جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2233- تاریخ : 1390/03/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)


آيا مي‌دانيم !


كوتاه از ورزش جوانان


چگونه و با چه سليقه اي هديه بدهيم؟

تلاش براي جذب مربي خارجي در تيم بزرگسالان
مربيان نوجوانان و جوانان جودوي بانوان در آينده‌ نزديك معرفي مي‌شوند


گــوناگــون

سرمربي تيم ملي دو وميداني آموزش و پرورش خبر داد:
اعزام تيم دو وميداني دانش آموزي به مسابقات جهاني


آيينه شهر
كودكان كار - عكس : مهر

 آيا مي‌دانيم ! 

وقتي ميکروبها انرژي مي شوند؛

باکتري ها منابع ساده انرژي آينده در جهان

دانشمندان دريافته اند ميکروبها براي توليد انرژي منابعي ساده و قابل دسترسي هستند زيرا مي توانند مقادير کوچکي بار الکتريکي از خود به جا بگذارند و امکان به دست آوردن و نگهداري از آنها نيز بسيار ساده است.به گزارش خبرگزاري مهر، باکتري ها از کابلهاي ميکروسکوپي برخوردارند که در ميانه ديواره سلولي آنها قرار دارند، کابلهايي که در پاکسازي مواد نفتي و اورانيوم نيز کاربرد دارند. کشف اين کابلها و کاربرد جديد آنها به محققان امکان طراحي الکترودهايي با قدرت اتصال بيشتر خواهد داد که مي توانند مقادير بيشتري از بار الکتريکي به جا مانده از ميکروبها را به خود جذب کنند.به گفته محققان تمامي موجودات از توانايي توليد برق برخوردارند، براي مثال انسان از برق براي حفظ تپش قلب و ادامه يافتن فرايند تفکر استفاده مي کند. باکتري ها نيز از کابلهاي ميکروسکوپي خود براي تخليه کردن بار الکتريکي مازاد استفاده مي کنند زيرا در صورتي که بار الکتريکي در بدن آنها تقويت شود، تمامي فرايندهاي حياتي آنها از قبيل تنفس و تغذيه متوقف خواهد شد.شايد براي توسعه يافتن کاربرد باکتري ها در توليد برق يک دهه زمان نياز باشد. يکي از جذاب ترين باکتري ها که مي تواند در آينده به منبعي قابل قبول براي برق تبديل شود باکتري به نام Shewanella Oneidensis است که باکتري محيطهاي بدون اکسيژن بوده و مي تواند براي تامين انرژي ابزارهاي الکتريکي متعددي به کار گرفته شود اما پيش از آن، محققان بايد کاربردهاي کنوني از اين نوع باکتري ها را 100 تا هزار برابر کارامدتر کنند.بر اساس گزارش رويترز، اين يافته همچنين مي تواند سرعت گسترش عوامل ميکروبي که براي سم زدايي نفتي و هسته اي به کار گرفته مي شوند را افزايش دهند و ميزان استفاده از سلولهاي سوختي که با استفاده از فاضلابها و کودها ساخته شده اند را نيز بهبود ببخشد.


 كوتاه از ورزش جوانان 

جام جهاني كشتي آزاد جوانان؛

آزادكاران جوان ايران پنجشنبه راهي
آلمان مي شوند

اعضاي تيم كشتي آزاد جوانان كشورمان براي شركت در جام جهاني 2011 آلمان صبح فردا راهي اين كشور مي‌شوند.به گزارش روابط عمومي فدراسيون كشتي، نخستين دوره رقابت‌هاي جام جهاني كشتي آزاد جوانان طي روزهاي 6 تا 8 خرداد ماه جاري و با حضور 8 تيم برتر دنيا در شهر پلايون آلمان برگزار مي‌شود. بر اين اساس اعضاي تيم ايران در اين رقابت‌ها صبح پنج‌شنبه راهي آلمان مي‌شوند تا پس از وزن‌كشي در ظهر جمعه، عصر اين روز دو مسابقه خود را برگزار كنند و روز شنبه نيز ادامه مسابقه مرحله مقدماتي و رقابت‌هاي رده‌بندي را برگزار نمايند.

تركيب تيم ايران در اين رقابت‌ها به شرح زير است:

50 كيلوگرم: مهران شيخي

55 كيلوگرم: آرش دنگسركي- علي پيرزاده

60 كيلوگرم: بهنام احسان پور

66 كيلوگرم: نيما الهي قادي

74 كيلوگرم: محمدحسين محمديان

84 كيلوگرم: نادر حامدي پور

96 كيلوگرم: حامد طالبي زرين كمر- احمد ميرزاپوريوسف

120 كيلوگرم: جابر صادق زاده

ايران، روسيه، آذربايجان، گرجستان، تركيه، آمريكا، ژاپن و آلمان 8 تيم حاضر در اين رقابت‌ها هستند. اين رقابت‌ها در دو گروه 4 تيمي برگزار مي شود كه تيم‌هاي روسيه و آذربايجان تيم‌هاي اول و دوم رقابتهاي جهاني مجارستان به عنوان سرگروه انتخاب شده‌‌اند. گفتني است ملي‌پوشان در پايان اين رقابت‌ها بامداد سه شنبه 10خرداد ماه به كشور باز مي‌گردند.


 چگونه و با چه سليقه اي هديه بدهيم؟ 

در طول سال چند بار به ديگران هديه مي دهيد؟آيا همواره به دوستان و آشنايان آنچه را که مطمئنيد به دردشان مي خورد هديه مي دهيد يا عموما در اولين مغازه آنچه را که خودتان مي پسنديد برايشان مي خريد؟بهترين انتخاب چيست؟چه چيزهايي را بهتر است هديه دهيم و چه چيز هايي را بهتر است هديه ندهيم؟در فنگ شويي چه آدابي براي هديه دادن تعريف شده است؟ در فنگ شويي يکي از مباحثي که خيلي روي آن تاکيد شده عدم انباشتگي است. در بخش هاي مختلف همواره بر اين نکته تاکييد شده است که از نگهداري چيز هايي که مدت هاست استفاده نکرده ايم پرهيز کنيم. اين انباشتگي ها باعث سد کردن انرژي و عدم گردش صحيح آن در خانه مي شود. انرژي نيز درست مانند آب در صورت راکد بودن حکم مرداب را پيدا مي کند.مردابي که به دليل آلوده کردن انرژي هاي محيط مانع از اين مي شود که انرژي منشا سلامت و خير و برکت در خانه باشد.در فنگ شويي حتي در قسمت هاي مختلف خانه که هر کدام داراي نام و کيفيت خاصي هستند وجود انباشتگي بررسي مي شود و اثر آن بر روي کيفيت مورد نظر مورد ارزيابي قرار مي گيرد. به عنوان مثال قسمت شمال شرقي هر خانه داراي کيفيت دانش است.گفته مي شود درصد زيادي از موفقيت و عدم موفقيت در تحصيلات افراد ساکن منزل بستگي به سلامت اين قسمت خانه دارد.فرض کنيم در اين قسمت اتاقي وجود دارد که بجاي آنکه به عنوان اتاق مطالعه در نظر گرفته شود که بهترين انتخاب خواهد بود و سبب تقويت انرژي دانش مي شود , از اين اتاق به عنوان انباري استفاده مي شود.اين اتاق ر است از انواع و اقسام وسايلي که حتي سالي يک بار هم از آنها استفاده نمي شود.اين انباري باعث انباشتگي در قسمت دانش و نهايتا رکور انرژي در اين قسمت مي گردد.تعجبي ندارد که ساکنين اين خانه در موفقيت در امتحانات ورودي و تکميل تحصيلات دچار مشکل باشند و البته با بر طرف کردن اين انباشتگي ها مي توان درصد عمده اين مشکل را حل کرد. اميدوارم تا اينجاي مطلب متوجه اهميت انباشتگي شده باشيد. براي آگاهي بيشتر مي توانيد به کتاب “طراحي نظم” نوشته “کارل کينستون” و ترجمه “گيتي خوشدل” مراجعه کنيد.اين کتاب به بررسي انباشتگي واثرات آن در بخش هاي مختلف خانه مي پردازد.

و مي رسيم به يک سوال خيلي مهم: “سهم ما از ايجاد انباشتگي در خانه هاي دوستان و اقواممان چقدر بوده است؟

” منظور ما دقيقا اين است که آيا تا به حال به کسي هديه اي داده ايد که بعدا متوجه شده باشيد اصلا از آن استفاده نکرده است؟

مثل لباسي که اندازه اش نبوده يا ظرفي که مطابق سليقه اش نبوده و هنوز در جعبه اش در کمد باقي مانده؟

اگر جواب مثبت است متاسفانه شما عامل ايجاد انباشتگي در خانه دوست خود بوده ايد نه منشا خير و برکت. اما چه بايد کرد؟

بهتر است چه چيزهايي هديه دهيم؟

در فنگ شويي گفته مي شود بهتر است براي جلوگيري از ايجاد انباشتگي دقيقا چيزهايي را هديه دهيم که يا مورد استفاده عمومي دارند و هميشه به درد مي خورد يا اينکه مطمئن هستيم فرد مورد نظر به آن نياز دارد و مثلا خودش قصد خريد آن را دارد. راه هاي مختلفي براي فهميدن وسايل مورد نياز وجود دارد: -اولين و مطمئن ترين راه پرسيدن است.بهتر است از افراد در مورد چيزهايي که قصد خريد آن را دارند سوال کنيم.والبته متاسفانه اين مسئله خيلي در فرهنگ ما جا نيفتاده است.ولي بهتر است از همين امروز رو در بايسي را کنار بگذاريم و از دوستان خود بپرسيم چه چيزي را به عنوان هديه ترجيح مي دهند.
مي توانيم چند انتخاب نيز برايشان بگذاريم که راحت تر شوند.

اگر قصد هديه دادن لباس داريد حداقل از او در مورد سايز درستش سوال کنيد.و به عنوان شروع بهتر است اول از خودتان شروع کنيد و به سوال دوستانتان در اين مورد پاسخ دهيد و بگوييد به چه چيزي نياز داريد تا آنها هم با شما احساس راحتي کنند. -يکي از زيباترين راه هاي انتخاب هديه به نظر من اين است که دفعه اولي که به خانه کسي مي رويد هديه نبريد.خانه هرکسي نشانه سليقه اوست.وقتي يک بار به خانه کسي برويد علاوه بر اينکه مي توانيد بفهميد به چه چيزي نياز دارند , مي توانيد سليقه آنها را نيز تا حد زيادي متوجه شويد.مثلا هنگام شام ممکن است متوجه شويد دوستانتان که به تازگي ازدواج کرده اند هنوز فرصت خريد جايخي پيدا نکرده اند و به شدت به آن نياز دارند. پس اگر با صاحب خانه آشنا و راحت هستيد دفعه اول با يک شاخه گل به ديدن خانه اش برويد و چند روز ديگر هديه برايشان بفرستيد. -يک راه ديگر هم يادداشت کردن سليقه و نياز هاي افراد است.شما به دوستان صميمي تان حداقل سالي يک بار هديه مي دهيد پس در طول سال يا نزديک مناسبت مربوطه دقت کنيد و ببينيد در هنگام گردش در مراکز خريد چه چيز هايي توجه دوستتان را جلب مي کند و از آنها يادداشت برداريد. -در صورت امکان مغازه و محلي را که هديه را از آنجا تهيه کرده ايد به هديه گيرنده بدهيد و او را در تعويض هديه خود آزاد بگذاريد.

با فروشنده هم شرط کنيد که شايد بخواهيد جنس تان را تعويض کنيد. -اما يک انتخابي را که به شما پيشنهاد مي دهم انجام ندهيد اين است : “هديه را به سليقه خودتان انتخاب نکنيد” سليقه ها مختلف هستند. دليل ندارد حتما دوست شما هم سليقه شما را قبول داشته باشد.در اکثر موارد اين انتخاب با شکست مواجه مي شود. اميدواريم با شناختي که از اطرافيان خود داريد همواره بهترين و مناسب ترين هديه ها را براي آنها انتخاب کنيد و سهمي در افزايش انباشتگي خانه و کمد هاي آنها نداشته باشيد.

سايت ميعادگاه


 تلاش براي جذب مربي خارجي در تيم بزرگسالان
 مربيان نوجوانان و جوانان جودوي بانوان در آينده‌ نزديك معرفي مي‌شوند 

مسئول فني جودوي بانوان از انتخاب مربيان تيم‌هاي ملي نوجوانان و جوانان در آينده‌ نزديك خبر داد.به گزارش فارس، زهرا پورامين از انتخاب كادر فني تيم‌هاي ملي نوجوانان و جوانان در آينده‌اي نزديك خبر داد و در اين‌باره به خبرنگار فارس گفت:‌ تقريبا مربيان دو تيم انتخاب شده‌اند كه به زودي معرفي خواهند شد. كادر فني دو تيم از بين مربيان داخلي انتخاب شده‌اند. وي همچنين در مورد تيم بزرگسالان جودوي بانوان نيز تاكيد كرد كه در اين‌باره نيز جلساتي برگزار شده و اردوهاي آماده‌سازي نيز در آينده‌اي نزديك آغاز خواهد شد. به نظر مي‌رسد فدراسيون براي تيم بزرگسالان به دنبال جذب مربي خارجي است.


 گــوناگــون  

زندگي را با اين نکات زيبا کنيد

*مهم نيست چه سني داري هنگام سلام کردن مادرت را در آغوش بگير.

*از ياد خدا غافل مشو.

*فروتن باش، پيش از آنکه تو به دنيا بيايي خيلي از کارها انجام شده بود.

*از کسي که چيزي براي از دست دادن ندارد، بترس.

*هيچوقت به کسي که غم سنگيني دارد نگو « مي دانم چه حالي داري » چون در واقع نمي داني.

*يادت باشد گاهي اوقات بدست نياوردن آنچه مي خواهي نوعي شانس و اقبال است.

*هيچوقت به يک مرد نگو موهايش در حال ريختن است. خودش اين را مي داند.

*از صميم قلب عشق بورز. ممکن است کمي لطمه ببيني، اما تنها راه استفاده بهينه از حيات همين است.

*در مورد موضوعي که درست متوجه نشده اي درست قضاوت نکن.

*وقتي از تو سوالي را پرسيدند که نمي خواستي جوابش را بدهي، لبخند بزن و بگو: «براي چه مي خواهيد بدانيد؟»

*هرگز موفقيت را پيش از موقع عيان نکن.

*هيچوقت پايان فيلم ها و کتابهاي خوب را براي ديگران تعريف نکن.

*وقتي احساس خستگي مي کني اما ناچاري که به کارت ادامه بدهي، دست و صورتت را بشوي و يک جفت جوراب و يک پيراهن تميز بپوش. آن وقت خواهي ديد که نيروي دوباره بدست آورده اي.

*هرگز پيش از سخنراني غذاي سنگين نخور.

*راحتي و خوشبختي را با هم اشتباه نکن.

*شغلي را انتخاب کن که روحت را هم به اندازه حساب بانکي ات غني سازد.

*سعي کن از آن افرادي نباشي که مي گويند : آماده، هدف، آتش

*هر وقت فرصت کردي دست فرزندانت را در دست بگير. به زودي زماني خواهد رسيد که او اجازه اين کار را به تو نخواهد داد.

*هيچوقت در محل کار درمورد مشکلات خانوادگي ات صحبت نکن.

*وقتي در راه مسافرت، هنگام ناهار به شهري مي رسي رستوراني را که در ميدان شهر است انتخاب کن.اگر کسي تو را پشت خط گذاشت تا به تلفن ديگري پاسخ دهد تلفن را قطع کن. در روز تولدت درختي بکار

*طوري زندگي کن که هر وقت فرزندانت خوبي، مهرباني و بزرگواري ديدند، به ياد تو بيفتند.

*بچه ها را بعد از تنبيه در آغوش بگير.

*فقط آن کتابهايي را امانت بده که از نداشتن شان ناراحت
نمي شوي.

*ساعتت را پنج دقيقه جلوتر تنظيم کن.

*هنگام بازي با بچه ها بگذار تا آنها برنده شوند.

*هرگز در هنگام گرسنگي به خريد مواد غذايي نرو، اضافه بر احتياج خريد خواهي کرد.

*فراموش نکن که خوشبختي به سراغ کساني مي رود که براي رسيدن به آن تلاش مي کنند.


 سرمربي تيم ملي دو وميداني آموزش و پرورش خبر داد:
 اعزام تيم دو وميداني دانش آموزي به مسابقات جهاني  

وي با اشاره به دعوت از 32 ورزشکار در مرحله اول اردوها افزود: حتي از دور ترين روستا هاي کشور معلمان ورزش و همکاران با ما تماس گرفته و پديده هاي دو وميداني را معرفي کردند که تمام آن ها را مورد ارزيابي قرار داده و در آخرين اردوي تيم دوازده نفر از بهترين ورزشکاران جهت اعزام به مسابقات جهاني انتخاب شدند.صميمي درباره شرايط حضور در اين رقابتها بيان داشت: کميته برگزار کننده مسابقات درخواست اعلام اسامي دو تيم از هر کشور را اعلام کرده که هر تيم مشتمل بر 6 ورزشکار باشد و از قوانين اين دوره از رقابتها، حضور ورزشکاران در يک رشته ميداني ضروري است.سرمربي تيم ملي دو وميداني دانش آموزان بهترين نتايج بدست آمده براي تيم ايران در دوره هاي گذشته اين مسابقات را دو نايب قهرماني جهان در سال هاي 85 و 88 به ترتيب در کشور هاي فرانسه و استوني عنوان کرد.وي افزود: متأسفانه شناخت کافي روي
تيم هاي شرکت کنند وجود ندارد و اين مسئله کار ما را مشکل خواهد کرد اما با توجه به رکورد هاي جالب توجه که در تمرينات از بچه ها ديده شده و با تلاش و توکل به خداوند متعال مي توانيم در بين سه تيم اول اين دوره از مسابفات قرار بگيريم.وي با توجه به شروع امتحانات دانش آموزان تصريح کرد: تنها مشکلي که با آن رو به رو هستيم در اختيار نداشتن ورزشکاران دانش آموزمان در فصل امتحانات است اما تمرينات و برنامه غذايي آن ها را از طريق تماس هاي تلفني و مربيان شخصي آن ها تحت کنترل قرار داده ايم.وي درباره کسب مقام در اين دوره از رقابتها گفت: با توجه به اينکه رشته دو ويداني يک ورزش رکوردي مي باشد که اعداد و ارقام جايگاه ها را تغيير مي دهد و با توجه به رکورد هاي ورزشکاران دانش آموز کشورمان، اميدوار هستيم تا در بين سه تيم اول جام قرار گرفته اما با هدف کسب مقام قهرماني در اين رقابتها شرکت خواهيم کرد.سرمربي تيم ملي دو ويداني دانش آموزي اضافه کرد: تيم ملي دانش آموزي ايران در روز 26 خرداد ماه به مسابقات اعزام خواهد شد و همچنين شروع اين رقابتها از 28 خرداد ماه در کشور لهستان خواهد بود.صميمي در پايان از مسئولين تربيت بدني آموزش و پرورش تشکر کرد و ادامه داد: جاي تقدير دارد که انرژي و تفکر روشن در بين مسئولين وجود دارد که اين ورزشکاران دانش آموز را به مسابقات بين المللي اعزام مي کنند و اميدوار هستيم با تلاش و توکل به خداوند نتايج در خور توجهي براي ملت ايران و وزارت آموزش و پرورش کسب شود.


 آيينه شهر 
 كودكان كار - عكس : مهر


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات و نوجوان
كانون