جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2310- تاریخ : 1390/06/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران- (شنبه)


سايه طلاق هاي زود هنگام بر زندگي جوانان


با ابداع روشي نوين؛پيش‌بيني توفان‌هاي خورشيدي امكان‌پذير شد


اما خـبـــــر


گنده تر از دروغ


تمرينات ورزشي، دومين داروي درمان افسردگي است


کاريکلماتور


 سايه طلاق هاي زود هنگام بر زندگي جوانان 

مرور جديدترين آمار ثبت احوال كشور نشان مي دهد ميزان طلاق در پنج سال گذشته، 37درصد رشد داشته و بيشترين آنها مربوط به زوجهاي با سن زير 30سال است.طلاق يكي از مقوله هاي بسيار پيچيده اجتماعي به شمار مي رود كه روانشناسان و جامعه شناسان از آن به عنوان مرحله آخر يك زندگي مشترك ياد مي كنند و معتقدند بايد راههاي ديگري جايگزين اين پديده ناهنجار قرار گيرد.

اما با وجود تمام تبليغات منفي عليه اين پديده، آمارها نشان مي دهد كه طلاق در طول 5سال گذشته با رشد چشم گيري روبه رو بوده و بسياري از زوجها، آن را بر هر راه ديگري ترجيح مي دهند و به راحتي تير خلاص را بر پيشاني زندگي مشتركشان رها مي كنند.

اين آمارهاي نجومي در حالي از سوي منابع رسمي كشور همچون ثبت احوال و سازمان اسناد ارائه مي شود كه توجه مسئولي را به خود جلب نمي كند و هيچ دستگاهي خود را موظف به پاسخگويي در اين مقوله نمي داند.

براساس آمار منتشر شده از سوي سازمان ثبت احوال كشور، آمار طلاق در سال 1384 برابر 84هزار واقعه بوده كه در سال 1389 به 137 هزار و 200واقعه رسيده است.

اين آمار نشان مي دهد كه طلاق در طول پنج سال بيش از 53هزار مورد افزايش پيدا كرده كه دلايل آن از سوي كارشناسان متفاوت اعلام مي شود. روند بررسي آمار طلاق به شكل ساده بيانگر اين است كه 84هزار طلاق در سال 1384 به 94 هزار مورد در سال 1384 رسيده است. همچنين اين آمار به 99هزار و 852واقعه در سال 1386 تبديل شده و در سال 1387 تا 110 هزار و 510واقعه مي رسد كه نشان از افزايش 11درصدي دارد. سير صعودي طلاق در سال 88 به اوج خود رسيده و 126 هزار زوج در كشور از هم جدا شده اند كه اين آمار در سال 1389 به 137هزار و 200 مورد افزايش يافته و ركورد عجيبي را در طلاق به جاي مي گذارد.در واقع طلاق در طول اين پنج سال 59/37 درصد رشد مثبت داشته است.

يكي از نكات قابل توجه در اين باره، آمار بالاي طلاق زوجهاي جوان بين 20 تا 29 ساله است كه در تمام اين پنج سال تكرار شده است. در واقع بيشترين آمار طلاق براي اين گروه است.

طبق اعلام سازمان ثبت احوال بيشترين آمار ثبت شده طلاق در سال 1386، براي مردان در گروه سني 25 تا 29 سال و براي زنان در گروه سني 20 تا 24 سال است.

همچنين در سال 89بيشترين آمار طلاق براي هر دو گروه مردان و زنان در گروه سني 25تا 29 سال بوده كه 65هزار مورد از طلاق را شكل مي دهد. بررسي ها و مطالعات سازمان ملي جوانان نشان مي دهد، طول مدت زندگي مشترك 2/15 درصد از كل طلاق هاي واقع شده در سال 85، كمتر از يك سال بوده و 9/28 درصد كمتر از دو سال، 4/39 درصد كمتر از سه سال، 2/47 درصد كمتر از چهار سال و 72 درصد كمتر از 10سال بوده است.نتيجه اينكه حدود سه چهارم از طلاق ها مربوط به زوجهايي بوده است كه كمتر از 10سال از زندگي زناشويي آنان مي گذرد.

دكتر محمد اسحاقي، معاون پيشين مطالعات و تحقيقات سازمان ملي جوانان، با عنوان اين مطلب كه روند افزايشي طلاق در نسل جوان جامعه بايد از سوي مراجع مسئول مورد بازبيني و بررسي قرارگيرد، مي گويد: بي توجهي به روند افزايشي طلاق در نسل جوان منجر به تشديد اين معضل در جامعه مي شود.سيدمطهر ، وكيل پايه دادگستري نيز در اين باره اظهار مي دارد، ناتواني جنسي، اعتياد، بيكاري، درآمد پايين و نپرداختن نفقه از سوي شوهر علت اصلي درخواستهاي طلاق در دادگاهها است كه متأسفانه پس از دو تا چهارسال زندگي مشترك ميان زوجين و بيشتر توسط زوجه اقدام مي شود.وكيل پايه يك دادگستري شفاف نبودن آمار پرونده هاي خانوادگي اعم از طلاق، مهريه و نفقه را از مهم ترين چالشهاي اجتماعي و حقوقي عنوان كرد، و مي افزايد: مسئولان، رسانه ها ومردم با دردست داشتن آمار دقيق و صحيح بهتر مي توانند براي پيشگيري از ازدواجهاي ناموفق برنامه ريزي و اقدام كنند.سال گذشته كميسيون اجتماعي مجلس همزمان با انتشار آخرين آمار طلاق اعلام كرد كه اين موضوع را در دست بررسي قرار مي دهد، همچنين استانداري تهران نيز عنوان داشت كه آمار بالاي طلاق در تهران بايد بررسي شود اما هيچ يك از دو نهاد مذكور تاكنون رهاوردي را در اين باره نداشته اند.


 با ابداع روشي نوين؛پيش‌بيني توفان‌هاي خورشيدي امكان‌پذير شد 

محققان دانشگاه «استنفورد» موفق به ابداع شيوه‌اي شده‌اند که مي توان با آن به درون خورشيد راه يافت و با استفاده از امواج صوتي، لکه‌هاي خورشيدي را در مرحله ابتدايي آنها شناسايي کرده و تا دو روز پيش از تشديد آنها، هشدار داد. به گزارش ايسنا، از ديدگاه فناوري انسان مدرن، خورشيد ظرف جوشاني از تاثيرات مخربي است که مي تواند بر سيستم‌هاي ارتباطي، سفرهاي هوايي، شبکه برق، ماهواره‌ها، فضاپيماها و فضانوردان حاضر در فضا تاثير ويران‌کننده‌اي داشته باشد.در صورتي که بتوان اختلالاتي مانند جرقه‌هاي خورشيدي و انفجارهاي جرمي آن را پيش‌بيني کرد، مي‌توان براي حفظ دستگاه‌هاي الکترونيکي حساس، اقدامات محافظتي لازم را پيش از توفان خورشيدي انجام داد.لکه‌هاي خورشيدي در مناطق فعال خورشيدي در ميدانهاي مغناطيسي قوي و متمرکز به وجود مي‌آيند و هنگام رسيدن به سطح خورشيد به صورت تيره قابل مشاهده هستند.انفجار جريانات مغناطيسي شديد باعث ايجاد توفان‌هاي خورشيدي مي شود که تاکنون با وجود تلاشهاي دانشمندان، کسي موفق به پيش‌بيني آنها نشده است.کليد اين شيوه جديد، استفاده از امواج صوتي است که با حرکت متلاطم پلاسما و گازها به طور مداوم درون خورشيد ايجاد مي شوند.


 اما خـبـــــر 

مطالعه و تماشاي تلويزيون در رختخواب موجب درد گردن مي‌شود

افراد در حين مطالعه کردن و تماشاي تلويزيون سر خود را براي مشاهده بالا نگه مي دارند، بنابراين فشاري که به ماهيچه‌ها وارد مي‌شود ممکن است باعث انقباض آنها و بروز درد در ناحيه گردن شود.

به گزارش خبرگزاري مهر، ذبيح الله برجسته فيزيوتراپيست، ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت:‌ وقتي افراد ناچار هستند ساعات طولاني در يک مکان خاص بنشينند، مانند نشستن در سالن تئاتر بهتر است که به طور متناوب پاهاي خود را روي هم انداخته و آنها را در اين حالت تعويض کنند، اين کار کمک مي‌کند که کمر و ماهيچه‌هاي ران از حالت سکون خارج شود.

وي با اشاره به اين که مبتلايان به کمردرد مزمن بايد تشک هاي بادي را کنار بگذارند، توصيه کرد: تختخواب موضوع مهمي است که بايد مورد توجه قرار گيرد، در اين خصوص توصيه مي‌شود هنگام شب در جاي خود حرکت و چرخش و جابه‌جايي داشته باشند و اگر از تشک‌هاي بادي استفاده مي‌کنند، آن را کنار بگذارند.

برجسته با تاکيد بر اين که مبتلايان به کمردرهاي مزمن از بلند کردن وزنه و اشياي سنگين خودداري کنند، تصريح کرد: وقتي به هر دليل واقعا ناچار مي‌شويد که شيء سنگيني را بلند کنيد، با خم کردن زانوها و نشيمنگاه کاملا بنشينيد و در حين بلند کردن شيء سنگين بايد آن را نزديک بدن خود قرار دهيد؛ به طوري که ماهيچه‌هاي پا، حداکثر فشار بار را تحمل کنند.

حرارت دستها رمز امنيتي عابربانکها را آشکار مي کند

تبهکاران در صورتي که بخواهند مي توانند به راحتي از حساب بانکي شما پول برداشت کنند، بدون اين که کوچکترين نشانه اي از سرقت ناجوانمردانه خود به جا بگذارند.

به گزارش مهر، کد ديجيتالي که بر روي صفحه کليد عابربانکها وارد مي کنيد تا به انجام نقل و انتقالات مالي بپردازيد، نشانه اي نامرئي از خود به جا مي گذارند که تبهکاران مي توانند بلافاصله از آن براي برداشت غير مجاز پول از حسابها سوءاستفاده کنند.

محققان دانشگاه کاليفرنيا سن ديه گو به تازگي اعلام کرده اند که پس از وارد کردن رمز عبور بر روي صفحه کليد عابربانکها، اثر حرارت انگشتان فرد بر روي کليدها به جا مي مانند.

در صورتي که فردي بلافاصله پشت سر کاربر به دستگاه ATM رجوع کند مي تواند با استفاده از يک دوربين فروسرخ ديجيتال کليدهايي که به تازگي فشرده شده اند را با دقتي 80 درصدي مشخص کنند، حتي در صورتي که يک دقيقه کامل از آخرين مراجعه به عابربانک گذشته باشد فرد مي تواند کليدهاي فشرده شده را با سرعت تعيين کند.اما در عين حال همان اندازه که مشخص کردن عددهاي فشرده شده براي تبهکاران با استفاده از يک دوربين حرارتي آسان است، دسترسي به کارت و مشخص کردن کد اصلي و مرتب کردن اعداد براي تعيين عدد نهايي کار دشواري است. همچنين اين شيوه هک کردن تنها بر روي کليدهاي پلاستيکي عملي خواهد بود، زيرا کليدهاي فلزي سيگنالهاي حرارتي گيج کننده اي از خود ساطع مي کنند و به اين شکل دقت تعيين کليدهاي فشرده شده پايين مي آيد.از سوي ديگر براي تهيه يکي از اين دوربينهاي فروسرخ فرد بايد در حدود 18 هزار دلار پول پرداخت کند، مبلغي که احتمالا هر تبهکاري را از سرقت کدهاي عبور امنيتي در عابربانکها منصرف مي کند. با اين همه هيچ يک از اين دلايل نمي تواند اين حقيقت را که ايمني دستگاه هاي عابربانک، به ويژه دستگاه هايي با کليدهاي پلاستيکي، از آسيب پذيري قابل ملاحظه اي برخوردارند را پنهان کند. حتي صفحه کليدهايي که در برخي از خودروها با کمک آنها باز مي شوند نيز در معرض چنين خطري قرار دارند.


 گنده تر از دروغ 

يك گل براي مهدي

مهدي طوسي

اين جوري مي گويند كه امير قلعه نوعي قرار است براي بازي با استقلال تهران كاري بكند كه هر كسي توان انجام آن را ندارد. او مي خواهد در اين بازي به مهدي رحمتي تعداد زيادي گل بزند و هر جوري كه شده براي زدن اين گل ها زودتر اقدام بكند!

اين جوري مي گويند كه قلعه نوعي گفته من راه هاي زدن گل به رحمتي را بلدم چرا كه يك سال با او بودم و راه هاي نفوذ به او را بلد هستم!

مي گويند قلعه نوعي گفته من در همان ثانيه اول بازي يك گل براي مهدي كنار گذاشتم!


 تمرينات ورزشي، دومين داروي درمان افسردگي است 

پژوهشگران عقيده دارند براي بيماران افسرده اي که در مقابل اولين شيوه درمان افسردگي مقاومت نشان داده اند، انجام تمرينات ورزشي بهترين انتخاب است.به گزارش ايسنا، دکتر مادهوکار تريودي از دانشگاه تگزاس و همکارانش براي بيماران افسرده در طيف سني 18 تا 70 سال که نسبت به داروهاي درمان افسردگي مقاومت نشان داده بودند برنامه ورزشي 12 هفته‌يي تجويز کردند. بر اساس نتايج اين تحقيق30 درصد بيماران که به طور ميانگين داراي هفت سال سابقه بيماري افسردگي بودند به طور کامل درمان شدند و 20 درصد ديگر شاهد بهبود چشمگير بيماري بودند.نتايج اين پژوهش همچنين نشان داد: تمرينات ورزشي متعادل براي زنان مفيد است و براي مردان ورزش سنگين بهتر جواب مي داد.


 کاريکلماتور 

مرگ خاطرات را «آفلاين» مي کند.

كله پا ، نگران ِ‌ مرگ ِ مغزي نيست.

يکه تاز ، قهرمان توليد ترافيک شناخته شد.

بهترين‎ خرمن‎ كوب در حزب باد شاغل است.

خانم حرف هاي همسرش را زير سبيلي رد کرد.

اخبار صبحگاهي بودار بود ، گوينده مسواک نزده بود.

حسين ناژفر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گلبرگ
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون