جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2340- تاریخ : 1390/07/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


65 عنوان كتاب براي كودكان و نوجوانان منتشر شد

محمود حكيمي:
جشنواره‌ي كتاب دفاع‌مقدس باعث آشنايي نوجوانان با آثار اين حوزه مي‌شود

موريس سنداك مي‌گويد؛
من به بچه‌ها دروغ نمي‌گويم


بازآفريني داستان‌هاي كهن با استفاده از «كيت مرتب‌سازي»


قند پارسي


نغمــــــه


همراه با خبر


 65 عنوان كتاب براي كودكان و نوجوانان منتشر شد 

 
65 عنوان كتاب، ارمغان ناشران كشور در نخستين هفته‌ي ماه مهر براي كودكان و نوجوانان بود.ايبنا نوجوان: از ميان 65 عنوان كتاب كودك و نوجوان كه در نخستين هفته‌ي پاييز منتشر شده 53 عنوان، تاليفي و تنها 12 عنوان، ترجمه است.سهم ناشران تهراني از اين كتاب‌ها، 39 عنوان بوده و 26 عنوان آن سهم ناشران شهرستاني بوده است. از اين كتاب‌ها، 27 عنوان بازچاپي بودند و 38 عنوان براي نخستين‌بار به كتاب‌فروشي‌ها آمده‌اند.

آماري كه براي شمارگان متوسط اين كتاب‌ها اعلام شده 4948 نسخه و متوسط حجم كتاب‌ها 95 صفحه بوده است.شاخص گران‌ترين كتاب و بيش‌ترين صفحه به چاپ بيست و سوم كتاب 14000 توماني «قصه‌هاي مجيد» نوشته‌ي هوشنگ مرادي كرماني با 682 صفحه، اختصاص يافت.

كتاب «خط» از انتشارات دليل ما، با 80 مرتبه بازچاپ، عنوان بيش‌ترين نوبت چاپ را در اين هفته از آن خود كرد.

بيش‌ترين و كم‌ترين شمارگان نيز به ترتيب به كتاب‌هاي «خط» با 30 هزار نسخه و «درس‌هايي از حيوانات» نوشته‌ي رحيم بقال اصغري با هزار نسخه داده شد.


 محمود حكيمي:
 جشنواره‌ي كتاب دفاع‌مقدس باعث آشنايي نوجوانان با آثار اين حوزه مي‌شود 

 نويسنده و پژوهشگر حوزه‌ي كودك و نوجوان با بيان اين‌كه جشنواره‌ي كتاب سال دفاع مقدس بايد به حوزه‌ي كودك و نوجوان بيش از ساير بخش‌ها توجه كند، گفت: جشنواره‌ي كتاب سال دفاع مقدس مي‌تواند زمينه‌ي شناخت كودكان و نوجوانان به آثار دفاع مقدس را ايجاد كند.

ايبنا نوجوان: محمود حكيمي گفت: نسل سوم انقلاب(نوجوانان) به دليل تجربه نكردن جنگ تحميلي از آن بي‌خبر هستند و جشنواره‌ي كتاب سال دفاع مقدس‌مي‌تواند اين شناخت را به وجود آورد. او، توجه به آثار بخش كودكان و نوجوانان در جشنواره را بسيار با اهميت دانست و افزود: جشنواره‌ي كتاب سال دفاع مقدس بايد به آثار كودك و نوجوان توجه بيش‌تري داشته باشد.

اين نويسنده و پژوهش‌گر پيش‌كسوت بيان داشت: آثار زيادي در حوزه‌ي دفاع مقدس براي كودكان و نوجوانان نوشته شده است، اما وقتي اين آثار را مي‌خوانيم اين احساس به وجود مي‌آيد كه در آن‌ها از واژگان و اصطلاحات سخت و نامفهوم استفاده شده كه هيچ جذابيتي براي كودك ندارد. جشنواره مي‌تواند در توليد آثار خوب و روان، تاثير بگذارد.

حكيمي اظهار كرد: امروزه تأثير رسانه‌ها و به‌ويژه، صدا و سيما بسيار زياد شده و وقت زيادي از كودكان و نوجوانان را به خود اختصاص مي‌دهد. جشنواره‌ي كتاب سال با برنامه‌ريزي منظم و ارتباط با رسانه‌ها و تبليغ آثار دفاع مقدس مي‌تواند نگاه‌ها را به خود جلب كند.

وي عنوان داشت: اين جشنواره علاوه بر جذب مخاطب سبب مي‌شود نويسندگان بيش‌تري در سال‌هاي بعد به موضوع دفاع مقدس بپردازند و معتقدم جشنواره، مشوق خوبي براي نويسندگان و شاعران است. پانزدهمين جشنواره كتاب دفاع مقدس كتاب‌هاي اين حوزه‌ را در بخش‌هاي مختلف از جمله شعر و داستان كودك و نوجوان بررسي مي‌كند و داوران در حال انتخاب آثار برگزيده هستند كه نتايج آن روز 14 آبان در آيين رسمي با حضور مسئولان فرهنگي اعلام مي‌شود.


 موريس سنداك مي‌گويد؛
 من به بچه‌ها دروغ نمي‌گويم 

 تصويرگر و نويسنده‌ي 83 ساله‌ي كتاب‌هاي كودك و نوجوان، كودكي تيره و تاريكي داشته است و به همين خاطر فضاي كتاب‌هايش هم واقعي و تاريك است. او درباره‌ي اين ويژگي آثارش مي‌گويد: "من به بچه‌ها دروغ نمي‌گويم."

ايبنا نوجوان:موريس سنداك» شبيه شخصيت‌هايي است كه خلق كرده است. چشم‌هاي ريز و گرد، ابروهاي تيز، موها و ته‌ريش عجيب و غريب،‌ شهرتش به عصبانيت ذاتي او برمي‌گردد و خانه‌اي كه مثل يك شهربازي، سرگرم‌كننده است. اين نويسنده و تصويرگر 83 ساله سرش را تكان مي‌دهد و مي‌گويد: «نمي‌توانم باور كنم كه به يك پيرمرد معمولي تبديل شده‌ام. انگار همين يك دقيقه پيش بود كه جوان بودم!» البته براي ميليون‌ها مخاطبش، او هنوز جوان است. او يك كپي از شخصيت" مكس" در داستان "سفر به سرزمين وحشي‌ها" است كه از عصبانيت مادرش فرار مي‌كند و به دنياي تخيلي خود پناه مي‌برد.

"سنداك" هيولاهاي "سفر به سرزمين وحشي‌ها" را با الگوبرداري از شخصيت اقوامش آفريده است. او آن‌ها را در بچگي ديده بود و درباره‌شان مي‌گويد: سآن‌ها ديوانه بودند! صورت‌هايشان مثل ديوانه‌ها بود و چشماني وحشي داشتند. آن‌ها آنقدر مرا نيشگون مي‌گرفتند كه گونه‌هايم قرمز مي‌شد. اقوام موريس، نخستين نسل از مهاجران لهستاني بودند كه از اردوگاه‌هاي كار اجباري نازي‌ها نجات پيدا كرده و به آمريكا وارد شده بودند، آن‌هم بدون اين‌كه يك كلمه انگليسي بدانند. تيره‌بختي بچگي «موريس» از زندگي والدينش به زندگي او راه يافته است. مادرش 16 ساله بوده كه او را تك و تنها به آمريكا مي‌فرستند و... موريس سنداك معتقد است، اگر در يك خانواده‌ي شاد و معمولي بزرگ شده بود، هيچ‌وقت هنرمند نمي‌شد. در آخرين كتابش، قهرمان اصلي، يك بچه خوك است كه يك ماشين برش، باعث مرگ پدر و مادرش مي‌شود و مسووليت بزرگ شدنش بر عهده‌ي عمه‌ي آن قرار مي‌گيرد. وقتي كه قهرمان داستان 9 ساله مي‌شود، عمه نخستين و تنها جشن تولد را براي خوك كوچولو برگزار مي‌كند؛ اما مثل بقيه داستان‌هاي «سنداك» اوضاع و احوال در ميانه‌ي اين جشن تيره و تاريك مي‌شود. خوك‌هاي پير و گرازها مشغول شادي مي‌شوند و محل جشن را ويران مي‌كنند. تصاوير كتاب نيز شور و حركت موجود در داستان را به خوبي انتقال مي‌دهند. اين داستان در نهايت با بخشش عمه و برادرزاده به پايان مي‌رسد. «سنداك» مي‌گويد :من به بچه‌ها دروغ نمي‌گويم. اصلاً دلم نمي‌خواهد كه داستان‌هايي پر از بي‌گناهي و شادي خلق كنم. او احساس خوبي به رولد دال ندارد و درباره‌ي احساسش توضيح مي‌دهد: رولد دال مرا مي‌ترساند! مي‌دانم كه او خيلي محبوب است اما اصلاً احساس خوبي نسبت به او ندارم. خوشحالم كه او مرده است. موريس سنداک سال 1928 در بروکلي نيويورک به دنيا آمد. پدر و مادر او يهودياني لهستاني بودند که به آمريکا مهاجرت کردند. او در دهه‌ي 50 پيش از آن که به نوشتن داستان رو بياورد، به عنوان تصويرگر کتاب کودک مشغول به کار شد. سنداک پس از نوشتن و تصويرگري کتاب «سفر به سرزمين وحشي‌ها» در جهان شهرت يافت. فيلم و كارتوني نيز با اقتباس از اين داستان معروف ساخته شده است. شهرت سنداک تا آن‌جا پيش‌رفته است که در ايالت کاليفرنيا در آمريکا مدرسه‌اي را به افتخار او نام‌گذاري کرده‌اند. كتاب «چاله‌ براي كندن است» از آثار اين تصويرگر در ايران منتشر شده است.


  بازآفريني داستان‌هاي كهن با استفاده از «كيت مرتب‌سازي» 

 انتشارات «آريانگار» مجموعه «كيت مرتب‌سازي: هم آموزش هم بازي» را براي نخستين‌بار در دومين نمايشگاه كتاب دانش‌آموزي و محصولات آموزشي عرضه كرد. كودكان با استفاده از اين مجموعه، داستان‌هاي كهن را بازآفريني مي‌كنند.-به گزارش ايبنا، انتشارات «آريا نگار» يكي از ناشران كتاب‌هاي كودك و نوجوان است كه با ارائه 16 عنوان كتاب در دومين نمايشگاه كتاب دانش‌آموزي و عرضه محصولات آموزشي حضور يافته است.مدير فروش اين انتشارات در گفت‌وگو با ايبنا درباره اين كتاب‌ها توضيح داد: 6 جلد از مجموعه داستان مصور با عنوان «داستان‌هاي ماندگار جهان»، مجموعه‌‌هاي آموزشي «ركعت» و «كيت مرتب‌سازي: هم آموزش هم بازي» در غرفه انتشارات «آريانگار» در اين نمايشگاه عرضه مي‌شوند.«غلامرضا خالقي» درباره‌ كتاب‌هاي آموزشي «كيت مرتب‌سازي: هم آموزش هم بازي» توضيح داد: اين مجموعه 3 جلدي براي استفاده دانش‌آموزان پيش‌دبستاني تا سوم دبستان طراحي شده است. در اين مجموعه، خلاصه‌اي به هم ريخته از داستان‌هاي كهن آورده شده است. كودكان بعد از برش بخش‌هاي مختلف داستان‌ها، آن‌ها مرتب مي‌كنند و به اين ترتيب داستان‌ها بازآفريني مي‌شوند.

وي افزود: «بيست‌هزار فرسنگ زير دريا»، «جزيره اسرار‌آميز»، «دور دنيا در هشتاد روز»، «جنگ دنياها»، «مرد نامرئي» و «سفرهاي گاليور» عنوان‌ كتاب‌هاي مجموعه «داستان‌هاي ماندگار جهان» است و كتاب‌هاي «كودك رياضي‌گرا»، «كودك كتاب‌گرا»، «كودك علم‌گرا» و «كودك تاريخ‌گرا» عنوان جلدهاي مختلف مجموعه «ركعت» هستند كه در اين نمايشگاه عرضه شده‌اند.


 قند پارسي 

بين ملکي از ملکان پارس و وزيرش نزاعي درگرفت و خاطرش از وزير مکدر شد. او را از مقام وزارت عزل کرد و وزارت را به شخص ديگري سپرد و به وزير عزل شده گفت: جايي را انتخاب کن که به تو بدهم تا تو با دارايي و قوم خويش آنجا روي و در آن ديار سکني گزيني. وزير گفت: از جانب تو هيچ دارايي بر من نمانده و هر آنچه داشتم به تو بازگرداندم. هيچ جاي آبادان هم نخواهم که بر من ببخشي. اگر مي‌خواهي بر من رحمتي کني، از مملکت خويش ويرانه‌اي به من بده تا بدانجا روم و آنجا را آباد کنم و در آن سکني گزينم. پادشاه دستور داد که هر تعداد ده ويران که او مي‌خواهد به وي بدهند. اندر همه مملکت بگرديدند و زمين جز آبادان نيافتند که به وي دهند. نزد پادشاه آمدند و به وي خبر دادند که در هيچ کجاي مملکت ويرانه‌اي يافت نمي‌شود. وزير رو به ملک کرد و گفت: اي پادشاه صاحب قدرت، من خود مي‌دانستم که در تصرف من ويرانه‌اي نيست. اما اين ولايت که از من بازگرفتي، به کسي ده که اگر روزي خواستي از او باز پس گيري، اين چنين به تو سپارد که من به تو سپردم. چون اين سخن بر پادشاه معلوم شد، از وزير معزول عذرها خواست و وي را خلعت بخشيد و وزارت به وي باز داد.

بازنويسي قابوس نامه،

فاطمه جديدي


 نغمــــــه 

در دل و جان خانه کردي عاقبت

مولوي

در دل و جان خانه کردي عاقبت

هر دو را ديوانه کردي عاقبت

آمدي کآتش در اين عالم زني

وانگشتي تا نکردي عاقبت

اي ز عشقت عالمي ويران شده

قصد اين ويرانه کردي عاقبت

من تو را مشغول مي‌کردم دلا

ياد آن افسانه کردي عاقبت

عشق را بي‌خويش بردي در حرم

عقل را بيگانه کردي عاقبت

شمع عالم بود لطف چاره گر

شمع را پروانه کردي عاقبت

يک سرم اين سوست يک سر سوي تو

دوسرم چون شانه کردي عاقبت

دانه‌اي بيچاره بودم زير خاک

دانه را دردانه کردي عاقبت

دانه را باغي و بستان ساختي

خاک را کاشانه کردي عاقبت

اي دل مجنون و از مجنون بتر

مردي و مردانه کردي عاقبت

کاسه سر از تو پر از تو تهي

کاسه را پيمانه کردي عاقبت

جان جانداران سرکش را به علم

عاشق جانانه کردي عاقبت

شمس تبريزي که مر هر ذره را

روشن و فرزانه کردي عاقبت


 همراه با خبر 

كتاب‌هاي «به‌نشر» به فرهنگ‌سراي انقلاب ‌آمدند

فرهنگ‌سراي انقلاب با همكاري انتشارات آسنان قدس رضوي(به نشر)، به مناسبت دهه‌ي كرامت و روز جهاني كودك، نمايشگاه كتاب برگزار كرده است.ايبنا نوجوان: اين نمايشگاه هم‌زمان با دهه‌ي كرامت (از تولد حضرت معصومه تا تولد امام‌رضا(ع) از ديروز ـ 13 مهر ـ به‌مدت 10 روز برگزار شده است.در اين نمايشگاه بيش از 300 عنوان كتاب در موضوع‌هاي مذهبي، كودك و نوجوان، روان‌شناسي، داستاني، علمي و .... با تخفيف 30 درصد ارائه مي‌شود.فريبا مقيميان صنوبري،مدير كتاب‌خانه‌ي آفتاب‌گردان (كتاب‌خانه‌ي تخصصي كودك و نوجوان فرهنگ‌سراي انقلاب) در اين باره به ايبناگفت: چون روز جهاني كودك(16 مهرماه) نيز با دهه‌ي كرامت هم‌زمان شده است، بخش بزرگي از اين نمايشگاه به كتاب‌هاي كودك و به‌ويژه نوجوان اختصاص دارد.

علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند هر روز از ساعت 8 تا 18 به فرهنگ‌سراي انقلاب مراجعه كنند.هم‌چنين اين فرهنگ‌سرا هم‌زمان با روز جهاني كودك جشني ويژه‌ي دختران برگزار مي‌كند.فرهنگ‌سراي انقلاب اسلامي در بزرگراه شهيد نواب صفوي، تقاطع کميل شرقي قرار دارد. علاقه‌مندان براي كسب اطلاعات بيش‌تر با شماره‌هاي 9-55419057 تماس بگيرند.


يك ميهماني ويژه با «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب»

نوجوانان 11 تا 15 ساله‌ي منطقه‌ي شش تهران، با «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب»، ميهمان خانه‌ي فرهنگ گل‌ها مي‌شوند.ايبنا نوجوان: مدير خانه‌ي فرهنگ گل‌ها، با اعلام اين خبر گفت: اين خانه‌ي فرهنگ با مشارکت بنياد استاد مهدي آذريزدي، با «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب»، پذيراي نوجوانان 11 تا 16 ساله مي‌شود.

اميرارسلان قلندري در توضيح جزييات اين برنامه گفت: برنامه‌ي «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» در سه بخش تصويرگري، بازآفريني و قصه‌گويي اجرا مي‌شود. در بخش نخست، پس از معرفي مرحوم آذريزدي به دانش‌آموزان، کتاب‌هاي اين نويسنده در اختيار آنان قرار مي‌گيرد تا قصه‌ها را با استفاده از تکنيک نقاشي و تكه‌چسباني (کُلاژ)، تصويرگري كنند.

قلندري، بازآفريني و بازنويسي قصه‌ها با افزودن تصاوير از طريق تلفن همراه و رايانه را بخش دوم اين برنامه عنوان کرد و درباره‌ي بخش سوم گفت: در آخرين مرحله، كارشناسان قصه‌گويي، از کتاب‌هاي مرحوم آذريزدي، براي نوجوانان قصه مي‌گويند. برنامه‌ي «قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» از ساعت 10 تا 12 روز شنبه 16 مهرماه در خانه‌ي فرهنگ گل‌ها به نشاني بزرگراه شهيد گمنام، نرسيده به تقاطع کردستان، روبه‌روي فروشگاه شهروند، بوستان گل‌ها برگزار مي‌شود. علاقه‌مندان براي اطلاع بيش‌تر از برنامه‌هاي اين خانه‌ي فرهنگ با شماره‌هاي 88003936 و 88330064 تماي بگيرند.

«قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب» يك مجموعه كتاب هشت جلدي است كه نخستين جلد آن حدود 50 سال قبل توسط استاد «مهدي آذر» (آذريزدي) نوشته شد تا هشت جلد ادامه يافت و همچنان خواننده دارد و چاپ مي‌شود.

اين مجموعه به زباني ساده براي كودكان گروه سني «ج» و «د» نوشته شده ‌است.«قصه‌هاي كليله و دمنه»، «قصه‌هاي مرزبان‌نامه»، «قصه‌هاي سندبادنامه و قابوسنامه»، «قصه‌هاي مثنوي مولوي»، «قصه‌هاي قرآن»، «قصه‌هاي شيخ عطار»، «قصه‌هاي گلستان و مُلستان»، و «قصه‌هاي چهارده معصوم(ع)» به ترتيب عنوان جلدهاي اول تا هشتم مجموعه «قصه‌هاي خوب، براي بچه‌هاي خوب» هستند.


در شب شعر فرهنگسراي بهمن انجام مي‌شود

سيري بر ادبيات کودک به زبان آذري

شب شعر سيري بر ادبيات کودک به زبان آذري به همت کانون ادبي فرهنگسراي بهمن در 28 مهر ماه ، ساعت 17 برگزار مي‌شود.به گزارش ايبنا، اين شب شعر که با حضور شاعران نوجوان آذري زبان برگزار مي‌شود به بررسي تاريخ تحول شعر و ادبيات به زبان آذري و ادبيات کودکان مي‌پردازد.

شعرخواني کودکان و نوجوانان كه از شهرهاي مختلف مي‌آيند، اجراي موسيقي آذري، اجراي سرود آذري و سخنراني با موضوع سيري بر ادبيات کودک از برنامه‌هاي اين مراسم‌ است.كارشناس اين برنامه «محرم نوروزي» شاعر حوزه‌ي كودكان و نوجوانان است و دو عنوان از كتاب‌هاي «هاشم ترلان» و «حبيب فرش‌باف» در حوزه‌ي بررسي ادبيات كودك و نوجوان را گردآوري و تنظيم كرده است.علاقه‌مندان براي شركت در اين برنامه و كسب اطلاعات بيشتر به فرهنگ‌سراي بهمن به نشاني ميدان بهمن، خيابان دشت آزادگان جنوبي مراجعه كنند يا با شماره‌ 55304138 تماس بگيرند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون