جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2340- تاریخ : 1390/07/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


جايزه "رسانه در دست کودکان" به ايران رسيد


سفيد، رويايي و شيرين، شايد هم رنگي...


نقاشي غارها در 13 هزار سال پيش متعلق به کودکان است


داستان نويسي


چه ببينيم كجا برويم


ويژه


بــبــيــــن
اين يك عكس فضايي يا ماهواره‌اي نيست بلكه چشم يك اسب است / مشرق

 جايزه "رسانه در دست کودکان" به ايران رسيد 

 
يک برنامه راديويي ايراني، جايزه منطقه اي يونسف براي مسابقه "روز جهاني رسانه در دست کودکان" را به دست آورد.کتابک خبرداد: در اين برنامه راديويي دو کودک خردسال اجراي برنامه را بر عهده مي گيرند و همراه با گروهي از کودکان درباره مسائل مربوط به کودکان گفت و و مي کنند.اين برنامه با تهيه کنندگي ميترا ضيايي در راديو سلامت اجرا مي شود. آنا رياتي، جانشين نماينده يونيسف در ايران، از همه دست اندرکاران تلويزيون و راديو در ايران دعوت کرد در مسابقات آينده روز "رسانه در دست کودکان" شرکت کنند.روز جهاني رسانه در دست کودکان هر سال در اولين يکشنبه ماه مارس (15 اسفند) جشن گرفته مي شود. در اين روز يونيسف از همه دست اندرکاران رسانه هاي ديداري و شنيداري در سراسر جهان دعوت مي کند، کودکان و نوجوانان را در توليد، ساخت و پخش برنامه ها سهيم کنند. در اين روز، نوشتن برنامه، تهيه گزارش، توليد و اجراي برنامه به عهده نوجوانان است. اين کار فرصتي به آنان مي دهد تا افکار و موضوعات مربوط به خود را با مخاطبين زيادي در ميان بگذارند.

داوري منطقه اي روز جهاني رسانه در دست کودکان، در ماه هاي تير و مرداد سال جاري توسط گروهي از دست اندرکاران رسانه، متخصصاني از راديو و تلويزيون و کارشناسان ارتباطات انجام گرفت. در اين روند، داوران به مسائلي چون هماهنگي متن با موضوع، شيوه اجرا و مشارکت کودکان و نوجوانان توجه کردند. راديو سلامت براي به دست آوردن اين جايزه منطقه اي با برنامه هايي از ديگر کشورهاي منطقه خاورميانه و شمال آفريقا رقابت کرد.

موضوع سال 2011 روز جهاني رسانه در دست کودکان "دختران...، پسران ..." بود و از کودکان و نوجوانان خواسته شده بود تا در مورد حقوق کودک و اهميت آن صحبت کنند. برنده جهاني جايزه رسانه در دست کودکان در روز پنجم دسامبر 2011(14 آذر) در نيويورک اعلام خواهد شد.


 سفيد، رويايي و شيرين، شايد هم رنگي... 

 
سفيد، رويايي و شيرين شايد هم رنگي.هر چه بود زمين تا آسمان با الان فرق داشت دوران کودکي را مي‌گويم. دوران کودکي آنهايي که سال‌هاي آخر دهه 50 بدنيا آمدند يا در سال‌هاي اول جنگ. کلا دوران کودکي ما با بقيه فرق داشت. مزه‌اش هم به يادماندني بود به طعم اسمارتيس، قره قروت، آدامس بادکنکي و يا شايد هم پفک نمکي...صبح به صبح کيف و کتاب به دست راه مي‌افتاديم در کوچه پس کوچه‌هايي که از هر خانه‌اش 6 تا بچه مدرسه‌اي طي طريق مي‌کردند بسوي علم و دانش . توي مدرسه سه ساعت صف مي کشيديم و از ته دل به لذت کثيف کردن مقنعه هاي سفيد، پشت پا زدن، آب يا گچ پاشيدن به صورت همديگر و زورگيري از بچه‌ها آنهم بصورت زورگيري خوراکي مي‌خنديديم ، اوج زير آبي رفتنمان هم آب خوردن با کف دست بود و نداشتن دستمال و شيطنت‌هاي سر کلاس. بعد هم مي‌نشستيم سر کلاس‌هايي که هر ميزش سه نفر کمتر تکميل نمي‌شد!

تصميم کبري مشق مي‌کرديم و باز باران مي‌خوانديم. دهانمان آب مي‌افتاد از صد دانه ياقوت‌هاي دسته به دسته و حرص مي‌خورديم از دست لاک پشتي که شعورش نمي‌رسيد که بي‌موقع دهانش را باز نکند! بيست دقيقه مانده به زنگ آخر هم که کلا در حال خودمان نبوديم آخر لواشک‌هاي مغازه ابرام آقا و چرخ و فلک ده توماني بالاي کوچه مدرسه صدايمان مي‌کرد. با برنامه‌هاي تلويزيون خوشبخت بوديم!وگ وَگ وَگ وَگ وَگ، وَگ وَگ وَگ وَگ وَگ ... پسرک بي‌لباس! با قيافه‌اي عبوس و اخمالو و با دستان گره کرده در پشت کمرش، جلوي پرده قرمز رنگ هي قدم مي‌زد مثل آنهايي که منتظرند اتفافي بيفتد. کار هر روزش بود. درست سر ساعت 5 بعدظهر چون به آخر مسير مي‌رسيد، راه رفته را باز مي‌گشت، بالاخره بعد از کلي خون به دل ما کردن کبوتري پيدا مي‌شد ، گوشه‌اي از پرده را به نوک مي‌گرفت و با خود مي‌برد. گل از گل پسرک مي شگفت (و البته گل از ما گل) و در ادامه ريتم تندتر آهنگ و شروع برنامه کودک و ديدن چهره مجري محبوب دوست داشتني خانم رضايي با آن خنده به يادماندني‌اش.زندگي مان در همين تلويزيون خلاصه مي‌شد آخر نه اينترنتي بود، نه موبايلي، نه PLAY STATION و نه PC و نه يکي از هزار امکاناتي که اين روزها زير دست و پاي بچه‌ها ريخته شده است . ما بوديم و يک تلويزيون که دو ساعت از کل برنامه‌هاي نه چندان شبانه روزي‌اش را به نام ما ثبت کرده بودند. خوشبخت بوديم. کودکي مي‌کرديم با همين کارتون‌ها. آرزويمان بود روز کودک و تلويزيون بشود تا از يک صبح تا شب تلويزيون را تصاحب کنيم .


 نقاشي غارها در 13 هزار سال پيش متعلق به کودکان است 

 پژوهش‌هاي جديد باستان شناسي ثابت کرد که تصاوير روي ديوار و سقف غارها در 13 هزار سال پيش را کودکان نقاشي کرده‌اند.به گزارش فارس به نقل از شبکه تلويزيوني "سي ان ان" آمريکا، اين پژوهش جديد نشان داد که بزرگسالان در دوره ماقبل تاريخ کودکان سه ساله را تشويق مي‌کردند که بر روي ديوار غارها در 13 هزار سال قبل نقاشي کنند.

پژوهش‌هاي دانشگاه کمبريج نگاه جديدي به زندگي کودکان و هنر باستان در مجموعه غارهاي "روونگانا" فرانسه معروف به غارهاي صد ماموت انداخته است.

درحالي که اين غارها به تصاوير نقاشي شده از حيوانات مانند ماموت‌ها، گاوها و اسب‌هاي روي ديوار آنها مشهور هستند اما پژوهش جديد تمرکز خود را روي هزاران خطوطي گذاشته است که انسانهاي اوليه در طول ديوارهاي گلي در سراسر مجموعه اين غارها به طول 5 مايل ترسيم کرده است.

باستان شناسان دانشگاه کمبريج توانستند عمر و جنسيت کودکاني را که اين شکل‌هاي ساده معروف به "آثار انگشت" را کشيده اند، از طريق عرض اين خطوط عميق و مشخص کردن سه انگشت وسطي دستها تعيين کنند."جيس کاني" باستان شناس دانشگاه کمبريج گفت: ما آثار و نقاشي کودکاني را يافته‌ايم که عمر آنها بين سه تا هفت سال است و قادر شده‌ايم که سه کودک را از طريق مطابقت اثر انگشت آنها تشخيص دهيم.

وي افزود: موضوع به تشويق کودکان از سوي بزرگسلان براي انجام کارهاي هنري محدود نمي‌شود زيرا تصاوير و خطوط عميقي روي سقف برخي از اتاق‌هاي غارها وجود دارد که کودکان آنها را کشيده‌اند و اين بدان معناست که بزرگسلان آنها را تشويق به هنر آفريني کرده و با دستهاي خود کودکان را بلند کرده‌اند تا در محل‌هايي که نمي‌توانند به آنها دسترسي يابند، نقاشي کنند.


 داستان نويسي 

 فصل دوم : مضمون

وقتي موضوعي را براي نوشتن انتخاب کرديم .مرحله بعد رساندن موضوع به بعد فرا گير ودر اصطلاح پرورش دادن موضوع است که اين بعد گسترده شده وپرورش يافته را به عنوان مضمون مي شناسيم .فرض کنيد کسي موضوع انتخابي اش ثروت بوده حالا اين ثروت ميتواند در مضامين مختلف تعريف شود.

مثلا به لحاظ فرهنگي واجتماعي يا به لحاظ فلسفي تاريخي،سياسي و...

مضامين نيز مانند موضوعات ميتواند اصلي و فرعي يا کلي وجزئي داشته باشد.مثلا ثروت مي تواند در مضمون همه جانبه فرهنگي بگنجد ويا مي تواند بسيار ويژه وصرفا در زمينه اي مانند خوش بياري يک فرد تعريف شود .

اما در کل بايد در نظر داشت که مضمون بايد با کل سبک کاري که قرار است به آن برسيم تناسب داشته باشد.

تمرين

1.هر کدام از موضوعات انتخابي خود را در چند مضمون مختلف بررسي وروند آن را مقايسه نماييد.

2.از چند رمان ويا داستان (ترجيحا نويسنده هاي متعدد) مضمون اصلي را مشخص کنيد.

re.ra466fa@yahoo.com>>رضوان رهنما فر


 چه ببينيم كجا برويم 

معرفي هيات انتخاب بخش بين الملل جشنواره فيلم کودک

9 هنرمند و کارشناس به عنوان هيات انتخاب بخش بين الملل بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان معرفي شدند.به گزارش روابط عمومي جشنواره کودک،اين هيات انتخاب شامل خانم گيتي خامنه،آقايان شفيع آقا محمديان، علي اکبر محمودي، جميل رستمي، ناصر رفايي، سعيد توکليان ، حبيب احمدزاده امير اسفندياري و داريوش داميار مي شود. اعضاي اين هيات انتخاب تاکنون فيلم هاي بخش بين الملل جشنواره را ديده اند و به زودي آثار سينمايي، کوتاه و انيميشن بخش هاي رقابتي بيست و پنجمين جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان را معرفي مي کنند.


«رويا پرداز »به جشنواره فيلم کودک مي آيد

فيلم سينمايي روياپرداز که از آثار شاخص سينماي آسيا به شمار مي رود در جشنواره فيلم کودک به روي پرده مي رود.

اين فيلم که توسط محمد ريوار ريزا فيلمساز شناخته شده سينماي اندونزي ساخته شده، داستاني اجتماعي دارد که گذشته بخشي از کودکان اين کشور را ترسيم مي کند. گذشته اي از جزيره سوماترا و کودکاني فقير که در شرايط سخت اجتماعي به دنبال روياها و آرزوهاي خود هستند و از اين منظر، فيلم در عين ترسيم جغرافياي اندونزي و شرايط و مشکلات اجتماعي ، اثري شاعرانه و تاثيرگذار و در عين حال جذاب براي مخاطبان کودک و نوجوان است.

در اين فيلم که توسط ميرا لاسمانا تهيه شده بازيگران شناخته شده کشور اندونزي از جمله ويري سپتيانا ، رندي احمد و آزير فيتريانوتو نقش آفريني مي کنند.لاسمانا تهيه کننده فيلم به همراه سلمان آريستو فيلمنامه اين اثر را به نگارش درآورده و به نوعي مي توان آن را حديث نفس وي و به نوعي تصويري واقعي از زندگي کودکان جزيره سوماترا دانست.محمد ريوار ريزا در 1970 در ماکاسار اندونزي به دنيا آمد وي به سينما علاقه ي وافري داشت و از هنرستان جاکارتا در رشته ي کارگرداني فارغ التحصيل شد.آخرين ساخته وي فيلم " سوناتا " موفق به کسب جايگاه سوم در جشنواره فيلم کوتاه آبرهازن شد و بعد از آن براي حضور آثارش، جايزه ويژه داوران جشنواره آسيا پاسفيک را به خود اختصاص داد.جشنواره بين المللي فيلم هاي کودکان و نوجوانان از 23 تا 27 آبان ماه سال جاري در شهر اصفهان برگزار مي شود.


جشنواره فيلم کودک يک اتفاق خوب براي رشد کودکان کشور است

جشنواره فيلم کودک با فضاي رقابتي خود، انگيزه فعاليت را در بين هنرمندان تقويت مي کند تا به شکلي هدفمند در حوزه سينماي کودک و نوجوان گام بردارند.به گزارش روابط عمومي جشنواره، مريم سعادت بازيگر سينما و کودک گفت: جشنواره فيلم کودک و نوجوان يک اتفاق خوب و ارزشمند براي رشد و شکوفايي کودکان ايران زمين است و اميدوارم نگاه دست اندرکاران جشنواره فقط به ايام برگزاري اين رويداد معطوف نشود و با برنامه ريزي مناسب امکان نمايش آثار کودک و نوجوان در طول سال فراهم شود.سعادت با اشاره به شعار جشنواره يعني زمينه سازي براي نشاط و اميد در ميان کودکان و نوجوانان، تصريح کرد: اين مقولات زيبا و تاثيرگذار هستند به شرطي که زمينه تحقق آن ها را در جامعه فراهم کنيم. مسئولان بايد نگاه جدي تري به مقوله فرهنگ سازي به ويژه براي کودکان داشته باشند تا اين مخاطبان مجبور نشوند نيازهاي خود را با آثار خارجي برآورده کنند.اين بازيگر بر لزوم توسعه صنعت انيميشن در کشور اشاره کرد و افزود: اگر ما بتوانيم بر اساس داستان ها و روايت هاي خود ، انيميشن هاي جذاب و استاندارد توليد کنيم قطعا نه تنها مصرف کننده نخواهيم بود بلکه مي توانيم بازارهاي منطقه و جهاني را تحت تاثير قرار دهيم البته در اين مسير بايد با تکنولوژي روز صنعت فيلمسازي حرکت کنيم تا حرفي براي گفتن داشته باشيم.


 ويژه 

زندگي کودکان در جهان

قسمت اول

کشورهاي دنيا را مي‌توان با نگاه‌هاي مختلفي دسته‌بندي کرد که يکي از غم‌انگيز‌ترين‌شان تقسيم‌بندي براساس نياز کودکان به کمک‌هاي جهاني است.

نياز بيش از تصور به غذا در شمال و شاخ آفريقا، ناآرامي‌هاي اجتماعي در شمال آفريقا و خاورميانه و قحطي در سودان ، مهم‌ترين اتفاقاتي است که در سال‌جاري ميلادي براي کودکان افتاده است.حال بچه‌ها در کشور‌هاي آفريقايي چندان تعريفي ندارد. بيش از نيم ميليون کودک در آستانه خطر مرگ حتمي بر اثر گرسنگي هستند. آنچه در سومالي رخ مي‌دهد از قيمت‌هاي بالاي غذا و مشکلات نظامي باعث شده که بيش از 3-2 ميليون کودک در اتيوپي، کنيا و سومالي دچار سوء تغذيه شوند. بهار عربي خواسته‌هاي اجتماعي و اقتصادي زيادي را در کشور‌هاي فقير که به فساد اقتصادي و بيکاري معروفند ايجاد کرده است.

روند رو به رشد قيمت غذا و سوخت و کميابي آب و خشونت سياسي و ناامني اجتماعي به‌شدت بر زندگي کودکان و زنان تأثير گذاشته است. موضوعات زيادي براي نگراني در مورد کودکان و زنان در اين منطقه وجود دارد به‌خصوص در ليبي، سوريه و يمن؛ جايي که موضوعات سياسي تأثير بيشتري بر زندگي کودکان گذاشته است. تغييرات آب و هوايي اوضاع را بدتر کرده است. در کشور‌هاي شرقي‌تر مانند فيليپين چندين توفان در سال باعث شده کودکان زيادي مجبور به ترک محل زندگيشان شوند. آنها از طريق همان آبي که خانه‌هايشان را ويران کرده بيمار مي‌شوند. در کره‌شمالي برنامه‌ريزي‌هاي نادرست، تداوم کمبود غذاي منطقه‌اي به همراه بلاياي طبيعي و کاهش کمک‌هاي جهاني، سوءتغذيه را براي کودکان و مادرانشان به همراه آورده است، به‌طوري که 37درصد از جمعيت اين کشور وابسته به کمک‌هاي جهاني هستند.در سال گذشته بيشترين کمک‌هاي انسان‌دوستانه به کشور‌ سودان با 178 ميليون دلار و در مرحله بعد به کنگو، زيمبابوه، پاکستان، هائيتي، اتيوپي و سودان جنوبي شده است.اين کمک‌ها از سوي ژاپن، اتحاديه اروپا، صندوق شرايط اضطراري سازمان ملل و صندوق مشترک کمک‌هاي انسان‌دوستانه انجام شده است.


اروپاي مرکزي و شرقي و کشورهاي مستقل مشترک‌المنافع

در يکي دو سال اخير اين منطقه بحران خاصي را تجربه نکرده است اما زلزله‌اي که در ماه مي‌2011 در ترکيه آمد به صراحت حساسيت و آسيب‌پذيري منطقه را در برابر بلايايي مانند زلزله، سيل، رانش زمين و شرايط آب و هوايي‌بد يادآوري کرد. کشور قرقيزستان هنوز از شرايط خشونت سياسي سال 2010 خارج نشده و دوره نقاهت را به سر مي‌برد. اين نگراني در مورد بخش‌هاي قره‌باغ، آبخازيا، اوستياي جنوبي (بخشي از گرجستان)، ترنس‌نيستريا (بخشي از روسيه) و کوزوو همچنان وجود دارد. جنگ بيشترين تأثير را بر زندگي غيرنظامي‌ها مي‌گذارد. بعد از فروپاشي شوروي بسياري از جمهوري‌هاي استقلال‌طلب وضعيت کلي سياسي در اين منطقه را پيچيده کرده‌‌اند.


آسيا و اقيانوسيه

از زلزله گرفته تا توفان‌ و بادهاي موسمي؛ 89درصد از مردمي که از فجايع طبيعي در سال 2010 رنج برده‌اند در آسيا زندگي مي‌کنند. پاکستان به تنهايي 20ميليون نفر از آوارگان سيل را به‌خود اختصاص داده است. سال گذشته يک‌پنجم اين کشور زير آب رفت و بسياري از زنان و کودکان را با مشکلات بهداشتي آواره کرد.

همشهري آنلاين


 بــبــيــــن 
 اين يك عكس فضايي يا ماهواره‌اي نيست بلكه چشم يك اسب است / مشرق


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون