جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2340- تاریخ : 1390/07/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

8 توصيه طلايي به والدين
براي حرف زدن با جوان‌تان زمان تعيين نکنيد

مسابقات رده هاي سني و عموم آسيا
شناگران ايران ازامروز به آب مي زنند


گــوناگــون


مسابقات واليبال دانش آموزان آسيا در اروميه برگزار مي شود


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر
بدون شرح - مهر

آيا مي‌دانيم !


 8 توصيه طلايي به والدين
  براي حرف زدن با جوان‌تان زمان تعيين نکنيد 

در جامعه امروزي، والدين به دليل مشغله کاري و فکري فرصتي را براي صحبت‌کردن با نوجوانان و جوانان خود در نظر نمي‌گيرند و اين خود باعث دوري فرزندان از خانواده مي‌شود.

به گزارش خبرنگار«نيمرخ» برنا، بسيار ديده شده است که نوجوانان و جوانان از خانواده و والدين خود دوري کرده و سعي مي‌کنند با دوستان خود گفت‌وگو کرده و از آنها کمک بگيرند.«علي‌اصغر اصغرنژاد، دکتراي روان‌شناسي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي» در اين باره به برنا مي‌گويد:

در ابتدا بايد در مورد خصوصيات و شخصيت يک پسر و يا دختر نوجوان بحث کرد. معمولا زمانيکه دختر و يا پسر در سن نوجواني قرار مي‎گيرد، در آنها تغييرات جسمي و عاطفي ايجاد شده و آنها از اين تغيير احساس شرم و حيا و حتي ناامني مي‌کنند. آنها با خود فکر مي‌کنند که مانند بزرگترها و يا پدر و مادرخود، قدرت بيان نداشته و نمي‌توانند با خانواده خود ارتباط برقرار کنند و ترجيح مي‌دهند سکوت کنند. در نتيجه زمانيکه نوجواني نتواند با خانواده ارتباط برقرار کند، پس نمي‌تواند نيازهايش را ابراز کند.

البته بايد والدين بدانند که نوجوانان و جوانان در بعضي از مسايل خصوصي مانند بلوغ، کنجکاوي‌هاي جنسي و يا رابطه با جنس مخالف به دليل شرم و حيا نمي‌توانند با والدين خود درميان بگذارند و در اين موارد با دوستان و يا از طريق اينترنت به جواب سوال‌هاي خود مي‌رسند و نبايد در اين شرايط اصرار کرد.

8راهکار براي ارتباط والدين با فرزندان خود

1- صبور باشيد و به حرف هاي فرزندان گوش کنيد

بسياري از والدين زمانيکه فرزندشان با آن‌ها شروع به صحبت کردن مي‌کند، سريع عصباني شده و يا اصلا حرف‌هاي نوجوان را گوش نمي‌کنند و به آنها فرصت حرف زدن نمي‌دهند. زماني که نوجوان در حال درد و دل کردن و يا يک رويداد مهمي که براي او اتفاق افتاده است، صحبت مي‌کنند، والدين خود را با کارهاي ديگر مشغول مي‌کنند، اين عمل باعث مي‌شود که به فرزندان خود بي‌احترامي کرده و آنها از ادامه صحبت پشيمان شوند.

2- نصيحت نکنيد

معمولا جوانان از نصحيت کردن و تحميل کردن نظرات والدين متنفرند.

3- به او مسووليت دهيد

بعضي از پدر و مادرها معمولا علاقه‌اي به اينکه به فرزندان خود مسووليت بدهند را ندارند و حتي نمي‌گذارند فرزندان آنها از مشکلات خانوادگي آگاه باشند. البته اين روش بسيار اشتباه است. زيرا در اين مواقع فرزنداني پرورش مي‌دهند که اصلا زير بار مسووليت نرفته و در آينده به مشکل بر مي‌خورند.

4- زود قضاوت نکنيد

زماني که فرزندان با والدين و خانواده خود شروع به صحبت‌کردن مي‌کنند، سريع موضع گيري کرده و پيش داوري مي‌کنند، مثلا جواني در مورد صحنه دعوا صحبت مي‌کند، به صراحت مي‌گويند:«مقصر تو بودي» اين قضاوت نادرست باعث مي‌شود که فرزند آنها ديگر براي صحبت‌کردن به سراغ آنها نرود.

5- براي صحبت‌کردن با فرزندان، زمان مشخصي تعيين نکنيد

والدين زمانيکه حس کردند فرزندان آنها ناراحت است و احتياج دارد با آنها حرف بزند، باب گفت‌وگو را باز کنند و آن را به وقت ديگرموکول نکنند.

6- زماني را براي با نوجوان و يا جوان خود اختصاص دهيد

والدين بايد زماني را براي جوان و يا نوجوان خود در نظر بگيرند، مثلا در روزهاي تعطيل و يا اگر فرصتي برايشان پيش آمد، فرزندان را به کافي شاپ، سينما و يا رستوران ببريد.

7- فرزندان را سرزنش نکنيد

وقتي فرزند شما در حال درد و دل کردن با شما است، نگوييد:« حقته. من که بهت گفته بودم» زيرا اين کلمه باعث مي‌شود که بين شما جدايي بياندازد و فرزندان شما هيچ وقت با والدين خود درد و دل نکنند.

8- با او صميمي باشيد و رسمي حرف نزنيد

در اين مواقع زمانيکه والدين با فرزندان خود صحبت مي‌کنند، از کلمه «شما» اصلاً استفاده نکنند و با او صميمي باشند تا فرزند آنها بتواند راحت‌تر حرف‌هاي خود را بزند و احساس صميميت کند.


 مسابقات رده هاي سني و عموم آسيا
 شناگران ايران ازامروز به آب مي زنند 

 شناگران جوان کشورمان كه براي شرکت در رقابت هاي شناي رده هاي سني و عموم آسيا عازم شهر جاکارتاي اندونزي شدند از امروز يکشنبه به مصاف حريفان خود مي روند .

به گزارش پايگاه خبري ورزش و جوانان وبه نقل از روابط عمومي فدراسيون شنا، تيم 4 نفره شناي کشورمان به عنوان آخرين گروه از کاروان اعزامي به مسابقات اندونزي شامگاه جمعه از طريق دبي عازم شهر جاکارتاي اندونزي محل برگزاري مسابقات شناي رده هاي سني و عموم آسيا شدند بر اساس تصميم کميته مشورتي شنا، تيم شناي کشورمان در دو رده سني نوجوانان و جوانان در مسابقات رده هاي سني و عموم آسيا که به ميزباني شهر جاکارتاي اندونزي برگزار خواهد شد، شرکت مي کند.به اين ترتيب تيم شناي کشورمان در رده سني جوانان (17-15 سال ) با ترکيب آرشام ميرزايي، محمد اژدري و آرين عليايي در اين مسابقات حاضر خواهد بود. ضمن اينکه در رده سني نوجوانان (14- 13 سال) نيز رهام پيرواني که در مسابقات انتخابي اخير نظر کميته فني را به خود جلب کرد، به اين مسابقات اعزام خواهد شد. سرپرستي تيم شناي کشورمان را محمد علي سادات منصوري برعهده خواهد داشت .هدايت تيم اعزامي به هفتمين دوره مسابقات رده هاي سني و عموم آسيا را فرهاد خائفي بر عهده دارد. اين مسابقات از 17 مهرماه به مدت 4 روز در جاکاتاي اندونزي برگزار خواهد شد.


 گــوناگــون  

پُرخوري احساسي چيست؟

قسمت سوم - پاياني

چند نکته کاربردي

اين سه راهکار مي‌تواند کمکتان کند:

1. بفهميد چرا غذا مي‌خوريد و يک فعاليت براي آن جايگزين کنيد.

مثلاً :

• اگر بي‌حوصله هستيد يا احساس تنهايي مي‌کنيد، به يکي از دوستانتان زنگ بزنيد و با او حرف بزنيد.

• اگر استرس داريد، يوگا را امتحان کنيد. يا به يک موسيقي خوب گوش دهيد، حتي مي‌توانيد برقصيد تا جاييکه ميلتان به خوردن از بين برود.

• اگر خسته هستيد، به برنامه خوابتان فکر کنيد. خستگي مي‌تواند خيلي شبيه به گرسنگي باشد و اگر بي‌خوابي شب موجب خستگي روز شده باشد غذا هم هيچ کمکي به برطرف کردن آن نخواهد کرد.

• اگر براي گذران وقت مي‌خوريد، کتاب‌هاي مدرسه را باز کنيد و درستان را بخوانيد. مطمئن باشيد که بعدش احساس بسياري بهتري پيدا مي‌کنيد.

2. احساساتي که گرسنگيتان را تحريک مي‌کند را يادداشت کنيد. يکي از بهترين راه‌ها اين است که يک دفتر يادداشت براي احساسات و تغذيه‌تان داشته باشيد. هر چيزي که مي‌خوريد، مقدار آن و احساس که در آن زمان داشتيد را يادداشت کنيد و اينکه آيا واقعاً گرسنه‌تان بوده است يا فقط براي آرامش گرفتن غذا خورده‌ايد.

با اين روش مي‌توايند رابطه بين پُرخوري‌ها و احساساتتان را پيدا کنيد. مي‌توانيد از اين اطلاعات براي انتخاب‌هاي بهتر (مثلاً يک پياده‌روي براي تغيير روحيه‌تان) استفاده کنيد.

3. قبل از خوردن کمي تامل کنيد. معمولاً بدون اينکه خودمان را بررسي کنيم روزمان را با عجله تمام مي‌کنيم. استرس داريم، مشغله‌مان زياداست و اينقدر گرفتار هستيم که وقت براي فکر کردن درمورد خودمان نداريم. به جاي اينکه به محض رسيدن به خانه سراغ خوردن برويد، چند دقيقه مکث کنيد تا از يک مرحله از روزتان وارد مرحله ديگر آن شويد. به اتفاقاتي که آن روز افتاده فکر کنيد. ببينيد اين اتفاقات چه احساساتي در شما ايجاد کرده است: شادي؟ قدرشناسي؟ هيجان؟ عصبانيت؟ نگراني؟ حسادت؟ تنهايي؟

درخواست کمک

خيلي از ما حتي وقتي مي‌فهميم که چه اتفاقي مي‌افتد، هنوز براي شکستن چرخه پُرخوري احساسي نياز به کمک داريم. آسان نيست—مخصوصاً وقتي پُرخوري احساسي موجب افزايش وزن و پايين آمدن اعتمادبه‌نفسمان شده باشد. پس تنهايي با آن برخورد نکنيد.مي‌توانيد از متخصصين کمک بگيريد. مشاوران و روانشناسان مي‌توانند به شما براي کنار آمدن با اين مشکل کمک کنند. متخصصين تغذيه مي‌توانند به شما براي شناخت الگوهاي غذايي خود و داشت يک رژيم‌غذايي بهتر کمک کنند. متخصصين تناسب اندام به شما کمک مي‌کنند با ورزش وزنتان را پايين بياوريد و استرستان را خالي کنيد.اگر نگران وضعيت غذاخوردنتان هستيد، حتماً با دکترتان در اين باره صحبت کنيد. او مي‌توانيد کمکتان کند با اطمينان به اهداف کاهش‌وزنتان برسيد و متخصصين مربوطه را به شما معرفي مي‌کند تا شما را با برقراري يک ارتباط صحيح و سالم با غذاها آشنا کنند.

منبع: کيدز پرشيا


 مسابقات واليبال دانش آموزان آسيا در اروميه برگزار مي شود 

 
چهارمين دوره مسابقات واليبال دانش آموزان زير 18 سال آسيا از 21 تا 27 مهر ماه سالجاري به ميزباني اروميه برگزار مي شود.به گزارش مهر، چهارمين دوره مسابقات واليبال دانش آموزان آسيا از 21 مهر ماه تا 27 مهرماه سالجاري به ميزباني اداره کل آموزش و پرورش آذربايجان غربي در اروميه مهد واليبال آسيا برگزار مي شود.

در اين سري از مسابقات، تيم هاي دانش آموزي از کشورهاي چين، اندونزي، تايلند، سريلانکا، سنگاپور، مالزي و دو تيم از جمهوري اسلامي ايران شرکت داشته که چهار داور خارجي، قضاوت اين ديدارها را برعهده دارند و ناظرين مسابقات نيز از کشور استوني هستند.ميهمان ويژه اين مسابقات رئيس کنفدراسيون مدارس ورزشي آسيا از تايلند بوده که مراسم افتتاحيه با حضور 450 دانش آموز مدارس استان، روز جمعه 22 مهرماه با حضور شخصيت هاي کشوري و استاني در اروميه برگزار مي شود.

برگزاري جشن ملل در دهکده چي چست، برگزاري نمايشگاهي از هنر و صنايع دستي آذربايجان غربي براي ميهمانان و بازديد از موزه و کتابخانه مرکزي اروميه از برنامه هاي جنبي اين مسابقات است.


 كوتاه از ورزش جوانان 

وزير آموزش و پرورش:

ساعات ورزشي در مدارس افزايش خواهد يافت

وزير آموزش و پرورش از افزايش ساعت ورزش در مدارس خبر داد و عنوان كرد: ساعات ورزشي در مدارس افزايش خواهد يافت كه در اين راستا امسال ورزش طناب زني براي دانش آموزان كلاس چهارم در نظر گرفته شده است.وي يادآورشد: امسال تعدادي معلم ورزش جذب آموزش وپرورش شدند كه اين تعداد پنج برابر سال گذشته است همچنين 4 هزار سالن ورزشي و چندين استخر ورزشي ساخته شده است.حاجي بابايي ادامه داد: امسال 33 انجمن استخر ورزشي راه اندازي شده كه اين انجمنها به صورت تخصصي به امور ورزشي
مي پردازند.


مسابقات رده هاي سني و عموم آسيا

صعود مقتدرانه تيم واترپلوي جوانان ايران به يک چهارم نهايي

تيم واترپلوي جوانان ايران با کسب سومين پيروزي پياپي در مسابقات واترپلو رده هاي سني و عموم آسيا در اندونزي صعود خود را به مرحله يک هشتم نهايي اين مسابقات قطعي کرد.

به گزارش پانا ، در ادامه رقابت هاي واترپلو رده هاي سني و عموم آسيا که در شهر "پالم بانگ " اندونزي جريان دارد ،جمعه تيم واترپلو جوانان کشورمان (کمتر از 17 سال) در سومين ديدار از گروه دوم اين مسابقات موفق شد با نتيجه 17 بر 3 تيم سريلانکا را شکست دهد تا با کسب سومين پيروزي پياپي در مرحله گروهي به جمع هشت تيم مرحله پاياني مسجل کند.

جوانان واترپلو ايران در دو ديدار قبلي تيم هاي هند و قزاقستان را با شکست روبرو کرده بودند.

هدايت تيم واترپلو جوانان کشورمان را "واديم اسکراتف" سرمربي اوکرايني برعهده دارد و مجيد غلامي و دانيال خاکبان کادر مربيان تيم کشورمان را تشکيل مي دهند .تيم واترپلو جوانان ايران سابقه دو دوره قهرماني در مسابقات 2005 تايلند و 2007 اندونزي در رقابتهاي واترپلو رده هاي سني و عموم آسيا را در کارنامه افتخارات خود دارد. مسابقات واترپلو رده هاي سني و عموم آسيا به منزله رقابتهاي انتخابي جوانان جهان(کمتر از 18 سال) که سال آينده به ميزباني استراليا برگزار خواهد شد ، محسوب مي شود.


 آيينه شهر 
 بدون شرح - مهر


 آيا مي‌دانيم ! 

زنان از مردها قوي‌ترند!

پژوهشگران بلژيکي دريافتند: اگر چه در طول قرن‌هاي متمادي همواره به زن به عنوان جنس ضعيف نگاه شده است، اما زنان از لحاظ ژنتيکي به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده‌اند که در مقابل بيماري‌هاي عفوني و سرطان از خود مقاومت بيشتري نشان مي‌دهند.به گزارش ايسنا ، در گزارش مربوط به اين تحقيق آمده است كه سيستم ايمني مردها در مقابل زنان ضعيفتر است، زيرا زنان داراي ميکرو RNAs هستند.دکتر «کلاود ليبرت» از دانشگاه «گنت» در بلژيک بر اساس يافته‌هاي حاصل از اين پژوهش مي‌گويد: مردها در موقعيت پايين‌تري در قياس با زنان قرار دارند، زيرا مردها تنها يک کروموزوم X دارند، در حالي که زنان صاحب دو کروموزم X هستند، لذا در زنان در صورتي که ژن‌هاي ايمني در يک کروموزوم غيرفعال باشند، ديگر کروموزوم آن را جبران مي‌کند.وي مي‌افزايد: ما معتقديم علت اين‌که زنان بيشتر عمر مي‌کنند و در مقابل ضربه‌هاي روحي و بيماري‌ها مقاوم‌ترند، کروموزوم X است که در انسان در برگيرنده 10 درصد ميکرو RNAs است که تا کنون در ژنوم انسان رديابي شده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون