جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2322- تاریخ : 1390/06/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


چگونه خشم خود را کنترل کنيم

براي شركت در مسابقات نوجوانان غرب آسيا،
تيم تكواندو مجتمع «جوانه» عازم عراق مي‌شود


هفته اول و دوم نخستين دوره رقابت‌هاي ليگ ووشو برگزار شد


گــوناگــون


كوتاه از ورزش جوانان


آيا مي‌دانيم !


آيينه شهر
بدون شرح - عكس : ايرنا

 چگونه خشم خود را کنترل کنيم 

قسمت سوم - پاياني
اغلب، اين افراد، با بدبيني و تصورات نااميدانه خود اطرافيان را تحت تأثير قرار مي دهند و خشم دروني خويش را به آنان نيز منتقل مي کنندومحيط اطراف خودراپرتنش مي نمايند.
سوء ظن و بدبيني و رفتارهاي خشمگينانه، اغلب فرد پرخاشگر را در جامعه منزوي مي سازد و سبب مي شود در مواردي که به حمايت ديگران نياز دارد، از آن بي بهره بماند و همه اينها از عواقب و نتايج خشم است. .
ديگر پيامد نامطلوب پرخاشگري، منزوي شدن فرد است.
انزوا ميزان تنش را افزايش مي دهد و سبب آسيب جسمي مي شود، شايد بتوان پذيرفت که آثار و عواقب پرخاشگري نيز همچون بيماري?هاي جسماني سبب تغييرات بيولوژيکي در بدن مي شود.
متخصصان بيماري هاي قلبي و محققاني که در مورد اين امراض بررسي و تحقيق مي کنند، درباره عواملي که پيش از اين عامل ناراحتي هاي قلبي شناخته مي شدند مانند مصرف سيگار و يا فشار خون بالا تجديد نظر نموده اند و آنها را تنها عوامل به وجود آورنده بيماري هاي قلبي – عروقي نمي دانند، بلکه به اين نتيجه رسيده اند که ازدياد عوامل اضطراب آور، بيشترين سهم را در ايجاد اين بيماري ها دارند.
در واقع، پرخاشگري را نبايد رفتاري معمولي و بي اهميت دانست بلکه با توجه به نقش اساسي اضطراب دائم در تخريب جسم و فکر بايد هر چه بيشتر و سريع تر براي رهايي از زيان هاي آن تلاش نمود.
در اين راستا شواهد زيادي موجود است که حمايت اجتماعي، افزايش واکنش هاي جسمي در زمان خشم و افراط در عادت هاي زيانبار، افراد پرخاشگر را بيشتر از سايرين در معرض ابتلا به بيماري هاي قلبي و نيز ساير بيماري ها قرار مي‌دهد.
در ضمن دلايل مستدلي وجود دارد که ثابت مي کند کاهش ميزان پرخاشگري سلامت انسان را تضمين مي کند.
افزون بر اين تحقيقات فراواني نيز نشان داده است که افزايش روابط اجتماعي، سلامتي را به ارمغان مي آورد. همچنين بکوشيد موضوع بي اهميت را بزرگ نکنيد، در حقيقت بسياري از مواردي که خشم شما را بر مي انگيزند کم اهميت هستند و نبايد با بزرگ نمايي پديده هاي کم اهميت تنش آفريني نمود. از سوي ديگر بايد توجه داشت سوء تفاهم نسبت به برخي اشخاص باعث بروز بسياري از مشکلات براي افراد عصبي مي شود. از اين رو، با فراگيري شيوه “سخت نگرفتن” مسائل و “استدلال صحيح”، مي توانيد از “شر افکار بدبينانه و منفي”، “احساس خشم” و “رفتارهاي پرخاشگرانه” خود رها شويد.
اين مهارت را به عنوان نخستين راهکار، از همين لحظه آغاز کنيد.
در نتيجه مي توان باور داشت که با کنترل “بدبيني”، “خشم و پرخاشگري” در خود و جايگزين کردن عادت هاي سالم و خوشايند، افزايش طول عمر توأم با آرامش و سلامتي امکان پذير مي شود.
از همين رو، براي آنکه هميشه متوجه رفتار خود باشيد و مهار زندگي را به دست گيريد، نگذاريد خشم، بدبيني و پرخاشگري بر شما چيره گردد و مانع رفتار و کردار سنجيده شما شود. بدون شک اگر چنين بينديشيد و اين راه را انتخاب کنيد، زندگي را با “پرخاشگري” کمتر و لذت و شادي بيشتر سپري خواهيد کرد.
منبع: خانواده مطهر براي شركت در مسابقات نوجوانان غرب آسيا،
 تيم تكواندو مجتمع «جوانه» عازم عراق مي‌شود 


تيم تكواندو مجتمع «جوانه» قرار است به نمايندگي از ايران در مسابقات نوجوانان غرب آسيا در عراق شركت كند. سرمربي اين تيم از اعزام با اتوبوس به محل مسابقات خبر داد.
رحيم صالحي در گفت و گو با ايسنا، اظهار كرد: بيست و هشتم شهريور ماه با هواپيما به اروميه و سپس با اتوبوس به پيرانشهر مي‌رويم. از اروميه تا مرز پيرانشهر يك ساعت و نيم در راه خواهيم بود و از آنجا هم به سمت اربيل مي‌رويم كه اين مسير هم حدود سه ساعت به طول مي‌انجامد.
وي افزود: در تركيب تيم اعزامي ابوالفضل يعقوبي در وزن اول، عرفان ساروقي در وزن دوم، آرش درباره در وزن سوم، علي خالقي و پويا بهارلو در وزن چهارم ، نويد ارزشي در وزن پنجم، حسين كريمي در وزن ششم، محمدرضا فرخي در وزن هفتم، مسعود كاظمي در وزن هشتم، پوريا عرفانيان در وزن نهم و محمدرضا اينانلو در وزن دهم حضور دارند. بنده به عنوان سرمربي، رحمان صالحي و داوود حبيب زاده به عنوان مربي، علي نامدار به عنوان سرپرست و اصغر فتحي به عنوان مدير، تيم اعزامي را همراهي خواهند كرد.
سرمربي تيم تكواندو جوانه با اشاره به اين كه براي قهرماني در غرب آسيا به عراق مي‌روند، خاطر نشان كرد: از تيم اعزامي انتظاري جز قهرماني نداريم. مي رويم تا مدال‌هاي زيادي كسب كنيم.
وي در پاسخ به اين سوال كه آيا از بازيكنان ديگر تيم‌هاي ايران در قالب تيم جوانه استفاده كرده است، گفت: تكواندوكاران خودمان شرايط خوبي دارند و مي‌توانند موفق باشند، بنابراين تكواندوكار ديگري را اضافه نكرديم.


 هفته اول و دوم نخستين دوره رقابت‌هاي ليگ ووشو برگزار شد 


نخستين دوره رقابت هاي ليگ ووشو جوانان رده مردان از روز پنج شنبه هفته قبل آغاز شد.به گزارش سرويس ورزشي برنا، هفته اول و دوم از نخستين دوره رقابت هاي ليگ ووشو جوانان رده مردان از روز پنج شنبه در آکادمي ووشو آغاز شد که با برتري تيم هاي گاز هرمزگان، شهداي تربيت بدني کرمانشاه و باشگاه شرکت کابل کمان زنجان همراه گرديد. اين رقابت ها با شرکت 8 تيم در 2 گروه 4 تيمي به صورت رفت و برگشت و به طور متمرکز در تهران برگزار مي شود که نتايج هفته اول و دوم اين رقابت ها به شرح زير است:
هفته اول دور رفت(صبح روز پنجشنبه):
گروه 1:
هيات ووشو کردستان 5 گاز هرمزگان 6
هيات ووشو البرز 2 شهداي تربيت بدني کرمانشاه 8
گروه 2:
هيات ووشو کهکيلويه و بوير احمد (صفر) هيات ووشو تهران 9
هيات ووشو لرستان 4 باشگاه شرکت کابل کمان زنجان 6
هفته دوم دور رفت(بعداز ظهر روز پنجشنبه):
گروه 1:
هيات ووشو البرز 2 گاز هرمزگان 10
شهداي تربيت بدني کرمانشاه 10 هيات ووشو کردستان 1
گروه 2:
هيات ووشو لرستان 5 هيات ووشو تهران 5
باشگاه شرکت کابل کمان10 هيات ووشو کهکيلويه و بوير احمد (صفر)
بدين ترتيب در پايان هفته اول و دوم اين رقابت ها در گروه 1، شهداي تربيت بدني کرمانشاه با 6 امتياز و تفاضل 15+ صدرنشين است، گاز هرمزگان با همين امتياز و تفاضل 9+ دوم است و هيات ووشو البرز و هيات ووشو کرمانشاه هم بدون امتياز به ترتيب در رديف سوم و چهارم قرار دارند.
اما در گروه 2، باشگاه شرکت کابل کمان زنجان با 6 امتياز صدرنشين است، هيات تهران با 4 امتياز دوم است، هيات لرستان با 1 امتياز سوم و هيات کهکيلويه و بوير احمد بدون امتياز در رديف چهارم قرار دارد. گــوناگــون  

اين همه فاصله براي چيست؟

قسمت اول
تا حالا‌هيچ فکرکرده ايد که ما آدم ها چرا اينقدر از هم ديگردورشده ايم وچه عواملي باعث اين فاصله ها شده است ؟ آيا تا بحال فکرکرده ايد که اگرروزي واقعاً تنهاي تنها شويد چه وضعيتي خواهيد داشت .براستي علت اين همه دوري وفاصله چيست ؟
تغييرات اجتماعي درتارو پود زندگي مدرن تنيده شده‌است .بدون ترديد شروع اين تغييرات درهرجامعه اي همراه با چالش ها و مقاومت ها و دل نگراني‌هايي بوده است که مسائل ومشکلاتي را ببارخواهد‌آورد ومهم ترين دليل اين دل نگراني، تحولات ودگرگوني‌هاي فراواني است که به مروردرهمه نهادهاي اجتماعي ازجمله وخانواده ها ببارآورده است . دراين بيان به نظرمي رسد گستره‌اين تحولات در تمامي ابعاد و زواياي ساختي کارکردي خانواده به ويژه درکشورهاي صنعتي به وجود آمده است . به نحوي که به نظر مي رسد که نشانه هاي جدي ازهم پاشيدگي اين کانون ديرپاي اجتماعات انساني در بسياري ازجامعه هاي جديد ظاهرشده برمبناي‌آن جامعه شناسان ودانش پژوهان نظرياتي ارائه کرده‌اند. نقش خانواده دررشدوتشکيل شخصيت افراد برهيچ کس پوشيده نيست.خانواده اولين وتنها واسطه ارتباط جوانان با اجتماع است.درخانواده کودک ارزش ها وضد ارزش ها،اصول وقواعد اخلاق را‌مي آموزد،چه ازلحاظ عاطفي،شناختي و. بچه ها وابستگي خاصي به خانواده دارندوبراي آنهاخانواده‌مهمترين نقش رادرزمينه ي تأمين نيازهاي رواني دارد. درزمانهاي گذشته بيشترنيازانسان درمحيط خانواده تأمين مي شد. نيازبه غذا، کار، آموزش، پرستش ومحبت ونياز به تشکيل خانواده، ازجمله نيازهاي اساسي انسان هستند. درآن زمانها تأمين همه يا دست کم بخشي ازعمده اين نيازها به عهده خانواده بود، بنابراين خانواده ها براي تأمين نيازهاي مختلف خود، کارهاي زيادي را نيزدرمحيط خانواده انجام مي دادند؛ ولي بشرهميشه به دنبال زندگي راحت تروروشهاي بهتروآسانتربراي رفع نيازمنديهاي خود بوده است.انسانها به خوبي دريافته اند براي اينکه در کاري به خصوص راههاي بهتر را کشف کنند لازم است وقت زيادي را صرف آن کارکنند وتا حد ممکن ازپرداختن به کارهاي ديگر خود داري کنند. در اين ميان به تدريج کساني پيدا شدند که بيشتراوقات خود را صرف يک کار بخصوص مي کردند. عده اي مثلاً خياط و عده اي نجّارشدند وبه اين ترتيب هرکس که متخصص يک کارويژه بود دست به همان کارزد، به اين ترتيب ازوظايف دروني خانواده کم شد. درعوض خانواده ها به يکديگر نيازمند شدند. خانواده ها از اينکه کاري خاص را انجام مي دهند درکارهاي متعدد وگوناگون سردرگم نمي شوند و راضي بودند. براين اساس تعداد بيشتري ازخانواده ها دورهم جمع شدند وشهرها را به وجود آوردند. بعد ازبه وجود آوردن شهرها براي رعايت نظافت محيط، ساخت مسکن، رفت و آمد در شهرلازم بود تا مؤسسه هايي به وجود آيند که نيازها را برطرف ومشکلات راحل کنند؛ مانند مؤسسه اي که وظيفه اش خارج کردن زباله ها ازداخل شهروانتقال آن به بيرون شهربود. امروزه اين مؤسسه را شهرداري مي ناميم. مؤسسه ديگر، اداره راهنمايي و رانندگي است که رفت و آمد وسايل نقليه را کنترل مي کند وبراي آموزش فرزندان، مؤسسه اي به نام مدرسه ايجاد شد؛ اما اينک نيز بسياري ازنيازهاي عمده واساسي انسان (عليرغم به وجود آمدن مؤسسات بسيار) درداخل خانواده ها تأمين مي شود. هم مردم وهم مؤسسات يک جامعه نيازبه خانواده هايي سالم دارند تا بتوانند اعضاي مفيدي به جامعه تحويل دهند.پس نتيجه مي گيريم که بشرازابتدا درخانواده زندگي مي کرده است.
ادامه دارد...


 كوتاه از ورزش جوانان 


هفته اول و دوم ليگ برتر ووشوي بانوان در رده سني جوانان برگزار شد

هفته اول و دوم از نخستين دوره رقابت هاي ليگ ووشو بانوان در دوره سني جوانان روز گذشته برگزار شد.
به گزارش پانا، اولين دوره ليگ ووشوي بانوان در رده سني جوانان با حضور 5 تيم به صورت دوره اي و به طور متمرکز رفت و برگشت در آکادمي ووشو برگزار مي شود.
نتايج هفته اول و دوم اين رقابت ها به شرح زير است:
هفته اول:
البرز يک - کهگيلويه و بوير احمد 3
کرمانشاه 5 - خراسان رضوي 3
هفته دوم:
کرمانشاه 2 - تهران 6
خراسان رضوي 4 - کهگيلويه و بوير احمد 3
در جدول رده بندي تيم تهران با 3 امتياز و تفاضل 4+ در صدر ايستاد. خراسان رضوي با 3 امتياز و تفاضل 1+ در جايگاه دوم ايستاد و کهگيلويه و بوير احمد با 3 امتياز و تفاضل 1+ به دليل برد کمتر در جايگاه سوم ايستاد. کرمانشاه هم با همين امتياز و تفاضل 2- در رتبه چهارم قرار گرفت و البرز بدون امتياز در جايگاه پنجم ايستاد.

دعوت از 15 ملي‌پوش اعزامي به اردوي آخر
اردوي چهارم تيم‌هاي ملي نوجوانان و جوانان جودوي بانوان از 30 شهريور آغاز مي‌شود

اردوي چهارم و آخر تيم‌هاي ملي نوجوانان و جوانان جودوي بانوان براي حضور در مسابقات آسيايي لبنان از 30 شهريور آغاز خواهد شد.اردوي چهارم تيم ملي جودوي بانوان از 30 شهريور آغاز مي‌شود به گزارش فارس، سومين مرحله اردوي آماده‌سازي ملي‌پوشان نوجوان و جوان جودوي بانوان امروز (جمعه) در شهرکرد به پايان رسيد.اردوي چهارم و نهايي اين تيم‌ها براي شرکت در مسابقات قهرماني آسيا از روز 30 شهريور در تهران آغاز خواهد شد.
تنها 15 نفر اعزامي به مسابقات لبنان به اين اردو دعوت خواهند شد.
در رده سني نوجوانان هفت نفر و در رده سني جوانان نيز هشت نفر در 2 گروه به پيکارهاي آسيايي اعزام خواهند شد.
بيروت لبنان دهه اول مهر ماه ميزبان اين رقابت‌هاست. آيا مي‌دانيم ! 

راز وظيفه‌شناس‌تر شدن مردان با تولد فرزندان!

محققان دانشگاه نورت وسترن در تحقيقات خود به نكته‌اي دست يافتند كه دليل وظيفه‌شناس‌تر شدن مردان، با تولد فرزندانشان را آشكار مي‌كند.
به گزارش ايسنا، محققان مجموعه ملي آکادمي علوم، 624 مرد جوان را قبل و بعد از پدر شدن مورد مطالعه قرار دادند.
يافته ها حاکي از آن بود که با تولد نوزاد، سطح تستسترون مردان به ميزان قابل ملاحظه‌اي کاهش مي‌يابد و بخصوص در مردان داراي نوزاداني کمتر از يک ماه، سطح اين هورمون کاهش بيشتري را نشان مي‌دهد که اين کاهش در افرادي که بيشتر درگير مراقبت از فرزندان خود هستند، شدت مي‌گيرد.
محققان همچنين بر اين باورند که کاهش سطح تسترون ممکن است مردان متاهل و پدران را نسبت به برخي بيماري هاي مزمن در مقايسه با افراد مجرد در همان سن، محافظت کند.
کاهش تستسترون در مردان کمک مي‌کند که سيستم ايمني بدنشان تقويت شود و در نتيجه امکان انتقال عفونت‌ها و عوامل بيماري‌زا به نوزادان تازه متولد شده که سيستم ايمني آنها در حال توسعه است، کاهش يابد.
اين پژوهش به صورت آنلاين در مجله proceedings of the national academy of science منتشر شده است. آيينه شهر 
 بدون شرح - عكس : ايرنا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون