جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2310- تاریخ : 1390/06/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران- (شنبه)


آغاز احداث مجتمع بين‌المللي آفرينش‌هاي ديني و مذهبي کانون در قم


آغاز چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي کانون؛ 13 شهريور در اصفهان


 آغاز احداث مجتمع بين‌المللي آفرينش‌هاي ديني و مذهبي کانون در قم 

احداث مجتمع بزرگ بين‌المللي آفرينش‌هاي ديني و مذهبي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در شهر قم هم‌زمان با هفته دولت آغاز شد.

به گزارش روابط عمومي کانون، کلنگ احداث اين مجتمع در زميني به مساحت 12500 متر مربع با صرف هزينه‌اي برابر با 25 ميليارد ريال از محل اعتبارات سفر سوم مقام معظم رهبري به استان قم روز هفتم شهريور به زمين زده شد.

در اين مراسم که استاندار قم، مديرعامل کانون و جمعي از مسوولان استاني حضور داشتند فاطمه بنکدار دختر 12 ساله قمي نيز به نمايندگي از کودکان ايراني کلنگ احداث اين مجتمع بزرگ را در شهرک پرديسان اين شهر بر زمين زد.

قرار است مرحله نخست اين طرح طي دو سال با زيربناي 6 هزار و پانصد متر مربع به بهره‌برداري برسد.

در مراسم آغاز رسمي احداث اين پروژه، حجت‌الاسلام موسي‌پور استاندار قم بر توجه به ساخت اين مجتمع در زمان تعيين شده با توجه به تخصيص کل اعتبار آن تاکيد کرد.

اين مراسم هم‌زمان با هفته دولت و با عنوان در سايه سار کريمان در مجتمع کانون استان قم و به صورت مشترک با شرکت سهامي آب منطقه‌اي قم برگزار شد.

افتتاح بخش تکميلي مجتمع کانون و نخستين کتاب‌خانه پستي کانون استان قم هم‌چنين آغاز پروژه احداث مخازن آب شرب "دو برادران" و "يزدان" شهر قم از ديگر بخش‌هاي اين برنامه به شمار مي‌رفت.

استاندار قم در عين حال خاطرنشان کرد: پروژه ساخت مجتمع بين‌المللي ديني و مذهبي بسيار داراي اهميت و ارزش‌مند است و جاي آن هم در شهر قم است چراکه در اين شهر خوراک لازم براي فعاليت‌هاي مذهبي وجود دارد و اميدواريم از منافع اين مجتمع بچه‌هاي قم و ديگر شهرهاي کشور بهره‌مند شوند.

وي در اين آيين هم‌چنين تامين زيرساخت‌ها و ايجاد سخت افزارها را در کانون تنها يک ابزار و بستر براي فعاليت‌هاي نرم‌افزاري برشمرد و تاکيد کرد که اگر همه اين امکانات هم فراهم شود اما خوراک مناسبي در اختيار کودکان ونوجوانان قرار نگيرد سودي نبرده‌ايم در عين حال خوش‌بختانه مسوولان کانون در کشور و استان قم از اين دغدغه برخوردارند.

حجت‌الاسلام موسي‌پور با اشاره به اهميت شکل‌گيري شخصيت انسان در دوران کودکي يادآور شد که دين مبين اسلام دقيق‌ترين، ظريف‌ترين و زيباترين توصيه‌هاي خود را نسبت به پرورش فکر کودکان و نوجوانان در اختيار ما قرار داده است و کانون نبايد به سراغ تقليد از برنامه‌هاي ديگران برود. اگرچه مي‌شود تجربيات آنان را محک زد و چنان‌چه با ديدگاه‌هاي قرآن و عترت سازگار بود از آن استفاده کنيم.

وي وعده کرد همان‌گونه که تاکنون به کانون در زمينه توسعه فعاليت‌هايش کمک کرده است باز هم به اين کمک‌ها ادامه خواهد داد و گفت: امسال کمک ويژه‌اي به کانون از محل اعتبارات فرهنگي خواهيم کرد.

استاندار قم افزود کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي کانون را راه‌اندازي مي‌کنيم و کتاب‌خانه پستي هم فعاليتي بسيار با ارزش است.

سيد صادق رضايي مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نيز در اين آيين با اشاره به عنايت مقام معظم رهبري براي تخصيص اعتبار ساخت مرکز آفرينش‌هاي ديني و مذهبي اين مهم را نشانه اهميت ساخت اين مرکز بين‌المللي توسط کانون در قم دانست.

وي به مناسبت هفته ‌دولت هم‌چنين گزارشي از فعاليت‌هاي کانون ارايه کرد و توضيح داد: ساخت و توسعه مراکز کانون در دولت‌ نهم 50 درصد و در دولت دهم تاکنون 30 درصد نسبت به گذشته رشد داشته است که بيش‌تر اين توسعه هم از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبري و رييس جمهوري به استان‌ها صورت مي‌گيرد.

رضايي گفت که بيش از 840 مرکز کانون در سراسر کشور فعاليت مي‌کنند و 12 ميليون نفر (بر مبناي برنامه) طي سال گذشته از اين فعاليت‌هاي کانون استفاده کرده‌اند.

مديرعامل کانون يادآور شد درحالي‌که در 15 سال گذشته 30 عنوان فيلم انيميشن توليد شده بود تنها در سال گذشته 30 عنوان فيلم جديد ساخته شد. هم‌چنين در سال 1388 در مجموع 4 عنوان رمان براي نوجوانان منتشر شده بود که در سال 1389 تا‌کنون 20 عنوان جديد روانه بازار کتاب شده است.

رضايي گفت: مجموع امکانات دولت در اختيارما قرار گرفته است و بايد دست به دست هم بدهيم و فضايي ديني، علمي، مذهبي و قرآني براي بچه‌هاي کشور ايجاد کنيم و اين حق آن‌ها ‌است.

مديرعامل کانون پيرامون لزوم حساسيت در توليد محتواي مناسب براي کودکان و نوجوانان در کشور به اظهار نظر پرداخت و افزود: در کشورهاي غربي علي‌رغم اين که محدوديت‌هاي رفت‌وآمد و گمرکي براي تبادل کالا بين آن‌ها برداشته شده است ولي برخي از آنان براي ورود کالاهاي فرهنگي کشورهاي ديگر ويژه کودکان به کشور خود محدويت قايل شده‌اند و اجازه نمي‌دهند هر کالايي در اختيار فرزنداشان قرار بگيرد.

مديرعامل کانون اظهار اميدواري کرد که با صدور مجوز راه‌اندازي کتاب‌خانه‌‌هاي سيار روستايي کانون در قم، تا پايان برنامه پنج‌ساله 5 کتاب‌خانه سيار دراين استان راه‌اندازي شود و تمام روستاهاي استان قم تحت پوشش اين کتاب‌خانه‌ها قرار بگيرد.

در اين آيين هم‌چنين محمد مخلصي مدير کانون استان قم گزارشي از روند اجراي پروژه‌ها و برنامه‌هاي کانون اين استان به مناسبت هفته دولت ارايه کرد.

به گفته وي با افتتاح نخستين کتاب‌خانه پستي قم تعداد مراکز کانون اين استان به ده مرکز رسيده است.

مخلصي توضيح داد که اين کتاب‌خانه با دارا بودن 6500 جلد کتاب کار خدمات رساني به کودکان روستايي را آغاز مي‌کند و براي تجهيز و تامين فضاي آن 30 ميليون ريال هزينه شده است.

او يادآور شد بيش از 60 درصد مراکز کانون اين استان با عنايت‌هاي مقام معظم رهبري ساخته شده که ساخت مجتمع آفرينش‌هاي ديني و مذهبي نيز از آن جمله است.

به گفته وي زمين اين مجتمع را سازمان مسکن و شهرسازي استان در اختيار کانون قرار داده است و اداره کل نوسازي مدارس به عنوان مجري و شرکت آفتاب کوير به عنوان پيمانکار اين مجتمع را احداث خواهند کرد تا بچه‌هاي ايران و جهان از خدمات آن بهره‌مند شوند.

مدير کانون استان قم در عين حال گفت که به زودي اولين کتاب‌خانه سيار روستايي کانون نيز راه‌اندازي مي‌شود.

مخلصي توضيح داد که براي طرح توسعه و تکميل پروژه مجتمع کانون استان قم در 460 متر مربع 150 ميليون تومان هزينه شده است و ايجاد بخش نجوم و ترافيک و نمايندگي فروش محصولات بخشي از اين پروژه به شمار مي‌رود.

در اين مراسم حجت‌‌الاسلام بنايي نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مديران کل و مسوولان ادارات استان نيز حضور داشتند.

در پايان بهره‌برداري از بخش تکميلي مجتمع کانون و نخستين کتاب‌خانه پستي کانون استان قم نيز آغاز شد.

بخشي از اين برنامه نيز به سخنراني رييس شرکت سهامي آب منطقه‌اي قم و پيمانکار پروژه‌هاي احداث مخازن آب شرب قم اختصاص داده شده بود.


 آغاز چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي کانون؛ 13 شهريور در اصفهان 

چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با حضور 12 گروه داخلي و يک گروه خارجي طي روزهاي 13 تا 16 شهريور در اصفهان برگزار مي‌شود. محمد باقر آدوسي معاون فرهنگي کانون و دبير جشنواره در نشستي که با حضور خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي برگزار شد با اعلام اين خبر افزود: در مجموع 370 گروه نمايشي اعضاي مراکز کانون سراسر کشور در مرحله استاني با يکديگر به رقابت پرداختند و 60 گروه به مرحله منطقه‌اي راه يافتند تا از ميان آن‌ها و در جريان برگزاري جشنواره در پنج منطقه، 10 گروه اصلي توسط گروه داوري جشنواره براي شرکت در مرحله کشوري انتخاب شوند. دو گروه ميهمان نيز از کانون استان‌هاي اصفهان و خراسان جنوبي نمايش‌هاي خود را به صورت دو زبانه اجرا مي‌کنند و يک گروه خارجي نيز از کشور آفريقاي جنوبي در اين جشنواره هنري حضور دارد.

معاون فرهنگي کانون با اشاره به حضور اين گروه خارجي و ميهماناني از کشورهاي لبنان و افغانستان در جشنواره اظهار اميدواري کرد که اين رويداد فرهنگي دو سالانه بتواند در سال‌هاي آينده به سمت بين‌المللي شدن حرکت کند. به گفته وي علي رغم بين‌المللي نبودن اين دوره، گروه‌هاي خارجي ديگري نيز از کشورهاي مختلف براي شرکت در جشنواره اعلام آمادگي کرده بودند که برخي به دليل مشکل آماده نشدن ويزا يا دير اعلام کردن درخواست خود امکان حضور پيدا نکردند اما احتمال حضور يک يا دو گروه ديگر نيز تا روزهاي باقي مانده وجود دارد.

اين مقام مسوول کانون از اهميت نمايش عروسکي و تاثير آن بر فرآيند تربيت کودکان نيز در بخش‌هاي مختلف اين نشست سخن گفت و بر اين نکته تاکيد کرد که فرآيند اجراي نمايش توسط اعضا و تاثير اين فعاليت هنري و گروهي براي کودکان از اهميت بيشتري نسبت به تربيت و پرورش هنرمند حرفه‌اي برخوردار است.

آدوسي يادآور شد بچه‌ها در مراکز کانون با ساده‌ترين و ارزان‌ترين امکانات موجود دست به توليد تئاتر مي‌زنند و برآيند حرفه‌اي آن در مقايسه با اين فرآيند آموزشي و تربيتي براي کانون از اهميت کم‌تري برخوردار است.

دبير جشنواره با اشاره به 14 دوره برگزاري اين رويداد هنري، آماري قابل توجه ارايه کرد و گفت از سال 1376 تاکنون بيش از 190 گروه در اين جشنواره نمايش‌هاي خود را بر روي صحنه برده‌اند و بسياري از اين گروه‌ها اکنون به صورت حرفه‌اي فعاليت مي‌کنند در عين حال کانون همواره در عرصه نمايش عروسکي، بزرگاني را به جامعه معرفي کرده است. معاون فرهنگي کانون در پاسخ به سوالي پيرامون آغاز حرکت آموزش و پرورش براي توليد نمايش در مدارس کشور از اين اقدام استقبال کرد و گفت: آموزش و پرورش در اين زمينه دير اقدام کرد اما آغاز اين حرکت را به فال نيک مي‌گيريم چرا که معتقديم نمايش عروسکي به عنوان يک شيوه تربيتي و آموزشي غيرمستقيم مي‌تواند به جريان آموزش مدارس هم کمک کند.

بر اساس اين گزارش در اين نشست خبري سيد حامد عسگري‌فر مدير کانون استان اصفهان و مدير اجرايي جشنواره توضيح داد که مراسم گشايش جشنواره روز 13 شهريور و مراسم پاياني آن عصر روز 16 شهريور در تالار استاد فرشچيان اصفهان برگزار مي‌شود و گروه هاي نمايشي در همين سالن و سالن مجتمع کانون اين شهر واقع در پل فلزي نمايش‌هاي خود را بر روي صحنه خواهند برد.

به گفته وي همه امکانات براي برگزاري هرچه بهتر چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي در اصفهان فراهم شده است و نمايش‌ها هم به لحاظ شيوه‌هاي اجرا از تنوع بالايي برخوردار است. مدير اجرايي جشنواره برگزاري کارگاه ساخت عروسک براي کودکان و نوجوانان اصفهاني، برگزاري کارگاه تئاتر کاغذي توسط سهراب خواجه نژاد کارشناس کانون براي مربيان و کارشناسان کانون، نمايشنامه‌خواني، برپايي نمايشگاه عکس از جريان برگزاري 36 جشنواره استاني و منطقه‌اي کانون در سراسر کشور و نمايش عروسک‌هاي 31 استان کشور و مديريت تئاتر کانون را از جمله برنامه‌هاي جنبي اين جشنواره برشمرد. عسگري‌فر هم‌چنين از حضورتريلي سيار کانون در اصفهان و اجراي يک نمايش با مضمون ايران‌شناسي براي بچه‌هاي شهر اصفهان و مناطق محروم آن در هنگامه برگزاري جشنواره خبر داد.به گفته وي عروسک‌هاي غول پيکر دارا و سارا نيز در همين مدت در شهر اصفهان و در ميدان امام و بوستان‌هاي آن کارناوال شادي برپا مي‌کنند تا بچه‌هاي اين شهر از برگزاري جشنواره در شهر خود مطلع شوند. در اين نشست هم‌چنين حسين موذن مدير آفرينش‌هاي هنري و تئاتر کانون به پرسشي پيرامون داوري جشنواره و ملاک‌هاي کانون براي انتخاب داوران پاسخ گفت و تاکيد کرد که نگاه کانون به نمايش عروسکي نگاهي فرآيند محور است و به همين دليل قصد نداريم بچه‌ها بيش از حد وارد فضاي حرفه‌اي شوند چرا که اين امر به لحاظ تربيتي و روانشناختي اثرات مثبتي در پي ندارد و با همين نگاه در داوري مراحل استاني و منطقه‌اي جشنواره از کارشناسان مجرب کانون استفاده کرديم. وي در پايان توضيح داد که در مرحله منطقه‌اي احمد شهدادي، فرزاد زيدي‌نژاد و محمد علي يزدان‌شناس از کارشناسان کانون به داوري آثار پرداختند اما کار داوري مرحله کشوري بر عهده حسن دادشکر، علي اکبر حليمي و رسول فرقداني گذاشته شده است.چهاردهمين جشنواره نمايش عروسکي مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان روز 13 شهريور در اصفهان آغاز مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون