جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2340- تاریخ : 1390/07/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


انيميشن سه بعدي جديد ژاپن


سيب نقره‌اي قزاقستان به “عمو نوروز” و “ننه سرما” رسيد


مهدي سعيدي برگزيده نمايشگاه پوستر کلورادو شد


اخبـــــــــار


كميكاتور


كـارتـــون
ماهش نامبيار - هند

 انيميشن سه بعدي جديد ژاپن 

 به گزارش پيل بان :انيميشن اسپاركي در تعامل با شركت سرگرمي هاي داك بيل ژاپن ، كمپاني باكو اينترپرايز و شركت باندايي ويژوال در حال ساخت برنامه انيميشن كامپيوتري جديدي براي تلوزيون است كه بر اساس يك سري از كتاب هاي پر فروش ژاپني ساخته شده است و نام آن يك شب طوفاني است .

اين قرار داد حاكي از پيش توليد اولين انيميشن سنگاپور با سه شريك ژاپني خود است و متوسل به موفقيت در پيش توليد انيميشن اخير از شركت اسپاركي است. اين فيلم دوستي دور از ذهن يك بز و يك گرگ را به تصوير مي كشد . يك شب طوفاني ، داستاني كودكانه و دلگرم كننده است كه پذيريش داشتن را ياد مي دهد و پيامي مهم را در بردارد و آن اين است كه با وفاداري ، علارقم وجود تفاوت ها و فرهنگ ها و تربيت هاي مختلف ، ميتوان دوستي هاي خيلي بهتري داشت .

اين فيلم انيميشن قرار است براي اولين بار در آوريل 2012 از تلوزيون توكيو پخش شود و كارگردان آن انيماتور باسابقه اي چون آمينو تتسورو است .

نويسنده اين كار نيز برنده جايزه اسكار يواي چي كيمورا است . يك شب طوفاني بيش از 3.5 ميليون كتاب در ژاپن فروخت و به تعداد زيادي فرمت از جمله موسيقيايي و بازي هاي ويدئويي در آمده است .


 سيب نقره‌اي قزاقستان به “عمو نوروز” و “ننه سرما” رسيد 

 دو عروسک عظيم‌ جثه با عنوان “عمو نوروز” و “ننه سرما” در نخستين جشنواره تئاتر قزاقستان برنده جايزه تنديس سيب نقره‌اي نخستين جشنواره تئاتر قزاقستان شدند.به گزارش باشگاه خبري فارس “توانا” اين دو عروسک به همراه دو نمايش عروسکي “نوروز خان” و “تنديس” به کارگرداني حامد زارعان در نخستين جشنواره تئاتر قزاقستان شرکت کردند.محمد‌رضا لواني، سيد جمشيد حسيني، حسين ضروري و حامد زارعان عروسک‌گردانان اين نمايش هستند، مريم خاکسار‌ تهراني دستيار کارگردان و زهرا جعفري و سهيلا باجلان نيز طراحي و ساخت اين عروسک‌ها را برعهده داشته‌اند.

در جشنواره تئاتر قزاقستان از ميان 237 اثر ارسالي، چهل و پنج اثر نمايشي از40 کشور از جمله کشور آمريکا، ايتاليا، برزيل، انگستان، آلمان، فرانسه، ژاپن، کره، شيلي، پاکستان به اجرا درآمد.

اولين جشنواره بين‌المللي تئاتر عروسکي قزاقستان به صورت رقابتي در دو بخش صحنه‌اي و رقابتي از 3 تا 10 مهرماه ـ 25 سپتامبر تا 2 اکتبر ـ در شهر آلماتي کشور قزاقستان برگزار شد.


 مهدي سعيدي برگزيده نمايشگاه پوستر کلورادو شد 

خبرگزاري فارس: اثري از مهدي سعيدي گرافيست ايراني در هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي پوستر کلورادو آمريکا به عنوان اثر برگزيده معرفي شد.مهدي سعيدي طراح گرافيک در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهاي تجسمي فارس با اعلام اين خبر گفت: اين نمايشگاه هر دو سال يک‌بار برگزار مي‌شود و تفاوت آن با ساير بي‌ينال‌ها اين است که تنها از استادان گرافيک براي شرکت در آن دعوت مي‌شود.سعيدي گفت: در اين نمايشگاه پوستري که با موضوع «کنگره آسيب‌شناسي اجتماعي در ايران» طراحي کرده بودم برگزيده افتخاري اين نمايشگاه شد.سعيدي نيز جايزه بزرگ اين نمايشگاه را با اثري با عنوان «نماد جديد صلح» از آن خود کرد.مهدي سعيدي متولد 1358 در تهران و دانش‌آموخته رشته هنر و طراحي از کشور انگلستان است.سعيدي در بيش از 68 بي‌ينال و نمايشگاه معتبر در سراسر دنيا از جمله بي‌ينال تهران، بي‌ينال ورشو- لهستان، بي‌ينال برنو - جمهوري چک ، و ... شرکت داشته و جوايز بسياري را در سطح داخلي و جهاني از آن خود کرده است که جايزه اول بي‌ينال بين‌المللي پوستر جهان اسلام، جايزه ويژه هفتمين بي ينال بين‌المللي پوستر مکزيک، جايزه سومين سه سالانه بين‌المللي خارک، اکراين، جايزه رييس ايالت تراناوا از سه سالانه بين‌المللي پوستر اسلواني، جايزه بزرگ از بي‌ينال بين‌المللي پوستر دعوتي کلورادو آمريکا و جايزه بزرگ 10000 دلاري از بي‌ينال بين‌المللي پوستر تايوان، بورسيه مطالعاتي و تحقيقاتي به پاريس براي نوآوري در مجموعه پوسترها از طرف موزه هنرهاي معاصر تهران از آن جمله است.


 اخبـــــــــار 

ميازاکي و شکست انيميشن ژاپن

به گزارش پيل بان :هايااو ميازاكي كه اغلب به عنوان فردي با نگاه نه چندان مثبت به صنعت انيميشن و در كل جامعه شناخته شده است ،اخيرا به اين نتيجه رسيده انيميشن ژاپن شكست خورده و نشانه آن را لزوم انيماتورهاي زن اعلام كرده است.به گفته ميازاكي : انيميشن در ژاپن به پايان كار خود رسيده است زيرا وقتي در پي استخدام انيميتور هستيم تنها خانم ها براي كار مي آيند و من احساس مي كنم كه اين پايان كار است .به نظر مي رسد كه ميازاكي به نوعي كارمندان انيميشن زن را با پايان كار انيميشن ژاپن مرتبط مي داند . اما ممكن است واقعيت چيز ديگري باشد . وقتي از او خواسته شد در باره اين عقيده اش توضيح بيشتري بدهد با پاسخش ما را بيشتر سردرگم كرد و موضوع را به رانندگان زن اتوبوس ربط داد . ابهام در اين موضوع ممكن است تا حدي مربوط به مشكل ترجمه صحبتهاي او باشد زيرا سايت توايتر فوريوم زياد خوبي براي مباحث معنا گرا در رابطه با هر موضوعي نيست . توجه داشته باشيد كه ميازاكي كارگردان فيلم هاي انيميشن فرد پرتنشي است و هميشه هم اينطور بوده است . نظرات وي ارزش بحث را دارد و كنجكاوم تا از او درباره اين صحبت هايش توضيح واضحتري بشنوم .


نمايشگاه «رسم رهايي» در فرهنگسراي نياوران

مدير كل مركز هنرهاي تجسمي معتقد است:نمايشگاه «رسم رهايي» نمونه‌اي گويا از همراهي و دغدغه هنرمندان براي بيان مظلوميت ملت فلسطين است.به گزارش ايسنا، محمود شالويي درباره نمايشگاه «رسم رهايي» كه با موضوع فلسطين در فرهنگسراي نياوران برپاشده بود، توضيح داد: هنرمندان همواره درباره مسايل و رخدادهاي جامعه خود و ديگر ملت‌ها دغدغه داشتند و مظلوميت فلسطين نيز از ديگر مسايلي است كه هنرمندان با آثار تاثيرگذار خود آن را به تصوير كشيده‌اند.شالويي ادامه داد: در نمايشگاه «رسم رهايي» آثار شاخصي از طيف‌هاي مختلف هنرمندان پيشكسوت و جوان درباره فلسطين ارائه شده است كه ضرورت دارد زمينه‌اي براي ارائه اين آثار در نمايشگاه‌هايي در داخل و خارج از كشور فراهم شود.مديركل هنرهاي تجسمي ادامه داد: هنر بستر مناسبي براي بيان موضوعاتي همچون مقاومت است و آثار هنري به خاطر زبان جهاني به خوبي مي‌توانند اين موضوعات را در سراسر جهان ارائه كنند.نمايشگاه «رسم رهايي» شامل آثار كاريكاتور، نقاشي و پوستر با موضوع فلسطين از هنرمندان پيشكسوت و جوان كشور بود كه از 10 تا 14مهرماه در فرهنگسراي نياوران برگزار شد.


پيدا شدن نقاشي‌هاي گمشده‌ «پيكاسو» در صربستان

دو نقاشي گمشده از «پابلو پيكاسو» در صربستان پيدا شدند.

به گزارش ايسنا، دو اثر نقاشي از كارهاي پابلو پيكاسو،‌ نقاش سرشناس اسپانيايي،‌ كه ميليون‌ها دلار ارزش دارند، ‌در صربستان پيدا شدند.گفته مي‌شود اين دو نقاشي رنگ و روغن در حال حاضر وضعيت خوبي دارند و در مكاني امن نگه‌داري مي‌شوند.

شبكه‌ي تلويزيوني صربي «SF» اعلام كرد كشور سوييس از صربستان درخواست استرداد اين آثار هنري را دارد.

مدير اين شبكه‌ي تلويزيوني تاكنون هيچ‌گونه اطلاعاتي درباره‌ي محل نگه‌داري اين نقاشي‌ها و مظنونين به اين سرقت منتشر نكرده است.«سراسب» (1962) و «ليوان و تنگ» (1944) نام اين دو اثر است كه در سال 2008 از يك نمايشگاه نقاشي واقع در شهري در نزديكي زوريخ به سرقت رفتند.

به گزارش سي.بي.اس‌، اين دو اثر از سوي موزه‌ي اسپرنگل هانوور آلمان به اين نمايشگاه قرض داده شده بودند.

پابلو پيكاسو در 25 اكتبر سال 1881 در مالاگا، يكي از شهرهاي كشور اسپانيا، زاده شد. وي تحصيلات خود را در فرانسه به پايان رساند. او نزد پدرش كه استاد نقاشي بود به آموختن گريموري پرداخت و در سال 1903 مقيم پاريس شد. در سال‌هاي 1906 و 1910 به اتفاق «ژرژ براك»، از نخستين كساني بود كه سنجاق و ميخ را با هم توام كرد و پيكاسو تخته و چيز‌هاي ديگري را هم به آن افزود. پيكاسو در سبك خود شهرت فراواني به دست آورد و پيروان فراواني كسب كرد.

او در مجسمه‌سازي، قلم‌زني، حكاكي روي چوب و معماري تبحر داشت. دوره‌ي اول هنري وي در طبقه‌بندي‌ها به‌نا‌م‌هاي «رز و آبي» مي‌باشد. در دوران آبي سبك كاري وي اغلب شامل سايه‌هاي آبي كشيده شده از اجسامي بود كه تنها به نيمي از آنها به تصوير كشيده مي‌شد. در دوران رز از آبي به سمت صورتي تمايل پيدا كرد و نقاشي‌هاي وي به دنياي واقعي نزديك‌تر شدند. او سپس به سبك كوبيسم روي آورد كه در آن اشيا را توسط اشكال ساده هندسي به تصوير كشاند. آخرين دوره‌ي كاري پيكاسو دوره‌ي سورئاليستي است كه از 1924 آغاز مي‌شود، ولي هميشه فاصله‌اش را با سورئاليست‌ها حفظ كرد.

پيكاسو و هنرمندان سورئاليست جهان در اصول بنيادي، بدين معنا كه هنر قادر است آنچه را كه طبيعت و عقل نمي‌توانند ابراز كنند نشان دهد، موافقت داشتند، ولي اختلاف اساسي بسياري بين پيكاسو و سورئاليست‌ها وجود دارد.به عقيده‌ي آن‌ها، پيكاسو به دنياي خارج و مضمون وابستگي بسيار دارد و از دنياي اوهام و روياها بسيار دور است.

نمايش نقاشي‌هاي کمال‌الملک در کوشک احمدشاهي

به‌مناسبت ميلاد خجسته امام رضا (ع) نمايشگاهي شامل تابلوهاي هنرمند نقاش، کمال‌الملک از 17 تا 24 مهرماه در کوشک احمدشاهي مجموعه‌ي فرهنگي ـ تاريخي نياوران برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، در اين نمايشگاه، 12 اثر از تابلوهاي اين هنرمند برجسته‌ي کشور با موضوع‌هاي مناظر طبيعت، چهره‌ي رجال تاريخي و چهره‌ي خود هنرمند به‌نمايش گذاشته مي‌شود. محمد غفاري، ملقب به کمال‌الملک، نقاش بزرگ دوره‌ي قاجار و از نام‌آوران هنر ايران است که با سفر به اروپا و تماشاي آثار هنرمندان اروپايي سبب تحول در نقاشي جديد ايراني شد. او در طول زندگي پرثمر خود دوران پنج پادشاه و دو سلسه را در تاريخ معاصر ايران درک کرد که آن ايام از دوران سلطنت ناصرالدين‌شاه آغاز شد و تا آخرين سال‌هاي حکومت رضاخان ادامه داشت. اكنون يکي از معروف‌ترين آثار کمال‌الملک که نماي حوضخانه‌ي کاخ صاحبقرانيه را به تصوير کشيده است، آذين‌بخش اين فضاست و در بدو ورود مراجعه‌كنندگان به حوضخانه، توجه هر بازديدکننده‌اي را جلب مي‌کند.


برترين‌هاي جشنواره‌ هنرهاي تجسمي جوان معرفي شدند

به گزارش برنا، هيات داوران هجدهمين جشنواره بين‌المللي هنرهاي تجسمي جوانان در استان گلستان برگزيدگان خود را به شرح زير اعلام كرد:«ندا غيوري متعصب» از رشت با دريافت لوح تقدير، تنديس جشنواره و يک ميليون و 500 هزار تومان جايزه نقدي به عنوان برگزيده ويژه جشنواره معرفي شد.هيات داوران در رشته خوشنويسي با اهداي لوح تقدير و جايزه نقدي 300 هزار توماني از «سليمان ميري»، در بخش ابداعي با اهداي لوح تقدير و 300 هزار تومان از سيد هادي صادقي و در بخش ابداعي با اهداي لوح تقدير و 400 هزار تومان از محمد سميعي تقدير كرد.

در اين بخش هيات داوران لوح تقدير و مبلغ يک ميليون تومان را به «سيد مرتضي جعفري» به عنوان نفر سوم، لوح تقدير و يک ميليون و 200 هزار تومان را به جعفر صادقي از چهار محال و بختياري به عنوان برگزيده دوم و لوح تقدير، تنديس جشنواره و يک ميليون و 500 هزار تومان را به بهادر پگاه از قزوين به عنوان نفر اول اهدا كرد.

در رشته نگارگري نيز «حميد نسيم» از خراسان شمالي به عنوان برگزيده ويژه بخش «بيداري اسلامي» معرفي شد.همچنين «محمد شريفي» از استان فارس و زبير سعيدي از استان کردستان با دريافت لوح تقدير و 300 هزار تومان به عنوان برگزيده بخش ويژه معرفي شدند.«سيده زهرا مير توحيدي» از رشت و رضا خوران از كشور تركيه نيز در رشته «تذهيب» برنده لوح تقدير و 400 هزار تومان شدند.هيات داوران در بخش نگارگري جايزه سوم را با اهداي لوح تقدير و يک ميليون تومان به گلناز شوال منش از تهران، جايزه دوم را با اهداي لوح تقدير و يک ميليون و 200 هزار تومان به مصطفي شرفي از مرکزي و جايزه نخست را با اهداي لوح تقدير، تنديس جشنواره و يک ميليون و 500 هزار تومان به رضوان عرب از استان گلستان اهدا كرد.


 كميكاتور 

آلودگي هوا


 كـارتـــون 
 ماهش نامبيار - هند


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون