جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2291- تاریخ : 1390/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران- (دوشنبه)


به بهانه تولد يك دوست


تئاتر کاغذي وارد مراکز کانون مي‌شود


باران مهرباني در مراکز کانون


فراخوان مسابقه عكاسي گلدسته‌هاي دعا در لرستان


شرکت در آزمون جذب مدرس کانون زبان ايران


 به بهانه تولد يك دوست 

هر شهيد با اعطاي جان خود سرآغاز تولدي دوباره است براي خود و ديگران

17 مرداد سال‌روز شهادت افتخارآفرين شهيد صارمي است كه روز شهادت اين ستاره از عالم شهادت در بلندترين آسمان اسلام به نام روز خبرنگار ثبت شد.

خط سرخ شهادت به عنوان مظهر عبوديت و عشق الهي و پاي فشردن براي خداپرستي واصلاح زمين از لوث وجود ناپاكان به بهاي يافتن زندگي جاويد در "عند ربهم ليرزقون" تداوم خواهد داشت.

و ما به همراه ساير همكاران ساعي حوزه خبر و رسانه خوشحاليم كه در اين روز رهرو باشيم.

روابط عمومي و امور بين‌الملل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان


 تئاتر کاغذي وارد مراکز کانون مي‌شود 

 
تئاتر کاغذي از جمله شيوه‌هاي اجراي نمايش عروسکي در برخي کشورهاي جهان است که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در نظر دارد ترويج و اجراي آن را در مراکز خود در آينده‌اي دور آغاز ‌کند. به گزارش روابط عمومي کانون، روز گذشته نشستي براي ارايه گزارش سفر يکي از کارشناسان کانون به کشور فرانسه و شرکت وي در جشنواره بين‌المللي تئاتر کاغذي برگزار و در آن بر عزم کانون براي ترويج اين هنر نمايشي  تاکيد شد.

سهراب خواجه‌نژاد کارشناس هنري کانون استان خراسان رضوي به تازگي نمايش زال و رستم را با شيوه کاغذي در جشنواره تئاتر کاغذي فرانسه اجرا و در کارگاه آموزشي اين جشنواره شرکت کرد.

در اين جشنواره که با حمايت شهرداري‌هاي استان شامپاني فرانسه برگزار شد 17 گروه از کشورهاي مختلف جهان شرکت داشتند. هم‌چنين در کارگاه آموزشي نيز علاوه بر وي سه فرانسوي و يک اسپانيايي از آموزش‌هاي الن لکوک استاد اين رشته بهره‌مند شدند.

الن لکوک فرانسوي بيش از 30 سال در حوزه اجرا و توسعه اين شيوه نمايشي در سراسر جهان اشتغال داشته است و دبيري جشنواره تئاتر کاغذي فرانسه نيز بر عهده وي است.

اين در حالي است که اين شيوه نمايشي در ايران از چندان سابقه‌اي برخوردار نيست و يا به گفته خواجه‌نژاد سابقه دقيقي در اسناد تاريخ نمايش ايران از اين شيوه موجود نيست.

در همين حال ره‌آورد سفر خواجه‌نژاد به فرانسه در حالي بازگو مي‌شد که مديرعامل کانون و معاونان و مشاوران وي در جلسه ارايه گزارش اين سفر حضور داشتند.

کارشناس هنري کانون نيز از اين فرصت استفاده و در سخناني به ويژگي‌ها و قابليت‌هاي کاغذ اشاره کرد و از مسوولان کانون خواست اين شيوه ارزان و ساده در عين حال جذاب را در مراکز کانون سراسر کشور راه‌اندازي و گسترش دهند.وي سبک بودن، برش خوردن، کپي کردن، پاره شدن، انعطاف‌پذيري و مينياتوري و ارزان بودن را از ويژگي‌هاي کاغذ دانست که مي‌توان از آن براي اجراي نمايش عروسکي کاغذي بهره گرفت.در ادامه اين نشست مديرعامل کانون از معاونان خود خواست براي ترويج هنر تئاتر کاغذي در کتاب‌خانه‌هاي کانون راه‌کارهاي مناسبي پيدا کنند.

سيد صادق رضايي پيشنهاد کرد شيوه‌نامه اجراي تئاتر کانون توسط معاونت فرهنگي کانون و با همکاري مديريت آفرينش‌هاي هنري و تئاتر تدوين شود و ابتدا مراکز شروع به ساخت و اجراي نمايش‌هاي کاغذي کنند و پس از شکل گرفتن اين روش در مراکز، اين آثار در جشنواره‌ها نمايش داده شود.

وي در مرحله نخست از برگزارکنندگان جشنواره نمايش عروسکي کانون خواست که فرصتي را در اختيار سهراب خواجه‌نژاد قرار دهند که نمايشي کاغذي را در اين جشنواره که شهريورماه در اصفهان برگزار مي‌شود بر روي صحنه اجرا کند.

تهيه بسته‌اي از عروسک‌هاي کاغذي براي ارايه به بازار سرگرمي‌هاي سازنده از ديگر پيشنهادهاي مديرعامل کانون به معاون توليد خود براي توسعه اين هنر در کشور بود. رضايي يادآور شد که در درون اين بسته‌ها مي‌توان نرم‌افزارهايي آموزشي براي ساخت عروسک‌ها و نحوه اجراي اين نوع نمايش را عرضه کرد.

مدير عامل کانون هم‌چنين از استمرار برگزاري نشست‌هاي ويژه براي ارايه گزارش سفر مديران و کارشناسان کانون به خارج از کشور استقبال کرد و خواستار حضور جدي ديگر مديران و کارشناسان کانون در اين نشست‌ها شد.


 باران مهرباني در مراکز کانون 

جشن تولد قرآن در يزد

مراسم جشن تولد قرآن به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان و ماه نزول قرآن در ذهن بچه‌هاي مرکز شماره 2 يزد (سراي آذر يزدي) ماندگار شد.به گزارش روابط عمومي کانون استان يزد، اعضا و مربيان مرکز شماره 2 کانون پرورش فکري يزد به مناسبت فرا رسيدن ماه مبارک رمضان و نزول قرآن دست به دست هم دادند تا با برگزاري جشن تولد قرآن به استقبال اين ماه عزيز بروند.اين مراسم در روز قبل از آغاز ماه مبارک رمضان و با حضور مدير، معاونين و کارشناسان استان در سالن کتاب‌خانه مرکز شماره 2 يزد واقع در منطقه آزادشهر برگزار شد.

حسن آغاز برنامه، قرائت سوره مبارکه کوثر توسط الهام فلاح عضو مرکز شماره 2 بود. قصه‌گويي توسط سميرا احمدي، يکي ديگر از اعضاي مرکز و اجراي سرود انتظار توسط اعضاي دختر گروه سني ج و د، از ديگر برنامه‌هاي اين جشن بود.اجراي مسابقه با طرح سوالات قرآني توسط رقيه دوست فاطمي‌ها، مجري برنامه هم شور و هيجان ديگري به جشن بخشيد.صحبت‌هاي قرآني و صميمانه عليرضا جلالي مدير کانون استان يزد نيز به همراه اهداي جوايز از برنامه‌هاي خاطره‌انگيز اين جشن زيبا بود.پايان‌بخش اين برنامه نيز خاموش کردن شمع‌هاي کيک تولد قرآن توسط کل اعضا بود که عدد 1432 (تاريخ هجري قمري) را نمايش مي‌داد.

برگزاري هفتمين جشنواره ادبي “باران” در کامياران

اعضاي کودک و نوجوانان مرکز فرهنگي‌هنري کامياران استان کردستان هفتمين جشنواره ادبي “باران” را برگزار کردند.

به گزارش سايت پلاک 44، مهري اسدي مربي ادبي مرکز کامياران، با اعلام اين خبر گفت: کودکان و نوجوانان علاقه‌مند و صاحب‌قلم پس از ارسال فراخوان جشنواره، آثار ادبي خود را در قالب شعر، داستان و قطعه ادبي براي ما فرستادند که از ميان 60 اثر رسيده به دبيرخانه، تعداد 18 اثر از سوي داوران، به عنوان برترين آثار اين جشنواره معرفي شد.

وي در ادامه گفت: شکيلا وفايي، رويا اماني، روژين اماني، حامد مرادي، مجيد شيرواني، رازاوه رستمي، زانيار چشمه، نيما جواهري و سنا هدايتي، نگين فتاحي، مانيا صمدي، شکيلا مارابي، سنا قرباني، آيدا مراديان، کاميار محمدي و کياوش صادقي از برگزيدگان هفتمين جشنواره ادبي باران بودند.از برگزيدگان اين جشنواره طي مراسمي تقدير شد.

لازم به ذکر است، در طول سال کلاس‌هاي ادبي با نام “باران” در مراکز کانون استان با حضور اعضا برگزار مي‌شود.

برگزاري مسابقه بزرگ‌ترين "سيب سرخ"در کرمانشاه

مرکز فرهنگي‌هنري گهواره در استان کرمانشاه اقدام به برگزاري يک مسابقه با عنوان بزرگ‌ترين سيب سرخ کرده است.

بر اساس اين گزارش، شهر گهواره، از شهرهاي زيباي استان کرمانشاه است که داراي باغ‌هاي بزرگ سيب مي‌باشد. مربيان مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري شهر گهواره، با اين ويژگي مهم و بارزي که در اين شهر زيبا وجود دارد، تصميم گرفته‌اند که مسابقه‌اي را براي اعضاي اين مرکز ترتيب دهند.

پلاکارد اين مسابقه علاوه بر مرکز، در سطح اين شهر نيز نصب شده است، تا کودکان و نوجوانان علاقه‌مند 17-7 ساله، آمادگي خود را براي شرکت در اين مسابقه مهيج اعلام نمايند.

اين مسابقه از تاريخ دوم مردادماه آغاز و در دهم شهريورماه1390 به پايان مي‌رسد. شرکت‌کنندگان بايد "سيب"هاي سرخ خود را (که متعلق به باغ‌هاي خودشان مي‌باشد)، براي شرکت در اين مسابقه، به مرکز آورده و در آن‌جا وزن کنند.در پايان اين مسابقه، در مراسمي که در مرکز گهواره و با حضور مسوولان برگزار مي‌شود، از منتخبين تقدير خواهد شد.در برپايي اين برنامه ادارات مختلف نظير بخشداري و دهياري‌هاي گهواره نيز مشارکت فعال خواهند داشت.

رمضان در مراکز کهگيلويه و بويراحمد

طرح هر روز يک جزء در مهماني خدا همه روزه در ماه مبارک رمضان با حضور کارکنان دفتر کانون استان در محل نماز خانه کانون برگزار مي‌گردد.

در اين برنامه هر روز بعد از نماز ظهر يک جزء از قرآن مجيد تلاوت مي‌شود.

هم‌چنين کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اين استان با همکاري اداره کل کتاب‌خانه‌هاي عمومي استان يک دوره مسابقه نقاشي ويژه کودکان و نوجوانان با موضوع کتاب ورمضان برگزار کرد.

در اين مسابقه که با شرکت 90 نفر از اعضاي دختر و پسر مراکز فرهنگي‌هنري شماره 1 و2 ياسوج در محل کتاب‌خانه عمومي شهر برگزار شد اعضا اقدام به خلق آثار نقاشي خود با موضوعات کتاب و رمضان کردند.

بچه‌هاي لاهيجان در ميهماني رمضان

با هدف پرورش حس ديني و آشنايي با اماکن مذهبي و زيارتي اعضاي فعال مرکز فرهنگي‌هنري لاهيجان از حرم مطهر آقا سيد جلال الدين اشرف زيارت کردند.

در اين برنامه، اعضا و مربيان مرکز لاهيجان حرم مطهر آقا سيد جلال الدين اشرف را زيارت و براي سلامتي تمام کودکان و نوجوانان مسلمان دعا کردند تا به يمن اين زيارت همه اين عزيزان رمضاني پر قدر داشته باشند.

هم‌چنين به منظور آشنايي با مشاهير بزرگ ادبيات ايران از آرامگاه دکتر معين بازديد نمودند. گذراندن لحظات شاد و مفرح در کنار سفيدرود و شرکت در بازي گروهي و گردش در فضاي زيباي پارک ساحلي آستانه اشرفيه از ديگر برنامه‌هاي اين اردو بود.


 فراخوان مسابقه عكاسي گلدسته‌هاي دعا در لرستان 

 كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان لرستان به مناسبت ماه مبارك رمضان دومين دوره مسابقه عكاسي «گلدسته‌هاي دعا» را در سطح استان برگزار مي‌کند.موضوعات عکس‌هاي مسابقه شامل مساجد و بناهاي مذهبي، اولين سحر اولين افطار، شب‌هاي قدر ماه مبارك رمضان، راه‌پيمايي روز قدس و نماز عيد سعيد فطر تعيين شده است.

گروه سني شركت‌كنندگان نيز از 7 تا 17 سال و مربيان مراكز كانون عنوان شده که علاقه‌مندان مي‌توانند تا يك هفته بعد از پايان ماه مبارك رمضان آثار خود را براي شرکت در مسابقه به کانون استان ارسال کنند.هر شركت‌كننده مي‌تواند حداكثر 5 اثر را به دبيرخانه اين مسابقه ارسال کند.نشاني دبيرخانه بروجرد، خيابان امام حسين (ع)، 16متري حدادي پور، پارك كوثر، مركز فرهنگي‌هنري شماره 2 بروجردـ صندوق پستي 685 است.علاقه‌مندان جهت اطلاع بيش‌تر مي‌توانند با شماره تلفن 4448498-0662 تماس حاصل فرمايند.


 شرکت در آزمون جذب مدرس کانون زبان ايران 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون