جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2233- تاریخ : 1390/03/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)


قـلـم معـلــم


از گوشه و كنار


جزئيات ثبت‌نام دانش‌آموزان در سال تحصيلي جديد اعلام شد


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)

كاغذ اخبـار


 قـلـم معـلــم 

ويژگي ها و اهداف برنامه درسي تعليمات اجتماعي

محمدمهدي ناصري

قسمت سوم

فعاليت هايي که در کتاب هاي تعليمات اجتماعي عهده دار چنين نقشي هستند، عبارتند از:

الف) در ضمن هر درس، فعاليت هايي با عناوين متفاوت مانند «گفت و گو کنيد» ، «نمونه بياوريد»، «دليل بياوريد» و... آمده اند. انجام اين فعاليت ها با نظارت و هدايت دبيران و مشارکت و تعامل دانش آموزان ميسرمي شود.

ب) بخش «خلاصه کنيد» از دانش آموزان مي خواهد که در خارج کلاس، نکات مهم و اساسي هر درس را خلاصه کنند. سپس در جلسه بعد، با نظارت و هدايت دبير محترم و مشارکت دانش آموزان، اين خلاصه ها در شکل فعاليت گروهي با يکديگر مقايسه و اصلاح شوند.

ج) در متن هر درس، در جاهاي مناسب سؤال هايي گنجانده
شده اند. هدف از طرح اين سؤال ها، برانگيختن کنجکاوي دانش آموزان و فعال کردن و مشارکت آن ها در يادگيري مفاهيم و مهارت ها و رسيدن به هدف هاي موردانتظار است.

د) عناوين اصلي هر درس به صورت سؤال مطرح شده اند اين سؤال ها زمينه مناسبي را براي فعاليت و مشارکت دانش آموزان ايجادمي کند. ضمنا عنوان بخشي از بعضي درس ها، به انتخاب
دانش آموزان تعيين مي شود. اين فعاليت نيز بهتر است به صورت گروهي و با مشارکت همه آنان انجام پذيرد.

هـ) در انتخاب تصويرها و عکس ها به قابليت آن ها در آموزش مفاهيم، القاي ارزش ها و نيز فعاليت و مشارکت دانش آموزان در يادگيري توجه شده است. توضيحات و سؤال هايي که زير تصويرها درج شده اند، زمينه اي براي فعال کردن و مشارکت دانش آموزان در فرآيندياددهي-يادگيري به شمارمي روند.

و) براي بخش «بپرسيد و پاسخ دهيد»، لازم است دانش آموزان به صورت فردي خارج از کلاس و بعد از مطالعه مجدد مطالب، چندسؤال اساسي درباره آن مطرح کنند و خود به اين سؤالات پاسخ دهند. سپس در جلسه بعد، با نظارت و هدايت معلم و مشارکت دانش آموزان اين سؤالات بررسي و اصلاح شوند. اهداف هرفصل و هر درس
مي تواند معلم را در کار هدايت دانش آموزان ياري دهد.

ادامه دارد.....

برگرفته از مجله رشد آموزش راهنمايي تحصيلي، دوره شانزدهم، فروردين 1390


 از گوشه و كنار 

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران:

هر مدرسه بايستي داراي انجمن علمي و نشستهاي علمي باشد

سيزدهمين همايش دانش‌آموزي نجوم و گردهمايي پايان سال انجمنهاي پژوهش‌سراي رازي در مکان کانون سميه شهرري برگزارشد. در اين همايش گلزاري معاون آموزش متوسطه اداره کل شهرستانهاي استان تهران و تعدادي از مسئولين اداري ومحلي شهر ري حضورداشتند. گلزاري معاون آموزش متوسطه اداره کل تشکيل انجمنهاي علمي در پژوهش‌سرا را ضروري دانست و به اين نکته اشاره کرد که جلسات علمي نبايستي فقط در پژوهش سراها برگزارشود بلکه هر مدرسه بايستي داراي انجمن علمي و نشستهاي علمي باشد. گلزاري در مورد دانش آموزان نوانديش و مبتکران و خلاق و داراي پروژه‌هاي علمي گفت: اين دانش‌آموزان بايستي در نشست‌هاي علمي ساير مدارس دعوت شوند و اطلاعات علمي از اين طريق در بين دانش‌آموزان توسعه يابد. در بخش اختتاميه همايش دانش آموزان موفق در انجام پروژه‌هاي علمي با دريافت لوح تقدير و هديه مورد تشويق قرارگرفتند. لازم به توضيح است که پژوهش سراي دانش آموزي محمدبن زکرياي رازي ناحيه يک شهرري با بالاترين توليدات علمي در سطح پژوهش‌سراهاي دانش آموزي کشور، سه سال پياپي به عنوان پژوهش‌سراي برتر از طرف وزارت متبوع انتخاب شده است.

از زنان فرهنگي برگزيده تقديرشد

خبرنگارشاپرک-نغمه علي بيک زاده

همايش بزرگ زنان فرهنگي با حضور وزير آموزش و پرورش در سالن حجاب برگزارشد. به گزارش شاپرک در اين جلسه از سي و يک نفر از بانوان فرهنگي برگزيده تقديرشد. اسامي زناني که در اين جلسه مورد تقدير قرارگرفتند از اين قراراست: فاطمه قربان، مهري سويزي، مريم خليل وند، ژيلافيروزي، مرضيه مسگرزاده، مينوطاهري، روياجهاندوست، زهرا شفاعت، زهرا خسروي، مريم خسرويان، فرحنازمقيس، فاطمه فاخر، نسرين عليخاني، بتول پناهي بروجردي، زهرا پورمحمدي، لاله ذبيحي، فرشته فهميده، فرناز بيگي، زهره حسيني، افسانه مسجل، پريسيما ماجدي، فخرالسادات ميرسعيدقاضي، لاله رحماني، رقيه سادات نقوي، طيبه محرمي، حوريه احسان پور، محترم ماهي، عفت صارمي جعفري، پروين فرشادجو، شکوفه سهيلي و مطهره اکبري . شاپرک توضيح مي دهد که کليه اين اشخاص از کارکنان وزارت آموزش و پرورش بوده اند و تنها مطهره اکبري دانش آموز مي باشد.

اسامي برگزيدگان مسابقه اينترنتي علمي – تخصصي زمين شناسي آموزش و پرورش شهرتهران

گروه زمين شناسي اداره کل، در هفته بزرگداشت مقام معلم، مسابقه علمي - تخصصي online از کتاب زمين شناسي فيزيکي (فرآيند هاي بيروني) انتشارات دانشگاه پيام نور برگزارنمود. بنابر گزارش شاپرک و به نقل از روابط عمومي اداره کل آموزش وپرورش شهرتهران، برگزيدگان آزمون علمي- تخصصي زمين شناسي از بين 62 نفر شرکت کننده به شرح زير اعلام شدند : معصومه همراهي از منطقه يک، تهمينه جمالي از منطقه هفت، سوسن شيرازي از منطقه هفت، ماهرخ فرود از منطقه 5 و 6، هاله تيمورزاده از منطقه 9، ليلا راز از منطقه دو و شش، فلوريا خرازي از منطقه هفت، مژگان خجو از منطقه پانزده، طاهره پورحق وردي از منطقه پنج، مريم عابديني از منطقه 5


 جزئيات ثبت‌نام دانش‌آموزان در سال تحصيلي جديد اعلام شد 

در بخشنامه اي كه وزير آموزش وپرورش براي ثبت نام سال تحصيلي جديد صادر كرد، آمده است: ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان مدارس دولتي و غيردولتي صرفاً از طريق سامانه اينترنتي انجام مي‌شود و دريافت هرگونه وجه براي کلاس‌هاي فوق‎برنامه، مجلات رشد يا امتحانات احتمالي تا پايان شهريورماه ممنوع است. به گزارش «توانا»، در بخشنامه وزير آموزش وپرورش که به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌هاي کشور ابلاغ شده، آمده است: با عنايت به نزديک شدن زمان ثبت‌نام دانش‌آموزان و دغدغه‌هاي اوليا، بر ضرورت اجراي ضوابط و مقررات ثبت‌نام تأکيدمي‌شود چراکه رضايت دانش‌آموزان و خانواده‌هاي آنان و مسئولان را درپي خواهد داشت. پس شايسته است با تدبير، حسن خلق، پاسخگويي قانع کننده و اهتمام کافي و به‏کارگيري همه امکانات و ساز و کارهاي لازم، با تکيه بر تجارب موفق سال‌هاي گذشته، اقدامات مورد نظر به مرحله اجرا درآيد. اين بخشنامه مي‌افزايد: ستاد نظارت بر ثبت‌نام دانش‌آموزان در سطوح استان، شهرستان، منطقه و ناحيه تشکيل شود و با بررسي مشکلات عمومي و مشترک، شيوه‌هاي مناسب براي سهولت انجام کار به ويژه در شهرهاي بزرگ به کارگرفته شود.

* ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان از طريق سامانه اينترنتي انجام مي‌شود

در اين بخشنامه آمده است: وضعيت واحدهاي آموزشي از نظر جنسيت، نوع مدرسه، دوره تحصيلي و يک يا دونوبته بودن قبل از شروع ثبت‌نام مشخص و ساماندهي شود؛ تمام هنرستان‌هاي دولتي ملزم هستند در حد ظرفيت خود حداقل دو کلاس از دانش‌آموزان سال اول متوسطه را ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان مدارس دولتي و غيردولتي صرفاً از طريق سامانه اينترنتي انجام و زمينه‌هاي لازم براي تحقق اين موضوع مهيا شود.

* ثبت‌نام دانش‌آموزان تمام پايه‌هاي تحصيلي مدارس عادي بدون برگزاري آزمون ورودي صورت مي‌گيرد

اين بخشنامه ادامه مي‌دهد: تاريخ شروع ثبت‌نام تمامي دانش‌آموزان به استثناي پايه اول ابتدايي، اول تيرماه خواهد بود. ثبت‌نام دانش‌آموزان تمام پايه‌هاي تحصيلي در مدارس دولتي، عادي بدون برگزاري آزمون ورودي، مصاحبه، شرط معدل، نمره و غيره و صرفاً بر اساس محدوده جغرافيايي مدارس صورت گيرد. آموزش وپرورش شهرستان، منطقه و ناحيه، محدوده مدارس را بر اساس تراکم جمعيت و ظرفيت مدارس همجوار تعيين و ابلاغ کند؛ ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس همجوار دو منطقه و ناحيه آموزشي بنا به تشخيص ستاد ثبت‎نام اداره‌کل صورت گيرد.

*بخشي از ظرفيت ثبت‌نام مدارس به ثبت‌نام دانش‌آموزان در شهريور اختصاص مي‌يابد

اين بخشنامه مي‌افزايد: پذيرش دانش‌آموز در مدارس غيردولتي، شاهد، ايثارگران، نمونه دولتي، استعدادهاي درخشان و مدارس استثنايي بر اساس دستورالعمل‌هاي مربوط انجام شود. مديران مدارس موظفند بخشي از ظرفيت مدرسه را به ثبت‌نام دانش‌آموزان در شهريورماه اختصاص دهند و از تکميل کردن ظرفيت کامل ثبت‌نام قبل از موعود مذکور پرهيز کنند ضمناً ترتيبي اتخاذ شود تا امکان ثبت‌نام فرزندان ايثارگران و فرهنگيان (شاغل و بازنشسته) در آموزشگاه مورد نظر آنان فراهم آيد. مديران مدارس مي‌توانند از فرزندان کارکنان دولت در آموزشگاه‌هاي نزديک محل کار والدين آنها متناسب با ظرفيت مدرسه ثبت‌نام به عمل آورند.

* دريافت هرگونه وجه براي کلاس‌هاي فوق برنامه تا پايان شهريور ممنوع است

اين بخشنامه ادامه مي‌دهد: ثبت‌نام از دانش‌آموزان و سوادآموزان تبعه کشورهاي افغانستان و عراق مقيم ايران بر اساس ماده واحده مصوبه جلسه 678 مورخ 30 آذرماه 89 شوراي عالي انقلاب فرهنگي و ساير قوانين مربوط انجام شود. دريافت شهريه و هرگونه کمک‏هزينه تحصيلي رسمي و اخذ تعهد به‏استثناي وجوه مربوط به بيمه و کتب درسي هنگام ثبت‌نام در مدارس دولتي ممنوع است. دريافت هرگونه وجه براي کلاس‌هاي فوق‎برنامه، مجلات رشد يا امتحانات احتمالي تا پايان شهريورماه ممنوع است.

* دريافت شهريه و اخذ تعهد هنگام ثبت‌نام در مدارس هيئت امنايي ممنوع است

در اين بخشنامه آمده است: دريافت شهريه و اخذ تعهد هنگام ثبت‌نام در مدارس هيئت امنايي که با رعايت آيين‌نامه مصوب شورايعالي آموزش وپرورش فعاليت مي‌کنند، ممنوع است. دريافت هرگونه وجه براي ثبت‌نام در طول سال تحصيلي از فرزندان همکاران فرهنگي در مدارس شاهد، نمونه دولتي، هيئت امنايي و استعدادهاي درخشان ممنوع است. ضمناً ضروري است ادارات کل آموزش وپرورش استان‌ها به منظور تأمين اعتبار مربوط و جلوگيري از تضييع حقوق ساير دانش‌آموزان مشخصات اين‏گونه دانش‌آموزان را تا پايان مهرماه به ادارات کل ارزيابي عملکرد ارسال کنند؛ رعايت احترام و شأن فرهنگيان مراجعه کننده مورد تأکيد است.

* در زمان ثبت‌نام حضور مدير واحد آموزشي در مدرسه الزامي است

اين بخشنامه مي‌افزايد: در راستاي طرح تکريم ارباب رجوع و لزوم اطلاع اوليا از وضعيت آموزشي و پرورشي مدارس، ضرورت دارد ستاد مرکزي نظارت بر ثبت‌نام ادارات در ايام هفته براي معرفي مدارس و پاسخگويي به سؤالات دانش‌آموزان و والدين تا پايان ثبت‌نام فعاليت کند. مديران واحدهاي آموزشي موظفند دستورالعمل مربوط به ثبت‌نام را همراه شماره تلفن‌هاي پاسخگويي به شکايات (ستاد نظارت بر ثبت‌نام وزارتخانه‌ها، استان‌، منطقه) در تابلوي اعلانات و در معرض ديد مراجعه‌کنندگان نصب کنند. مديران کل ارزيابي عملکرد و پاسخگويي به شکايات به عنوان نماينده وزير آموزش و پرورش و دبيرستاد مرکزي استان به عنوان دبير ستاد نظارت بر ثبت‌نام تعيين مي‌شود. از مديران و معاونان ستادي و استاني انتظار مي‌رود جهت حفظ وحدت رويه، در صورت لزوم درباره چارچوب سياست‌ها و دستورالعمل‌هاي ستاد نظارت بر ثبت‌نام از طريق رسانه‌ها اطلاع‌رساني کنند؛ در زمان ثبت‌نام حضور مدير واحد آموزشي در مدرسه الزامي است.

* ناظران و بازرسان بر روند ثبت‌نام مدارس نظارت مي‌کنند

در ادامه اين بخشنامه آمده است: به منظور حسن اجراي اين دستورالعمل، علاوه بر ناظران استان و مناطق، بازرسان و ناظراني از سوي اداره کل ارزيابي عملکرد و پاسخگويي به شکايات به صورت محسوس و غيرمحسوس از واحدهاي آموزشي و ستادهاي ثبت‌نام سراسر کشور بازديد خواهند کرد.


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع فر)


 كاغذ اخبـار 

مدير کل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش خبرداد:

اجراي نرم افزار استعداد شغلي از ابتداي سال تحصيلي جديد در مدارس

مدير کل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش از اجرايي شدن نرم افزار استرانگ شغلي در تمام مدارس کشور از سال تحصيلي جديد خبرداد. حسن فرازنده خالدي در گفتگو با پانا گفت: اين نرم افزار در نمايشگاه مشاغل رونمايي شد که بسيار پرقدرت بوده و در راستاي پردازش در سال جهاد اقتصادي، افق سال1404 و جامعه دانش بنيان و دانايي محوري طراحي شده است. وي، آزمون سلامت رواني و آزمون اضطرار شغلي را از جمله مزيت هاي اين
نرم افزار برشمرد و اضافه کرد: هرکدام از آيتم ها در نوع خود بي نظير است. خالدي ادامه داد: در آزمون سلامت رواني مي توانيم شخصيت دانش آموز، فضاي حاکم در مدارس، دلايل عدم نشاط و شادابي در مدارس، ميزان افسردگي هاي دانش آموز و مجموعه مدرسه را کنترل کنيم. مديرکل امورتربيتي وزارت آموزش وپرورش گفت: سرور نرم افزار فوق را مي توانيم در دفتر خودمان نصب کرده و در هر زمان که بخواهيم فضاي مدرسه را کنترل کرده و با مدير مدرسه، مشاور مدرسه و عوامل اجرايي صحبت و راهنمايي هاي لازم را به آن ها ارايه دهيم. خالدي خاطرنشان کرد: در حال تکثير اين نرم افزار هستيم تا به تعداد مدارس کشور در اختيار مديران قرار دهيم و اميدوار هستيم از سال تحصيلي جديد در تمام مدارس نظري، فني و حرفه اي و کاردانش اجرايي شود. وي توليد نرم افزاري به نام استعداد عمومي ويژه دانش آموزان نيز خبرداد و افزود: در اين نرم افزار که به وزارت علوم هم پيشنهاد شده است تا از آن استفاده کند نشان مي دهد چه رشته هاي تحصيلي و شغلي نياز است تا بتوانيم توسعه متوازن شغلي و تحصيلي را در آينده کشور داشته باشيم. وي تصريح کرد: در بسياري از رشته هاي دانشگاهي بعد از فارغ التحصيلي براي دانشجويان هيچ فضاي شغلي محيا نيست و با استفاده از اين نرم افزار دانشجويان قبل از انتخاب رشته مي توانند مشاغل مورد علاقه خود را شناسايي کنند.

مجلس تصويب نکرد:

فوريت‌هاي طرح درج سابقه تدريس معلمان حق‌التدريسي

فوريت‌هاي طرح درج سابقه تدريس معلمان حق‌التدريسي به تصويب مجلس نرسيد. به گزارش خبرنگار پارلماني ايسنا، در جلسه علني صبح روز سه‌شنبه مجلس، طرح دو فوريتي درج سابقه تدريس معلمان حق‌التدريسي استخدامي در آموزش وپرورش مطرح شد که پس از اظهارات طراحان و سخنان موافقان و مخالفان با 77 رأي موافق و 75رأي مخالف به تصويب نرسيد. پس از آن يک فوريت اين طرح مطرح شد که اين مورد نيز با 91 رأي موافق و 48 رأي مخالف به تصويب مجلس نرسيد. شاپرک در حاشيه اين خبرمي افزايد: معلميني که در آزمون اخير پذيرفته شدند و از وضعيت حق التدريس به معلم رسمي تغييروضعيت داده اند اظهارمي دارند که قسمت مهمي از سنوات کاري ايشان در سوابق شان محاسبه نمي شود. ايشان اعلام مي کنند غير از دوره اي که با ساعت موظفي کمتر از 24ساعت در هفته خدمات ايشان درنظرگرفته شده، در سالهايي که اين ساعت ميزان ساعت را پرکرده اند نيز سه ماه تابستان آن سالها برايشان محاسبه نمي شود، اين درحالي است که در کلاسهاي ضمن خدمت تابستاني شرکت داشته اند. معلمان از اين سنوات با عنوان سنوات فوت شده يادمي کنند.

خبرنگارشاپرک-نغمه علي بيک زاده

شرايط شركت و زمان برگزاري آزمون هنرستانهاي نمونه دولتي اعلام شد

مديرکل دفتر فني ‌وحرفه‌اي و کاردانش وزارت آموزش وپرورش گفت: دانش‌آموزاني که معدل آنها در سال تحصيلي جاري بالاتر از15 باشد، مي‌توانند در آزمون ورودي هنرستان‌هاي نمونه دولتي شرکت کرده و در صورت نياز در مرحله تکميل ظرفيت وارد اين هنرستان‌ها شوند.

محمد شريف‌زاده در گفتگو با ايسنا، با بيان اينکه آزمون ورودي هنرستان‌هاي نمونه ‌دولتي همزمان با دبيرستان‌هاي نمونه دولتي سراسرکشور در روز جمعه سوم تيرماه برگزارمي‌شود، تصريح کرد: درحال حاضر حدود 50 هنرستان نمونه دولتي و با اولويت مناطق محروم فعاليت دارند که 35 هنرستان از کل هنرستان‌هاي موجود، در مناطق روستايي قرار دارند. وي افزود: اختصاص امکانات ويژه اعم از تجهيزات، فضاي آموزشي، اعتبارات، امکانات پرورشي و نيروي انساني متخصص همراه با برنامه‌هاي ويژه آموزشي و پرورشي، تشکيل کلاس‌هاي فوق‌برنامه در جهت رشد و ارتقا کيفيت آموزش‌هاي علمي، عملي، کارگاهي و تربيتي هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي نمونه دولتي بنا به تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش، از ديگر اهداف برگزاري آزمون ورودي هنرستان‌ها و دبيرستان‌هاي نمونه دولتي است. مديرکل دفتر فني ‌وحرفه‌اي و کاردانش وزارت آموزش وپرورش تصريح کرد: دانش‌آموزان پايه سوم راهنمايي که از اول مهرماه سال89 مشغول به تحصيل بوده‌اند و دانش‌آموزاني که معدل آنها در نوبت اول سال تحصيلي 89-90، 15 و بالاتر باشد، مي‌توانند در آزمون ورودي هنرستان‌هاي نمونه دولتي شرکت کنند. به گفته وي امسال براي نخستين ‌بار درس "حرفه وفن" نيز در آزمون هنرستان‌هاي نمونه‌دولتي لحاظ مي‌شود. شريف زاده خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسيل خوبي که در هنرجويان اين هنرستان‌ها وجوددارد، فارغ التحصيلان اين هنرستان‌ها پس از اتمام دوره ديپلم به راحتي در مقاطع کارداني و کارشناسي و همچنين بازار کار جذب مي‌شوند و مي‌توان گفت که اين هنرستان‌ها بستر مناسبي براي آينده هنرجويان مستعد مناطق محروم و در راستاي عدالت آموزشي است. مديرکل فني وحرفه‌اي و کار دانش وزارت آموزش و پرورش در پايان عنوان کرد: هنرستان‌هاي نمونه دولتي به صورت شبانه‌روزي و با استفاده از تمام امکانات فعاليت آموزشي دارند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات و نوجوان
كانون