجتماع ، مدرسه و اتفاقاتي است که در طي روز براي او پيش مي آيد. همچنين در شعرها به نوع رابطه کودک با اعضاي خانوداه (مادر، پدر، مادربزرگ و پدربزرگ) و معلم و ... اشاره شده است.اين کتاب داراي دوازده شعر است که با تصويرگري سحرحقگو و طراحي حبيب ايلون منتشر شده است.

کتاب در «خانه ما» و «بچه‌ها دلم برايتان تنگ مي‌شود» توليد مرکز آفرينش‌هاي ادبي و دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري است.


فنون تصويرسازي و خلق جذابيت در «تن تن و ميلو» کتاب مي‌شود

«فنون تصويرسازي و خلق جذابيت در کميک» پژوهشي از محمدعلي سپهرافغان با محوريت داستان­هاي تن تن و ميلو به زودي منتشر مي‌شود.به گزارش مهر، کتاب «فنون تصويرسازي و خلق جذابيت در کميک» اثر محمدعلي سپهرافغان است که به بررسي آثار ژرژ رمي (هرژه) در داستان­هاي تن تن و ميلو مي‌پردازد.

رمز جذابيت آثار هرژه در خلق آثار کميک حاصل بکارگيري تاکتيک­ها و تکنيک­هاي دقيق و فني در خلق داستان­ها و تصاوير است و براي برآورده کردن تمايلات خوانندگان تصاويري هوشمندانه، دقيق و جالب را در مقابل چشمان آنان مي‌گذارد؛ تصاويري که حامل حس شيرين برآورده شده تمايلات بشري است و خواننده با خواندن و ديدن تصاوير حس زنده بودن تصاوير را درمي‌يابد.

چاپ اول اين اثر در 128 صفحه و در 2 هزار نسخه با قيمت 12 هزار تومان مراحل چاپ خود را در چاپخانه انتشارات سروش سپري مي‌کند.


هوشنگ مرادي‌کرماني:

اجازه پرداختن به مسائل عاطفي نوجوانان را نداريم

خالق«قصه‌هاي مجيد» گفت: در محيطي که ما قرار داريم اجازه پرداختن به مسائل عاطفي رده سني نوجوانان داده نمي‌شود، زيرا هر کس با ديد خود به اين مقوله نگاه مي‌کند و ذهنيت خاص خود را دارد.هوشنگ مرادي‌کرماني در گفتگو با پانا، با بيان اين مطلب که نويسندگي، کار هرکسي نيست، عنوان کرد: برخي فکر مي‌کنند هر کسي توان نوشتن در هر زمينه‌اي به ويژه داستان‌هاي عاطفي نوجوانان را دارد.

وي ادامه داد: در محيطي که ما قرار داريم اجازه پرداختن به مسائل عاطفي رده سني نوجوانان داده نمي‌شود، زيرا هر کس با ديد خود به اين مقوله نگاه مي‌کند و ذهنيت خاص خود را دارد.

مرادي‌کرماني با اشاره به اينکه برخي تعابير کلمه داستان‌هاي عاطفي براي کودکان را به ابتذال مي‌کشاند، تصريح کرد: تفکر برخي دوستان طوري است که نمي‌توانند درباره مسائل عاطفي نوجوانان بنويسند، از اين رو بهتر است افرادي که تجربه بيشتري دارند و مي‌دانند چگونه بنويسند، اقدام به نگارش اين مطالب کنند تا هنگام چاپ به مشکل برنخورند.

اين نويسنده کودک و نوجوان همچنين با اشاره به مطالب عاطفي که در برخي داستان‌هاي «قصه‌هاي مجيد» آورده است، متذکر شد: در آن دوران که کسي جرات بازگو کردن خيلي از مسائل را نداشت، من درباره مجيد داستان‌هايي عاطفي نوشتم که باعث شد برخي حرف‌هاي ناخوشايندي بزنند.

به گفته وي، با وجود مميزي‌هاي اعمال شده تا کنون تمام نوشته‌هاي من در اين زمينه به چاپ رسيده است.


 قند پارسي 

برآسودم


به بايزيد گفتند:

به چه چيز بدين درجت رسيدي؟

گفت:

همه اسباب دنيا را در هم پيچيدم،

و به ريسمان قناعت بربستم،

و در منجنيق صدق نهادم،

و در بحر نوميدي افکندم،

و برآسودم!


خويش را بگذار و بيا


خداي عزيز را در خواب ديدم و گفتم:

راه به تو چگونه است؟

گفت: خويش را بِهِل و بيا

* بهل: بگذار

کتاب آن مني


 نغمــــــه 

سرنوشت

رهي معيري


اعرابئي به دجله کنار از قضاي چرخ

روزي به نيستاني شد ره سپر همي

نا گه کينه توزي گردون گرگ خوي

شيري گرسنه گشت بدو حمله ور همي

مسکين ز هول شير هراسان و بيمنک

شد بر فراز نخلي آسيمه سر همي

چون بر فراز نخل کهن بنگريست مرد

ماري غنوده ديد در آن برگ و بر همي

گيتي سياه گشت به چشمش که شير سرخ

بودش به زير و مار سيه بر زبر همي

نه پاي آنکه ايد ز آن جايگه فرود

نه جاي آن که ماند بر شاخ همي

خود را درون دجله فکند از فراز نخل

کز مار گرزه وارهد و شير نر همي

بر شط فرو نيامده آمد به سوي او

بگشاده کام جانوري جان شکر همي

بيچاره مرد ز آن دو بلا گرچه برد جان

درماند عاقبت به بلاي دگر همي

از چنگ شير رست و ز چنگ قضا نرست

القصه گشت طعمه آن جانور همي

جادوي چرخ چون کند آهنگ جان تو

زايد بلا و حادثه از بحر و بر همي

کام اجل فراخ و تو نخجير پاي بند

دام قضا وسيع و تو بي بال و پر همي

ور ز آنکه بر شوي به فلک همچو آفتاب

صيدت کند کمند قضا و قدر همي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون