جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2233- تاریخ : 1390/03/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران-(چهار شنبه)


رونمايي از يک کاغذ الکترونيک انعطاف پذير رنگي


کاريکلماتور
حسين ناژفر

خـبـــــر


مرز ميان اعتماد به نفس و غرور چيست؟

هشدار وزارت بهداشت
سن كشيدن سيگار در بين جوانان ايراني به 13 سال رسيد


گنده تر از دروغ


خـبـــــر


 رونمايي از يک کاغذ الکترونيک انعطاف پذير رنگي 

يک شرکت ژاپني توليدکننده محصولات الکترونيکي مصرفي، کاغذ الکترونيک انعطاف پذير جديدي را معرفي کرد که رنگي بوده و اندازه آن 13.3 اينچ است.به گزارش خبرگزاري مهر، در نمايشگاه SID 2011، گردهمايي بزرگ توليدکنندگان نمايشگرها در لس آنجلس از نمونه آزمايشي کاغذ الکترونيک رنگي انعطاف پذير 13.3 اينچي رونمايي کرد.وضوح تصوير اين کاغذ الکترونيک هزار و 600 در هزار و 200 پيکسل و کنتراست آن 100 هزار به يک است.قطر اين نمايشگر انعطاف پذير 150 ميکرون (0.15 ميليمتر) و وزن آن تنها 20 گرم است. e-paper سوني برپايه يک زيرلايه پلاستيکي TFT است که به يک کاغذ و جوهر الکترونيک با پيکسلهاي قرمز، سبز و آبي و زيرپيکسل زمينه سفيد متصل شده و 13 درصد از فضاي رنگي آن را مي پوشاند. بازتاب اين صفحه حدود 10 درصد است.


 کاريکلماتور 
 حسين ناژفر

 

عشقم را در غبار محلي گم کردم.‏

خر و پف ، در خواب ِ قالي جايي ندارد.‏

لحاف دوز ، عشق ِ "بستر سازي" دارد.‏

پهلوان پنبه ، بچه ي مزرعه ي پنبه است.‏

قلب در آخرين تپش ، ساز مرگ را كوك کرد.‏

آن که فيل هوا مي کند ، روي زمين چه خواهد کرد؟

سقوط هواپيما ، مرگ ِ هشت ريشتري ِ مسافرين بود.‏


 خـبـــــر 

پاسخ به پرسش‌هاي جواني

ازدواج اجباري طلاق عاطفي را رقم مي‌زند

عضو هيات علمي دانشکده علوم پزشکي اروميه گفت: وقتي زوجين به يکديگر کشش نداشته باشند طلاق عاطفي ايجاد مي‌شود و ديگر زندگي ارزشي ندارد.باشگاه جواني برنا، ممکن است ازدواج اجباري ازدواج موفقي باشد؟محسن جمشيدي، کارشناس‌ارشد روان‌شناسي، عضو هيات علمي دانشکده علوم پزشکي اروميه و مشاور خانواده: ازدواجي که از روي اتفاق يا به درخواست والدين صورت بگيرد، نمي‌تواند ماندگار يا موفق باشد.اولين شرط ازدواج کشش و جذبه‌اي است که دو نفر به يکديگر دارند. بعد بايد پختگي تشکيل زندگي مشترک را داشته باشند.در قدم بعدي ايثار و گذشت مهم است. مسايلي مثل سطح فرهنگ، تحصيلات و نکاتي از اين قبيل در آخر مطرح هستند و در اين مرحله اهميت دارند. ازدواجي که با اجبار شکل مي‌گيرد، بهتر است اصلا صورت نگيرد.چطور مي‌توانيم تشخيص بدهيم که بين طرفين؛ دختر و پسر در آينده کشش به وجود مي‌آيد يا نه، وقتي دو نفر علاقه‌اي به يکديگر نداشته باشند، زندگي پايدار نمي‌ماند. خيلي از مراجعانم مي‌گويند که وقتي به خانه مي‌رويم آرامش‌مان سلب مي‌شود، وقتي از خانه بيرون مي‌رويم احساس آرامش مي‌کنيم؛ به اين موارد طلاق عاطفي يا زندگي سرد مي‌گوييم و اين نوع زندگي ارزشي ندارد.حتي کساني که عاشقانه ازدواج مي‌کنند، در زندگي با مشکل‌هايي مواجه مي‌شوند، حالا شما فرض کنيد که شروع زندگي با اجبار باشد، در آن صورت پايان خوشي نخواهد داشت. ازدواج به اين شکل را به صلاح نمي‌دانم و توصيه مي‌کنم چنين زندگي آغاز نشود و دختر و پسر هرگز به ازدواج اجباري تن ندهند.


 مرز ميان اعتماد به نفس و غرور چيست؟ 

براى روشن شدن مرز ميان اعتماد به نفس و غرور، ابتدا بايد تعريفى از اين دو مقوله داشته باشيم. اعتماد به نفس يعنى خود را باور داشتن؛ باور به توانايى و قابليت خود در عمل. معناى رايج آن، خوداتکايى در برابر اتکا به ديگران و خودباختگى در برابر ديگران است. اما غرور در لغت به معناى فريفتن و به خود باليدن است.

اعتماد به نفس؛ يعنى، خود را باور داشتن، باور به توانايى و قابليت خود در عمل کردن، اطمينان به توانايى خود در دنبال کردن فعاليت‏ها و ثابت قدم بودن، باور به توانايى خود در عبور از موانع، باور به توانايى خود براى درخواست کمک از ديگران در مواقع لزوم، باور به توانايى خود در ايجاد ارتباطى معنادار و محبت آميز با ديگر انسان‏ها، باور به توانايى خود در يافتن عشق، تفاهم، مهر و شفقت در هر موقعيتى به خصوص در مواقع دشوار و بالاخره باور به وجود خود به عنوان اشرف مخلوقات کهروح الهى در او دميده شده است و او خليفه و جانشين خدا در روى زمين مى‏باشد.

تعريف غرور:غرور احساس بزرگى است که هماهنگ است با آنچه که با هواى نفس موافق بوده منشأ آن چند چيز مى‏تواند باشد:

1- جهالت؛ يعنى، اعتقاد قلبى شخص به اين که عمل او خير و صلاح است، در حالى که در واقع چنين نيست.

2- وسوسه‏هاى شيطانى، پيروى از هواى نفس و شهوات.

3- پيروى از غضب و انتقام‏جويى.

4- دوستى دنيا و دنياطلبى.

حال با توجه به تعريفى که از اعتماد به نفس و غرور مطرح شد به نظر مى ‏رسد که اعتماد به نفس و غرور دو مقوله متفاوت و جدا از هم مى ‏باشد چرا که ممکن است فردى مغرور باشد ولى اصلاً اعتماد به نفس نداشته باشد و همين طور به عکس، اگر آن فرد داراى اعتماد به نفس،پس از ارزيابى‏ها و قابليت‏هاى خود، آنها را فضل و رحمتى از جانب خدا بداند و عامل اساسى آن را به خدا نسبت دهد در اين صورت ديگر هواى نفسى باقى
نمى ‏ماند تا دچار غرور شود. بنابراين، مى ‏توان گفت، آن احساس بزرگى که چه بسا اطمينان و آرامش در افراد مغرور ايجاد مى ‏نمايد که يک اطمينان و آرامش غيرطبيعى و نابهنجار است که در نهايت ممکن است افراد مغرور و فريب‏خورده را به هلاکت و نابودى بکشاند. به همين خاطر، مشاهده مى‏ شود که غرور در قرآن و روايات به شدت مورد نکوهش و سرزنش قرار گرفته است .

«هورناى» نظريه پرداز معروف، اعتماد به نفس بدلى را همان غرور ناسالم مى‏داند. کسى که اعتماد به نفس حقيقى دارد، پس از شناخت صحيح از خود، به پرورش قوه‏ ها و استعدادهايش مى ‏پردازد، در حالى که مغرور، زير پايش خالى است، يعنى جهل مرکب و در واقع تصور غلط از توانايى ‏هاى خود دارد، پس هرگز قوه‏ هايش به فعليت نمى رسد.

کسى که اعتماد به نفس دارد، مشکلات و سختى‏ها را درک مى‏کند و به حل آن‏ها
مى پردازد و برخورد منطقى با مشکلات دارد، در حالى که مغرور، به دليل سهل انگاشتن دشوارى‏ها و تکيه بر انرژى خيالى خود، آسيب‏ پذير و حساس و شکننده است. مغرور، از نارسايى هاى وجود خود بى اطلاع است، از اين رو هيچ گاه درصدد جبران نارسايى ها و بهبود نقايص خود برنمى‏ آيد، اما شخصى که اعتماد به نفس دارد، از نقاط ضعف خود آگاه است و جهت رفع آن تلاش مى‏ کند.


 هشدار وزارت بهداشت
 سن كشيدن سيگار در بين جوانان ايراني به 13 سال رسيد  

مسوول دبيرخانه كنترل دخانيات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: سن كشيدن سيگار در بين جوانان ايراني به 13 سال رسيده است. خديجه محصلي به مناسبت هفته مبارزه با دخانيات (سه تا 10 خرداد)در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: شركت هاي توليدكننده مواد دخاني در تبليغات خود جوانان و زنان را مورد هدف قرار داده اند و هم اكنون ميزان گرايش جوانان و نوجوانان به مصرف سيگار افزايش يافته و شمار مصرف كنندگان آن رو به رشد است. وي با بيان اينكه بسياري از نوجوانان از روي كنجكاوي كشيدن سيگار را براي نخستين بار تجربه مي كنند، اظهار داشت: بر اساس بررسي هاي وزارت بهداشت، 2/14 درصد افراد بالاي 15 سال در كشور سيگاري هستند كه سه درصد آنان، زن و سه درصد را افراد 13 تا 15 ساله تشكيل مي دهند. محصلي ادامه داد: شركت هاي توليدكننده مواد دخاني در تبليغات خود از ترفندها و الفاظي استفاده مي كنند كه مورد توجه جوانان به ويژه زنان است، به گونه اي كه مصرف سيگار از سوي زنان را نشان دهنده نبود تفاوت بين مرد و زن تلقي كرده و كشيدن سيگار را كسب قدرت و بزرگنمايي عنوان مي كنند. اين مقام مسوول در وزارت بهداشت تصريح كرد، توليدكننده هاي بزرگ سيگار در كشور، از تبليغات ديگري مانند'كشيدن سيگار موجب لاغري مي شود'، استفاده مي كنند، در صورتي كه مصرف سيگار علاوه بر اين كه موجب لاغري كاذب مي شود، زيان هاي جبران ناپذيري در افراد ايجاد مي كند. محصلي به خانواده ها هشدار داد، سيگار زيان هاي بسياري روي سلامتي فرد دارد در حالي كه نوجوانان در برابر اين زيان ها، بسيار آسيب پذيرتر هستند.


 گنده تر از دروغ 

دايي به جاي پرتغالي!

مهدي طوسي

گفته مي شود كه علي دايي قرار است به جاي كارلوس كي روش بشود همه كاره تيم ملي فوتبال ايران و براي اين تيم تا مي تواند زحمات زيادي بكشد.اين جوري مي گويند كه اين مربي قرار است از فردا روي تمام اسم هايي كه كي روش به تيم ملي دعوت كرده يك خط باطل بكشد و ليست خودش را بدهد به فدراسيون فوتبال!از ما نشنيده بگيريد اما اين جوري مي گويند كه حتي قرار بر اين شده كه اين مربي براي فصل بعد از بازيكناني كه در تيمش بازي مي كنند در تيم ملي هم استفاده كند!


 خـبـــــر 

کامپيوتر سبب چاقي کودکان مي شود

بر اساس تازه ترين يافته هاي علمي، کامپيوترها کودکان را به نسلي چاق تبديل مي کند. به گزارش پانا به نقل از ساينس ديلي، دانشمندان دانشگاه " اسکس " نتايج ده سال تحقيق را مورد بررسي قرار دادند و دريافتند، بازي هاي رايانه اي ، اينترنت و در مجموع کامپيوتر، موجب مي شود تا نسل کودکان نسلي چاق و ضعيف از نظر روحي و جسمي باشند.بنابراين تحقيقات در سال1998 از هر 20 کودک يک نفر مي توانست يک ميله را در دستان و روي سر خود نگهدارد اما در سال 2008 اين ميزان به يک نفر در هر 10 کودک رسيد.دانشمندان معتقدند، کامپيوتر موجب مي شود تا فعاليت هاي قديمي کودکان مانند از درخت بالا رفتن و دويدن در خيابان ها بطور چشمگيري کاهش يابد.گفتني است، اين گونه فعاليت ها موجب تعادل وزن کودکان و سلامت روحي و جسمي آنان مي شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدزسه
ادبيات و نوجوان
كانون