جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2234- تاریخ : 1390/03/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(پنجشنبه)


نگــــــــــــاه

طلوعي :
چهار هزار دقيقه انيميشن در صدا و سيماي همدان توليد مي‌شود


عكس‌هاي «خاک و خون» اصلان ارفع در گالري شماره شش


كـارتـــون
ايران كارتون آرس - كوبا

اخبار كارتونيست


 نگــــــــــــاه 

« توي سرم بنگ بنگ مي‌کنند» شهرام انتخاب در گالري «آران»

مجموعه آثار شهرام انتخابي با عنوان « توي سرم بنگ بنگ مي‌کنند» همراه پرفورمنسي در گالري «آران» برپا مي‌شود. به گزارش ايسنا،اين هنرمند جوان ايراني كه اين روزها مقيم آلمان است ،در اين نمايشگاه آخرين طراحي‌، نقاشي و عکس‌هاي خود را به نمايش مي‌گذارد و در كنار آن شش ويدئو آرت را كه از سال 2003 به بعد ساخته به نمايش عمومي مي‌گذارد. همچنين در مراسم افتتاح اين نمايگاه پرفورمنسي با همکاري «بهرنگ صمدزادگان» اجرا مي‌شود.

نگاه جامعه شناسانه و مردم شناسانه به محيط اطراف در تمام كارهاي اخير انتخاب ديده مي‌شود و در ويدئو آرت‌هايش روايت‌هايي از زندگي مهاجران در غرب به تصوير كشيده شده است. كاترين بكر- نمايشگاه گردان و مورخ هنري كه در حال حاضر مديريت ويدئو فوروم برلين را برعهده دارد در يادداشتي درباره «رابطه ميان ويدئو پرفورمنس‌ها و طراحي‌ها در آثار شهرام انتخاب نوشته است:«در اثر ويدئوئي «من ؟‌.‌..» (سال 2004) شهرام انتخابي براي اولين بار در قامت «مهاجر» به صحنه مي‌آيد و از آن لحظه به بعد اين خود به مولفه مهمي در آثار هنري او تبديل مي‌گردد. شخصيت مورد نظر كه خود هنرمند است، كت و شلوار ارزاني پوشيده و دگمه‌هاي پيراهنش را تا گلو بسته و كفش‌هاي كهنه و از مد افتاده به پا دارد. با ژستي خودآگاهانه، هنرمند حالاتي به خود مي‌گيرد که اين شخصيت را متعلق به گروه اجتماعي «كارگران مهمان» تصوير مي‌کند. گروهي که از زمان جهش اقتصادي دهه 1950 در آلمان حضور دارند. با ايفاي نقش اين شخصيت،هنرمند كه خود بيش از 20 سال است كه در برلين اقامت دارد پيچيدگي‌هاي رابطه دوگانه «خودشناسي» و «درک ديگران از خود» را به تصوير مي‌کشد؛ مساله ديدن و ديده شدن.»

او در ادامه نوشته است:« از سال 2005 هنرمند در يك سلسله ويدئو پرفورمنس شخصيت «مهاجر» را به وجوه مختلف تقسيم مي‌كند ـ همچون بيماري چند شخصتي ـ و از اين طريق تفسير جديدي از شخصيت راديكاليزه شده ايده اوليه را به نمايش مي‌گذارد. با بازسازي کليشه تصور رايج از مهاجران، هنرمند بازتاب منفي مفاهيمي نظير مردسالاري، تروريسم و جنايتكاري ـ كه در جوامع غربي مخصوصا «پس از 11 سپتامپر 2001 رايج شده ـ را به چالش مي‌كشد. او با ايفاي نقش اين افراد، پرخاشگري بالقوه آنها را كه به واسطه حس پنهان تهديد به بيننده منتقل مي‌شود، به شخص خود ارجاع مي‌دهد و به واسطه شخصيت‌پردازي اين كليشه‌ها، كه موضوع توجه عموم هستند جلوه‌هاي سرافکندگي و بيزاري بروز مي‌يابند.»

اين مورخ آثار هنري معتقد است:« برخلاف آثار ويدئو و پروفورمانس و چيدمان هاي شهرام انتخابي که از شهرت جهاني برخوردارند، آثار طراحي او كمتر ديده شده‌اند. طي دهه‌ي گذشته، طراحي‌هاي او نيز وجوه مختلف نگاه كليشه‌اي جهان غرب در مواجهه با مهاجران خاورميانه‌اي و مسئله هويت و پيچيدگي ديدن و ديده شدن را به چالش کشيده‌اند. » كاترين بكر در ادامه نوشته است:« در سالهاي اخير ، طراحي به مركز ثقل آثار او تبديل شده است. او از تركيب ابزارهاي مختلف نظير قلم و كاغذهاي براق استفاده مي‌كند. اين مجموعه نيز مجددا با مفهوم خودنگاري مربوط است و جلوه‌هاي پرخاشگري فطري و خود تخريبي رابه تصوير مي‌کشد. درمقايسه با ويدئو پرفورمنس‌ها، طراحي‌ها به هنرمند اجازه مي‌دهند كه توصيف پيچيده‌تري از روند دروني و فاكتورهاي بيروني براي حركات قهرمان گونه ارائه دهد.

صورتهاي چندگانه هنرمند در اين طراحي‌هاي سوررئال و كاراكترهاي عجيب و روياگونه لايه گوناگوني را با هم تركيب مي‌كنند: اساطير، تصورات آخرزماني ، و عناصر امروزي . از اين طريق هنرمند لايه‌هاي جديدي از معنا را كه ريشه‌هاي عميق در پديده زيستن ميان دو فرهنگ در تاريخ انسان دارد باز مي‌نمايد.» به گزارش ايسنا،اين نمايشگاه روز جمعه ـ ششم خرداد ماه ـ افتتاح مي‌شود و علاقه‌مندان مي‌توانند روزانه از ساعت 11 تا 19 از اين آثار به نشاني هفت تير، خردمند ، کوچه دي، پلاک 12 ديدن كنند.

انيميشن "مزرعه کوچک ما" در گلستان
توليد مي شود

مسئول واحد هنرهاي تصويري حوزه هنري گلستان گفت: با تلاش اين واحد، نگارش فيلم‌نامه انيميشن "مزرعه کوچک ما" آغاز شده و بزودي به پايان خواهد رسيد.به گزارش مهر، مهدي ناظريان افزود: اين مجموعه به سفارش واحد انيميشن حوزه هنري استان و توسط هنرمندان گلستاني نگارش شده است.وي اظهار داشت: اين فيلم نامه انيميشن قرار است در آينده به صورت مجموعه‌اي 13 قسمتي توليد شود.وي اضافه کرد: در اين مجموعه انيميشن که با تکنيک خميري توليد مي‌شود، قصه يک خانواده کشاورز روستايي در شمال کشور روايت خواهد شد.ناظريان خاطرنشان کرد: برگزاري کارگاه‌هاي تخصصي فيلم‌نامه‌نويسي و آموزش هنرمندان با استقبال علاقه مندان روبرو بوده است و نگارش اين مجموعه نيز ماحصل تجارب و آموخته‌هاي هنرمندان گلستاني است که در کارگاه‌هاي فوق حضور فعالي داشته‌اند.


 طلوعي :
 چهار هزار دقيقه انيميشن در صدا و سيماي همدان توليد مي‌شود 

مدير کل صدا و سيماي مرکز همدان تاکيد کرد در حال حاضر حدود چهار هزار دقيقه انيميشن در ابن مرکز در دست توليد است.

علي طلوعي، مدير کل صدا و سيماي مرکز همدان در پاسخ به اين سئوال که چه تمهيداتي براي شناسايي نيروهاي جوان و با استعداد داريد، به مهر گفت: اين استان هنرمندان ارزشمندي را به عرصه فرهنگي کشور معرفي کرده که توليدات خوبي داشتند. معتقدم اگر سيستم مديريتي درست عمل کند، مراکزي چون همدان به طور پيوسته مي‌تواند برنامه‌سازان بيشتري را به عرصه‌هاي هنري معرفي کند.

وي در ادامه افزود: درهاي مرکز همدان به روي همه جوانان توانا باز است و با همين جوانان با انگيزه و برنامه‌هايي که داريم و حمايت‌هايي که مي‌شود، بي‌ترديد سال 90، سال مرکز همدان است.مدير کل صدا و سيماي مرکز همدان درباره توليدات انيميشن اين مرکز گفت: فرآيند برنامه‌سازي به گونه‌اي است که پيوسته آثار گوناگوني در مراحل مختلف طراحي، برآورد، توليد، ارزيابي و پخش هستند. اين روند در مرکز همدان به خوبي جريان دارد و امسال آثار متعددي به آنتن مي‌رسد.طلوعي خاطرنشان ساخت: در حال حاضر انيميشن‌هاي زيادي با موضوع‌هاي متنوع در حال توليد داريم از جمله سريال‌هاي "به چي فکر مي‌کني"، "نون و پنير و پسته"، "وزوزي"، "جوجه کوچولو"، "جوجه‌هاي کاغذي"، "زرد قرمز"، "من و داداشي"، "انار بانو"، "خرس کوچولو"، "بادکنک‌ها"، "شنگول و منگول"، "سرودهاي انقلابي"، "دوستان دريايي" و ...

وي در پاسخ به اين سئوال که از صدا و سيماي مرکز همدان به عنوان يکي از قطب‌هاي انيميشن نام برده مي‌شود، چطور به اين توفيق رسيده‌ايد؟ گفت: وقتي عنوان قطب توليد محصولي به مرکزي داده مي‌شود، اولين موضوعي که به ذهن مي‌رسد کميت محصول است. انيميشن هم از اين قاعده مستثنا نيست.

مدير کل صدا و سيماي مرکز همدان يادآور شد: در حال حاضر، شبکه همدان حدود چهار هزار دقيقه برنامه انيميشن در دست توليد دارد که در مراحل مختلف از طراحي شخصيت گرفته تا صدا‌گذاري و دوبله هستند. علاوه بر کميت، به لحاظ تنوع تکنيک هم مي‌توانم اشاره کنم که همکارانم در اغلب تکنيک‌هاي موجود انيميشن‌سازي در طول سه دهه گذشته کارهاي فاخري ارائه کرده‌اند.

طلوعي در پايان افزود: به لحاظ محتوا هم روي موضوع‌هاي متنوع کار شده است. از سوي ديگر وقتي موضوع آموزش و پويايي آن را به سه مقوله کميت، تکنيک و محتواي مناسب اضافه کنيم بسياري عوامل موفقيت را مي‌بينيم که به دست تواناي برنامه‌سازان مرکز و حمايت مادي و معنوي سيماي استان‌ها و مرکز انيميشن صبا، قطب انيميشن بودن مرکز را رقم زدند.


 عكس‌هاي «خاک و خون» اصلان ارفع در گالري شماره شش  

نمايشگاه عکس‌هاي اصلان ارفع با عنوان «خاک و خون» اين هفته در گالري شماره شش به نمايش گذاشته مي‌شود. به گزارش ايسنا،ارفع در اين مجموعه عكس‌هاي ديجيتالي از مراسم‌هاي مختلف 13 تابلو در اندازه‌هاي 30×45 و دو تابلو در اندازه 60×40 به نمايش مي‌گذارد. اصلان ارفع مهرماه سال 49 در تهران متولد شد و عكاسي را به كمك پدرش از هشت سالگي آغاز كرد و در 17 سالگي براي چند سال متوالي به عنوان دستيار كامران عدل كارش را ادامه داد. او عكاسي حرفه‌اي را از سال 68 با نشريه «دانستنيها» آغاز كرد و اين همكاري تا سال 78 ادامه داشت. در سال 72 تحصيلات خود را در رشته فيزيك به اتمام رساند و بعد از آن به مدت يك سال در روزنامه‌هاي ايران و «ايران ويج» مشغول شد و از سال 79 عكاسي مطبوعات را به صورت آزاد ادامه داد. ارفع تا كنون پروژه‌هاي مختلفي را در داخل و خارج از ايران عكاسي كرده كه از آن جمله مي‌توان به «گرگ سياه در ايران»،زنان پيش مرگه در شمال عراق»،زندگي مردم در شمال افغانستان» و «بچه‌هيا كار در ايران» اشاره كرد. آثار او نيز در نشريه‌هاي همچون نيوزويك،تايمز،نيويورك تايمز،اشپيگل،اشترن،پاري ماچ،پانوراما و ليبراسيون به چاپ رسيده است و به تازگي نيز كتاب «گرگ سياه در ايران» توسط انتشارات پاورهاوس منتشر شده است. اين نمايشگاه روز جمعه - 6 خردادماه - ساعت 17 تا 20 افتتاح مي‌شود و علاقه‌مندان مي‌توانند تا 16 خرداد ماه روزانه به غير از پنج‌شنبه‌ها به نشاني خيابان خردمند شمالي، کوچه هجدهم، پلاک 6، طبقه همکف،از ساعت 16 تا 19 از اين مجموعه عكس ديدن كنند. نگارخانه روزهاي شنبه 14 خرداد و يکشنبه مورخ 15 خرداد تعطيل است.


 كـارتـــون 
 ايران كارتون آرس - كوبا


 اخبار كارتونيست 

حراج آثار هنري آسيايي در بوستون

آثار هنري آسيايي در يك حراجي در بوستون به فروش مي‌رسند. به گزارش ايسنااز دوم تا چهارم ماه ژوئن (12 تا 14 خردادماه) كمپاني «اسكينر» در گالري شهر بوستون خود 1586 اثر هنري آسيايي را به حراج مي‌گذارد.اين آثار شامل نقاشي، مجسمه‌هاي برنزي، يشمي و ظروف چيني مي‌شوند. اين حراجي از طريق سايت «لايو آكشنيرز» به صورت آنلاين انجام مي‌گيرد. «اسكينر» اين آثار متعدد و بي‌نظير آسيايي را در سه فاز به حراج مي‌گذارد. يكي از قابل‌توجه‌ترين آثار موجود در اين حراجي مجسمه‌ي بودايي برنزي است كه پيشينه‌اي 9 قرني دارد. قيمت اين مجسمه‌ي قرن دوازدهمي 8 تا 12 هزار دلار پيش‌بيني شده است. يكي از آثار هنري كه قرار است در فاز سوم اين حراجي فروخته شود، مجسمه‌اي زمردين متعلق به قرن هجدهم است كه پيش‌بيني شده بين 10 تا 15 هزار دلار به فروش برسد. به گزارش لايو آكشنيرز، در ميان مجموعه نقاشي‌هاي اين حراجي تابلويي از «وو چانگ‌شو» هم ديده مي‌شود كه قيمت آن بين 80 هزار تا يك‌ميليون و 200 هزار دلار تخمين زده شده است. پس از 40 سال، نقاشي قرون وسطايي ايتاليايي به وطنش بازمي‌گرددنقاشي گمشده‌ي ايتاليايي پس از ‌40 سال به وطنش بازگردانده مي‌شود. به گزارش ايسنا، يك تابلوي نقاشي از آثار هنري قرن چهاردهم ايتاليا كه ‌40 سال پيش از صاحبش دزديده شده بود، به زادگاهش باز مي‌گردد. اين اثر هنري كه يك نقاشي سه تكه است بخشي از دزدي ‌33 ميليون دلاري سال ‌1971 از يك خانه در گويتوي ايتاليا بوده است. در اين تابلوي ‌6/1 در ‌9/1 فوتي حضرت عيسي (ع) در آغوش مريم مقدس ديده مي‌شوند. در اين سرقت، آثار هنري ديگري از جمله نقاشي‌هايي از دو هنرمند رئاليست ايتاليا «جيوواني فاتوري» و «سيلوسترو لگا» هم دزديده شده‌اند. اين نقاشي به «جاكوپول دل كاسنتينو» منسوب است. در سال ‌1973 موزه‌ي هنري «جي.بي. اسپورت» لكزينگتون آمريكا بدون اطلاع از دزدي‌بودن اين اثر، آن را به قيمت ‌38 هزار دلار خريداري كرد. به گزارش رويتر، اكنون با همكاري دادگستري ايالات متحده‌ي آمريكا و موزه‌ي «جي.بي. اسپيد» اين نقاشي قرون وسطايي به ايتاليا بازگردانده مي‌شود.

نمايشگاه هنر مقاومت تا 30 خرداد برپاست

نمايشگاه «هنر مقاومت» شامگاه 3 خرداد ماه در موزه‌ي هنرهاي معاصر فلسطين برپا شد. به گزارش ايسنا، اين نمايشگاه شامل 47 اثر هنر مفهومي، پوستر، عكس و نقاشي است كه به مناسبت سالروز فتح خرمشهر به روي ديوار رفته‌اند. اين آثار از رزمندگان و نيروهاي مقاومت مردمي حكايت مي‌كنند. تصاويري از شهيد همت و شهيد كشوري نيز در بخش نقاش به نمايش درآمده است. ناصر پلنگي، محمد حاج هاشمي، جمشيد آهنگراني، جاسم غضبانپور، عبدالحميد قديريان، محمد غفوري، آسيه مضرابي‌ و .... از جمله هنرمنداني هستند كه به ارائه‌ي آثار در اين نمايشگاه پرداختند. علاقمندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه از 4 تا 30 خردادماه به غير از روزهاي تعطيل به موز‌ه‌ي هنرهاي معاصر فلسطين واقع در ميدان فلسطين، خيابان طالقاني، خيابان برادران شهيد مظفر، تقاطع بزرگمهر، شماره 74 مراجعه كنند. ساعت بازديد از ساعت 10 الي 19 و پنجشنبه‌ها 10 الي 15 تعيين شده است.

ابراهيم حقيقي «حسرت درناها» را به گالري
مميز مي‌برد

ابراهيم حقيقي عكس‌هايي از درختان و پرندگان را در گالري مميز خانه هنرمندان ايران به نمايش مي‌گذارد. به گزارش ايسنا، اين مجموعه كه «حسرت درناها» نام دارد، دومين نمايشگاه عكس انفرادي ابراهيم حقيقي طي سال گذشته تا كنون است. حقيقي در مجموعه پيش رو كه به همت گالري شماره شش برگزار مي‌شود، بيش از 25 قطعه عكس از طبيعت شامل پرندگان و درختان را به نمايش مي‌گذارد. اين مجموعه در ادامه عكس‌هاي سفر ابراهيم حقيقي، از تاريخ 20 خرداد ماه در گالري مميز پيش روي مخاطبان قرار مي‌گيرد. اين طراح گرافيست ارديبهشت ماه سال گذشته نيز مجموعه‌اي از عكس‌هاي سياه و سفيد خود از معماري سال‌هاي 48 تا 54 ايران را با عنوان «عكس‌هاي سفر» در گالري «دي» به نمايش ‌گذاشت و همان زمان از برپايي نمايشگاه ديگري در سال آينده خبر داده بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات و نوجوان
كانون