جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2234- تاریخ : 1390/03/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(پنجشنبه)


کاريکلماتور


خـبـــــر


زنان، مردان مغرور را بر مردان شاد ترجيح مي‌دهند

يك استاد دانشگاه:
سن فرار دختران از 16 سال به 14 سال کاهش يافته است

كارشناس مسايل فرهنگي:
روش تربيتي درست، فرزندان را در كانون خانواده جذب مي كند


گنده تر از دروغ


اما خـبـــــر


 کاريکلماتور 

حسين ناژفر

روزنامه ي حق طلب ، شب نامه شد.‏

براي لقمه ناني ، قالي را به دار آويختند.‏

پرنده ، عاشق ايستگاه ِ درختي است. ‏

استخوان لاي زخم ، نرخ گوشت را پايين آورد.‏

اره ، دندان هايش را با درخت مسواک مي کند.‏

كشتي ِ عمرم ، در ساحل ِ عشقت پهلو گرفت.‏

صاحب خانه مستاجر را بدون " سوال" ، "جواب" مي كند.‏


 خـبـــــر 

مشاور را با شکست‌ عاطفي خود
سهيم کنيد

بهترين راه حل براي شکست عاطفي مراجعه به مشاور است. هر دو طرف بايد مراجعه کنند؛ هم کسي که اين شکست را متحمل شده و هم کسي که مي‌خواهد با او زندگي کند.

باشگاه جواني برنا،شکست عاطفي قبلي شخص را چه طور
مي توان تشخيص داد.چطور بدانيم شخص مقابل هنوز دلش پيش شخص قبلي هست يا نه؟

دکتر حمدالله رضاپور مدرس آموزش خانواده و مشاور ازدواج:بستگي دارد فردي که شکست عاطفي خورده،بخواهد زندگي جديد را شروع کند يا در اجبار اين کار را مي کند.

به هر حال در صحبت‌ها مشخص مي شود اگر اينگونه باشد، معمولا ياد و خاطري از گذشته بازگو مي شود.

يا مي توان از دوستان و آشنايان نزديک و مهم ‌تر از همه با مشاوره از مسايل آگاه شد.

همچنين بستگي دارد رابطه با شخص قبلي و شکستي که خورده شده تا چه حد بوده باشد، دوستي، عقد يا ازدواج.شدت در گيري عاطفي در دوران عقد و ازدواج براي فرد بيشتر از دوران دوستي است.

بهترين راه حل در اين مساله مراجعه به مشاور است. هر دو طرف بايد مراجعه کنند؛هم کسي که اين شکست را متحمل شده و هم کسي که مي خواهد با او زندگي کند.

يکي از مشکلات جوان‌ها مراجعه نکردن به مشاوره است. و اين مساله مشکل بزرگي است.حضرت علي(ع) مي فرمايد: کسي که مشورت مي کند خودش را با عقل ديگران شريک کرده.

زماني به دکتر براي بيماري جسمي مي رويم، زماني هم مسايل روحي و رواني نياز به دکتر دارد.

متاسفانه برخي از مشاوره استفاده نمي کنند، در صورتي که
مي تواند کارگشا باشد.

مشاوره هايي که هم بر بحث کارشناسي و هم بحث قرآني مشرف باشد، مي تواند راهنمايي بهتري انجام بدهد. در اين مساله لازم است که به مشاوره مراجعه کنيم.


 زنان، مردان مغرور را بر مردان شاد ترجيح مي‌دهند  

پژوهشگران کانادايي دريافتند که زنان، مردان خجول و مغرور را بر مردان شاد و خندان ترجيح مي‌دهند. به گزارش ايسنا، استاد جسيکا تريسي از دانشگاه کلمبيا و همکارانش با پژوهشي در مورد مردان مورد علاقه زنان دريافتند که جذبه مردان خندان و شاد براي زنان کمتر است و در عوض، مرداني که مغرور، عبوس و حتي خجالتي به نظر مي‌رسند، از ديدگاه زنان، بر مردان خندان ترجيح دارند. بر اساس نتايج پژوهشهاي به عمل آمده در اين خصوص که در مجله Emotion منتشر شد، برعکس مورد فوق، مردان، زنان شاد و خندان را بر زنان مغرور ترجيح مي‌دهند. تريسي مي‌گويد: اما خجول بودن بر جذبه هر دو جنس مرد و زن مي‌افزايد. نمايش خجالت در ارتباط با آگاهي از نُرم‌هاي اجتماعي است و اين مساله منجر به تقويت حس اعتماد در طرف مقابل مي‌شود.


 يك استاد دانشگاه:
 سن فرار دختران از 16 سال به 14 سال کاهش يافته است  

يك استاد دانشگاه معتقد است: طلاق، فقر، بيکاري والدين و خشونت‌هاي خانوادگي از مهمترين عللي است که زمينه را براي بروز پديده فرار از خانه فراهم مي‌کند.

مهدي زاير در گفت‌وگو ايسنا با اشاره به اين‌که ، خانواده گرمترين و مطمئن ترين کانون براي زندگي جوانان و نوجوانان است و تعامل با والدين نيز از شيرين ترين و دلنشين ترين تعاملات براي نوجوانان است، توضيح داد: امروز در بيشتر کشورهاي جهان، فرار از خانه به يک معضل اجتماعي تبديل شده است و در ايران نيز تحقيقات انجام شده در اين زمينه رشد روزافزون اين آسيب اجتماعي را نشان مي‌دهد.

اين استاد جامعه شناسي با اشاره به اين‌كه بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد 90 درصد از دختران فراري اعتياد دارند، افزود: طلاق ، فقر و بيکار ي والدين و خشونت هاي خانوادگي نيز از مهمترين علت هايي است که زمينه را براي بروز پديده فرار از خانه فراهم مي کند.

وي عنوان كرد: گرفتار شدن در باندهاي قاچاق مواد مخدر، سرقت و فحشا، بيماري‌هاي مهلک نظير ايدز، امکان کشته شدن به دلايل مختلف، از دست دادن آينده و بي هويتي از پيامدهاي فرار دختران از خانه است.

اين استاد دانشگاه عنوان كرد: محيط نامناسب خانواده، تناسب نداشتن فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي والدين و شيوه‌هاي تربيتي متفاوت آنها و برخوردهاي ضد و نقيضي که ممكن است با فرزندان شان داشته باشند، نوجوانان را دچار تضاد مي‌کند؛ ممكن است در اين شرايط، بهترين راه را براي برون رفت و خلاصي از اين محيط، فرار از خانه ببينند.

زايرتصريح کرد: فرار دختران عمدتا در سنين نوجواني رخ مي‌دهد چرا که آنها به دنبال هويت خودشان هستند و از آنجا كه راه درست را نمي‌دانند سردر گم مي‌شوند.

وي با بيان اين‌كه هر اتفاقي که در پيرامون اين نوجوانان رخ بدهد، فکر مي‌کنند مقصر، آنها هستند، افزود: اين افراد در چنين شرايطي ممكن است تحمل مشکلات را نداشته و احساس ناامني کنند و چون فضاي خانه نيز نمي‌تواند به آنها آرامش بدهد، بنابراين خانه را ترک مي کنند.

اين جامعه شناس با بيان اين‌كه يكي از مهمترين علل فرار دختران از خانه، ناسازگاري با والدين است، اظهار داشت: طبق بررسي‌هاي انجام شده 58.9 درصد ناسازگاري با والدين، 16 درصد اغفال، 13 درصد احساس امنيت نكردن در خانواده، 15 درصد وضعيت اقتصادي ،5.12 درصد طلاق والدين، 7 درصد گرايش به مسايل انحرافي، 5.12 درصد ازدواج‌هاي ناموفق، 5.12 درصد اعتياد، و 0.5 درصد مشکلات رواني عامل فرار دختران بوده است.

او با اشاره به اين‌که طبق بررسي‌هاي انجام شده تنها در 14 درصد موارد و پس از بازگشت فرزندان، خانواده، رفتار مناسبي با دختر فراري داشته است، افزود: نکته مهم تر اين است که بسياري از اين افراد براي اولين بار از سوي نزديکان خود مورد تعرض قرار مي گيرند.

وي تصريح كرد: طبق آمار ارايه شده 36 درصد دختراني كه براي بار دوم از خانه فرار
مي کنند از سوي اعضا خانواده مورد سوء استفاده قرار مي گيرند؛ 33 درصد تنبيه، 6 درصد به گدايي و 13 درصد به خريد و فروش مواد مخدر وارد مي‌شوند.

وي با اشاره به اين‌كه سن فرار دختران از 16 سال به 14 سال کاهش يافته است، عنوان كرد: با وجود آن‌که مسوولان سعي دارند با اين معضل برخورد نمايند، اما آمار نشان مي‌دهد که
پديده اي به نام فرار دختران رو به افزايش است به طوري که هر ساله 15 تا 20 درصد به آمار قبلي اضافه مي‌شود.

مهدي زاير خاطرنشان کرد: برخوردهاي جبري، انتظامي و محدود کردن، ازجمله شيوه هاي سنتي برخورد با اين پديده است که تجربه نشان مي‌دهد درصد زيادي از دختران تحت اين شيوه ها پس از بازگشت دوباره اقدام به فرار مي‌کنند، اما شيوه‌هاي جديد، آموزش مهارت‌هاي زندگي به خانواده‌ها و نوجوانان، آموزش راه‌هاي تربيت نوجوانان و تربيت فرزند که منجر به هويت يابي صحيح اين دختران مي‌شود، اثرات
مناسب تري دارد.


 كارشناس مسايل فرهنگي:
 روش تربيتي درست، فرزندان را در كانون خانواده جذب مي كند  

كارشناس مسايل فرهنگي گفت: والدين به ويژه مادران با روش تربيتي درست، موجب جذب بيشتر فرزندان در كانون گرم خانواده شوند.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين'محمد حسن راستگو' افزود: مادران بايد بدانند كه استفاده از روش هاي تربيتي ملايم و بدون هر گونه خشونت و عصبانيت، باعث مي شود تا مسير پيشرفت كودكان خود را هموار سازند.

وي به گوشه هايي از برخورد حضرت فاطمه زهرا (س) با فرزندان بزرگوارشان اشاره كرد و گفت: ايشان با رفتاري سرشار از احساس و عاطفه و لحني مملو از طنين عشق، فرزندان خود را فرا مي خواندند و كارهايشان را گوشزد مي كردند.

راستگو اظهار داشت: اين بانوي بزرگوار، هيچگاه فرزندان و حتي همسرشان را با صدايي بلند يا خشن، خطاب نكردند و كلامشان هميشه همراه با لطافت و مهرباني بود.

راستگو ادامه داد: مادران بايد رفتار حضرت فاطمه زهرا (س) را سرلوحه زندگي خود قرار دهند و اين نوع رفتار را در محيط خانواده بكار گيرند تا فرزنداني صالح و درستكار براي حضوري موثر در جامعه، پرورش دهند.


 گنده تر از دروغ 

حبيب خدا نكند تو پرواز بكني!

مهدي طوسي

گفته مي شود كه علي دايي بعد از اينكه ناصر حجازي دار فاني را وداع گفت رفت و تا مي توانست حبيب كاشاني را در آغوش گرفت و بوسيد و به او گفت من ديگر تحت هيچ شرايطي عليه تو و باشگاه مصاحبه نمي كنم. من قول مي دهم كه ديگر هيچ جا از قول من نخواني كه دايي اين را گفت و دايي آن را گفت.دايي به پهناي صورت اشك مي ريخت و مي گفت: حبيب خدا نكند تو پرواز بكني. من اين را خيلي جدي عرض مي كنم!


 اما خـبـــــر 

پژوهشگران: کار در منزل، استرس بيشتري دارد

پژوهشگران آمريکايي عقيده دارند انجام كار در منزل، سطح بيشتري از استرس را به دنبال دارد. به گزارش ايسنا، منطقه کرمانشاه، دربي ساکسبي و رنا گراش از دانشگاه کاليفرنيا در خصوص جامعه آماري تحقيق خود - مردان و زناني که کارهاي منزل را انجام مي‌دادند - آزمايش چهار مرحله‌اي بزاق در طول روز را انجام دادند. هدف آن‌ها کشف ميزان هورمون استرس‌زاي کورتيزول در بدن بود که در اوايل صبح و در موارد استرس‌زا سطح آن در خون افزايش مي‌يابد. هورمون کورتيزول، خواب، وزن و مقاومت سيستم ايمني بدن را تحت تاثير قرار مي‌دهد. بر اساس نتايج اين تحقيق که در مجله Family Psychology منتشر شد، اصولا ميزان کورتيزول به طور طبيعي در طول روز کاهش مي‌يابد، اما در مورد افرادي که کار منزل را انجام مي‌دهند در زمان عصر سطح آن همچنان بالاست و بازيابي کورتيزول از بعد از ظهر تا عصر به شکل ضعيفي صورت مي‌گيرد. بر اين اساس پژوهشگران تاکيد دارند نوع تقسيم کار در ميان زوجين مي‌تواند بر سلامت آن‌ها تاثير بگذارد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات و نوجوان
كانون