جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2322- تاریخ : 1390/06/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


جشنواره پيداي پنهان در گرمسار برگزار شد


انتشار فراخوان «باران شهامت، زمين واژه‌ها» در چالوس


اخبار کوتاه از مراکز استاني


گزارشي از اردوي اعضاي کتاب‌خوان دختر کانون يزد


 جشنواره پيداي پنهان در گرمسار برگزار شد 

جشنواره پيداي پنهان در بخش‌هاي سرود و روايت‌خواني با حضور بيش از 140 نفر از اعضاي مراکز کانون استان سمنان در گرمسار برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي کانون استان، در اين جشنواره 11 گروه سرود و 12 گروه روايت‌خواني با يک‌ديگر رقابت کردند.
فراتي مدير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان در مراسم افتتاحيه اين جشنواره با خير مقدم به ميهمانان، اعضا و مربيان طي سخناني از چشم‌انتظاري مولا و آقا صاحب‌الزمان گفت.
وي انتظار را به آماده بودن و مهيا بودن تعبير نمود و وظايف منتظران واقعي حضرت را برشمرد.
علايي مقدم فرماندار گرمسار نيز در مراسم افتتاحيه با تشکر از مديريت کانون استان و همکاران مرکز گرمسار، انتقال سنت‌ها و رويه‌هاي مذهبي در کانون را بسيار مهم دانست و رمز ماندگاري و تعالي را در اعتقادات عميق ديني مجموعه فعاليت‌ها و برنامه‌هاي اجرايي عنوان کرد.
وي هم‌چنين بر کيفيت‌بخشي به مسايل آموزشي و پرورشي و نيز آگاه‌سازي خانواده‌ها و اولياي تربيتي درباره جنگ نرم دشمنان و مصاديق توطئه‌ها و شبيخون‌هاي فرهنگي تاکيد کرد.
در ادامه مراسم مدير کانون استان سمنان از فرماندار شهرستان گرمسار، مدير آموزش و پرورش، مدير تربيت بدني، فرهنگ و ارشاد اسلامي، کميته امداد امام خميني (ره)، شهردار و رييس شوراي شهر و رييس سازمان تبليغات اسلامي که در اجراي اين جشنواره مشارکت داشتند با اهداي لوح سپاس تقدير و تشکر کرد.
حجت‌الاسلام بابازاده از مبلغان حوزه علميه قم ميهمان ويژه اين مراسم بود که در خصوص زندگي‌نامه حضرت مهدي (عج) و منتظران آن حضرت براي اعضا اجراي برنامه داشت و با آنان گفت‌وگو کرد.
گفتني است پس از اجراي کليه گروه‌ها از 14 مرکز استان سمنان، داوران با قرائت بيانيه برگزيدگان بخش‌هاي مختلف را اعلام کردند.
بر اين اساس، برگزيدگان بخش روايت‌خواني بر اساس راي هيئت داوران به اين ترتيب اعلام شدند:
مرکز فرهنگي‌هنري بسطام : هادي بسطامي و عارف متحدي به سرپرستي نسرين قرباني
مرگز فرهنگي‌هنري شماره يک شاهرود: ميلاد عابديان و مصطفي احمدي به سرپرستي حميرا طاهري
مرکز فرهنگي‌هنري بيارجمند: زهره آميقي و مهسا کريمي به سرپرستي فريده احمدي
مرکز فرهنگي‌هنري گرمسار: مومنه اسلام پناه، مژده قندالي و دلارام اميري به سرپرستي زهرا عليزاده
هم‌چنين برگزيدگان بخش سرود نيز به شرح زير تقدير شدند:
سرود انتظار از مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2 دامغان
سرود آدينه انتظار از مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2 سمنان
سرود باران انتظار از مرکز فرهنگي‌هنري شماره 1 شاهرود
در پايان اين بخش، گروه روايت‌خواني مرکز گرمسار و نيز گروه سرود مرکز مهديشهر از سوي فرماندار و شهردار گرمسار ويژه تقدير شدند.


 انتشار فراخوان «باران شهامت، زمين واژه‌ها» در چالوس 

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهرستان چالوس با همکاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان اين شهر مسابقه ادبي «باران شهامت، زمين واژه‌ها» را به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار مي‌کند.
به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان مازندران، سيف‌الله يدالله امرجي، مسوول کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چالوس با بيان اين خبر گفت: اين مسابقه در جهت حفظ ارزش‌هاي دفاع مقدس و پاسداشت رشادت و شهامت شهدا، رزمندگان و ايثارگران 8 سال جنگ تحميلي و با مشارکت دستگاه‌هاي دولتي چالوس از قبيل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي، کميته امداد امام خميني (ره) و کتابخانه عمومي برگزار مي‌گردد که مسووليت اجراي آن در قالب کميته اجرايي به کانون پرورش فکري چالوس محول شده است.
وي در خصوص فراخوان مسابقه ادبي "باران شهامت، زمين واژه‌ها "افزود: علاقه‌مندان مي‌توانند در گروه‌هاي سني «ج»، «د»، «ه» و بزرگ‌سال آثار خود را در قالب‌هاي داستان، شعر و نثر ادبي، با موضوعات رشادت‌هاي رزمندگان ايران سربلند در هشت سال دفاع مقدس، حضور نوجوانان در عرصه دفاع مقدس، جانبازان گران‌قدر هشت سال جنگ تحميلي و ساير موضوعات مرتبط با دفاع مقدس و موضوع آزاد به دبيرخانه مسابقه «باران شهامت، زمين واژه‌ها» ارسال نمايند.
امرجي يادآور شد که مهلت ارسال آثاربه اين مسابقه تا تاريخ 31 شهريور سال جاري بوده و علاقه‌مندان گروه‌هاي سني کودک و نوجوان مي‌توانند آثار خود را به آدرس چالوس، ميدان معلم، جنب پارک کودک، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان چالوس و علاقه‌مندان گروه بزرگ‌سال آثار خود را مي‌توانند به آدرس چالوس، خيابان 17 شهريور، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان چالوس ارسال کنند.
وي خاطرنشان کرد کليه علاقه‌مندان به شرکت در اين جشنواره مي‌توانند سوالات خود را در اين خصوص از طريق شماره تلفن 01912223318 پي‌گيري کنند.


 اخبار کوتاه از مراکز استاني 


برپايي دو اردو در مراکز استان فارس

40 عضو دختر و 35 نفر از اعضاي پسر مرکز فرهنگي‌هنري بوانات در استان فارس طي 2 روز امام‌زاده بزم واقع در روستاي بزم بوانات را زيارت کردند.
در اين اردو ضمن زيارت امام‌زاده، فعاليت‌هايي چون معرفي شخصيت ايشان، بازديد از اماکن توريستي روستا، بازديد از موزه، اجراي مسابقه و بازي‌هاي محلي نيز انجام شد.مرکز فرهنگي‌هنري داراب نيز اردوي تفريحي با هدف انس با طبيعت و شادي و نشاط اعضا در محل ايستگاه حسن‌آباد (مرکز تحقيقات کشاورزي داراب) با حضور 45 نفر از اعضاي نوجوان مرکز برگزار کرد.
اجراي برنامه‌هايي هم‌چون مشاعره، مسابقه، بازي شطرنج، جمع‌آوري برگ‌ها و سنگ‌ها و... از طبيعت زيبا جهت اجراي فعاليت کاردستي در کتاب‌خانه و آشنايي با گونه‌هاي مختلف مرکبات از فعاليت‌هاي جنبي اين اردوي علمي‌تفريحي بود.

ويژه‌برنامه جشن شکرانه در گيلان

جشن شکرانه به منظور شکر نعمت‌هاي خداوند با شرکت اعضاي کانون به همراه مادرانشان در مرکز فرهنگي‌هنري لنگرود برگزار شد.
در اين ويژه‌برنامه، مربيان به نعمت‌ها و الطاف الهي اشاره نموده و به تاثير تغذيه سالم در بهداشت جسمي و روحي انسان تأکيد کردند.
اين جشن به صورت مسابقه بهترين غذا با همکاري اعضا و مادرنشان در مراکز فرهنگي‌هنري لنگرود اجر و به تمامي شرکت‌کنندگان در اين جشن جوايزي به رسم يادبود اهدا شد.
هم‌چنين در مرکز فرهنگي‌هنري سياهکل نيز جشن شکرانه با شرکت اعضاي نوجوان کانون برگزار شد.َ

جشنواره کاردستي با مواد دورريختني در کانون لرستان

مراکز 3 گانه بروجرد جشنواره ساخت کاردستي با مواد دورريختني و ضايعات را با مشارکت محيط زيست اين شهرستان برگزار کردند.
در اين جشنواره اعضاي شرکت‌کننده با استفاده از مواد دورريختني و ضايعات از جمله سيم، ني، بطري‌هاي شيشه‌اي و پلاستيکي، قوطي‌هاي فلزي، ظروف يک‌بار مصرف، پارچه و... با راهنمايي مربيان اقدام به ساخت کاردستي نمودند.اين جشنواره با هدف آشنايي کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها در استفاده بهينه از مواد و صرفه‌جويي و کاهش توليد پسماندها برگزار شد.در پايان اين جشنواره به کليه شرکت‌‌کنندگان جوايزي اهدا شد.

کانون در جشنواره هفته فرهنگي قزوين

در پي درخواست همکاري استانداري قزوين از کانون براي حضور در جشنواره هفته فرهنگي قزوين که از 24شهريور به مدت يک هفته درارگ آزادي برگزار مي‌شود، کانون استان قزوين براي حضور شايسته در اين برنامه در تلاش و تکاپوست.
کانون پرورش فکري قزوين با حضور چند مربي موفق و برپايي دوغرفه و نيز همراهي تريلي نمايش سيار علاوه برمعرفي قزوين و فرهنگ و آداب و رسوم اين شهر تاريخي، جلوه‌گر توان‌مندي و کارآمدي کانون در همه صحنه‌هاي فرهنگي و اجتماعي خواهد بود.قصه‌گويي با لهجه قزويني، کاردستي، سفال‌گري، نمايش، معرفي سرزمين (استان قزوين)، معرفي آداب و رسوم، معرفي شخصيت (مشاهير استان) از جمله فعاليت‌هايي است که براي حضور شايسته و درخشان کانون در اين برنامه پيش‌بيني شده است.
غرفه فروش محصولات کانون نيز فرصت ديگري براي معرفي محصولات و تازه‌هاي کانون است که در اين نمايشگاه داير خواهد بود.صداوسيما، حوزه هنري، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي، بنياد ايران‌شناسي، سازمان جهاد کشاورزي، اداره اوقاف و امور خيريه، بنياد شهيد، دانشگاه‌هاي پيام نورو بين‌المللي از ديگر دستگاه‌هاي حاضردر اين نمايشگاه هستند.

اردوي تابستاني در مرکز سيريک هرمزگان

اعضاي مرکز سيريک در هرمزگان به همراه مربيان خود به اردو رفتند. در اين اردو که با شرکت 17 نفر از اعضاي دختر و پسر مرکز برگزار شد، اعضا ضمن بازديد از مجتمع‌هاي تجاري و پارک‌هاي شهر بندرعباس روزي به ياد ماندني را براي خود و مرکز ثبت کردند. در ضمن در اين اردو اعضا از موزه شهر بندرعباس ديدن نمودند.
پرورش حس ديني در کودکان و نوجوانان در گلستان
پودمان آموزشي "پرورش حس ديني در کودکان و نوجوانان" ويژه مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در کانون گلستان برگزار شد.
در اين دوره آموزشي 15 نفر از مربيان فرهنگي مراکز فرهنگي‌هنري کانون 16 ساعت آموزش ديدند.
محمد حکيمي استاد دانشگاه و مدرس عرصه تعليم و تربيت در رشته معارف اسلامي استان گلستان عهده‌دار آموزش در اين پودمان آموزشي بود.
ضرورت پرورش حس ديني، ويژگي‌هاي ذهني و عاطفي (تعريف تعليم و تربيت)، خودشناسي، روش‌هاي تربيت ديني، روش الگويي تکريم، روش تدريس عقايد ديني، روش تدريس احکام، راهکارهاي دعوت به نماز، روش پرورش تقوي از جمله مباحث اين دوره آموزشي بود.
در پايان نيز آزمون پودمان آمورشي پرورش حس ديني به صورت کتبي و تشريحي برگزار شد. گزارشي از اردوي اعضاي کتاب‌خوان دختر کانون يزد 

اردوي فرهنگي اعضاي فعال کانون استان يزد در اردوگاه شهيد فهميده برگزار شد.
بر اساس گزارش‌هاي ارسالي، اردوي فرهنگي اعضاي دختر و برنامه‌هاي دوروزه آن با اجراي مژگان جنتي مقدم همراه با فضاسازي محوطه افتتاح شد.
هرکدام از مراکز با مربيان همراه خود، بخشي از محوطه را انتخاب و با ملزومات مورد نظر از قبيل کاغذ و مقوا و بادکنک‌هاي رنگي و روبان محيط را با حال و هواي کانون همراه کردند. فضاسازي محوطه با طراحي اعضاي هرکدام از مراکز و نظارت کارشناسان فرهنگي به اتمام رسيد. بعد از فضاسازي محوطه با شعارهاي فرهنگي، گل‌هاي کاغذي، ريسه‌ها و بادکنک‌هاي رنگي، رنگ و بويي کانوني گرفت.
اعضاي مراکز با کمک مربيان همراه در فعاليت کارگاه ماسک‌سازي که جزء برنامه‌هاي بعدازظهر اولين روز اردو بود، شرکت و با ماسک‌هاي ساخته شده نمايش خلاق اجرا کردند.اعضاي مرکز شماره يک، ماسک‌هايي زيبا ساختند. جوجه، مادربزرگ و گربه با يک داستان ساده اما صميمي. ماسک‌ها با چهرهاشان همراه شده بود تا داستان بخشش و گذشت را تعريف کند.
اعضاي مرکز شماره دو، ماسک ترنج و مبارک را درست کرده بودند تا داستان دخترک قالي‌باف را به نمايش بگذارند. مرکز شماره سه نيز با نگاهي طنز به نمايش خلاق، ماسک‌هايشان را ساخته بودند تا با کانون و فضاي اردو دقايقي شوخي کنند. مرکز شماره چهار اجراي اين برنامه را به همراه مربيشان اجرا کردند که تلفيقي از قصه‌گويي و نمايش بود و اعضاي مراکز مجتمع و تجربيات با نمايش خلاقي مشترک به روي صحنه رفتند.جنگ شبانه با اجراي رقيه دوست فاطمي‌ها کارشناس روابط عمومي و مهدي جاور مربي فرهنگي مرکز شماره يک يزد در محل خوابگاه اعضا برگزار شد.
اين جنگ با برنامه‌هاي متنوع و سرگرم‌کننده همراه بود. از جمله اين برنامه‌ها، اجراي مسابقه مهيج ماهي‌گيري با ماهي‌هاي کاغذي بود. سپس اعضاي نوجوان مرکز مجتمع تمام استعداد ادبي، فرهنگي و هنري خود را در اجراي نمايش خلاق چند دقيقه‌اي انسان‌هاي اوليه که نگاهي طنز به تاسيس کانون داشت عرضه کردند. پايان‌بخش اين برنامه نيز نمايش عکس‌هايي بود که خاطرات اولين روز اردو را به تصوير مي‌کشيد.زيارت امام‌زاده شمس‌الدين از نوادگان امام جعفر صادق (ع) و تقدير از اعضاي برتر کتاب‌خوان مراکز کانون استان را از جمله برنامه‌هاي ويژه دومين روز اردو بود.صبح روز دوم اعضاي مرکز براي اجراي ورزش صبح‌گاهي در محوطه اردوگاه حاضر شدند. در اين برنامه اعضا بعد از برگزاري مراسم ورزش صبح‌گاهي پيشنهاد دادند تا مسابقه طناب‌کشي، بين مربيان و اعضا برگزار شود. اين مسابقه با حضور همه اعضاي شرکت‌کننده و مربيان مراکز و کادر اجرايي انجام شد که در هر مرحله اعضاي برنده اين مسابقه به يادماندني طناب‌کشي بودند.
زيارت اعضا و مربيان کانون از امام‌زاده شمس‌الدين از برنامه‌هاي ديگر روز دوم اردوي فرهنگي اعضاي فعال دختر بود. پياده‌روي در کوچه‌پس‌کوچه‌هاي بنادک سادات براي بچه‌ها و مربيان خالي از لطف نبود. ورزشي سالم و دسته‌جمعي که به بچه‌ها شور و هيجاني دو چندان بخشيد. حضور اعضا در کنار مربيان کانون در برنامه زيارت، خواندن زيارت‌نامه، اقامه نماز ظهر و عصر و خلوت معنوي که دقايقي چند هر کدام از بچه‌ها داشتند به اين سفر دو روزه رنگ و بويي روحاني بخشيد.آخرين برنامه‌اي که براي اين اردو طراحي شده بود، اختتاميه و اعطاي لوح تقدير و کارنامه مطالعاتي به اعضاي کتاب‌خوان بود.اردوي دو روزه بنادک سادات با هدف تشويق و ترغيب اعضاي کتاب‌خوان مراکز و ارج نهادن به منزلت کتاب و مطالعه آن برگزار شد.
عليرضا جلالي مدير کانون با بيان اين مطلب در مراسم اختتاميه اردو ادامه داد: اولين وظيفه کانون قبل از هر برنامه‌اي، آشنا کردن اعضا با کتاب است و قبل از هرچيز کانون براي اعضا کتاب‌خانه‌اي محسوب مي‌شود که بيش‌ترين کتاب‌هاي مناسب گروه سني خود را مي‌توانند در آن مطالعه کنند.
وي به آفرينش انسان در مقايسه با حيوانات اشاره کرد و گفت: دانستن و رشد فکري براي انسان، وجه تمايز او با حيوانات است. انسان براي بهتر فکر کردن نياز دارد تا بيش‌تر بداند و اين‌جاست که به اهميت مطالعه و کتاب مي‌رسيم.جلالي هم‌چنين با بيان چند آيه از قرآن کريم اهميت توکل و تقواي الهي را براي اعضا تبين و تشريح نمود.
وي به اعضا توصيه کرد تا دوستان ديگر خود را با فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بيش از پيش آشنا کنند.مدير کانون استان يزد هم‌چنين از ارسال تعدادي رمان نوجوان تا پايان تابستان به مراکز خبر داد و تصريح کرد: اين رمان‌ها بعد از ديوئي شدن براي مطالعه اعضاي نوجوان در اختيار آن‌ها قرار خواهد گرفت و اعضا مي‌توانند طي يک برنامه خاص مطالعاتي به بررسي محتوا و ساختار اين رمان‌ها بپردازند.
وي در پايان اظهار اميدواري کرد که برنامه‌هاي اردويي بيش‌تري با حضور اعضاي مراکز کانون در مناطق مختلف استان برگزار شود.گفتني است اجراي مسابقات جذاب و پرتحرک براي گروه‌هاي سني "ج و د" نيز از برنامه‌هاي ديگر اختتاميه بود.در بخش ويژه اين برنامه نيز به اعضاي کتاب‌خوان، لوح تقدير و کارنامه مطالعاتي اهدا شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون