جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2322- تاریخ : 1390/06/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

يك كارشناس مسايل تربيتي:
تقويت خودكنترلي در فرزندان، زمينه‌ساز استفاده صحيح از اينترنت است


گنده تر از دروغ


خـبـــــر

ماوس بدون مرز عرضه شد
امکان کنترل 4 رايانه با يک ماوس


کاريکلماتور


 يك كارشناس مسايل تربيتي:
 تقويت خودكنترلي در فرزندان، زمينه‌ساز استفاده صحيح از اينترنت است 


يك كارشناس مسائل تربيتي گفت: پدر و مادرها بايد از دوران كودكي خودكنترلي را براي فرزندان خود دروني كنند تا با ورود آنها به سنين نوجواني و جواني و هنگام استفاده از اينترنت، نگراني چنداني در خصوص ورود به سايت‌هاي نامناسب نداشته باشند.
اميرهوشنگ نقيبي در گفت‌وگو با ايسنا، ضمن تاكيد بر تقويت مهارت‌هاي خودكنترلي در فرزندان، اظهار كرد: اين مهارت‌ها به فرزند مي‌آموزد كه حضور يا عدم حضور يك بزرگتر تفاوتي در رعايت ارزش‌ها توسط وي ندارد.
وي با بيان اينكه اين مهارت‌ها با تمرين‌هاي بسيار ساده‌اي قابل تقويت هستند، عنوان كرد: به طور مثال مي‌توانيم در سنين كودكي به فرزند بگوييم «اگر توانستي تا فردا فلان خوراكي را نخوري، من اين امتياز را به تو مي‌دهم» و تمرين‌هايي از اين دست كه البته اگر تمام اين تمرين‌ها حالت بازي و دوستانه داشته باشد، اثر مثبتي بر شخصيت فرزند خواهد داشت.
نقيبي با بيان اينكه همه امكانات و لوازم در دسترس بشر، جدولي از معايب و مزايا دارند، اظهار كرد: اينترنت نيز يك چاقوي دولبه است كه از مزاياي آن مي‌توان به سرعت دسترسي به اطلاعات و علوم اشاره كرد، به عنوان مثال، در گذشته وقتي بزرگاني مثل شيخ طوسي يا علامه حلي مي‌خواستند كتاب بنويسند براي يافتن يك روايت گاهي ماه‌ها تحقيق و جستجو مي‌كردند، در حالي كه امروز در كمتر از يك دقيقه با فشردن چند دكمه مي‌توان روايت موردنظر و نيز، روايت‌هاي مربوطه را پيدا كرد.
اين كارشناس مسائل تربيتي به بازي‌هاي اينترنتي اشاره و اظهاركرد: بازي‌هاي اينترنتي كه از جذابيت بالايي برخوردارند، نه تنها كودكان و نوجوانان را بلكه افراد بزرگسال را نيز ساعت‌ها پشت ميز كامپيوتر مي‌نشاند، به گونه‌اي كه هر از چندگاهي در اخبار مي‌خوانيم فردي بر اثر نشستن چندروزه پشت كامپيوتر جان خود را از دست مي‌دهد.
وي افزود: اگر از دور حالت‌هاي يك كودك را هنگام بازي با رايانه مشاهده كنيم، متوجه رفتارهاي خشن او مي‌شويم كه اين موضوع نيز، از پيامدهاي ديگر بازي‌هاي رايانه‌اي است.
نقيبي همچنين تاكيد كرد: باز بودن روابط بين دو جنس مخالف در اينترنت و نيز آموزش‌هاي باز (آزادانه) جنسي در فضاي مجازي، قبح مسايل اخلاقي را در بين افراد نسل جديد شكسته است، به گونه‌اي كه طرح برخي مسايل در محيط خانواده و رعايت حريم پدر و مادر ديگر آن جايگاه والاي گذشته را ندارد.
وي ادامه داد: بعضا شاهد تشكيل خانواده در فضاي اينترنت هستيم، به طوري كه فرد در خانه در كنار همسر خود است، اما يك شريك ديگر در دنياي مجازي دارد و كم كم به زندگي واقعي او ضربه‌هاي جبران‌ناپذيري وارد مي‌شود.
نقيبي روش برخورد والدين با اينترنت را اين‌گونه شرح داد: اغلب والدين نسل گذشته كه اكنون فرزندان جوان دارند، آنها را در برخورد با اينترنت رها گذاشته‌اند كه شايد ناشي از عدم آگاهي از اين فضا است اين در حاليست كه عده‌اي ديگر كه فرزندان نوجوان و كودك دارند، به دو دسته تقسيم مي‌شوند، دسته نخست كساني هستند كه توانسته‌اند با ايجاد يك ارتباط خوب با فرزند او را گام‌به‌گام با اينترنت آشنا كنند و دسته دوم، والديني هستند كه يا خنثي هستند و يا آلوده استفاده نادرست از اينترنت شده‌اند و بعضا فرزندان خود را تشويق هم مي‌كنند.
به اعتقاد اين كارشناس مسائل تربيتي، والدين بايد به فضاي اينترنت وارد شوند و خود فرزندانشان را با آن آشنا كنند.
وي در خاتمه يادآور شد: نمايش سرنوشت افرادي كه از اينترنت ضربه خورده‌اند و اصطلاحا سرشان كلاه رفته است در برنامه‌هاي مختلف تلوزيوني، تاثير زيادي بر انتقال تجربيات به ديگران دارد. گنده تر از دروغ 


به خاطر يک مشت دلار
مهدي طوسي
بايد برگردي. اين جمله را به خودت مي گويي و بر مي گردي. به خودت مي گويي: مگر من نبودم که به خاطر يک مشت دلار ناقابل اين همه راه را برگشتم به سرزميني که در آن به دنيا آمده بودم. پس باز هم بايد بتوانم که به خاطر همان يک مشت دلار به سرزميني که به آن تعلق دارم برگردم.
تو به سرزميني که به آن تعلق داري بر مي گردي. به سرزمين که آن را دوست داري بر مي گردي. اما اين را نمي داني که اين بار واقعا به خاطر يک مشت دلار بر مي گردي و نه بيشتر! خـبـــــر 

فوايد بحث هاي خواهر- برادري

هميشه اختلاف بين فرزندان يکي از مهم‌ترين مشکلات والدين در سال‌هاي اوليه زندگي است. اما اکنون محققان اعلام کردند فرزنداني که در دوران کودکي با خواهر و برادرهاي بزرگ‌تر خود به مشکل مي‌خورند در زندگي آينده خود موفق‌ترند.دانشمندان در دانشگاه کمبريج متوجه شدند اختلافات و بحث‌هاي بين برادرها و خواهرها در اصل مهارت‌هاي اجتماعي، دايره لغت و رشد آن‌ها را افزايش مي‌دهد.با اين کار توانايي کودکان براي رقابت افزايش پيدا مي‌کند و آن‌ها بهتر مي‌توانند در مدرسه به موفقيت برسند. اين کودکان هم‌چنين شخصيت محبوب‌تري در بين ديگران پيدا مي‌کنند و بيش‌تر از ديگران توانايي‌هاي مديريتي خود را تقويت مي‌کنند که تمام اين فاکتورها به موفقيت در زندگي آينده آن‌ها کمک زيادي مي‌کند.دکتر هاگز از کالج نيوهام در کمبريج در اين باره گفت: تحقيقات من نشان مي‌دهد دعواها و اختلاف بين کودکان نه تنها مضر نيست، بلکه آن‌ها با اين کار بسياري از مهارت‌هاي زندگي را مي‌آموزند.به اين ترتيب والدين بايد بدانند که اين مرحله در زندگي نفش مهمي در بهبود ارتباطات اجتماعي کودکان در سال‌هاي آينده بازي مي‌کند.در اين مطالعات، محققان رفتار 250 کودک را در طول يک دوره مورد بررسي قرار دادند.و به اين نتيجه رسيدند که فرزنداني که خواهرو برادر دارند ، موفق ترند. تحقيقات نشان مي‌دهد دعواها و اختلاف بين کودکان نه تنها مضر نيست، بلکه آن‌ها با اين کار بسياري از مهارت‌هاي زندگي را مي‌آموزند. کودکان حتي مي‌توانند بعضي از مهارت‌ها را به والدين و بزرگسالان بياموزند. براي مثال آن‌ها بلافاصله بعد از آن‌که با يکديگر به مشکل برمي‌خورند سعي مي‌کنند اختلافات بين خود را حل و فصل کنند. اين موضوع مي‌تواند درسي براي بسياري از بزرگسالان باشد.کودکان به راحتي تشخصي مي‌دهند که آيا والدينشان بين آن‌ها و ديگر خواهر و برادرها با عدالت برخورد مي‌کنند يا خير. در حقيقت برخي از رفتارهايي که کودکان از خود نشان مي‌دهند بستگي مستقيم به اين موضوع دارد.دانشمندان با انجام تحقيقاتي متوجه شدند کودکان چيني عملکرد ضعيف‌تري در امتحانات مدرسه دارند. دليل اصلي اين موضوع اتخاذ سياست تک فرزندي در اين کشور است که باعث شده کودکان نتوانند بسياري از ارتباطات اجتماعي مهم را در محيط خانواده بياموزند.
تبيان


همايش بين المللي روانپزشکي کودک و نوجوان برگزار مي شود

چهارمين همايش بين المللي روانپزشکي کودک و نوجوان 19 تا 21 مهر ماه امسال در دانشگاه علوم پزشکي مشهد برگزار مي شود.
به گزارش مهر، دبير اجرايي همايش بين المللي روانپزشکي کودک و نوجوان گفت: اين همايش با هدف توجه به نظام سلامت و بهداشت روان کودکان و نوجوانان و راهکارهاي عملي گسترش و استقرار آن در کشور، هم‌انديشي و همکاري پژوهشگران و صاحبنظران رشته‌هاي مرتبط با حوزه سلامت روان کودکان و نوجوانان و ارائه نتايج پژوهش‌هاي جديد در حوزه‌‌هاي مرتبط در دانشگاه علوم پزشکي مشهد و با همکاري انجمن روانپزشکي کودک و نوجوان ، مرکز تحقيقات روانپزشکي و علوم رفتاري ، بيمارستان روزبه دانشگاه علوم پزشکي تهران و مرکز تحقيقات نوزادان برگزار مي شود.
ابراهيم عبداللهيان اختلالات روانپزشکي کودک و نوجوا ن، نشانه شناسي و تشخيص، آسيب‌شناسي رواني و سبب شناسي، هم ابتلايي، درمان، خدمات بهداشت رواني کودک، روش‌هاي ارزيابي روانشناختي و روانپزشکي، مسائل قانوني و اخلاقي، مطالعات بين فرهنگي، نظام سلامت و بهداشت روان کودک و نوجوان و بازنگري آموزش روان‌شناسي و روانپزشکي کودک و نوجوان در نظام آموزشي کشور را از جمله محورهاي اين همايش برشمرد.
دبير اجرايي همايش با اشاره به اينکه مهلت ارسال مقاله به اين کنگره به پايان رسيده است، اظهار داشت: علاقمندان براي کسب اطلاعات بيشتر و شرکت در اين همايش مي توانند به پايگاه اطلاع رساني همايش به نشاني http://www.mums.ac.ir/iccap مراجعه کنند. ماوس بدون مرز عرضه شد
  امکان کنترل 4 رايانه با يک ماوس 


شرکت مايکروسافت نرم افزاري به نام "ماوس بدون مرز" را عرضه کرد که به کاربر اجازه مي دهد حداکثر 4 رايانه را تنها با يک ماوس کنترل کند.به گزارش مهر، تازه ترين ايده غول نرم افزاري دنيا برنامه اي به نام "ماوس بدون مرز" است. اين برنامه به کاربر اجازه مي دهد که تنها از ماوس براي کنترل همزمان حداقل 4 رايانه در شبکه داخلي خود استفاده کند.با نصب اين نرم افزار بر روي هر يک از رايانه ها مي توان از ماوسي که به يکي از رايانه ها متصل است استفاده کرد."ماوس بدون مرز" نه تنها مي تواند استفاده همزمان از تعداد بيشتري از رايانه ها را فراهم کند و کمک کند که فضاي کمتري بر روي ميز اشغال شود همچنين اين امکان را فراهم مي کند که فايلها به سرعت از يک رايانه به ساير رايانه هاي اين شبکه داخلي منتقل شوند. کاريکلماتور 


گرگ به رمه زد ، رمه رم کرد.
بي کله تو سري خور نمي شود.
سياه پوستي ، «سياه مست» شد.
گام ارزان ترين وسيله ي نقليه است.
فقير هم مانند بناي خشتي از فقر آهن رنج مي برد.
گربه ي بي عُرضه به دنبال موش ، «سگ دو» مي زند.
حسين ناژفر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون